Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

makis25

Well-Known Member
makis25 καλησπερα, σε ποια ηλικια ξεκινησες ντουταστεριδη?
συστηματικα χωρις να χω χασει ουτε μια δοση προς το τελος των 31 . Πλεον ειμαι στο ηλικιακο γκρουπ που βλεπω παλιους φιλους , γνωστους κτλ που πριν 10 -15 χρονια οταν ήμασταν μικροι ζηλευα τα κεφαλια σους με το τελειο μαλλι και τωρα εχω περισσοτερο μαλλι απο τους μισους .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
Από αύριο πάω φαρμακείο για Proscar και γω παιδια. Για να δούμε. Και γω στoν αγώνα. Wish me good luck.
Ελπίζω να μη γίνει κανα σκηνικο στο φαρμακείο. Να σας πω την αλήθεια το αφησα αρκετό καιρό αθελα μου και επειδή προβλεπω προς nw3 να εχω φτάσει του χρόνου, μιλοξ λόγω σμηγ.δερματ. δε ρισκάρω μη γίνει χειρότερο το θέμα ελπίζω να δουλεψει η φίνα. Κοβεται οκ με ξυραφακι;
 

koumparos

Well-Known Member
Ξεκινά με propecia να παίρνεις ακριβής δόσεις.Μολις προσαρμοστεί ο οργανισμός στα νέα δεδομένα(μικρότερη dht) τότε πειραματίζεται με proscar.
 

MariosOik

Active Member
Ξεκινά με propecia να παίρνεις ακριβής δόσεις.Μολις προσαρμοστεί ο οργανισμός στα νέα δεδομένα(μικρότερη dht) τότε πειραματίζεται με proscar.
3 μηνες προπετσια μετα απο χρονια προσκαρ. Επειδη εχω κοψει 3 μηνες μινοξ εχω αποστευτη τριχοπτωση, μαξιλαρια, χτενισμα, λουσιμο παντου. Απο πλευρας ομως ποιοτητας μαλλιου εχει αλλαξει πολυ. Δεν ξερω αν ευθυνεται βεβαια το propecia. Αλλα το μαλλι οπτικα ειναι καλυτερα απο ποτε και το σημαντικοτερο, οτι παρενεργεια ειχα με το προπετσια δεν εχω καμια απολυτως και μαλιστα εχω πολυ αυξημενη λιμπιντο. Ισως ειναι πολυ πιο ανεκτο για τον οργανισμο τελικα. Βεβαια το κοστος ειναι μεγαλο αλλα δεν το ξαναλλαζω, αλλωστε εκοψα τον αφρο ριγκειν και τα χρηματα τα δινω εκει.
 

thatcher

Active Member
Το πήρα παιδιά [ προσκαρ ]. 6.60, είναι σε ενα κλασσικο κουτακι χαπιων. Τα κομματακια 5 απο το 1 χάπι που μπορώ να τα αποθηκεύω με ασφαλεια. Υπαρχει ενδεχομενο αλλοίωσης;
 

koumparos

Well-Known Member
Καλή τύχη με το φάρμακο και μακάρι να μην σου βγάλει παρενέργειες.Θα σώσεις τα μαλάκια σου για πολλά χρόνια.Ξεκινα με μικρές δόσεις 0.5mg για καμία 15αρια μέρες και μετά πάρε 1 mg.
 

thatcher

Active Member
Ευχαριστώ παιδια. Καλή μου δυναμη. Ολοι μαζί στον αγωνα.
Δηλαδή να κόψω τα 5 μικρά /2 ωστε να βγει 0.5.

Είναι πολύ μικρό το καπάκι. Το εκοψα αρχικα στα 5 με κοπιδι αλλα σαν απο τη τριβη της κοψιας έφυγαν ασπρακια.

Ίσως εκανα βλακεία λόγω του ότι είναι πολύ μικρό.
Λέω να ξεκινήσω 0.5 κάθε μερα συνήθως πρωί 10 η ώρα. Σάββατο 10, Κυριακή 10 πρωι κλπ ή προτείνεται βραδινες ωρες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

karampalikis

Active Member
Ευχαριστώ παιδια. Καλή μου δυναμη. Ολοι μαζί στον αγωνα.
Δηλαδή να κόψω τα 5 μικρά /2 ωστε να βγει 0.5.

Είναι πολύ μικρό το καπάκι. Το εκοψα αρχικα στα 5 με κοπιδι αλλα σαν απο τη τριβη της κοψιας έφυγαν ασπρακια.

Ίσως εκανα βλακεία λόγω του ότι είναι πολύ μικρό.
Λέω να ξεκινήσω 0.5 κάθε μερα συνήθως πρωί 10 η ώρα. Σάββατο 10, Κυριακή 10 πρωι κλπ ή προτείνεται βραδινες ωρες;
Πες στον φαρμακοποιό να στα κόβει...θα πληρώσεις κάτι παραπάνω
 

thatcher

Active Member
Τελικά ξεκινησα. 4η μέρα σημερα. Δεν έχω ακόμα κάποια παρενέργεια, μόνο ενα συνάχι για μερικά λεπτα τη 2η. Δεν ενοχοποιω την φινα πάντως. Καθημερινά 9 το βραδυ παιρνω. Έχουμε δρομο ακομη. Μακάρι να μην το είχα παρει με φόβο και να ξεκινούσα από πέρσι Σεπτέμβριο-Δεκεμβριο που η τριχα ηταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Διαβαζω ότι μερικοί λαμβάνουν το χαπι κατά πρωινές ώρες, νωρίς, επειδη είναι στο πικ τους οι ορμόνες εκείνες τις ωρες. 6 με 7.30-8 κάποιοι ενεφεραν το πικ.
Έχουμε κάποια πιο χειροπιαστή έρευνα; Δεν βρήκα μέχρι τωρα κάτι τέτοιο οποτε ρωτώ αν έχει κάποιος δοκιμή...
 

makis25

Well-Known Member
Τελικά ξεκινησα. 4η μέρα σημερα. Δεν έχω ακόμα κάποια παρενέργεια, μόνο ενα συνάχι για μερικά λεπτα τη 2η. Δεν ενοχοποιω την φινα πάντως. Καθημερινά 9 το βραδυ παιρνω. Έχουμε δρομο ακομη. Μακάρι να μην το είχα παρει με φόβο και να ξεκινούσα από πέρσι Σεπτέμβριο-Δεκεμβριο που η τριχα ηταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Διαβαζω ότι μερικοί λαμβάνουν το χαπι κατά πρωινές ώρες, νωρίς, επειδη είναι στο πικ τους οι ορμόνες εκείνες τις ωρες. 6 με 7.30-8 κάποιοι ενεφεραν το πικ.
Έχουμε κάποια πιο χειροπιαστή έρευνα; Δεν βρήκα μέχρι τωρα κάτι τέτοιο οποτε ρωτώ αν έχει κάποιος δοκιμή...
σταματα να σκεφτεσαι ωραρια , σταματα να σκεφτεσαι ορμονες και βγαλε απο το μυαλο σου παρενεργειες . Οι σκεψεις αυτες θα σε οδηγησουν σε εμμονες και νευρωσεις στο λεω με βεβαιοτητα . Σε συμβουλευω να συνδεσεις τη χρηση του φαρμακου με μια ευχαριστη σκεψη . Να λες στον εαυτο σου πως κανεις καθε μερα οτι καλυτερο γινεται για να διατηρησεις τα μαλλια σου . Παρε το χαπι καθε μερα , χαμογελα και μη ψαχνεις καθε μερα στο καθρεφτη το μαλλι , μη σκεφτεσαι πως καθε βηχαλακι ειναι απο το φαρμακο . Μη φορτωνεις το μυαλο σου με περιττα βαρη .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Receding

New Member
Από αύριο πάω φαρμακείο για Proscar και γω παιδια. Για να δούμε. Και γω στoν αγώνα. Wish me good luck.
Ελπίζω να μη γίνει κανα σκηνικο στο φαρμακείο. Να σας πω την αλήθεια το αφησα αρκετό καιρό αθελα μου και επειδή προβλεπω προς nw3 να εχω φτάσει του χρόνου, μιλοξ λόγω σμηγ.δερματ. δε ρισκάρω μη γίνει χειρότερο το θέμα ελπίζω να δουλεψει η φίνα. Κοβεται οκ με ξυραφακι;
Χρειάζεσαι συνταγή γιατρου για προσκαρ ή μπορείς να πας απλά να το πάρεις από το φαρμακείο;
 

karampalikis

Active Member
Χρειάζεσαι συνταγή γιατρου για προσκαρ ή μπορείς να πας απλά να το πάρεις από το φαρμακείο;
Δεν χρειάζεσαι συνταγή γιατρού αλλά καλό είναι να πας σε έναν γιατρό δερματολόγο,ενδοκρινολόγο προκειμένου να σου γράφει εξετάσεις ανα χρονικά διαστήματα προκειμένου να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποια σοβαρή παρενέργεια
 

thatcher

Active Member
Μια ομολογουμένως ψιλο-χαζη ερώτηση. Βρε παιδιά τα κομματακια από το proscar που τα κρατάτε μετά; Εγω τα τυλίγω όλα μαζι σε μια χαρτοπετσέτα και μετέπειτα μεσα σε μια σακουλιτσα τροφίμων την οποια αποθηκευω σε ενα συρτάρι.
Υπάρχει κίνδυνος αλλοίωσης;
 

crossfire

Well-Known Member
Εγώ μόνο χαρτοπετσέτα και συρτάρι.....δέκα χρόνια τώρα.


Μια ομολογουμένως ψιλο-χαζη ερώτηση. Βρε παιδιά τα κομματακια από το proscar που τα κρατάτε μετά; Εγω τα τυλίγω όλα μαζι σε μια χαρτοπετσέτα και μετέπειτα μεσα σε μια σακουλιτσα τροφίμων την οποια αποθηκευω σε ενα συρτάρι.
Υπάρχει κίνδυνος αλλοίωσης;
 

thatcher

Active Member
Στην 5η μέρα λόγω συγκυριων αναγκαστηκα πήρα το χαπι στις 9.30 απο το καθιερωμένο 9. Και το ίδιο εγινε και τις επόμενες 2 μέρες. Σήμερα πάλι λογω θεματος ξεχασα να το παρω μαζί μου και αναγκαστηκα να το πάρω στις 10 και 27. Εκανα μ@λακια παιδιά; Να συνεχίσω πάλι στις 9;30 καθε βραδυ;
 

nikolakis

Well-Known Member
Στην 5η μέρα λόγω συγκυριων αναγκαστηκα πήρα το χαπι στις 9.30 απο το καθιερωμένο 9. Και το ίδιο εγινε και τις επόμενες 2 μέρες. Σήμερα πάλι λογω θεματος ξεχασα να το παρω μαζί μου και αναγκαστηκα να το πάρω στις 10 και 27. Εκανα μ@λακια παιδιά; Να συνεχίσω πάλι στις 9;30 καθε βραδυ;
Ρε αγορινα τη παλεύεις; Δεν παιρνεις αντιβίωση, χάπι για την ΑΓΑ παιρνεις δεν χρειαζεται ακρίβεια στην ωρα ληψης. Σταει η βρυσούλα; Σταει;
 

karampalikis

Active Member
Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα ο οποίος να παραγγέλνει φίνα (1mg από proscar) απο φαρμακείο και να του την δίνουν σε κάψουλες?
Ρωτάω γιατι άνοιξα μια σήμερα και μεσα η κάψουλα είναι γεμάτη με κάτι λευκό....για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα έλεγα ότι μοιάζει στην όψη με αλεύρι.
Μου φάνηκε πολύ περίεργο διότι αποκλείεται το 1/5 του proscar να γεμίζει μια κάψουλα και αποκλείεται να έχει αυτή την μορφή.

Υπάρχει περίπτωση να γεμίζουν την κάψουλα με το proscar και με κάτι άλλο;
Ή μόνο με κάτι άλλο;
 

nikolakis

Well-Known Member
Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα ο οποίος να παραγγέλνει φίνα (1mg από proscar) απο φαρμακείο και να του την δίνουν σε κάψουλες?
Ρωτάω γιατι άνοιξα μια σήμερα και μεσα η κάψουλα είναι γεμάτη με κάτι λευκό....για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα έλεγα ότι μοιάζει στην όψη με αλεύρι.
Μου φάνηκε πολύ περίεργο διότι αποκλείεται το 1/5 του proscar να γεμίζει μια κάψουλα και αποκλείεται να έχει αυτή την μορφή.

Υπάρχει περίπτωση να γεμίζουν την κάψουλα με το proscar και με κάτι άλλο;
Ή μόνο με κάτι άλλο;
Πρεζα φίλε σου βάλανε για να την ακούσεις στέρεο...
 
Μπλουζα