Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

JORJE

Active Member
Καλησπέρα σε όλους!!Εγω σήμερα παρέλαβα απο φαρμακείο της γειτονιάς 200 καψουλες φινας των 1,25 mg,κατόπιν παραγγελίας μου απο την Παρασκευή,με κόστος 30 ευρώ..Αυτή η διαδικασία του proscar κ του κοψίματος,αρχίζει να με κουράσει 8 μήνες στο φάρμακο,με καλα οφείλω να ομολογήσω μέχρι στιγμής αποτελέσματα στο crown..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
Παιδιά κάποιος με πιο "κοφτερή" ματια, θεωρείται ισόποση κατανομή για /4=1.25;
 

Συνημμένα

  • proscar.jpg
    proscar.jpg
    4.4 KB · Προβολές: 48

karampalikis

Active Member
Για 20 μέρες έπαιρνα φίνα 1 mg σε κάψουλες (φτιαγμένες από φαρμακοποιο).....μετα τις 12-15 μερες ένιωθα έντονους καρδιακους παλμους όλη την ώρα, εβλεπα περιεργα ονειρα ενώ γενικά σπάνια βλέπω, κοιμόμουν πολυ δυσκολα και ξυπνούσα πριν χορτάσω ύπνο. Έτσι πήγα στην δερματολόγο να μου γράψει εξετάσεις.....
Μου έγραψε τις εξετάσεις και είχα σκοπο την επόμενη μερα να πάω στον μικροβιολόγο.....αυτό δεν έγινε ποτε και αυτό γιατί το βραδυ είχα τόσο γρήγορους και δυνατούς καρδιακους παλμούς που δεν μπορούσα να κοιμηθώ και έτσι πήγα σε καρδιολόγο......με την καρδιά όλα καλα (το ήξερα ότι θα ήταν έτσι, για σιγουριά πηγα) αλλά τα ηπατικά ένζυμα ήταν ανεβασμένα και οι χτύποι είχαν βαρεσει κοκκινο.
Έκοψα βέβαια την φινα και πλέον είμαι πολύ καλυτερα.
Πάντως σε ένα 20ημερο η τρίχα είχε γίνει αισθητά πιο χοντρή.

Όσον αφορά εμένα και τις αγωγές με μινοξ και φινα...και οι δύο ειχαν πολύ καλά αποτελέσματα στο μαλλί σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλά οι παρενέργειες και αυτές έντονες και σχεδόν αμέσως (της φινας σαφώς πιο επικίνδυνες).

Τουλάχιστον τώρα θα είμαι ήσυχος ότι έκανα ότι μπορούσα.
 

christopher

New Member
καλησπερα αλανια ηθελα να μου πειτε ενα φαρμακειο στην Αθηνα να αγορασω προσκαρ χωρις συνταγη ιατρου και να μου πειτε το κοστος για ενα κουτακι....γιατι δεν θελω να παω σε οποιο φαρμακειο να ειναι και να δινω εξηγησεις κλπ...ελπιζω να με καταλαβαινεται ευχαριστω!
 

thatcher

Active Member
~6.70 νομιζω το πήρα και τις 2 φορές. Πήγαινε σε φαρμακείο που συνήθως το έχει νέο ατομο, αντρας κατα προτίμηση, συνηθως δε ρωτανε.
 

JORJE

Active Member
Φιλε Christopher καλησπέρα.Πας απλά σε ενα φαρμακείο,το οποιοδήποτε φαρμακείο κ ζητάς ενα κουτί Proscar των 5 mg.Τελος.Δεν συνταγογραφείται.Δεν τους δίνεις αναφορά.Το θελω για τριχόπτωση κ το κόβεις,αν σε ρωτήσει κάποιος..Σαν καραμέλες το πουλανε το συγκεκριμένο σκεύασμα παντού..
 

makis25

Well-Known Member
Για 20 μέρες έπαιρνα φίνα 1 mg σε κάψουλες (φτιαγμένες από φαρμακοποιο).....μετα τις 12-15 μερες ένιωθα έντονους καρδιακους παλμους όλη την ώρα, εβλεπα περιεργα ονειρα ενώ γενικά σπάνια βλέπω, κοιμόμουν πολυ δυσκολα και ξυπνούσα πριν χορτάσω ύπνο. Έτσι πήγα στην δερματολόγο να μου γράψει εξετάσεις.....
Μου έγραψε τις εξετάσεις και είχα σκοπο την επόμενη μερα να πάω στον μικροβιολόγο.....αυτό δεν έγινε ποτε και αυτό γιατί το βραδυ είχα τόσο γρήγορους και δυνατούς καρδιακους παλμούς που δεν μπορούσα να κοιμηθώ και έτσι πήγα σε καρδιολόγο......με την καρδιά όλα καλα (το ήξερα ότι θα ήταν έτσι, για σιγουριά πηγα) αλλά τα ηπατικά ένζυμα ήταν ανεβασμένα και οι χτύποι είχαν βαρεσει κοκκινο.
Έκοψα βέβαια την φινα και πλέον είμαι πολύ καλυτερα.
Πάντως σε ένα 20ημερο η τρίχα είχε γίνει αισθητά πιο χοντρή.

Όσον αφορά εμένα και τις αγωγές με μινοξ και φινα...και οι δύο ειχαν πολύ καλά αποτελέσματα στο μαλλί σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλά οι παρενέργειες και αυτές έντονες και σχεδόν αμέσως (της φινας σαφώς πιο επικίνδυνες).

Τουλάχιστον τώρα θα είμαι ήσυχος ότι έκανα ότι μπορούσα.
πολυ συνηθισμενη παρενεργεια η αισθηση παλμων και αυξημενοι παλμοι ηρεμιας ειναι απο τη μινοξ και οχι απο τη φιναστεριδη . Ειδικα μεσα σε 20 μερες και με δοση 1 μγ . Επειδη οι καψουλες ηταν φτιαγμενες απο φαρμακοποιο , σκεφτηκες μηπως ειχες καποια αλεργικη αντιδραση σε καποιο εκδοχο , που γεμισε τη καψουλα ο φαρμακοποιος; Επισης οταν λες ανεβασμενα ηπατικα ενζυμα , ποια ηταν τα νουμερα , ποσο ανεβασμενα; Επισης μιας και τα συμπτωματα σου ολα δειχνουν στρες , αγχος , μηπως να μειωσεις για ενα διαστημα τον καφε , ασχετα αν παιρνεις φαρμακα για μαλλι η οχι . Ισως στο μελλον θα μπορουσες να δοκιμασεις το φαρμακο ατοφιο , οχι φτιαγμενο απο φαρμακοποιο , για παραδειγμα κομματιασμενο χαπι προσκαρ . Και να δεις τοτε αν εφταιξε η φιναστεριδη η κατι αλλο που ειχε το χαπι ή συνδιασμος .
 

karampalikis

Active Member
πολυ συνηθισμενη παρενεργεια η αισθηση παλμων και αυξημενοι παλμοι ηρεμιας ειναι απο τη μινοξ και οχι απο τη φιναστεριδη . Ειδικα μεσα σε 20 μερες και με δοση 1 μγ . Επειδη οι καψουλες ηταν φτιαγμενες απο φαρμακοποιο , σκεφτηκες μηπως ειχες καποια αλεργικη αντιδραση σε καποιο εκδοχο , που γεμισε τη καψουλα ο φαρμακοποιος; Επισης οταν λες ανεβασμενα ηπατικα ενζυμα , ποια ηταν τα νουμερα , ποσο ανεβασμενα; Επισης μιας και τα συμπτωματα σου ολα δειχνουν στρες , αγχος , μηπως να μειωσεις για ενα διαστημα τον καφε , ασχετα αν παιρνεις φαρμακα για μαλλι η οχι . Ισως στο μελλον θα μπορουσες να δοκιμασεις το φαρμακο ατοφιο , οχι φτιαγμενο απο φαρμακοποιο , για παραδειγμα κομματιασμενο χαπι προσκαρ . Και να δεις τοτε αν εφταιξε η φιναστεριδη η κατι αλλο που ειχε το χαπι ή συνδιασμος .
Δύο φορές έχω δοκιμάσει μινοξ, μία πέρυσι για 3 μήνες την 5% και μια φέτος για 1μιση μήνα την 2%......μπορώ να πω ότι είχα όλες τις άλλες παρενέργειες εκτός απο έντονους και γρήγορους παλμούς...
Καφέ έχω χρόνια να πιω.
Είχα κάπου 55 και 75 ενώ το όριο είναι 40 (SGOT, SGPT)
Πήρα τόση πολλή τρομάρα που δεν ξέρω αν θα ξαναδοκιμάσω. Ήταν λες και πήγαινε να σπάσει η καρδιά μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cabof

Member
Για να μην ανοιγω νεο θεμα κι επειδη ειναι αδυνατον να διαβασω ολα τα μηνυματα.. μπορει καποιος να μου πει 2 λογια για το φαρμακο; Χρησιμοποιω μινοξιδιλη 1 χρονο τωρα χωρις αποτελεσμα.. Παω 34, δεν ξερω τι norwood ειμαι επειδη εχω μακρια μαλλια.. Εχω ανοιξει ηδη ενα topic με το θεμα μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Owly

New Member
Δύο φορές έχω δοκιμάσει μινοξ, μία πέρυσι για 3 μήνες την 5% και μια φέτος για 1μιση μήνα την 2%......μπορώ να πω ότι είχα όλες τις άλλες παρενέργειες εκτός απο έντονους και γρήγορους παλμούς...
Καφέ έχω χρόνια να πιω.
Είχα κάπου 55 και 75 ενώ το όριο είναι 40 (SGOT, SGPT)
Πήρα τόση πολλή τρομάρα που δεν ξέρω αν θα ξαναδοκιμάσω. Ήταν λες και πήγαινε να σπάσει η καρδιά μου.
Δν νμζω οτι η φιναστεριδη μεταβολιζετα απο τ CYP450 για να σ κανει αυξηση και επιπλεον δν εχω ακουσει ποτε το dht η τεστοστερονη να εχουν αντιαρρυθμικη δραση, στα αγγεια εχουν μια δραση η οποια ειναι θελει μακροχρονια εκθεση αλλα στην καρδια τοσο αμεσα να κανει κτ δν νμζ
 

karampalikis

Active Member
Δν νμζω οτι η φιναστεριδη μεταβολιζετα απο τ CYP450 για να σ κανει αυξηση και επιπλεον δν εχω ακουσει ποτε το dht η τεστοστερονη να εχουν αντιαρρυθμικη δραση, στα αγγεια εχουν μια δραση η οποια ειναι θελει μακροχρονια εκθεση αλλα στην καρδια τοσο αμεσα να κανει κτ δν νμζ
Στο συκώτι μεταβολίζεται. Το άγχος το είχα το πρώτο δεκαήμερο. Εφόσον δεν είδα παρενέργειες ηρέμησα, οπότε εικάζω ότι φταίει η φίνα. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά εφόσον δεν έπαιρνα τίποτα άλλο και δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα με τους καρδιακούς παλμούς, εκεί πάει το μυαλό μου.
 

christopher

New Member
Φιλε Christopher καλησπέρα.Πας απλά σε ενα φαρμακείο,το οποιοδήποτε φαρμακείο κ ζητάς ενα κουτί Proscar των 5 mg.Τελος.Δεν συνταγογραφείται.Δεν τους δίνεις αναφορά.Το θελω για τριχόπτωση κ το κόβεις,αν σε ρωτήσει κάποιος..Σαν καραμέλες το πουλανε το συγκεκριμένο σκεύασμα παντού..
αυτο θα κανω...το εχουν ετοιμοπαραδοτο οι περισσοτεροι η το παραγγελετε πριν πατε;
 

cabof

Member
Απαντηση δεν πηρα, οποτε το αγορασα ηδη και θα το ξεκινησω.. Επειδη πηρα των 5 mg, μπορει καποιος να μου πει πως να το κοβω και πως/ποτε να το παιρνω; Ευχαριστω
 
Μπλουζα