Τρυπες στα γενια

FreeThinker

Well-Known Member
μου ειπε σε 20 μερες να ξαναπαω..ελπιζω να δω καμια τριχα να ξεπροβαλλει ως τοτε :p

Αν δε σου ειπε για γυροειδη αλωπεκια τοτε δε ξερω σε ποσο εμπειρο γιατρο πηγες...
ειναι αληθεια οτι η συγκεκριμενη προκαλειται απο τοα γχος σε μεγαλο βαθμο βεβαια. και η θεραπεια ειναι με κορτιζονη οποτε αν σου εγραψε να κανεις ενεσεις αυτο ειναι καλο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkpks

Member
μου ειπε τις ενεσεις κορτιζονης για να μην χασω κ τις υπολοιπες..αλλα εγω εδω κ 2-3 μηνες δν παρατηρω καινουργιες απωλειες,το αντιθετο μαλιστα!δν ξερω αν πραττω σωστα επελεξα να μην τις κανω κ προς το παρων πηρα μονο το υγρο να βαζω τοπικα.στο φαρμακειο που ρωτησα αν αλλαξω γνωμη κ τις κανω ηταν κ αυτοι αντιθετοι με τις ενεσεις γτ κ το budesoderm που θα βαζω περιεεχει κορτιζονη
 

edyuser1

Active Member
φιλε ειχα ανρτησει κιαλο σχολιο αλλα δεν το βλεπω σε αυτο νημα κατι πηγε στραβα μαλλον λοιπον.και εγω σαν εσενα φιλε ειχα στα γενια στο πηγοθνι συγκεκριμενα τον ειχα τον τριχοφαγο πηγα στον δερματολογο την πρωτη φορα και μου εδωσε αλοιφες αλλα αντι να καλυτερευω χειροτερευα τα γενια απο την δεξια πλευρα του πηγουνιου ειχαν εξαφανιστει εντελως και ολα ξεκινησαν απο μια τρυπα.μετα πηγα στον δερματολογο και τον ειπα οτι δεν γινετε τιποτα και μου εγραψε ενεσεις κορτιζονης να κανω ανα 5,6 μερες δεν θυμαμαι καλα γιατι περασαν χρονια απο τοτε και μεσα σε 1 μηνα βγηκαν ξανθιες τριχες και μετα σκουρεναν και γιναν κανονικα γενια.πανε να σε γραψει τις ενεσεις 3 ειχα κανει εγω μεσα σε ενα μηνα ανα 6 μερες διαφορα μεταξυ τους και ξεμπερδεψα.καντες οσο ειναι νωρις προτου κανεις μεγαλη τρυπα. αλλα ολα αυτα με οδηγιες του γιατρου σου
 

kkpks

Member
φιλε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..εχω διαβασει κ αλλο ποστ σου σχετικα σε αλλο θεμα απο τον αυγουστο του 12!
οι δικες μου τρυπες ενωθηκαν ηδη,μαλλον το προλαβες νωριτερα ενω εγω το παραμελησα λιγακι.
μου εγραψε ηδη τις ενεσεις (της prοpiochrone που ανεφερες κ εσυ τοτε)μια ειπε να κανω τη μερα που τον επισκεφτηκα κ μια μετα απο 7 μερες!προς το παρων δν τις εχω κανει,λεω να το δοκιμασω με τη λοτιον πρωτα οπως κ εσυ κ αν δν δω αποτελεσμα αναγκαστικα θα τις χτυπησω.
btw σε πιο σημειο γινονται?
edit βρηκα την απαντηση σε μεταγενεστερο σου post για το σημειο οκ
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikipitri

Member
Φίλε kkpks συγγνωμη που επεμβαινω στο ποστ σου αλλα εχω παρόμοιο πρόβλημα. Δεν ειναι τελείως κενά τα σημεία αλλα εκεί που υπήρχαν 40 τρίχες τώρα έχουν μείνει 5 μαύρες και φαινομενικά δυνατές. Στο παρελθόν που μου είχε ξανασυμβεί επανήλθαν μόνες τους. Τώρα όμως εδώ και ένα χρόνο περίπου συνεχώς αδειάζουν τα σημεία, σε γένια και μαλλιά! Έχω επισκεφτεί 5-6 διαφορετικούς δερματολόγους και ούτε ενας έχει πει για αρεάτα (αν και τους το έχω αναφέρει). Όλοι λένε αα και να μειώσω το άγχος. Την ίδια καραμέλα δηλαδή!!! Ανεβάζω και δυό φώτο... Λέτε να κάνω καμιά ένεση κορτιζόνης από μόνος μου;
 

Συνημμένα

  • image.jpeg
    image.jpeg
    1.6 MB · Προβολές: 766
  • image.jpeg
    image.jpeg
    1.7 MB · Προβολές: 701

kkpks

Member
φιλε μου εκανα κ εγω 2 ενεσεις κορτιζονης που μου συνεστησε ο δερματολογος πανε τωρα περιπου 15 μερες απο την τελευταια..δν εχω δει καποιο αποτελεσμα ως τωρα, σε μερικες μερες που θα ξαναπαω θα δω τι θα μου πει για τη συνεχεια!
εχω την εντυπωση λες κ κανει τον κυκλο απο μονο του γτ αν κρινω απο τα πρωτα σημεια που ειχα τα κενα κατι ειχε αρχισει να χαζοφαινεται με ασπρες τριχες πριν ακομα επισκεφτω γιατρο!
θα του ζητησω ομως να μου γραψει κ μια γενικη εξεταση αιματος να δω τι παιζει απο σιδηρο κτλ.
εσυ εχεις κανει?στο προτεινε κανενας απο οσους πηγες?
 

mikipitri

Member
Ειναι οπως το λες, σαν να κανει ενα κυκλο!!! Ετσι ημουν το προηγουμενο διαστημα. Τωρα ο κυκλος του αδειασματος εχει κρατησει πολυ και δεν βλεπω να ξαναφυτρωνουν τριχες.
Στις εξετασεις ψαξε για TSH, καλσιτονινη, Β12 και αμυλαση ορου! Σε αυτα εχω ανισσοροπια, απο τοτε που διαγνωσθηκα με θυρεοειδοτιδα χασιμοτο. Και απο την ιδια περιοδο αρχισαν τα περιεργα με μαλλια και γενια...
 

kkpks

Member
οταν λες πολυ ποσο εννοεις?γτ τα δικα μου πανε περιπου 7 μηνες που πρωτοξεκινησε..(για 2-3 αναφερω στο αρχικο post αλλα εκανα λαθος)
αν κρινω απ'οσα διαβαζα σε αναζητησεις οτι θελει κανα χρονο να επανελθει ισως κ να ειναι ετσι
σχετικα με τις κορτιζονες παντως θεωρω ειναι πολυ νωρις για να κρινω αποτελεσμα..να σε ενημερωσω παντως αν σε βοηθαει για την απορια σου οτι ο γιατρος μου ειπε να τις κανω για να σταματησει η τριχοπτωση
 

edyuser1

Active Member
σε κανενα μηνα θα βγουνε πιστευω φιλε να ξερεις καπου τοσο θελει.ριχνε και κανενα ξυρισμα αν δεν ξυριζεσαι καλο θα σε κανει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkpks

Member
μακαρι να εχει αποτελεσμα αν κ τα δικα μου κενα μεγαλωσαν παρα πολυ γτ αργησα να κανω κατι..το δικο σου στις φωτο ηταν πολυ μικρο!
ξυραφι ειχα πολλα χρονια να βαλω τα εκανα με μηχανη,τωρα πλεον ξυριζομαι καθε 2-3 μερες μηπως βοηθησει κ αυτο!
 

mikipitri

Member
Πλέον βάζω ξυραφάκι και σε πρόσωπο και σε μαλλί!
Αλλά μέχρι στιγμής αποτέλεσμα μηδέν!!!
Η απορία μου είναι γιατί δεν μου έχει δώσει κανείς από τους δερματολόγους που έχω επισκεφθεί ενέσεις κορτιζόνης...
Αν πάω μόνος στο φαρμακείο θα μου τις κάνει ο φαρμακοποιός ή θα θέλει συνταγή γιατρού? Και πόσο θα μου στοιχίσουν χωρίς να τις γράψει γιατρός?
 

kkpks

Member
εγω πηγα με συνταγη γιατρου,παρολα αυτα σε 2 φαρμακεια που ρωτησα κ στα δυο ηταν αντιθετοι να το κανω αλλα το ειχα παρει αποφαση.δν ξερω αν ειναι σωστο να τις κανεις απο μονος σου..παντως επειδη κ εγω ειχα ενδoιασμους περι κορτιζονης ρωτησα γνωστο μου γιατρο κ μου ειπε δν ειναι κατι κακο κ μαλιστα σε τοσο μικρη ποσοτητα κ με διαφορα 1 βδομαδας η μια ενεση απο την αλλη!
6 ευρω κοστιζει χωρις να στις γραψει
 

mikipitri

Member
Και αν αντι για ενέσεις κορτιζόνης βάλουμε τοπικά διάλυμα δεν θα είναι το ίδιο? Θα είναι τόσο δύσκολη η απορρόφηση?
 

kkpks

Member
Εμενα μαζι με τις ενεσεις μου εγραψε κ ενα τοπικο διαλυμα το βαζω 20 μερες τωρα 3 φορες την ημερα..δν εχω δει διαφορα ομως!αυτα τα παιρνεις με η χωρις συνταγη!budesoderm λεγεται αν κ συνηθως προτεινουν minoxidil οπως βλεπω κ εδω στο forum
 

mikipitri

Member
Φίλε kkpks επανέρχομαι στο ποστ μετά από διάβασμα σε forums του εξωτερικού. Σε όσους από εμάς έχουμε διαταραχές του θυρεοειδούς και παίρνουμε λεβοθυροξίνη είναι πολύ δύσκολη η επανέκφυση. Αυτό πρώτη φορά το διάβασα!!! Αρα ψάξου λίγο για τις ορμόνες του θερεοειδή σου...
Δυστυχώς καταλήγω στο ότι μάλλον είναι μονόδρομος η ράφλα... ή πρέπει να κόψω το Τ4...
 

kkpks

Member
φιλε μου ευχαριστω για την ενημερωση..αν κ αυτα που μου αναφερεις δν τα ξερω περι λεβοθυροξινης κ τ4 :p
σκεφτομουν να πω στο δερματολογο να μου γραψει τπτ εξετασεις αιματος δν εχω κανει καμια φορα οποτε δν ξερω τι παιζει..πηγα για επανεξεταση πριν μερικες μερες του ειπα τι εκανα κ τι εχει φανει ως τωρα,με χαλαρο τροπο μου απαντησε να το αφησω κ να περιμενω κ ετσι δν του ζητησα τελικα!παραλληλα βαζω κ τη λοτιον που δν τελειωσε ακομα!η μια μου πλευρα αρχιζει συνερχεται η αλλη (κ πιο προσφατη)παρατηρησα πως εχουν βγει ξανθες τριχουλες ενω ειχα την εντυπωση οτι δν γινεται τπτ απο εκει
 

edyuser1

Active Member
φιλε μου ευχαριστω για την ενημερωση..αν κ αυτα που μου αναφερεις δν τα ξερω περι λεβοθυροξινης κ τ4 :p
σκεφτομουν να πω στο δερματολογο να μου γραψει τπτ εξετασεις αιματος δν εχω κανει καμια φορα οποτε δν ξερω τι παιζει..πηγα για επανεξεταση πριν μερικες μερες του ειπα τι εκανα κ τι εχει φανει ως τωρα,με χαλαρο τροπο μου απαντησε να το αφησω κ να περιμενω κ ετσι δν του ζητησα τελικα!παραλληλα βαζω κ τη λοτιον που δν τελειωσε ακομα!η μια μου πλευρα αρχιζει συνερχεται η αλλη (κ πιο προσφατη)παρατηρησα πως εχουν βγει ξανθες τριχουλες ενω ειχα την εντυπωση οτι δν γινεται τπτ απο εκει
φιλε μου αν εχουν βγει ξανθες τριχουλες συντομα θα σκουραινουν δεν ειναι δλδ οπως στα μαλλια που βγαζεις με την μινοξ και παραμενουν ετσι. στα γενια χοντραινουν οι τριχες αν ειδες μια κινηση μεχρι στιγμης θα ακολουθησει βελτιωση απο εδω και περα.παντως να γινοντε χειροτερα δεν τα βλεπεις ετσι?
 

kkpks

Member
το ελπιζω κ πιστευω με το ξυραφι μηπως γινει πιο συντομα!στο πηγουνι ειχα μια μικρη τρυπα ηταν η τελευταια που ειχα ανοιξει κ σχεδον εχει κλεισει,ξεκινησε με ασπρες τριχες κ σκουραινουν σταδιακα!
οχι χειροτερα δν βλεπω να γινονται πλεον αλλα τοσο καιρο που το αφησα εχω φτασει σε σημειο αστα να πανε,ετσι δλδ το πηρα αποφαση να ξεκινησω θεραπεια!
με ενθαρρυνες κ εσυ με τις κορτιζονες κ σε ευχαριστω πολυ γι'αυτο!
 
Μπλουζα