Dermaroller 1.5mm - διαφορετική ερευνητική µεθοδολογία

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
κανεις μεγαλη επιφανεια?γιατι εμενα δεν μου βγαινει πανω απο 5 λεπτα!

Όλη την άνω περιοχή και πίσω στο vertex. Και εγώ κοντά στο 5λεπτο έπαιζα πάντα, αλλά θα ακολουθήσω πλέον το 25 λεπτο που αναφέρεται στην έρευνα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
σε καποιο σημειο η ερευνα λεει
The present case series highlights the beneficial effect of microneedling in promoting new hair regrowth even in patients showing poor response to conventional therapy by targeting other pathogenetic mechanisms of AGA.
Η παρούσα σειρά περίπτωση δείχνει ότι η προσθήκη της διαδικασίας microneedling αυξάνει την απόκριση ακόμη και σε κακή απόκριση στη συμβατική θεραπεία.
εγω ειμαι ενας που δεν δουλεψε η φιναστεριδη και δουλεψε ο τραυματισμος.
εχω κανει περισσοτερες απο 10 αποπειρες με την φιναστεριδη σε ολα τα mg αλλα οι παρενεργειες ερχοταν πριν τα αποτελεσματα και ηταν εντονες σε σημειο που δεν μου επετρεπε να την συνεχισω.
13 μηνες χρηστης με την απλη την ερευνα http://www.ijtrichology.com/article...lume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat
απλα οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε θεραπεια και εχω δοκιμασει πολλα http://www.hairlossgr.com/threads/Α...μασει-τα-τελευταια-6-χρονια.9438/#post-126756
τιποτα δεν εχει την διαρκεια αποτελεσματων του τραυματισμου
 

mimis giova

Active Member
ναι βρε καππα οκ!!αλλα μην περιμενουμε κ θαυματα..για τα νεα μελη περισσοτερο το λεω..μην νωμιζουν οτι θα γινουν μαλλιαδες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ναι βρε καππα οκ!!αλλα μην περιμενουμε κ θαυματα..για τα νεα μελη περισσοτερο το λεω..μην νωμιζουν οτι θα γινουν μαλλιαδες.
οχι μαλλιας δεν θα γινει κανενας.
η ερευνα του τραυματισμου αλλου υπερτερει,δεν χανει σε αποδοση οπως χανουν ολες οι αλλες θεραπειες,οταν λεω ολες εννοω ολα τα τοπικα.
κατα βαθος πιστευω οτι ξεπερναει και την φιναστεριδη σε διαρκεια αποτελεσματων.
 

kolotoubas

New Member
Ενδιαφέρον έχει η παρακάτω πατέντα του Κωτσαρέλη που εγκρίθηκε στις 29/12/2015 :
http://patents.justia.com/patent/9220926

Ενώ ανεφέρει κάθε πιθανό τρόπο τραυματισμού και χορηγούμενης ουσίας σε ένα μόνο είναι κάθετος, ότι ο τραυματισμός δεν πρέπει να έχει αποτέλεσμα την αιμοραγία.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό το έχει αναφέρει και άλλες φορές και αξίζει να το ψάξουμε λίγο μπας και βρούμε κάτι

Administration of an EGF receptor inhibitor (AG1478) leads to generation of more and larger HF compared with controls
 

mimis giova

Active Member
αν δεν υπαρχει ομως μικροτραυματισμος..δλδ κουκιδες αιματος..οχι κ αιμοραγια..πως θα δουλεψει το ρολλερ ρε παιδια???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν δεν υπαρχει ομως μικροτραυματισμος..δλδ κουκιδες αιματος..οχι κ αιμοραγια..πως θα δουλεψει το ρολλερ ρε παιδια???
ακόμα δεν ξέρουμε σιγουρα αν είναι απαραίτητο το αίμα. Εγώ όλα μου τα αποτελέσματα τα πήρα με λίγη ενταση όπως την πρώτη φώτο που έβαλα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν δεν υπαρχει ομως μικροτραυματισμος..δλδ κουκιδες αιματος..οχι κ αιμοραγια..πως θα δουλεψει το ρολλερ ρε παιδια???

Μέσα στην πατέντα του, μέγα ζητούμενο είναι τα επιδερμικά κύτταρα που δραστηριοποιούνται κατά τον τραυματισμό, να διαφοροποιηθούν σε κύτταρα θυλακίου τριχών. Ο επιδερμικός αυξητικός παράγοντας παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό, γι αυτό και πολλές φορές αναφέρει πως κατά την διαδικασία αυτή πρέπει να βρίσκεται υπο καταστολή.
Από 1mm και πάνω, ακόμα και χωρίς αίμα, υπάρχει κινητικότητα των δερματικών κυττάρων πάντως από αυτά που έχω διαβάσει....Αυτό που επιδιώκεται πιο πολύ με τον έντονο τραυματισμό, είναι η αγγειογένεση, κάτι που θεωρητικά με χαλαρό ρολάρισμα είναι αρκετά δυσκολο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μέσα στην πατέντα του, μέγα ζητούμενο είναι τα επιδερμικά κύτταρα που δραστηριοποιούνται κατά τον τραυματισμό, να διαφοροποιηθούν σε κύτταρα θυλακίου τριχών. Ο επιδερμικός αυξητικός παράγοντας παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό, γι αυτό και πολλές φορές αναφέρει πως κατά την διαδικασία αυτή πρέπει να βρίσκεται υπο καταστολή.
Από 1mm και πάνω, ακόμα και χωρίς αίμα, υπάρχει κινητικότητα των δερματικών κυττάρων πάντως από αυτά που έχω διαβάσει....Αυτό που επιδιώκεται πιο πολύ με τον έντονο τραυματισμό, είναι η αγγειογένεση, κάτι που θεωρητικά με χαλαρό ρολάρισμα είναι αρκετά δυσκολο.
αν ησχυει αυτό έχουμε καινούρια δεδομένα. Από ένα σημείο και μετά και εγώ κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται αιμοραγια για το αποτέλεσμα και έριξα την ένταση στο μισό. Αγγείογενεση εννοείς να βγουν θυλακες εκεί που δεν υπήρχαν?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν ησχυει αυτό έχουμε καινούρια δεδομένα. Από ένα σημείο και μετά και εγώ κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται αιμοραγια για το αποτέλεσμα και έριξα την ένταση στο μισό. Αγγείογενεση εννοείς να βγουν θυλακες εκεί που δεν υπήρχαν?

Όχι ακριβώς κατ αυτή την έννοια. Περισσότερο σύμφωνα με αυτά


Our study aimed to quantify the cyclic changes of perifollicular vascularization and to characterize the biological role of VEGF for hair growth, angiogenesis, and follicle cycling.

We found a significant increase in perifollicular vascularization during the growth phase (anagen) of the hair cycle, followed by regression of angiogenic blood vessels during the involution (catagen) and the resting (telogen) phase.

Perifollicular angiogenesis was temporally and spatially correlated with upregulation of VEGF mRNA expression by follicular keratinocytes of the outer root sheath, but not by dermal papilla cells. Transgenic overexpression of VEGF in outer root sheath keratinocytes of hair follicles strongly induced perifollicular vascularization, resulting in accelerated hair regrowth after depilation and in increased size of hair follicles and hair shafts.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC199257/

Όσο μεγαλύτερος ο τραυματισμός, τόσο περισσότερο εκφράζεται ο Vascular endothelial growth factor (VEGF). Μια φορά όμως στο τόσο, αρκεί. Δηλαδή έντονο τραυματισμό 1 φορά το μήνα πχ....
Δεν είναι απαραίτητο ότι με χαλαρό ρολλάρισμα δεν έχουμε κινητοποίηση και αυτού του παράγοντα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες να το διασταυρώσω...
 

kolotoubas

New Member
παιδιά ο μικροτραυματισμός επηρεάζει μόνο την περιοχή που ρολλάρουμε ή και τη γειτονική? Σκέφτομαι αν θα είχε νόημα για χάρη πειραματισμού ο διαχωρισμός του τριχωτού στη μέση, π.χ. αριστερό μέρος έντονο ρολλάρισμα - δεξί μέρος απαλό.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδιά ο μικροτραυματισμός επηρεάζει μόνο την περιοχή που ρολλάρουμε ή και τη γειτονική? Σκέφτομαι αν θα είχε νόημα για χάρη πειραματισμού ο διαχωρισμός του τριχωτού στη μέση, π.χ. αριστερό μέρος έντονο ρολλάρισμα - δεξί μέρος απαλό.
επηρεάζει μόνο το σημείο που τραυματιζουμε
 

Dynamics

Active Member
Όλη την άνω περιοχή και πίσω στο vertex. Και εγώ κοντά στο 5λεπτο έπαιζα πάντα, αλλά θα ακολουθήσω πλέον το 25 λεπτο που αναφέρεται στην έρευνα.
Πλεον χαλαρωσα την ενταση και εγω...αλλα 25 λεπτα δεν μου βγαινει παλι 5-8 λεπτα
 
Μπλουζα