Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Tι πρεπει να βαζουμε για να αυξησουμε τη συνθεση των wnt;

Δηλαδη Gomi το μαλλι που εβγαλες δεν ειναι καινουρια μαλλια ή ανενεργοί θύλακες;

Αν ήταν εντελώς καινούργια μαλλιά, σύμφωνα με τις έρευνες θα πρέπει να ήταν άχρωμα. Στους ανενεργούς θύλακες κατατάσσεται πιστεύω και το χνούδι (vellus hair) που σχεδόν όπως φαίνεται και στις φότο ήταν αόρατο...Όπου δεν είχα καν χνούδι, πχ κρόταφοι, δεν βγήκε σχεδόν τίποτα, αλλά η αλήθεια είναι πως σε εντελώς γυμνά σημεία δεν επέμενα με το dermapen γιατί δεν θα μπορούσα να κυκλοφορήσω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

didars

Member
γκομι συγχαρητήρια! φοβερά αποτελέσματα! το κόστος πρέπει να ναι αρκετό πάντως ε; σέντινγκ είχες; παρεμπιπτόντως, η παρακεταμόλη έχει πολύ μικρότερη αντιφλεγμονώδη δράση από πονσταν κλπ. δρα στο κεντρικό νευρικό σύστημα κυρίως ως αναλγητικό-αντιπυρετικό
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
γκομι συγχαρητήρια! φοβερά αποτελέσματα! το κόστος πρέπει να ναι αρκετό πάντως ε; σέντινγκ είχες; παρεμπιπτόντως, η παρακεταμόλη έχει πολύ μικρότερη αντιφλεγμονώδη δράση από πονσταν κλπ. δρα στο κεντρικό νευρικό σύστημα κυρίως ως αναλγητικό-αντιπυρετικό

Τhx. Ναι, ειδικά αν τα πάρεις όλα μαζί είναι μεγάλο το κόστος. Shedding όχι, καθόλου. Από την δεύτερη εβδομάδα άρχιζα να βλέπω μόνο βελτίωση. Η παρακεταμόλη μειώνει σε χρόνο dt τις προσταγλανδίνες που αφορούν φλεγμονώδη αντίδραση, γι αυτό το έχω αναφέρει ως reset πριν ξανακάνω dermapen.
Επειδή κυκλοφορεί και σε ενέσιμη μορφή, (Κόνις και διαλύτης για ενέσιμο διάλυμα) έχω κρατήσει ως σκέψη την πιθανότητα να την δοκιμάσω στο μέλλον τοπικά (50 - 100mg/ml) για διατήρηση αποτελεσμάτων.
 

dk1984

Member
αν ισχυει η ερευνα αυτη για την ινωση τοτε ο διασημος παππους στην ασπρομαυρη φωτο πως εβγαλε μαλλια μετα απο το εγκαυμα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν ισχυει η ερευνα αυτη για την ινωση τοτε ο διασημος παππους στην ασπρομαυρη φωτο πως εβγαλε μαλλια μετα απο το εγκαυμα?

dk, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν εχθές και το έψαξα και ήταν τελικά απλό. Το ανοσοποιητικό σύστημα χωρίζεται σε 2 μέρη. Το ενδογενές, δηλαδή το γονιδιακό και το προσαρμοζόμενο ανάλογα το περιβάλλον που ζούμε. Μέχρι τα 12 χρόνια μετά τη γέννησή και τα 2 είναι όπως ακριβώς τα λέει η έρευνα. Δηλαδή σε στάδιο ωρίμανσης - διαμόρφωσης. Από την ηλικία των 60 και μετά, το γονιδιακό - ενδογενές ανοσοποιητικό χάνει την δυνατότητα επικοινωνίας με άλλα κύτταρα, δηλαδή η δράση του υποχωρεί, γι αυτό και οι μεγάλοι σε ηλικία είναι επιρρεπής σε αρρώστιες που ένας νέος άνθρωπος θα ξεπερνούσε με ευκολία.
Εν ολίγοις το γονιδιακό ανοσοποιητικό ενός ηλικιωμένου, έχει πολλά κοινά με των μικρών παιδιών. Αυτό που διαφέρει είναι το προσαρμοζόμενο, το οποίο όμως δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτά που αναφέρουμε εδώ.
 

didars

Member
τοπικά μπορεί να δουλεύει (ίσως η μειωμένη αντιφλεγμονώδη δράση του να οφείλεται στη φαρμακοκινιτική του, δεν το ξέρω), αλλά οραλ δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο στις φλεγμονές, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα γνωστα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη. την κορτιζόνη για διατήρηση αποτελεσμάτων την απορρίπτεις; έστω σε μικρή συχνότητα;
 

didars

Member
πάντως είμαι πολυ αισιόδοξος! νομίζω για πρώτη φορά έχουμε θεραπεία καλύτερη απο το συνδιασμό φίνα μίνοξ και με προοπτική να τον ξεπεράσει κατα πολύ
 

pithikas

Well-Known Member
Aφου χρησιμοποιεις και xalatan, δες λιγο κι αυτο GOMI. Αν εδωσε λιγο καλυτερα αποτελεσματα απο τη μινοξιδιλη με μονο 1% απορροφηση στις πρωτες δοκιμες, με καλυτερο οχημα, μπορει να εχουν απιθανο αποτελεσμα.
 

nothinggr

Member
Παρέλαβα προχθές το dmso αλλά σήμερα πριν το ανοίξω φαίνεται σαν να έχει κρυσταλλοποιηθει.
Όσοι το έχετε χρησιμοποιησει, έτσι το είχατε παραλάβει?
d5a4deb10eb5c0f36a052b0d6448d134.jpg
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
όχι, αλλά το είχα πάρει καλοκαίρι και με χαμηλές θερμοκρασίες (16-18) κρυσταλλοποιείται. Βάλτο μέσα στο σπίτι σε ένα ντουλάπι στην κουζίνα και σε 2-3 ημέρες το πολύ πρέπει να είναι εντάξει. Αν όχι μιλάς με τον πωλητή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Komis

Active Member
Παρέλαβα προχθές το dmso αλλά σήμερα πριν το ανοίξω φαίνεται σαν να έχει κρυσταλλοποιηθει.
Όσοι το έχετε χρησιμοποιησει, έτσι το είχατε παραλάβει?
d5a4deb10eb5c0f36a052b0d6448d134.jpg

Mην ανησυχεις. Οταν εκτεθει σε θερμοκρασια κατω των 18 βαθμων,κρυσταλλοποιειται.
Σε μερικες μερες θα ειναι ενταξει.
 

nothinggr

Member
Το θέμα είναι ότι θέλω να το χρησιμοποιήσω σήμερα... Έχεις καμία ιδέα για την αποκρυσταλλοποιηση ?

Το έβαλα κοντά σε ένα θερμαντικο σώμα. Αλλά γενικώς το χειμώνα οι 18 βαθμοί δεν είναι και τόσο αυτονόητοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Komis

Active Member
Καθαρισε ενα μαχαιρι με οινοπνευμα και προσπαθησε να το τριψεις εσωτερικα ωστε να λιωσει καπως.
Μπορεις να το βαλεις πανω σε ενα σωμα απο καλοριφερ.

Διαφορετικα ζεστανε νερο σε μια κατσαρολα και κανε βουτες το μπουκαλι να ζεσταθει.
 

nothinggr

Member
Αυτό με την κατσαρόλα έκανα, σε 20 λεπτά έγινε υγρό πάλι.
Μεγάλο μανίκι να απλωθεί το καστορέλαιο... Πολύ παχυρευστο...
 

geeorgee

Active Member
Gomi καλησπερα .Κανω roller 1.5 εδω και κανα 3μηνο και σιγουρα μου εχει σταματησει την τριχοπτωση στο μισο τουλαχιστον.το θεμα ειναι οτι εχω κανει μεταμοσχευση και ειναι θεμα χρονου να κανω την επομενη.θα ηθελα τη γνωμη σου αν πρεπει να το κοψω αμεσα ,να το παω ισως σε πιο χαλαρο τραυματισμο χωρις αιμα η εστω να προσθεσω κατι σε τοπικο απο αυτα που δοκιμαζεις θα βοηθησει?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi καλησπερα .Κανω roller 1.5 εδω και κανα 3μηνο και σιγουρα μου εχει σταματησει την τριχοπτωση στο μισο τουλαχιστον.το θεμα ειναι οτι εχω κανει μεταμοσχευση και ειναι θεμα χρονου να κανω την επομενη.θα ηθελα τη γνωμη σου αν πρεπει να το κοψω αμεσα ,να το παω ισως σε πιο χαλαρο τραυματισμο χωρις αιμα η εστω να προσθεσω κατι σε τοπικο απο αυτα που δοκιμαζεις θα βοηθησει?

Πιστεύω πως το 25 λεπτο θα ήταν πολύ πιο ασφαλές εφόσον θες να κάνεις μεταμόσχευση.
http://www.hairlossgr.com/threads/dermaroller-1-5mm-διαφορετική-ερευνητική-µεθοδολογία.10613/

Από τοπικά, όλα τα έλαια είναι ασφαλή. Από τα υπόλοιπα σκέψου folligen ή/και propoline
 

nothinggr

Member
Gomi, το foligen "χωραει" το βραδυ? δλδ πριν, μετα ή και ταυτοχρονα με τα βραδινα τοπικα?
δυστυχως το πρωι δεν μπορω να χρησιμοποιησω καποιο τοπικο (λογω δουλειας).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi, το foligen "χωραει" το βραδυ? δλδ πριν, μετα ή και ταυτοχρονα με τα βραδινα τοπικα?
δυστυχως το πρωι δεν μπορω να χρησιμοποιησω καποιο τοπικο (λογω δουλειας).

Μεσημέρι δεν μπορείς? Δεν ξέρω τι άλλα χρησιμοποιείς αλλά καλό είναι να αποφεύγονται όλα μαζί...
 

nothinggr

Member
Μεσημέρι δεν μπορείς? Δεν ξέρω τι άλλα χρησιμοποιείς αλλά καλό είναι να αποφεύγονται όλα μαζί...
αυτα που εχω στην υπογραφη μου χρησιμοποιω.
δυστυχως ουτε μεσημερι μπορω. γυρναω απο δουλεια αργα το απογευμα...
ποσες ωρες τουλαχιστον αν μενει το folligen στο κεφαλι?
γιατι αν χρειαζεται κανα 2ωρο, μπορει να χωρεσει το απογευμα (κατα τις 7) και να ακολουθησουν μετα τις 9-9.30 τα υπολοιπα
 
Μπλουζα