Τοπικη μεντα.

Komis

Active Member
Το αιθεριο ελαιο κανελας ειναι EGFR inhibitor;

Nαι και μαλιστα ισχυρο.Ετσι ελεγε η ερευνα τουλαχιστον.
Το θεμα ομως με τα αιθερια ελαια ειναι το εξης..

Επειδη χρησιμοποιουνται και σαν αρωματικα ελαια περα απο τις θεραπευτικες τους χρησεις
πολλες εταιριες τα αναμειγνειουνε με συνθετικα αρωματικα με βασικο σκοπο το κερδος.
(Αποψη μου,τα καλα αιθερια ελαια παιζουνε σε τιμες ανω των 10ε και φτανουνε μεχρι και τα 35ε τα 10ml.)

Ειχα διαβασει οτι το αιθεριο ελαιο ταιοδενδρου υπαρχει στην αγορα σε 7πλασια ποσοτητα απο οτι ολα τα δεντρα
ταιοδενδρου μαζι.
Αρα ειναι προφανες οτι υπαρχει νοθια.

Και τελευταιο...Τα γνησια αιθερια ελαια δεν εχουν ημερομηνια ληξης γιατι κρατανε ακομα και δεκαετιες
και οχι 3-4 ετη οπως αναγραφουνε τα περισσοτερα σκευασματα.

Αυτα τα λεω εντελως πληροφοριακα και οχι για να ακυρωσω διαφορες μαρκες και εταιριες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Έπεσε το μάτι μου πάνω σε αυτό: http://www.sensities.com/aromatotherapeia/anthonera/1712/menta-anthonero
Ανθόνερο μέντας.

Επίσης έχει και λάδι μέντας για βάση. Κάνει λέτε με προσθήκη αιθέριου μέντας?
Ασε που σκέφτομαι να βάλω δαφνέλαιο σαν βάση που το βλέπω και κάνει δουλεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Την μέντα δεν ξέρω αν θα την βρεις σε φαρμακείο. Τα υπόλοιπα, ναι.

Μπορείς ωστόσο, αντί για γλυκερίνη, να βάλεις προπυλαινογλυκόλη η οποία είναι πιο αραιή από την γλυκερίνη και δεν χρειάζεται αραίωση με νερό. Θα τη βρεις κι αυτή σε καταστήματα με ατμιστικά είδη, στην ίδια τιμή (100ml, περίπου 2€). Η προπυλαινογλυκόλη θεωρείται καλύτερο «όχημα» από τη γλυκερίνη, αλλά κάποιοι μπορεί να είναι αλλεργικοί σ' αυτή. Προπυλαινογλυκόλη, μπορείς επίσης να βρεις σε φαρμακείο, αλλά νομίζω ότι κι αυτή πωλείται σε συσκευασία λίτρου.

Αν τώρα θες π.χ. 5% μέντα, θα βάλεις 95ml βάση (δηλαδή γλυκερίνη ή προπυλαινογλυκόλη) και 5ml μέντα. Την προσθαφαίρεση των υγρών μπορείς να την κάνεις με μια σύριγγα που θα αγοράσεις από φαρμακείο.

Προσοχή μόνο: Αν αγοράσεις γλυκερίνη ή προπυλαινογλυκόλη από κατάστημα με ατμιστικά είδη, θα ζητήσεις ΣΚΕΤΗ, επειδή υπάρχει και με νικοτίνη και η οποία φυσικά δεν μας κάνει, πέραν του ότι είναι επικίνδυνη. Ωστόσο, θα το καταλάβεις κι από την τιμή. Με νικοτίνη είναι ακριβότερη (κοστίζει κάπου 10€).


Ωραια.
Επειδη οπως ειπα θα παω με τις 'απλουστερες' και ευκολοτερες επιλογες, κι επειδη ατμιτιστικα ειδη δεν εχω κοντα μου (στην αρχη δεν καταλαβαινα καν τι εννοουσες, δεν ειμαι καπνιστης....), παω για επιλογες μεσω φαρμακειου.

Προπυλαινογλυκολη λοιπον.
Και ζητω, προπυλαινογλυκόλη. Στο φαρμακειο θα το ζητησω, αραιωμα δεν θελει, μια χαρα!
Αν ξερει κανεις τιμη κατ'εκτιμηση (λιτρο?), ας πει.

Μέντα
Αν δεν εχει μεντα, για να μην φαω τον τοπο να ψαχνω, μπορει καποιος να μου δωσει λινκ απο το ebay?
Εκτος να καποιος ξερει καποια μαρκα που ευρεως πωλειται σε φαρμακεια, οποτε αν δεν την βρω στο ενα, λογικα θα την βρω στο επομενο.
 

cypress

Member
Παρατηρησα τριχοφυια σε καραφλα σημεια..και ογκο στο μαλλι...αυτο που με απασχολει τις τελευταιες μερες ειναι οτι παεατηρω μια στασιμοτητα στην επανεκφυση...τελος παντων ..ειδομεν...

το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγω μετα από 3 1/2 μήνες χρήσης
 

nothinggr

Member
Η προπυλενογλυκολη πρέπει να έχει περίπου 6 ευρώ το λίτρο.
Μέντα θα βρεις στα πιό πολλά φαρμακεία. Η apivita ειναι η πιο γνωστή μάρκα. Αν μένεις Αθήνα, στο Σύνταγμα υπάρχει το sensities που έχει αιθέρια έλαια.
 

moukou

New Member
Η προπυλενογλυκολη πρέπει να έχει περίπου 6 ευρώ το λίτρο.
Μέντα θα βρεις στα πιό πολλά φαρμακεία. Η apivita ειναι η πιο γνωστή μάρκα. Αν μένεις Αθήνα, στο Σύνταγμα υπάρχει το sensities που έχει αιθέρια έλαια.

παιδια προσπαθησα παλι να αγορασω απο iherb απο τα λινκς του καπα στο 1ο ποστ αλλα δυστυχως παλι δεν μ δεχεται καρτες,paypal κλπ. Οποτε η λυση ειναι απο Ελλαδα. Το θεμα ειναι οτι απο τα σχολια.... της apivita δεν κανει... υπαρχει καποιο αλλο αιθεριο μεντας που να γνωριζουμε οτι ειναι αποδοτικο οπως πρεπει (περιεκτικοτια μενθολης, αν το λεω σωστα) κλπ
 

cool11

Well-Known Member
Ναι, αν της apivita δεν κανει γι'αυτο που το θελουμε (τριχοπτωση), πειτε αλλη επιλογη που υπαρχει ευρεως στα ελληνικα φαρμακεια.
 

scubas

Member
Εχει κανείς δοκιμάσει αντί για μέντα να βάλει 3% κρυσταλική μενθόλη είτε σε jojoba είτε σε οινόπνευμα? μήπως κάνει καλύτερη δουλεια?
 

tasos33

Well-Known Member
εχει παρατηρησει κανεις αυξηση της τριχοπτωσης μς την χρηση του διαλυματος με το οινοπνευμα?
ειμαι στις δυο εβδομαδες ακριβως και ενω ημουν στις 20τριχες εχω παει στις 80
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Το θεμα ομως με τα αιθερια ελαια ειναι το εξης..

Επειδη χρησιμοποιουνται και σαν αρωματικα ελαια περα απο τις θεραπευτικες τους χρησεις
πολλες εταιριες τα αναμειγνειουνε με συνθετικα αρωματικα με βασικο σκοπο το κερδος.
(Αποψη μου,τα καλα αιθερια ελαια παιζουνε σε τιμες ανω των 10ε και φτανουνε μεχρι και τα 35ε τα 10ml.)

Ειχα διαβασει οτι το αιθεριο ελαιο ταιοδενδρου υπαρχει στην αγορα σε 7πλασια ποσοτητα απο οτι ολα τα δεντρα
ταιοδενδρου μαζι.
Αρα ειναι προφανες οτι υπαρχει νοθια.
Και τελευταιο...Τα γνησια αιθερια ελαια δεν εχουν ημερομηνια ληξης γιατι κρατανε ακομα και δεκαετιες
και οχι 3-4 ετη οπως αναγραφουνε τα περισσοτερα σκευασματα.
Αυτα τα λεω εντελως πληροφοριακα και οχι για να ακυρωσω διαφορες μαρκες και εταιριες.
Εγω τον μονο τροπο που ξερω σιγουρο ειναι να παω το ελαιο για χημικη αναλυση!!μονο ετσι θα ειμαι σιγουρος αφου γινεται χαμος στα εθαιρια ελαια!!αλλα λενε κ ποσιμα αλλα μονο για εξωτερικη χρηση αλλα εχουν ημερομηνια αλλα οχι και αρκετες γνωστες εταιρειες.δεν βλεπω αλλο σιγουρο τροπο για να μπορω να ξερω!!εγω παιρνω απο μια γνωστη εταιρεια για εθαιριο ελαιο τωρα αν ειναι αρωμα κολονια χημικο νοθευμενο κτλ με γεια του με χαρα του!!
 

vasilist

New Member

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, απο το να ψαχνομαστε δεξια και αριστερα, και να αγοραζουμε λαθος αιθεριο ελαιο μεντας, ειτε γιατι ειναι για βρωση, ειτε λογω χαμηλοτερης περιεκτικοτητας στα συστατικα που θελουμε, δεν δινει καλυτερα καποιος ενα λινκ στο ebay να ειμαστε σιγουροι και να τελειωνουμε;

Ενα ebay link ρε παιδια! Και φτηνοτερα και πιο σιγουροι!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού

nothinggr

Member
Kapa, η προπυλενογλυκολη, εκτός της πιθανής αλεργιας, έχει κάποιο άλλο μειονέκτημα σε σχέση με την τζοτζομπα?
Γιατί το κόστος της PG είναι αρκετά χαμηλότερο.
 

cool11

Well-Known Member
Οκ, μπαινω στο φαρμακειο και ζητω 'αιθεριο ελαιο μεντας'.
Κι οτι δωσει.
Μπορει να ειναι για φυτα ή για μαγειρεμα, αλλα δεν μπορει, κατι θα δινει και στο κεφαλι, σωστα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa, η προπυλενογλυκολη, εκτός της πιθανής αλεργιας, έχει κάποιο άλλο μειονέκτημα σε σχέση με την τζοτζομπα?
Γιατί το κόστος της PG είναι αρκετά χαμηλότερο.
μπορεις να βαλεις γλυκερινη που ειναι φιλικη στο δερμα,ειναι και αυτην πολυ φθηνη
 
Μπλουζα