Cinnamomum verum, το καλύτερο τοπικό που έχω δοκιμάσει

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Όσοι έχουν παρακολουθήσει τα γραπτά μου θα ξέρουν ότι δοκιμάζω πολλά πράγματα προσπαθώντας να βρω μια άκρη στην άνιση μάχη της τριχόπτωσης, δια του λόγου το αληθές (link). Κάποια από αυτά που έχω δοκιμάσει έχουν βγει αποτελεσματικά (πχ shen min, thermascalp), κάποια όχι.

Πρόσφατα λοιπόν μέσω πειραματισμών ανακάλυψα ένα τοπικό σκεύασμα που είναι μέχρι στιγμής ότι αποτελεσματικότερο έχω δοκιμάσει σε τοπικό. Βασικό συστατικό του οποίου είναι αυτό:

cinnamon-for-the-heart.jpg

η ταπεινή κανέλα.
@kapa έχει ήδη ένα θέμα με τοπική κανέλα εδώ, πρωτοπόρος ;))

Το σκεύασμα που έχω χρησιμοποιήσει εγώ είναι ιδιοκατασκευή και το έφτιαξα ως εξής:
σε 200ml αμυγδαλέλαιο έχω προσθέσει ένα κουταλάκι του γλυκού κανέλα και ένα κουταλάκι του γλυκού κακάο. Ανακατεύουμε καλά και είμαστε έτοιμοι για χρήση απευθείας στο σκάλπ.
Το βάζω μια έως δύο ώρες πριν το λούσιμο.

Τα αποτελέσματα που έχω δει εγώ, στο λίγο καιρό χρήσης, είναι απόλυτη εξάλειψη της τριχόπτωσης, μετά το λούσιμο δεν μένει ούτε μια γ@μημένη τρίχα στη χτένα. Αισθάνομαι το δέρμα μου σαν να έκανα βούρτισμα όλη μέρα, πράγμα που σημαίνει ότι εμπλέκεται και επηρεάζεται η μικροκυκλοφορία αίματος της περιοχής. Δεν είμαι σε θέση ακόμα να ξέρω αν βοηθάει στην επανέκφυση. Πρόκειται άνετα για το πιο ισχυρό τοπικό που έχω χρησιμοποιήσει, και το ενδιαφέρον είναι ότι δρα άμεσα.

Πρόκειται επίσης, δυστυχώς, για το τοπικό που μου έχει βγάλει τα πιο ισχυρά sides. Για μέρες μετά την εφαρμογή έχω χωρίς λόγο δάκρυα και ερεθισμούς στα μάτια σε ανύποπτο χρόνο, όπως και ελαφρούς πονοκεφάλους. Πιθανολογώ ότι φτάνει βαθιά μέσα στο δέρμα.
Για να είμαι ειλικρινής τα sides με προβληματίζουν και χτυπάνε το καμπανάκι για πιθανά προβλήματα στο μέλλον.

Παρ' όλα αυτά, αποφάσισα να το θέσω στο think tank του forum ως πληροφορία από την οποία πιθανώς θα προκύψει κάτι στο μέλλον.

Οι πληροφορίες που παρέχονται εδώ είναι καθαρά για ενημερωτικό λόγο, μην ξεκινάνε αγωγές με δική σας πρωτοβουλία και παρακαλώ συμβουλευτείτε ένα γιατρό πριν το κάνετε. Κανείς δεν ξέρει τι αντίδραση θα έχει σε κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί σε επιστημονική έρευνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
ρωτα και τον gomi kapa πρωτου κανεις κινηση ....νομιζω εχει αποψη για την κανελα
εαν μας διαβαζει θα τον παρακαλουσα να τοποθετηθει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατι που εχουν βγαλει σε σκευασμα για την τριχοπτωση σημαινει οτι καποιες δοκιμες εχουν γινει.
προσωπικη γνωμη
 

crossfire

Well-Known Member
Όσοι έχουν παρακολουθήσει τα γραπτά μου θα ξέρουν ότι δοκιμάζω πολλά πράγματα προσπαθώντας να βρω μια άκρη στην άνιση μάχη της τριχόπτωσης, δια του λόγου το αληθές (link). Κάποια από αυτά που έχω δοκιμάσει έχουν βγει αποτελεσματικά (πχ shen min, thermascalp), κάποια όχι.

Πρόσφατα λοιπόν μέσω πειραματισμών ανακάλυψα ένα τοπικό σκεύασμα που είναι μέχρι στιγμής ότι αποτελεσματικότερο έχω δοκιμάσει σε τοπικό. Βασικό συστατικό του οποίου είναι αυτό:

cinnamon-for-the-heart.jpg

η ταπεινή κανέλα.
@kapa έχει ήδη ένα θέμα με τοπική κανέλα εδώ, πρωτοπόρος ;))

Το σκεύασμα που έχω χρησιμοποιήσει εγώ είναι ιδιοκατασκευή και το έφτιαξα ως εξής:
σε 240ml αμυγδαλέλαιο έχω προσθέσει ένα κουταλάκι του γλυκού κανέλα και ένα κουταλάκι του γλυκού κακάο. Ανακατεύουμε καλά και είμαστε έτοιμοι για χρήση απευθείας στο σκάλπ.
Το βάζω μια έως δύο ώρες πριν το λούσιμο.

Τα αποτελέσματα που έχω δει εγώ, στο λίγο καιρό χρήσης, είναι απόλυτη εξάλειψη της τριχόπτωσης, μετά το λούσιμο δεν μένει ούτε μια γ@μημένη τρίχα στη χτένα. Αισθάνομαι το δέρμα μου σαν να έκανα βούρτισμα όλη μέρα, πράγμα που σημαίνει ότι εμπλέκεται και επηρεάζεται η μικροκυκλοφορία αίματος της περιοχής. Δεν είμαι σε θέση ακόμα να ξέρω αν βοηθάει στην επανέκφυση. Πρόκειται άνετα για το πιο ισχυρό τοπικό που έχω χρησιμοποιήσει, και το ενδιαφέρον είναι ότι δρα άμεσα.

Πρόκειται επίσης, δυστυχώς, για το τοπικό που μου έχει βγάλει τα πιο ισχυρά sides. Για μέρες μετά την εφαρμογή έχω χωρίς λόγο δάκρυα και ερεθισμούς στα μάτια σε ανύποπτο χρόνο, όπως και ελαφρούς πονοκεφάλους. Πιθανολογώ ότι φτάνει βαθιά μέσα στο δέρμα.
Για να είμαι ειλικρινής τα sides με προβληματίζουν και χτυπάνε το καμπανάκι για πιθανά προβλήματα στο μέλλον.

Παρ' όλα αυτά, αποφάσισα να το θέσω στο think tank του forum ως πληροφορία από την οποία πιθανώς θα προκύψει κάτι στο μέλλον.

Οι πληροφορίες που παρέχονται εδώ είναι καθαρά για ενημερωτικό λόγο, μην ξεκινάνε αγωγές με δική σας πρωτοβουλία και παρακαλώ συμβουλευτείτε ένα γιατρό πριν το κάνετε. Κανείς δεν ξέρει τι αντίδραση θα έχει σε κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί σε επιστημονική έρευνα.
Ποσο καιρο το βαζεις?
 

xk

Active Member
πόσες φορές τη βδομαδα περιπου?

επισης αν αντι για αμυγδαλέλαιο βάλεις καστορέλαιο ή δαφνελαιο λογικά δε θα εχει διαφορα έτσι,μαλλον η κανέλα και το κακαο ειναι αυτα που ενεργουν
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ρωτα και τον gomi kapa πρωτου κανεις κινηση ....νομιζω εχει αποψη για την κανελα
εαν μας διαβαζει θα τον παρακαλουσα να τοποθετηθει

Έχω δοκιμάσει τοπικά κανέλα, αλλά αιθέριο έλαιο και έριχνα κάποιες σταγόνες σε gel αλόης + azelaic acid. Το δοκίμαζα περίπου 3-4 μήνες και κάτι θετικό είδα μόνο τις πρώτες 10-15 ημέρες. Μετά επανήλθε η όψη των μαλλιών στα ίδια επίπεδα. H κανέλα που χρησιμοποιούσα ήταν Κεϋλάνης και έχει διαφορές αρκετές με την κλασσική cassia που βρίσκεται στα σουπερμάρκετ. Ενδεχομένως η δεύτερη να είναι καλύτερη, τα ίδια, ή χειρότερη στο θέμα μαλλιών. Soralteno τι είδους κανέλα βάζεις?

Επίσης ο συνδυασμός με το κακάο μπορεί να βοηθάει ακόμα περισσότερο μιας και είναι αντιφλεγμονώδης και αντιοξειδωτικό. Νομίζω ένα είδος κακάου έχει και το cg210.

To κακάο και η κανέλα διαλύονται μέσα σε έλαιο?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
πόσες φορές τη βδομαδα περιπου?

επισης αν αντι για αμυγδαλέλαιο βάλεις καστορέλαιο ή δαφνελαιο λογικά δε θα εχει διαφορα έτσι,μαλλον η κανέλα και το κακαο ειναι αυτα που ενεργουν
3 φορές. Δοκίμασα και με ελαιόλαδο αλλά για κάποιο ανεξακρίβωτο λόγο δεν είχε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Για αυτό έκανα το θέμα open source, μήπως κάποιος βρει καλύτερη συνταγή.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Έχω δοκιμάσει τοπικά κανέλα, αλλά αιθέριο έλαιο και έριχνα κάποιες σταγόνες σε gel αλόης + azelaic acid. Το δοκίμαζα περίπου 3-4 μήνες και κάτι θετικό είδα μόνο τις πρώτες 10-15 ημέρες. Μετά επανήλθε η όψη των μαλλιών στα ίδια επίπεδα. H κανέλα που χρησιμοποιούσα ήταν Κεϋλάνης και έχει διαφορές αρκετές με την κλασσική cassia που βρίσκεται στα σουπερμάρκετ. Ενδεχομένως η δεύτερη να είναι καλύτερη, τα ίδια, ή χειρότερη στο θέμα μαλλιών. Soralteno τι είδους κανέλα βάζεις?

Επίσης ο συνδυασμός με το κακάο μπορεί να βοηθάει ακόμα περισσότερο μιας και είναι αντιφλεγμονώδης και αντιοξειδωτικό. Νομίζω ένα είδος κακάου έχει και το cg210.

To κακάο και η κανέλα διαλύονται μέσα σε έλαιο?
Η κανέλα που έβαλα είναι η κλασσική του supermarket, την προέλευση της οποίας δεν θυμάμαι τώρα γιατί αγοράστηκε για φαγητό :) . Επίσης και το κακάο είναι το κλασικό του supermarket, δηλαδή αυτό με τη βαριά επεξεργασία.
Κακάο και κανέλα δεν διαλύονται ιδιαίτερα στο έλαιο (ιδίως το κακάο) και έτσι στην εφαρμογή έχεις κόκκους να σου κάνουν scrub :) .
Κάτι άλλο που παρατήρησα, πέρα από την τρελή λαδίλα που θέλει τρία χέρια σαμπουάν για να φύγει, είναι ότι έχει την τάση να φθείρει την τρίχα (το στέλεχος).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

d.tonia85

Member
Και τι ποσότητά περίπου βάζεις soralteno? μόνο στις ρίζες? Και πόσο καιρό περίπου σου φτάνουν τα 240 ml? Επίσης όταν λες άμεσα αποτελέσματα (συγνώμη αν γίνομαι υπερβολικά σχολαστική) μετά από πόσες χρήσεις περίπου είδες σταμάτημα της τριχόπτωσης σου ? Επίσης τι απώλεια τριχών είχες περίπου ημερήσιωσ και σταμάτησε? Ευχαριστώ!!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Και τι ποσότητά περίπου βάζεις soralteno? μόνο στις ρίζες? Και πόσο καιρό περίπου σου φτάνουν τα 240 ml? Επίσης όταν λες άμεσα αποτελέσματα (συγνώμη αν γίνομαι υπερβολικά σχολαστική) μετά από πόσες χρήσεις περίπου είδες σταμάτημα της τριχόπτωσης σου ? Επίσης τι απώλεια τριχών είχες περίπου ημερήσιωσ και σταμάτησε? Ευχαριστώ!!
Έκανα λάθος στα ml, ειναι 200ml. Σε κάθε εφαρμογή βάζω στις ρίζες μεγάλη ποσότητα, σχεδόν το 1/4 του μπουκαλιού, όποτε δεν κρατάει πολύ, φεύγει αμέσως. Κατόπιν κάνω μασάζ κανά δεκάλεπτο και το καλύπτω με ζελατίνα/σακούλα. Κάπου εκεί αρχίζει και καίει το δέρμα, σαν να έβαλα καψαικινη, περιμένω 1-2 ώρες και λουζομαι. Στο χτένισμα μετά (όπου οι τρίχες ειναι ευάλωτες) δεν φεύγει ούτε μια. Αυτό έγινε ´απο την πρώτη εφαρμογή, όπως και οι παρενέργειες εμφανίστηκαν άμεσα. Οι απώλειες που είχα πριν ´απο αυτό ημερησίως ήταν μικρές, αλλά στο λούσιμο δεν παίζει να μην είχα κάποιες στη χτένα, ξέρω τον εαυτό μου, γιατί έχω μακριά μαλλιά (μέχρι τους ώμους) και ειναι εξωπραγματικό να μην φεύγει καμία ακόμα και με πολύ προσπάθεια.
 
Η κανέλα ειναι σε πολλους ερεθιστικη για το δερμα με την ενοια οτι προκαλει κοκινιλες και ισως φαγουρα-βεβαια ισως αυτο να ειναι καλο για τα μαλλια(δεν ξερω).
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Update.
Η σχεδόν μηδενική τριχόπτωση συνεχίζει. Χθες είδα 1 τρίχα (ολογράφως: μία) να έχει φύγει, κατα τα άλλα φαίνεται ότι και οι παρενέργειες υποχωρούν. Επανεκφυση δεν βλέπω ακόμη.
Θα ενημερώνω για πιθανές αλλαγές.
 
Μπλουζα