Κρεμμύδι για ανάπτυξη νέων τριχών.

ria

Member
καλησπερα παιδια, γραφω πρωτη φορα. Εχω ψαχτει πολυ γενικα με το προβλημα το μαλλιων μου, εχω αραιωση απο μικρη σε ολο το κεφαλι, εχω κανει πολλες θαραπιες αλλα ξαναγυρισα οπως ημουν πριν. βρηκα και αρχησα θαραπεια
και επειδη εχω απογοητευτει ειπα να το δοκιμασω! Λοιπον στις 1 φορα που το χρησιμοποιησα και εγω και οι γονεις μου, σταματησε η τριχοπτωση!! δεν εχω λογια ειναι απιστευτο! :):):):)και συνεχιζω με την θαραπεια αυτη 1κρεμμυδι, 5 σκορδα 1 κουταλια σουπας μηλοξηδο μεχρι να βγαλω νεα μαλλια ειιμαι θετικη με αυτα που εχω δει οποτε θα δειξει ειμαι στις 20 μερες ακομα.. και προσπαθω καθε βραδυ τις τελευταιες 10 μερες κανονικα ειναι καθημερινα, το πρωι που σηκωνομαι για να παω στην δουλεια μου η μυρωδια εχει φυγει, κανενας δεν του μυριζει παρα μονο οταν τα βρεξεις η ιδρωσει το κεφαλι, αρα αυτα που λενε περι μυρωδιας ειναι βλακιες. Αρχισα και σαμπουαν οργανικο με βιοτινη οπου βαζω το 1/3 δενρολιβανο και 1/3 δαφνη σε 750ml σαμπουαν..και τρωω μαγια μπυρας σε σκονη η ιπποφαες.θα σας ενημερωσω στο μελλον την εξελιξη της θαραπειας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
ρια για δωσε περισοτερες πληροφοριες...πως το φτιαχνεις??τα χτυπας στο πλεντερ και το χυμο τον απλωνεις στο κεφαλι ολλο το βραδυ????παρακολουθησα τα σχολια στο βιντεο και ειναι ενδιαφεροντα
βεβαια δε ξερω ο τυπος ποσο καιρο ειχε τριχοπτωση..εαν τα χασε προσφατα ισως υπαρχει καποια εξηγηση εαν εχει χρονια που τα χασε μπερδευετε το πραμα....
θενξ
 

ria

Member
1 κρεμμυδι κοκκινο καλυτερα ειναι πιο εντονο 4-5 σκελιδες σκορδο και μια κουταλια σουπας μηλοξυλο (αυτος χρησιμοποιει οργανικο μηλοξηδο θα το ψαξω να το βρω) τα χρυπας μπλεντερ και τα στραγγιζεις το υγρο οπως κανει στο βιντεο.
το διατηρω στο ψυγειο για μια βδομαδα. βαζω σε ολα το κεφαλι και κανω ελαφρυ μασαζ για 2 λεπτα, τα τυλιγω με μια πετσετα τα χτενιζω μετα αφου βαλω αυτην την λοσιον γιατι ειναι σα να εβαλες ζελε οταν στεγνωσουν. εχω ενα μπουκαλακι σπρει και το βαζω εκει και το αφηνω και λουζομαι την επομενη η αν δεν βγω το αφηνω και ξαναβαζω το βραδυ. Τι να σου πω οτι ο πατερας δεν το πιστευε ειναι δυσπιστος, με ακουγε που ελεγα οτι σταματησε η τριχοπτωση και ετσι το εβαλα 2 φορες απο την πρωτη φορα δεν το πιστευε παιδια μην το σκεφτεστε καντε το!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ria σύμφωνα με αυτά που λέει αυτός πρέπει να το αφήνεις όλο το βράδυ? με 2-3 ώρες δε γίνεται τίποτα? Και επίσης αυτό με τη μυρωδιά που λες ότι μυρίζει μόνο όταν ιδρώνεις εννοείς ότι μυρίζει αν ιδρώσεις όσο το φοράς η αφού έχεις λουστεί και μετά πάλι όταν ιδρώνεις μυρίζει? Με προβληματίζει πολύ η μυρωδιά επειδή εδώ ένα κρεμμύδι κόβεις και μετά μυρίζουν τα χέρια για ώρες..
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Καταραμενη φαρμακοβιομηχανια...
Μας αφηνεις εν ετη 2016 να συζηταμε ακομα για κρεμμυδια και οτι λεγανε οι παππουδες για να βγουν μαλλια...και να μου το ελεγαν δεν θα το πιστευα πριν 20 χρονια.δυστυχως το ζουμε.
Δεν κατακρινω αποψεις ή θεληση για να βρεθει λυση απλως με θλιβει αυτη η κατασταση που δεν εχει ΚΑΜΙΑ εξελιξη και Απλα αναμασαμε παλιες θεωριες και συζηταμε τα ιδια και τα ιδια για οποιον παρατηρει.
 

rainbowblue

New Member
Παιδια ακολουθω κι εγω τον Σκωτσεζο για 2 + μηνες και μπορω να πω οτι αξιζει τον κοπο. Χωρις να εχω δει κατι θεαματικο υποψιαζομαι οτι κατι κινειται αλλα θα πρεπει να συγκρινω φωτογραφιες και να πω κατι με σιγουρια ( και δεν εχω προλαβει ακομα).
Η δικη μου παρατηρηση σχετικα με την εφαρμογη του κρεμμυδιου ειναι οτι βοηθαει αυτους που πασχουν απο ΣΔ, λιπαροτητα και φυσικα φλεγμονες (οπως εγω). Επειδη προσπαθω να εξαγω εμπειρικα συμπεραρματα, παρατηρησα ενα σπυρακι (απο τα γνωστα με σμηγμα) στο τριχωτο και εβαλα την κρεμμυδολοσιον μετα απο 4-5 ωρες ειχε μεινει μονο μια ελαχιστη κοκκινιλα.
Ειναι γνωστες οι ιδιοτητες του κρεμμυδιου απο επιστημονικα papers οπως και η υποκειμενικοτητα των λεγομενων μας...
Συνεχιζουμε ομως μεχρι τις εντυπωσιακες αποδειξεις... ;)
 
  • Like
Reactions: ria

letssee

Member
Και εγώ ακολουθώ την αγωγή με κρεμμύδι, συγκεκριμένα κάνω ένα διάλυμμα που είδα στο youtube και αποτελείται από 1 κρεμμύδι 2 σκελίδες σκόρδο 1 κουταλάκι καστορέλαιο και 1,5 κουταλάκι ελαιόλαδο. Είμαι norwood 3-4 και στην περιοχή της hairline σίγουρα έχω παρατηρήσει λίγες καινούργιες τρίχες ενώ σε κάποιες από τις ατροφικές έδωσε ένa σπρώξιμο. Επίσης περιόρισε κατά πολύ τα συμπτώματα της Σ.Δ. Αυτά σε διάστημα 2 μηνών
 

Briner

Active Member
Πάντως, το μαντζούνι φαίνεται ότι έχει κάνει δουλειά στον τύπο αυτόν. Ειδικά στη αριστερή πλευρά που μπόρεσα να παρατηρήσω καλύτερα, πάνω από τον κρόταφο στην νοητή χωρίστρα, το μαλλί του δείχνει ότι έχει πυκνώσει αρκετά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Καταραμενη φαρμακοβιομηχανια...
Μας αφηνεις εν ετη 2016 να συζηταμε ακομα για κρεμμυδια και οτι λεγανε οι παππουδες για να βγουν μαλλια...και να μου το ελεγαν δεν θα το πιστευα πριν 20 χρονια.δυστυχως το ζουμε.
Δεν κατακρινω αποψεις ή θεληση για να βρεθει λυση απλως με θλιβει αυτη η κατασταση που δεν εχει ΚΑΜΙΑ εξελιξη και Απλα αναμασαμε παλιες θεωριες και συζηταμε τα ιδια και τα ιδια για οποιον παρατηρει.
H πλάκα ξέρεις ποια είναι; όποιος είναι Norwood 1 και τα κάνει αυτά μια χαρά θα κρατήσει καιρό τα μαλλιά του. Όσοι είναι από 3 και πάνω τρώνε το
%CE%91%CE%93%CE%93%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%99.jpg
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Το cg210 που χρησιμοποιείς εχει χυμό κρεμμυδιου.
αν εχει ειναι το 1/100 απο το κρεμμυδι γι αυτο και δεν ειχε κανενας επανεκφυση.
οι φαρμακοβιομηχανιες μας κοροιδευουν και καλα κανουν γιατι ειμαστε θυματα
 

letssee

Member
δεν το βαζω πλεον.. μονο μινοξιδιλη το βραδυ τπτ αλλο..
Το κρεμμυδόζουμο μαζί με κάποια έλαια της επιλογής του καθενός(καστορέλαιο πολύ δυνατό) δεν είναι απαραίτητο να μπαίνει κάθε μέρα αλλά μπορείς και μέρα παρά μέρα. Το αφήνεις 2-3 ώρες και το βγάζεις. Αν σε ενοχλεί η μυρωδιά μπορείς να προσθέσεις λίγη κανέλλα. Πως ακριβώς θα ακολουθήσει ο καθένας την αγωγή αυτη δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ τρόπος, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πιστεύω είναι να δεις διάφορα βίντεο στο youtube και να αποφασίσεις εσύ.
 

ria

Member
Ria σύμφωνα με αυτά που λέει αυτός πρέπει να το αφήνεις όλο το βράδυ? με 2-3 ώρες δε γίνεται τίποτα? Και επίσης αυτό με τη μυρωδιά που λες ότι μυρίζει μόνο όταν ιδρώνεις εννοείς ότι μυρίζει αν ιδρώσεις όσο το φοράς η αφού έχεις λουστεί και μετά πάλι όταν ιδρώνεις μυρίζει? Με προβληματίζει πολύ η μυρωδιά επειδή εδώ ένα κρεμμύδι κόβεις και μετά μυρίζουν τα χέρια για ώρες..

οσο μπορω το αφηνω, προσπαθω ολο το βραδυ. γινεται και με 3 ωρες, αλλα στην αρχη που το εκανα για 3 με 4 ωρες δεν σταματησε τοσο γρηγορα την τριχοπτωση απο οτι οι γονεις μου που το αφησαν ολο το βραδυ με 1 με 2 φορες να τους σταματησει σχεδον μαχαιρι αντε να πεσανε 2-5 τριχες. εννοειται οτι ο καιρος βοηθαει το κρυο να μην μυριζεις γιατι αν εχει ζεστη και ιδρωσεις θα μυριζει οπως και αν βραχει το κεφαλι. τις πρωτες 3 μερες μου ηταν πολυ εντονη η μυρωδια ακομα και στον υπνο μετα δεν ξερω αν την συνηθησα αλλα στην δουλεια δεν τους μυριζει. περισσοτερο το μυριζεις εσυ παρα η αλλοι μονο αν κολλησουνε πανω στα μαλλια σου. το εχω ψαξει να μην γινω και ρομπα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα