Τοπ 3 θεραπείες

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

makis106 είπε:
Καλησπέρα παιδιά και απο μένα, καινούργιος και γω και στο ψάξιμο!
Είμαι 30 και χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια regain 5%.
Το ξεκινησα το 2009 για να αντιμετωπίσω αραίωση των μαλλιών κυρίως στο μέτωπο και μικρή αραίωση στο υπόλοιοπο πάνω μέρος του κεφαλιού. Σε διάστημα 3 μηνών τα μαλλιά μου ήταν πιο δυνατα και πυκνά απ ότι 3 χρόνια πριν! Μετά το πρώτο εξάμηνο αποδυμναμώθηκαν λίγο, αλλα ήταν σε καλή κατάσταση μέχρι τώρα, όπου 2 χρόνια μετα την πρώτη χρήση, έχω αρκετη τριχόπτωση που εξελίσσεται επικινδυνα.
Σκέφτομαι να ενισχύσω τη θεραπεία μου λοιπόν, μιας και απ' οτι κατάλαβα η μινοξυδίλη απο μόνη της δεν κάνει την δουλειά.
Διαβάζω απο χθες, αρκετές ώρες και έχω μπερδευτεί λίγο.
Θέλω να αποφύγω την φιναστερίδη, οπότε θέλω να στραφώ σε άνα άλλο DHT blocker. Σκέφτομουν για revivogen, αλλα βγαίνει πολυ ακριβό. οπότε λέω να δοκιμάσω το zix.
είναι καλός συνδιασμός?
Μαζί με fungoral 2%?
Tις μέρες που δεν θα λούζομαι με fungoral, τι σαμπουαν να χρησιμοποιώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!! Μπορείς να κάνεις τον συνδιασμό που ανέφερες για θεραπεία. Απλά επειδή το zix περιέχει ψευδάργηρο (zinc) που αλληλεπιδρά με την μινοξιδίλη και μειώνει την αποτελεσματικότητα της, ή θα τα βάζεις με πολλές ώρες διαφορά το ένα από το άλλο, ή θα φτιάξεις zix χωρίς ψευδάργηρο. Τις υπόλοιπες μέρες, θα σου πρότεινα ένα σαμπουάν φυτικό/οργανικό (και όχι τις γνωστές μάρκες των super market).
 

makis106

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Hairboost είπε:
Στα 20-25 σου ειχες πολυ μαλλι ?
Ποτε δεν είχα πολύ και πυκνό μαλλί. Στα 20-25 ήταν σε απλά καλή κατάσταση, δηλαδή δεν το έλεγες ούτε αδύναμο, ούτε πυκνό, μια μέση κατάσταση. (Δυστυχώς δεν έχω καποιο δείκτη για να δώσω την εικόνα του τότε και του τώρα) Υπάρχουν κάποια πρότυπα σε φωτο ανα κατηγορίες για να δωσω εικόνα?
 

makis106

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Fenimore είπε:
:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!! Μπορείς να κάνεις τον συνδιασμό που ανέφερες για θεραπεία. Απλά επειδή το zix περιέχει ψευδάργηρο (zinc) που αλληλεπιδρά με την μινοξιδίλη και μειώνει την αποτελεσματικότητα της, ή θα τα βάζεις με πολλές ώρες διαφορά το ένα από το άλλο, ή θα φτιάξεις zix χωρίς ψευδάργηρο. Τις υπόλοιπες μέρες, θα σου πρότεινα ένα σαμπουάν φυτικό/οργανικό (και όχι τις γνωστές μάρκες των super market).
Αν δηλαδή βάζω το zix το πρωί και το regain το βράδυ θα είναι οκ? Ή καλύτερα να προτιμήσω το zix χωρίς ψευδάργυρο?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

makis106 είπε:
Αν δηλαδή βάζω το zix το πρωί και το regain το βράδυ θα είναι οκ? Ή καλύτερα να προτιμήσω το zix χωρίς ψευδάργυρο?

Εγώ προσωπικά τον έχω αφαιρέσει τον ψευδάργηρο (για σιγουριά πιο πολύ) .
 

makis106

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Ωραία! Μπορώ να βρω τα συστατικά στο φαρμακείο? ή παραγγελνω απο site εξωτερικού (που έχω βρει) τα συστατικά και δεν προσθέτω το zink sulfate?
Και κατι άλλο fenimore, Βλέπω στην υπογραφή σου οτι δεν χρησιμοποιείς το fungoral, θεωρείς οτι δεν κάνει δουλειά ή αλλιλεπιδρά με κατι απο αυτα που χρησιμοποιείς? -μιας και τα ίδια θα χρησιμοποιω κ εγώ-
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

makis106 είπε:
Ωραία! Μπορώ να βρω τα συστατικά στο φαρμακείο? ή παραγγελνω απο site εξωτερικού (που έχω βρει) τα συστατικά και δεν προσθέτω το zink sulfate?
Και κατι άλλο fenimore, Βλέπω στην υπογραφή σου οτι δεν χρησιμοποιείς το fungoral, θεωρείς οτι δεν κάνει δουλειά ή αλλιλεπιδρά με κατι απο αυτα που χρησιμοποιείς? -μιας και τα ίδια θα χρησιμοποιω κ εγώ-
Τα περισσότερα από τα συστατικά τα παίρνεις από site του εξωτερικού. Εγώ και άλλα 2 παιδιά από το φόρουμ τα είχαμε αγοράσει (ξεχωριστά) από εδώ http://www.qdbd.com/hair_loss_treatment_shoppingcart.htm που έχει όλα τα συστατικά μαζί, εκτός από το απιονισμενο νερό και το οινόπνευμα. Το αριστερό κουτάκι που λεει "Super Zix II Kit". Απιονισμένο νερό πέρνεις από super market και οινόπνευμα 70% από φαρμακείο, και όπως είπες αν δεν θες δεν προσθέτεις ψευδάργηρο όταν το φτιάχνεις.
Για το σαμπουάν κετοκοναζόλης, χρησιμοποιούσα παλιά fungoral 2% και libroman 2%. Απλά τα έχω σταματήσει διότι, εκτός του ότι το λένε και οι οδηγείες του, πιστεύω ότι δεν κάνει καλό για πολύ μακροχρόνια χρήση. Πάντως δεν αποκλείω στο μέλλον να ξαναξεκινήσω κάποιο.
 

makis106

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Μάλιστα. Επειδή διάβασα κ εγώ σε ενα άλλο τόπικ για το οτι το fungoral μαζί με μινοξ εχει προκαλέσει σε αρκετούς τριχόπτωση, θα το αποφύγω και θα συνεχίσω με το priorin που χρησιμοποιώ τα 2 τελευταία χρόνια το οποίο δεν έχει ψευδάργυρο απ όσο βλέπω στα συστατικά του. Αν και δεν έχω διαβάσει πουθενα εδω μέσα να το χρησιμοποιεί κάποιος...
Πάμε λοιπόν για παραγγελία Super Zix II και βλέπουμε...
Ευχαριστώ για τη μεχρι τώρα βοήθεια!
 

puma1991

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Καλησπερα παιδια, ειμαι σχεδον 21 ετων, και τον τελευταιο καιρο εχω δει εντονη τριψοπτωση...πιο πολυ στο πανω μερο του κεφαλιου, και εχω παρατηρησει αραιωση. :'( :'( :'( Το θεμα ειναι οτι ο πατερας μου στα 50 του εχει ολα του τα μαλλια, οι παππουδες μου το στα 80, εχουν αρκετα μαλλια για την ηλικια τους.....η μητερα μου βεβαια εχει αραιο μαλλι για γυναικα. Δεν ξερω τι δερματολογο να επισκεφτω...ιδιωτικο,δημοσιο?Εχω ακουσει οτι δεν σου δεινουν αμμεση λυση ωστε να σου παρουν τα λεφτα στις επισκεψεις. :( Εσεις τι εχετε να μου προτεινεται? Να παρω καποιο σκευασμα?Να παω σε γιατρο πρωτα?Αν ναι, εχετε καποιο καλο?εστω με πμ!!! :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
 

yiannis84

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

καλησπέρα πρώτη φορά μπαίνω στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Εάν κάποιος χρησιμοποιεί regaine και anagena βιταμίνες χρειάζεται να χρησιμοποιήσει και άλλο σκέυασμα? Επίσης εάν έχεις κάνει την θεραπεία για τρεις μήνες χρειάζεται να συνεχίσεις να βάζεις regaine δύο φορές την μέρα (ρωτάω γιατί ο δερματολόγος μου είχε πεί ότι με την πάροδο των μηνών μπόρω να χρησιμοποιώ και μία την μέρα ) γιατί λαδώνει πολύ τα μαλλιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

yiannis84 είπε:
καλησπέρα πρώτη φορά μπαίνω στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Εάν κάποιος χρησιμοποιεί regaine και anagena βιταμίνες χρειάζεται να χρησιμοποιήσει και άλλο σκέυασμα? Επίσης εάν έχεις κάνει την θεραπεία για τρεις μήνες χρειάζεται να συνεχίσεις να βάζεις regaine δύο φορές την μέρα (ρωτάω γιατί ο δερματολόγος μου είχε πεί ότι με την πάροδο των μηνών μπόρω να χρησιμοποιώ και μία την μέρα ) γιατί λαδώνει πολύ τα μαλλιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει

:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!!

Για αρχή δες αυτά τα links:
http://www.hairlossgr.com/%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%b1/faq/
http://www.hairlossgr.com/guides/men/
http://www.hairlossgr.com/treatments/men/

Αν έχεις Ανδρωγενετική αλωπεκία θα χρειαστείς και κάποιο dht-blocker παράλληλα με το regaine. Βιταμίνες κτλ δεν μπορούν να προσφέρουν κάτι στην θεραπεία...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimmy

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ,
είμαι μέλος για κάμποσο καιρό αλλά δεν έχω δημοσιεύσει κάτι....έχω ωφεληθεί αρκετά από τα post και τις συμβουλές...
Επειδή όμως έχω μπερδευτεί με τα πολλά σχήματα θεραπείας και τα διάφορα σκευάσματα προτείνετέ μου ένα ολοκληρωμένο σχήμα θεραπείας, γιατί το τελευταίο 2μηνο βλέπω επιθετική απώλεια μαλλιών ιδίως από το hairline...οι θύλακες δείχνουν να πεθαίνουν κατά "ομάδες" (μήπως είναι της εποχής, π.χ. Φθινόπωρο?)
ηλικία 44, norwood 4.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων, μένω υπόχρεος...

Δημήτρης


 

FreeThinker

Well-Known Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

jimmy, πραγματικα δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος ανθρωπος για να συμβουλευτεις, αλλα εχω διαβασει πολλα ποστ στο σαιτ, και εχω μια ολοκληρωμενη αποψη για μερικα πραγματα. Δεν προκειται να σου προτεινω ποια θεραπεια να ακολουθησεις, απλα να σου θυμισω (μπορει να το ξερεις ηδη) οτι η ισχυροτερη απο τις τρεις θεραπειες που υπαρχουν, ειναι η propecia + regaine + fungoral 2% = μαλλια. φυσικα με το propecia υπαρχουν παρενεργειες (μειωμενη λιμπιντο, στυτικη δυσλειτουργια κτλ). εχεις αλεες 2 επιλογες ακομα.
 

DimitrisKal

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Come vedi dalla mail sotto

Καλησπέρα. Εν συντομία η ιστορία μου: δεν έχω μεγάλη τριχόπτωση, άρχισα το καλοκαίρι να βλέπω μια αραίωση στο μπροστινό τις κεφαλής μου και πήγα σε έναν δερματολόγο (θεωρείτε από τους καλύτερους) ο οποιος μου έδωσε μια λοσιόν με βάση μινοξιδίλης, τα υπόλοιπα συστατικά είναι: tretinoin+Frezyderm “hair force lotion”+propylene glycol. Σαμπουάν: Nizoral. Μετά από 2-3 μήνες άρχισα να βλέπω φοβερα αποτελέσματα, με μηδαμινά side effects (λίγη ξηροδερμία). Σταμάτησα λοιπόν να βάζο την lotion.

Πριν 1,5 μηνα περίπου άρχισα να ξαναχάνω μαλλιά. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην αλλαγή του καιρού, αλλα η ουσία είναι ότι ξαναπέφτανε. Άρχισα να ξαναβάζω την lotion, αυτήν την φορα όμως με παρα παρα πολύ ξηροδερμία και φαγούρα.

Ερώτησης:

1) Είναι φυσιολογικό?
2) Να περιμένω εξίσου καλά αποτελέσματα μιας και αποδειχθηκε ότι δουλεύει πάνω μου η μινοξιδίλη?
3) Γιατί την πρώτη φορα δεν είχα ξηροδερμία και τώρα έχω?
4) Να φοβάμαι την ξηροδερμία ως επιπλέον παράγοντας τριχόπτωσης η όχι?
5) Πως με συμβουλεύεται να προχωρήσω?

Σας ευχάριστο πολύ εκ τον προτερων για τις απάντησης σας,

Φιλικά

Δημήτρης

edit απο fenimore: Αλλαγή greeklish σε Ελληνικά
 

tseles

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Γεια σου Δημήτρη, καλώς όρισες!!!

2) Απ ότι έχω διαβάσει από αρκετούς χρήστες εδώ, αν διακόψεις τη μινοξιδίλη, τη δεύτερη φορά που τη χρησιμοποιείς δε σου δίνει της ίδιας δυναμικότητας αποτελέσματα. Πάντως ο συνδιασμός με τρετινοΐνη φαίνεται ότι σε κάποιους δουλεύει πολύ καλά και όπως φαίνεται δουλεύει και σε σένα.

4) Με εμένα όταν έχω ξηροδερμία νιώθω ότι μαζί με το ξεφλούδισμα χάνω και λίγες τριχούλες, μπορεί και να είναι η ιδέα μου βέβαια.

5) Γενικά από ότι έχω διαβάσει από τα παιδιά αν αρχίσεις θεραπεία και έχεις θετικά αποτελέσματα δε θα πρέπει να τη σταματήσεις ποτέ για να διατηρηθείς σε καλή κατάσταση (αλλιώς χάνεις ότι σου έχει προσφέρει σχετικά σύντομα)

Για τις άλλες ερωτήσεις δεν ξέρω να σου απαντήσω, θα σου πούνε και οι υπόλοιποι τη γνώμη τους.
 

DimitrisKal

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Σε ευχάριστω πολύ Tseles για την άμεση απάντηση σου!

Επίσης έχω διάβαση ότι φυτικες βιταμίνες από "cod liver oil", που περιέχει omega 3 έχουν δείξει θετικά αποτελσματα όσο αναφορά την ενδυνάμωση της τρίχας αλλα και το regrowth.
Έχει ακούσει κανεις τίποτα?

Και πάλι ευχάριστω.

edit από Fenimore: Αλλαγή greeklish σε Ελληνικά
 

rukario

New Member
ποια απο τις τοπ 3 θα προτηνατε ? το προσκαρ ειναι αναστολεας τεστοστερονις σε χαπι και το ριβογκεν σε λοσιον? δεν γνωριζω και πολλα επι του θεματος αλλα εχω παρει με πολυ φοβο τις παρενεργιες του αναστολεα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
rukario είπε:
ποια απο τις τοπ 3 θα προτηνατε ? το προσκαρ ειναι αναστολεας τεστοστερονις σε χαπι και το ριβογκεν σε λοσιον? δεν γνωριζω και πολλα επι του θεματος αλλα εχω παρει με πολυ φοβο τις παρενεργιες του αναστολεα.

το proscar - propecia είναι μια ουσία που λέγετε φιναστερίδη, αυτή η ουσία χορηγείτε κανονικά σε άτομα που έχουν υπερπλασία του προστάτη, ωστόσο βρέθηκε ότι λειτουργεί κατά της ανδρογενετικής αλωπεκίας μειώνοντας την dht= διυδροτεστοστερόνη στον οργανισμό όπου είναι και υπεύθηνη για την καταστροφή των τριχωθυλακίων. Φυσικά μια τέτοια κίνηση στον οργανισμό προκαλεί παρενέγειες, οι πιο συνηθισμένες είναι πτώση λίμπιντο και στυτική δυσλειτουργία σύμφωνα με εμπειρίες χρηστών, βέβαια δεν είναι απόλυτο ότι όλοι θα έχουν κάποια παρενέργεια.. Σαν ουσία δεν είναι ότι πιο αθώο σαφώς και αν φοβάσαι καλύτερα να μην μπεις στο τριπάκι να πάρεις. Το revivogen είναι ένα εμπορικό προϊόν σε λοσιον από φυτικά υλικά μέσα που μπλοκάρουν την dht τοπικά, αντίστοιχο και πολύ καλό αλλά και οικονομικό είναι το super Zix κάποιων χρηστών εδώ που έχουν κάνει προσθήκη παρόμοιων ουσιών μέσα στο zix. Το ζιξ και το revivogen δεν έχει καμία σχέση με την φιναστερίδη που είναι πολύ δυνατή ουσία όμως. Αν ξεκινήσεις κάτι, ξεκίνα σε κάτι light αφού δεν έχεις και τόσο μεγάλο πρόβλημα από ότι είδα. Η επιλογή είναι δική σου και πρέπει να γίνει μετά από αρκετό διάβασμα και μελέτη, μάθε 5 -10 πράγματα και μετά αποφασίζεις τι σου ταιριάζει :) Καλή επιτυχία σε όλα φίλε μου.
 

kostaskkm

New Member
RE: Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Admin είπε:
Scalp Therapy Formula = Η λοσιόν που πρέπει να βάζεις καθημερινά.
Bio-Cleansing Shampoo = Το σαμπουάν. Πολύ καλό. Αν το δοκιμάσεις ποτέ, θα με θυμηθείς. Το συγκεκριμένο όχι μόνο είναι κλάσης ανώτερο από πολλά σαμπουάν, αλλά καθαρίζει και το τριχωτό και το δέρμα της κεφαλής από την DHT που υπάρχει στην επιφάνεια.
Thickening Conditioner = Το κοντίσιονερ, μετά το λούσιμο. Δεν απαιτείται, αλλά δίνει "σώμα" στις τρίχες και τις κάνει ποιό παχιές.

Admin,
Bio-Cleansing Shampoo μετα απο πόσο καιρο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αφου εχεις κανει μεταμοσχευση?
 

makis106

New Member
Κλείνοντας 3 χρόνια χρήσης μινοξ (kirkland), με καλα αποτελέσματα, δλδ μετα απο ενα εντυπωσιακό ξεκίνημα (απο τον 3ο εως τον 7ο μηνα διακοπη τριχόπτωσης και πύκνωμα μαλλιου) και στη συνεχεια μειωση απόδοσης αλλα σταθεροποιηση μεχρι πριν λίγο καιρό, ενω τον τελευταιο χρόνο παράλληλη χρήση με super zix, τον τελευταιο μήνα εχω επικίνδυνη τριχόπτωση που εχει αποδυναμώσει αρκετα το μαλλί μου. Υπαρχει περιπτωση να σταματησε να επιδρα η μινοξ? αλλα τόσο αποτομα? καμια ιδέα?

πρωί: 1ml superzix
βράδυ: 1ml kirkland 5%
 
Μπλουζα