Δότρια 1 μήνα μετά..

crossfire

Well-Known Member
Ήθελα να' ξερά αν κάνουν το ίδιο παράθυρο και στους πελάτες από εξωτερικό.
Μ' αρέσει CVIAL που συγκρίνουμε τα super market της Τουρκίας που χρεώνουν για 3000 και 4000 grafts περίπου 2000 ευρώ μαζί με αεροπορικα και διαμονή, με τους δικούς μας εδώ.
Ο ένας διαλύει δοτριες και οι άλλοι απλώνουν μερικά grafts σε Norwood 6 επιφάνεια με μισοφαγωμενες hairline και αυτά τα λέμε μεταμοσχεύσεις.
Χίλιες φορές Τουρκία ........και γω για κει με βλέπω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Έχεις shockloss στη δοτρια φίλε. Και εγώ έτσι ήμουν αλλά ευτυχώς επανήλθε.
Το σχήμα εξαγωγής τελικά συνεχίζεται νόμιζα το είχαν αλλάξει. Αν βελτιωναν αυτό και έπαιρναν χωρίς σχήμα και το απλωναν δεν θα φαινόταν τόσο. Πάντως πιστεύω θα επανελθεις. Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη σου.
 

athenian

Well-Known Member
@Neas θα σου μιλησω σαν κομμωτης.Ο μονος τροπος να μην φαινεται τοσο το λεγομενο ''παραθυρο'' ειναι να παιρνεις με διαφορετικη σκαλα τα μαλλια της δοτριας σε σχεση με τα υπολοιπα μαλλια γυρω απο αυτη.Μπορεις να κουρεψεις την δοτρια στα 3 χιλιοστα και τα υπολοιπα στα 1,5 και με το σχετικο σβησιμο στα σημεια που θα συναντιονται τα διαφορετικα μηκη να φαινεσαι καλυτερα απο οτι τωρα.Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ουτε η εικονα θα φτιαξει προς το καλυτερο,τουλαχιστον σε σημειο που να ειναι δυσκολα παρατηρησιμο το εγκλημα που εκαναν στην δοτρια περιοχη σου.
 

Neas

New Member
Έχεις shockloss στη δοτρια φίλε. Και εγώ έτσι ήμουν αλλά ευτυχώς επανήλθε.
Το σχήμα εξαγωγής τελικά συνεχίζεται νόμιζα το είχαν αλλάξει. Αν βελτιωναν αυτό και έπαιρναν χωρίς σχήμα και το απλωναν δεν θα φαινόταν τόσο. Πάντως πιστεύω θα επανελθεις. Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη σου.
Ευχαριστώ Δημήτρη. Σημαντικό το μήνυμα σου αφού τουλάχιστον μου δίνεις προοπτική βελτίωσης ειδικά αφού πέρασες κάτι αντίστοιχο, μακάρι.. Θα ενημερώνω
 

Neas

New Member
@Neas θα σου μιλησω σαν κομμωτης.Ο μονος τροπος να μην φαινεται τοσο το λεγομενο ''παραθυρο'' ειναι να παιρνεις με διαφορετικη σκαλα τα μαλλια της δοτριας σε σχεση με τα υπολοιπα μαλλια γυρω απο αυτη.Μπορεις να κουρεψεις την δοτρια στα 3 χιλιοστα και τα υπολοιπα στα 1,5 και με το σχετικο σβησιμο στα σημεια που θα συναντιονται τα διαφορετικα μηκη να φαινεσαι καλυτερα απο οτι τωρα.Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ουτε η εικονα θα φτιαξει προς το καλυτερο,τουλαχιστον σε σημειο που να ειναι δυσκολα παρατηρησιμο το εγκλημα που εκαναν στην δοτρια περιοχη σου.
Ευχαριστώ Athenian. Τα κρατάω αυτά που λες γιατι Παρασκευή πάω για το 1ο κούρεμα. Θα της τα μεταφέρω έτσι ακριβώς
 

makis25

Well-Known Member
Νομιζω σκεφτηκα κι εγω μια λυση τωρα , αλλα λιγο πιο μπελαλιδικη . Θα μπορουσες να αλλαξεις το χρωμα των μαλλιων σου , να γινεις ξανθος , ανοιχτο πολυ , ωστε να κανει μικροτερη αντιθεση το δερμα με το χρωμα της τριχας στη δοτρια και ετσι θα φαινεται πολυ λιγοτερο το παραθυρο στη δοτρια . Αλλα μαλλον δεν ειναι καλη λυση . Πολυς κοπος και μεγαλη αλαγη εικονας .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Neas

New Member
Νομιζω σκεφτηκα κι εγω μια λυση τωρα , αλλα λιγο πιο μπελαλιδικη . Θα μπορουσες να αλλαξεις το χρωμα των μαλλιων σου , να γινεις ξανθος , ανοιχτο πολυ , ωστε να κανει μικροτερη αντιθεση το δερμα με το χρωμα της τριχας στη δοτρια και ετσι θα φαινεται πολυ λιγοτερο το παραθυρο στη δοτρια . Αλλα μαλλον δεν ειναι καλη λυση . Πολυς κοπος και μεγαλη αλαγη εικονας .
Μάκη συγγνώμη φίλε αλλά με κανες και γέλασα. Δεν σκεφτόμουνα κάτι τόσο δραστικό για να μαι ειλικρινής. Το να μετατραπώ ξαφνικά σε Σουηδέζος νομίζω θα κανε περισσότερο μπαμ ακόμα και από το παράθυρο στη δότρια
 

Stripar

Established Member
Επειδή πραγματικά βλέπω ότι μας γράφουν κανονικά γιατί έχουν βρει τα εισαγόμενα "κρέατα" και τα κονομάνε. Επειδή στεναχωριέμαι να βλέπω τέτοια εγκλήματα, αλλάζω τροπάριο ως προς την συγκεκριμένη κλινική. Θα γίνει ανακοίνωση- προτροπή προς όλους τους αναγνώστες να αποφεύγουν την συγκεκριμένη κλινική με παραδείγματα, με sticky, κλπ μέχρι να το διορθώσουν. Θα τους πονέσουμε λίγο μήπως και σώσουμε κανέναν.
Είμαι περίεργος να δώ πώς θα αντιδράσει ο @dimitris50423 & o @Tsek σε αυτό!

:D
 

Stripar

Established Member
Εσύ γελάς και το παίρνεις στα αστεία και ο άνθρωπος έχει πρόβλημα.

Εγω γελάω με εσάς και όχι με τον άνθρωπο...

Το πρόβλημα του το δημιουργήσατε εσείς (dimitris & tsek) προσπαθώντας χρόνια τώρα να αποποιηθείτε τις ευθύνες τις κλινικής,
και προσπαθώντας να στρογγυλέψετε τα λάθη της !

Χιλιοειπωμένα στο forum , σε διάφορα περιστατικά και νήματα.

Συνεπώς μήν μου το παίζεις "παρθένα" και μου πετάς εμένα το μπαλάκι,
γιατί οπως είναι γνωστό,
εγώ το μόνο που κάνω είναι να τους κράζω και μαζί με αυτούς και εσάς !!!.

Θα έπρεπε να τρέπεστε...
 

Tsek

Well-Known Member
Εγω γελάω με εσάς και όχι με τον άνθρωπο...

Το πρόβλημα του το δημιουργήσατε εσείς (dimitris & tsek) προσπαθώντας χρόνια τώρα να αποποιηθείτε τις ευθύνες τις κλινικής,
και προσπαθώντας να στρογγυλέψετε τα λάθη της !

Χιλιοειπωμένα στο forum , σε διάφορα περιστατικά και νήματα.

Συνεπώς μήν μου το παίζεις "παρθένα" και μου πετάς εμένα το μπαλάκι,
γιατί οπως είναι γνωστό,
εγώ το μόνο που κάνω είναι να τους κράζω και μαζί με αυτούς και εσάς !!!.

Θα έπρεπε να τρέπεστε...
Εγώ δεν έχω να χάσω ή να κερδίσω για να γελάω με κάποιον.

Επίσης
1)
Έγραψα ποιά κοπέλα με ανέλαβε και δεν προετρεψα κανέναν να σκάσει 7.000 στον Βεκρή.
2) Εδώ ο φίλος δυστυχώς ανακάλυψε το φόρουμ ΜΕΤΑ την επέμβασή του.

Αν είχε μπει πριν και είχε ρωτήσει θα του λέγαμε τι να προσέξει.
Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ άλλωστε οπότε σταμάτα να το παίζεις έξυπνος γιατί άλλο έξυπνος, άλλο γνώστης.

Εσύ για την ακρίβεια είσαι γνώστης σε σημείο βλακείας γιατί αυτά που ξέρεις σε εμποδίζουν να σκεφτείς καθαρά και πάντα θα βγαίνεις άκυρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Εγώ δεν έχω να χάσω ή να κερδίσω για να γελάω με κάποιον.

Επίσης
1)
Έγραψα ποιά κοπέλα με ανέλαβε και δεν προετρεψα κανέναν να σκάσει 7.000 στον Βεκρή.
2) Εδώ ο φίλος δυστυχώς ανακάλυψε το φόρουμ ΜΕΤΑ την επέμβασή του.

Αν είχε μπει πριν και είχε ρωτήσει θα του λέγαμε τι να προσέξει.
Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ άλλωστε οπότε σταμάτα να το παίζεις έξυπνος γιατί άλλο έξυπνος, άλλο γνώστης.

Εσύ για την ακρίβεια είσαι γνώστης σε σημείο βλακείας γιατί αυτά που ξέρεις σε εμποδίζουν να σκεφτείς καθαρά και πάντα θα βγαίνεις άκυρος.
Εσύ ούτε το ένα είσαι ούτε το άλλο (γνώστης ή έξυπνος)

Και αν έχεις να κερδίσεις ή να χάσεις κάτι το εχουμε δεί μήνες τώρα,
Με το πόσο βλακωδώς προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον Βεκρή κάθε φορά που της ασκείται κριτική....
Ακόμα και η πέτρες το έχουν δεί και το έχουν διαπιστώσει....

Όσο και να προσπαθείς να γυρνάς την συζήτηση αλλού το κύριο θέμα της παρέμβασης μου ήταν και είναι :

Αν διαχείριση κάνει τα sticky όπως προανέφερε , τελείωσαν τα ψωμιά σου και ευτυχώς θα σταματήσεις να σουλατσάρεις και να γράφεις την κάθε αρλουμπα που θα σου έρχεται...

Και όλα αυτά με την βούλα!

:p
 

Tsek

Well-Known Member
Εσύ ούτε το ένα είσαι ούτε το άλλο (γνώστης ή έξυπνος)

Και αν έχεις να κερδίσεις ή να χάσεις κάτι το εχουμε δεί μήνες τώρα,
Με το πόσο βλακωδώς προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον Βεκρή κάθε φορά που της ασκείται κριτική....
Ακόμα και η πέτρες το έχουν δεί και το έχουν διαπιστώσει....

Όσο και να προσπαθείς να γυρνάς την συζήτηση αλλού το κύριο θέμα της παρέμβασης μου ήταν και είναι :

Αν διαχείριση κάνει τα sticky όπως προανέφερε , τελείωσαν τα ψωμιά σου και ευτυχώς θα σταματήσεις να σουλατσάρεις και να γράφεις την κάθε αρλουμπα που θα σου έρχεται...

Και όλα αυτά με την βούλα!

:p
Η διαχείριση καλα έκανε. Εσύ παραμένεις στο ίδιο πνευματικό επίπεδο με σφραγίδα και βούλα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν η διαχειρηση αποφασισει να κανει sticky ας κανει.
Καλο ειναι αν θελουμε να σωσουμε κοσμο να γινει και κανενα sticky για κλινικες-ιατρους-απατεωνες που διαφημιζονται συνεχως και λενε αρλουμπες και σφαζουν κεφαλια η βαζουν τοπικ και τραβανε φωτογραφιες για να δειξουν ποσο καλοι ειναι.
Δεν θα ερθω ξανα σε αντιπαραθεση μαζι σου γιατι το επιπεδο σου το εχουμε δει πολλες φορες.
Ας πραξει η διαχειρηση οπως νομιζει οτι ειναι σωστο και δικαιο για τα μελη του φορουμ και οσους μας διαβαζουν
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε Neas, για να καταλάβεις καλύτερα τι έχει συμβεί, σου παραθέτω την παρακάτω φώτο από την δοτριά σου. Μέσα στο τετράγωνο που δεν ξέρω τι εμβαδόν έχει (και δεν έχει σημασία) μέτρα (στο περίπου) πόσα graft σου πήραν (με κόκκινο σημάδι) και πόσα graft έμειναν (μαύρες κουκίδες χωρίς κοκκινίλα). Με βάση τις αρχές της προστασίας της δότριας το max που μπορείς να πάρεις ανα μμ είναι 15-20% (και συνολικά με περισσότερες μμ γύρω στο 35-40% ανάλογα με την αρχική μαμά πυκνότητα) αν δεν θες να πάθεις σοκλος και να επουλωθεί σωστά. Αν πάρεις με την μια πάνω από αυτό το νούμερο κινδυνεύεις να πάθεις σοκλος (που τις περισσότερες φορές φορές επανέρχεται αλλά δεν είναι και το καλύτερο για την επούλωση). Φυσικά αν υπερβείς το 15-20% σε μια στενή λωρίδα όπως η δικιά σου, είναι προφανές ότι θα κάνει μπαμ σε σχέση με τις δίπλα περιοχές λόγω της μεγάλης διαφοράς στην πυκνότητα που καλύπτεται μόνο με μακρύ μαλλί. Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό τόσο περισσότερο θα φαίνεται η διαφορά. Αν πάρεις δε πάνω από 35-40% (χωρίς splitting) έχεις donor depletion δηλαδή εξάντληση - αποψιλωση της δότριας είναι δηλαδή "τελειωμένη" για μελλοντικές μμ. Εσύ σε ποιό ποσοστό νομίζεις ότι είσαι?

crop.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα