Toppik

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Τελευταια φορα αγορασα σακουλακι με ινες της Samson απο ebay. Τα 25 γρ μου βγηκαν συνολο γυρω στα 16 με 17 ευρω. Τα εβαλα μεσα σε κουτακι τοππικ και τα χρησιμοποθουσα με το αππλικατορ του τοππικ. Με το αλλο το κλασσικο δεν εβγαινε με τπτ γτ προφανως είχε πιο μεγάλη διαμετρο απο το τοππικ

Θετικα:
-Εμοιαζαν πιο πολυ με μικρες τριχουλες παρα με σκονη και εδινε ειδικα στην χερλαιν μια πιο φυσικη εικονα.
-Τιμή.
-Στην βροχη ιδια συμπεριφορα οπως τοππικ

Αρνητικά:
-Δεν καθοταν τοσο καλα στο μαλλι οπως το τοππικ. Με τοππικ περνουσα το χερι και δεν εμενε τπτ. Ενω με το Σαμσον ακομα και με πολυ δυνατη λακ παλι κατι εμενε στα χερια. Δλδ αν τυχαινε να κοιμηθω με σαμσον στα μαλλια το μαξιλαρι γινοταν χαλια, ενω με το τοππικ δεν ειχα αναλογο θεμα.
-Οταν το χρησιμοπουσα, μερικες φορες πετουσε τις ινες σαν σβωλους στο μαλλι κατα την εφαρμογη, ισως ομως να εφταιγε οτι χρησιμοποθυσα το συστημα τοππικ για να το εφαρμοωσω ισως με το συστημα της σαμσον να ηταν αλλιως.

Μάγκες τον τελευταίο μήνα ζορικα τα πράγματα. Αν και από αραίωση εγώ δεν παρατηρώ να έχει χειροτερέψει η κατάσταση, πλέον το τοπικ ενώ πριν δεν φαινόταν τπτ και έδειχνε εντελώς φυσιολογικό πλέον αρχίζει και δείχνει χάλια. (Στην χερλαιν)

Ελπίζω να είναι λόγω ενός μίνι σεντιγκ. Γιατί πριν περίπου 40 μέρες ξαναξεκινησα φουλ θεραπείες , μινοξ και ru.

Θα δείξει. Γιατί αν και το τοπικ δεν κάνει πλέον δουλειά, πάμε για ξύρισμα η μεταμόσχευση.....

Μετά το τελευταίο μήνυμα απελπισίας, ξαναπαρήγγειλα samson. Ενώ με το τοππικ τον τελευταίο καιρό φαινόταν πολύ αφύσικη η χερλαιν γιατί έμοιαζε σαν μπογιά στο δέρμα, με το samson καμιά σχέση.

Επιβεβαιώνω για άλλη μια φορά το πόστ μου του 2014.
 

tasos33

Well-Known Member
εχει κανει στα υποψιν του λακ η κερι η καποιο αλλο προιον που να ψεκάζεταικ, αλλα να μην ειναι εντελως υγρο, σαν νερό οπως η κλασσικες λακ, να ειναι πιο παχυρευστο κατα καποιον τροπο.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φικε το χω οαραγκειλει προχθες κ θα μου ρθει Αυριο ...πρωτη μου φορα περνω τοπικ ετσι απο περιεργια να δω ....το χεις δοκιμασει ; Εντυπώσεις ;
 

mantekas

New Member
αν το δοκιμασα λεει;;φυσικα και το δοκιμασα.δεν διαφερει σε τιποτα απο τ αλλο που σε κολοπιανει.και πανω απολα value for money.επερνα χρονια την γνωστη μαρκα που ανεφερες και εσυ.ε μα 60 ευρω μονο το μπουκαλακι;;;ε πανε καλα??μαζι με την λακ εγω το περνω αυτο
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Περα των τιμών κ ολα αυτα στην ουσια ...αξιζει το κόπο ; Οντως δεν το κτλ ευκολα ; Κανει καλο η κακο η συστηματική χρήση του ; Αυτο το πραγμα φευγει ας πουμε αν ιδρώσεις επιδη ζεσταίνεσαι η αν φορέσεις κράνος οπως εγω που οδηγάω μηχανη ; Μην γινουμε ρεζίλι ....
 

mantekas

New Member
Όχι κακό δεν κάνει. Αλλά σ αρέσει η πυκνωση που σου δίνει και μετά θα θέλεις να το χρήσιμη οποιείς συνέχεια.Γι αυτό το περνώ με την λακ.γιατι με την λακ έχει πολύ καλύτερο κράτημα. Φυσικά και. Αν ιδρύσεις δεν φεύγει. Όσο αναφορά με το κράνος μπορει άμα τριφτει το κεφάλι σου με το κράνος λίγο να σου φύγει αλλά ούτε κατά διάνοια δεν θα σου χαλάσει την εικόνα σου. Δοκιμάσετο με το καλό. Και στείλε για ότι θέλεις στα εισερχόμενα μου.
 

Joan87

Active Member
Γεια σας και απο εμενα! Διαβασα παρα πολλα σχολια απο το συγκεκριμενο νημα προτου μπω στην διαδικασια να απαντησω.
Χρησιμοποιω το τοπικ εναν χρονο. Αν και εχω πολυυυ μεγαλο προβλημα αραιωσης, ειχα σταματησει την αγωγη (καιρο πριν παρω το τοπικ).
Παιρνω το med brown (μεσαιο καστανο) το οποιο κοκκινιζει οπως παρατηρησατε μερικοι. (Λογικο αφου το καφε χρωμα περιεχει κοκκινο μεσα). Ομολογω πως για μεγαλο διαστημα δεν το εβαζα σωστα. Εβαζα και παραπανω ποσοτητα και πολλοι εφταναν στο σημειο να με ρωτανε τι εχω στο κεφαλι. Αλλαξα την χωριστρα σε πλαινη μιας και ελαφρως πιο πλαγια ειναι πιο πυκνο το μαλλι μου και εκει το τοπικ στεκεται κυριως στο μαλλι παρα στο δερμα. Πλεον με σωστη τοποθετηση του τοπικ (ναι!εμαθα να το βαζω σωστα) δεν φαινεται κατι. Φυσικα ξεκινησα ταυτοχρονα και θεραπεια και οσο να ναι εχουν παρει καπως τα πανω τους τα μαλλια μου.
Δεν εχω παρει το spray applicator. Κανω κατι αλλο ομως. καθε φορα που αγοραζω καινουργια συσκευασια, δεν αφαιρω το διαφανο αυτοκολλητο που καλυπτει το καπακι με τις τρυπες της συσκευασιας, αλλα κοβω μονο μια ακρουλα απο αυτο και ετσι ριχνω το τοπικ απο εκει. Αρα πεφτει λιγοτερο και μπορεις να το κουμανταρεις καλυτερα. Εγω συγκεκριμενα χωριζω τα μαλλια σε μερη, ριχνω τοπικ και υστερα τα χτενιζω απαλα με τα δαχτυλα μου, χωρις ομως να ακουμπαω το δερμα του κεφαλιου οταν το κανω αυτο, γτ ακομα και μαλλια να εχεις, δεν γινεται να μην πεσει καθολου τοπικ στο δερμα. Και αν πεσει στο δερμα και το ακουμπησεις λιγο πιο εντονα η το τριψεις, φευγει και μενει κενο και φαινεται πολυ χαλια. Αφου βαλω τοπικ, βαζω και λακ του εμποριου για να κραταει το μαλλι σταθερο, αλλα και τις νανοινες πανω σε αυτο.
Να ξερετε οτι αν δεν τα χτενισετε και αν δεν βαλετε λακ η εστω κερι η κατι, δεν θα εχετε καλο αποτελεσμα. Θα κατσει ολο το τοπικ.
Οσοι εχετε προβλημα μεγαλης αραιωσης, να ξερετε επισης οτι δεν προκειται να σας βοηθησει κανενα παρομοιο σκευασμα γτ θα καθεται το τοπικ στο δερμα...και θα φαινεται σαν να εχετε βαψει το κεφαλι σας.
Διαβασα σε καποια σχολια οτι δεν πρεπει να μενει το τοπικ στο κεφαλι γτ κανει ζημια και αραιωνουν παραπανω τα μαλλια γτ δεν παιρνουν αερα οι θυλακες κτλ.
Δεν ξερω αν ισχυει. Το εχω σκεφτει και εγω. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια, μπορω να σας πω οτι εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο.
Ειμαι παντα με τοπικ στο κεφαλι μου. Δηλαδη απο το ενα λουσιμο μεχρι και το επομενο, το οποιο ειναι την μεθεπομενη μερα, αν οχι την επομενη!
Πιστευω πως τα μαλλια οσων χειροτερεψαν, ειναι γτ ηταν να χειροτερεψουν ουτως η αλλιως.
Αν κανω λαθος, παρακαλω να με ενημερωστε με αποδειξεις, για να γνωριζω και εγω και να μην τα επιβαρυνω τοσο.
Κατα τα αλλα δεν φευγει με τον ιδρωτα κτλ ουτε τρεχει. Ισως....ισως ομως, να καθεται λιγο περισσοτερο στο δερμα. Μονο αυτο. Θα το τσεκαρω το επομενο καλοκαιρι παλι, με τις ζεστες :p
Οτι ειναι πολυ ακριβο...ισχυει.
Αναλογως την συσκευασια που θα παρετε και την χρηση που θα κανετε, μπορει να κρατησει απο μια-δυο βδομαδες εως και χρονο η χρονια. Εμενα η μεσαια συσκευασια των 60 ευρω μου κραταει νομιζω κανα δυμηνο. Χαχα :p .


Κατι αλλο ομως τωρα. Την τελευταια φορα που επρεπε να παραγγειλω γτ μου τελειωσε, παρηγγειλα το K-max σε med brown επισης για να το δοκιμασω. Πανω κατω ειναι το ιδιο χρωμα (ισως ενα τικ πιο ανοιχτο). Το τοπικ αποτελειται απο πολυ λεπτοκομμενες τριχουλες, ενω το k-max ειναι απο ελαφρως μεγαλυτερες (σε μηκος). Η συσκευασια περιεχει 2 καπακια. Ενα με μικροτερες τρυπες και ενα με μεγαλυτερες, για να ριχνει ο καθενας την ποσοτητα που θελει.
Ειναι και αυτο ακριβουτσικο. Λιγο πιο φθηνο απο το τοπικ αλλα κατα τα αλλα δεν φανταζεστε ποσο πολυ ηλεκτριζεται αυτο το πραγμα!! Πρεπει να κολλαει στην τριχα φουλ. Μιλαμε για στατικο ηλεκτρισμο, οχι αστεια.
Δυστυχως οταν παρελαβα το k-max μου ειχε τελειωσει το τοπικ οριακα...αλλα θα ξαναπαρω μια μικρη συσκευασια, για να συγκρινω ταυτοχρονα τα αποτελεσματα και των 2. Θελω να δω ποιο απο τα 2 φαινεται πιο φυσικο οπτικα. Και επισης θα δοκιμασω και το φθηνο που αναφερει ο mantekas πιο πανω..και βλεπουμε!
Αυτα απο εμενα... :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Ωραια για να δουμε τι θα δουμε ...εγω αυτο που πηρα εχει κ αυτο το ψεξαστηρι κ μαζι την λακ ...το θεμα ειναι πως ξαφνικα εμφανίζεσαι απο αραιωμαλλης πυκνός την επομενη μερα στην δουλεια ; Αυτο το πραγμα δεν μπορεις να το ρυθμίσεις με την ποσότητα να πυκνώνεις σταδιακά ; Πολυ λιγο στην αρχη μετα περισσοτερο κ παει λεγοντας ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Ωραια για να δουμε τι θα δουμε ...εγω αυτο που πηρα εχει κ αυτο το ψεξαστηρι κ μαζι την λακ ...το θεμα ειναι πως ξαφνικα εμφανίζεσαι απο αραιωμαλλης πυκνός την επομενη μερα στην δουλεια ; Αυτο το πραγμα δεν μπορεις να το ρυθμίσεις με την ποσότητα να πυκνώνεις σταδιακά ; Πολυ λιγο στην αρχη μετα περισσοτερο κ παει λεγοντας ;


Ναι, μπορεις να το κανεις...
Οσο θες εσυ βαζεις!!
Αλλα και παλι με τον καιρο θα αναρωτηθουν, αυτο δεν το γλυτωνεις! Τουλαχιστον θα μπορεις να πεις οτι ειναι αποτελεσμα αγωγης και μονο... :oops::p:D
 

tasos33

Well-Known Member
Γιώργο μου με την αραίωση που εχεις αλλά και τις αμαλλες περιοχές στο κεφάλι σου που θα κάτσει το τοππικ?

Θα φαίνεσαι λες και εχεις τρίψει στο δέρμα κάρβουνο.



Ωραια για να δουμε τι θα δουμε ...εγω αυτο που πηρα εχει κ αυτο το ψεξαστηρι κ μαζι την λακ ...το θεμα ειναι πως ξαφνικα εμφανίζεσαι απο αραιωμαλλης πυκνός την επομενη μερα στην δουλεια ; Αυτο το πραγμα δεν μπορεις να το ρυθμίσεις με την ποσότητα να πυκνώνεις σταδιακά ; Πολυ λιγο στην αρχη μετα περισσοτερο κ παει λεγοντας ;
 

tasos33

Well-Known Member
Joan το μυστικο για να μην κάθεται στο δέρμα, η να κάθεται περισσότερο στην τρίχα και λιγότερο στο δέρμα είναι βάζεις και Λακ. Θέλει δοκιμές μέχρι να πετύχεις το ιδανικό.


Γεια σας και απο εμενα! Διαβασα παρα πολλα σχολια απο το συγκεκριμενο νημα προτου μπω στην διαδικασια να απαντησω.
Χρησιμοποιω το τοπικ εναν χρονο. Αν και εχω πολυυυ μεγαλο προβλημα αραιωσης, ειχα σταματησει την αγωγη (καιρο πριν παρω το τοπικ).
Παιρνω το med brown (μεσαιο καστανο) το οποιο κοκκινιζει οπως παρατηρησατε μερικοι. (Λογικο αφου το καφε χρωμα περιεχει κοκκινο μεσα). Ομολογω πως για μεγαλο διαστημα δεν το εβαζα σωστα. Εβαζα και παραπανω ποσοτητα και πολλοι εφταναν στο σημειο να με ρωτανε τι εχω στο κεφαλι. Αλλαξα την χωριστρα σε πλαινη μιας και ελαφρως πιο πλαγια ειναι πιο πυκνο το μαλλι μου και εκει το τοπικ στεκεται κυριως στο μαλλι παρα στο δερμα. Πλεον με σωστη τοποθετηση του τοπικ (ναι!εμαθα να το βαζω σωστα) δεν φαινεται κατι. Φυσικα ξεκινησα ταυτοχρονα και θεραπεια και οσο να ναι εχουν παρει καπως τα πανω τους τα μαλλια μου.
Δεν εχω παρει το spray applicator. Κανω κατι αλλο ομως. καθε φορα που αγοραζω καινουργια συσκευασια, δεν αφαιρω το διαφανο αυτοκολλητο που καλυπτει το καπακι με τις τρυπες της συσκευασιας, αλλα κοβω μονο μια ακρουλα απο αυτο και ετσι ριχνω το τοπικ απο εκει. Αρα πεφτει λιγοτερο και μπορεις να το κουμανταρεις καλυτερα. Εγω συγκεκριμενα χωριζω τα μαλλια σε μερη, ριχνω τοπικ και υστερα τα χτενιζω απαλα με τα δαχτυλα μου, χωρις ομως να ακουμπαω το δερμα του κεφαλιου οταν το κανω αυτο, γτ ακομα και μαλλια να εχεις, δεν γινεται να μην πεσει καθολου τοπικ στο δερμα. Και αν πεσει στο δερμα και το ακουμπησεις λιγο πιο εντονα η το τριψεις, φευγει και μενει κενο και φαινεται πολυ χαλια. Αφου βαλω τοπικ, βαζω και λακ του εμποριου για να κραταει το μαλλι σταθερο, αλλα και τις νανοινες πανω σε αυτο.
Να ξερετε οτι αν δεν τα χτενισετε και αν δεν βαλετε λακ η εστω κερι η κατι, δεν θα εχετε καλο αποτελεσμα. Θα κατσει ολο το τοπικ.
Οσοι εχετε προβλημα μεγαλης αραιωσης, να ξερετε επισης οτι δεν προκειται να σας βοηθησει κανενα παρομοιο σκευασμα γτ θα καθεται το τοπικ στο δερμα...και θα φαινεται σαν να εχετε βαψει το κεφαλι σας.
Διαβασα σε καποια σχολια οτι δεν πρεπει να μενει το τοπικ στο κεφαλι γτ κανει ζημια και αραιωνουν παραπανω τα μαλλια γτ δεν παιρνουν αερα οι θυλακες κτλ.
Δεν ξερω αν ισχυει. Το εχω σκεφτει και εγω. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια, μπορω να σας πω οτι εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο.
Ειμαι παντα με τοπικ στο κεφαλι μου. Δηλαδη απο το ενα λουσιμο μεχρι και το επομενο, το οποιο ειναι την μεθεπομενη μερα, αν οχι την επομενη!
Πιστευω πως τα μαλλια οσων χειροτερεψαν, ειναι γτ ηταν να χειροτερεψουν ουτως η αλλιως.
Αν κανω λαθος, παρακαλω να με ενημερωστε με αποδειξεις, για να γνωριζω και εγω και να μην τα επιβαρυνω τοσο.
Κατα τα αλλα δεν φευγει με τον ιδρωτα κτλ ουτε τρεχει. Ισως....ισως ομως, να καθεται λιγο περισσοτερο στο δερμα. Μονο αυτο. Θα το τσεκαρω το επομενο καλοκαιρι παλι, με τις ζεστες :p
Οτι ειναι πολυ ακριβο...ισχυει.
Αναλογως την συσκευασια που θα παρετε και την χρηση που θα κανετε, μπορει να κρατησει απο μια-δυο βδομαδες εως και χρονο η χρονια. Εμενα η μεσαια συσκευασια των 60 ευρω μου κραταει νομιζω κανα δυμηνο. Χαχα :p .


Κατι αλλο ομως τωρα. Την τελευταια φορα που επρεπε να παραγγειλω γτ μου τελειωσε, παρηγγειλα το K-max σε med brown επισης για να το δοκιμασω. Πανω κατω ειναι το ιδιο χρωμα (ισως ενα τικ πιο ανοιχτο). Το τοπικ αποτελειται απο πολυ λεπτοκομμενες τριχουλες, ενω το k-max ειναι απο ελαφρως μεγαλυτερες (σε μηκος). Η συσκευασια περιεχει 2 καπακια. Ενα με μικροτερες τρυπες και ενα με μεγαλυτερες, για να ριχνει ο καθενας την ποσοτητα που θελει.
Ειναι και αυτο ακριβουτσικο. Λιγο πιο φθηνο απο το τοπικ αλλα κατα τα αλλα δεν φανταζεστε ποσο πολυ ηλεκτριζεται αυτο το πραγμα!! Πρεπει να κολλαει στην τριχα φουλ. Μιλαμε για στατικο ηλεκτρισμο, οχι αστεια.
Δυστυχως οταν παρελαβα το k-max μου ειχε τελειωσει το τοπικ οριακα...αλλα θα ξαναπαρω μια μικρη συσκευασια, για να συγκρινω ταυτοχρονα τα αποτελεσματα και των 2. Θελω να δω ποιο απο τα 2 φαινεται πιο φυσικο οπτικα. Και επισης θα δοκιμασω και το φθηνο που αναφερει ο mantekas πιο πανω..και βλεπουμε!
Αυτα απο εμενα... :p
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Τάσο ειδα ενα βιντεακι εναν που χει ακριβως το ιδιο προβλημα με μενα ...ακριβως ομως το οδιο στυλ αραίωσης κ ψεκάζει κ γινεται τούμπανο ..εγω ομως αυτο το τούμπανο δεν το θελω γιατι θα γελάνε κ οι πέστροφες στο λιμανι ....εγω σκεφτομαι μιας που το Παραγκειλλα να κανω καμια δοκιμή τι πεζει κ αργοτερα που θα μακρύνει το μαλλί κ θα βλεπω κ αποτελέσματα μινοξ κ μμ να το δουλέψω συστηματικα ....ωστε να χω κ το πάτημα οτι λογω μμ κ μινοξ εφτιαξα το μαλλί ...γιατι κακά τα ψεμματα το τοπικ ψιλο ντρέπομαι να το αναφερω ...
 

Joan87

Active Member
Joan το μυστικο για να μην κάθεται στο δέρμα, η να κάθεται περισσότερο στην τρίχα και λιγότερο στο δέρμα είναι βάζεις και Λακ. Θέλει δοκιμές μέχρι να πετύχεις το ιδανικό.

Βαζω λακ...το εγραψα και στο ποστ μου αν το διαβασεις προσεκτικα :) . Δεν γινεται να μην κατσει καθολου στο δερμα. Οταν λεω να κατσει δεν εννοω οτι απαραιτητα θα φαινεται κιολας.
Αναλογως και την αραιωση που εχει ο καθενας φυσικα. :)
 

tasos33

Well-Known Member
Τάσο ειδα ενα βιντεακι εναν που χει ακριβως το ιδιο προβλημα με μενα ...ακριβως ομως το οδιο στυλ αραίωσης κ ψεκάζει κ γινεται τούμπανο ..εγω ομως αυτο το τούμπανο δεν το θελω γιατι θα γελάνε κ οι πέστροφες στο λιμανι ....εγω σκεφτομαι μιας που το Παραγκειλλα να κανω καμια δοκιμή τι πεζει κ αργοτερα που θα μακρύνει το μαλλί κ θα βλεπω κ αποτελέσματα μινοξ κ μμ να το δουλέψω συστηματικα ....ωστε να χω κ το πάτημα οτι λογω μμ κ μινοξ εφτιαξα το μαλλί ...γιατι κακά τα ψεμματα το τοπικ ψιλο ντρέπομαι να το αναφερω ...
Γιωργο το τοππικ θελει τριχες για να κατσει και να δεσει , σε οποιο σημειο δεν εχει τριχα θα φαινεται αηδια, μη κοιτας τα βιντεο.
 

Joan87

Active Member
Ρε παιδια συγνωμη που χαλαω το νημα, αλλα δεν μπορω να ανεβασω φωτος...
Ας στειλει καποιος ινμποξ να με βοηθησει...πλιζ!!!
 

Luis

New Member
Kαλησπέρα παιδιά,

πριν λίγο καιρό ανακάλυψα το forum κ προσπαθώ σταδιακά να μπω στο "κλίμα" διαβάζοντας τις αναρτήσεις που γίνονται. Έχω διάφορες απορίες κ ελπίζω να βρω ένα μπούσουλα και στον τομέα της μμ. Χρησιμοποιώ το toppik εδώ 1-1,5 χρόνο κ είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Το μοναδικό μείον που έχω εντοπίσει είναι η τιμή του φυσικά. Μου πρότειναν να δοκιμάσω το calvani, το οποίο μου είπαν είναι παρόμοιο κ φθηνότερο. Το έχει δοκιμάσει κάποιος? Αξίζει να το δοκιμάσω?

ευχαριστώ
 
Μπλουζα