Dermaroller 1.5mm - διαφορετική ερευνητική µεθοδολογία

Komis

Active Member
Λοιπόν παιδιά, επειδή όλη την ώρα μου έρχονται pm που με ρωτάνε τι διαφορές βλέπω από ρολλερ (+τοπικά) ενώ δεν μιλάω για επανέκφυση.
Σας επισυνάπτω 2 φότο σε ασπρόμαυρες και στο κανονικό τους για να καταλάβετε τι εννοώ με τον όρο βλέπω διαφορά ως προς το πάχος της τρίχας και πόσο σημαντικό είναι και αυτό σε περιπτώσεις όπως η δική μου με τριχόπτωση πάνω από 22 χρόνια και φυσικά δίχως μινοξιδίλες και φιναστερίδες.
Οι φότο τραβήχτηκαν ακριβώς στο ίδιο σημείο (στην τζαμαρία του σαλονιού μου) με το ίδιο κινητό και οι όποιες διαφορές αφορούν μόνο τα κέφια του καιρού (λιγότερη ηλιοφάνεια πχ)
Οι διαφορές όταν τα ξυρίζω εντελώς, είναι μεγάλες γιατί και τα πάνω μαλλιά φαίνονται ακριβώς πλέον όπως τα πλαινά σε θέμα πάχους...σε αντίθεση με πριν που ήταν εμφανέστατη η διαφορά τους ακόμα και ξυρισμένα. Επίσης όπως βλέπετε, hairline σχεδόν δεν υπήρχε.
Το αποτέλεσμα παραμένει σταθερό σχεδόν 2 μήνες. Αν κρατήσει ακόμα ένα 3μηνο, είμαι σίγουρος πως θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση...

Πολυ καλα αποτελεσματα! Γιατι το κρατουσες κρυφο τοσο καιρο?? :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ένταξη μιλάμε για ξεκάθαρα για πολύ καλά αποτελέσματα, και αυτές οι φωτό αδικούνται να βρίσκονται θαμμένες στην τέταρτη σελίδα από αυτό το θέμα. GOMI νομίζω πρέπει να κανεις ξεχωριστό θέμα με τα αποτελέσματα σου που είναι απίστευτα. καλο είναι να ανάλυσης αν μπορείς περιληπτικά πως κινήθηκες στην θεραπεία ,από ποτε άρχισες να βλέπεις ανάπτυξη, και λεπτομέρειες άλλες όπως τι τοπικά βάζεις , πως χρησιμοποιούσες το ρόλερ , μέχρι τι διατροφή κανεις , θα ήταν πολύ χρήσιμα ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Στο θέμα ΑΓΑ, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός και ο λόγος είναι πως τα όποια αποτελέσματα, δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία αν δεν έχουν διάρκεια. Στο παρελθόν με διάφορους τρόπους που είχα δοκιμάσει, έβλεπα και πάλι κάποιες διαφορές, αλλά, δεν είχαν διάρκεια. Γι αυτό είπα πως το επόμενο 3μηνο θα είναι πολύ σημαντικό.
Όλη μου η θεραπεία, είναι "χτισμένη" γύρω από το wounding, γι αυτό και πόσταρα τις φοτο στο αντίστοιχο θέμα.
Σε διάφορα θέματα στο φόρουμ, έχω αναφέρει κάποια πράγματα που δοκιμάζω, αλλά συμφωνώ πως πρέπει να είναι κάπου όλα μαζί. Επειδή αυτά όμως είναι αρκετά και ακόμα προσθέτω και αφαιρώ, πριν βάλω κάποιον σε διαδικασία να ξοδευτεί πρέπει να είμαι σίγουρος και, εκτός του ότι θέλω λίγο χρόνο ακόμα ώστε να ξεχωρίσω τα βασικά, δεν θέλω μετά από 3-4 μήνες να γυρίσουμε στο αρχικό στάδιο.
Δεν θα κρατήσω τίποτα για τον εαυτό μου, αρκεί να υπάρξει διάρκεια και ξεκάθαρο regrowth.
 

Ntoon91

Member
Gomi, τρομερα αποτελεσματα ευχομαι να παραμεινουν και να αυξηθουν. Στα αποτελεσματα με φυσικη θεραπεια που ειχες ανεβασει πριν χρονια, εισαι στα ιδια με την πρωτη φωτο που ανεβασες εδω; Δηλαδη καταφερνες αυτα τα χρονια να εχεις μια στασιμοτητα σε εκεινο το αποτελεσμα που δεν πηγαινε παρακατω; (Δεν μιλαω για τις αυξομειωσεις). Πιστευεις δηλαδη πως απ οταν εκοψες την μινοξ, αν δεν εκανες τιποτα, θα ειχες γυαλισει εντελως;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi, τρομερα αποτελεσματα ευχομαι να παραμεινουν και να αυξηθουν. Στα αποτελεσματα με φυσικη θεραπεια που ειχες ανεβασει πριν χρονια, εισαι στα ιδια με την πρωτη φωτο που ανεβασες εδω; Δηλαδη καταφερνες αυτα τα χρονια να εχεις μια στασιμοτητα σε εκεινο το αποτελεσμα που δεν πηγαινε παρακατω; (Δεν μιλαω για τις αυξομειωσεις). Πιστευεις δηλαδη πως απ οταν εκοψες την μινοξ, αν δεν εκανες τιποτα, θα ειχες γυαλισει εντελως;

Πάνω κάτω ναι, στα ίδια ήμουν, δηλαδή μαύρο χάλι. Όλα μου τα ξαδέρφια, μα όλα όμως, είναι nw6 από τα 25 τους μέχρι τα 30. Πιστεύω πως η μίνοξ με βοήθησε να κρατηθώ λίγο τις πιο επικίνδυνες περιόδους (μετά την εφηβεία και μέχρι τα 30) αλλά ναι, ακόμα και έτσι, αν δεν είχα το μικρόβιο να ασχολούμαι με την τριχόπτωση και το είχα αφήσει στη μοίρα του, θα ήμουν άνετα 6άρι...
 
@GOMI Τα αποτελέσματα της φωτογραφίας τα πέτυχες (εκτός των τοπικών) με ελαφρύ ρολλάρισμα των 20+ λεπτών ή με αρκετό μάτωμα. Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτή την έρευνα με το 25 λεπτο ρολλάρισμα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI Τα αποτελέσματα της φωτογραφίας τα πέτυχες (εκτός των τοπικών) με ελαφρύ ρολλάρισμα των 20+ λεπτών ή με αρκετό μάτωμα. Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτή την έρευνα με το 25 λεπτο ρολλάρισμα.

Όχι, το 25λεπτο το κάνω μόλις 2 εβδομάδες, αλλά και δυνατό ρολλάρισμα για κανένα 5λεπτο έκανα από πέρυσι και σε εμένα τουλάχιστον σκέτο ρολλερ δεν δούλεψε. (Φαίνεται και από την φότο εξάλλου)
Αν δεν ενισχύσεις τον δυνατό τραυματισμό με άλλα πράγματα, είναι σαν να καις ένα πολύ καλό χαρτί άσκοπα, γι αυτό μέχρι να βγάλουμε κάποια άκρη στο τι και πως να χρησιμοποιούμε συνδυαστικά, το 25λεπτο είναι προτιμότερο...

Φυσικά ο καθένας δοκιμάζει ότι πιστεύει εκείνος καλύτερο, (ο φίλος @kapa πχ βλέπει αποτελέσματα από δυνατό ρολλάρισμα, άλλα έχει την εμπειρία να κρίνει πράγματα στον εαυτό του που ένας άπειρος χρήστης δεν το έχει) απλά πρέπει να υπάρχουν πάντα και άλλες απόψεις...
 
  • Like
Reactions: xk
Συνοπτικά μετά από ρολλάρισμα χρησιμοποιείς stemoxydine καθώς και τις υπόλοιπες μέρες σκέτη stemoxydine?
Αυτή είναι η θεραπεία σου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνοπτικά μετά από ρολλάρισμα χρησιμοποιείς stemoxydine καθώς και τις υπόλοιπες μέρες σκέτη stemoxydine?
Αυτή είναι η θεραπεία σου?
Χρησιμοποιώ πολλά περισσότερα, τοπικά και όραλ, αλλά ναι, stemoxydine + vpa το θεωρώ από τα βασικά, ειδικά αμέσως μετά το ρολλερ.
 

pithikas

Well-Known Member
Ούτε που θυμάμαι πότε την σταμάτησα...πάνω από 5-6 χρόνια. Την χρησιμοποιούσα από τα 17 μου μέχρι τα 33-34
Εντυπωσιακο αποτελεσμα, χωρις μινοξιδιλη και φιναστεριδη. Περιμενω κι εγω να δω τι χρησιμοποιεις ακριβως. Επισπευσε το....;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εντυπωσιακο αποτελεσμα, χωρις μινοξιδιλη και φιναστεριδη. Περιμενω κι εγω να δω τι χρησιμοποιεις ακριβως. Επισπευσε το....;)

Αν έχουμε διάρκεια, θα σας τα βγάλω και όλα (τοπικά και μη) σε φοτο
 

xk

Active Member
gomi φοβερο αποτελεσμα..εχεις περασει και τον 2young που ειχε μικροτερο προβλημα και ηταν και πιτσιρικας...εγω περιπου στο before σου ειμαι αυτη τη στιγμη και δε νομιζω να φτασω στο σημειο που εισαι τωρα μονο με τραυματισμο μπεταντιν που κανω...θελει κ ιαλλα πραγματαΤο σημαντικο ειναι να κρατησει κι φυσικα να μην υπαρχουν παρενεργειες οποτε αναμενουμε.Συνεχισε.
 

lalakis

Active Member
εγω που χρησιμοποιω derminator δηλαδη αν θελω νακολουθησω αυτο το στιλ θεραπειας πρεπει να κανω το κεφαλι μου επι 25 λεπτα;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi φοβερο αποτελεσμα..εχεις περασει και τον 2young που ειχε μικροτερο προβλημα και ηταν και πιτσιρικας...εγω περιπου στο before σου ειμαι αυτη τη στιγμη και δε νομιζω να φτασω στο σημειο που εισαι τωρα μονο με τραυματισμο μπεταντιν που κανω...θελει κ ιαλλα πραγματαΤο σημαντικο ειναι να κρατησει κι φυσικα να μην υπαρχουν παρενεργειες οποτε αναμενουμε.Συνεχισε.

Αν εξαιρέσεις το vpa και ένα χάπι που παίρνω την 4η και 5η ημέρα, όλα τ άλλα είναι φυσικά...Η μόνη παρενέργεια που έχω, είναι πως χάνω πολύ δέρμα (απολέπιση), κάτι που γινόταν συνήθως την 4η ημέρα μετά το ρολλερ, ενώ τώρα γίνεται σχεδόν καθημερινά...Ανέκαθεν το θεωρούσα θετικό σημάδι γιατί έτσι πρέπει να δουλεύει το ρόλλερ μιας και τα δερματικά κύτταρα που αναγεννώνται μετά τον τραυματισμό (μαζί με τον βασιλικό) είναι περίπου τα ίδια με αυτά που αναπτύσσουν το μαλλί (ποτίζεται και η γλάστρα).
Παρόλο αυτά παραμένω πολύ επιφυλακτικός γιατί έχει αυξηθεί το φαινόμενο αρκετά, γι αυτό και δεν θέλω να ακολουθήσει κανείς όλα όσα κάνω μέχρι να σιγουρευτώ ότι πρόκειται για θετική εξέλιξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εγω που χρησιμοποιω derminator δηλαδη αν θελω νακολουθησω αυτο το στιλ θεραπειας πρεπει να κανω το κεφαλι μου επι 25 λεπτα;

Όχι ρε συ, θα το πεθάνεις το κεφάλι σου με 25 λεπτά derminator...σου έστειλα πμ
 
Μπλουζα