Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ειμαι στη φινα και μινοξ 2 και κατι χρονια τωρα,αρχισα με προσκαρ 1/4 αρχικα, μετα το πηγα στο 1/3 γιατι δεν εβλεπα προκοπη,πριν 3 μηνες το γυρισα σε 1/2 γιατι η τριχοπτωση ειχε ξεφυγει, παλι δεν ειδα προκοπη. Πριν 1 μηνα αποφασισα να αρχισω να το παιρνω ολοκληρο, παρενεργεια καμια ως τωρα, ουτε αραιο σπερμα ουτε αδυναμες στυσεις ουτε τιποτα αλλα ουτε καμια διαφορα στην τριχοπτωση. Εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι δεν με πιανει καθολου και τζαμπα ξοδευω τα λεφτα μου τοσο καιρο.Επισης εχει κανεις αλλος εποχιακη ολο το καλοκαιρι και το φθινιπωρο ψιλοστρωνει??
φυσικα και σε πιανει και δουλευει κανονικα . Θα το καταλαβεις μερικες εβδομαδες η μηνες μετα αν το κοψεις . Το ιδιο συμβαινει και με τη μινοξιδιλη . Πολλοι παραπονιουνται δε δουλευει πια , σταματησε κτλ και την κοβουν και μετα ο κατηφορος ειναι απίστευτος . 5mg φιναστεριδη ειναι καλυτερη στο να διατηρήσει το μαλλι απο το 1mg . Σε συμβουλευω να μεινεις σε οποια δοση αποφασησες για 1 χρονο πριν παρεις αποφασεις για την αποτελεσματικοτητα , οι 3 μηνες και ο ενας μηνας που άλλαζες δοσολογια ειναι πολυ μικρο διαστημα . Επισης μπορεις να προσθεσεις και το fungoral σαμπουαν μερα παρα μερα . Επισης ναι ειναι συνηθισμένη η τριχόπτωση απο τελος ανοιξης και καλοκαιρι μη σκας .
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
φυσικα και σε πιανει και δουλευει κανονικα . Θα το καταλαβεις μερικες εβδομαδες η μηνες μετα αν το κοψεις . Το ιδιο συμβαινει και με τη μινοξιδιλη . Πολλοι παραπονιουνται δε δουλευει πια , σταματησε κτλ και την κοβουν και μετα ο κατηφορος ειναι απίστευτος . 5mg φιναστεριδη ειναι καλυτερη στο να διατηρήσει το μαλλι απο το 1mg . Σε συμβουλευω να μεινεις σε οποια δοση αποφασησες για 1 χρονο πριν παρεις αποφασεις για την αποτελεσματικοτητα , οι 3 μηνες και ο ενας μηνας που άλλαζες δοσολογια ειναι πολυ μικρο διαστημα . Επισης μπορεις να προσθεσεις και το fungoral σαμπουαν μερα παρα μερα . Επισης ναι ειναι συνηθισμένη η τριχόπτωση απο τελος ανοιξης και καλοκαιρι μη σκας .
Μακη, η φιναστεριδη μετα απο ερευνες διαπιστωθηκε οτι σε ποσοτητα 1mg ειναι αποτελεσματικη κατα της α.α. το αν περισοτερο φαρμακο ειναι κ καλυτερο ειναι κατι που χωραει πολλη συζητηση, θα μπορουσε να αμφισβητηθει διοτι αν υπηρχε περισοτερη δραστικοτητα με περισοτερα mg , εναντια στην α.α. που ειναι κ το θεμα μας, γιατι να μην κυκλοφορει σκευασμα των 1,5mg? ακομη κ1,75? Ομως πανω απο 1mg εχουμε την ιδια φαρμακευτικη ουσια για διαφορετικη παθηση που δεν ειναι αλλη απο την υπερπλασια του προστατη αδενα. Ειναι λοιπον μια ουσια που εχει αποδειχθει οτι με προτεινομενη δοση 5mg ανα χαπι συνταγογραφειται για οσους εχουν υπερπλασια του προστατη ενω σε δοση 1mg σαν αγωγη κατα της α.α. και αυτο γιατι εως 1mg η ουσια ειναι σχετικα ασφαλη για υγιη ατομα οσον αφορα τον προστατη αδενα. Με λιγα λογια ειμαι της αποψης οτι η υπερβαση της προτεινομενης για την α.α. δοσης του 1mg δεν σου δινει κατι περισοτερο παρα αυξημενες πιθανοτητες για ορμονικες διαταραχες, παρενεργειες.
 

makis25

Well-Known Member
Μακη, η φιναστεριδη μετα απο ερευνες διαπιστωθηκε οτι σε ποσοτητα 1mg ειναι αποτελεσματικη κατα της α.α. το αν περισοτερο φαρμακο ειναι κ καλυτερο ειναι κατι που χωραει πολλη συζητηση, θα μπορουσε να αμφισβητηθει διοτι αν υπηρχε περισοτερη δραστικοτητα με περισοτερα mg , εναντια στην α.α. που ειναι κ το θεμα μας, γιατι να μην κυκλοφορει σκευασμα των 1,5mg? ακομη κ1,75? Ομως πανω απο 1mg εχουμε την ιδια φαρμακευτικη ουσια για διαφορετικη παθηση που δεν ειναι αλλη απο την υπερπλασια του προστατη αδενα. Ειναι λοιπον μια ουσια που εχει αποδειχθει οτι με προτεινομενη δοση 5mg ανα χαπι συνταγογραφειται για οσους εχουν υπερπλασια του προστατη ενω σε δοση 1mg σαν αγωγη κατα της α.α. και αυτο γιατι εως 1mg η ουσια ειναι σχετικα ασφαλη για υγιη ατομα οσον αφορα τον προστατη αδενα. Με λιγα λογια ειμαι της αποψης οτι η υπερβαση της προτεινομενης για την α.α. δοσης του 1mg δεν σου δινει κατι περισοτερο παρα αυξημενες πιθανοτητες για ορμονικες διαταραχες, παρενεργειες.
Νικολα το οτι η φιναστεριδη σε μεγαλυτερη απο 1μγ δοση δουλευει καλυτερα για την α.α. απο το 1μγ δεν ειναι ζητημα συζητησης , αποψεων κτλ , μιας και υπαρχουν μελετες με hair counts που το δειχνουν . τα 5μγ φιναστεριδης ειναι παντα ανωτερα σε hair counts και hair weight απο το 1μγ . Οι παρενεργειες στη μεγαλυτερη δοση ενδεχεται να ειναι πιο συχνες αλλα οχι σε σημαντικο βαθμο . Ενας απο τους λογους που η μερκ διαλεξε το 1μγ ηταν και οικονομικος . Μιας και αυτες οι επιλογες γιναν παραπανω απο 20 χρονια πριν σε ενα φαρμακο που τοτε ηταν κατω απο πατεντα . Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω ντουταστεριδη 4 χρονια , μπαινω στον 5 χρονο , η οποια σε μελετες δινει 25% παραπανω τριχες απο οτι τα 5μγ φιναστεριδη . Σημασια εχει πως καποιος πρεπει να παιρνει αποφασεις για το τι φαρμακο θα χρησιμοποιει , με καθαρο μυαλο , χρησιμοποιοντας κριτικη σκεψη , εχοντας οσο γινεται πιο σφαιρικη ενημερωση . Με τα χρονια αυτο που εχω διαπιστωσει βεβαια ειναι πως στα φορουμ σχετικα με τριχοπτωση ( ελληνικα και ξενα) υπαρχουν πολλοι ανδρες που υποφερουν απο αλλα νοσηματα , πχ νευρωσεις , αγχωδης διαταραχη , και φαρμακα οπως η φιναστεριδη εχουν γινει αποδιοπομπαιος τραγος . Περιληπτικα , ναι το 1μγ φιναστεριδης δινει αποτελεσματα , τα 5 δινουν καλυτερα αποτελεσματα παντα . Ορμονικες διαταραχες εχει ολος ο αστικοποιημενος πλυθησμος θα ηθελα να σου πω και οι περισσοτεροι χρηστες φιναστεριδης που παραπονιουνται για παρενεργειες εχουν αλλου ειδους διαταραχες εν δυναμει πιο επικίνδυνες για την ποιοτητα της ζωης τους και που δυστηχως αφηνουν αθεραπευτες επειδη απλα κοιταν για προβλημα σε λαθος μερος.
 

crossfire

Well-Known Member
ειμαι στη φινα και μινοξ 2 και κατι χρονια τωρα,αρχισα με προσκαρ 1/4 αρχικα, μετα το πηγα στο 1/3 γιατι δεν εβλεπα προκοπη,πριν 3 μηνες το γυρισα σε 1/2 γιατι η τριχοπτωση ειχε ξεφυγει, παλι δεν ειδα προκοπη. Πριν 1 μηνα αποφασισα να αρχισω να το παιρνω ολοκληρο, παρενεργεια καμια ως τωρα, ουτε αραιο σπερμα ουτε αδυναμες στυσεις ουτε τιποτα αλλα ουτε καμια διαφορα στην τριχοπτωση. Εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι δεν με πιανει καθολου και τζαμπα ξοδευω τα λεφτα μου τοσο καιρο.Επισης εχει κανεις αλλος εποχιακη ολο το καλοκαιρι και το φθινιπωρο ψιλοστρωνει??

Το οτι έχεις τριχόπτωση δεν λέει κάτι.......όσο αυξημένη και να είναι.
Το σημαντικό είναι αν έχεις αραίωση ή όχι.
Λάθος όλες οι κινήσεις αυτές.
Ξεκινά πάλι 1/5 και μείνε σταθερός.......το φάρμακο μια χαρά δουλεύει.
Μην ασχολείσαι με την τριχοπτωση και την πρόσκαιρη αραιώση λόγω εποχής π.χ. ........και μην σε πιάνει πανικός.
Σε βάθος χρόνου θα είσαι σταθερός.
Αν χάνεις έδαφος σημαίνει ότι έχεις επιθετική τριχόπτωση και χωρίς φίνα θα ήσουν Norwood 5.
Επόμενη λύση είναι η ντουντα.
Τι ηλικία εχεις;
 

jo denko

Member
Το οτι έχεις τριχόπτωση δεν λέει κάτι.......όσο αυξημένη και να είναι.
Το σημαντικό είναι αν έχεις αραίωση ή όχι.
Λάθος όλες οι κινήσεις αυτές.
Ξεκινά πάλι 1/5 και μείνε σταθερός.......το φάρμακο μια χαρά δουλεύει.
Μην ασχολείσαι με την τριχοπτωση και την πρόσκαιρη αραιώση λόγω εποχής π.χ. ........και μην σε πιάνει πανικός.
Σε βάθος χρόνου θα είσαι σταθερός.
Αν χάνεις έδαφος σημαίνει ότι έχεις επιθετική τριχόπτωση και χωρίς φίνα θα ήσουν Norwood 5.
Επόμενη λύση είναι η ντουντα.
Τι ηλικία εχεις;
26 ειμαι,και ναι το τελευταιο 2μηνο αραιωνω κιολας δεν ειναι απλα τριχοπτωση.Κανονικα δεν θα επρεπε να ειχα σταθεροποιηθει μετα απο 2 χρονια?Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν μου εβγαλε καμια παρενεργεια, ακομα και στα 5mg, γιαυτο σκεφτομαι μηπως απλα δεν λειτουργει σε μενα και οτι εκανε το εκανε η μινοξ η οποια μαλλον χανει και αυτη σιγα σιγα σε αποδοση.
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Πιθανόν να έχει απαντηθει αυτό που θα ρωτησω , ωστόσο επειδή το συγκεκριμένο φάρμακο ειναι κατά κυριo λογο για τον καρκίνο του προστάτη. Η χρονιά χρηση 1 mg μπορει να έχει επίπτωση.;
 

minoxidilis

Active Member
Oσο πιο αποδεκτες γινονται τετοιες πρακτικες(περουκινια) τοσο πιο μακρια θα ειμαστε απο το να γινει αποδεκτη η καραφλα, τοσο πιο πολλοι νεοι θα πεφτουν σε καταθλιψη και θα καταστρεφετε η ζωη τους για παντα.

Ευχομαι να τα αποβάλει η κοινωνια.

Δυστυχως ομως δεν το πιστευω οτι θα το κανει. Οπως εχω πει στο παρελθον, σε καποια χρονια σε αυτο το φορουμ θα μιλαμε για μποτοξ και λιφτινγκ(θα εχουμε μεγαλωσει οι περισσοτεροι πολυ). Καταντια του ανθρωπινου ειδους.
Μενει να δουμε αν θα επιβεβαιωθω.

Μπιζνα ειναι η διογκωση της ανασφαλειας στο κεφαλακι μας.

Τα ειπες ολα,το θεμα ειναι αν καποιος αντεχει να βλεπει την εμφανιση του να χανετε,σε ενα κοσμο που οπως ελεγε και ο αριστοτελης(φαντασου στα αρχαια χρονια) η εμφανιση ειναι καλυτερη συστατικη επιστολη.Ανασφαλεια ισως,μπορει να ειναι και τελειομανια.Η κοινωνια δεν θα το αποβαλει θα γινει ακομα χειροτερο,βγαζουν λεφτα απο αυτο και τα προτυπα του καθε κοριτσιου και αγοριου ειναι σε ολους τους τομεις κορυφαια,πες λεφτα σωμα προσωπο.Αντρικιο ειναι να το γραψεις ολο το θεμα στα α.....α σου,εγω αυτην την μαχη δεν καταφερα να την κερδισω ποτε παντα με πειραζε το θεμα το εμφανισιακο.
 

MariosOik

Active Member
26 ειμαι,και ναι το τελευταιο 2μηνο αραιωνω κιολας δεν ειναι απλα τριχοπτωση.Κανονικα δεν θα επρεπε να ειχα σταθεροποιηθει μετα απο 2 χρονια?Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν μου εβγαλε καμια παρενεργεια, ακομα και στα 5mg, γιαυτο σκεφτομαι μηπως απλα δεν λειτουργει σε μενα και οτι εκανε το εκανε η μινοξ η οποια μαλλον χανει και αυτη σιγα σιγα σε αποδοση.

1mg, 2,5mg και μετα avodart... αυτα δουλευουν, αλλα αληθεια τωρα θα ρισκαρεις? Εγω ειμαι σχεδον 8 χρονια στο 1mg και εκει θα μεινω οτι κι αν γινει αφου δεν βγαζω παρενεργειες, αν αρχισω και αραιωνω πολυ και παλι δεν θα ανεβασω. Οσον αφορα την τριχοπτωση, 18 Ιουνιου εκοψα μινοξ και γινεται πανηγυρι απο τριχοπτωση, μου μενουν στα χερια ανα 10 στο λουσιμο, στο μαξιλαρι... εχω φαγουρα... ομως κανω υπομονη γιατι αραιωση δεν βλεπω... ισα ισα με ελαχιστο πιστολακι καθημερινα για 3 λεπτα μετα το λουσιμο στο κρυο και 1 λεπτακι στο πιο ζεστο το μαλλι μου μοιαζει καλυτερο απο ποτε... φοβαμαι ομως μιλαμε για αλλο λεβελ τριχοπτωσης και αδυναμιας... αν κανω μασαζ στο λουσιμο ειναι σαν να φευγουν με το αγγιγμα που λεμε... εχει κανεις να δωσει συμβουλη πανω σ αυτο?
 

nikolakis

Well-Known Member
1mg, 2,5mg και μετα avodart... αυτα δουλευουν, αλλα αληθεια τωρα θα ρισκαρεις? Εγω ειμαι σχεδον 8 χρονια στο 1mg και εκει θα μεινω οτι κι αν γινει αφου δεν βγαζω παρενεργειες, αν αρχισω και αραιωνω πολυ και παλι δεν θα ανεβασω. Οσον αφορα την τριχοπτωση, 18 Ιουνιου εκοψα μινοξ και γινεται πανηγυρι απο τριχοπτωση, μου μενουν στα χερια ανα 10 στο λουσιμο, στο μαξιλαρι... εχω φαγουρα... ομως κανω υπομονη γιατι αραιωση δεν βλεπω... ισα ισα με ελαχιστο πιστολακι καθημερινα για 3 λεπτα μετα το λουσιμο στο κρυο και 1 λεπτακι στο πιο ζεστο το μαλλι μου μοιαζει καλυτερο απο ποτε... φοβαμαι ομως μιλαμε για αλλο λεβελ τριχοπτωσης και αδυναμιας... αν κανω μασαζ στο λουσιμο ειναι σαν να φευγουν με το αγγιγμα που λεμε... εχει κανεις να δωσει συμβουλη πανω σ αυτο?
Πάρε ενα betnovate scalp κ βάλτο ώσπου να τελειώσει. Λογικά θα σε φρενάρει αρκετά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Για δωσε info περισσοτερα αν μπορεις
Κορτιζονούχα λοτιον ειναι που χρησιμοποιείτε στην γυροειδη κυρίως. Την βάζω κατα διαστήματα που εχω αυξημένη τριχόπτωση κ κανει δουλιτσα. Εδω κ ενα μηνα βέβαια που χάνω 300-400 τριχες ημερησίως δεν εκανε κ πολλά. Παρτην κ βλέπεις
 

dim d

Well-Known Member
γενικα η κορτιζονη σαν παρενεργεια εχει και την τριχοφυια, οποτε χρησιμοποιηται και σε μιγματα με μινοξ, αλλα και επειδη μειωνει τη φαγουρα που προκαλει, δεν ειναι για πολυ ομως.
 

karampalikis

Active Member
Πριν μερικούς μήνες είχα κάποιο πρόβλημα και μου έδωσε ο γιατρός κορτιζόνη σε χάπι για 10 μέρες....μέσα σε 10 μέρες μόνο, τα μαλλιά ήταν λες και είχαν πάρει αναβολικά.
Φαντάζομαι και η τοπική χρήση θα έχει καλά αποτελέσματα.
ΑΛΛΑ πότε δεν πρέπει να παίρνουμε κορτιζόνη (κυρίως για μεγάλο χρονικό διάστημα) χωρίς την επίβλεψη γιατρού.
 

dim d

Well-Known Member
Πριν μερικούς μήνες είχα κάποιο πρόβλημα και μου έδωσε ο γιατρός κορτιζόνη σε χάπι για 10 μέρες....μέσα σε 10 μέρες μόνο, τα μαλλιά ήταν λες και είχαν πάρει αναβολικά.
Φαντάζομαι και η τοπική χρήση θα έχει καλά αποτελέσματα.
ΑΛΛΑ πότε δεν πρέπει να παίρνουμε κορτιζόνη (κυρίως για μεγάλο χρονικό διάστημα) χωρίς την επίβλεψη γιατρού.
Συμφωνω απολυτα εγω ειχα κατακρατηση και μαυρους κυκλους οσο την εβαζα απο την αλλη, οταν ξεκινησα μονο μινοξ φανηκε η διαφορα...αυτη η κοπρτιζονη παντως για πασα νοσο και μαλακια.
 

MariosOik

Active Member
Φταιει το χτενισμα επειδη η χτενα ουσιαστικα ξυνει και το κρανιο λιγο (ανακουφιζει) φταιει το καθημερινο πιστολακι για 3-4 λεπτα απο τα οποια μονο το 1 ειναι στη μεσαια σκαλα? Δεν μπορει να ειναι σεντινγκ ολο αυτο? Κατι το χειροτερευει... δεν ξερω τι να κανω παιδες... λογικα θα εχω αδειασμα με τοσο που χανω δεν νομιζω να προλαβει να ανανεωνεται ολο αυτο.
 
Μπλουζα