Κρεμμύδι για ανάπτυξη νέων τριχών.

sven

Active Member
Μου ανέφερε ένας το καλοκαίρι ο αδερφός του βάζει κρεμμύδι και του βγήκανε μαλλιά. Τον ρώτησα λεπτομέρειες και μου είπε θα βάλεις σε ένα κατσαρολάκι κόκκινα κρεμμύδια και μόλις αρχίζει το νερό να κοχλάζει είναι έτοιμο,θελει ψυγείο. Το βάζεις το βραδυ και τυλίγεσαι με μια πετσέτα και το πρωί λούσιμο , την εβδομάδα 2 φορες. Τον ρώτησα είσαι σίγουρος δυο φορες την εβδομάδα? ναι μου είπε,σίγουρος. Το είπε και σε έναν ξάδερφο του και θα το αρχίσει και αυτός μου ανέφερε. Όταν μου είπε μονο 2 φορες την βδομάδα εφαρμογή ένταξη υπερβολές θα λέει ο τύπος με τα αποτελέσματα ή απλά παραμυθια. Γενικά σαν ατόμο είναι σοβαρός ,όχι άλλα να λεει την μια και την άλλη μέρα να λέει άλλα. Αλλα αυτό δυο φορες την εβδομάδα και δουλεύει μου φαίνεται απίθανο να το χωνέψω και δεν έδωσα σημασία τότε. Κάτι λέω θα ξέρει λάθος.

Βλέποντας την συζήτηση εχτές λέω κάτσε να τον ρωτήσω τι παίζει με τον ξάδερφο του. Και μου είπε κάπου 3 μήνες το έχει ξεκινήσει και αυτός ,μεχρί τώρα πάει καλά.

Ποσο καιρό έχουν τριχόπτωση ,ποσο μεγάλο είναι το πρόβλημα τους δεν ρώτησα. Θα το κάνω σε άλλη φάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

αν εχει ειναι το 1/100 απο το κρεμμυδι γι αυτο και δεν ειχε κανενας επανεκφυση.
οι φαρμακοβιομηχανιες μας κοροιδευουν και καλα κανουν γιατι ειμαστε θυματα
Σ'αυτό συμφωνούμε, εκτός οτι θα είναι λίγο το κρεμμύδι, βάζουν κ κακή ποιότητα.
Δηλ δεν έχει καθόλου quersetin (που ειναι η δραστική ουσία).

Και έχει κ guarana κακής ποιότητας το cg210.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σ'αυτό συμφωνούμε, εκτός οτι θα είναι λίγο το κρεμμύδι, βάζουν κ κακή ποιότητα.
Δηλ δεν έχει καθόλου quersetin (που ειναι η δραστική ουσία).

Και έχει κ guarana κακής ποιότητας το cg210.
τελικα οι προγονοι μας ειχανε οπλα στην ΑΑ και σχεδον ολες οι ιστοριες της γιαγιας ησχυουν.
για το κρεμμυδι το ξερω εδω και 5 χρονια (τουλαχιστον)οτι δουλευει.
το εψαχνα καποια φεγγαρια...
 
τελικα αξιζει η οχι? να ρεζιλευτούμε για ενα σκοπο τουλαχιστον.. αμα ειναι να μην κανει και δουλεια..
Θέλει προσοχή η χρήση του κρεμμυδιου
γιατί η quersetin είναι COX2 blocker, αρα μειώνει την PGE2.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15155531
...Quercetin and the synthetic COX-2 inhibitors (10 microM) suppressed PGE2 production by approximately 70% after 24 h exposure...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θέλει προσοχή η χρήση του κρεμμυδιου
γιατί η quersetin είναι COX2 blocker, αρα μειώνει την PGE2.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15155531
...Quercetin and the synthetic COX-2 inhibitors (10 microM) suppressed PGE2 production by approximately 70% after 24 h exposure...

Προφανώς το κρεμμύδι βοηθάει μόνο όταν υπάρχει υψηλή dht.(αφου ειναι Androgen Receptor blocker.

Για όσους όμως εχουν υψηλή Ε1, προφανώς θα προκαλέσει μείωση της pge2, κατα συνέπεια μαλλον θα ενισχύσει την τριχόπτωση.

Γι'αυτό ειναι απαραίτητη μέτρηση της dht κ της Ε1, πριν αρχίσει κανείς κρεμμύδι-quersetin.
γιωργο μην με αναγκαζεις να διαγραφω μηνυματα.
αυτα δεν ησχυουν,ειναι παραμυθια για παιδακια.
δεν υπαρχει ουτε ενας που να εβαλε κρεμμυδι και να μην ειχε επανεκφυση,αυτο ειναι γεγονος,οχι θεωρια
 
τελικα οι προγονοι μας ειχανε οπλα στην ΑΑ και σχεδον ολες οι ιστοριες της γιαγιας ησχυουν.
για το κρεμμυδι το ξερω εδω και 5 χρονια (τουλαχιστον)οτι δουλευει.
το εψαχνα καποια φεγγαρια...
Πάντως Καππα εσυ εχεις ευαίσθητη dht, μάλλον θα σου κανει παρενέργειες.
 
γιωργο μην με αναγκαζεις να διαγραφω μηνυματα.
αυτα δεν ησχυουν,ειναι παραμυθια για παιδακια.
δεν υπαρχει ουτε ενας που να εβαλε κρεμμυδι και να μην ειχε επανεκφυση,αυτο ειναι γεγονος,οχι θεωρια
Η έρευνα λεει 70% μειωση της pge2, δεν το λεω εγω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πάντως Καππα εσυ εχεις ευαίσθητη dht, μάλλον θα σου κανει παρενέργειες.
μην αρχιζεις παλι,συγκρατησου,κανενας δεν μπορει να εχει παρενεργειες απο κρεμμυδι.
καθε μερα τρωμε κρεμμυδια αν το προσεξες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
γιωργο μην με αναγκαζεις να διαγραφω μηνυματα.
αυτα δεν ησχυουν,ειναι παραμυθια για παιδακια.
δεν υπαρχει ουτε ενας που να εβαλε κρεμμυδι και να μην ειχε επανεκφυση,αυτο ειναι γεγονος,οχι θεωρια

Τα διέγραψα εγώ kapa. Δεν θα στέλνουμε τον κόσμο να κάνει εξετάσεις dht και Ε1 για να χρησιμοποιήσει....κρεμμύδι...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πόσο quersetin εχει ενα κρεμμύδι?
Ποιος το ξέρει αυτό?
εγω βαζω στοιχημα οτι σημερα αν ξεκινησουμε να τρωμε ολοι 3 ωμα κρεμμυδια την ημερα των 200γραμμαριων,μεγαλα δηλαδη δεν θα βγαλει κανενας παρενεργειες.
3 κρεμμυδια=3 κατσαρολες φαγητο=12 πιατα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω βαζω στοιχημα οτι σημερα αν ξεκινησουμε να τρωμε ολοι 3 ωμα κρεμμυδια την ημερα των 200γραμμαριων,μεγαλα δηλαδη δεν θα βγαλει κανενας παρενεργειες.
3 κρεμμυδια=3 κατσαρολες φαγητο=12 πιατα
σε τοπικο αυτην η πσοσοτητα ουτε σε 3 μηνες δεν θα φτασει στο αιμα:rolleyes:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μα δεν νομιζω να ειναι απαραίτητο να φτάσει στο αίμα, αφου τοπικά στο scalp επηρεάζονται οι AR και η παραγωγή της pge2.
αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις παρενεργειες.
οι παρενεργειες δημιουργουνται οταν μια ουσια μπαινει στο αιμα και εχει αλαξει τις τιμες των ορμονων
 
αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις παρενεργειες.
οι παρενεργειες δημιουργουνται οταν μια ουσια μπαινει στο αιμα και εχει αλαξει τις τιμες των ορμονων
Αυτο ισχύει όντως για τοις παρενέργειες της dht.
Αλλά αν πέσει τοπικά η pge2 στο scalp, τότε αντίο στα μαλλάκια.

Πάντως λέει η βιβλιογραφία με το μαγειρέμα καταστρέφεται η quersetin, όπως κ με την αποθήκευση για πανω απο μια βδομάδα.

http://www.livestrong.com/article/301326-foods-with-the-highest-content-of-quercetin/

Πάντως μια κουταλιά κρεμμύδια εχει 0,148 gr Quersetin.

Ενω στην έρευνα χρησιμοποιείθηκαν 50mM Quersetin, δηλ 0,05×302=15 gr
όπου 302 το Μοριακό Βάρος

Αρα με 100 Κουταλιές κρεμμύδι φτάνουμε στα ορια της έρευνας.
Λίγο δύσκολο βέβαια να βάλει κανείς τοσο κρεμμύδι στο scalp.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτο ισχύει όντως για τοις παρενέργειες της dht.
Αλλά αν πέσει τοπικά η pge2 στο scalp, τότε αντίο στα μαλλάκια.

Πάντως λέει η βιβλιογραφία με το μαγειρέμα καταστρέφεται η quersetin, όπως κ με την αποθήκευση για πανω απο μια βδομάδα.

http://www.livestrong.com/article/301326-foods-with-the-highest-content-of-quercetin/
με το μαγειρεμα ησχυει οτι καταστρεφονται τα μισα συστατικα του κρεμμυδιου.
μην πιστευεις οτι εχεις δει για την pge2,δεν εχει αποδειχθει τιποτα ακομα στην πραξη.
οποιος εχει φαει χωριατικη σαλατα ωμο κρεμμυδι δηλαδη και δεν ειχε παρενεργεια λογω αλεργιας δεν θα δει παρενεργεια απο το κρεμμυδι
 

Briner

Active Member
Αναρωτιέμαι αν η προσθήκη μερικών υλικών ακόμη, θα πρόσφερε καλύτερα αποτελέσματα. Όπως:

Αυγό Μάσκα:

Αυτή τη θεραπεία για το σπίτι την χρησιμοποιούν σε όλο τον κόσμο με διάφορες παραλλαγές.

Περιέχει υψηλά επίπεδα πρωτεϊνών που βοηθούν στο σχηματισμό νέων τριχών. Είναι επίσης πλούσια σε θείο, ψευδάργυρο, σίδηρο, σελήνιο, φώσφορο και ιώδιο.

Τρόπος χρήσης :

·Πάρτε το ασπράδι ενός αυγού

·Προσθέστε 1 κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο και μέλι

·Ανακατέψτε τα όλα καλά για να σχηματίσει μια λεία πάστα

·Απλώστε το στα μαλλιά σας προσεκτικά και αφήστε το για 20 λεπτά

·Ξεπλένετε με δροσερό νερό και σαμπουάν.

Η ίδια μάσκα είναι εξίσου αποτελεσματική και για την περιοχή των ματιών.

Και:

Πιπέρι καγιέν:

Το πιπέρι Cayanne διεγείρει την ανάπτυξη των μαλλιών και αποτρέπει τη λέπτυνση της τρίχας. Έχει μια χημική ουσία γνωστή ως καψαϊκίνη. Αυτό το συστατικό όταν εφαρμόζεται στο τριχωτό της κεφαλής προκαλεί τα νεύρα να ενεργοποιήσουν και να αυξήσουν τη ροή του αίματος στο τριχωτό της κεφαλής. Αυτό οδηγεί σε αυξημένη απορρόφηση των θρεπτικών ουσιών και την καλύτερη ανάπτυξη των μαλλιών.

Τρόπος χρήσης :

·Ανακατέψτε 1 κουταλάκι του γλυκού πιπέρι σε σκόνη με 2 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο

·Απλώστε το στο τριχωτό της κεφαλής, όπου η αραίωση είναι πιο έντονη.

·Ξεπλύνετε με δροσερό νερό

Τα υπόλοιπα μαντζούνια, εδώ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αναρωτιέμαι αν η προσθήκη μερικών υλικών ακόμη, θα πρόσφερε καλύτερα αποτελέσματα. Όπως:



Και:



Τα υπόλοιπα μαντζούνια, εδώ.
ιβισκος http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12963149
μαιντανος http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19277688
σκορδο http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314444
ερείκη http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19267263
οποιος τα κανει ενα ωραιο βαμμα ολα αυτα θα με θυμηθει:)
 

Sandy

Active Member
Οποίος δοκιμάσει το κρεμμύδι σκόρδο μηλοξιδο ας μας ενημερώσει ότι βοηθά η το αντίθετο ότι δεν βοηθάει καθόλου!
 

Ntoon91

Member
Ξεκιναω και εγω σημερα το μειγμα του Σκωτσεζου. Πολυ σημαντικο και το σκορδο που περιεχει. Το χρησιμοποιω χρονια σε αρρωστιες το χειμωνα και με εχει σωσει, μου δουλευει πολυ καλυτερα απο φαρμακα και αν δεν υπηρχε η μυρωδια θα καταναλωνα καθημερινα. Και επειδη το εχω ψαξει δεν πιστευω στην μορφη του ως συμπληρωμα. Θα ενημερωνω οταν και αν δω κατι.
 
Μπλουζα