Stripar, injertocapilar (lorenzo), fue, 2992grafts, 21-22/11/2018

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
οχι μονο.
εν παση περιπτωσει, η hairline του Stripar εχει κατεβει οσο χρειαζεται πιστευω. Και εγω το ιδιο θα εκανα στην θεση του. Περισσοτερο να βγει hairline σαν σχημα. Γιατι ηταν καπως φαγωμενη.
 

Harris_G

Well-Known Member
Κρινοντας απο το δικο μου σχεδιασμο κατα το consultation, οπου ο Lorenzo πραγματικα με αφησε καταπληκτο με το ποσο ωραια εδενε η σχεδιαση με το κεφαλι μου, το ιδιο πιστευω θα ισχυει και με τη σχεδιαση του Stripar δλδ θα εκανε τη βελτιστη δυνατη σχεδιαση. Οπως πολυ ευστοχα εχει πει και ενας φιλος μου που ειναι ακομα noobας σε σχεση με τις γνωσεις που διαθετουμε και αναπτυσσουμε εδω περι ΜΜ και ΑΑ, νοημα εχει να αποκτησεις τα μαλλια που ειχες καποτε πχ εφηβεια ( ισια hairline) και οχι να κανεις κατι το οποιο δεν ησουν ποτε (υπερβολικο κατεβασμα και φορτωμα σε temple points). Μη ξεχναμε οτι το classification του Stripar ηταν diffused ΝW1 οποτε πιστευω οτι αυτο το ισιωμα της hairline ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη.
 

Stripar

Established Member
Προσωπικα δεν χρειαζόμουν κάτι παραπάνω από ότι έγινε.

Ένα υγιές look ήθελα , χωρίς να φαίνεται ότι έχει περάσει η Α.Α από πάνω μου , χωρίς υπερβολές και ακρότητες....
Ένα πλήρη restoration και επαναφορά στα 30s

Επειδή ταξιδεύω,
Κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω τον σχεδιασμό της hairline του Erdogan που μου έκανε στην πρόσφατη επίσκεψη μου στην κλινική του.
Ήταν τόσο επιθετική και Female όπου συνδυαστικά με τον ενδοιασμό του να μπει μέσα στα μαμά μαλλιά με έκανε να τον απορρίψω και να επιλέξω τον Jose που οι σχεδιασμοί του ειναι πιο ώριμοι στα δικά μου γούστα και βέβαια με έκανε να αισθανθώ σιγουρια για το επιχείρημα μέσα στα μαμά μαλλιά...

Τα παραπάνω τα αναφέρω γιατι πολλοί σε άσχετο νήμα είχαν ρωτήσει τι με έκανε και άλλαξα γεωγραφικό προσανατολισμό και γιατρό!

Y.Γ: όσον αφορά τα temples μου, να πω ότι δεν αποτυπώνονται σωστά στις φωτό και στα video.
Αυτό γιατι πριν την μτχ μου είχα κάνει μια Full face αποτρίχωση όπως συνηθίζω 1-2 φορές τον χρόνο και δεδομένο ότι δεν θα μπορούσα να την επισκεπτω για τους επόμενους 12
Μήνες.

Ομως τις ξέφυγε και μπήκε λίγο παραπάνω μέσα στα temples
:mad:

Τώρα επανέρχονται σιγά και ξανά σχηματίζονται.
Όχι ότι ειναι όπως ήταν στα 25.
Αλλά είμαι υπέρ ευχαριστημένος με το ελαφρύ κλείσιμο προς τα μέσα γιατι προσδίδουν ωριμότητα και σεξ απίλ...

Αν με ενοχλούσαν τι 3000g τι 3400 !

;)
 

kardinalios

Well-Known Member
Πάντως στριπαρ τώρα που ξεπερασες το σκόπελο του shock loss , μόλις αρχίσουν να φυτρώνουν τα graft που έβαλες πιστεύω θα δούμε πολύ όμορφα πράγματα στο κεφάλι σου ...
Σχετικά με την επιλογή σου και επειδή τέλος του χρόνου μάλλον θα μπω και εγώ στο Χοσέ για μ.μ θεωρώ ότι ίσως να μην υπήρχε άλλος γιατρός στον κόσμο που να μπορούσε να αναλάβει την περίπτωση σου...
Όσον αφορά τον σχεδιασμό της hairline θεωρώ ότι είναι ο κατάλληλος για την ηλικία σου . Όμως επειδή βλέπω πολλά σχετικά σχόλια για κατέβασμα των hairline , μια τακτική που με βρίσκει αντίθετο . Χωρίς να μιλάω για την περίπτωση του στριπαρ γιατί εδώ ο άνθρωπος λόγω θεραπείας έχει μια δοτρια μαμούθ πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα , το κατέβασμα μιας hairline απαιτεί πολλά graft τα οποία σίγουρα θα λείψουν στο μέλλον από πίσω μέρη του κεφαλιού στο 95% των περιπτωσεων που προορίζονται για nw4 και πάνω . Συνεπώς , θεωρώ ότι είναι καλύτερο να έχεις μια ώριμη hairline και ένα full head of hair πάρα να φτιάχνεις μπροστά και πίσω να κάνεις το σταυρό σου .
Για μένα μια συντηρητική τακτική στο θέμα της hairline είναι η πρέπουσα . Αυτή είναι και η μεγάλη διαφορά μεταξύ Ερντογάν και Λορέντσο . Ο καθένας διαλέγει και παίρνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikolakis

Well-Known Member
Αποτρίχωση full face? Ενδιαφέρον ειδικά για όσους βάζουμε μινοξ κ έχουμε εμφανίσει τα τελευταία χρονια τρίχες εκεί που δεν υπήρχαν καν σε σημεία του προσώπου μας. Αν επιτρέπεται που πηγαίνεις; Έχεις να μας προτείνεις κάποιο καλό κέντρο; @Stripar
 

makis25

Well-Known Member
με ολο το σεβασμο στριπαρ , η τακτικη που ακολουθησες , 3000 μοσχευματα , τα περισσοτερα αναμεσα σε μαλλι και μαλιστα σε αρκετο μαλλι , δεν ειναι συντηρητικη προσεγγιση . Η φειδώ , η συνεση και προσοχη δε ξεκινα και σταματα στο αν η hairline ειναι μισο η ενα εκατοστο παρακατω . Με το να στοχευσεις να εχεις συνολο 70-80 graft ανα εκατοστο στη μπροστα ζωνη πηρες μεγαλο ρισκο , με το να ξοδεψεις τοσα μοσχευματα μονο μπροστα πηρες ρισκο. Χρησιμοποιεις ενα φαρμακο ( το ιδιο χρησιμοποιω και εγω , και τον μαιο θα κλεισω 5 χρονια χρησης) που δεν εχει μακροχρονιες μελετες , οπως η φιναστεριδη και αυτο ειναι ρισκο. Δεν ξερεις τι μαλλι θα κρατησεις πανω στη δεκαετια (οπως ουτε εγω) , και φυσικα δεν βρισκω συντηρητικό το να διπλασιαζεις τη πυκνοτητα στο μπροστα 1/3 του κεφαλιου , αλλα παραυτα αυτο που βρισκεις ανευθυνο , δειγμα ναρκισσισμου , υπερβολη , ανοησια , να ειναι μια λιγο διαφορετικη hairline φερνοντας για παραδειγμα καποιον αλλο ( ενα περιστατικο μονο δηλαδη)που ειχε πιο χαμηλη hairline και εχασε μαλλι . Το ιδιο θα μπορουσε να συμβει αυριο σε σενα παρα τη θεραπεια, στον cvial ,σε εμενα , στο καθενα που αισθανεται πως ηταν πιο συντηρητικός. Επισης , δε ξερω γιατι γινεται συζητηση για τραβηγμενα πραγματα και υπερβολες εγω μιλησα για μισο εκατοστο νομιζω και επισης στο νημα αυτο και σε αλλα χρησιμοποιω τη λεξη αποκατασταση για τη hairline . Οχι για τερατα και μεταμορφωσεις στην εμφανιση ουτε για τριχες μεχρι τα φρυδια . Καποιος μπορει να θελει να χει τη hairline που ειχε στα 24 και ο αλλος μπορει αυτη που ειχε στα 28 . Σιγα το πραγμα. Τωρα στην προσωπικη μου ζωη , σπανιως εχω συναντήσει αντρες που εχουν απλα ωριμη hairline πανω απο τα 6,5 εκατοστα , διχως να εμφανισουν την κλασσικη φαλακρα αργα η γρηγορα . Τωρα που το σκεφτομαι δεν ξερω κανεναν τετοιο. Και οι περισσοτεροι , για να μη πω ολοι , εδω μεσα στο φορουμ ανοιξουν σε αυτη τη κατηγορια . Η ωριμη hairline υποχωρει πανω απο εκατοστο δεν ειναι συνηθισμενη. Συνηθως ειναι το πρωτο συμπτωμα της ανδρογενετικης αλωπεκιας που ερχεται .
Συμφωνω και κατανοω πως η πυκνοτητα ειναι πολυ σημαντικη , και βασικο κομματι της αποκαταστασης σε μια μεταμοσχευση . Το ιδιο και το σχημα . Οπως ξαναπα αφου σου αρεσει εσενα ολοι περισσευουν , αλλα οι επιλογες που εκανες δεν ηταν μονοδρομος . Αυτο ειπε ο tol με τη γνωμη του , και συμφωνησα κι εγω . Απο εκει ξεκινησε ο διαλογος και αρχισες αυτα περι ναρκισισμου που ειναι κενα , ατοπα στη συζητηση μας.
Ο λογος που στη μεταμοσχευση οι γιατροι , και καλα κανουν συμφωνα με τα δεδομενα , βαζουν τις hairline 7-8 εκατοστα και πανω , ειναι λογιστικος , για εξοικονομηση των graft . Αυτος ειναι ο πιο σημαντικος λογος και δευτερος ειναι η αντικειμενικη δυσκολια στη φυσικοτητα οταν αποκαθιστουν τα temples διπλα απο τα αυτια . Εχω κανει αυτη τη συζητηση και με τους λεγομενους συντηρητικους γιατρους , και με τα μεγαλα ονοματα , και με αυτους που κανουν και πληρεις αποκαταστασεις, οπως ο umar. Ας ελπίσουμε τωρα πως θα εχεις τη μεγαλυτερη δυνατη βιωσιμότητα στα μοσχευματα . Και φυσικα πως θα αποδώσει το ρισκο . Πιστευω πως θα βγουν παντως. Θα δουμε .
 

Stripar

Established Member
Μάκη

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να γίνω ποιο συγκεκριμένος θα σου πω ότι εγώ ανεφερα:
«Ότι ξέρω πολλούς που έχουν μετανιώσει κινήσεις ναρκισσισμού και παράτολμα κατεβάσματα με τα χρόνια»
Πολλούς !

Ένα μελοσ έτυχε να αναφέρει ότι γνωρίζει ΕΝΑΝ... οι αναφορές μου , αλλά και οι διαπιστωσεις μου συνήθως δεν στηρίζονται σε μεμονωμένα παραδείγματα αλλα σε μεγαλύτερα «δείγματα».

Όπως είχε πει ο Cvial που με έχει δει από κοντά πολλές φορές η ιδιαιτερότητα στο μαλλί μου ειναι η κάθετη φορά της τρίχας που ενώ υπάρχει κάποια σχετική πυκνότητα φαίνομαι αραιός και διάχυτος και αυτό αποκετέστησα.

Σίγουρα ο καθένας στην μτχ του, φτιάχνει αυτό που απασχολεί και ενοχλεί τον ίδιο και όχι τους άλλους.
Αυτό έκανα και εγώ,με σύνεση και λογική γιατί το μέλλον ειναι άγνωστο παρόλο την 12κ δότρια που έχω.

Όπως είπες οι γιατροί ανεβάζουν τις hairline ψηλά για λογιστικούς λόγους - εξοικονόμηση grafts και από την στιγμή που όπως λες παίρνεις και εσυ duta και δεν γνωρίζεις ποτέ θα υποχωρήσει το φάρμακο ή ποτέ θα πρέπει να υποχωρήσεις εσυ από αυτό - όπως και εγώ,
δεν ξέρω ποιο ειναι το ποιο δόκιμο στην περίπτωσή σου - περίπτωσή μου...

Εγώ πάντως προτιμω και θα προτιμω μια ποιο ώριμη hairline και ένα full head of hair που ακόμα και όταν έρθει η κάτω βόλτα η πυκνότητα που θα χάσω να με επαναφέρει σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο και να βγαίνουν τα «λογιστικά κουκιά» ,
παρα να έχω οριοθετήσει την Hairline μου τόσο ή εστω πιο χαμηλά,
όσο όταν ήμουν 20 ή 25 και συνδυαστικά με την απώλεια πυκνότητας που θα επέλθει να μην βγαίνουν τα κουκιά...

Καλύτερα safe for longer παρα risky for shorter!

Εγώ προτιμω το πρώτο , εσυ είσαι ελεύθερος να επιλέξεις το δεύτερο

Την καλημέρα μου
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως είχε πει ο Cvial που με έχει δει από κοντά πολλές φορές η ιδιαιτερότητα στο μαλλί μου ειναι η κάθετη φορά της τρίχας που ενώ υπάρχει κάποια σχετική πυκνότητα φαίνομαι αραιός και διάχυτος και αυτό αποκετέστησα.

Για να μην ξεχνιόμαστε, η "σχετική" πυκνότητα ήταν από 90-100g, κάτι που δείχνει ότι το layering λόγω της σωστή φοράς φύτρωσης μαλλιού είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για να μην φαινόμαστε αραιοί ακόμα και σε μεγάλες πυκνότητες.

Μάκη θα διαφωνήσω με την θεωρία σου για τα 6,5cm. Δεν υπάρχει τόσο σαφές όριο. Εξαρτάται από το σχήμα του κεφαλιού, το μέτωπο, το σχήμα της hairline -πολύ σημαντικό, αν έχεις ή δεν έχεις temple και άλλα πολλά. Παρόλαυτα θα συμφωνήσω ότι τα 8cm στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πολλά και πρέπει να ακολουθείται μόνο λόγω εξοικονόμησης graft ή αν υπάρχουν άλλοι λόγοι. Κάπου μεταξύ 7 και 7.5 είναι ένας μέσος όρος που σχεδόν καλύπτει τις απαιτήσεις της πλειοψηφίας των mature hairline και δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Το πρόβλημα στα κατεβάσματα δεν είναι μόνο η πυκνότητα αλλά και η φυσικότητα αφού χάνεται το "blending" με τα εναπομείναντα κατά τόπους μαμα της hairline που υπάρχουν σε πολλούς και τα οποία συνεισφέρουν σε ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα αφού στην πλειοψηφία τους είναι μονότριχα και αρκετά λεπτά. Όλα αυτά θα χαθούν αν γίνει ένα υπερβολικό κατέβασμα χωρίς πλέον να συνεισφέρουν σε τίποτα. Φυσικά αυτά που αναφέρω δεν είναι μονοσήμαντα, εξαρτάται απο το κάθε κεφάλι και το ζητούμενο της κάθε μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
με ολο το σεβασμο στριπαρ , η τακτικη που ακολουθησες , 3000 μοσχευματα , τα περισσοτερα αναμεσα σε μαλλι και μαλιστα σε αρκετο μαλλι , δεν ειναι συντηρητικη προσεγγιση

Εμενα μου φαινεται συντηρητικη προσεγγιση η πυκνωση βασικης επιφανειας απο το να απλωσεις τα grafts σε μεγαλυτερη επιφανεια. Δινει ενα πιο συντηρητικο pattern.

Στην πυκνοτητα δεν ηταν συντηρητικος. Αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.
Και καλα εκανε εκει, γιατι την ειχε αναγκη με αυτη τη φορα της τριχας.
 

hijikos

Active Member
Εμενα μου φαινεται συντηρητικη προσεγγιση η πυκνωση βασικης επιφανειας απο το να απλωσεις τα grafts σε μεγαλυτερη επιφανεια. Δινει ενα πιο συντηρητικο pattern.

Στην πυκνοτητα δεν ηταν συντηρητικος. Αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.
Και καλα εκανε εκει, γιατι την ειχε αναγκη με αυτη τη φορα της τριχας.
Βαση ηλικιας καλα εκανε και δεν κατεβασε hairline και γω το ιδιο θα εκανα. Και ο dance ανοιχτους κροταφους εχει μια χαρα ειναι απο αισθητικης πλευρας.
 

makis25

Well-Known Member
Εμενα μου φαινεται συντηρητικη προσεγγιση η πυκνωση βασικης επιφανειας απο το να απλωσεις τα grafts σε μεγαλυτερη επιφανεια. Δινει ενα πιο συντηρητικο pattern.

Στην πυκνοτητα δεν ηταν συντηρητικος. Αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.
Και καλα εκανε εκει, γιατι την ειχε αναγκη με αυτη τη φορα της τριχας.
αποφασισε λοιπον , ως συνολο στη μεταμοσχευση ηταν συντηρητικός η δεν ηταν και ρισκαρε; Τα 70-80 graft συνολο , ή 90-100 που εγραψε ο cvial , με μαμα μαλι , σε καποιον που παιρνει avodart και αραιωσε με avodart , ειναι καλος σχεδιασμος, με υπευθυνοτητα και προσοχη , συντηρητική κινηση , συμφωνα με την ηλικια του; η μηπως ειναι μεγαλο ρισκο; . Θα ηταν πολυ μικροτερο ρισκο αν εριχνε καποια απο τα μοσχευματα σε γυμνο δερμα στη hairline που ξερουμε πως θα φυτρωναν σιγουρα και λιγοτερα αναμεσα στα υπολοιπα ; Αλλα αν δεν ηταν ο στριπαρ και ο cvial και ηταν καποιος αλλος πολλοι θα ειχατε διαφορετικη αντιμετώπιση , οπως κι εσυ . Αλλα συνηθως η κριτικη γινεται για το αν θα ξοδευτουν παραπανω μοσχευματα στη hairline , εκει εξαντλείται η κριτικη .
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Makis25 για να μην μπερδεύονται και αυτοί που διαβάζουν, ο stripar είχε μαμά μαλλία στις περιοχές που έγινε πύκνωση περί τα 90-100g. Δυστυχώς η εικόνα του δεν ήταν καλή λόγω φοράς τρίχας. Σε αυτά τα μαμα μαλλιά προσέθεσε άλλα 30-35g για πύκνωση. Αυτό μας κάνει ένα σύνολο 120-130g. Ρίσκο ήταν για αυτό και πήγε σε τοπ, για αυτό περίμενε και 8 χρόνια. Αλλά και τι να έκανε? Αφού αυτό το πρόβλημα στο μαλλί του έδωσε η φύση κάπως έπρεπε να το αντιμετωπίσει. Αν κατέβαζε την hairline περισσότερο από αυτό που έκανε, για να δείχνει ομοιόμορφο με τα πίσω έπρεπε να μπουν πάλι τα graft με κάθετη φορά οπότε πάλι θα χρειαζόταν 120-130 για να έχει καλή κάλυψη, άρα ο συνολικός αριθμός είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι τον υπολογίζεις. Νομίζω ότι πρέπει να το δεις μέσα από αυτό το σκεπτικό.
 

vag25

Well-Known Member
αποφασισε λοιπον , ως συνολο στη μεταμοσχευση ηταν συντηρητικός η δεν ηταν και ρισκαρε;
Στην αυξηση πυκνοτητας υπαρχει τεχνικα ρισκο, αλλα στo pattern(η σχεδιο) που θελει να επιτυχει ειναι συντηρητικος. Ειναι 2 εντελως διαφορετικες συζητησεις. Γιατι τις μπερδευεις?

Δεν υπαρχει ''συνολο'', γιατι ο Stripar ηταν ξεκαθαρος στο τι εννοει με την συντηρητικη προσεγγιση. Μιλα για pattern.

Αλλα αν δεν ηταν ο στριπαρ και ο cvial και ηταν καποιος αλλος πολλοι θα ειχατε διαφορετικη αντιμετώπιση , οπως κι εσυ . Αλλα συνηθως η κριτικη γινεται για το αν θα ξοδευτουν παραπανω μοσχευματα στη hairline , εκει εξαντλείται η κριτικη .
Γιατι τι εχει ο Stripar και ο CVIAL(και τι εχουν οι αλλοι)? Εχω διαφωνησει εντονα και με τους 2 στο παρελθον. Δεν εχει να κανει με προσωπα. Αν συμφωνω, συμφωνω. Αν διαφωνω, διαφωνω.

Η κριτικη μου για το καθε ''κατεβασμα''(hairline) εχει να κανει με αυτα που ειπα εδω (καθε μερα το βλεπουμε). Οχι με το τεχνικο κομματι.
Παλι υποθετεις και με κρινεις...(και κανεις λαθος ξανα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
αποφασισε λοιπον , ως συνολο στη μεταμοσχευση ηταν συντηρητικός η δεν ηταν και ρισκαρε; Τα 70-80 graft συνολο , ή 90-100 που εγραψε ο cvial , με μαμα μαλι , σε καποιον που παιρνει avodart και αραιωσε με avodart , ειναι καλος σχεδιασμος, με υπευθυνοτητα και προσοχη , συντηρητική κινηση , συμφωνα με την ηλικια του; η μηπως ειναι μεγαλο ρισκο; . Θα ηταν πολυ μικροτερο ρισκο αν εριχνε καποια απο τα μοσχευματα σε γυμνο δερμα στη hairline που ξερουμε πως θα φυτρωναν σιγουρα και λιγοτερα αναμεσα στα υπολοιπα ; Αλλα αν δεν ηταν ο στριπαρ και ο cvial και ηταν καποιος αλλος πολλοι θα ειχατε διαφορετικη αντιμετώπιση , οπως κι εσυ . Αλλα συνηθως η κριτικη γινεται για το αν θα ξοδευτουν παραπανω μοσχευματα στη hairline , εκει εξαντλείται η κριτικη .
Τελείως λάθος και ανακριβή αυτό που αναφέρεις!

Avodart ξεκίνησα για να σταματήσει η αραίωση, όπου και έγινε!.
Ποιός νοήμων άνθρωπος θα έπαιρνε Avodart άν εξακολουθούσε να αραιώνει?...?
 

makis25

Well-Known Member
Τελείως λάθος και ανακριβή αυτό που αναφέρεις!

Avodart ξεκίνησα για να σταματήσει η αραίωση, όπου και έγινε!.
Ποιός νοήμων άνθρωπος θα έπαιρνε Avodart άν εξακολουθούσε να αραιώνει?...?
ναι εδω μπερδευτικα ειχα στο νου μου τον τροφεα , ωστοσο οπως και η φιναστεριδη , ετσι και το avodart , δεν ειναι απαραιτητο πως σταματα την τριχοπτωση , ουτε πως θα την αντιστρεψει . Οπως και η φιναστεριδη πολλες φορες καθυστερει απλα την εξελιξη και αυτο παλι επιτυχια ειναι ως θεραπεια . Καποιος που παιρνει avodart η φινα και εξακολουθει να αραιωνει καλα κανει και συνεχιζει και χρησιμοποιει το φαρμακο γιατι αλλιως θα ειχε πολυ πιο ραγδαια επιδεινωση .
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα