Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Mπραβο σου φιλε που τελικα μπορεσες να βρεις λυση στο προβλημα σου.Τα ειπες ολα στο τελευταιο σου post.Παντως απο την δικη μου εμπειρια θελω να τονισω οτι οταν ξυνεις το κεφαλι σου δεν μπορεις να βγαλεις το χερι σου και να μην ξυνεσαι.

Κοκκινιλα εχεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Troulis είπε:
Mπραβο σου φιλε που τελικα μπορεσες να βρεις λυση στο προβλημα σου.Τα ειπες ολα στο τελευταιο σου post.Παντως απο την δικη μου εμπειρια θελω να τονισω οτι οταν ξυνεις το κεφαλι σου δεν μπορεις να βγαλεις το χερι σου και να μην ξυνεσαι.

Κοκκινιλα εχεις?

Thanx Troulis...πιστέυω πως και οι δύο γνωρίζουμε καλά τι σημαίνει Σ.Δ...

Δυστυχώς έχεις δίκιο με τον κνησμό, αλλά με νύχια και με δόντια προσπαθώ να μην ξύνομαι...
Το scalp του τριχωτού μου, είναι γενικά αρκετά κόκκινο και ευαίσθητο, κυρίως στα σημεία που υπάρχει έντονη απολέπιση(στην κορυφή, στους κροτάφους και στο πίσω μέρος πάνω απο τον αυχένα). Σε αυτά τα σημεία, είναι που βγάζω και τα σπυράκια(ειδικά στην κορυφή). Ας είναι καλά η ΑΛΟΗ παιδια, η οποία με καταπραύνει τρομερά. Κόκκινες εστίες δημιουργούνται έντονα όταν ξύνομαι. Πάντως δεν παρουσιάζω κάποιο έκζεμα.

Επίσης το Stieprox με έχει ενθουσιάσει! "Κουμπώνει" στο πρόβλημά μου καλύτερα απο κάθε άλλο σαμπουάν, διότι καθαρίζει πολύ μα πολύ απαλά, ενώ κρατάει το τριχωτό σε πολύ καλή κατάσταση μέχρι την παραεπόμενη. Θα ελεγα πως η ΑΛΟΗ και το Stieprox είναι τα κλειδιά της θεραπείας, μαζί με τις προφυλάξεις που προανέφερα.

Troulis, εσύ σε τί κατάσταση είσαι τώρα? Η Σ.Δ. έχει επηρεάσει καθόλου την πυκνότητα του τριχωτού σου?
Δυστυχώς εμένα με εισήγαγε στην κλίμακα 1(Norwood)...με μικρή αραίωση στους κροτάφους... ::), αλλά αυτό είναι κάτι που φαντάζομαι θα πρέπει να αντιμετωπίσω μετά την Δερματίτιδα... ;). Step by step, με υπομονή και επιμονή που λέει και ο Σπύρος... :D :D :D
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Λοιπον η ΣΔ δεν κανει ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια αλλα τελογενη αλωπεκια.Δηλαδη εκει που βγαινει το σπυρακι ριχνει την τριχα και θετει το τριχοθυλακα σε τελογενη κατασταση.


Προσωπικα βαζω το Stieprox μια φορα την εβδομαδα και κανω δυο χερια.Ειναι σημαντικο να κανεις δυο χερια και οπως ειπες οχι τριψιμο αλλα οσο πιο ευγενικα μπορεις.Λουζομαι 2-3 φορες την εβδομαδα και χρησιμοποιω και το Anaphase της Ducray.

Αμα δεν εχεις ΑΑ που ειναι κατα βαση γενετικης αιτιολογιας η ΣΔ δεν θα σε αφησει καραφλο.Αμα ομως γιατρεψεις την ΣΔ θα φαινονται τα μαλλια σου πιο πυκνα.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

:-\
Φίλε Troulis, με έβαλες σε σκέψεις...
Εάν η Σ.Δ. θέτει την τριχοθυλακα σε τελογενη κατασταση, αυτό σημαίνει πως σταδιακά απο τον συγκεκριμένο θύλακα βγαίνει όλο και πιο λεπτή/αδύνατη τρίχα...κάτι που αν δεν κάνω λάθος οδηγεί σε αλωπεκία.

Οι ερωτήσεις μου πάνω σε αυτό είναι οι εξής:
1. Από την στιγμή που θεραπεύσεις την Σ.Δ., τί θεραπείες υπάρχουν ώστε να επαναφέρω τον τριχοθύλακα στην αρχική του κατάσταση?
2. Επίσης παρατηρώ αραίωση των κροτάφων μου. Πως μπορώ να εξακριβώσω εάν ευθύνεται η Σ.Δ. ή η DHT για την αραίωση αυτή? Υπάρχει κάποια εξέταση γι'αυτό?
3. Μπορεί η τελογενής να συνυπάρξει με την ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια?

Το Stieprox όντως είναι φοβερό!Το Anaphase της Ducray δεν το γνωρίζω...Τι γνώμη σου έχει σχηματίσει?

Υ.Γ. Sorry για τις πολλές ερωτήσεις...
 

nlar

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Γεια σας αν και παρακολουθώ το site εδω και 2 μήνες αποφάσισα να γίνω τώρα μέλλος για να πω στον Pierre ότι είχα σμηγματόρροιακη δερματίτιδα στο τριχωτό της κεφαλής μου από τα 14 χρόνια μου. επισκέφτηκα πολλούς δερματολόγους και μου χορηγούσαν διάφορα τοπικά κορτικοστεροιδει τα όποια αρχικά εξαφάνειζαν το πρόβλημα δεν το έλυναν όμως, στη συνέχεια χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια το fungoral (που από ότι είδα το χρησιμοποιούν εδώ μέσα για την τριχόπτωση, άγνωστο γιατί) όμως μετά από 3-4 χρόνια χρήσης δεν έφερνε κανένα αποτέλεσμα πλέον , επειδή ο οργανισμός μου είχε μάλλον συνηθίσει την Ketoconazole (κορτιζόνη). Mέχρι που ένας φίλος, μου συνέστησε το selsun ένα σαμπουάν που έχει δραστική ουσία το θειούχο σελήνιο, εκ τότε το «κεφάλι» μου παραμένει για 10 χρόνια καθαρό από την πιτυρίδα (που αποκολλούνταν εν είδη πλάκας από το τριχωτό), την απολέπιση, την τριχόπτωση και τον κνησμό.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

nlar είπε:
Γεια σας αν και παρακολουθώ το site εδω και 2 μήνες αποφάσισα να γίνω τώρα μέλλος για να πω στον Pierre ότι είχα σμηγματόρροιακη δερματίτιδα στο τριχωτό της κεφαλής μου από τα 14 χρόνια μου. επισκέφτηκα πολλούς δερματολόγους και μου χορηγούσαν διάφορα τοπικά κορτικοστεροιδει τα όποια αρχικά εξαφάνειζαν το πρόβλημα δεν το έλυναν όμως, στη συνέχεια χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια το fungoral (που από ότι είδα το χρησιμοποιούν εδώ μέσα για την τριχόπτωση, άγνωστο γιατί) όμως μετά από 3-4 χρόνια χρήσης δεν έφερνε κανένα αποτέλεσμα πλέον , επειδή ο οργανισμός μου είχε μάλλον συνηθίσει την Ketoconazole (κορτιζόνη). Mέχρι που ένας φίλος, μου συνέστησε το selsun ένα σαμπουάν που έχει δραστική ουσία το θειούχο σελήνιο, εκ τότε το «κεφάλι» μου παραμένει για 10 χρόνια καθαρό από την πιτυρίδα (που αποκολλούνταν εν είδη πλάκας από το τριχωτό), την απολέπιση, την τριχόπτωση και τον κνησμό.

Nlar, είναι πολύ ενθαρρυντικό το ότι σου διατήρηρεί το κεφάλι καθαρό για τόσα χρόνια. Θα συμφωνήσω για το Fungoral, στο οποίο είχε συνηθίσει και ο δικός μου οργανισμός...
Η Σ.Δ. ήταν αυτή που σου προκάλεσε κάποια αραίωση? Δεδομένου πως είσαι στην κλίμακα Norwood 2, όπως και εγώ...
 

gkok

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

nlar είπε:
Γεια σας αν και παρακολουθώ το site εδω και 2 μήνες αποφάσισα να γίνω τώρα μέλλος για να πω στον Pierre ότι είχα σμηγματόρροιακη δερματίτιδα στο τριχωτό της κεφαλής μου από τα 14 χρόνια μου. επισκέφτηκα πολλούς δερματολόγους και μου χορηγούσαν διάφορα τοπικά κορτικοστεροιδει τα όποια αρχικά εξαφάνειζαν το πρόβλημα δεν το έλυναν όμως, στη συνέχεια χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια το fungoral (που από ότι είδα το χρησιμοποιούν εδώ μέσα για την τριχόπτωση, άγνωστο γιατί) όμως μετά από 3-4 χρόνια χρήσης δεν έφερνε κανένα αποτέλεσμα πλέον , επειδή ο οργανισμός μου είχε μάλλον συνηθίσει την Ketoconazole (κορτιζόνη). Mέχρι που ένας φίλος, μου συνέστησε το selsun ένα σαμπουάν που έχει δραστική ουσία το θειούχο σελήνιο, εκ τότε το «κεφάλι» μου παραμένει για 10 χρόνια καθαρό από την πιτυρίδα (που αποκολλούνταν εν είδη πλάκας από το τριχωτό), την απολέπιση, την τριχόπτωση και τον κνησμό.
Από που το αγοράζουμε αυτό το σαμπουάν;Από φαρμακείο;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

nlar είπε:
χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια το fungoral (που από ότι είδα το χρησιμοποιούν εδώ μέσα για την τριχόπτωση, άγνωστο γιατί) όμως μετά από 3-4 χρόνια χρήσης δεν έφερνε κανένα αποτέλεσμα πλέον , επειδή ο οργανισμός μου είχε μάλλον συνηθίσει την Ketoconazole (κορτιζόνη).
μην μπερδεύεσαι - κετοκοναζόλη και κορτικοστεροειδή είναι 2 διαφορετικές ουσίες



[quote author=nlar link=topic=662.msg12882#msg12882 date=1243433886]
Mέχρι που ένας φίλος, μου συνέστησε το selsun ένα σαμπουάν που έχει δραστική ουσία το θειούχο σελήνιο, εκ τότε το «κεφάλι» μου παραμένει για 10 χρόνια καθαρό από την πιτυρίδα (που αποκολλούνταν εν είδη πλάκας από το τριχωτό), την απολέπιση, την τριχόπτωση και τον κνησμό.
γράψε πληροφορίες - εταιρία,λινκ κτλ
 

gkok

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

gkok είπε:
[quote author=nlar link=topic=662.msg12882#msg12882 date=1243433886]
Γεια σας αν και παρακολουθώ το site εδω και 2 μήνες αποφάσισα να γίνω τώρα μέλλος για να πω στον Pierre ότι είχα σμηγματόρροιακη δερματίτιδα στο τριχωτό της κεφαλής μου από τα 14 χρόνια μου. επισκέφτηκα πολλούς δερματολόγους και μου χορηγούσαν διάφορα τοπικά κορτικοστεροιδει τα όποια αρχικά εξαφάνειζαν το πρόβλημα δεν το έλυναν όμως, στη συνέχεια χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια το fungoral (που από ότι είδα το χρησιμοποιούν εδώ μέσα για την τριχόπτωση, άγνωστο γιατί) όμως μετά από 3-4 χρόνια χρήσης δεν έφερνε κανένα αποτέλεσμα πλέον , επειδή ο οργανισμός μου είχε μάλλον συνηθίσει την Ketoconazole (κορτιζόνη). Mέχρι που ένας φίλος, μου συνέστησε το selsun ένα σαμπουάν που έχει δραστική ουσία το θειούχο σελήνιο, εκ τότε το «κεφάλι» μου παραμένει για 10 χρόνια καθαρό από την πιτυρίδα (που αποκολλούνταν εν είδη πλάκας από το τριχωτό), την απολέπιση, την τριχόπτωση και τον κνησμό.
Από που το αγοράζουμε αυτό το σαμπουάν;Από φαρμακείο;
[/quote]Τελικά το πήρα απ'το φαρμακείο 7,20 ευρώ.Είχε και δώρο άλλο ένα μπουκάλι με την καινούρια έκδοση του σαμπουάν που έχει και menthol μέσα για περισσότερη ανακούφιση από τον κνησμό.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

κάνε ένα θέμα με τα συστατικά,οδηγίες κτλ
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παλια πριν το 2004 κυκλοφορουσε το Selsun 2,5% που ηταν οτι καλυτερο εχω βαλει στα μαλλια μου.Τωρα κυκλοφορει το Selsun 1% και αυτο με το methol (μεντα) μεσα που οταν το βαζει ειναι σαν να βαζεις το κεφαλι σου στο ψυγειο.

To δραστικο συστατικο ειναι το Selenium sulfide.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkok

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Σπύρος είπε:
κάνε ένα θέμα με τα συστατικά,οδηγίες κτλ
Λοιπόν τα συστατικά του απλού selsun είναι:

Sodium laureth sulfate, aqua, titanium dioxide, bentonite, glycol stearate, sodium phosphate, selenium sulfide, glygeryl ricinoleate, parfum, DMDM Hydantoin, citric acid, CI 42051, sodium hydroxide, sodium chloride.

To selsun blue περιέχει:

aqua, sodium laureth sulfate, cocamidopropyl betaine, selenium sulfate, magnesium aluminum silicate, parfam, bentonite, DMDM Hydatoin, hydroxypropyl methylcellucose, menthol, CI 42051, sodium phosphate, laureth-2, citric acid, sodium chloride, sodium hydroxide.


Αυτά είναι τα συστατικά.Δεν το δοκίμασα ακόμα για να πω εντυπώσεις.Η χρήση του μπορεί να είναι και καθημερινή,είναι απαλό σαμπουάν.

Κάνεις το πρώτο χέρι,ξεβγάζεις καλά και κάνεις και ένα δεύτερο.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Troulis είπε:
Παλια πριν το 2004 κυκλοφορουσε το Selsun 2,5% που ηταν οτι καλυτερο εχω βαλει στα μαλλια μου.Τωρα κυκλοφορει το Selsun 1% και αυτο με το methol (μεντα) μεσα που οταν το βαζει ειναι σαν να βαζεις το κεφαλι σου στο ψυγειο.

To δραστικο συστατικο ειναι το Selenium sulfide.

Μάλιστα...
Φαίνεται ενδιαφέρον προϊόν...
Επίσης η αίσθηση δροσιάς μετράει πολύ...ειδικά σε περιπτώσεις Σ.Δ. που το κεφάλι είναι σαν ενεργό ηφαίστειο... 8)
 

gkok

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Λοιπόν μετά από 2 λουσίματα με το selsun(το απλό όχι το blue) οι παρατηρήσεις είναι οι εξής:

Σταματάει την φαγούρα και το ξύσιμο που προκαλείται απ'αυτήν.

Βελτίωσε πάρα πολύ την σμηγματοροική δερματίτιδα (με μόνο 2 λουσίματα μέχρις στηγμής).

Η υφή της τρίχας έχει γίνει πιο χοντρή.

Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο για την περίπτωση,γιατί λούζομαι σχεδόν 1 μήνα με stieprox(2 φορές την εβδομάδα) και τέτοια βελτίωση δεν είχα δει.Και αυτά με μόλις 2 λουσίματα.

Μπράβο στον nlar για την πρόταση του :D :D :D :D ;) ;) ;) ;) ;)
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Μπράβο φίλε gkok, που βρήκες το κατάλληλο για σένα σαμπουάν.
Εγώ λούζομαι με Stieprox και τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν...
Φυσικά, δεν είναι όλα τα κεφάλια ίδια, αλλά το γεγονός ότι το κεφάλι σου καλυτέρευσε απο τα πρώτα λουσίματα...είναι πολύ ενθαρρυντικό! ;)

Καλή συνέχεια

Υ.Γ. η δύναμη του "world of mouth" είναι τρομερή τελικά! Ενα μπράβο στο forum again...
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Troulis είπε:
Παλια πριν το 2004 κυκλοφορουσε το Selsun 2,5% που ηταν οτι καλυτερο εχω βαλει στα μαλλια μου.Τωρα κυκλοφορει το Selsun 1% και αυτο με το methol (μεντα) μεσα που οταν το βαζει ειναι σαν να βαζεις το κεφαλι σου στο ψυγειο.

To δραστικο συστατικο ειναι το Selenium sulfide.

Φίλε Troulis, το ίδιο συστατικό περιέχεται και στο Selegel της Ducray που χρησιμοποιώ και το οποίο με έχει βοήθησει πολύ. ;)

Όσο για το Selsun, διαβάζω πάρα πολύ καλά λόγια!!!
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παίδες, σήμερα έκλεισα 1 μήνα θεραπείας(αναγράφεται στην υπογραφή μου).

Μπορώ να πω με σιγουριά, πως ο συνδυασμός των 2 σαμπουάν, μείωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό τα εξής:
1. Τον κνησμό.
2. Την τριχόπτωση που οφειλόταν στην δερματίτιδα(δεν παρατηρώ πλέον τρίχες να φεύγουν μαζί με μεγάλες νιφάδες δέρματος)
3. Τα σπυράκια που έβγαζα στο τριχωτό.

Παράλληλα, σήμερα πήγα και στο δερματολόγο, για να εξετάσει την πρόοδό μου. ;) ;)
Επιβεβαίωσε πως το πρόβλημα έχει μειωθεί αισθητά και μου έδωσε νέες εντολές για την θεραπεία ως εξής:

1. Για τον επόμενο μήνα, θα χρησιμοποιώ, και τα 2 σαμπουάν(Stieprox και Selegel), απο 1 φορά την εβδομάδα(π.χ. Δευτέρα το ένα, Πέμπτη το βράδυ).
2. Μετά το πέρας του μήνα, θα διακόψω το Stieprox και θα συνεχίσω μόνο το Selegel, στην ίδια συχνότητα.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παρόλα αυτά...

Ρε παίδες, αν και το πρόβλημά της δερματίτιδας με αφήνει, αυτό που με απασχολεί, είναι πως η τρίχα μου έχει αδυνατίσει(λεπτύνει) αρκετά και οι κροτάφοι μου έχουν μπεί μέσα.(Norwood 2 θα έλεγα...)
Σε ερώτηση προς το δερματολόγο εάν μπορώ να κάνω τπτ για την αραίωση, μου είπε πως οποιοδήποτε προιόν κατά της ανδρογενούς αλωπεκίας, θα μου επιδεινώση την δερματίτιδα και πως θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 2 μήνες...

2 μήνες, θεωρώ πως είναι αρκετό διάστημα, μιας και δεν θέλω να δώ άλλη αραίωση στο κεφάλι μου...

Εσείς τί γνώμη έχετε? Υπάρχει θεραπεία κατά της τριχόπτωσης που μπορώ να ακολουθήσω παράλληλα με την θεραπεία της δερματίτιδας?

Είναι μερικά ερωτήματα που με βασανίσουν... ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

ναι,αλλά βλέπω ότι χρησιμοποιείς μόνο φυτικά... ::)
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Δεν έχω πρόβλημα αν αυτό που θα χρησιμοποιήσω θα είναι φυτικό ή όχι...

Αρκεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα και φυσικά να μην επειδεινώση την δερματίτιδά μου...
 
Μπλουζα