Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

stam_p

New Member
Παιδιά καλησπέρα, ελπίζω όλοι να είστε καλά.
Έχω εδώ και 3 ημέρες που ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα αυτό. Απο την 1η σελίδα το 2005 έως και την 69η σήμερα.
Πολύτιμές οι πληροφορίες σας και σας ευχαριστώ.

Χρησιμοποιώ regaine foam 5% εδώ και 2 χρόνια αλλά καταλαβαίνω πως δεν είναι αρκετό, οπότε θα ξεκινήσω και proscar 1/5. Πρώτα όμως θα ήθελα να κάνω και τις κατάλληλες εξετάσεις ( ορμόνες, προστάτη, κλπ ) ώστε να έχω τις τιμές τους πριν την θεραπεία και έπειτα με εξετάσεις ξανά, μετά απο κάποιο καιρό, να μπορώ να συγκρίνω τις μεταβολές τους.

Παρακάτω, συγκέντρωσα και παραθέτω λίστα απο τις απαιτούμενες παραμέτρους που χρειάζεται να εξετασθούν, σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ. Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι ή να αφαιρέσει παρακαλώ ας το κάνει, ώστε να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα, μίας και βλέπω οτι η λίστα είναι αρκετά μεγάλη.
Ευχαριστώ.

- psa
- σπερμοδιάγραμμα
- φεριτίνη
- τεστοστερόνη ολική
- Ε2
- PRG
- ανδροστενεδιόνη
- DHT
- DHEA SO4
- εστραδιόλη
- προγεστερόνη
- α-dione
- oρμόνες Τ
- Δ σφαιρίνη
 

makis25

Well-Known Member
αγαπητε stam_p και αγαπητοι συμφορουμίτες. Δε χρειαζεται να κανεις αυτες τις εξετασεις εκτός και αν εχεις καποια συγκεκριμενη συμπτωματολογια ηδη και σου εχει προτεινει καποιος γιατρος , ανδρολογος , ουρολογος κτλ . Ο λογος ειναι ο εξης . Σε ολες αυτες τις εξετασεις υπαρχει ενα φυσιολογικο ευρος και οι τιμες παιζουν απο μερα σε μερα , απο εποχη σε εποχη ( ανοιξη, χειμωνας) ακομα επιρεαζονται απο την ωρα της ημερας που θα τις κανεις , απο τη σωματικη ασκηση , απο τον τροπο ζωης . Επισης πρεπει να γνωριζεις πως συγκεκριμενες τιμες δε σημαινουν απαραιτητα και καποια παθολογια , ουτε καποια παρενεργεια ή συμπτωμα ειναι συνδεμενο παντα με συγκεκριμενες τιμες καποιας εξετασης . Για παραδειγμα οι ανδρες δεν χανουν παραπανω μαλλια επειδη εχουν αυξημενη dht , αλλα επειδη εχουν κληρονομουμενη ευαισθησια σε αυτη .Διχως αυτη την ευαισθησια δεν εχει σημασια ποση dht εχει καποιος , δε θα χασει τριχα. Εκτος απο ακραιες περιπτωσεις , η αν υπαρχει υποψια καποιας παθολογιας , ακομη και αν παρεις την πενταπλασια δοση φαρμακου απο αυτη που σκοπευεις να παρεις , οι εξετασεις σου δεν θα εχουν διαγνωστικη αξια για καποιον παθολογο ή ανδρολογο . Τζαμπα χρηματα . Θα μπορουσες να κανεις ολες αυτες τις εξετασεις τη δευτερα , να βγουν χ νουμερα , να τις ξανακανεις παρασκευη και να βγουν αλλα νουμερα και να ζεις τη ζωη σου κανονικα και να μη σημαινουν τιποτα απολυτως αυτα. Ωστοσο αυτο που ειναι βεβαιο ειναι πως αν παρεις το φαρμακο με τη σκεψη πως θα εχεις παρενεργειες και πως θα σου κανει κακο , ειναι πολυ πιο πιθανο να αντιμετωπισεις παρενεργειες και να προσθεσεις ετσι στη ζωη σου στρες , αντι να την κανεις καλυτερη .

με λιγα λογια , οι εξετασεις παιζουν πολυ , ακομη και με ενα απλο γευμα ή ενα ξενυχτι , ή σωματικη δραστηριοτητα , και διχως συγκεκριμένη συμπτωματολογια δεν εχουν διαγνωστικη αξια . Κρατα τα λεφτα σου .
 

leas

Well-Known Member
Φίλε @makis25 θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα χαμηλότερη δόση φιναστεριδης.. Για παράδειγμα ο Λορέντζο σε ένα μέλος από ότι φάνηκε του είχε προτείνει αντί να αποφύγει το φάρμακο να κάνει χρήση 3μγ την εβδομάδα.. Ώστε με αυτόν τον τρόπο να είναι πιο σίγουρος ότι θα είναι φρεε από πιθανές παρενέργειες..Θυμάμαι σε κάποιο φόρουμ ένας γιατρό είχε παρουσιάσει και αποτέλεσμα ασθενή με δόση 0,25μγ την ημέρα. Ο ασθενής είχε ακόμη και επανεκφυση με αυτήν την δόση(αν θυμάμαι σωστά νομίζω 0,25και όχι 0,50).Ποια είναι η γνώμη σου για μια τέτοια τακτική; Σίγουρα ψυχολογικά και μόνο κάποιος που θα πάρει μικρή δόση θα είναι αρκετά πιο χαλαρός χωρίς φόβο για sides. Επίσης αν κάποιος πχ θα ήθελε να πάρει για αρχή ας πούμε 1 μγ μόνο κάθε εβδομάδα να τεστάρει αν με αυτήν την τακτική θα μπορέσει να έχει κάποιο αποτέλεσμα στο τριχωτο και ανάλογα να κινηθεί με το να αυξήσει την δόση πχ. Σε μια τέτοια περίπτωση 1 μγ την εβδομάδα θα μπορούσε να παιρνει ας πούμε 1 μγ κάθε Δευτέρα ή θα ήταν προτιμότερο να παιρνει 0,25χ4 η με κάποιο τρόπο να σπάει μέσα στις ημέρες; ;Σε ρωτάω γτ σε κάποια νήματα έχω διαβάσει πως δεν είναι ορθό μια μέρα να παίρνεις και μια μέρα όχι γιατι προκαλείς κάποια ανισορροπία. Ο CVIAL από την άλλη ανέφερε πως ουσιαστικά η φίνα κάνει κάποιο buffering στον οργανισμό οπότε αν κάποιος θέλει να πάρει 1 μγ την εβδομάδα και αυτό δεν είναι overdose θα μπορούσε να το παίρνει πχ κάθε Δευτέρα(προσωπική εκτίμηση κάθε Δευτέρα ) . Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Η άποψη σου θα ήταν πολύτιμη.
 

thatcher

Active Member
Πολύ χρησιμες οι παραπάνω αναλυσεις του θεματος και για εμας που μπήκαμε τωρα στη φινα. Παιδια να σας ρωτησω. Εχω ξεκινήσει εδω και περίπου ενα μηνα. Προσκαρ. Κομμενο σε 5 κομματια. Βεβαια δεν εχω καποιο εργαλειο για να τα κοβω εντελώς 100% ισοποσα. Τα κοβω με κοπιδι και το γνωστο τροπο που αναγράφεται στη σελίδα εδω του φορουμ "κοψιμο του προσκαρ". Αρκετα κομματια ισως οριακα βγουν ελαχιστα απειροελαχιστα πιο μεγαλα ή πιο μικρα καθώς και παντα εκει που ξεκιναμε να κοβουμε στο #1 piece < που αναγράφεται το S > παντα στο κοψιμο θα φυγουν λιγοι κόκκοι άσπρου. Μήπως κάνω κακό που ξεκινησα ετσι; Μήπως πρέπει να αλλαξω σε propecia τουλάχιστον για ενα χψ χρονικο διαστημα;

*Επίσης πλέον εδώ και 2 μερες εκει που λαμβανα το κομματακι 12 το βραδυ, λίγα λεπτά πριν κοιμηθω το μετακινησα μεσημερι καθως εχει τυχει να λείψω βραδυ απρόοπτα ή να αποκοιμηθω και να χασω καποια δοση
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Φίλε @makis25 θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα χαμηλότερη δόση φιναστεριδης.. Για παράδειγμα ο Λορέντζο σε ένα μέλος από ότι φάνηκε του είχε προτείνει αντί να αποφύγει το φάρμακο να κάνει χρήση 3μγ την εβδομάδα.. Ώστε με αυτόν τον τρόπο να είναι πιο σίγουρος ότι θα είναι φρεε από πιθανές παρενέργειες..Θυμάμαι σε κάποιο φόρουμ ένας γιατρό είχε παρουσιάσει και αποτέλεσμα ασθενή με δόση 0,25μγ την ημέρα. Ο ασθενής είχε ακόμη και επανεκφυση με αυτήν την δόση(αν θυμάμαι σωστά νομίζω 0,25και όχι 0,50).Ποια είναι η γνώμη σου για μια τέτοια τακτική; Σίγουρα ψυχολογικά και μόνο κάποιος που θα πάρει μικρή δόση θα είναι αρκετά πιο χαλαρός χωρίς φόβο για sides. Επίσης αν κάποιος πχ θα ήθελε να πάρει για αρχή ας πούμε 1 μγ μόνο κάθε εβδομάδα να τεστάρει αν με αυτήν την τακτική θα μπορέσει να έχει κάποιο αποτέλεσμα στο τριχωτο και ανάλογα να κινηθεί με το να αυξήσει την δόση πχ. Σε μια τέτοια περίπτωση 1 μγ την εβδομάδα θα μπορούσε να παιρνει ας πούμε 1 μγ κάθε Δευτέρα ή θα ήταν προτιμότερο να παιρνει 0,25χ4 η με κάποιο τρόπο να σπάει μέσα στις ημέρες; ;Σε ρωτάω γτ σε κάποια νήματα έχω διαβάσει πως δεν είναι ορθό μια μέρα να παίρνεις και μια μέρα όχι γιατι προκαλείς κάποια ανισορροπία. Ο CVIAL από την άλλη ανέφερε πως ουσιαστικά η φίνα κάνει κάποιο buffering στον οργανισμό οπότε αν κάποιος θέλει να πάρει 1 μγ την εβδομάδα και αυτό δεν είναι overdose θα μπορούσε να το παίρνει πχ κάθε Δευτέρα(προσωπική εκτίμηση κάθε Δευτέρα ) . Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Η άποψη σου θα ήταν πολύτιμη.
η φιναστεριδη εχει μικρη ημίσεια ζωη , μερικες ωρες κρατα στο σωμα , οποτε αν θες να εχεις μειωμενη σταθερα τη dht , και να μην ανεβοκατεβαινει συνεχως η συγκεντρωση του φαρμακου, ειναι καλυτερο να την παιρνεις οσο πιο συχνα γινεται . Δηλαδη εγω θα προτιμουσα μικρη δοση καθε μερα παρα μερα παρα μερα η μια φορα την εβδομαδα μεγαλη δοση . Μια η δυο φορες την εβδομαδα ειναι ιδανικο να παιρνεις φαρμακα με μεγαλη ημισεια ζωη ,που αργουν πολυ δηλαδη να φυγουν απο το σωμα , οπως η ντουτα . Αλλα αν φοβασαι για παρενεργειες θα ηθελα να πω πως δεν ειναι απαραιτητο πως η μικρη δοση δε θα σου δωσει καποια συγκεκριμενη παρενεργεια . Μπορει να σου δωσει πολλες μπορει και τιποτα . Μπορει να εχεις καποια ταδε παρενεργεια με τη μικρη δοση , και να μην την εχεις με τη μεγαλη . Τιποτα δεν ειναι προβλεψιμο παρα μονο αν δοκιμασεις . Παντως 3 μγ την εβδομαδα ο λορεντζο το εδωσε μαλλον κυριως για να διατηρηθει η δοτρια για οσο περισσοτερο γινεται . 3μγ την εβδομαδα ειναι 0,4μγ τη μερα . Δεν ειναι δα και μεγαλη δοση. Επισης , λενε πως μια μικρη δοση μειωνει την dht περιπου οσο και το 1μγ . Αυτο δεν σημαινει πως θα εχει αποτελεσματα ιδια με το 1μγ . οι μετρησεις αυτες δειχνουν την dht στον ορο του αιματος . Σημασια εχει ποσο μειωνεται η dht στο δερμα . Επειδη δε το χω προχειρο αν θυμαμαι σωστα το 1μγ φιναστεριδη ριχνει την dht στο δερμα 30% και μικροτερες δοσεις λιγοτερο απο το μισο . Επισης νομιζω πως τα 5μγ φιναστεριδη ριχνουν τη dht στο δερμα γυρω στο 50% και η ντουταστεριδη γυρω στο 70% . Σημασια για την τριχοπτωση δεν εχει ποση dht κυκλοφορεί στο αιμα , αλλα ποση υπαρχει γυρω απο τον τριχοθυλακα , και ποση παραγεται μεσα στον τριχοθυλακα (!!) γιατι δυστυχώς dht παραγεται και απο τον ιδιο τον τριχοθυλακα . Η dht δενει στους υποδοχεις στον τριχοθυλακα 24 ωρες το 24ωρο . Γιατι να μην εισαι προστατευμενος συνεχεια , καθε μερα; . Οι μετρησεις στο αιμα που δειχνουν πως ειναι αποτελεσματικες οι μικρες δοσεις , δεν αντικατοπτριζουν τι γινεται στο δερμα . Καλυτερα καθε μερα .
 

makis25

Well-Known Member
Πολύ χρησιμες οι παραπάνω αναλυσεις του θεματος και για εμας που μπήκαμε τωρα στη φινα. Παιδια να σας ρωτησω. Εχω ξεκινήσει εδω και περίπου ενα μηνα. Προσκαρ. Κομμενο σε 5 κομματια. Βεβαια δεν εχω καποιο εργαλειο για να τα κοβω εντελώς 100% ισοποσα. Τα κοβω με κοπιδι και το γνωστο τροπο που αναγράφεται στη σελίδα εδω του φορουμ "κοψιμο του προσκαρ". Αρκετα κομματια ισως οριακα βγουν ελαχιστα απειροελαχιστα πιο μεγαλα ή πιο μικρα καθώς και παντα εκει που ξεκιναμε να κοβουμε στο #1 piece < που αναγράφεται το S > παντα στο κοψιμο θα φυγουν λιγοι κόκκοι άσπρου. Μήπως κάνω κακό που ξεκινησα ετσι; Μήπως πρέπει να αλλαξω σε propecia τουλάχιστον για ενα χψ χρονικο διαστημα;

*Επίσης πλέον εδώ και 2 μερες εκει που λαμβανα το κομματακι 12 το βραδυ, λίγα λεπτά πριν κοιμηθω το μετακινησα μεσημερι καθως εχει τυχει να λείψω βραδυ απρόοπτα ή να αποκοιμηθω :p και να χασω καποια δοση
δεν εχει σημασια . Αφου το παιρνεις καθε μερα , και προκειται να το παρεις για καιρο , δεν εχει σημασια η ωρα η μερικοι κοκοι φαρμακου που χανονται εδω κι εκει . Σκεψου τη μεγαλη εικονα , σκεψου σε βαθος χρονου πως θα εχεις προστασια απο τη dht . 5% πανω μια μερα 5% κατω την αλλη ειναι τιποτα αν το παιρνεις χρονια
 

stam_p

New Member
makis25, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχεις δίκιο, ολοι αυτοί οι παράμετροι είναι άκρως ευμετάβλητοι και εξαρτώμενοι απο πολλούς παράγοντες.
Όπως και να έχει θα ξεκινήσω το proscar 1/5 και βλέποντας και κάνοντας.

Καλή συνέχεια σε όλους.
 

thatcher

Active Member
Επειδη ειμαι λιγο ατσουμπαλος και δε μπορω να κοψω σωστα το χαπακι στα 5 ισοποσα, κάνω δοκιμες εδω και καμια βδομαδα που συμπληρωσα ενα μηνα στο 1mg, με κοψιμο στα 4 ~1.25 δηλαδή. Καμια περίεργη ένδειξη μέχρι τωρα. Ιδιο αποτελεσμα διαβαζω εχει με το 1 αλλα απο το να βγαίνει το καθε κομματι 0.6 0.8 1.1 κλπ..Πιο ευκολο είναι για το δικο μου τροπο κοψιματος με κοπιδακι το ενα τέταρτο.

Γενικα παρατηρω σε ξενα φορουμ κατι τρελα "πειραματα" μέχρι 1.25 πρωι και 1.25 βραδυ κανουν αρκετα ατομα, του ηλικιακου μου εύρους περισσοτερο, χωρις παρενέργειες. Βεβαια, οσο κι αν ακουγεται καπως. Ακομα και με ισοτρετινοινη λογω ακμης που επαιρνα πριν 3 χρονια ΔΕΝ ειχα καμια παρενέργεια, και είχα ακουσει, διαβασει πραγματα λες και ηταν χαπι θανατου. Μαλιστα έπαιρνα τη 20αρα δοση τοτε χωρίς το παραμικρό θεμα. Είχε δουλέψει άψογα. Αλλο που ειχα πεσει σε φοβιτσιαρη γιατρο και μου το εκοψε στον 6ο μηνα ενω η θεραπεία ακομα δεν ειχε τελειωσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Επειδη ειμαι λιγο ατσουμπαλος και δε μπορω να κοψω σωστα το χαπακι στα 5 ισοποσα, κάνω δοκιμες εδω και καμια βδομαδα που συμπληρωσα ενα μηνα στο 1mg, με κοψιμο στα 4 ~1.25 δηλαδή. Καμια περίεργη ένδειξη μέχρι τωρα. Ιδιο αποτελεσμα διαβαζω εχει με το 1 αλλα απο το να βγαίνει το καθε κομματι 0.6 0.8 1.1 κλπ..Πιο ευκολο είναι για το δικο μου τροπο κοψιματος με κοπιδακι το ενα τέταρτο.

Γενικα παρατηρω σε ξενα φορουμ κατι τρελα "πειραματα" μέχρι 1.25 πρωι και 1.25 βραδυ κανουν αρκετα ατομα, του ηλικιακου μου εύρους περισσοτερο, χωρις παρενέργειες. Βεβαια, οσο κι αν ακουγεται καπως. Ακομα και με ισοτρετινοινη λογω ακμης που επαιρνα πριν 3 χρονια ΔΕΝ ειχα καμια παρενέργεια, και είχα ακουσει, διαβασει πραγματα λες και ηταν χαπι θανατου. Μαλιστα έπαιρνα τη 20αρα δοση τοτε χωρίς το παραμικρό θεμα. Είχε δουλέψει άψογα. Αλλο που ειχα πεσει σε φοβιτσιαρη γιατρο και μου το εκοψε στον 6ο μηνα ενω η θεραπεία ακομα δεν ειχε τελειωσει.
χαλαρωσε μην αγχωνεσαι τπτ δε θα παθεις . 1,25 με 1 η διαφορα ειναι στην ουσια μηδεν . 6 μηνες μικρη δοση ισοτρετινοινη δεν ειναι προβλημα επισης . Εφτιαξε τουλαχιστον η επιδερμιδα; Κατι θα πρεπει να εγινε. Μηπως εκανες εξετασεις και ανεβασες τρανσαμινασες η χολιστερινη και στο εκοψε; Μεινε σταθερος στη δοση της φιναστεριδης και ξανακανε εκτιμηση πανω στο 6μηνο , πανω στον χρονο . Μετα βλεπεις τι κανεις .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
χαλαρωσε μην αγχωνεσαι τπτ δε θα παθεις . 1,25 με 1 η διαφορα ειναι στην ουσια μηδεν . 6 μηνες μικρη δοση ισοτρετινοινη δεν ειναι προβλημα επισης . Εφτιαξε τουλαχιστον η επιδερμιδα; Κατι θα πρεπει να εγινε. Μηπως εκανες εξετασεις και ανεβασες τρανσαμινασες η χολιστερινη και στο εκοψε; Μεινε σταθερος στη δοση της φιναστεριδης και ξανακανε εκτιμηση πανω στο 6μηνο , πανω στον χρονο . Μετα βλεπεις τι κανεις .
Ειχε φτιάξει και επανεμφανιστηκε μετα από ένα 2μηνο. Ειχα παει σε αλλο δερματολογο, μου ειχε δωσει μια κρεμα και ενα σαπουνακι να αγορασω. Ειχαν καλυτερεύσει τα πραγματα. Μου ειχε πει να τα δοκιμαζα για ενα μηνα και να πηγαινα παλι να μου συνταγωγραφουσε τα ιδια χαπια 20mg αλλα 1 την ημέρα [ τοτε επαιρνα 2 αν θυμαμαι σωστα ( ; ) ] δεν είχα φραγκο τοτε και δεν πήγα ξανα. Έκτοτε μέχρι και σημερα ψιλοβγαζω ακόμη ανα περιοδους ακμη. Πονεμενη ιστορια.

* Εντός θεματος *
Επειδή αργησα να ξεκινησω αγωγη φινας, επρεπε απο περσι λογω που δεν ειχε προχωρήσει τοσο το πραγμα να σου πω την αλήθεια θα δοκιμαζα αν μπορουσα και ντουτα μπας και δωσει ενα δυνατο μπαμ και συνεχισω ξανα με φινα. Δυστυχώς εχω διάχυτη αλωπεκία και ειμαι μολις 23 ετων. Με πατερα 6αρη από τα 30 του πλεον μόνο χαμηλα η δοτρια και λιγο γυρω γυρω πάνω στο υψος των αυτιων εχει στα 52 του. Εκεινος εχει πιο μικρο κεφάλι απο μενα και του παει το ξυρισμενο με λιγο ελαφρυ μουσι. Εμενα επειδη εχω και παιδικοφατσα .... αστα να πανε. Να τα κρατήσω με χιλια και με δοντια προσπαθώ μέχρι τα 30 μου μπας και υπαρχει ελπιδα για μια οσο γινεται αξιοπρεπής μεταμόσχευση.

** μονο χαμηλο αιματοκρίτη μου ειχε βρει τη τελευταία φορα. Γενικως ειχαν δουλεψει αψογα τα χαπια τοτε μεσα σε μια βδομαδα το έβλεπες δηλαδή οτι δουλευε το πραγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Πριν σκεφτεις ντουτα και διαφορετικες δοσεις φινα , και διαφορετικες θεραπειες , δωσε χρονο στη φιναστεριδη , στη δοση που παιρνεις τωρα , να δουλεψει . Εχω υπαρξει κι εγω 23 με τριχοπτωση και ξερω πως νοιωθεις . Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι βρεις τροπους να πολεμας οσο γινεται την ανυσηχια που μπορει να σου προκαλει η τριχοπτωση . Παντως απο οικονομικης αποψης καθαρα, η φινα και η ντουτα εχουν ερθει πλεον πολυ κοντα . Θυμησε μου , βαζεις μινοξ; Ξεχναω ευκολα γιατι ειμαστε μαζεμενοι πολλοι εδω
 

nikolakis

Well-Known Member
Επειδη ειμαι λιγο ατσουμπαλος και δε μπορω να κοψω σωστα το χαπακι στα 5 ισοποσα, κάνω δοκιμες εδω και καμια βδομαδα που συμπληρωσα ενα μηνα στο 1mg, με κοψιμο στα 4 ~1.25 δηλαδή. Καμια περίεργη ένδειξη μέχρι τωρα. Ιδιο αποτελεσμα διαβαζω εχει με το 1 αλλα απο το να βγαίνει το καθε κομματι 0.6 0.8 1.1 κλπ..Πιο ευκολο είναι για το δικο μου τροπο κοψιματος με κοπιδακι το ενα τέταρτο.

Γενικα παρατηρω σε ξενα φορουμ κατι τρελα "πειραματα" μέχρι 1.25 πρωι και 1.25 βραδυ κανουν αρκετα ατομα, του ηλικιακου μου εύρους περισσοτερο, χωρις παρενέργειες. Βεβαια, οσο κι αν ακουγεται καπως. Ακομα και με ισοτρετινοινη λογω ακμης που επαιρνα πριν 3 χρονια ΔΕΝ ειχα καμια παρενέργεια, και είχα ακουσει, διαβασει πραγματα λες και ηταν χαπι θανατου. Μαλιστα έπαιρνα τη 20αρα δοση τοτε χωρίς το παραμικρό θεμα. Είχε δουλέψει άψογα. Αλλο που ειχα πεσει σε φοβιτσιαρη γιατρο και μου το εκοψε στον 6ο μηνα ενω η θεραπεία ακομα δεν ειχε τελειωσει.
Πήγα σε φαρμακείο στη περιοχή μου κ ρώτησα κάτι που αλλά μέλη μου είχαν πει ότι κάνουν. Ρώτησα αν μπορούν να μου φτιάξουν κάψουλες φιναστεριδης 0,8 mg κ μου είπαν ναι. Χθες τις πήρα 180 κάψουλες 37€. Κάνε το ίδιο
 

thatcher

Active Member
Πριν σκεφτεις ντουτα και διαφορετικες δοσεις φινα , και διαφορετικες θεραπειες , δωσε χρονο στη φιναστεριδη , στη δοση που παιρνεις τωρα , να δουλεψει . Εχω υπαρξει κι εγω 23 με τριχοπτωση και ξερω πως νοιωθεις . Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι βρεις τροπους να πολεμας οσο γινεται την ανυσηχια που μπορει να σου προκαλει η τριχοπτωση . Παντως απο οικονομικης αποψης καθαρα, η φινα και η ντουτα εχουν ερθει πλεον πολυ κοντα . Θυμησε μου , βαζεις μινοξ; Ξεχναω ευκολα γιατι ειμαστε μαζεμενοι πολλοι εδω
Μινοξ ακόμη δεν ξεκίνησα.
Φινα + fungoral για τώρα
 

thatcher

Active Member
Έχω ξεκινήσει απο Σεπτέμβριο. Πρώτη βδομάδα του μηνα. Ακόμα έχω την ίδια τριχόπτωση. Δεκαδες τρίχες στο μαξιλαρι και χαμος στο καθημερινο λούσιμο [ τοσο τις μέρες που λουζομαι με fungo όσο και με ένα κανονικό σαμπουαν ]. Κανω δοκιμές εδω και 4 εβδομάδες με 1.25 ανα 12 ώρες. Διαβασα αρκετα άρθρα στο hairlosstalk με περιπτώσεις που επαιρναν το χαπι πιο συχνά για ενα διαστημα 7-12 μηνες, χωρις side effects με καλα αποτελεσματα και αφού είχε σταθερότητα η κατάσταση επεστρεφαν στη κανονική δόση. 1-ή1.25 ανα ημέρα.
Γενικα παιρνω το ρισκο απο τη στιγμή που δεν εχω απολύτως καμία παρενέργεια με δικιά μου ευθυνη κι ότι γίνει για χάρη της επιστήμης.
Σαν test subject θα σας ενημερώνω συχνα για το πως θα πάει.
 

makis25

Well-Known Member
thatcher να εισαι ηρεμος δεν παιρνεις καποιο ρισκο ( οτι κανεις το καναν εκατομυρια χρηστες στην κυριολεξια τα τελευταια 25 χρονια) , βλεπω πως στην ουσια τον τελευταιο μηνα παιρνεις 2.5 mg τη μερα . Αφου αποφασισες σε αυτη τη δοση , μεινε σταθερος , το shedding θα σταματησει καποια στιγμη , ολες αυτες οι τριχες που φευγουν , ειναι επειδη ο θυλακας προκειται να μπει σε αναγεννη φαση , ολοι οι θυλακες θα ξαναμεγαλωσουν με πιο χοντρες και μεγαλες τριχες . Τα φαρμακα που χρησιμοποιεις δουλευουν , εχθρος σου ειναι ο εαυτος σου . Μεινε μακρια απο καθε ειδους ανησυχία για το μαλλι , σε λιγους μηνες θα εισαι πολυ καλυτερα
 

thatcher

Active Member
Ευχαριστώ @makis25, γενικά βλέποντας και πολλες περιπτωσεις μεταμοσχευσεων εδω στο φορουμ πήρα λιγο κουραγιο. Ξερω οτι πρεπει να κανω υπομονη μεχρι τα 30 περιπου χρόνια ευελπιστώντας για οτι καλυτερο.
 
Μπλουζα