Τοπ 3 θεραπείες

horhitto4

Member
κατι τελευταιο καπα και σε αφηνω στην υσηχια σου....ποσο θα μου βγει περιπου??δλδ θελω να πω το μπουκαλακι ποσο κανει και ποσο κραταει??να σε καλα ρε φιλε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
horhitto4 είπε:
κατι τελευταιο καπα και σε αφηνω στην υσηχια σου....ποσο θα μου βγει περιπου??δλδ θελω να πω το μπουκαλακι ποσο κανει και ποσο κραταει??να σε καλα ρε φιλε...
5 ευρώ και ειναι 20ml.αν χρησιμοποιείς 1ml την ημέρα θα βγάλει 20 μέρες.
Στα ξένα καραφλοφορουμ το δοκιμάζουν με περιεκτικότητα 0,5%.σε αυτήν την περιεκτικότητα θα βγάλει περισσότερο από μήνα με μια εφαρμογή την ημέρα
 

Kidloco

New Member
Καλησπέρα, κάνω αποκλειστική χρήση μινοξιδίλης εδώ και 2.5 μήνες, μετά απο εξέταση δερματολόγου, χωρίς να χω δει αποτελέσματα. Έχω αραίωση στους κροτάφους, και στη χερλάιν γενικότερα και λίγο πίσω στην κορυφή. Σκέφτομαι να συνεχίσω την μινόξ αλλά να προσθέσω και κάτι ακόμα όπως super zix και fungoral. Πως σας φαίνεται αυτο το σχήμα; Δεν θέλω να ξεκινήσω φίνα φοβάμαι για τα σάιντς. Η μίνοξ που παίρνω είναι axelan. Θα ταν καλύτερο να το γυρίσω σε kirkland; Μπορώ να βρώ kirkland στα φαρμακεία;
 

jeronymous

New Member
Kidloco είπε:
Καλησπέρα, κάνω αποκλειστική χρήση μινοξιδίλης εδώ και 2.5 μήνες, μετά απο εξέταση δερματολόγου, χωρίς να χω δει αποτελέσματα. Έχω αραίωση στους κροτάφους, και στη χερλάιν γενικότερα και λίγο πίσω στην κορυφή. Σκέφτομαι να συνεχίσω την μινόξ αλλά να προσθέσω και κάτι ακόμα όπως super zix και fungoral. Πως σας φαίνεται αυτο το σχήμα; Δεν θέλω να ξεκινήσω φίνα φοβάμαι για τα σάιντς. Η μίνοξ που παίρνω είναι axelan. Θα ταν καλύτερο να το γυρίσω σε kirkland; Μπορώ να βρώ kirkland στα φαρμακεία;

για fungoral μονο καλα λογια εχω ακουσει, το χρησιμοπειω και εγω 5-6 μηνες τωρα και κανενα προβλημα.
το βαζεις 2 φορες τη βδομαδα ΟΧΙ καθε μερα.

για superzix θα σου πω τη γνωμη μου και μονο.
επειδη ειναι πααρα πολλα τα υλικα και η διαδικασια λιγο μπερδεμα θεωρω οτι και να τα βρεις σχεδον ολα οσα χρειαζεσαι παντα θα υπαρχει αμφιβολια και για το αν το εφτιαξες σωστα και για το αν το καθε υλικο που σου στειλαν ειναι σωστο/καθαρο και αν ηταν στις καταλληλες συνθηκες πχ θερμοκρασια/υγρασια κατα την αποστολη ωστε να μην εχει χαλασει.

ετσι ουσιαστικα θα κανεις μια θεραπια για 6-8 μηνες πχ και δε 8α ξερεις τι εφταιγε αν δεν αποδωσει και απλα 8α γκρινιαζεις.
οποτε 8α σου προτεινα να αρχισεις σπιρο για κανενα 8 μηνο να δεις αν σε πιανει.
η σπιρονολακτονη φτιαχνεται πολυ πιο ευκολα και με ελαχιστα υλικα σε σχεση με το superzix.
με σπιρο+μινοξ+fungoral σε κανενα 8 μηνο 8α εχεις βγαλει καποια αρχικα συμπερασματα.

*επισης υπαρχει και το cetrizine που δοκιμαζουν καποιοι τελευταια αλλα δεν εχω πολυκαταλαβει τι ειναι και επισης ο τροπος παραγωγης του δεν εχει ξεκαθαριστει στο φορουμ. αν εχεις αρκετο χρονο ψαξε το.
 

Kidloco

New Member
jeronymous είπε:
Kidloco είπε:
Καλησπέρα, κάνω αποκλειστική χρήση μινοξιδίλης εδώ και 2.5 μήνες, μετά απο εξέταση δερματολόγου, χωρίς να χω δει αποτελέσματα. Έχω αραίωση στους κροτάφους, και στη χερλάιν γενικότερα και λίγο πίσω στην κορυφή. Σκέφτομαι να συνεχίσω την μινόξ αλλά να προσθέσω και κάτι ακόμα όπως super zix και fungoral. Πως σας φαίνεται αυτο το σχήμα; Δεν θέλω να ξεκινήσω φίνα φοβάμαι για τα σάιντς. Η μίνοξ που παίρνω είναι axelan. Θα ταν καλύτερο να το γυρίσω σε kirkland; Μπορώ να βρώ kirkland στα φαρμακεία;

για fungoral μονο καλα λογια εχω ακουσει, το χρησιμοπειω και εγω 5-6 μηνες τωρα και κανενα προβλημα.
το βαζεις 2 φορες τη βδομαδα ΟΧΙ καθε μερα.

για superzix θα σου πω τη γνωμη μου και μονο.
επειδη ειναι πααρα πολλα τα υλικα και η διαδικασια λιγο μπερδεμα θεωρω οτι και να τα βρεις σχεδον ολα οσα χρειαζεσαι παντα θα υπαρχει αμφιβολια και για το αν το εφτιαξες σωστα και για το αν το καθε υλικο που σου στειλαν ειναι σωστο/καθαρο και αν ηταν στις καταλληλες συνθηκες πχ θερμοκρασια/υγρασια κατα την αποστολη ωστε να μην εχει χαλασει.

ετσι ουσιαστικα θα κανεις μια θεραπια για 6-8 μηνες πχ και δε 8α ξερεις τι εφταιγε αν δεν αποδωσει και απλα 8α γκρινιαζεις.
οποτε 8α σου προτεινα να αρχισεις σπιρο για κανενα 8 μηνο να δεις αν σε πιανει.
η σπιρονολακτονη φτιαχνεται πολυ πιο ευκολα και με ελαχιστα υλικα σε σχεση με το superzix.
με σπιρο+μινοξ+fungoral σε κανενα 8 μηνο 8α εχεις βγαλει καποια αρχικα συμπερασματα.

*επισης υπαρχει και το cetrizine που δοκιμαζουν καποιοι τελευταια αλλα δεν εχω πολυκαταλαβει τι ειναι και επισης ο τροπος παραγωγης του δεν εχει ξεκαθαριστει στο φορουμ. αν εχεις αρκετο χρονο ψαξε το.

Δηλαδή το super zix και τη σπίρο δεν μπορεί να στο φτιάξει φαρμακοποιός; Επιπλέον έχει κάποιο σάιντ η σπίρο;
το fungoral απο που μπορώ να το προμηθευτώ;
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Βρε παιδία είναι όλα γραμμένα στο φόρουμ ένα προς ένα, τι είναι το καθε ένα πως το φτιάχνουμε τα πάντα.

Ζιξ και σπιρο μπορεί να στα φτιάξει φαρμακοποιος ναι, για το ζιξ αν του πας τα υλικά και ξέρει φυσικά.. θα στο φτιάξει. Ζιξ και σπιρο αν έχουν site? Υπήρχε ο lee που εφτιαχνε και τα πουλαγε αλλα νομιζω εκλεισε.. πέρα από κει δεν υπάρχει κάποιο site συγκεκριμενο για αυτα..
 

the_wizard

New Member
καλησπέρα σε όλους!
Νέο μέλος και εγώ και θα ήθελα να σας συγχαρώ για το forum! Για τους νέους σαν και εμένα απλά να πω ότι καλύτερο θα είναι σαν πρώτο βήμα να διαβάσετε τα δύο άρθρα στην πρώτη σελίδα που εξηγούν τα βασικά γιατί αλλιώς θα χάσετε την μπάλα με τις πληροφορίες, διαφορετικές χημικές ουσίες και εμπορικές ονομασίες που θα δείτε στο forum. Δεν το είχα παρατηρήσει για λίγο (ευτυχώς) καιρό και... τράβαγα τα μαλλιά μου.
Είμαι 30, κλίμακα 1.5 με 2 norwood. Με βάση τις πληροφορίες αποφάσισα να χρησιμοποιήσω:
• Revivogen
• Rogaine (ή REGAINE TOPIKAL SOL FL 60 ML 2%)
• Fungoral

Η πρώτη ερώτηση μου είναι συμβατό το Revivogen με το Rogaine/Regaine; Κάπου διάβασα ότι το zinc δεν τα πάει καλά με το δραστικό συστατικό των Rogaine/Regaine και απ’ ότι διαπίστωσα το Revivogen περιέχει zinc. Εμπειρίες από το συνδυασμό κανείς; Αν ισχύει, μπορεί κανείς να προτείνει εναλλακτική;

Απ’ ότι κατάλαβα τα Regaine και Fungoral πωλούνταν στα ελληνικά φαρμακεία νομίζω όμως πως το Rogaine όχι, ισχύει; Αν είναι έτσι η λιπαρότητα που έχει αναφερθεί ως side effect από το Regaine είναι πολύ έντονη (έχω τάση για λιπαρότητα φυσικά);

Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ Fungoral 2 φορές την εβδομάδα, επειδή είμαι προετοιμασμένος για λιπαρότητα από τα άλλα δύο μπορεί κανείς να προτείνει και ένα ή δυο εναλλακτικά σαμπουάν (για τις υπόλοιπες μέρες) για καθημερινό λούσιμο;
 

Silent

New Member
καλησπέρα και απο μένα σε όλους τους "άρρωστους"...27 χρονών...αραίωση μπροστά....κυρίως λιμνάκια κ τώρα κ κέντρο..πίσω ειμαι καλά (ακόμα).....απο μικρός θυμάμαι να κοιτάω καθρέπτη λόγω του οτι ο πατέρας γλόμπος...! εμμονή απο μικρός δλδ...είναι αρρώστια...!! Anyway έκανα καποιες θεραπείες με Kerastase....κ αργότερα regain με βιταμίνη B6....δεν τις έκανα πολύ καιρό οπότε δν εχω άποψη....λέω λοιπόν να ξεκινήσω (τώρα που βρήκα δουλειά κ αντέχω οικονομικά) τις θεραπείες.....έχω διαβάσει πολλά άρθρα κ εννοείται οτι κατάλαβα, αλλά κ μπερδεύτηκα...! Οπότε μπαίνω στο ζουμί κ ρωτάω...λέω να μην φορτώσω με χάπια τον οργανισμό γτ παιρνω κ γυμναστηριακά (πρωτεινη κ νιτρικο οξείδιο-αργινινη) και δν ξέρω αν συμβάλει πουθενά....
Οπότε σαν συνδιασμός super zix με fungoral και ίσως tricomin..ακούγεται ελπιδοφόρος για διατήρηση κ έστω κ λίγο regrowth....?
Και πως ακριβώς τα χρησιμοποιώ...συχνότητα κ ποσότητα....
τέλος...superzix απο το site...fungo απο φαρμακείο...κ trico έχει ελλάδα?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
παρακαλώ τα μέλη the-wizard & silent να ανοίξουν νέο θέμα - στο "σχετικά με εσάς"

εδώ γίνεται σχολιασμός μόνο για τις 3 τοπ θεραπείες

πάντα φιλικά
 

makis106

New Member
Λοιπόν, 3 μήνες μετά απο αυτό:
makis106 είπε:
Κλείνοντας 3 χρόνια χρήσης μινοξ (kirkland), με καλα αποτελέσματα, δλδ μετα απο ενα εντυπωσιακό ξεκίνημα (απο τον 3ο εως τον 7ο μηνα διακοπη τριχόπτωσης και πύκνωμα μαλλιου) και στη συνεχεια μειωση απόδοσης αλλα σταθεροποιηση μεχρι πριν λίγο καιρό, ενω τον τελευταιο χρόνο παράλληλη χρήση με super zix, τον τελευταιο μήνα εχω επικίνδυνη τριχόπτωση που εχει αποδυναμώσει αρκετα το μαλλί μου. Υπαρχει περιπτωση να σταματησε να επιδρα η μινοξ? αλλα τόσο αποτομα? καμια ιδέα?
...και μετα την βοήθεια του Chs (τον οποιο και ευχαριστώ), οπου μου πρότεινε τη χρήση Minox+airol, επανερχομαι με καλα αποτελέσματα.
3 μήνες μετα λοιπόν την αλλαγη της θεραπειας, οπου μετα απο πολυ λίγο σταμάτησε η τριχόπτωση, έχω κυριολεκτικά γεμίσει φύτρες, σε σημείο που στο κεφαλι δεν φαινεται δερμα τόσο έντονα οσο πριν 3 μηνες που αρχισε να γινεται επικινδυνο, ενω το μαλλι τεινει στο φυσιολογικό. -να σημειώσω οτι εχω εδω και χρόνια φαινομενο ελαφράς αραιωσης σε όλο το κεφάλι, και οχι προβληματα τοπικά-. Και το καλό ειναι οτι φαινονται να μεγαλώνουν οι τριχες με ικανοποιητικό ρυθμό και οχι να μενουν απλα αδυναμες τριχουλες.
Βεβαια αλλαξα πολλα πριν 3 μήνες, τοσα ώστε να μην ξερω που ακριβως οφείλεται η πρόοδος...
Δλδ, μεχρι τότε επαιρνα ημερισίως 1 ml minox + 1 ml SZII.
Mε την αλλαγή, σταμάτησα το SZII, και ξεκίνησα 2 x minomuck (mino+hair muck) + airol. Ενω ταυτόχρονα σταμάτησα το σαμπουαν priorin και ξεκινησα το τονωτικό σαμπουαν της propoline. Επίσης σταματησα να λουζομαι με το νερο της βρύσης, το οποιο αποδεδειγμενα ειναι πολυ σκληρό, και χρησιμοποιώ πόσιμο (πιο μαλακό) νερό.
Σίγουρα καποιο απ αυτα βοήθησε περισσότερο, αλλα σαν σύνολο φαίνεται οτι δουλεψε σε μένα.
Ευχαριστώ γα την βοήθεια, θα επανελθω με νεότερα! :beerc
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karmiris

New Member
Silent απο οτι μου ειπαν σε αυτο το φορυμ οτι και να βαλεις στο κεφαλι σου κανενα νοημα καθιστερησ τιν κατασταση για κανα χρονο το πολυ και μετα θα εχεις και ποσα εξοδα για να μην χειροτερευσεις χειροτερα......τελος παντον τσαμπα λεφτα κοιτα να κανεις γυμναστιριο φτιαξε μυσ γιατι τα μαλλια μας χερετανε.... εδω που ροτισα μου απαντισαν (φιλε εμεις δεν σοζουμε τα μαλλια μας ελπιζουμε στον ενα χρονο που παμε να τα κρατισουμε να βγει κενουρια θεραπια.....) αν θες να γεμισεις με προβλιματα υγειας και εξοδα παρε οτι θες κανοντασ τον σταβρο σου να βρεθει κενουρια θεραπια στον ενα χρονο που θα καθιστερισης και να προσεχεις το νιτρικο........για τιν τριχοπτοση καλλη συνεχια!
 

kouklos10

Member
Βρε karmiri μου βγηκαν τα ματια τι ορθογραφια ειναι αυτη ..... και εγω απο γρηγοραδα κανω καποια λαθη καμια φορα αλλα εσυ αδερφε μας στραβωσες!!!!!
 

crossfire

Well-Known Member
karmiris είπε:
Silent απο οτι μου ειπαν σε αυτο το φορυμ οτι και να βαλεις στο κεφαλι σου κανενα νοημα καθιστερησ τιν κατασταση για κανα χρονο το πολυ και μετα θα εχεις και ποσα εξοδα για να μην χειροτερευσεις χειροτερα......τελος παντον τσαμπα λεφτα κοιτα να κανεις γυμναστιριο φτιαξε μυσ γιατι τα μαλλια μας χερετανε.... εδω που ροτισα μου απαντισαν (φιλε εμεις δεν σοζουμε τα μαλλια μας ελπιζουμε στον ενα χρονο που παμε να τα κρατισουμε να βγει κενουρια θεραπια.....) αν θες να γεμισεις με προβλιματα υγειας και εξοδα παρε οτι θες κανοντασ τον σταβρο σου να βρεθει κενουρια θεραπια στον ενα χρονο που θα καθιστερισης και να προσεχεις το νιτρικο........για τιν τριχοπτοση καλλη συνεχια!

τα ισοπεδωνεις ολα karmiri.....δεν ειναι ακριβως ετσι
 

karmiris

New Member
και πως ειναι? εδω αυτα λενε.. εκτως του καπα... συγκεκριμενα μου ειπαν και φινα να παρεις το ιδιο σχεδον θα καταληξεις.....
 

makis106

New Member
Καθολου ετσι δεν είναι, εγω απ οταν αντιλήφθηκα το πρόβλημα, έχουν περάσει πανω απο 3 χρόνια που το κυνηγάω, κ απο τοτε η κατασταση μου παραμενει σταθερή. Αν δεν ειχα ασχοληθει καθόλου, πιστευω τωρα θα ημουν καμπριο. Βασικά ειναι κ θεμα τυχης, δεν ξερεις ποτε ποια θεραπεια ακριβως θα δουλεψει σε σενα, οποτε δοκιμαζοντας μια λαθος, μεχρι να δεις αν δουλεψει, μεχρι να την αλλάξεις κλπ, εχεις χασει πολυτιμο χρόνο και... μαλλιά!
 

nikoskriti12

New Member
παιδια διαβαζα πριν για την histogen.οπως φαινεται εχουν βρει τη λυση.εχει διαβασει κανεις αλλος ποτε επιτελους θα ειναι διαθεσιμη η θεραπεια??
 

nikoskriti12

New Member
να κανω μια προταση?οποιος δεν εχει καποια σταθερη εργασια κ θελει νομιζω μια πολυ καλη ιδεα θα ειναι να ενοικιασει ενα χωρο στην αθηνα κατα προτιμηση(τωρα που ειναι κ φτηνα τα επαγγελματικα ενοικια)κ να ανοιξει ενα καταστημα που να φερνει κ να πουλαει ολα αυτα τα προιοντα που αναγκαζομαστε να παραγγελνουμε απο εξωτερικο.να φερνει χονδρικα ολη τη γκαμα των προιοντων κ εμεις να δεσμευτουμε φυσικα να αγοραζουμε απο εδω εστω κ αν εχει μια μικρη διαφορα στην τιμη ωστε να τον στηριξουμε.κ δεν ειμαστε μονο εμεις φυσικα...ενα τετοιο καταστημα με τετοια ειδη αποκλειστικα κατα τη γνωμη μου θα εχει τρελλες πωλησεις.εγω αν εμενα αθηνα(μενω κρητη) θα το εψαχνα και ειμαι σιγουρος οτι θα πηγαινε καλα.σκεφτείτε το παντως..και εμεις θα εχουμε απροσκοπτη και αμεση προσβαση σε οτι κυκλοφορει εξω κ οποιος το επιλεξει νομιζω θα εχει κανει μια πολυ καλη επιχειρηματικη κινηση(ειδικα αν δεν εχει καποια σταθερη εργασια)
 
Μπλουζα