Dermaroller 1.5mm - διαφορετική ερευνητική µεθοδολογία

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα, ποσο είναι το μηνιαίο κόστος αυτών που χρησιμοποιεις?
Καλημέρα, κατά μέσο όρο το μήνα, χωρίς να έχω πάρει χαρτί και μολύβι, παίζει από 50 έως 100 ευρώ, αλλά κάποια από αυτά κρατάνε αρκετούς μήνες....Το άσχημο είναι πως για να ξεκινήσει κάποιος πρέπει να τα πάρει όλα μαζί, οπότε το αρχικό κόστος είναι τσουχτερό. Επίσης χρειάζεται μια εξέταση αίματος συγκεκριμένης ορμόνης, η οποία γράφεται μαζί με λευκά αιμοσφαίρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Καλημέρα, κατά μέσο όρο το μήνα, χωρίς να έχω πάρει χαρτί και μολύβι, παίζει από 50 έως 100 ευρώ, αλλά κάποια από αυτά κρατάνε αρκετούς μήνες....Το άσχημο είναι πως για να ξεκινήσει κάποιος πρέπει να τα πάρει όλα μαζί, οπότε το αρχικό κόστος είναι τσουχτερό. Επίσης χρειάζεται μια εξέταση αίματος συγκεκριμένης ορμόνης, η οποία γράφεται μαζί με λευκά αιμοσφαίρια.
Φίλε Gomi η θεραπεία αυτή που ακολουθείς σχετίζεται σε κάποιο έστω βαθμό με την θεραπεία του 2 young αλλά και ενός ελβετού;(πέρα απο την χρήση ρόλερ φυσικα)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε Gomi η θεραπεία αυτή που ακολουθείς σχετίζεται σε κάποιο έστω βαθμό με την θεραπεία του 2 young αλλά και ενός ελβετού;(πέρα απο την χρήση ρόλερ φυσικα)

Από 2young, όχι, από τον Ελβετό έχω κρατήσει το castor oil+dmso, καθώς και όραλ castor oil...
 

lalakis

Active Member
στην θεραπεια με το 25λεπτο.δηλαδη ποσες φορες περνα το ρολερ απο ενα σημειο στο περιπου;πχ (20φορες οριζοντια 20 καθετα 20 διαγωνια 60συνολικα)
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Ξεκίνησα και εγώ το 25λεπτο σε όλο το κεφάλι (περιοχή αεροδρομίου ;))από χθες και παράγγειλα το stemox. Ο πόνος είναι αρκετά πιο υποφερτός σε σχέση με το "κανονικό" ρολαρισμα οπότε με βλέπω να το συνεχίζω. Έχω και castor oil, το βάζω συνήθως πριν το μπάνιο και καμιά φορά οραλ. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο τυπικός και με αυτό.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
στην θεραπεια με το 25λεπτο.δηλαδη ποσες φορες περνα το ρολερ απο ενα σημειο στο περιπου;πχ (20φορες οριζοντια 20 καθετα 20 διαγωνια 60συνολικα)

Πολύ περισσότερες....πάνω από 100...δοκίμασε να μετρήσεις και πες μου...:p
 

pithikas

Well-Known Member
Πρεπει να δουλευει ο τραυματισμος γιατι κι εγω παρατηρω μικρη επανεκφυση αλλα εγω ξαναρχισα παλι και μινοξ, περαν των αλλων και δεν ημουν σιγουρος αν απλα ενισχυονται τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης. Απ΄ οτι φαινεται ισχυουν οι θεωριες και με βαση αυτο που γραφουν και αλλα παιδια. Αν και πιστευω σημαντικο ρολο παιζει και το vpa. Το χω ξαναγραψει πως συμφωνα με τον Κωτσαρελλη, μετα τον τραυματισμο γινεται η επιλογη απο τα κυτταρα για τη δημιουργια τριχων η δερματος και οταν βαζεις κατι σαν το vpa, κατευθυνεις προς τη δημιουργια των τριχων. Οποιος δε θελει να δοκιμαζει παντως αντιεπιληπτικα η αλλα φαρμακα οπως ειναι το vpa, μπορει να ριξει μια ματια και σε φυτικα προιοντα που σχετιζονται με το wnt pathway με ενα γκουγκλαρισμα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρεπει να δουλευει ο τραυματισμος γιατι κι εγω παρατηρω μικρη επανεκφυση αλλα εγω ξαναρχισα παλι και μινοξ, περαν των αλλων και δεν ημουν σιγουρος αν απλα ενισχυονται τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης. Απ΄ οτι φαινεται ισχυουν οι θεωριες και με βαση αυτο που γραφουν και αλλα παιδια. Αν και πιστευω σημαντικο ρολο παιζει και το vpa. Το χω ξαναγραψει πως συμφωνα με τον Κωτσαρελλη, μετα τον τραυματισμο γινεται η επιλογη απο τα κυτταρα για τη δημιουργια τριχων η δερματος και οταν βαζεις κατι σαν το vpa, κατευθυνεις προς τη δημιουργια των τριχων. Οποιος δε θελει να δοκιμαζει παντως αντιεπιληπτικα η αλλα φαρμακα οπως ειναι το vpa, μπορει να ριξει μια ματια και σε φυτικα προιοντα που σχετιζονται με το wnt pathway με ενα γκουγκλαρισμα.

Και με ένα καλό egfr blocker, θα πρέπει να γίνονται παπάδες....εν καιρώ...:)
 

pithikas

Well-Known Member
Σ'ωραίος....:D
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20680030

Στο τέλος θα τα βρείτε όλα μόνοι σας...:rolleyes:

Προβολή συνημμένου 9824
Στην ουσια αυτο ειναι που μαλλον δοκιμαζε η follica. Τραυματισμος-egfr inhibitor-και wnt signaling.
Oποτε ρολερ-κουρκουμινη-vpa, ισως και να μας κανουν. Αν και η κουρκουμινη υποτιθεται οτι λειτουργει και σαν αντιανδρογονο(καλο αυτο).
Εχω εφαρμοσει διαφορα πραγματα, αυτο μου φαινεται το πιο ελπιδοφορο. Για να δουμε....:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το κακό είναι πως είναι και αντιφλεγμονώδες ουσία και δεν μπορείς να την βάλεις τις 2 μέρες μετά και μια πριν το ρολλερ...Τουλάχιστον έτσι την βάζω εγώ...
Στο θέμα egfr, δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι φθηνό και ότι βρίσκω, έχει επίδραση και σε άλλους, θετικούς αυξητικούς παράγοντες...θέλει χρήμα απ ότι έχω δει...
 

scubas

Member
Βασικά μπορεί να πεί κάποιος τι δέν πρέπει να βάζουμε πρίν την ίδια μέρα και μετα το roller ή και την επόμενη ?
Γιατί η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί!
 

LostUser

Active Member
@GOMI μπράβο για τα αποτελέσματα! Σ εύχομαι να φτάσεις του 2young κ να τον ξεπεράσεις κιόλας!
Έχω μια πολύ σοβαρή απορία ρε παιδιά, @kapa θα εκτιμούσα και την δική σου συμβουλή
Έχω ξαναρχίσει μινοξ τον τελευταίο μήνα με τρομαχτικό shedding.Κ αποφάσισα πως ήρθε η ωρα για roller.Όμως, διάβασα ότι το shedding είναι είναι μέρος της θεραπείας.Το ρόλλερ πάλι κόβει την τριχόπτωση. Any thoughts?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειναι πολυ καλη θεραπεια με ενα αρνητικο,δουλευει πολυ αργα αλλα δεν χανει σε αποδοση οπως τα τοπικα.
αξιζει να μπεις στο παιχνιδι
 

paretto

Active Member
Πρεπει να δουλευει ο τραυματισμος γιατι κι εγω παρατηρω μικρη επανεκφυση αλλα εγω ξαναρχισα παλι και μινοξ, περαν των αλλων και δεν ημουν σιγουρος αν απλα ενισχυονται τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης. Απ΄ οτι φαινεται ισχυουν οι θεωριες και με βαση αυτο που γραφουν και αλλα παιδια. Αν και πιστευω σημαντικο ρολο παιζει και το vpa. Το χω ξαναγραψει πως συμφωνα με τον Κωτσαρελλη, μετα τον τραυματισμο γινεται η επιλογη απο τα κυτταρα για τη δημιουργια τριχων η δερματος και οταν βαζεις κατι σαν το vpa, κατευθυνεις προς τη δημιουργια των τριχων. Οποιος δε θελει να δοκιμαζει παντως αντιεπιληπτικα η αλλα φαρμακα οπως ειναι το vpa, μπορει να ριξει μια ματια και σε φυτικα προιοντα που σχετιζονται με το wnt pathway με ενα γκουγκλαρισμα.
@pithikas Μπορεις να αναφερεις καποια απο αυτα; επισης μιλαμε παντα για τοπικά;

@GOMI την κουρκουμινη πως την χρησιμοποιουμε σε αυτη την περιπτωση; τοπικα διαλυμενη σε νερο πχ;
Eπισης, φοβερα τα αποτελεσματα σου. Ευχομαι να κρατησουν για χρονια.

Σε περιπτωση που σου κρατησουν για ενα 3μηνο ακομη μετα πως σκεφτεσαι την συντηρηση;
 

pithikas

Well-Known Member
χαχα Λες να μας ριξει κι αυτα που εχουμε;Εγω θα δοκιμασω το σχημα που παρεθεσα κι αν καραφλιασω τελειως,θα ενημερωσω.
@pithikas Μπορεις να αναφερεις καποια απο αυτα; επισης μιλαμε παντα για τοπικά;
Ενα ειναι το γνωστο fo ti .Aπλα, στο vpa ξερουμε περιεκτικοτητα(γυρω στο 7%). Τα φυτικα για να δουλεψουν σε θεμα περιεκτικοτητας ειναι σα να πιανεις το τζοκερ.
Ναι, τοπικα θα το χρησιμοποιησω.

Απλα να πω και κατι που εχει σχεση με ολα οσα δοκιμαζουμε.
Οταν διαβαζουμε μια ερευνα οτι καποιο φαρμακο, ας πουμε vpa, η φυτικη ουσια -ελαιοευρωπεινη η οτιδηποτε αλλο, δημιουργει επανεκφυση, αυτο που κανουμε ειναι να αγοραζουμε στα χαμενα, προιοντα, δοκιμαζουμε ο,τι να ναι ποσοτητες με ο,τι να ναι συχνοτητα στην εφαρμογη και μετα βλεπουμε ενα ποστ οτι δε δουλευει η ουσια που δοκιμασαμε. Απο εκει και περα διαβαζεται παγκοσμιως το και καλα πειραμα και αυτοματως ακυρωνεται το ολο εγχειρημα και διαβαζεις ξερω γω σε καποιο φορουμ οτι το δοκιμασε ο μεγιστος user ταδε και δε δουλευει, οποτε αστο μεγαλε. Σκεφτειτε να μην ξεραμε οτι η μινοξιδιλη δουλευει στο 5% και να δοκιμαζαμε 0,1 η 0,5%. Ανετα θα πηγαινε απατη κι αυτη. Νομιζω οτι γενικοτερα τουλαχιστον ενα εξαμηνο πρεπει να δινεται σε καθε τι που δοκιμαζεται. Και παλι στα τυφλα παμε, αλλα οι δοκιμες μπορει να δωσουν και κανα placebo αν δε δουλεψουν... Ασχετη η παραγραφος αλλα ηθελα να το γραψω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@xk αν επεμβαίνει όπως λένε στους ανδρ.υποδοχείς, τότε καλά τα λέει το άρθρο..

@paretto η κουρκουμίνη στη φότο είναι έτοιμη αλοιφή με την μέγιστη περιεκτικότητα που μπόρεσα να βρω. 2 φορές μόνο την εβδομάδα αποφεύγοντας τις ημέρες γύρω από το ρόλλερ.

Από χθες έχω προβληματιστεί πολύ, γιατί πολλά από τα pm που μου έρχονται με κάνουν να νιώθω σαδιστής. Επειδή όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος @pithikas βαδίζουμε στα τυφλά, αποφάσισα να αναφέρω την όλη διαδικασία που ακολουθώ, η οποία όμως όπως θα τονίσω και στο αντίστοιχο θέμα που θα κάνω, είναι υπερβολική, ακριβή και δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε τις μελλοντικές παρενέργειες στο δέρμα, ούτε αν δουλέψει σε όλους, ούτε καν αν σε κάποιους τα πράγματα γίνουν χειρότερα.
Μόνο από τις φότο των συμπληρωμάτων και των τοπικών που θα βάλω, θα απογοητευτούν πολλοί, αλλά επειδή πειραματίζομαι μόνος μου με γνώμονα του τι βλέπω μόνο στον καθρέπτη δίχως να γνωρίζω ακριβή τρόπο λειτουργίας εκ των έσω και πολλά από αυτά μπορεί να μην χρειάζονται καν, μέχρι να βγάλω άκρη και να τα ξεχωρίσω θα περάσει πάρα πολύ καιρός, οπότε ίσως κάποια έμπειρα μέλη να μπορούν να βοηθήσουν δοκιμάζοντας αυτά που θεωρούν οι ίδιοι κατά τις γνώσεις τους σημαντικά και ποια όχι. Επίσης να ξέρετε πως υπάρχει πολύ λάδι στην κατάσταση...
Τέσπα,
Δεν προλαβαίνω να κάνω θέμα σήμερα, αλλά θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα με την πρώτη ευκαιρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα