Agelosk, dr. erdogan, m.fue w keep, 3200 grafts, 8/11/2017

giannis1991

Well-Known Member
cvial επιδη με ενδιαφερει πολυ αυτο που λες...εννοεις δηλαδη οτι καποιος που δεν παιρνει φινα και παει σε μια μεταμοσχευση που ουσιαστικα θα βαλει μαλλια σε ηδη καποια λιγα υπαρχοντα,οτι αν γινει σωστη αναισθησια θα αποφυγει σε πολυ μεγαλο βαθμο το σοκλος?????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι και φυσικά να υπάρχει και η σωστή τεχνική από τον γιατρό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasos33

Well-Known Member
Αυτο εχει προκληθει απο υπερβολικη αναισθησια? Πολυ σημαντικα τα οσα ειπες cvial, κατα ποσο ευσταθει ομως αυτο? Ειναι τεκμηριωμενο? αναφερθηκε στην bergman k. οταν βρεθηκατε ολοι μαζι με τους γιατρους?

Με πρωτη σκεψη παντως δειχνει να εχει λογικη, ειδικα οταν εχουμε shock loss σε σημεια διπλανα απο αυτα που δεχονται μοσχευματα οπως του @salonikios30 . Eδω θα ηταν χρησιμη η παρεμβαση του να μας πει αν θυμαται, αν δεν τον επιασε η αναισθησια και του εκαναν συνεχως ενεσεις στηην κλινικη.


Και φυσικά να αναφέρω και τις περιπτώσεις νέκρωσης όταν γίνει επαναλαμβανόμενη ένεση στο ίδιο σημείο λόγω αγγειοσύσπασης κατι που επίσης είναι σύνηθες σε κλινικές "low cost" (συνήθως Τουρκία μεριά).

Προβολή συνημμένου 15774

Πάντως ο Erdo το θέμα αναισθησία το διαχειρίζεται άψογα αφού ως γνωστόν έχει μόνιμο αναισθησιολόγο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τάσο αυτό είναι γνωστό σε όλους τους σοβαρούς γιατρούς εδώ και χρόνια. Το έχω συζητήσει κατά επανάληψη με τον Lorenzo εδώ και καιρό και φυσικά το επιβεβαίωσαν και οι άλλοι στο workshop (Erdo, Feriduni). Το έχω αναφέρει αρκετές φορές απλά με αφορμή την ερώτηση του koumparou έγραψα και για τον μηχανισμό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

salonikios30

Active Member
Αυτο εχει προκληθει απο υπερβολικη αναισθησια? Πολυ σημαντικα τα οσα ειπες cvial, κατα ποσο ευσταθει ομως αυτο? Ειναι τεκμηριωμενο? αναφερθηκε στην bergman k. οταν βρεθηκατε ολοι μαζι με τους γιατρους?

Με πρωτη σκεψη παντως δειχνει να εχει λογικη, ειδικα οταν εχουμε shock loss σε σημεια διπλανα απο αυτα που δεχονται μοσχευματα οπως του @salonikios30 . Eδω θα ηταν χρησιμη η παρεμβαση του να μας πει αν θυμαται, αν δεν τον επιασε η αναισθησια και του εκαναν συνεχως ενεσεις στηην κλινικη.
Χαιρετω τα μελη.Ως προς την αναισθησια δεν θυμαμαι ποσες ενεσεις μου εκαναν,αυτο που θυμαμαι ειναι οτι δεν ειχα παραπονεθει για πονους ωστε να χρειαστω, περαν των αρχικων, συμπληρωματικες ενεσεις για αναισθησια, θυμαμαι επισης οτι την αναισθησια -ενεσεις μου την εκαναν 2 διαφορετικα ατομα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μπορεί να βρεθεί έτσι άκρη παρά μόνον αν είχε συμβεί κάτι υπερβολικό. Εξάλλου εδώ δεν μιλάμε για νέκρωση αλλά για shock loss


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Σε αυτην εδω την προταση του Stripar βρισκεται το μεγαλυτερο ενδιαφερον!!!"θα αλλαξουν τα δρωμενα των μτχ",μιλαμε για καινουργιου ειδους τεχνικες?

Όχι,
Οι καινούργιες τεχνικές , εργαλεία κ.ο.κ παρουσιάστηκαν στο συνέδριο του καλοκαιριού και πλεόν ξέρουμε που οδεύουν τα πράγματα για τα επόμενα 1-2 χρόνια.

Όταν λέω τα δρώμενα των μτχ,
Εννοώ-υπονοώ στον Ελλαδικό χώρο.
Και για να αφήσω να «πέσει» και κάτι κάτω μιας και είχε ρωτήσει πρόσφατα και ο @tasos33,
Σύντομα η πιθανή μετάβαση στο εξωτερικό για μια ποιοτική μτχ θα ακούγεται πολύ πιο ενδιαφέρον από ότι τώρα...
 

ItsAllGone

Active Member
Καλη επιτυχια, ειναι καλο που εχει ανεβει το επιπεδο μεσο και του φορουμ ολο και πιο πολλοι ψαχνονται για κατι καλυτερο στο εξωτερικο.Αναμενουμε τη συνεχεια.
 

Stripar

Established Member
Καλησπέρα από Κωσταντινούπολη!.

Υπάρχει πολύ υλικό , και θα υπάρχει μια αναλυτική παρουσίαση τις προσεχείς ημέρες
(είμαστε όλοι ψιλο-γκόλ)


Για την ώρα να ευχηθώ στον φίλο μου Άγγελο :

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!
 

tasos33

Well-Known Member
Χρόνια πολλά καλά και με μαλλιά άφθονα.

Καλή επιτυχία.

Καλησπέρα από Κωσταντινούπολη!.

Υπάρχει πολύ υλικό , και θα υπάρχει μια αναλυτική παρουσίαση τις προσεχείς ημέρες
(είμαστε όλοι ψιλο-γκόλ)


Για την ώρα να ευχηθώ στον φίλο μου Άγγελο :

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Σήμερα που έχουν μπεί κάποια πράγματα σε τάξη θα ξεκινήσει η παρουσίαση της μτχ του Αγγελου.

Το υλικό είναι πολύ ,
συνεπώς λίγο υπομονή έτσι ώστε να παρουσιαστεί αναλυτικά η κάθε φάση...
 

Stripar

Established Member

Ξεκινώντας να πώ ότι μέχρι τώρα τα περισσότερα μέλη αντλούσαν πληροφορίες για τον συγκεκριμένο γιατρό -κλινκή
από τα διεθνή forum, δεδομένου ότι μέχρι τώρα δεν υπήρχε επίσημα παρουσίαση μτχ του Erdogan στο forum μας.

Οι περισσότερες παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων του Erdogan στα διεθνή forum ,
μένουν στα βασικά χαρακτηριστικά και φωτογραφίες της μτχ που βέβαια είναι και η ουσία.

Πολύ λίγη όμως πληροφορία υπάρχει για τα πρίν και τα μετά.

Δεδομένου του δισταγμού που υπήρχε μέχρι πρόσφατα για τον συγκεκριμένο γιατρό ,
θεωρώ χρήσιμο πλέον να αναφέρω και πολλές άλλες λεπτομέρειες
(για άλλους σημαντικές , για άλλους ασήμαντες)
των διαδικαστικών βημάτων - πρωτοκόλλων που ακολουθεί η κλινική ,
που προσωπικά πιστεύω ότι έχουν και αυτά την αξία τους
(οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά)
καθώς και άλλων , δευτερεύουσας σημασίας.


Πληροφορίες όμως όπου θα ξε αγχώσουν αρκετά μέλη που σκέφτονται να επισκεφτούν την Κωνσταντινούπολη,
είτε για Consultation είτε για την μτχ τους δεδομένου ότι θα γνωρίζουν την κάθε λεπτομέρεια.

Εν ολίγοις ο καθένας μπορεί να κρατήσει ότι πληροφορία θεωρεί χρήσιμη,
εγώ από την μεριά μου θα προσπαθήσω να είμαι υπέρ αναλυτικός για όσους θέλουν την πλήρη εικόνα.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Άφιξη στην Κωνσταντινούπολη και μετάβαση στο ξενοδοχείο :

Κατά την έξοδό μας από τον έλεγχο αποσκευών του αεροδρομίου μας περίμεναν οι συνοδοί – οδηγοί της κλινικής
με εμφανή Poster και διακριτικά προκειμένου να γίνει το “eyecontact”.

Έγινε η παραλαβή των αποσκευών μας και οδηγηθήκαμε στο ειδικά διαμορφωμένο Van της εταιρείας.
Στην πορεία έγινε επικοινωνία από τον ένα από τους δύο με την κλινική προκειμένου να επιβεβαιώσουν την ακρίβεια της άφιξής μας ,
ενώ συνομίλησα και με τον γραμματέα του Erdogan,
όπου διαχειριζόταν και τις δύο αφίξεις των μελλών του forum (Άγγελου & Πάνο) ,
με ενημέρωσε για την άφιξη του Πάνου νωρίτερα την ημέρα στην κλινική και την δρομολόγησή του στο ξενοδοχείο για ξεκούραση ,
ενώ ορίσαμε τo-τα ραντεβού για τα Pre Session Consultation και την ακριβή ώρα για το Pick up όλων μας , από το ξενοδοχείο.

Αφού όλα ήταν δρομολογημένα ,
αράξαμε στο ειδικά διαμορφωμένο Van και απολαύσαμε την διαδρομή της μιάμισης ώρας μέχρι το ξενοδοχείο.

Τo Van πέρα τα φιμέ τζάμια που διέθετε ,
τα δερμάτινα καθίσματα , τις μοκέτες και γενικά την όλη χλιδή ,
ήταν ψηλοτάβανο (προκειμένου να μην χτυπάει το κεφάλι με τα grafts Postop)
τόσο ευρύχωρο όπου μπορούσες να απλωθείς να κάτσεις σταυροπόδι ,
ενώ ενδιάμεσα στα δύο πίσω καθίσματα όπου καθόμασταν , στον κοινό «τεμπέλη» υπήρχε ειδική διαμορφωμένη βάση ,
με crackers , αλμυρίκια , γλυκάκια , χυμούς και capholdersμε παγωμένα νερά ,
προκειμένου να γίνει η διαδρομή ιδιαίτερα άνετη.


Άφιξη στο ξενοδοχείο :

Μετά από μιάμιση ώρα περίπου φτάσαμε στο συνεργαζόμενο ξενοδοχείο της κλινικής. το Radisson Blue Asia ,
στην Ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης και σε πολύ κοντινή απόσταση από την κλινική (5 λεπτά με το Van).

Οι συνοδοί-οδηγοί , αφού βοήθησαν στις αποσκευές μας ,
βοήθησαν και στο Validationτων κρατήσεων μας και χωρίσαμε προσωρινά,
μιάς και εντός ολίγων ωρών θα ξαναπερνούσαν να μας πέρνανε για την επίσκεψή μας στην κλινική.

Το ξενοδοχείο είναι πέντε αστέρων ,
και παρόλο που πολλές φορές οι εικόνες από το sites των ξενοδοχείων δείχνουν τα δωμάτια και τις εγκαταστάσεις ιδανικές ,
ενώ κατά την επίσκεψη παρουσιάζουν άλλη εικόνα-όψη , στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο πραγματικά δεν είχαμε κάποια δυσάρεστη έκπληξη.

Τα δωμάτια ήταν πεντακάθαρα , υπερσύγχρονα , όμορφα διαμορφωμένα και διακοσμημένα ,
με King size κρεβάτι , δωρεάν πρόσβαση στο internet , υπερμεγέθη HDΤVμε υπέρ-πληθώρα ευρωπαϊκών καναλιών ,
Mini bar με όλα τα παρελκόμενα , βραστήρες , κ.α

Radison Blue Hottel.JPG


Radison Blue Hotel (5).JPG


Radison Blue Hotel (6).JPG


Radison Blue Hotel (8).jpg


Radison Blue Hotel (9).jpg


Δεδομένου ότι η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο τις ημέρες της μτχ να πώ ότι ,
το πρωινό είναι πλούσιο και περιλαμβάνει απίστευτα εδέσματα , λιχουδιές , φρέσκους χυμούς ,
μπορεί να καλύψει τις ανάγκες και του πιο απαιτητικού καλοφαγά !

Το εστιατόριο ,
παρόλο που είναι εστιατόριο ala carte πολυτελούς ξενοδοχείου έχει συγκρατημένες τιμές ,
και λέω συγκρατημένες γιατί σίγουρα είναι ακριβότερο από εστιατόρια που επισκεφτήκαμε εκτός του ξενοδοχείου αλλά
για τα Ελληνικά δεδομένα είναι οικονομικό δεδομένου ότι μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές γεύμα από 8,00 – 15,00 το άτομο.

Ένα σημαντικό ατού είναι επίσης ότι το ξενοδοχείο παρέχει 24h/24h room service.

Που σημαίνει ότι εάν ένας ασθενής δεν έχει όρεξη να βγεί από το δωμάτιό του ,
μπορεί να παραγγείλει από το menu του δωματίου που περιλαμβάνει πάρα πολλά ορεκτικά,
snacks και κυρίως πιάτα όλη την διάρκεια της ημέρας και νύχτας.

Τέλος στο ξενοδοχείο περιφέρονται πολλοί ασθενείς της κλινικής όπου πάνε με τα καινούργια grafts τους και τις γάζες πάνω κάτω.
Το προσωπικό είναι διακριτικό και απόλυτα εξοικειωμένο και ακόμα και οι υπόλοιποι πελάτες δεν δίνουν και δεν δείχνουν ιδιαίτερη σημασία.

https://www.radissonblu.com/en/hotel-istanbulasia


Επίσκεψη στην κλινική :

Μετά από μια μικρή ολιγόωρη ξεκούραση ,
πέρασαν οι οδηγοί –συνοδοί και μας πήραν για τα προκαθορισμένα ραντεβού στην κλινική.

Κατά την άφιξή μας στην κλινική , μας υποδέχτηκαν οι Patients Coordinators ,
οι translators του Άγγελου και του Πάνου καθώς και η receptionist.

Καθίσαμε στο Lobby περιμένοντας την σειρά μας ,
ενώ μας προέτρεψαν να κάνουμε χρήση από τον μπουφέ των πελατών που υπάρχει (φρούτα , γλυκά , ξηρούς καρπούς, χυμούς , τσάι , νερά κ.α).

Στην αρχή δεν εντόπισα ουσιαστικές διαφορές από την τελευταία επίσκεψή μου πρίν πολλά χρόνια ,
πέρα από τα Van που ήταν περισσότερα , οι οδηγοί και το προσωπικό ασφαλείας επίσης ,
παλιότερα υπήρχε ένα αυτόματο μηχάνημα τοποθέτησης ποδοναριών , πλέον υπήρχαν δύο.

Παρατηρώντας καλύτερα είδα μία διαφορετική διαρρύθμιση στην Reception :

Asmed Reception.jpg


Ένα τεράστιο μονοκόμματο ενυδρείο (εδώ ο Αγγελος) :

Ενυδρείο.jpg


Κάποια έργα τέχνης , περίτεχνα ηχεία , πιάνο κ.α
Σαφέστατα η κλινική τα τελευταία χρόνια δέχτηκε περισσότερο όγκο πελατών και αναβαθμίστηκε αναλόγως.

Βέβαια εκεί που καθόμασταν , και θεωρούσα ότι όλα ήταν μέρος του Décor της κλινικής τα όργανα ζωντάνευσαν !!!

Μία κοπέλα άρπαξε το βιολί :

Asmed Reception (5).jpg


Ενώ μία άλλη άνοιξε το πιάνο

Asmed Reception Sitting.jpg


και εντός ο λίγου ήμασταν θεατές ενός απίστευτου Live ντουέτου που κράτησε ώρες !!!.


Μπράβο στα κορίτσια , μπράβο και στον Erdo.

To καλύτερο Pre-consultation sitting που είχα EVER !!!

 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Αύριο θα μπούμε στα ενδότερα :

Θα αναλύσουμε το Consultation - Evaluation του Koray , και όλες τις λεπτομέρεις αυτού,
θα μιλήσουμε για το ιατρικό ιστορικό και τον προεγχειρητικό έλεγχο που κάνει η κλινική.

Μεθαύριο για τις λεπτομέρειες του session , τοπικές αναισθησίες , εργαλεία , πρωτόκολλα κ.ο.κ

Λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχουμε τελειώσει ,
όπου και κάπου εκεί θα ανακοινωθούν δύο νέες και φρεσκότατες ειδήσεις !!!

:D
 

dasutrixos

New Member
stripar νομίζω ότι δεν μας ενδιαφέρουν τα φιμέ τζάμια του βαν και τα δερμάτινα καθίσματά του.Ούτε το πεντάστερο ξενοδοχείο και το βιολί στη ρεσεψιόν.Γνώμη μου πάντα αλλά αυτά μου θυμίζουν κάποια παλιά διαφημιστικά ποστ κάποιων μελών που προωθούσαν συγκεκριμένες κλινικές.Θα προτιμούσα να μπεις στα της διαδικασίας της μεταμόσχευσης για να μάθουμε τι γίνεται.Τα υπόλοιπα απλά κουράζουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δασύτριχε, αν η κλινική ήταν Ελλάδα θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου. Επειδή όμως είναι στο εξωτερικό και ειδικά στην Τουρκία έχει μεγάλη σημασία για κάποιον που δεν είναι πολυταξιδεμένος και φοβάται το ταξίδι σε συνδυασμό με την επέμβαση να ξέρει ακριβώς τι θα αντιμετωπίσει. Σίγουρα δεν είναι η ουσία αλλά παίζει μεγάλο ρόλο στην ψυχολογία και στην διαμόρφωση μιας σωστής προεγχειρητικής προετοιμασίας η οποία είναι εξαιρετικά σημαντική, ειδικά για αυτούς που φοβούνται τις ιατρικές επεμβάσεις.
 

Stripar

Established Member
stripar νομίζω ότι δεν μας ενδιαφέρουν τα φιμέ τζάμια του βαν και τα δερμάτινα καθίσματά του.Ούτε το πεντάστερο ξενοδοχείο και το βιολί στη ρεσεψιόν.Γνώμη μου πάντα αλλά αυτά μου θυμίζουν κάποια παλιά διαφημιστικά ποστ κάποιων μελών που προωθούσαν συγκεκριμένες κλινικές.Θα προτιμούσα να μπεις στα της διαδικασίας της μεταμόσχευσης για να μάθουμε τι γίνεται.Τα υπόλοιπα απλά κουράζουν.
Όπως είπα νωρίτερα :
Δεδομένου του δισταγμού που υπήρχε μέχρι πρόσφατα για τον συγκεκριμένο γιατρό ,
θεωρώ χρήσιμο πλέον να αναφέρω και πολλές άλλες λεπτομέρειες

(για άλλους σημαντικές , για άλλους ασήμαντες)
των διαδικαστικών βημάτων - πρωτοκόλλων που ακολουθεί η κλινική ,
που προσωπικά πιστεύω ότι έχουν και αυτά την αξία τους
(οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά)
καθώς και άλλων , δευτερεύουσας σημασίας.

Εν ολίγοις ο καθένας μπορεί να κρατήσει ότι πληροφορία θεωρεί χρήσιμη,
εγώ από την μεριά μου θα προσπαθήσω να είμαι υπέρ αναλυτικός για όσους θέλουν την πλήρη εικόνα.

Αυτά που έγραψα και που θα γράψω ,
τα γράφω γι αυτούς που δέν τους αρκούν απλά κάποιες φωτο πρίν και μετά και thats it.

Αν σε κουράζουν θα μπορούσες απλά να μήν τα διαβάσεις.
Απλά θεωρώ ότι ήθελες να γίνεις δυσάρεστος με μόλις 3 μήνες στο forum και μόλις έξι μηνύματα !!!.

Για να σε βοηθήσω όμως και για να μήν σε κουραστείς περαιτέρω ,
δές το χρονοδιάγραμμα που ανέφερα για να ξέρεις πότε θα μπείς να αντλήσεις τις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν...
 
Μπλουζα