Dermaroller 1.5mm - διαφορετική ερευνητική µεθοδολογία

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πλεον χαλαρωσα την ενταση και εγω...αλλα 25 λεπτα δεν μου βγαινει παλι 5-8 λεπτα

Σε αυτούς τους χρόνους πάντως, (γύρω από το 10λεπτο) ποτέ δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο και το έκανα για πάνω από 6μηνο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dynamics

Active Member
Σε αυτούς τους χρόνους πάντως, (γύρω από το 10λεπτο) ποτέ δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο και το έκανα για πάνω από 6μηνο...
στο λιγο καιρο που κανω εχω δει αποτελεσματα .απλα δεν εχω καταλαβει τον τροπο που το κανεις....ρολλαρεις 25 λεπτα συνεχομενα με χαλαρη πιεση;η κανεις ρολλ 5 λεπτα σταματας κ ξανα κανεις παλι μετα απο λιγο;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
στο λιγο καιρο που κανω εχω δει αποτελεσματα .απλα δεν εχω καταλαβει τον τροπο που το κανεις....ρολλαρεις 25 λεπτα συνεχομενα με χαλαρη πιεση;η κανεις ρολλ 5 λεπτα σταματας κ ξανα κανεις παλι μετα απο λιγο;

Και εγώ πρώτη φορά έκανα τέτοια διάρκεια. Απλά κρατούσα το ρολλερ από την άκρη του, δίχως να πιέζω την κεφαλή του με το δείκτη (δάχτυλο) ώστε να μην εισχωρεί βαθύτερα όπως έκανα συνήθως. Ειδικά το πρώτο 10 λεπτο, ήταν περίπατος, μετά σιγά σιγά από το συνεχόμενο πέρασμα, άρχισε το τσούξιμο και ελαφρύς πόνος, αλλά καμία σχέση με το 2mm που έκανα ανα εβδομάδα και μάτωνα παντού.
Παρόλο αυτά, η μετέπειτα αίσθηση στο κεφάλι για τις 2 επόμενες ημέρες, ήταν σχεδόν το ίδιο, αλλά δίχως να έχω εμφανή σημάδια όπως πριν που κρατούσαν για 3 - 4 ημέρες.

Σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν σταμάτησα καθόλου, έβαλα το χρονόμετρο και το πήγα σερι αλλάζοντας διαρκώς τις κατευθύνσεις.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βάζω και την παρακάτω έρευνα να βρίσκεται εδώ, γιατί είναι πολύ βασική σε ότι αφορά τα πολύτιμα για το μαλλί cd34+ κύτταρα και είναι κάτι που θα ξεκινήσω από την επόμενη φορά που θα κάνω ρολλερ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25260138

Skin treated with physical dermabrasion combined with chemical peeling showed prominent detachment and swelling of the stratum corneum (SC), and fluid collection in the hair follicles. The mean cell count of CD34 positive fibroblasts and mast cells, levels of epidermal growth factor, fibroblast growth factor-2, vascular endothelial growth factor, and neurotensin, were significantly increased in the tissue treated with physical abrasion combined with a chemical peeling agent, compared to the skin in the control.
 

Sandy

Active Member
@GOMI κ τα υπόλοιπα μελοι να σας ρωτησω γτ εχω κατα μπερδευτεί !
Εσείς που χρησιμοποιείται το ρολλερ έχετε δει τελικά μείωση τις ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗς ναι η οχι ;το σεντινγκ που εμφανίζεται σε κάποιος ισχύει με την ένταση που περιγράφει ο Gomi !
 

scubas

Member
Σε εμένα που ασκώ την ελάχιστη πίεση. 2 φορές έχω rollάρει χωρίς ούτε μια σταγόνα αίμα και την επόμενη του ρολαρίσματος δεν είχα κάν κοκκινίλα την τριχόπτωση μου την έκοψε (σχεδόν την εκμηδένισε) πάρα πολύ από την 2η μέρα της πρώτης εφαρμογής!
 

Komis

Active Member
@GOMI κ τα υπόλοιπα μελοι να σας ρωτησω γτ εχω κατα μπερδευτεί !
Εσείς που χρησιμοποιείται το ρολλερ έχετε δει τελικά μείωση τις ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗς ναι η οχι ;το σεντινγκ που εμφανίζεται σε κάποιος ισχύει με την ένταση που περιγράφει ο Gomi !

Στο τριγωνακι,μπροστα στο κεφαλι δλδ,ειχα λεπτες αδυναμες τριχες οι οποιες σε βαθος 3μηνου πεσανε.
Τωρα ξεκινανε να βγαινουνε παλι.
Το αν θα ειναι ποιο δυνατες ή οχι θα το δειξει ο χρονος.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI κ τα υπόλοιπα μελοι να σας ρωτησω γτ εχω κατα μπερδευτεί !
Εσείς που χρησιμοποιείται το ρολλερ έχετε δει τελικά μείωση τις ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗς ναι η οχι ;το σεντινγκ που εμφανίζεται σε κάποιος ισχύει με την ένταση που περιγράφει ο Gomi !

Ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς είναι να πάρεις ένα τέτοιο και να δοκιμάσεις (2 mm)

-http://www.ebay.com/itm/381444263286

To wounding είναι ότι πιο αξιόλογο αξίζει να δοκιμάσει κανείς μετά τη φιναστερίδη και την μινοξιδίλη....
 

Sandy

Active Member
Στο τριγωνακι,μπροστα στο κεφαλι δλδ,ειχα λεπτες αδυναμες τριχες οι οποιες σε βαθος 3μηνου πεσανε.
Τωρα ξεκινανε να βγαινουνε παλι.
Το αν θα ειναι ποιο δυνατες ή οχι θα το δειξει ο χρονος.

Δηλαδή στις έριξε το ρολλερ αυτες τις αδύναμες τρίχες που λες κάτι σαν σεντινγκ !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς είναι να πάρεις ένα τέτοιο και να δοκιμάσεις (2 mm)

-http://www.ebay.com/itm/381444263286

To wounding είναι ότι πιο αξιόλογο αξίζει να δοκιμάσει κανείς μετά τη φιναστερίδη και την μινοξιδίλη....

Gomi λέω να πάρω το 1,5 ρολλερ κ να το κάνω με ήπια ένταση !
ΕΣΥ ποιο χρησιμοποιείς κ τι αποτελέσματα ειδες;
Με το 1,5 ρολλερ με ήπια ένταση δεν ειδες διαφορά στην τριχοπτωση κ στην επανεκφυση;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi λέω να πάρω το 1,5 ρολλερ κ να το κάνω με ήπια ένταση !
ΕΣΥ ποιο χρησιμοποιείς κ τι αποτελέσματα ειδες;
Με το 1,5 ρολλερ με ήπια ένταση δεν ειδες διαφορά στην τριχοπτωση κ στην επανεκφυση;

Αν έχεις μακρύ μαλλί, να αποφύγεις το ρολλερ και να πας σε dermapen γιατί θα σου τραβάει τις τρίχες. Το αρνητικό είναι ότι θέλει να έχεις μια κάποια εμπειρία για να το κάνεις σωστά, σε αντίθεση με το ρολλερ.
Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2, αλλά το κεφάλι μου το ξυρίζω.
Μαζί με το ρολλερ βάζω και άλλα πράγματα ως πειραματισμό, οπότε τα πολύ καλά αποτελέσματα που έχω μέχρι στιγμής, δεν μπορώ να εγγυηθώ πως είναι από αυτό, ή έστω μόνο από αυτό. Αν τα αποτελέσματά μου κρατήσουν και δεν υποχωρήσουν τους επόμενους 2 μήνες, θα τα συνοψίσω όλα μαζί είτε εδώ, είτε σε ξεχωριστό θέμα. Αν τελικά αποφασίσεις να δοκιμάσεις, στείλε μου πμ κάποια στιγμή να σου πω και 2 - 3 επιπλέον βασικά πραγματάκια που μπορεί να βοηθήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
Αν έχεις μακρύ μαλλί, να αποφύγεις το ρολλερ και να πας σε dermapen γιατί θα σου τραβάει τις τρίχες. Το αρνητικό είναι ότι θέλει να έχεις μια κάποια εμπειρία για να το κάνεις σωστά, σε αντίθεση με το ρολλερ.
Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2, αλλά το κεφάλι μου το ξυρίζω.
Μαζί με το ρολλερ βάζω και άλλα πράγματα ως πειραματισμό, οπότε τα πολύ καλά αποτελέσματα που έχω μέχρι στιγμής, δεν μπορώ να εγγυηθώ πως είναι από αυτό, ή έστω μόνο από αυτό. Αν τα αποτελέσματά μου κρατήσουν και δεν υποχωρήσουν τους επόμενους 2 μήνες, θα τα συνοψίσω όλα μαζί είτε εδώ, είτε σε ξεχωριστό θέμα. Αν τελικά αποφασίσεις να δοκιμάσεις, στείλε μου πμ κάποια στιγμή να σου πω και 2 - 3 επιπλέον βασικά πραγματάκια που μπορεί να βοηθήσουν.

Gomi χρησιμοποιώ το 0,5 δεν σπάει καμία τρίχα το κάνω σε βρεγμένο μαλλι !
Μου χες πει ότι το 1,5 σου προκάλεσε αραίωση κ σεντινγκ κ το σταμάτησες !
Θα παραγγείλω το 1,5 να δω τι θα γίνει ! Εάν υπάρξει σεντινγκ δεν ξερω άμα το συνεχίσω δεν ειμαι υπέρ στο να εχεις σεντινγκ ,ειδικά στο ρολλερ!
Τωρα εχει μειωθεί η τριχοπτωση οπως παλιότερα τα ιδια ,Δεκέμβρη σταματούσε χάνω γύρω στις 50-60 τρίχες κ χρησιμοποιώ μινοξ 2% μερα παρά μερα κ τωρα θα ξεκινήσω κ κάτι αλλο για τις ενδιάμεσες μέρες! Λέω να πάρω το neogenic dercos η το neoptide σκέτα !
 

Sandy

Active Member
Nαι,τις εριξε το ρολλερ.
Χρησιμοποιω 1mm.

Για μένα αυτο δεν μου ακούγεται ενθαρρυντικό ! Μακάρι να βγω λάθος !
Εύχομαι να εχεις καλα αποτελέσματα κ ενημέρωσε για τις φυτρουλες που βγάζεις τωρα αν τελικά ειναι πιο δυνατές απο αυτες που έχασες απο το ρολλερ!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi χρησιμοποιώ το 0,5 δεν σπάει καμία τρίχα το κάνω σε βρεγμένο μαλλι !
Μου χες πει ότι το 1,5 σου προκάλεσε αραίωση κ σεντινγκ κ το σταμάτησες !
Θα παραγγείλω το 1,5 να δω τι θα γίνει ! Εάν υπάρξει σεντινγκ δεν ξερω άμα το συνεχίσω δεν ειμαι υπέρ στο να εχεις σεντινγκ ,ειδικά στο ρολλερ!
Τωρα εχει μειωθεί η τριχοπτωση οπως παλιότερα τα ιδια ,Δεκέμβρη σταματούσε χάνω γύρω στις 50-60 τρίχες κ χρησιμοποιώ μινοξ 2% μερα παρά μερα κ τωρα θα ξεκινήσω κ κάτι αλλο για τις ενδιάμεσες μέρες! Λέω να πάρω το neogenic dercos η το neoptide σκέτα !

Ok, πήγαινε για ρολλερ 1.5mm τότε.
Σκέτο ρόλλερ έκανα για αρκετούς μήνες, είχα ή στασιμότητα, ή όπως λες υποχώρηση. Ο τρόπος που αναφέρει η εδώ έρευνα, έχει αρκετά λιγότερο ρίσκο για πολλούς λόγους.
Δεν πιστεύω πως ότι θετικό βλέπω τώρα είναι μόνο από το ρολλερ, αλλά εννοείται πως είναι το βασικότερο μέσα στην θεραπεία, αλλά όσο πιο προχωρημένο στάδιο είναι κάποιος και ανάλογα τα χρόνια τριχόπτωσης που έχει πίσω του, μόνο του δύσκολα θα κάνει κάτι θετικό.
Μην πάρεις το neogenic, προτίμησε το serioxyl, έχει καλύτερα συστατικά και είναι ακριβώς ίδια ουσία με τη μισή τιμή. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό. Μέσα έχω βάλει και vpa και αν μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια έλαια, ακόμα καλύτερα.

http://www.skroutz.gr/s/7600721/L-Oreal-Serioxyl-Denser-Hair-90ml.html
 
Μπλουζα