1. Αυτό το site χρησιμοποιεί cookies. Learn More.

Δότρια 1 μήνα μετά..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Μεταμοσχεύση' που ξεκίνησε από το μέλος Neas, στις 13 Φεβρουαρίου 2018.

1. crossfire

crossfire Well-Known Member

Ήθελα να' ξερά αν κάνουν το ίδιο παράθυρο και στους πελάτες από εξωτερικό.
    Μ' αρέσει CVIAL που συγκρίνουμε τα super market της Τουρκίας που χρεώνουν για 3000 και 4000 grafts περίπου 2000 ευρώ μαζί με αεροπορικα και διαμονή, με τους δικούς μας εδώ.
    Ο ένας διαλύει δοτριες και οι άλλοι απλώνουν μερικά grafts σε Norwood 6 επιφάνεια με μισοφαγωμενες hairline και αυτά τα λέμε μεταμοσχεύσεις.
    Χίλιες φορές Τουρκία ........και γω για κει με βλέπω.

2. Avatar

Google AdSense Guest Advertisement

για να απενεργοποιήσεις τις διαφημίσεις.
  3. dimitris50423

dimitris50423 Well-Known Member

Έχεις shockloss στη δοτρια φίλε. Και εγώ έτσι ήμουν αλλά ευτυχώς επανήλθε.
    Το σχήμα εξαγωγής τελικά συνεχίζεται νόμιζα το είχαν αλλάξει. Αν βελτιωναν αυτό και έπαιρναν χωρίς σχήμα και το απλωναν δεν θα φαινόταν τόσο. Πάντως πιστεύω θα επανελθεις. Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη σου.

anargiros88, Neas και Tsek έχουν κάνει like σε αυτό.
  4. giannis1312

giannis1312 Active Member

ευτυχώς εγω ειχα ενημερωθει και την γλίτωσα ^_^

5. koumparos

koumparos Well-Known Member

Πως την γλιτωσες???

6. giannis1312

παιδιά την ζάλισα να προσέχει γιατί το κουρεύω κοντό και δεν θέλω το παράθυρο(για 2300 πιστεύω καλά τα πηγα :) )

koumparos έχει κάνει like σε συτό.
  7. koumparos

koumparos Well-Known Member

Ναι οντως σε προσεξανε.

8. giannis1312

Αυριο παω για επανεξέταση στον 1 μηνα θα ενημερωσω ξανα το νημα με λεπτομερειες και θα προσπαθησω να τους παρω τις φωτο που με εβγαλαν.

anargiros88, koumparos και tasos33 έχουν κάνει like σε αυτό.
  9. athenian

athenian Active Member

@Neas θα σου μιλησω σαν κομμωτης.Ο μονος τροπος να μην φαινεται τοσο το λεγομενο ''παραθυρο'' ειναι να παιρνεις με διαφορετικη σκαλα τα μαλλια της δοτριας σε σχεση με τα υπολοιπα μαλλια γυρω απο αυτη.Μπορεις να κουρεψεις την δοτρια στα 3 χιλιοστα και τα υπολοιπα στα 1,5 και με το σχετικο σβησιμο στα σημεια που θα συναντιονται τα διαφορετικα μηκη να φαινεσαι καλυτερα απο οτι τωρα.Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ουτε η εικονα θα φτιαξει προς το καλυτερο,τουλαχιστον σε σημειο που να ειναι δυσκολα παρατηρησιμο το εγκλημα που εκαναν στην δοτρια περιοχη σου.

BirdTalk και crossfire έχουν κάνει like σε αυτό.
  10. Neas

Neas New Member

Ευχαριστώ Δημήτρη. Σημαντικό το μήνυμα σου αφού τουλάχιστον μου δίνεις προοπτική βελτίωσης ειδικά αφού πέρασες κάτι αντίστοιχο, μακάρι.. Θα ενημερώνω

11. Neas

Neas New Member

Ευχαριστώ Athenian. Τα κρατάω αυτά που λες γιατι Παρασκευή πάω για το 1ο κούρεμα. Θα της τα μεταφέρω έτσι ακριβώς

athenian έχει κάνει like σε συτό.
  12. makis25

makis25 Member

Νομιζω σκεφτηκα κι εγω μια λυση τωρα , αλλα λιγο πιο μπελαλιδικη . Θα μπορουσες να αλλαξεις το χρωμα των μαλλιων σου , να γινεις ξανθος , ανοιχτο πολυ , ωστε να κανει μικροτερη αντιθεση το δερμα με το χρωμα της τριχας στη δοτρια και ετσι θα φαινεται πολυ λιγοτερο το παραθυρο στη δοτρια . Αλλα μαλλον δεν ειναι καλη λυση . Πολυς κοπος και μεγαλη αλαγη εικονας .

13. Neas

Neas New Member

Μάκη συγγνώμη φίλε αλλά με κανες και γέλασα. Δεν σκεφτόμουνα κάτι τόσο δραστικό για να μαι ειλικρινής. Το να μετατραπώ ξαφνικά σε Σουηδέζος νομίζω θα κανε περισσότερο μπαμ ακόμα και από το παράθυρο στη δότρια

Stripar, aeratos28 και tasos33 έχουν κάνει like σε αυτό.
  14. Stripar

Stripar Established Member

Είμαι περίεργος να δώ πώς θα αντιδράσει ο @dimitris50423 & o @Tsek σε αυτό!

:D

15. Tsek

Tsek Well-Known Member

Εσύ γελάς και το παίρνεις στα αστεία και ο άνθρωπος έχει πρόβλημα.

16. Stripar

Εγω γελάω με εσάς και όχι με τον άνθρωπο...

Το πρόβλημα του το δημιουργήσατε εσείς (dimitris & tsek) προσπαθώντας χρόνια τώρα να αποποιηθείτε τις ευθύνες τις κλινικής,
    και προσπαθώντας να στρογγυλέψετε τα λάθη της !

Χιλιοειπωμένα στο forum , σε διάφορα περιστατικά και νήματα.

Συνεπώς μήν μου το παίζεις "παρθένα" και μου πετάς εμένα το μπαλάκι,
    γιατί οπως είναι γνωστό,
    εγώ το μόνο που κάνω είναι να τους κράζω και μαζί με αυτούς και εσάς !!!.

Θα έπρεπε να τρέπεστε...

BirdTalk έχει κάνει like σε συτό.
  17. Tsek

Tsek Well-Known Member

Εγώ δεν έχω να χάσω ή να κερδίσω για να γελάω με κάποιον.

Επίσης
    1)
    Έγραψα ποιά κοπέλα με ανέλαβε και δεν προετρεψα κανέναν να σκάσει 7.000 στον Βεκρή.
    2) Εδώ ο φίλος δυστυχώς ανακάλυψε το φόρουμ ΜΕΤΑ την επέμβασή του.

Αν είχε μπει πριν και είχε ρωτήσει θα του λέγαμε τι να προσέξει.
    Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ άλλωστε οπότε σταμάτα να το παίζεις έξυπνος γιατί άλλο έξυπνος, άλλο γνώστης.

Εσύ για την ακρίβεια είσαι γνώστης σε σημείο βλακείας γιατί αυτά που ξέρεις σε εμποδίζουν να σκεφτείς καθαρά και πάντα θα βγαίνεις άκυρος.

Last edited: 15 Φεβρουαρίου 2018
  18. Stripar

Εσύ ούτε το ένα είσαι ούτε το άλλο (γνώστης ή έξυπνος)

Και αν έχεις να κερδίσεις ή να χάσεις κάτι το εχουμε δεί μήνες τώρα,
    Με το πόσο βλακωδώς προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον Βεκρή κάθε φορά που της ασκείται κριτική....
    Ακόμα και η πέτρες το έχουν δεί και το έχουν διαπιστώσει....

Όσο και να προσπαθείς να γυρνάς την συζήτηση αλλού το κύριο θέμα της παρέμβασης μου ήταν και είναι :

Αν διαχείριση κάνει τα sticky όπως προανέφερε , τελείωσαν τα ψωμιά σου και ευτυχώς θα σταματήσεις να σουλατσάρεις και να γράφεις την κάθε αρλουμπα που θα σου έρχεται...

Και όλα αυτά με την βούλα!

:p

19. Tsek

Tsek Well-Known Member

Η διαχείριση καλα έκανε. Εσύ παραμένεις στο ίδιο πνευματικό επίπεδο με σφραγίδα και βούλα.

dimitris50423 έχει κάνει like σε συτό.
  20. dimitris50423

dimitris50423 Well-Known Member

Αν η διαχειρηση αποφασισει να κανει sticky ας κανει.
    Καλο ειναι αν θελουμε να σωσουμε κοσμο να γινει και κανενα sticky για κλινικες-ιατρους-απατεωνες που διαφημιζονται συνεχως και λενε αρλουμπες και σφαζουν κεφαλια η βαζουν τοπικ και τραβανε φωτογραφιες για να δειξουν ποσο καλοι ειναι.
    Δεν θα ερθω ξανα σε αντιπαραθεση μαζι σου γιατι το επιπεδο σου το εχουμε δει πολλες φορες.
    Ας πραξει η διαχειρηση οπως νομιζει οτι ειναι σωστο και δικαιο για τα μελη του φορουμ και οσους μας διαβαζουν

Tsek έχει κάνει like σε συτό.
  21. CVIAL

CVIAL Moderator Μέλος Προσωπικού

Φίλε Neas, για να καταλάβεις καλύτερα τι έχει συμβεί, σου παραθέτω την παρακάτω φώτο από την δοτριά σου. Μέσα στο τετράγωνο που δεν ξέρω τι εμβαδόν έχει (και δεν έχει σημασία) μέτρα (στο περίπου) πόσα graft σου πήραν (με κόκκινο σημάδι) και πόσα graft έμειναν (μαύρες κουκίδες χωρίς κοκκινίλα). Με βάση τις αρχές της προστασίας της δότριας το max που μπορείς να πάρεις ανα μμ είναι 15-20% (και συνολικά με περισσότερες μμ γύρω στο 35-40% ανάλογα με την αρχική μαμά πυκνότητα) αν δεν θες να πάθεις σοκλος και να επουλωθεί σωστά. Αν πάρεις με την μια πάνω από αυτό το νούμερο κινδυνεύεις να πάθεις σοκλος (που τις περισσότερες φορές φορές επανέρχεται αλλά δεν είναι και το καλύτερο για την επούλωση). Φυσικά αν υπερβείς το 15-20% σε μια στενή λωρίδα όπως η δικιά σου, είναι προφανές ότι θα κάνει μπαμ σε σχέση με τις δίπλα περιοχές λόγω της μεγάλης διαφοράς στην πυκνότητα που καλύπτεται μόνο με μακρύ μαλλί. Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό τόσο περισσότερο θα φαίνεται η διαφορά. Αν πάρεις δε πάνω από 35-40% (χωρίς splitting) έχεις donor depletion δηλαδή εξάντληση - αποψιλωση της δότριας είναι δηλαδή "τελειωμένη" για μελλοντικές μμ. Εσύ σε ποιό ποσοστό νομίζεις ότι είσαι?

crop.jpg

Last edited: 15 Φεβρουαρίου 2018
    giannis1312, Xorxe και athenian έχουν κάνει like σε αυτό.

Μοιραστείτε τη σελίδα