Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

Rick

Member
Καλημέρα, χρόνια πολλά. Σε εμένα πέρυσι κράτησε σε μόνιμη βάση και το χρώμα επανήλθε μετά το καλοκαίρι, ίσως και λόγω του ηλίου. (κανένα 6μηνο μετά τη διακοπή του wounding) Αν βλέπεις ότι επανέρχεσαι καλώς, αλλά να προσέχεις γιατί τα κερατινοκύτταρα προστατεύουν το δέρμα από την ηλιακή ακτινοβολία, γι αυτό ίσως και το καλοκαίρι χάνω πολύ έδαφος τελευταία σε αντίθεση με άλλες φορές.
Πάντως δοκίμασα το keratinocytes transfer και όντως κάνει δουλειά...
Γενικότερα στο μαλλί τι βλέπεις?
Δεν έχω το εντυπωσιακό αποτέλεσμα που είχες εσύ - άλλωστε δεν εφάρμοσα το πρόγραμμα σου στο σύνολο του -, ωστόσο βλέπω ότι γενικά το wounding μετά από microneedling σε συνδυασμό με κάποια τοπικά όπως το Serioxyl με VPA αλλά και Adipose Stromal Cells δουλεύουν καλύτερα από άλλες εφαρμογές που ακολούθησα στο παρελθόν, είτε τοπικά, είτε oral: ανάλογα προσταγλανδίνης, propecia, ιδιοσκευάσματα με καφεϊνη και lithium, minoxidil, cg210, DS, πεπτίδια χαλκού, saw palmetto, softlaser κ.λ.π. Το πρόβλημα μου βέβαια είναι κυρίως στην περιοχή των κροτάφων και του hair line, που είναι αρκετά δύσκολες περιοχές για regrowth, ωστόσο ακόμη και σ' αυτές τις περιοχές παρατήρησα ήπια επανέκφυση με μικρές τρίχες που σε κάποιο ποσοστό 5-10% μεγάλωσαν κι έγιναν κανονικές στην πορεία. Επειδή όμως μεσολάβησε το καλοκαίρι και μετά και τις επισημάνσεις σου διέκοψα το πρωτόκολλο δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα. Τώρα είμαι ξανά στον μήνα επάνω με 2 δυνατές εφαρμογές dermapen 1.5 -2mm (κάθε δεύτερο ΣΚ), serioxyl με VPA καθημερινά, βιολογικό σαμπουάν με σιρτουϊνες και καφείνη, tamanu και καστορέλαιο, και oral παίρνω grape seeds, colostrum και γανόδερμα. Ταυτόχρονα επειδή μπορώ και περνάω εύκολα στην Τουρκία καθώς κατοικώ σε νησί του Ανατολικού Αιγαίου διατηρώ καλές σχέσεις με τούρκο δερματολόγο απέναντι. που μου υποσχέθηκε να μου δώσει το kelopesia πριν την επίσημη του κυκλοφορία. Ειλικρινά αν δεν είναι καμία vepanthol θέλω να δω τι κάνει και κυρίως που βασίζεται η δράση του αλλά και το delivery method. Υποψιάζομαι η δραστική του ουσία θα είναι encapsulated σε τίποτα λιποσώματα. Το περιμένει τέλος Ιανουαρίου! Αν έχω νέα θα ενημερώσω το forum!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Rick ωραίος. Έχω παραγγείλει και εγώ cordyceps. Πιστεύω για συντήρηση έχουν πολύ καλό ενεργητικό από πίσω τους.
Κράτησε μας ενήμερους αν κάνεις κίνηση με το kelopesia. Με ενδιαφέρει και μένα...
 

dk1984

Member
@Rick ωραίος. Έχω παραγγείλει και εγώ cordyceps. Πιστεύω για συντήρηση έχουν πολύ καλό ενεργητικό από πίσω τους.
Κράτησε μας ενήμερους αν κάνεις κίνηση με το kelopesia. Με ενδιαφέρει και μένα...
cordyceps gomi απο που παραγγειλες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cordyceps gomi απο που παραγγειλες

πήρα 2 από αυτό, μιας και μου αρέσει το κακάο
http://eu.iherb.com/Madre-Labs-Coco...coa-Beverage-7-93-oz-225-g/23648?rcode=GED260
και μαζί με κάτι πρωτεΐνες πήρα να δοκιμάσω και μερικά από αυτά
https://fit1.gr/herbal-extracts/hea...m-the-east-codryceps-complex-10-x-10-ml/22632
https://fit1.gr/herbal-extracts/hea...m-the-east-reishi-supertonic-10-x-10-ml/22627

περιμένω και κάτι δημοπρασίες από ebay με beta glucan και astragalus
Θέλω να τα δοκιμάσω για κανένα 6μηνο τουλάχιστον
 

johnysblue

Active Member
@GOMI εσυ που εισαι master σε αυτα..παιρνω συμπληρωμα συμπλεγματος B τις φυτικες της σολγκαρ..επειδη μου κανει τρομερη δουλεια στη ΣΔ και τριχοπτωση κ θελω να τις συνεχισω.Ειναι ασφαλες για το συκωτι να συνεχισω σερυ?σε λιγο μου τελειωνουν οι 50
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

calchas

Member
GOMI,καλημέρα.
Σε τι NW βρίσκεσαι πλέον σήμερα και τί regimen ακολουθείς αυτήν την στιγμή που μιλάμε?
Επλίζω να μην έχεις καταθέσει τα όπλα.
 

leo

Member
Μετά από ψάξιμο για Ginseng και όχι μόνο βρήκα αυτό 15€ 110ml από e-bay η αρχή έγινε κ βλέπουμε

50d420e7b124ae5e0439aa4ca4d9f314.jpg


5e977cd39779be7ea9c24317da857ae2.jpg





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

vag25

Well-Known Member
@GOMI εσυ που εισαι master σε αυτα..παιρνω συμπληρωμα συμπλεγματος B τις φυτικες της σολγκαρ..επειδη μου κανει τρομερη δουλεια στη ΣΔ και τριχοπτωση κ θελω να τις συνεχισω.Ειναι ασφαλες για το συκωτι να συνεχισω σερυ?σε λιγο μου τελειωνουν οι 50
ποια παιρνεις?
Εχει και φολικο οξυ ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI,καλημέρα.
Σε τι NW βρίσκεσαι πλέον σήμερα και τί regimen ακολουθείς αυτήν την στιγμή που μιλάμε?
Επλίζω να μην έχεις καταθέσει τα όπλα.

Καλημέρα. Παίζω όπως στις αρχικές φότο του θέματος, 3v με κατά διαστήματα (τελευταία το καλοκαίρι) διάχυτη. Η αλήθεια είναι πως έχω ψιλοβαρεθεί και δεν ασχολούμαι όπως παλιότερα. Ξόδεψα πάρα πολλά χρήματα για πειραματισμούς και για να δοκιμάσω και άλλα πράγματα που ήθελα, θέλω άλλα τόσα.
Το θέμα είναι πως δεν βρίσκω πλέον τόσο νόημα, γιατί όπως περιγράφεις πολύ σωστά κατ εμέ στο δικό σου θέμα του μηχανικού παράγοντα, έχω καταλήξει προ καιρού πως η όλη περιοχή έχει υποστεί remodeling και το μόνο που κάνω πλέον είναι σχεδόν καθημερινό roller με 0,5mm βάζοντας stemoxydine + folligen. Έχω και ένα adenogen το οποίο δεν θα ξαναπάρω όταν μου τελειώσει γιατί δεν πιστεύω πως κάνει κάτι.

Αυτό που καταφέρνω με τα παραπάνω είναι να δίνω λίγο "τονικότητα" στα ήδη υπάρχοντα αλλά αδύναμα μαλλιά δίνοντας την αίσθηση πιο αυξημένης πυκνότητας, κάτι που αν διατηρούταν μόνιμα δεν θα με χάλαγε σαν εικόνα, αλλά αν τα αφήσω εντελώς στην τύχη τους, η εικόνα είναι απογοητευτική (όπως η πρώτη φοτο που έχω βάλει στην αρχή).
Στην παραπάνω προσέγγιση έχω καταλήξει πως ο μικροτραυματισμός του δέρματος, βοηθάει στο να αυξάνει τις wnt πρωτείνες (υπάρχουν έρευνες γι αυτό βασικά) και βοηθάει λίγο στην ενδυνάμωση.

Τραυματισμός με μεγαλύτερες βελόνες, 1,5-2,00mm μου δούλευε αρκετά καλύτερα σε θέμα πυκνότητας, αλλά μου καταστρέφει τα μελανοκύτταρα (whitening effect) και με προβλημάτισε πολύ το να το συνεχίσω, οπότε δυστυχώς και εδώ στο τέλος "φάγαμε πόρτα"
 

calchas

Member
To wnt/b-catenin pathway παίζει σημαντικό ρόλο στην δημιουργία υπερτροφικών ουλών και βραδείας επούλωσης στους άντρες εξαιτίας της διυδροτεστοστερόνης.Δες εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18855875

Επίσης το ίδιο μονοπάτι μάλλον εξηγεί και την τριχοφυή δράση της μινοξιδίλης.Δες εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21524889
 

35007

Member
Gomi πριν το λουσιμο βαζω αιθερια ελαια με λαδι βασης για ενα τριωρο ενω αμεσως μετα το λουσιμο ρολλερ 0,5 και stemoxydine. Να τα διατηρησω τα αιθερια ελαια πριν το λουσιμο ή να εφαρμοζω μονο το λαδι; Εσυ στην πρωτη σελιδα του θεματος και οσον αφορα τα αιθερια ελαια κανεις χρηση πάντα ημερα/ες μετα το ρολλερ ομως.
 
Μπλουζα