Κρεμμύδι για ανάπτυξη νέων τριχών.

Παιδιά μόλις έβαλα και εγώ για πρώτη φορά το μείγμα και με έχει πιάσει φαρούρα! Έβαλα και μπόλικη κανέλα επιπλέον για τη μυρωδιά αν και η κρεμμυδίλα δεν καλύπτεται τελικά και πολύ. Η φαγούρα τώρα είναι ένδειξη καλή ή κακή? Δεν είναι ανυπόφορη αλλά είναι αρκετά ενοχλητική..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά μόλις έβαλα και εγώ για πρώτη φορά το μείγμα και με έχει πιάσει φαρούρα! Έβαλα και μπόλικη κανέλα επιπλέον για τη μυρωδιά αν και η κρεμμυδίλα δεν καλύπτεται τελικά και πολύ. Η φαγούρα τώρα είναι ένδειξη καλή ή κακή? Δεν είναι ανυπόφορη αλλά είναι αρκετά ενοχλητική..
εγω οταν εχω φαγουρα ερχεται και επανεκφυση,το παθαινω στις αρχες καθε θεραπειας που εχει σκοπο να δωσει επανεκφυση.
και εμενα δεν ειναι ανυποφορη αλλα αισθητη,απο ενα σημειο και μετα φευγει
 
Ευχαριστώ Καπα για την απάντηση! Και κάτι τελευταίο δε νομίζω η κανέλα που έβαλα να μειώνει τη δραστικότητα του μείγματος?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ Καπα για την απάντηση! Και κάτι τελευταίο δε νομίζω η κανέλα που έβαλα να μειώνει τη δραστικότητα του μείγματος?
οχι.το αντιθετο η κανελα απο μονη της ειναι ενα καλο τοπικο που σταματαει την τριχοπτωση http://www.hairlossgr.com/threads/cinnamomum-verum-το-καλύτερο-τοπικό-που-έχω-δοκιμάσει.9941/
 
Kαι φυσικά αν βρεί κάποιος κάποιο τρόπο να βελτιώσουμε τη μυρωδιά με οποιαδήποτε προσθήκη χωρίς να ρίξουμε την ποιότητα του μίγματοσ ας το αναφέρει είναι πολύ σημαντικό για να μπορέσουμε να κάνουμε οσο πιο συστηματική γίνεται τη θεραπεία αν δουμε αποτεέσματα!
 
Ψάχνοντας για την αντιμετώπιση την κακοσμίας του κρεμμυδιού σκόρδου βρήκα ότι ο μαϊντανός είναι πολύ αποτελεσματικός. Και επειδή είπε ο Καπα ότι κανει καλό και στα μαλλιά λέω να πάρω ένα βάμμα μαιντανού όπως π.χ αυτό http://www.sensities.com/aromatotherapeia/aitheria-elaia-meigmata/1237/maintanos-10ml. Στο μείγμα με ένα κρεμμύδι, 3-4 σκελίδες σκόρδο και μηλόξιδο που χρησιμοποιώ πόσες σταγόνες λέτε να πρέπει να ρίξω μέσα περίπου?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ψάχνοντας για την αντιμετώπιση την κακοσμίας του κρεμμυδιού σκόρδου βρήκα ότι ο μαϊντανός είναι πολύ αποτελεσματικός. Και επειδή είπε ο Καπα ότι κανει καλό και στα μαλλιά λέω να πάρω ένα βάμμα μαιντανού όπως π.χ αυτό http://www.sensities.com/aromatotherapeia/aitheria-elaia-meigmata/1237/maintanos-10ml. Στο μείγμα με ένα κρεμμύδι, 3-4 σκελίδες σκόρδο και μηλόξιδο που χρησιμοποιώ πόσες σταγόνες λέτε να πρέπει να ρίξω μέσα περίπου?
φτιαξε μονη σου βαμμα μαιντανου,εγω το εχω στο βαζακι και ετοιμαζεται,ειναι εντελως ανεξοδο.
εδω η συνταγη http://www.hairlossgr.com/threads/natural-lotion-για-regrowth.1496/
 

Ntoon91

Member
Παντως σε αναζητησεις πριν καιρο στο youtube, εβλεπα πως παρομοια μειγματα στις γυναικες εκαναν παπαδες ειδικα σε αρεατα το σκορδο το ειχαν σαν το ιερο δισκοποτηρο καποιες. Και εχω μια πολυ καλη φιλη που εχει αρεατα ρε γαμωτο (αν και οι πλιατσικολογοι γιατροι μας της εχουν πει οτι εχει ανδρογεννετικη) αντε να της πεις τριψε κρεμμυδια και σκορδα στο κεφαλι σου...
 
  • Like
Reactions: ria
Eυχαριστώ Κάπα θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνη μου για οικονομία και σίγουρη ποιότητα! Και μετά πόσο λες να βάζουμε στο μείγμα μας γιατί νομίζω ότι έχετε αναφέρει ότι τα βάμματα είναι δυνατά και πρέπει να τα χρησιμοποιούμε με προσοχή.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αμα βαλουμε μαζι τη θεραπεια με το κρεμμυδι με τη θεραπεια με τη μεντα λετε να ειναι καλυτερα :eek::eek::eek:
ειναι ενας καλος συνδιασμος,η μεντα μυριζει mentos.ισως να καλυψει την μυρωδια,απο αποτελεσματα ο συνδιασμος θα φυσαει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Eυχαριστώ Κάπα θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνη μου για οικονομία και σίγουρη ποιότητα! Και μετά πόσο λες να βάζουμε στο μείγμα μας γιατί νομίζω ότι έχετε αναφέρει ότι τα βάμματα είναι δυνατά και πρέπει να τα χρησιμοποιούμε με προσοχή.
εγω θα το χρησιμοποιησω ως εξης.
εχω στο οινοπνευμα μαιντανο,οταν θα ειναι ετοιμο,θα ριξω στο υγρο αλλο τοσο νερο και αιθεριο μεντας.
αν μου αρεσει η μυρωδια και υφη θα το συνεχισω αν οχι θα συνεχισω σκετη μεντα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παντως σε αναζητησεις πριν καιρο στο youtube, εβλεπα πως παρομοια μειγματα στις γυναικες εκαναν παπαδες ειδικα σε αρεατα το σκορδο το ειχαν σαν το ιερο δισκοποτηρο καποιες. Και εχω μια πολυ καλη φιλη που εχει αρεατα ρε γαμωτο (αν και οι πλιατσικολογοι γιατροι μας της εχουν πει οτι εχει ανδρογεννετικη) αντε να της πεις τριψε κρεμμυδια και σκορδα στο κεφαλι σου...
καποια βοτανα ειναι πολυ αποτελεσματικα,πιο αποτελεσματικα απο την μινοξιδιλη.
αυτο πολλοι δεν μπορουν να το δεχθουν,ειναι με το σκεπτικο αν δεν ειναι φαρμακο δεν κανει τιποτα.
δεν ειναι καθολου ετσι ομως
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παντως σε αναζητησεις πριν καιρο στο youtube, εβλεπα πως παρομοια μειγματα στις γυναικες εκαναν παπαδες ειδικα σε αρεατα το σκορδο το ειχαν σαν το ιερο δισκοποτηρο καποιες. Και εχω μια πολυ καλη φιλη που εχει αρεατα ρε γαμωτο (αν και οι πλιατσικολογοι γιατροι μας της εχουν πει οτι εχει ανδρογεννετικη) αντε να της πεις τριψε κρεμμυδια και σκορδα στο κεφαλι σου...
θυμήθηκα ένα μικρό παιδί 12? Χρονών.ειχε areata σε τρελό σημείο. Έλειπε όλη η δότρια και όλα τα πλάγια. Όλα όμως με φόλες ίσια με την παλάμη μου η κάθε μία.
Είδα πως είναι να έχει πραγματικό πρόβλημα καποιος
 

Ntoon91

Member
Εκανα την πρωτη εφαρμογη και νιωθω πολυ καψιμο, η leontos για την καψαικινη που εβαζα καποτε δεν με εκαιγε καθολου και με καιει αυτο, περιεργο.
 
  • Like
Reactions: ria

Briner

Active Member
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα μίγμα με βάση το κρεμμύδι και το σκόρδο, αλλά και συν κάποια έλαια, όπως μέντα, αλόη, αργανέλαιο, jojoba και ίσως και κάνα δυο ακόμη. Το θέμα είναι σε τι ποσοστά. Η βάση θα είναι 100ml γλυκερίνη. Ένα ποσοστό 5% φαντάζομαι ότι θα είναι εντάξει για την μέντα. Για τα υπόλοιπα, ακούω προτάσεις. Το μίγμα κρεμμύδι, σκόρδο και μηλόξιδο, ας το θεωρήσουμε ένα ενιαίο έλαιο.
 
Για μένα η θεραπεία με κρεμμύδι λαμβάνει τέλος γιατί δυστυχώς μου είναι αφόρητη η μυρωδιά τελικά εύχομαι καλή επιτυχία στους υπόλοιπους.
 
Μπλουζα