Dermaroller 1.5mm - διαφορετική ερευνητική µεθοδολογία

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι θετικά είδες από το serioxyl; θέλω να τα συγκρίνω με το neogenic !το neogenic γτ το σταμάτησες δεν είδες καθόλου διαφορά; χαλάσαμε το νήμα τώρα :p
Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ neogenic. Το serioxyl είναι το πρώτο που δοκιμάζω με stemoxydine.
Αν δεις όλα μου τα ποστ, δεν έχω μιλήσει ποτέ για επανέκφυση. Επειδή έχω λεπτό και αραιό μαλλί, με το που δυναμώσει και παχύνει λίγο η τρίχα, βλέπω μεγάλη οπτική διαφορά, αλλά στο παρελθόν αντίστοιχα αποτελέσματα (2 φορές) υποχώρησαν στο 3μηνο...Γι αυτό είμαι πολύ επιφυλακτικός ακόμα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Παντως αυτο που πυκνωνε εντυπωσιακα το τριχωτο αλλα για λιγο καιρο (2-3 μηνες), ήταν το cg210
 

scubas

Member
Ψιλοκαλό είναι το neogenic . Οχι κάτι το ιδιαίτερο πάντως! Εχω επισυνάψει και φωτό στο αντίστοιχο νίμα βέβαια
 
Τελευταία επεξεργασία:

scubas

Member
πάντως πολύφθηνο stemoxydine έχει μια λοσιόν της fructis τα υπόλοιπα νομίζω οτι είναι ακριβά! εγώ κλαίω ακόμα τα 140 του νεογκενικ. Αυτό το λέω γιατί με τα έλαια είδα πολύ καλύτερα αποτελέσματα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris500

Member
καλησπερα μαγκες βλεπω χνουδια θα δειξει κατα ποσο θα γινουν τριχες παντως σε συνδιασμο με μεντα του καπα και 3ο ρολαρισμα!!! βλεπουμε
 

Dynamics

Active Member
Και εγώ πρώτη φορά έκανα τέτοια διάρκεια. Απλά κρατούσα το ρολλερ από την άκρη του, δίχως να πιέζω την κεφαλή του με το δείκτη (δάχτυλο) ώστε να μην εισχωρεί βαθύτερα όπως έκανα συνήθως. Ειδικά το πρώτο 10 λεπτο, ήταν περίπατος, μετά σιγά σιγά από το συνεχόμενο πέρασμα, άρχισε το τσούξιμο και ελαφρύς πόνος, αλλά καμία σχέση με το 2mm που έκανα ανα εβδομάδα και μάτωνα παντού.
Παρόλο αυτά, η μετέπειτα αίσθηση στο κεφάλι για τις 2 επόμενες ημέρες, ήταν σχεδόν το ίδιο, αλλά δίχως να έχω εμφανή σημάδια όπως πριν που κρατούσαν για 3 - 4 ημέρες.

Σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν σταμάτησα καθόλου, έβαλα το χρονόμετρο και το πήγα σερι αλλάζοντας διαρκώς τις κατευθύνσεις.
οταν λες αλλαζοντας?πχ σταυρωτα εκανες?να υποθεσω οτι για να κανεις 30 λεπτα ρολλερ πρεπει να κανεις πανω απο 20 περασματα στην καθε πλευρα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
οταν λες αλλαζοντας?πχ σταυρωτα εκανες?να υποθεσω οτι για να κανεις 30 λεπτα ρολλερ πρεπει να κανεις πανω απο 20 περασματα στην καθε πλευρα?

Κάθετα, οριζόντια και διαγώνια. Χαλαρά πάνω από 100 περάσματα το κάθε σημείο...
 

pithikas

Well-Known Member
Ok, πήγαινε για ρολλερ 1.5mm τότε.
Σκέτο ρόλλερ έκανα για αρκετούς μήνες, είχα ή στασιμότητα, ή όπως λες υποχώρηση. Ο τρόπος που αναφέρει η εδώ έρευνα, έχει αρκετά λιγότερο ρίσκο για πολλούς λόγους.
Δεν πιστεύω πως ότι θετικό βλέπω τώρα είναι μόνο από το ρολλερ, αλλά εννοείται πως είναι το βασικότερο μέσα στην θεραπεία, αλλά όσο πιο προχωρημένο στάδιο είναι κάποιος και ανάλογα τα χρόνια τριχόπτωσης που έχει πίσω του, μόνο του δύσκολα θα κάνει κάτι θετικό.
Μην πάρεις το neogenic, προτίμησε το serioxyl, έχει καλύτερα συστατικά και είναι ακριβώς ίδια ουσία με τη μισή τιμή. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό. Μέσα έχω βάλει και vpa και αν μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια έλαια, ακόμα καλύτερα.

http://www.skroutz.gr/s/7600721/L-Oreal-Serioxyl-Denser-Hair-90ml.html
To ιδιο κι εγώ. Βαζω vpa μεσα στο serioxyl και το ιδανικο ειναι μετα το ρολλαρισμα. Εχω γεμισει vellus στους κροταφους αλλα δε λενε να γινουν κανονικες τριχες. Λογικα χρειαζεται και αντιανδρογονο για να καλυφθουμε απο ολες τις πλευρες και τεινω προς ru.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To ιδιο κι εγώ. Βαζω vpa μεσα στο serioxyl και το ιδανικο ειναι μετα το ρολλαρισμα. Εχω γεμισει vellus στους κροταφους αλλα δε λενε να γινουν κανονικες τριχες. Λογικα χρειαζεται και αντιανδρογονο για να καλυφθουμε απο ολες τις πλευρες και τεινω προς ru.

Αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο και δεν έχεις διαβάσει το παρακάτω θέμα, ρίξε του μια ματιά...Είναι η πιο αξιόλογη άποψη που έχω διαβάσει ποτέ γύρω από τους ανδρογόνους υποδοχείς...Αν ο τύπος είχε τη δυνατότητα να χρηματοδοτηθεί, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον από πολλούς άλλους στο χώρο. Η θεωρία του αξίζει να κάνουμε ένα ξεχωριστό θέμα...

https://www.baldtruthtalk.com/threads/22187-I-think-I-ve-hacked-it
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το serioxyl το "μπαστάρδεψα" κι άλλο...έβαλα μέσα 1mg/ml oleuropein και χει το χρώμα του ελαιόλαδου πλέον :p
 

pithikas

Well-Known Member
Αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο και δεν έχεις διαβάσει το παρακάτω θέμα, ρίξε του μια ματιά...Είναι η πιο αξιόλογη άποψη που έχω διαβάσει ποτέ γύρω από τους ανδρογόνους υποδοχείς...Αν ο τύπος είχε τη δυνατότητα να χρηματοδοτηθεί, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον από πολλούς άλλους στο χώρο. Η θεωρία του αξίζει να κάνουμε ένα ξεχωριστό θέμα...

https://www.baldtruthtalk.com/threads/22187-I-think-I-ve-hacked-it
Ενδιαφερον εχει ο τυπος. Αν και το πιο απλο που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για τη θεωρια του ειναι το ascj9 που καταστρεφει τους υποδοχεις για καποιο διαστημα.
 

leas

Well-Known Member
Αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο και δεν έχεις διαβάσει το παρακάτω θέμα, ρίξε του μια ματιά...Είναι η πιο αξιόλογη άποψη που έχω διαβάσει ποτέ γύρω από τους ανδρογόνους υποδοχείς...Αν ο τύπος είχε τη δυνατότητα να χρηματοδοτηθεί, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον από πολλούς άλλους στο χώρο. Η θεωρία του αξίζει να κάνουμε ένα ξεχωριστό θέμα...

https://www.baldtruthtalk.com/threads/22187-I-think-I-ve-hacked-it
Gomi η κρέμα που αναμένεις(λόγω έλλειψης) έχει να κάνει με αυτην την θεωρία;Και η χρήση που κάνεις με ρόλερ είναι μια φορά τον μήνα το 25λεπτο με 1,5mm;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi η κρέμα που αναμένεις(λόγω έλλειψης) έχει να κάνει με αυτην την θεωρία;Και η χρήση που κάνεις με ρόλερ είναι μια φορά τον μήνα το 25λεπτο με 1,5mm;

Όχι, η κρέμα αφορά την ίνωση (σκλήρυνση κολλαγόνου) που δημιουργείται σε μακροχρόνια τριχόπτωση. Η θεωρία αυτή είναι αρκετά δύσκολη να γίνει πράξη χωρίς τα κατάλληλα μέσα και πανάκριβη, αλλά ξεφεύγει από τα αντιανδρογόνα όπως έχουν αναφερθεί όλα αυτά τα χρόνια και δίνει βάση στον ίδιο τον υποδοχέα τους.
Δηλαδή σου λέει πως άπαξ και ενεργοποιηθούν οι υποδοχείς, (κατά την εφηβεία) δεν φτάνει μόνο να ρίχνεις την dht πχ με φίνα, ούτε καν να χρησιμοποιήσεις blockers που δεν την αφήνουν να κάνει binding (δέσμευση) σε αυτούς αλλά πρέπει να τους αδρανοποιήσεις, γιατί άπαξ και ενεργοποιηθούν διακόπτουν την επικοινωνία των κυττάρων που συντελούν στην ανάπτυξη των μαλλιών. (wnt pathway)
H φιναστερίδη με τον καιρό καταστρέφει το ένζυμο, δηλαδή όσοι ακόμα υποδοχείς δεν έχουν ενεργοποιηθεί, το αποτρέπει να γίνει (αρχικά στάδια τριχόπτωσης) αλλά δεν μπορεί να κάνει πολλά σε όσους ήδη έχουν ενεργοποιηθεί, γι αυτό δεν δίνει επανέκφυση από μόνη της, ειδικά αν δεν το προλάβεις σε πολύ αρχικό στάδιο.
Επίσης πολύ σωστά αναφέρει πως δεν ενεργοποιούνται μόνο από την dht αλλά και τις κυτοκίνες, κάτι που απ οσο το έψαξα όντως ισχύει, εξ ου και η φλεγμονή και γι αυτό είναι τόσο δύσκολο να βγάλουν άκρη με το θέμα ΑΓΑ και επιπρόσθετα όσοι παίρνουν φίνα από την αρχή, δεν μπορούν να κρατήσουν όλα τα μαλλιά τους στο χρόνο. Anyway, όπως είπα θέλει ξεχωριστό θέμα για συζήτηση αυτό.

Σε ότι αφορά το ρολλερ, η έρευνα αναφέρει για τον πρώτο μήνα κάνεις 25 λεπτά κάθε εβδομάδα και μετά, τους επόμενους 5 μήνες, κάνεις 25 λεπτά κάθε 15 ημέρες, όλα με 1.5mm
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λοιπόν παιδιά, επειδή όλη την ώρα μου έρχονται pm που με ρωτάνε τι διαφορές βλέπω από ρολλερ (+τοπικά) ενώ δεν μιλάω για επανέκφυση.
Σας επισυνάπτω 2 φότο σε ασπρόμαυρες και στο κανονικό τους για να καταλάβετε τι εννοώ με τον όρο βλέπω διαφορά ως προς το πάχος της τρίχας και πόσο σημαντικό είναι και αυτό σε περιπτώσεις όπως η δική μου με τριχόπτωση πάνω από 22 χρόνια και φυσικά δίχως μινοξιδίλες και φιναστερίδες.
Οι φότο τραβήχτηκαν ακριβώς στο ίδιο σημείο (στην τζαμαρία του σαλονιού μου) με το ίδιο κινητό και οι όποιες διαφορές αφορούν μόνο τα κέφια του καιρού (λιγότερη ηλιοφάνεια πχ)
Οι διαφορές όταν τα ξυρίζω εντελώς, είναι μεγάλες γιατί και τα πάνω μαλλιά φαίνονται ακριβώς πλέον όπως τα πλαινά σε θέμα πάχους...σε αντίθεση με πριν που ήταν εμφανέστατη η διαφορά τους ακόμα και ξυρισμένα. Επίσης όπως βλέπετε, hairline σχεδόν δεν υπήρχε.
Το αποτέλεσμα παραμένει σταθερό σχεδόν 2 μήνες. Αν κρατήσει ακόμα ένα 3μηνο, είμαι σίγουρος πως θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση...
 

Συνημμένα

  • sylogikes.png
    sylogikes.png
    276.2 KB · Προβολές: 141
  • sylogikes2.png
    sylogikes2.png
    659 KB · Προβολές: 142

papagalas

New Member
ένταξη μιλάμε για ξεκάθαρα για πολύ καλά αποτελέσματα, και αυτές οι φωτό αδικούνται να βρίσκονται θαμμένες στην τέταρτη σελίδα από αυτό το θέμα. GOMI νομίζω πρέπει να κανεις ξεχωριστό θέμα με τα αποτελέσματα σου που είναι απίστευτα. καλο είναι να ανάλυσης αν μπορείς περιληπτικά πως κινήθηκες στην θεραπεία ,από ποτε άρχισες να βλέπεις ανάπτυξη, και λεπτομέρειες άλλες όπως τι τοπικά βάζεις , πως χρησιμοποιούσες το ρόλερ , μέχρι τι διατροφή κανεις , θα ήταν πολύ χρήσιμα ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα.
 

cypress

Member
Αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο και δεν έχεις διαβάσει το παρακάτω θέμα, ρίξε του μια ματιά...Είναι η πιο αξιόλογη άποψη που έχω διαβάσει ποτέ γύρω από τους ανδρογόνους υποδοχείς...Αν ο τύπος είχε τη δυνατότητα να χρηματοδοτηθεί, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον από πολλούς άλλους στο χώρο. Η θεωρία του αξίζει να κάνουμε ένα ξεχωριστό θέμα...

https://www.baldtruthtalk.com/threads/22187-I-think-I-ve-hacked-it

Ενδιαφερουσα προσπάθεια και ευχαριστούμε για το λινκ.
Προηγείται όμως το καταραμένο γονίδιο, φαλακροί αδερφοί μου :p
http://www.nature.com/jid/journal/v116/n3/full/5601004a.html
 
Μπλουζα