Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να μην απαντάω τα ίδια πράγματα σε προσωπικά μηνύματα, να κάνω ένα μικρό update.

H όλη κατάσταση παραμένει σταθερή όπως στις τελευταίες φοτο. Δεν υπήρξε περαιτέρω βελτίωση, αλλά ούτε και υποχώρηση προς το παρόν.
Έχουν βγει αρκετά από τα συμπληρώματα εκτός είτε γιατί τελείωσαν και δεν ανανέωσα, είτε γιατί έκλεισα το 3μηνο που είχα βάλει ως στόχο.

Βαθύ τραυματισμό με dermapen έχω να κάνω περίπου 1,5 μήνα, ενώ αντίθετα έχω κάνει 5 φορές με ρολλερ 1.5mm για 25 λεπτά.

Ο λόγος είναι γιατί θέλω να δώσω κάποιο διάστημα στο δέρμα μου να ηρεμήσει και αν τα αποτελέσματα διαρκέσουν, θα επανέλθω στο ίδιο μοτίβο τραυματισμού.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως στην όλη πορεία βελτίωσης στο μαλλί, ακολουθούσε και η ξηροδερμία (skin shedding), ως αποτέλεσμα του έντονου τραυματισμού.

Με το 25λεπτο αυτό σταμάτησε και μαζί σταμάτησε και η περαιτέρω πρόοδος. Αυτό πάνω κάτω ήταν αναμενόμενο, που σημαίνει πως, προς το παρόν πάντα, όλα βαδίζουν εντός σχεδίου και ίσως να αποδεικνύει τελικά το σκεπτικό μου πως μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα. (δέρμα-μαλλί)

Με την ευκαιρία ενός πμ κάποιου μέλους, θυμήθηκα πως είχα στο ντουλάπι μου το παρακάτω

Χωρίς τίτλο.jpg

Υπάρχει η σκέψη να αντικαταστήσω για λίγο το rosemary oil με αυτό. Περισσότερα για την δράση του εδώ

https://www.in-cosmetics.com/__novadocuments/2422

και όλος ο μηχανισμός του αναλύεται εδώ, όπου υπάρχουν και 1-2 αρνητικά που θέλουν μελέτη.

http://modernscientificpress.com/Jo...1AAxP30a97ugrPxLcENGR3R//uHsKHg1MC9pBPxmjKUtY

Όταν έχω χρόνο θα ανανεώσω και την πρώτη σελίδα γιατί τα λινκ θα λήξουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lalakis

Active Member
@GOMI βοήθησε με να ξεκινησω την θεραπεια με τα παραίτητα. μέντα φολιτζεν ροσεμαρυ με μαύρο κημινο καστορελαιο dermapen dermaroller εχω.τι μου προτείνεις να αφήσω και τι άλλο να αγορασω απαραίτητο για την θεραπεια; μπορεις να μ φτιάξεις ένα προγραμμα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

lalakis

Active Member
10ml borage virginoil που βρίσκω ; ποσο κοστιζει;Depakine - βαλπροϊκό οξύ με seriouxly τι τιμή εχουν;π τα βρισκω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nothinggr

Member
το borage oil το πηρα 14€/100μλ. απο sensities.
σιγουρα μπορεις να βρεις και απο αλλου και φτηνοτερα και ακριβοτερα.
δυστυχως δεν μπορω να ξερω ποια μαρκα προσφερει την καλυτερη ποιοτητα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI βοήθησε με να ξεκινησω την θεραπεια με τα παραίτητα. μέντα φολιτζεν ροσεμαρυ με μαύρο κημινο καστορελαιο dermapen dermaroller εχω.τι μου προτείνεις να αφήσω και τι άλλο να αγορασω απαραίτητο για την θεραπεια; μπορεις να μ φτιάξεις ένα προγραμμα;

Γιατί δεν ξεκινάς με αυτά? Μια χαρά είναι. Αν θες να προσθέσεις είναι καλό το ΑΑΡΕ και το τοπικό της apivita propoline. Aν έχεις ταλαιπωρήσει αρκετά το δέρμα σου με το ρολλερ με έντονο τραυματισμό, δώσε του χρόνο να ηρεμήσει πριν τα ξεκινήσεις.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να ξανατονίσω γενικότερα πως έντονος τραυματισμός έχει πολύ μεγάλο ρίσκο γιατί μας λείπουν αρκετά κομμάτια από το παζλ ακόμα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Kαλα δε βγαινει και πολυ ακρη με αυτη την ερευνα γιατι δεν αναφερεται καν αν η συγκεκριμενη πρωτεινη ειναι ελλειπης σε αυτους που εχουν ΑΑ. Δηλαδη, οκ σε εναν 80 χρονων θα ειναι μειωμενη λογω της γηρανσης. Το ιδιο ομως συμβαινει και σε εναν 20 χρονων που εχει ανδρογενετικη?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Kαλα δε βγαινει και πολυ ακρη με αυτη την ερευνα γιατι δεν αναφερεται καν αν η συγκεκριμενη πρωτεινη ειναι ελλειπης σε αυτους που εχουν ΑΑ. Δηλαδη, οκ σε εναν 80 χρονων θα ειναι μειωμενη λογω της γηρανσης. Το ιδιο ομως συμβαινει και σε εναν 20 χρονων που εχει ανδρογενετικη?

Μπορεί και να βγει..Την αντίθετη δουλειά με αυτό κάνει το τύπου xviii
http://jultika.oulu.fi/files/isbn9789514260643.pdf

Έχει πολύ διάβασμα αυτό το pdf αλλά θα το ξαναδιαβάσω με ησυχία γιατί το πέρασα εχθές όλο στα γρήγορα. Η μείωση του xviii και η αύξηση του τύπου xvii συμβάλει στην δημιουργία νέου θύλακα - new hair shaft.
Στο όλο θέμα του wounding, η μείωση και μόνο του κολλαγόνου xviii (endostatin) μπορεί να είναι υπεραρκετό...και μάλιστα πρέπει να γίνεται μόνο τοπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
GOMI αυτό που είχες γράψει για το ρόλο του ανοσοποιητικού και την επιλογή του οργανισμού να δημιουργήσει νέους θύλακες ή ουλώδη ιστό κατά την επούλωση των τραυμάτων (wounding) θα μπορούσες να το εξηγήσεις με δυο λόγια;
 

weznem

Well-Known Member
gomi μπραβο ρε φιλε για τα αποτελεσματα αλλα κουραστηκα μονο που διαβασα ολα αυτα που βαζεις.. ποια θεωρεις σημαντικα για να δω τι μπορω να προσθεσω σαν θεραπεια στα μαλλια?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI αυτό που είχες γράψει για το ρόλο του ανοσοποιητικού και την επιλογή του οργανισμού να δημιουργήσει νέους θύλακες ή ουλώδη ιστό κατά την επούλωση των τραυμάτων (wounding) θα μπορούσες να το εξηγήσεις με δυο λόγια;

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αυτό...
Το ανοσοποιητικό ενός ενήλικα συμπεριλαμβάνει όλους εκείνους τους παράγοντες (αυξητικούς, κυτοκίνες, μακροφάγα κλπ) που αμέσως ενεργοποιούνται στην τραυματισμένη περιοχή για την επούλωση. Η επούλωση αυτή έτσι όπως το διάβασα εγώ, μοιάζει περισσότερο με επισκευή. Δηλαδή "μερεμέτι".

Αντίθετα ένα ανώριμο ανοσοποιητικό όπως πχ ενός μικρού παιδιού, λόγω έλλειψης των παραπάνω, λειτουργεί περισσότερο μέσω κυττάρων ανανέωσης. Δηλαδή δεν επισκευάζει το τραυματισμένο σημείο, αλλά το δημιουργεί ανανεωμένο από την αρχή.

Και στις 2 περιπτώσεις, ο οργανισμός χρησιμοποιεί αυτό που έχει σε περίσσεια.
Γι αυτό η σκέψη μου στράφηκε στο ότι έντονος τραυματισμός κάτω από 6μηνη ανοσοκαταστολή, ίσως "έσπρωχνε" προς την κατεύθυνση ενός ανήλικα.

Φυσικά ακόμα και ειδικοί επιστήμονες στην Ανοσολογία δεν έχουν καταφέρει να αποκωδικοποιήσουν το ανοσοποιητικό σύστημα, οπότε μπορεί να είναι και άστοχο το σκεπτικό μου και το εκφράζω με κάθε επιφύλαξη, αλλά κάπως έτσι το φαντάζομαι προς το παρόν.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi μπραβο ρε φιλε για τα αποτελεσματα αλλα κουραστηκα μονο που διαβασα ολα αυτα που βαζεις.. ποια θεωρεις σημαντικα για να δω τι μπορω να προσθεσω σαν θεραπεια στα μαλλια?

Είναι δύσκολο να σου απαντήσω στοχευμένα. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Τα πιο βασικά είναι τραυματισμός, serioxyl, depakine, propoline και τα έλαια.
Είναι μια εβδομάδα τώρα όμως, που έχω αφαιρέσει και έχω προσθέσει πράγματα και όλα μου βγαίνουν. Τις 2 τελευταίες ημέρες μετά από έντονη φαγούρα και ξηροδερμία, υπάρχει νέο boost στο μαλλί...
 
Gomi συμφωνω με το σκεπτικο σου. Στο κατω κατω το ιδιο το ανοσοποιητικο μας σκοτωνει τα μαλλια και γιαυτο η κορτιζονη βοηθα τα μαλλια. ομως αν καναμε τραυματισμο με ταυτοχρονη ανοσοκαταστολη δεν θα εμποδιζε αυτο τις πληγες να κλεισουν?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi συμφωνω με το σκεπτικο σου. Στο κατω κατω το ιδιο το ανοσοποιητικο μας σκοτωνει τα μαλλια και γιαυτο η κορτιζονη βοηθα τα μαλλια. ομως αν καναμε τραυματισμο με ταυτοχρονη ανοσοκαταστολη δεν θα εμποδιζε αυτο τις πληγες να κλεισουν?

Aν μιλούσαμε για βαθιές τομές ναι, θα υπήρχε κάποια δυσκολία. Αλλά ο μικροτραυματισμός αποκαθίσταται πολύ εύκολα. Είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο
 
Μπλουζα