ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

jim250781

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

lalakos είπε:
[quote author=jim250781 link=topic=938.msg16465#msg16465 date=1250684026]
lalakos ελπίζω να μην εννοείς ότι εγώ τρομοκρατώ που ανέβασα το θέμα....

εγώ είδα ένα θέμα που μπορεί να το δει οποιοσδήποτε μιας και είναι ανεβασμένο στο ιντερνετ και υπάρχει ελευθερη πρόσβαση σε αυτό...

οπότε το έθεσα μεταξύ σοβαρού και αστείου να δούμε τι παίζει απλά...

προς αποφυγή παρεξηγήσεων!!!!

όχι όχι, αλίμονο jim250781... ποτέ δεν αναφέρομαι σε άτομα προσωπικά... εσύ πολύ καλά έκανες και το έθιξες το θέμα. Το θεωρώ και πάρα πολύ σημαντικό μάλιστα. Απλώς το όλο θέμα άρχισε να παίρνει λίγο περίεργη τροπή με άτομα να υπόσχονται αποχή (το ξέρω πως το λένε με μεγάλες δόσεις χιούμορ), αλλά σκέψου έναν που μπαίνει στο forum και ψάχνει να βρει μερικές απαντήσεις στο πρόβλημα...

jim250781 σε περίπτωση που παρεξηγήθηκα σου ζητώ συγνώμη... :laie:
[/quote]

lalako φίλε μου οχι καμία παρεξήγηση....απλά είναι καλό να τα συζητάμε ΟΛΑ....
Αφού κυκλοφορούν "ελεύθερα" και κάποιος μπορεί να τα δει, καλό είναι να τα συζητάμε και να τα απορρίπτουμε. καταρρίπτουμε. δεχόμαστε κτλ.... ανάλογα το θέμα!

Αυτό είναι πιστέυω και το νόημα του φόρουμ...ανοιχτή συζήτηση για όλα τα θέματα...ακόμα και τις "φήμες", τους "μύθους" κτλ....

Με κοινό σκοπό όλων μας, πισεύω, τη σωστή αντιμετώπιση τους "προβλήματος" μας ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Αν και είμαι σε διακοπές (τραγική ταχύτητα σύνδεσης και δύσκολα μπορω να παρακολουθήσω τη συζήτηση) θα πω και το δικό μου συμπέρασμα μετά από πολύ ψάξιμο στο παρελθόν καθώς το θέμα του topic είναι μακράν το πιο πολυσυζητημένο στα σχετικά forums :

Ακόμη και αν το sex (σε οποιαδήποτε μορφή) επηρεάζει τα μαλλάκια μας αυτή η επίδραση είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει να τη συζητάμε 7SFGSFG
 

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Παιδες καλα κανατε και το θιξατε το θεμα,αστεια ή τραγικα ολα πρεπει να συζητουνται και να λυνονται οι αποριες.
Γι'αυτο δεν υπαρχουν τα forum?
Και δε νομιζω να μιλησε κανεις για αποχη απο το σεξ, αλλα απο την μαλ... γιατι οχι αν επηρρεαζει?
και να ρωτησω κατι,κυριως αυτους που το βρηκαν χαζο και ασχετο,μηπως ξερουν να μας πουν ποιες ειναι οι βιοχημικες διεργασιες του οργανισμου μας κατα τη διαδικασια του ερωτα ή του αυνανισμου?τι ειναι αυτο που κανει το πουλι μας και απο γαριδακι γινεται κονταρι και το κραταει σε στυση τοση ωρα?παντως οχι οι μυες μας γιατι κανεις οσο μυωδης κι αν ειναι δεν μπορει να ελεγχει αυτοβουλος τη στυση του.
Γιατι καμια φορα πριν ή πανω στο σεξ η φωνη μας γινεται πιο βραχνη απότι συνηθως πραγμα που ποτε δεν συμβαινει στην υπολοιπη καθημερινοτητα μας.
Ποιες ορμονες εμπλεκονται σε ολες αυτες τις διαδικασιες και αν οχι η τεστοστερονη ε τοτε ποια ρε παιδια?
Σκεφτειτε το λιγο και απαντηστε.Πολυ θα ηθελα να δω τεκμηριωμενες αποψεις(αλλα και προσωπικες εμπειριες)

Υ.Γ. Χαζο χαζο το θεμα, αλλα απότι βλεπω η επισκεψιμοτητα του σκιζει.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

για να καταλάβω-θέλεις να εξηγήσουμε την διαφορά του σεξ από τον αυνανισμό ως ερέθισμα και φυσιολογία...
δεν μου είναι δύσκολο,αλλά το θεωρώ περιττό και αυτονόητο-άσε που δεν μπορείς να επιβάλεις τρόπο ηδονής σε κανέναν,πέραν του κόστους που μπορεί να έχει... :grandpa:
 

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Σπύρος είπε:
για να καταλάβω-θέλεις να εξηγήσουμε την διαφορά του σεξ από τον αυνανισμό ως ερέθισμα και φυσιολογία...
δεν μου είναι δύσκολο,αλλά το θεωρώ περιττό και αυτονόητο-άσε που δεν μπορείς να επιβάλεις τρόπο ηδονής σε κανέναν,πέραν του κόστους που μπορεί να έχει... :grandpa:

οχι φυσικα σπυρο,δεν ψαχνω τη διαφορα, απλα πιστευω οτι υπαρχει καποια σχεση μετα τριχοπτωσης και αυνανισμου ή σεξ και αν πραγματι επηρρεαζει ο αυνανισμος γιατι να μην παραληφθει,για το σεξ δε το συζηταμε.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

σε 1 γενετικά ελεγχόμενη πάθηση όπως η ανδρ. αλωπεκία,ο ρόλος του αυνανισμού-όσο συχνός και αν είναι αυτός-είναι είτε 2ων είτε αν θες μηδενικός
 

NGL

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

MAKRYMALLHS είπε:
οχι φυσικα σπυρο,δεν ψαχνω τη διαφορα, απλα πιστευω οτι υπαρχει καποια σχεση μετα τριχοπτωσης και αυνανισμου ή σεξ και αν πραγματι επηρρεαζει ο αυνανισμος γιατι να μην παραληφθει,για το σεξ δε το συζηταμε.

για να καταλαβω!οι μαλλιαδες ειναι οι μαγκες και οι φαλακροι οι μ@λ@κες?
μπααααα!η dht ειναι μαλλον μεγαλη π@υτανα με μερικους!
 

Άκης

Administrator
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Δεν νομίζω να έχει διαφορά ο αυνανισμός από το sex, μιας και η υποτιθέμενη επιρροή, αναφέρεται στη συχνότητα εκσπερμάτωσης και όχι στον τρόπο.

Ο φόβος είναι ότι περισσότερο εκσπερμάτωση = περισσότερη τεστο = περισσότερη DHT, αλλά δεν νομίζω η φύση να "τιμωρούσε" έτσι όσους το παρακάνουν είτε στο σεξ είτε αλλού ;)

Αλλιώς λίγο πολύ, όλοι οι άντρες θα έχαναν τα μαλλιά τους.
 

jim250781

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Άκης είπε:
Δεν νομίζω να έχει διαφορά ο αυνανισμός από το sex, μιας και η υποτιθέμενη επιρροή, αναφέρεται στη συχνότητα εκσπερμάτωσης και όχι στον τρόπο.

Ο φόβος είναι ότι περισσότερο εκσπερμάτωση = περισσότερη τεστο = περισσότερη DHT, αλλά δεν νομίζω η φύση να "τιμωρούσε" έτσι όσους το παρακάνουν είτε στο σεξ είτε αλλού ;)

Αλλιώς λίγο πολύ, όλοι οι άντρες θα έχαναν τα μαλλιά τους.

Άκη πάνω σε αυτό που λες...

Χωρίς να σημαίνει ότι η μαμακία επηρέαζει την τριχόπτωση.... Επιρρεπείς θα ήταν όσοι είχαν προδιάθεση και μόνο... Κατά κάποιο τρόπο θα επηρεάζονταν μόνο όσοι θα έχαναν έτσι και αλλιώς τα μαλλιά τους...

Απλά ίσως με την υπερβολική μαμακία αντί να τα χάσεις στα 35. θα τα χάσεις στα 30 παράδειγμα...Κάπως έτσι το λένε....

Αλλά και πάλι ουδείς ξέρει αν επηρεάζει όντως.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Ότι αν επηρεάζει κάτι, θα επηρεάζει όσους έχουν προδιάθεση, συμφωνώ.

jim250781 είπε:
Απλά ίσως με την υπερβολική μαμακία αντί να τα χάσεις στα 35. θα τα χάσεις στα 30 παράδειγμα...Κάπως έτσι το λένε....
Αλλά και πάλι Δημήτρη, πως εννοούν την υπερβολική μαμακία; 3-5 την ημέρα ή να γίνει "λάστιχο";
Και αν παίρνεις πχ φιναστερίδη και 2-3 τοπικά, θεωρητικά είσαι καλυμμένος από την παραπάνω DHT που λογικά αυτό θα συμβαίνει.
Μπορεί να χάνουν τα μαλλιά τους , ας πούμε όσοι δεν παίρνουν κάτι σαν θεραπεία.
Αλλά οποιαδήποτε στιγμιαία αύξηση τεστο/DHT στο σώμα, φυσιολογικά επανέρχεται στα προηγούμενα επίπεδα αυτόματα από το ίδιο το σώμα, πιστεύω.

Αυτό για να το πει κανείς με σιγουριά, θα πρέπει να γίνει έρευνα σε 100 άτομα πχ, αλλά θα είναι κάπως περίεργη η έρευνα αυτήν... 8)
 

NGL

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Άκης είπε:
Αυτό για να το πει κανείς με σιγουριά, θα πρέπει να γίνει έρευνα σε 100 άτομα πχ, αλλά θα είναι κάπως περίεργη η έρευνα αυτήν... 8)

θα ειναι... περιεργη η ερευνα ακη!
οι μισοι :bon: , και οι αλλοι μισοι :couple ?
φανταζομαι ολοι θα θελουν να ειναι στο β γκρουπ.φανταζεσαι να εισαι στο πρωτο και ν αποδειχθεις και μ@λ@κας και φαλακρος?
ενω στο αλλο τουλαχιστον θα υπαρχουν τα τυχερα σου...και τσαμπα. :13m:
 

temponeras

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

παντως εγω παιδια καπου διαβασα πως το ενζυμο 5 alpha reductase το οποιο ειναι υπευθυνο στο να μετατρεπει την τεστο μας σε dht περνει εντολη απτο μυαλο. :chinscratch :chinscratch
 

aggelos

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όποτε κάνω σεξ με την κοπέλα μου το κρεβάτι γίνεται μαύρο από το μαλλί που πέφτει...Και δε μιλάμε για τίποτα extreme wild καταστάσεις, νορμάλ πράγματα... :chinscratch
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

aggelos είπε:
Παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όποτε κάνω σεξ με την κοπέλα μου το κρεβάτι γίνεται μαύρο από το μαλλί που πέφτει...Και δε μιλάμε για τίποτα extreme wild καταστάσεις, νορμάλ πράγματα... :chinscratch

ελεγα να μην ξαναποσταρω σε αυτο το θεμα.....αλλα δε μπορω να μη μιλησω........!!!!!!!!
Πως το ενοεις δηλαδη για να καταλαβω???οτι ξαφνικα εκει που οι τριχες σου ειναι μια χαρα......οταν κανεις σεξ εκεινη την μιση-μια ωρα παραγεται τοση πολυ dht και σου πεφτουν οι τριχες????
 

Anastashs

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Ενας δερματολογος μου οτι υσχιει οτι το πολυ σεχ επιρεαζη την τριχωπτωση κατα, γιατι εκτος απο το οτι ανεβενει ι τεστο.. αποβαλεις και αμινοξεα κ' βιταμηνες πανο στην εξπερματωση!! Αλλα ι συμβουλη του ηταν οχι να κοψο το σεχ αλα να τροω καλα λιπαρα και κρεας πριν η μετα το σεχ!! Αυτη ειναι ι γνωμη μου.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

καλα αν ειναι να χανεις μαλλια γιατι αποβαλες αμινοξεα
τοτε με τοσα που παιρνω θα πρεπει να ειμουν ο Σαμσον

ΑΜΑΝ ρε παιδια μην πιστευεται σε τετοιες μπαρουφρες
αλλου ειναι το προβλημα
 

Hairboost

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ...ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

για καποιον που εχει ΑΑ αν κανει μια φορα την ημερα σεξ με την γυναικα του θα του επυβαρυνει την κατασταση στα τριχοθυλακια ? :chinscratch ξεθαβω το τοπικ
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα