Valandis22, fue, 2000 grafts, 21/4/2015

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
εγραψες φιλε.. κατω απο προβολεα καθησες και εβγαλες φωτογραφια? πολυ καλη η φυτρωση σου φιλε.. για τα μοσχευματα που εβαλες

Ασε μητσο,παραλιγο να κολλησω στη σομπα κ ειχα βαλει κ regaine πριν λιγο.Αφου δεν αρπαξα καμια φωτια :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H φύτρωση φαίνεται καλή σε σχέση με την μοναδική φώτο πριν την μμ που έχουμε δει πριν. Χωρίς σε καμμιά περίπτωση να θέλω να υποβιβάσω το αποτέλεσμα το οποίο θεωρώ καλό και σίγουρα έχει ενθουσιάσει τον Βαλάντη, θα συμφωνήσω με τον tasmania. Αν θέλουμε το φόρουμ να παράγει έργο και να βοηθάει και άλλους πρέπει να υπάρχει ένα πρωτόκολο παρουσίασης με minimum requirements για να μπορέσει να "πιστωθεί¨ ή όχι σε έναν γιατρό ή μια κλινική ένα αποτέλεσμα και για να μπορούμε να εκφέρουμε και οι υπόλοιποι ξεκάθαρες αντικειμενικές γνώμες και να βάλουμε και αστερίσκους όπου χρειάζεται. Αλλιώς μάλλον λειτουργούμε "γηπεδικά" και σίγουρα όχι με αναλυτικό και αντικειμενικό τρόπο.
 

Tasmania

Active Member
ακριβως CVIAL ..Χωρις step by step hair development δεν μπορούν να εξαχθούν σωστά συμπεράσματα. Βαλάντη να χαίρεσαι το αποτέλεσμα σου και μακάρι να βρεις τα γραφτς και την επομενη μ/μ και να εκπληρωσεις το στοχο σου.
 

piros75

Well-Known Member
Όπως έδειχναν και οι άλλες φωτογραφίες. Φύτρωση καλή, σχεδιασμός χερλάιν απαράδεκτος, αποτέλεσμα ικανοποιητικό για τα γκραφτς που μπήκαν. Συμπέρασμα: με άλλη μία θα έχεις σούπερ αποτέλεσμα, αρκεί να σπάσει αυτό το ίσιο μαλλί κούκλας στην μπροστινή γραμμή της χερλάιν.

Αυτό που εννοώ για την χερλαίν δηλαδή να σπάσει αυτό το ίσιο της κούκλας, εξηγείται ωραία σε ένα σχετικά άρθρο το Σαπίρο (το οποίο ολόκληρο μπορείτε να βρείτε εδώ: http://shapiromedical.com/wp-content/uploads/2013/12/1-FACIAL_PLASTIC_SURGERY-_HAIRLINE_NEW.pdf

Ο Σαπίρο γράφει λοιπόν ότι στη χερλάιν πρέπει να υπάρχει ένα τελικό fine tune (αυτό που εμείς λέμε πριονωτό, οδοντωτό, ζικ, ζακ κλπ):

...Fine tune the hairline at the end using the “Stick and Place” method. About 100-300 grafts are usually saved for the end of the procedure, to further fine-tune the hairline. This is the point where the physician uses his artistic skills to look at the hairline and “stick and place” these extra grafts at points where they are needed. The physician can get an aesthetic feel for the way the hairline will look and what is needed because the hairs have been left 2-4 mm long. Marking incisions at anterior border of transition zone (TZ). (yy) Incisions that connect the “marking incisions” to the defined zone (DZ) creating an initial irregular framework with intermittent higher density. Multiple passes are made in the (TZ) to fine-tune this initial framework. (zz) Incisions in the fronto–temporalangle and lateral hump area use miniaturized existing hair for to follow the direction and angle. hair grafts are put in the transition zone if needed. If the transition zone is satisfactory then the one-hair grafts are paired to create two-hair grafts and placed in the defined zone.
 

Stripar

Established Member
Ενα απο τα πληρέστερα Pdf που έχω δεί τα τελευταία χρόνια....εξηγόντας και την παραμικρή λεπτομέρεια !!!

Εύγε @piros75 που το ανακάλυψες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Stripar, O Paul Shapiro (αδελφός του Ron) ο οποίος "κρατάει" και το μαγαζί αφού ο αδελφός του παντρέυτηκε την extractor του και βγήκε στην σύνταξη :D έχει γραψει πολύ ωραίες αναλύσεις επίσης και για την κατανομή των graft ενα περιοχή τις οποίες έχει βασίσει στην εργασία του Ron που μας παρέθεσε ο Piros (μπράβο Piro!) παραπάνω. Το παραθέτω και αυτό για όποιον ενδιαφέρεται: http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=1371&forum_id=14
 

piros75

Well-Known Member
Ενα απο τα πληρέστερα Pdf που έχω δεί τα τελευταία χρόνια....εξηγόντας και την παραμικρή λεπτομέρεια !!!

Εύγε @piros75 που το ανακάλυψες

παίδες κοιτάω το θέμα μμ εδώ και 3 χρόνια πολύ σοβαρά. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει δεκάδες πράγματα και έχω κάνει αρκετή έρευνα. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία δύο χρόνια που διαβάζω το φόρουμ με έχει βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ. Έχει όμως και κινδύνους για τα νέα μέλη που δεν ψάχνονται και διαβάζουν μερικές αρλούμπες που πολλές φορές γράφονται στα φόρουμ (όχι μόνο στο δικό μας, αλλά και στου εξωτερικού που παρακολουθώ). Έτσι μιας και πλησιάζει και ο δικός μου καιρός για μμ, έχω αρχίσει και ασχολούμαι πλέον καθημερινά με το τι και το πως. Πέρα από το φόρουμ λοιπόν, το google κάνει θαύματα και επίσης το google scholar ακόμα μεγαλύτερα!!! Βάσει αυτών που διαβάζω έχω καταφέρει να σχηματίσω μια χ γνώμη (σε καμία περίπτωση ολοκληρωμένη). Βάσει αυτής της γνώμης, συζήτησα και με τους γιατρούς με τους οποίους ήρθα σε επαφή στον δεύτερο γύρο των διερευνητικών επαφών μου. Τώρα αν έκανα τη σωστή επιλογή, θα το δείξει το αποτέλεσμα, πάντως ότι διαβάζω και θέλω, μέχρι στιγμής στα λόγια ικανοποιούνται από την επιλογή μου.
 

Stripar

Established Member
παίδες κοιτάω το θέμα μμ εδώ και 3 χρόνια πολύ σοβαρά. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει δεκάδες πράγματα και έχω κάνει αρκετή έρευνα. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία δύο χρόνια που διαβάζω το φόρουμ με έχει βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ. Έχει όμως και κινδύνους για τα νέα μέλη που δεν ψάχνονται και διαβάζουν μερικές αρλούμπες που πολλές φορές γράφονται στα φόρουμ (όχι μόνο στο δικό μας, αλλά και στου εξωτερικού που παρακολουθώ). Έτσι μιας και πλησιάζει και ο δικός μου καιρός για μμ, έχω αρχίσει και ασχολούμαι πλέον καθημερινά με το τι και το πως. Πέρα από το φόρουμ λοιπόν, το google κάνει θαύματα και επίσης το google scholar ακόμα μεγαλύτερα!!! Βάσει αυτών που διαβάζω έχω καταφέρει να σχηματίσω μια χ γνώμη (σε καμία περίπτωση ολοκληρωμένη). Βάσει αυτής της γνώμης, συζήτησα και με τους γιατρούς με τους οποίους ήρθα σε επαφή στον δεύτερο γύρο των διερευνητικών επαφών μου. Τώρα αν έκανα τη σωστή επιλογή, θα το δείξει το αποτέλεσμα, πάντως ότι διαβάζω και θέλω, μέχρι στιγμής στα λόγια ικανοποιούνται από την επιλογή μου.

Προσωπικά χαίρομαι τα άτομα που διαβάζουν και το ψάχνουν επισταμένα!...
αυτό που δέν καταλαβαίνω είναι πώς μετά απο τόση έρευνα και διάβαζμα καταλήγεις

έχω ήδη πάρει την απόφασή μου, θα την κάνω Ελλάδα για διάφορους λόγους (που επίσης εξηγώ στην πρώτη σελίδα) και θα γίνει στην DHI για τους λόγους που επίσης εξηγώ στις προηγούμενες σελίδες (Συγνώμη που δεν επαναλαμβάνω τις αιτιολογήσεις μου σε κάθε ποστ, αλλά αυτό θα ήταν αδύνατον αλλά και άκυρο, κατά τη γνώμη μου). Το θέμα για μένα είναι τώρα να επιλέξω τον σωστό γιατρό από αυτούς που κάνουν μμ στην εν λόγω κλινική και αυτό θα γίνει με δύο τρόπους. 1ον να δω αποτελέσματά τους από κοντά (θα το ζητήσω από την κλινική) και 2ον να μου εμπνεύσει εμπιστοσύνη ο γιατρός (η γιατρός που συνάντησα και μιλήσαμε τη δεύτερη φορά που πήγα εκπλήρωσε το δεύτερο σκέλος, αν δω και αποτελέσματά της από κοντά και μου κάνουν θα προχωρήσω σίγουρα μαζί της).

Στην μετριότητα δηλ. και με μία γιατρό (γυναίκα) που υπάρχει ελάχιστο ή ανυπαρκτο feedback !!!...?...?
 

piros75

Well-Known Member
Κοίτα το γιατί επέλεξα την DHI το γράφω αναλυτικά στο νήμα μου και το αναφέρω και πιο πάνω. Εν τάχει, εξωτερικό δεν παίζει να πάω, στριπ δεν παίζει να κάνω, motorized FUE επίσης την έχω αποκλείσει, άρα ως πιο αξιόπιστη λύση για εμένα ήταν η DHI και βάσει του πλάνου για δύο μμ με μικρότερες πυκνότητες. Όσο για την γιατρό, μου έκανε κλικ, είδα και αποτελέσματά της από κοντά και "την διάλεξα". Σκεφτόμουν και τους άλλους δύο που αναφέρονται στο φόρουμ, αλλά και οι δύο την περίοδο αυτή θα είναι εξωτερικό. Ελπίζω να δικαιωθώ εγώ και όχι εσύ (με την καλή έννοια πάντα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Πρεπει να επισημανω κ εγω,οτι με την μμ δεν πετυχα καποια ιδιαιτερη πυκνοτητα.Απλα εδεσαν τα μεταμοσχευμενα μαλια με τα πιο πισω κ δημιουργουν ενα ικανοποιητικο illussion.Απο το σχεδιασμο της hairline σαφως κ δεν ειμαι ικανοποιημενος,αλλα δεν ξερω ,μου φαινεται οτι χρειαζεται πολυ λεπτοδουλεια για να διορθωθει
 
Και κατι αλλο,η διαδικασια που ακολουθει κ ο ερντογαν με το split των διτριχων,που αναφερεται και στο pdf που ανεβασε ο piros.Θεωρειται πιο αποτελεσματικο στην αποδοση πυκνοτητας?Δηλαδη καλυτερα 100 μονοτριχα παρα 50 2τριχα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καμμία διαφορά. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αφού οι συνολικές τρίχες είναι οι ίδιες. Γενικώς επικίνδυνο για την επιβίωση των graft, ειδικά ο Koray έχει καλά αποτελέσματα στην χρήση του γιατί το έχει αναγαγει σε επιστήμη. Μερικές φορές όταν σου λείπουν μονότριχα μπορεί να είναι και επιβεβλημένο...
 
Στο τελος της 3ης,αρχη 4ης σελιδας του pdf,νομιζω κανει μια τετοια συγκριση,το δειχνει κ σε μια φωτο.Χαθηκα λιγο με την ορολογια κ δεν καταλαβα το τελικο συμπερασμα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι παλιό το PDF, η επιστήμη και η τεχνική του splitting έχει προχωρήσει...;) (οι κίνδυνοι όμως παραμένουν). Το paper δεν μιλάει για splitting αλλά για mini grafts που είναι άλλο πράγμα. Επίσης πραγματεύεται περισσότερο την FUT μέθοδο και όχι την FUE, οπού εκεί δεν είναι δόκιμος ο όρος splitting όπως εφαρμόζεται από την FUE
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οντως,ειναι 10ετιας τωρα το ειδα.Τωρα για το σουλουπωμα της hairline απ'οτι καταλαβα,δεν ειναι οτι χρειαζονται παρα πολλα graft,αλλα πρεπει να πουν καλλιτεχνικα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι κρίμα γιατί όταν πας να κάνεις μια μμ ακόμα και αν έχεις προδιάθεση για NW6 ή 7, στο μόνο το οποίο δεν κάνεις παζάρια είναι το που θα βάλεις την hairline. Σχεδόν όλοι οι κορυφαίοι και μη γιατροί συμφωνούν ότι πρέπει, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, να σχεδιάσεις μια mature hailine και τίποτα άλλο. Στο μόνο που μπορείς να κάνεις παζάρι είναι στην κλίσης της όσον αφορά την συναρμογή με τα πλάγια για να γλυτώσεις graft (δηλαδή πόσο εκτεθειμένους θα αφήσεις τους κροτάφους). Από εκεί και πέρα ανάλογα με την δότρια και το που οδεύεις θα παίξεις με την πυκνότητα της φύτρωσης. Το να τραβάς τις hairline πιό πίσω για να γλυτώσεις graft είναι σφάλμα και μάλιστα σοβαρό.
 

crossfire

Well-Known Member
Εν τάχει, εξωτερικό δεν παίζει να πάω, στριπ δεν παίζει να κάνω, motorized FUE επίσης την έχω αποκλείσει, άρα ως πιο αξιόπιστη λύση για εμένα ήταν η DHI και βάσει του πλάνου για δύο μμ με μικρότερες πυκνότητες.Ελπίζω να δικαιωθώ εγώ και όχι εσύ (με την καλή έννοια πάντα).

Ο τρόπος που σκέφτηκες για να προχωρήσεις σε μεταμόσχευση ειναι ίσως ο πιο λανθασμένος που έχω δει .
Ή ξέρεις απο μεταμοσχεύσεις και εμπιστεύεσαι το κεφάλι σου σε σοβαρούς γιατρούς ανεξαρτήτως χωρας και λοιπών περιορισμών που έχεις βάλει ή δεν κανείς καθόλου .

Εάν το πρόβλημα ειναι οικονομικό,ή εξωτερικό με λιγότερα grafts ή περιμένεις να μαζέψεις .

Συγνώμη, αλλά αν παίζουμε με πιθανότητες όπως λες και συ,ο stipar έχει 95% πιθανότητες να δικαιωθεί και συ 5%.
Sorry αν ακούγεται σκληρό....
Καλή επιτυχία στην επέμβαση
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα