Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

Spyrous

New Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι όντως παρήγγειλα το derminator. Μπορεί να ήταν και ανοησία, αλλά διάβασα ότι μειώνει κατά πολύ την πιθανότητα για ουλές. Δεν έχω ιδέα τί είναι τα πεπτίδια χαλκού, το beta glucan, το colostrum (είμαι 35).

1) Φαντάζομαι τα πεπτίδια και η ενυδατική χρησιμοποιούνται τη μέρα του βελονισμού, μετά το LiCl?
2) Πρόταση για ενυδατική?
3) Πρόταση για C?
3) Ούτε και γω έχω σκοπό για pge2. Άλλωστε μόνο σε αυτό το ιδιωτικό φόρουμ δεν τη βρίσκουν? Και είναι και ακριβή.
4) Σουλφασαλαζίνη και πόσιμο καστορέλαιο έχω ήδη ξεκινήσει. Σκέφτηκα να μην περιμένω μέχρι να τα έχω όλα, αλλά να ξεκινήσω σταδιακά με όσα έχω.
5) Επίσης πληροφορίες για beta glucan, colostrum πεπτίδια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Pithika την μέθοδο αυτή του detumescence δεν θα μπορούσε και το ρόλλερ να αντικαταστήσει ή και να την κάνει καλύτερα; Αν πχ κάποιος έκανε με μικρό 0,75 ανα 10 μέρες για να αποφύγει τυχόν δυσάρεστες συνέπειες(όπως έχει αναφέρει ο Gomi).Γιατι όταν λες σκληρόδερμα νόμιζω αναφέρεσαι στο "καρούμπαλο" που έχουν κάνει αρκετοι κατα καιρούς λόγο.,.,Ψάχνω αλλα δεν βρίσκω αν υπήρχε κάπου νήμα για το detumescence , εσυ το κάνεις κάθε μέρα, κάνεις απλα μασαζ με πιεση, και για πόση ώρα;
Όχι. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Μια φορά τουλάχιστον την βδομάδα εδώ και χρόνια. Το κάνω έτσι ώστε να κάνω το δέρμα μου όσο πιο ελαστικό γίνεται που με τα χρόνια είναι πιο εύκολο, χωρίς να χρονομετρώ.
 

nine

Active Member
3) Ούτε και γω έχω σκοπό για pge2. Άλλωστε μόνο σε αυτό το ιδιωτικό φόρουμ δεν τη βρίσκουν? Και είναι και ακριβή.
4) Σουλφασαλαζίνη και πόσιμο καστορέλαιο έχω ήδη ξεκινήσει. Σκέφτηκα να μην περιμένω μέχρι να τα έχω όλα, αλλά να ξεκινήσω

το ποσιμο καστορελαιο ειναι το ιδιο με αυτο το παχυρευστο που βαζουμε στο μαλλι;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι όντως παρήγγειλα το derminator. Μπορεί να ήταν και ανοησία, αλλά διάβασα ότι μειώνει κατά πολύ την πιθανότητα για ουλές. Δεν έχω ιδέα τί είναι τα πεπτίδια χαλκού, το beta glucan, το colostrum (είμαι 35).

1) Φαντάζομαι τα πεπτίδια και η ενυδατική χρησιμοποιούνται τη μέρα του βελονισμού, μετά το LiCl?
2) Πρόταση για ενυδατική?
3) Πρόταση για C?
3) Ούτε και γω έχω σκοπό για pge2. Άλλωστε μόνο σε αυτό το ιδιωτικό φόρουμ δεν τη βρίσκουν? Και είναι και ακριβή.
4) Σουλφασαλαζίνη και πόσιμο καστορέλαιο έχω ήδη ξεκινήσει. Σκέφτηκα να μην περιμένω μέχρι να τα έχω όλα, αλλά να ξεκινήσω σταδιακά με όσα έχω.
5) Επίσης πληροφορίες για beta glucan, colostrum πεπτίδια?

Δες στην πρώτη σελίδα, snail repair anti wrinkle gel και folligen solution therapy spray για χρήση. Αγορές από ebay όπως επίσης και beta glucan.
Colostrum το καλύτερο σε χαμηλή τιμή είναι του iherb.
Δεν είμαι υπέρ της χρήσης sulfa πριν ξεκινήσεις ρολλερ...
 

cool11

Well-Known Member
snail repair anti wrinkle gel

Gomi με ενδιαφερει κι εμενα αυτο.
Γι'αυτη εδω τι λες ?
http://tinyurl.com/zdjf3l2

Πως την εφαρμοζεις;
Τι προσφερει; Φερνει οντως ενα καλο αποτελεσμα στο μαλλι;

Ας πει αν καποιο αλλο μελος εχει κανει εφαρμογη παρομοιας κρεμας ή gel.
 

fasda

Active Member
καλα ολα τα φολλιγκεν απο USA ερχονται? ποσο πανε τα μεταφορικα?παιζει κανενα προβλημα με το τελωνειο?
 

cool11

Well-Known Member
καλα ολα τα φολλιγκεν απο USA ερχονται? ποσο πανε τα μεταφορικα?παιζει κανενα προβλημα με το τελωνειο?

Δυστυχως, κι εγω δεν βρηκα ποτε ευρωπαιο seller. Ερχονται κανονικα παντως, δεν ειχα ποτε θεμα με τελωνειο. Με τετοια μεταφορικα ομως, συμφερει να παρεις δυο μπουκαλια αντι για ενα, ξερω, ανεβαινει το ποσο, αλλα και πως να γινει.
Αν υπηρχε ευρωπαιος seller θα ηταν καλυτερα.
 

Spyrous

New Member
Σήμερα παρήγγειλα και UVB lamp. Μένει το Sieroxyl. Περιμένω να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα προτού ξεκινήσω το πρωτόκολλο.
 

nikolakis

Well-Known Member
Σήμερα παρήγγειλα και UVB lamp. Μένει το Sieroxyl. Περιμένω να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα προτού ξεκινήσω το πρωτόκολλο.

Σπύρο συγνώμη αλλα δεν εχω καταλάβει ακριβώς τι θα κανεις; Τι είδους θεραπεία ξεκινάς;
 

Spyrous

New Member
Θέλω να ξεκινήσω το ghetto protocol του Ελβετού, όπως αυτό περιγράφεται στην ιστοσελίδα του swisstemples.com
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Spyrous

New Member
Τον έχω δει να σχολιάζει από 'δω και από 'κει στο reddit. Πάντως η σιωπή του είναι ανησυχητική, αλλά από την άλλη δεν υπάρχει και κάποιο καλύτερο μονοπάτι πιστεύω. Σκέφτομαι να το πιάσω από όσες μεριές γίνεται. Ίσως πάρω και κάνα συμπλήρωμα κασσίτερου. Το σιτάρι και γενικότερα τη ζάχαρη την έχω κόψει, αν και αυτό αντιτίθεται στη προσέγγιση άλλων που ασχολούνται με το ζήτημα, όπως αυτός ο Danny Rody, που είναι fanboy του Ray Peat.
 

Spyrous

New Member
Για ό,τι αξία έχει, η λάμπα λογικά θα έρθει την Τετάρτη και το Derminator λίγες μέρες μετά. Είναι τα μόνα που απομένουν για να έχω όλα όσα χρειάζονται..
 

Spyrous

New Member
Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά μόλις σήμερα ήρθε ο derminator. Μένει τώρα να πάρω κάποια άλλα ψιλοπράγματα, για να ανακατέψω καστορέλαιο με DMSO και θα μπορώ να ξεκινήσω. Καλές γιορτές παίδες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Update.
Είχα σταματήσει τον τραυματισμό από τέλη Μαρτίου περίπου και διατηρούσα τα αποτελέσματα μέχρι τον Ιούλιο. Συνολικά 9-10 μήνες. Τον Αύγουστο υπήρξε ολική υποχώρηση, κατά την περίοδο των διακοπών.
Θεωρώ πως ο ήλιος μου έκανε μεγάλη ζημιά μιας και βλέπω και τώρα κάποιες παρενέργειες πάνω σε αυτό που είναι οι εξής.

Μέχρι τα μέσα του Οκτώβρη, το αρνητικό αποτέλεσμα του καλοκαιριού παρέμενε και είχα ξεκινήσει dermaroller 0.5mm καθημερινά για περίοδο 3 εβδομάδων, ακολουθώντας μια έρευνα για συνολικά 10 κύκλους εφαρμογής.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064188/

Στην αρχή έβαζα μόνο στο καπάκι folligen.
Είδα μια μικρή βελτίωση στο τέλος των 3 εβδομάδων που συνεχίστηκε κατά την διάρκεια που ξεφλούδιζε ελαφρά το δέρμα. Επαναλάμβανα μερικούς κύκλους 2-3 ημερών συνεχόμενα μέχρι να καταφέρω ξανά ελαφρύ ξεφλούδισμα και αυτή τη φορά πρόσθεσα serioxyl + adenogen.
Μέσα σε 2 εβδομάδες, ανέκτησα περίπου το 80% του εδάφους που έχασα το καλοκαίρι.
Για τον υπόλοιπο 1,5 μήνα παρέμενε αυτό το αποτέλεσμα, αλλά το δέρμα δεν κατάφερνα να το ερεθίσω πλέον αρκετά ώστε να ανανεώνεται (ξεφλούδισμα)

Επιχείρησα να κάνω με το dermapen μια εφαρμογή με 2,5mm βάζοντας 12 ώρες πριν vpa και λίγο πριν την εφαρμογή lidocain. Μετά τον τραυματισμό στο καπάκι serioxyl και ξανά lidocain μετά από 4 ώρες καθώς και το πρωί της επόμενης ημέρας.
Το αποτέλεσμα ήταν για 5 με 6 ημέρες, τα σημάδια να είναι ιδιαίτερα εμφανής κάτι που έδειχνε πως η lidocain πάνω στο θέμα epidermal growth factor έκανε δουλειά.
Συνέχισα serioxyl+adenogen μαζί με folligen μόνο και στις 6 ημέρες που το δέρμα άρχιζε να ξεφλουδίζει το μαλλί έφτασε το ίδιο αποτέλεσμα που είχα πέρυσι.
Εμφανέστατη πάχυνση της τρίχας και πύκνωση.

Η παρενέργεια που ανέφερα στην αρχή και πιστεύω πως μου κάνει ζημιά στον ήλιο, είναι ότι το δέρμα μου 2 εκατοστά κάτω από την hairline και σε όλο το κεφάλι που κάνω το dermapen, αποχρωματίζεται σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπο. Δηλαδή ασπρίζει, κάτι που ψάχνοντας είδα πως αναφέρεται ως hypopigmentation και αφορά καταστροφή των μελανοκυττάρων, τα οποία βρίσκονται στο τέλος της επιδερμίδας, περίπου 0,5mm βάθος.
Το ίδιο συνέβη και πέρυσι, αλλά νόμιζα πως ήταν κάποια παρενέργεια από τα πολλά τοπικά που έβαζα καθώς κάποια, ως antiaging ανέφεραν το κλασσικό whitening.

Φοβούμενος για κανένα μόνιμο vitiligo, τον τραυματισμό προς το παρόν με πάνω από 0,5 δεν θα τον επαναλάβω και θα επιχειρήσω κάτι που διάβασα στο owndoc για melanocytes transfer.
http://forums.owndoc.com/dermarolli...mentation-on-chest-before-and-after-needling/

To αναφέρω ώστε αν κανείς παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο, να προσέχει.

Δυστυχώς, χωρίς να ξέρω το γιατί, σε εμένα ο βαθύς τραυματισμός με τον τρόπο που ανέφερα, δουλεύει εντυπωσιακά και με την lidocain ενδεχομένως να πετύχαινα ακόμα καλύτερα πράγματα.

Επίσης στο stopaga, "τρέχει" ένα θέμα που αφορά την απόπτωση των senescence cells με διάφορα όραλ αλλά και τοπικά σκευάσματα τύπου senolytic, δηλαδή natural killer cells (NK cells)
https://en.wikipedia.org/wiki/Senolytic

Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για όποιον κάνει ρολλερ και μέσα σε αυτά είναι και το beta glucan που αναφέρω στην αρχή και που παίρνω και τώρα, ενώ θα προσθέσω και άλλα καθώς και σε τοπική μορφή.
Αντίστοιχο του beta glucan, είναι τα Cordyceps καθώς και το AHCC, αλλά ιδιαίτερα ακριβό.

Proven Benefits of AHCC

In vivo and human clinical trials have shown that AHCC modifies both the innate and adaptive immune response, by:

  • Increasing the production of cytokines
  • Increasing the activity of NK cells by as much as 300-800%
  • Increasing populations of macrophages, in some cases doubling them
  • Increasing the number of dendritic cells
  • Increasing the number of T cells by as much as 200%
Επειδή στο παρελθόν υπήρξαν προβλήματα με μέλη που δοκίμασαν κάτι αντίστοιχο και είχαν αρνητικά αποτελέσματα, με την καινούργια προσθήκη στο φόρουμ κλειστής ομάδας, το παρόν θέμα θα κλειδωθεί και θα είναι προσβάσιμο μόνο από συγκεκριμένα μέλη, κατόπιν έγκρισης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rick

Member
Update.
Είχα σταματήσει τον τραυματισμό από τέλη Μαρτίου περίπου και διατηρούσα τα αποτελέσματα μέχρι τον Ιούλιο. Συνολικά 9-10 μήνες. Τον Αύγουστο υπήρξε ολική υποχώρηση, κατά την περίοδο των διακοπών.
Θεωρώ πως ο ήλιος μου έκανε μεγάλη ζημιά μιας και βλέπω και τώρα κάποιες παρενέργειες πάνω σε αυτό που είναι οι εξής.

Μέχρι τα μέσα του Οκτώβρη, το αρνητικό αποτέλεσμα του καλοκαιριού παρέμενε και είχα ξεκινήσει dermaroller 0.5mm καθημερινά για περίοδο 3 εβδομάδων, ακολουθώντας μια έρευνα για συνολικά 10 κύκλους εφαρμογής.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064188/

Στην αρχή έβαζα μόνο στο καπάκι folligen.
Είδα μια μικρή βελτίωση στο τέλος των 3 εβδομάδων που συνεχίστηκε κατά την διάρκεια που ξεφλούδιζε ελαφρά το δέρμα. Επαναλάμβανα μερικούς κύκλους 2-3 ημερών συνεχόμενα μέχρι να καταφέρω ξανά ελαφρύ ξεφλούδισμα και αυτή τη φορά πρόσθεσα serioxyl + adenogen.
Μέσα σε 2 εβδομάδες, ανέκτησα περίπου το 80% του εδάφους που έχασα το καλοκαίρι.
Για τον υπόλοιπο 1,5 μήνα παρέμενε αυτό το αποτέλεσμα, αλλά το δέρμα δεν κατάφερνα να το ερεθίσω πλέον αρκετά ώστε να ανανεώνεται (ξεφλούδισμα)

Επιχείρησα να κάνω με το dermapen μια εφαρμογή με 2,5mm βάζοντας 12 ώρες πριν vpa και λίγο πριν την εφαρμογή lidocain. Μετά τον τραυματισμό στο καπάκι serioxyl και ξανά lidocain μετά από 4 ώρες καθώς και το πρωί της επόμενης ημέρας.
Το αποτέλεσμα ήταν για 5 με 6 ημέρες, τα σημάδια να είναι ιδιαίτερα εμφανής κάτι που έδειχνε πως η lidocain πάνω στο θέμα epidermal growth factor έκανε δουλειά.
Συνέχισα serioxyl+adenogen μαζί με folligen μόνο και στις 6 ημέρες που το δέρμα άρχιζε να ξεφλουδίζει το μαλλί έφτασε το ίδιο αποτέλεσμα που είχα πέρυσι.
Εμφανέστατη πάχυνση της τρίχας και πύκνωση.

Η παρενέργεια που ανέφερα στην αρχή και πιστεύω πως μου κάνει ζημιά στον ήλιο, είναι ότι το δέρμα μου 2 εκατοστά κάτω από την hairline και σε όλο το κεφάλι που κάνω το dermapen, αποχρωματίζεται σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπο. Δηλαδή ασπρίζει, κάτι που ψάχνοντας είδα πως αναφέρεται ως hypopigmentation και αφορά καταστροφή των μελανοκυττάρων, τα οποία βρίσκονται στο τέλος της επιδερμίδας, περίπου 0,5mm βάθος.
Το ίδιο συνέβη και πέρυσι, αλλά νόμιζα πως ήταν κάποια παρενέργεια από τα πολλά τοπικά που έβαζα καθώς κάποια, ως antiaging ανέφεραν το κλασσικό whitening.

Φοβούμενος για κανένα μόνιμο vitiligo, τον τραυματισμό προς το παρόν με πάνω από 0,5 δεν θα τον επαναλάβω και θα επιχειρήσω κάτι που διάβασα στο owndoc για melanocytes transfer.
http://forums.owndoc.com/dermarolli...mentation-on-chest-before-and-after-needling/

To αναφέρω ώστε αν κανείς παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο, να προσέχει.

Δυστυχώς, χωρίς να ξέρω το γιατί, σε εμένα ο βαθύς τραυματισμός με τον τρόπο που ανέφερα, δουλεύει εντυπωσιακά και με την lidocain ενδεχομένως να πετύχαινα ακόμα καλύτερα πράγματα.

Επίσης στο stopaga, "τρέχει" ένα θέμα που αφορά την απόπτωση των senescence cells με διάφορα όραλ αλλά και τοπικά σκευάσματα τύπου senolytic, δηλαδή natural killer cells (NK cells)
https://en.wikipedia.org/wiki/Senolytic

Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για όποιον κάνει ρολλερ και μέσα σε αυτά είναι και το beta glucan που αναφέρω στην αρχή και που παίρνω και τώρα, ενώ θα προσθέσω και άλλα καθώς και σε τοπική μορφή.
Αντίστοιχο του beta glucan, είναι τα Cordyceps καθώς και το AHCC, αλλά ιδιαίτερα ακριβό.

Proven Benefits of AHCC

In vivo and human clinical trials have shown that AHCC modifies both the innate and adaptive immune response, by:

  • Increasing the production of cytokines
  • Increasing the activity of NK cells by as much as 300-800%
  • Increasing populations of macrophages, in some cases doubling them
  • Increasing the number of dendritic cells
  • Increasing the number of T cells by as much as 200%
Επειδή στο παρελθόν υπήρξαν προβλήματα με μέλη που δοκίμασαν κάτι αντίστοιχο και είχαν αρνητικά αποτελέσματα, με την καινούργια προσθήκη στο φόρουμ κλειστής ομάδας, το παρόν θέμα θα κλειδωθεί και θα είναι προσβάσιμο μόνο από συγκεκριμένα μέλη, κατόπιν έγκρισης.
Gomi,
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Το whitening το παρατήρησα κι εγώ ακριβώς όπως το περιγράφεις. Σε μένα εμφανίζεται σε όλη την επιφάνεια εφαρμογής του dermapen και της λιδοκαϊνης, περίπου τρία 24ώρα μετά και διαρκεί μέχρι το ξεφλούδισμα, στη συνέχεια δεν υπάρχει αυτός ο αποχρωματισμός παρά μόνο μέχρι την επόμενη εφαρμογή. Μάλιστα επειδή εμφανίζεται ακριβώς στα σημεία που περνάω το dermapen και είναι πιο εμφανές κάτω από την hairline θεωρούσα πως είναι φυσικό αποτέλεσμα του wounding καθώς ανανεώνεται η εξωτερική στοιβάδα του δέρματος. Το εκλαμβάνω δηλαδή ως απόδειξη για τη σωστή εφαρμογή του microneedling. Αρχικά θεωρούσα ότι συνδέεται και με την υποξία που προκαλεί το serioxyl, όμως εμφανίζεται ακόμη και σε περιόδους που δεν χρησιμοποιώ stemoxydine, πάντα μετά το τρίτο 24ώρο όταν διακόπτω απότομα τη φλεγμονή. Βέβαια το τελευταίο ίσως να είναι και σύμπτωση. Πάντως δεν κρύβω ότι έφθασα σε σημείο να χρησιμοποιώ το whitening ως δείκτη για το επόμενο dermapen!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi,
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Το whitening το παρατήρησα κι εγώ ακριβώς όπως το περιγράφεις. Σε μένα εμφανίζεται σε όλη την επιφάνεια εφαρμογής του dermapen και της λιδοκαϊνης, περίπου τρία 24ώρα μετά και διαρκεί μέχρι το ξεφλούδισμα, στη συνέχεια δεν υπάρχει αυτός ο αποχρωματισμός παρά μόνο μέχρι την επόμενη εφαρμογή. Μάλιστα επειδή εμφανίζεται ακριβώς στα σημεία που περνάω το dermapen και είναι πιο εμφανές κάτω από την hairline θεωρούσα πως είναι φυσικό αποτέλεσμα του wounding καθώς ανανεώνεται η εξωτερική στοιβάδα του δέρματος. Το εκλαμβάνω δηλαδή ως απόδειξη για τη σωστή εφαρμογή του microneedling. Αρχικά θεωρούσα ότι συνδέεται και με την υποξία που προκαλεί το serioxyl, όμως εμφανίζεται ακόμη και σε περιόδους που δεν χρησιμοποιώ stemoxydine, πάντα μετά το τρίτο 24ώρο όταν διακόπτω απότομα τη φλεγμονή. Βέβαια το τελευταίο ίσως να είναι και σύμπτωση. Πάντως δεν κρύβω ότι έφθασα σε σημείο να χρησιμοποιώ το whitening ως δείκτη για το επόμενο dermapen!

Καλημέρα, χρόνια πολλά. Σε εμένα πέρυσι κράτησε σε μόνιμη βάση και το χρώμα επανήλθε μετά το καλοκαίρι, ίσως και λόγω του ηλίου. (κανένα 6μηνο μετά τη διακοπή του wounding) Αν βλέπεις ότι επανέρχεσαι καλώς, αλλά να προσέχεις γιατί τα κερατινοκύτταρα προστατεύουν το δέρμα από την ηλιακή ακτινοβολία, γι αυτό ίσως και το καλοκαίρι χάνω πολύ έδαφος τελευταία σε αντίθεση με άλλες φορές.
Πάντως δοκίμασα το keratinocytes transfer και όντως κάνει δουλειά...
Γενικότερα στο μαλλί τι βλέπεις?
 
Μπλουζα