When will life return to normal ?

makis25

Well-Known Member
απολυτα ελεγχομενη ναι ,Ξεχασε ο Νικ να βαλει και τα κρουσματα μετα , τελος ιουλιου 30 κρουσματα τη μερα , 25 αυγουστου 250 τη μερα . Μετρα μηδεν , μασκες μηδεν . Γυρνα ο κοσμος απο διακοπες , ξεκινουν τα παιδια μαθηματα , και το προβλημα λες ξεφυγε τον Οκτωβριο . Απο τη πρωτη μερα που ανοιξαν τα συνορα , με τις επιλογες της κυβερνησης ξεφυγε το προβλημα .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάκη 250 και 400 κρούσματα δεν είναι τίποτα. Είναι αδύνατον να παραμείνεις με διψήφιο νούμερο, καμμία χώρα στον κόσμο δεν το έχει καταφέρει και σου έδωσα και συγκεκριμένο παράδειγμα χώρας με παρόμοιο πληθυσμό και χαρακτηριστικά κλίματος. Όσο η κατάσταση βολόδερνε στα 400-500 ήταν μια χαρά. Το μπαμ έγινε περί τα μέσα Οκτωβρίου και δεν ευθύνεται ο τουρισμός.

Τώρα προ ολίγου δίαβαζα ότι στην Πέλλα το μεγάλο μπαμ έγινε από μια αποκομιδή λειψάνων όπου έγινε το έλα να δεις χωρίς μάσκες κλπ κλπ.
 

makis25

Well-Known Member
Δεν κατανοω αυτο το επιχειρημα το εχω συναντησει εδω στο φορουμ . Λες σε καποιον κοιτα τι λαθη εγιναν και τι ασχημα πηγαμε και σου απαντα ναι αλλα και αλλου πηγαν ασχημα ή χειροτερα λες και αυτο ακυρωνει με οποιοδηποτε τροπο τα λαθη εδω , η μηπως θα πρεπει να με ανακουφιζει καπως ; μηπως το λες διοτι περιμενεις ή με προτρεπεις να σκεφτω , παλι καλα που δεν εδρασε οπως οφειλε , οπως επρεπε, η κυβερνηση γιατι τζαμπα κοπος , κοιτα τι εγινε στο ισραηλ; . Ε οχι και τα 250 , και 400 δεν ειναι τιποτα . Φυσικα και ειναι . Για την ακριβεια ο συνδιασμος αυτων ακριβως των κρουσματων με την ντροπιαστικη σταση της κυβερνησης σε χιλια δυο μετωπα σχετικα με τους χειρισμους στον κορονοιο μας εφερε εδω που ειμαστε τωρα . Ο ιδιος ο τσιοδρας το πε 86% των κρουσματων εμφανιστηκαν απο εκθεση σε κλειστους χωρους. Ηρθε το μπαρουτι με τους τουριστες διχως ελεγχο , και επεκταθηκε η διασπορα με τον καθημερινο πανικο στα ΜΜΕ , κερασακι στη τουρτα τα σχολεια , μαζι με τον ανεπαρκεστατο ελεγχο στα τεστ . Τελος αυτη ειναι και η εξηγηση για την εκρηξη των κρουσματων στη Θεσσαλονικη ακριβως μετα την 26 , αγιου δημητριου . Μιας και οι ηληκιωμενοι εμφανιζουν συμπτωματα πολυ πολυ γρηγορα .
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εγω θα πω κατι αλλο.
Η Αγγλια ως γνωστον ειχε μπει στην λιστα των χωρων που δεν ειχαν το δικαιωμα εισοδου στην Ελλαδα καθως μαζι με την Αμερικη ηταν οι 2 χωρες με τα περισσοτερα κρουσματα και τον μεγαλυτερο αριθμο θανατων.

Και ενω οι απευθειας πτησεις απο Αγγλια με προορισμο την Ελλαδα ηταν αδυνατες,οι..εφευρετικοι Αγγλοι βρηκαν αλλο τροπο.
Δια της πλαγιας οδου,μεσω τριτων προορισμων που δεν ειχαν κανενα περιορισμο εισοδου στην Ελλαδα εσπαγαν την απαγορευση και κατευθαναν ομορφοι και ωραιοι κατα χιλιαδες στα ελληνικα νησια.

Το παραδοξο της υποθεσης εγκειται στο γεγονος οτι ενω υπηρχε απαγορευση εισοδου απο την Αγγλια ,δεν υπηρχε αντιστοιχη απαγορευση εισοδου Αγγλων που ερχονταν Ελλαδα μεσω αλλων χωρων!
Ειχα πελατες αγγλους που μου εξιστορουσαν το πως ερχονταν και ..περηφανευονταν για αυτο!
Και φανταζομαι οτι πολλοι ακομη αξιοποιησαν αυτο το "κολπο"

Αυτο @CVIAL δεν πιστευεις πως συνεβαλε στην δραματικη αυξηση των κρουσματων ;Συνεβαλε σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο καθε εξοδο νεου και συνωστισμου σε πλατειες πιστευω.
Το ιδιο και με τους Γαλλους(ακομη μια χωρα με δραματικα υψηλα ποσοστα κρουσματων) ,οπου φετος ολος ο τουρισμος μας στηριχτηκε αποκλειστικα σε αυτους.

Για το Ισραηλ ισχυει ακριβως το ιδιο.Οι ισραηλιτες δεν ειχαν το δικαιωμα εξοδου,αλλα το δικαιωμα εισοδου ξενοι τουριστες στο Ισραηλ το ειχαν...μεσω ελλαδας!

Τελικα,μετα απο πολλες πιεσεις απο παραγοντες που εξαρτωνται απο τον τουρισμο(τουριστικα γραφεια,μεγαλοπρακτορες ,ξενοδοχειακα λομπι) το ανοιγμα συνορων ,που δεν ηταν καθολου ευκολη αποφαση ουτε για την ιδια την κυβερνηση ,εγινε.Γνωριζαν τι θα επακολουθησει επομενως η επιδεινωση της καταστασης βαραινει την ιδια την κυβερνηση.Βεβαια και ενας μεγαλος αριθμος εγκληματικα ασυνειδητων πολιτων φερουν ενα ποσοστο ευθυνης,αλλα μικροτερο απο αυτο που αναλογει στην κυβερνηση και στους λαθος χειρισμους της.
Ευχομαι να περασουμε την φαση γρηγορα γιατι δεν μας βλεπω καλα(εγω ηδη νομιζω απο τον εγκλεισμο αρχιζω και λαλω)
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Φιλτατοι τα αληθινα νουμερα των θανατων στην Ελλαδα μας αποτυπωνονται στα στοιχεια που παραθετει για το καθε κρατος, η euromomo με γραφηματα:

Οπως βλεπετε στον πινακα που αφορα την πατριδα μας, εχουμε φυσιολογικο αριθμο θανατων καθε μερα μεσα στο 2020!

Το συμπερασμα που εξαγεται λοιπον ειναι οτι καθιστανται αναληθεις οι πληροφοριες περι υπαρξης πρωτου και δευτερου κυματος ραγδαιας αυξησης των θανατων ελεω διαδοσης του ...corona virus.

Σκοπος τους ειναι η πειθαρχηση της ανθρωποτητας και η επιβολη του υποχρεωτικου εμβολιασμου παγκοσμιως!

Γι αυτο το λογο λαμβανονται σταδιακα ολο και πιο αυστηρα μετρα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω θα πω κατι αλλο.
Η Αγγλια ως γνωστον ειχε μπει στην λιστα των χωρων που δεν ειχαν το δικαιωμα εισοδου στην Ελλαδα καθως μαζι με την Αμερικη ηταν οι 2 χωρες με τα περισσοτερα κρουσματα και τον μεγαλυτερο αριθμο θανατων.

Και ενω οι απευθειας πτησεις απο Αγγλια με προορισμο την Ελλαδα ηταν αδυνατες,οι..εφευρετικοι Αγγλοι βρηκαν αλλο τροπο.
Δια της πλαγιας οδου,μεσω τριτων προορισμων που δεν ειχαν κανενα περιορισμο εισοδου στην Ελλαδα εσπαγαν την απαγορευση και κατευθαναν ομορφοι και ωραιοι κατα χιλιαδες στα ελληνικα νησια.

Το παραδοξο της υποθεσης εγκειται στο γεγονος οτι ενω υπηρχε απαγορευση εισοδου απο την Αγγλια ,δεν υπηρχε αντιστοιχη απαγορευση εισοδου Αγγλων που ερχονταν Ελλαδα μεσω αλλων χωρων!
Ειχα πελατες αγγλους που μου εξιστορουσαν το πως ερχονταν και ..περηφανευονταν για αυτο!
Και φανταζομαι οτι πολλοι ακομη αξιοποιησαν αυτο το "κολπο"

Αυτο @CVIAL δεν πιστευεις πως συνεβαλε στην δραματικη αυξηση των κρουσματων ;Συνεβαλε σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο καθε εξοδο νεου και συνωστισμου σε πλατειες πιστευω.
Το ιδιο και με τους Γαλλους(ακομη μια χωρα με δραματικα υψηλα ποσοστα κρουσματων) ,οπου φετος ολος ο τουρισμος μας στηριχτηκε αποκλειστικα σε αυτους.

Για το Ισραηλ ισχυει ακριβως το ιδιο.Οι ισραηλιτες δεν ειχαν το δικαιωμα εξοδου,αλλα το δικαιωμα εισοδου ξενοι τουριστες στο Ισραηλ το ειχαν...μεσω ελλαδας!

Τελικα,μετα απο πολλες πιεσεις απο παραγοντες που εξαρτωνται απο τον τουρισμο(τουριστικα γραφεια,μεγαλοπρακτορες ,ξενοδοχειακα λομπι) το ανοιγμα συνορων ,που δεν ηταν καθολου ευκολη αποφαση ουτε για την ιδια την κυβερνηση ,εγινε.Γνωριζαν τι θα επακολουθησει επομενως η επιδεινωση της καταστασης βαραινει την ιδια την κυβερνηση.Βεβαια και ενας μεγαλος αριθμος εγκληματικα ασυνειδητων πολιτων φερουν ενα ποσοστο ευθυνης,αλλα μικροτερο απο αυτο που αναλογει στην κυβερνηση και στους λαθος χειρισμους της.
Ευχομαι να περασουμε την φαση γρηγορα γιατι δεν μας βλεπω καλα(εγω ηδη νομιζω απο τον εγκλεισμο αρχιζω και λαλω)

Για να μην γράφω σεντόνια θα σου πω οτί απλά κάνεις λάθος. Οι πτήσεις προς το Ισραήλ γίνονταν μόνο για επαναπατρισμό Ισραηλινών και για ειδικές περιπτώσεις, η τουριστική βίζα (μέχρι και τώρα) έχει ανασταλεί. ΚΑΝΕΝΑΣ τουρίστας δεν μπήκε στο Ισραήλ από τον Μάρτιο του 2020 μέχρι και σήμερα. Καλό είναι όταν γράφουμε κάτι να έχουμε απόλυτη γνώση αυτού που ποστάρουμε, αλλιώς ας βάζουμε ένα «νομίζω».
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εδω θα ξανά διαφωνήσω για το τουρισμό .
Πως εξηγείς την εκρηκτική άνοδο των κρουσμάτων σε όλη την Ευρωπη ?
Ακομα και σε χωρες που ηταν κλειστές σε τουρισμό.
Ακομα και σε χωρες με εκ των πραγμάτων μειωμένη τουριστική εισροή .
Επίσης οικονομία και Ανθρώπινη ζωη ειναι αλληλένδετα .
Όταν μιλάω για τουρισμό μην πάει το μυαλό σου στους εξωτερικούς...όταν βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας σου και παρακαλάει τον πλανήτη να έρθει στην ασφαλή χώρα Ελλάδα για διακοπές αυτό το μήνυμα το παίρνουν και του εσωτερικού....κ ξεκινήσαμε εμείς οι ίδιοι κ φροντίσαμε να μεταφέρουμε τον ιό από την Αθήνα σε κάθε γωνιά της χώρας...εξάλλου ο εξωτερικός τουρισμός ήταν ελάχιστος....όσο αφορά τις άλλες χωρες που λες ότι πάνε τα ίδια κ χειρότερα από μας δες την γιουχαν κ την κινα ευρύτερα πως ζουν ...σαν να μην έχει συμβεί τίποτα που από κει ξεκίνησαν όλα ....αυτό κάτι λέει και είναι θέμα δυτικού κ ανατολικού πολιτισμού... κουλτούρα.......μεγάλη συζήτηση....ο δυτικός πολίτης αν πας να τον περιορίσεις τσιναει κ δεν το δέχεται ο Κινέζος πυθαρχει κ οποίος δεν το κάνει ξύλο...οποίος έχει δει σχετικά ρεπορτάζ που εκμαν ντου σε σπίτια κ τραβούσαν έξω σηκωτους με κρούσματα η χτυπούσαν μικρά παιδάκια στο δρόμο που διαδήλωναν...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Για να μην γράφω σεντόνια θα σου πω οτί απλά κάνεις λάθος. Οι πτήσεις προς το Ισραήλ γίνονταν μόνο για επαναπατρισμό Ισραηλινών και για ειδικές περιπτώσεις, η τουριστική βίζα (μέχρι και τώρα) έχει ανασταλεί. ΚΑΝΕΝΑΣ τουρίστας δεν μπήκε στο Ισραήλ από τον Μάρτιο του 2020 μέχρι και σήμερα. Καλό είναι όταν γράφουμε κάτι να έχουμε απόλυτη γνώση αυτού που ποστάρουμε, αλλιώς ας βάζουμε ένα «νομίζω».
Ναι εχεις δικιο για την εισοδο στο Ισραηλ.Δεν σχολιασες ομως τα υπολοιπα που ανεφερα,επικεντρωθηκες μονο εκει.
Ισχυει οτι απο τελη αυγουστου απο το Ισραηλ ειχαν ελευθερο να ταξιδεψουν στις πρασινες χωρες μεσα στην οποια ηταν και η Ελλαδα,Βουλγαρια και Κροατια;
Και τελος,κατι που ηθελα να στο ρωτησω απο την αρχη συμμετοχης μου στο συγκεκριμενο νημα.Υπαρχουν κυβερνητικες ευθυνες για την μη επιτυχη διαχειριση της καταστασης,η βρισκεις μονο ατομικη ;Δεν μιλαω για την διαχειριση της ιδιας της πανδημιας καθως οντως προκειται περι αορατης απειλης,αλλα για τις συνεπειες τη στην οικονομια και στην κοινωνια.Φερει ευθυνες η κυβερνηση κατα την αποψη σου και αν ναι τι ειδους;
 

Georgie

Well-Known Member
Όταν μιλάω για τουρισμό μην πάει το μυαλό σου στους εξωτερικούς...όταν βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας σου και παρακαλάει τον πλανήτη να έρθει στην ασφαλή χώρα Ελλάδα για διακοπές αυτό το μήνυμα το παίρνουν και του εσωτερικού....κ ξεκινήσαμε εμείς οι ίδιοι κ φροντίσαμε να μεταφέρουμε τον ιό από την Αθήνα σε κάθε γωνιά της χώρας...εξάλλου ο εξωτερικός τουρισμός ήταν ελάχιστος....όσο αφορά τις άλλες χωρες που λες ότι πάνε τα ίδια κ χειρότερα από μας δες την γιουχαν κ την κινα ευρύτερα πως ζουν ...σαν να μην έχει συμβεί τίποτα που από κει ξεκίνησαν όλα ....αυτό κάτι λέει και είναι θέμα δυτικού κ ανατολικού πολιτισμού... κουλτούρα.......μεγάλη συζήτηση....ο δυτικός πολίτης αν πας να τον περιορίσεις τσιναει κ δεν το δέχεται ο Κινέζος πυθαρχει κ οποίος δεν το κάνει ξύλο...οποίος έχει δει σχετικά ρεπορτάζ που εκμαν ντου σε σπίτια κ τραβούσαν έξω σηκωτους με κρούσματα η χτυπούσαν μικρά παιδάκια στο δρόμο που διαδήλωναν...
Να λες πάλι καλά που δε ζούμε Κινα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλτατοι τα αληθινα νουμερα των θανατων στην Ελλαδα μας αποτυπωνονται στα στοιχεια που παραθετει για το καθε κρατος, η euromomo με γραφηματα:

Οπως βλεπετε στον πινακα που αφορα την πατριδα μας, εχουμε φυσιολογικο αριθμο θανατων καθε μερα μεσα στο 2020!

Το συμπερασμα που εξαγεται λοιπον ειναι οτι καθιστανται αναληθεις οι πληροφοριες περι υπαρξης πρωτου και δευτερου κυματος ραγδαιας αυξησης των θανατων ελεω διαδοσης του ...corona virus.

Σκοπος τους ειναι η πειθαρχηση της ανθρωποτητας και η επιβολη του υποχρεωτικου εμβολιασμου παγκοσμιως!

Γι αυτο το λογο λαμβανονται σταδιακα ολο και πιο αυστηρα μετρα!

Christopher δεν χρειάζεται να γράψω ότι πα
Ναι εχεις δικιο για την εισοδο στο Ισραηλ.Δεν σχολιασες ομως τα υπολοιπα που ανεφερα,επικεντρωθηκες μονο εκει.
Ισχυει οτι απο τελη αυγουστου απο το Ισραηλ ειχαν ελευθερο να ταξιδεψουν στις πρασινες χωρες μεσα στην οποια ηταν και η Ελλαδα,Βουλγαρια και Κροατια;
Και τελος,κατι που ηθελα να στο ρωτησω απο την αρχη συμμετοχης μου στο συγκεκριμενο νημα.Υπαρχουν κυβερνητικες ευθυνες για την μη επιτυχη διαχειριση της καταστασης,η βρισκεις μονο ατομικη ;Δεν μιλαω για την διαχειριση της ιδιας της πανδημιας καθως οντως προκειται περι αορατης απειλης,αλλα για τις συνεπειες τη στην οικονομια και στην κοινωνια.Φερει ευθυνες η κυβερνηση κατα την αποψη σου και αν ναι τι ειδους;

Επικεντρώθηκα εκεί γιατί ήταν λανθασμένη πληροφορία. Ναι από το Ισραήλ είχαν ελεύθερο να ταξιδέψουν Ελλάδα με πλαφόν όμως ατόμων ανά εβδομάδα, όχι απεριόριστος αριθμός. Επίσης ήταν υποχρεωτική η εξέταση COVID πριν να πετάξεις από το Ισραήλ για Ελλάδα κάτι που ίσχυσε και για δικό μου ταξίδι από Ισραήλ προς Ελλάδα (όχι από Ελλάδα για Ισραήλ) πριν 10 μέρες όταν η Ελλάδα ήταν ακόμα πράσινη.

Δεν μου αρέσει να ασκώ γενική κριτική. Για τον τουρισμό διαφωνώ, θεωρώ ότι καλώς άνοιξε. Αυτοί που υποστηρίζουν ότι έτσι και αλλιώς δεν σώθηκε ας καταλάβουν ότι είναι προτιμότερο να χάσεις 20δις από το να χάσεις 30. Δεν υπάρχει λεφτόδενδρο, και οι αντοχές του κράτους είναι πρακτικά οι δικές μας αντοχές.

Προσωπικά θεωρώ λάθος το άνοιγμα των Πανεπιστημίων, βοήθησε στην διασπορά και παράδειγμα είναι η Θεσσαλονίκη, μια κατεξοχήν φοιτητούπολη, έχω και παραδείγματα από τον προσωπικό μου κύκλο.

Πέραν κάποιων τέτοιων αστοχιών δεν θεωρώ ότι έγιναν χοντρά λάθη κάτι που φαίνεται και από τις προσπάθειες άλλων χωρών που ακολουθώντας διάφορους δρόμους τελικά έχουν όλες το ίδιο (ή και χειρότερο) πρόβλημα.

Ο λόγος είναι απλός. Πάντα θα υπάρχει ένα σημαντικό μέρος του πληθυσμού που για διαφορετικούς λόγους (ιδεολογικούς, σταρχιδισμου, ηλιθιότητας, κλπ) θα περιφρονεί τα μέτρα και θα συμβάλλει στην διατήρηση και επιδείνωση της διασποράς. Δυστυχώς τέτοιου είδους ιοί κάνουν πάρτι σε δημοκρατικά καθεστώτα. Γιατί άραγε η Κίνα από την οποία ξεκίνησε το πρόβλημα είναι πλέον η χώρα με το μικρότερο θέμα έχοντας τον μεγαλύτερο πληθυσμό του πλανήτη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω ασχολούμαι μόνο με Ταϊλάνδη και βλέπω τα νέα εκεί καθημερινός από την στιγμή που πάτησα πόδι στο πρώτο lockdownw του Μαρτίου οπού και έμεινα Μάρτιο-Απρίλιο στις χειρότερες μέρες που φυσικά με χάλασε το ταξίδι των 48 ήμερων Ταϊλάνδη-Καμπότζη-Λάος.
Εγκλωβίστηκα στην Bangkok και έχασα και την πτήση επιστροφής.

Είναι μια χωρά με 75 εκατομμύρια και μετράει 3700 κρούσματα και 60 νεκρούς χωρίς πλέον κρούσματα εδώ και 5 μήνες.
Δεν είχαν ποτέ ολική απαγόρευση κυκλοφορίας μόνο 11-5 το βράδυ όσο ήμουν εγώ εκεί.

Βέβαια έχουν κλειστά τα σύνορα για όλους από τον Μάρτιο και άνοιξαν τώρα για κάποιους Κινέζους τουρίστες ανά 300 την εβδομάδα όμως με καραντίνα.
Πλέον εδώ και πολύ καιρό τα Club τις Bangkok είναι πίτα χωρίς μάσκες και δεν πέφτει καρφίτσα από ντόπιους πιο πολύ και όσους falang (ξένους) έχουν απομείνει οι οποίοι μένουν εκεί για πάντα η έχουν οικογένεια.
Στα παιδιά που πάνε σχολείο τα υποχρεώνουν με μάσκα.
Από φίλους εκεί μονίμους ντόπιους άλλα και Ελληνες βλέπω καθημερινά φωτογραφίες και video τα οποία μπορώ να ποσταρω κιόλας να δείτε τι γίνεται από τα club τα Party και προσεχώς κάποια φεστιβάλ που θα κάνουν με χιλιάδες κόσμο και παραξενευομαι.....δεν θα έπρεπε να πέφτουν σαν κοτόπουλα εκεί?
Που στην Ταϊλάνδη ήδη από το 2014 επικρατεί χούντα είχαν αυστηρά μετρά στις αρχές...Στις αρχές τις πανδημίας η Ταϊλάνδη και η Ελλάδα ήταν στα ίδια κρούσματα σταθερά.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τις Ασιατικές χώρες τις Νοτιοανατολικης Ασίας συνήθως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
@CVIAL Επομενως βρισκεις μονο ατομικη ευθυνη και καμια κυβερνητικη.
Θεωρεις οτι η ορθη διαχειριση του κορωνοιου θα μπορουσε να επιτευχθει μονο μεσω της επιβολης απολυταρχικων μετρων οπως συνεβη στην Κινα και οχι με αλλους τροπους κατι που φυσικα με βρισκει αντιθετο.
Συμφωνω λεφτοδεντρο δεν υπαρχει κατι που καθιστα την αδρη χρηματοδοτηση των ΜΜΕ ακομη πιο προκλητικη,ειδικα εν μεσω πανδημιας.
Οπως και το εργο αναπλασης του κεντρου της Αθηνας,κατι που θα με εβρισκε απολυτως συμφωνο αν ειχε πραγματοποιηθει οποιαδηποτε αλλη περιοδο και οχι αυτη που διανυουμε,οπου μεγιστη προτεραιοτητα μας θα επρεπε να εστιαζει σε αλλους τομεις(π.χ.ΕΣΥ).
Επισης λεφτοδεντρο δεν υπαρχει αλλα η χωρα μας εχει κρατικο χρημα να σπαταλησει για αμυντικες δαπανες αξιας καποιων δις.Ξεπερασαμε ακομη και την Αγγλια σε εξοδα αγορας εξοπλισμου.
Υπαρχει ελλειψη διαθεσης ασκησης γενικης κριτικης απο μεριας σου για κυβερνητικες αποτυχιες,αλλα οχι ελλειψη ασκησης ειδικης κριτικης στις παραλειψεις του λαου(που με βρισκει συμφωνο).
Το κρατος θα μπορουσε αυτο το 8μηνο να ειχε κανει πολλα πραγματα διαφορετικα.Αποδειχτηκε ανικανο.
Και για να μην παρεξηγηθω εννοειται ασκω δριμυτατη κριτικη και στους ανευθυνους συμπολιτες μας που πηραν αψηφιστα την ολη κατασταση.Και ακομη τους κατηγορω πιο πολυ γιατι ενω εγω ειμαι κλεισμενος στο σπιτι μου τηρωντας σταση υπευθυνοτητας και αυτοι ειναι εξω και στα χωρια τους σαν να μην τρεχει τιποτα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εγω ασχολούμαι μόνο με Ταϊλάνδη και βλέπω τα νέα εκεί καθημερινός από την στιγμή που πάτησα πόδι στο πρώτο lockdownw του Μαρτίου οπού και έμεινα Μάρτιο-Απρίλιο στις χειρότερες μέρες που φυσικά με χάλασε το ταξίδι των 48 ήμερων Ταϊλάνδη-Καμπότζη-Λάος.
Εγκλωβίστηκα στην Bangkok και έχασα και την πτήση επιστροφής.

Είναι μια χωρά με 75 εκατομμύρια και μετράει 3700 κρούσματα και 60 νεκρούς χωρίς πλέον κρούσματα εδώ και 5 μήνες.
Δεν είχαν ποτέ ολική απαγόρευση κυκλοφορίας μόνο 11-5 το βράδυ όσο ήμουν εγώ εκεί.

Βέβαια έχουν κλειστά τα σύνορα για όλους από τον Μάρτιο και άνοιξαν τώρα για κάποιους Κινέζους τουρίστες ανά 300 την εβδομάδα όμως με καραντίνα.
Πλέον εδώ και πολύ καιρό τα Club τις Bangkok είναι πίτα χωρίς μάσκες και δεν πέφτει καρφίτσα από ντόπιους πιο πολύ και όσους falang (ξένους) έχουν απομείνει οι οποίοι μένουν εκεί για πάντα η έχουν οικογένεια.
Στα παιδιά που πάνε σχολείο τα υποχρεώνουν με μάσκα.
Από φίλους εκεί μονίμους ντόπιους άλλα και Ελληνες βλέπω καθημερινά φωτογραφίες και video τα οποία μπορώ να ποσταρω κιόλας να δείτε τι γίνεται από τα club τα Party και προσεχώς κάποια φεστιβάλ που θα κάνουν με χιλιάδες κόσμο και παραξενευομαι.....δεν θα έπρεπε να πέφτουν σαν κοτόπουλα εκεί?
Που στην Ταϊλάνδη ήδη από το 2014 επικρατεί χούντα είχαν αυστηρά μετρά στις αρχές...Στις αρχές τις πανδημίας η Ταϊλάνδη και η Ελλάδα ήταν στα ίδια κρούσματα σταθερά.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τις Ασιατικές χώρες τις Νοτιοανατολικης Ασίας συνήθως...
Και εμενα μου προκαλει εντυπωση αυτο που λες με την τοσο χαλαρη φαση που επικρατει.
Οντως δεν εχουν κρουσμα τους τελευταιους 5 μηνες ;Eχεις τετοια εικονα;Αξιοπεριεργο.
Απο οτι διαβασα επιτρεπουν την εισοδο σε καποιους τουριστες αλλα τους κρατανε σε καραντινα και μαλιστα πολυτελη.Εκει ρε Γιαννη αν επιτρεπεται τι κανεις,εχεις βρει κανα κοριτσακι και σε ταλαιπωρει;
Δεν εχω παει ποτε ταιλανδη αλλα ειναι ενας προορισμος που σιγουρα θα επισκεφτω στο μελλον.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Εγω ασχολούμαι μόνο με Ταϊλάνδη και βλέπω τα νέα εκεί καθημερινός από την στιγμή που πάτησα πόδι στο πρώτο lockdownw του Μαρτίου οπού και έμεινα Μάρτιο-Απρίλιο στις χειρότερες μέρες που φυσικά με χάλασε το ταξίδι των 48 ήμερων Ταϊλάνδη-Καμπότζη-Λάος.
Εγκλωβίστηκα στην Bangkok και έχασα και την πτήση επιστροφής.

Είναι μια χωρά με 75 εκατομμύρια και μετράει 3700 κρούσματα και 60 νεκρούς χωρίς πλέον κρούσματα εδώ και 5 μήνες.
Δεν είχαν ποτέ ολική απαγόρευση κυκλοφορίας μόνο 11-5 το βράδυ όσο ήμουν εγώ εκεί.

Βέβαια έχουν κλειστά τα σύνορα για όλους από τον Μάρτιο και άνοιξαν τώρα για κάποιους Κινέζους τουρίστες ανά 300 την εβδομάδα όμως με καραντίνα.
Πλέον εδώ και πολύ καιρό τα Club τις Bangkok είναι πίτα χωρίς μάσκες και δεν πέφτει καρφίτσα από ντόπιους πιο πολύ και όσους falang (ξένους) έχουν απομείνει οι οποίοι μένουν εκεί για πάντα η έχουν οικογένεια.
Στα παιδιά που πάνε σχολείο τα υποχρεώνουν με μάσκα.
Από φίλους εκεί μονίμους ντόπιους άλλα και Ελληνες βλέπω καθημερινά φωτογραφίες και video τα οποία μπορώ να ποσταρω κιόλας να δείτε τι γίνεται από τα club τα Party και προσεχώς κάποια φεστιβάλ που θα κάνουν με χιλιάδες κόσμο και παραξενευομαι.....δεν θα έπρεπε να πέφτουν σαν κοτόπουλα εκεί?
Που στην Ταϊλάνδη ήδη από το 2014 επικρατεί χούντα είχαν αυστηρά μετρά στις αρχές...Στις αρχές τις πανδημίας η Ταϊλάνδη και η Ελλάδα ήταν στα ίδια κρούσματα σταθερά.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τις Ασιατικές χώρες τις Νοτιοανατολικης Ασίας συνήθως...
Φιλε Τζων-Τζων αποκαλυψες την απατη τους θελοντας και μη! Στην Ελλαδα με κλειστα τα παντα και μικροτερο πληθυσμο κανουν λογο για 40 θυματα του κορονοιου σε μια ημερα...στις χωρες που αναφερεις με σαφεστατα πολυ πιο μεγαλο πληθυσμο απ την Ελλαδα, με πανζουρλισμο στα κεντρα διασκεδασης και αμασκωτοι δεν υπαρχει διαδοση καποιου κορονοιου...μονος σου, τους ξεσκεπαζεις με την απλη λογικη! Ειναι μια παγκοσμια προπαγανδα αυτο που γινεται...τα νουμερα κρουσματων και θανατων στην Ελλαδα απο καποια κοβιντ ασθενεια ειναι σαφεστατα πλασματικα...κι οπως ειδες απ τα γραφηματα της euromomo , το παραμυθι καλα κρατει μιας και κανενα κυμα θανατων δεν υπαρχει στην ουσια αλλα μια πλανητικη παραπλανηση..τα καναλια που χουν πληρωθει πολλα απ την αθεατη ελιτ που κυβερναει, εχουν μεγαλοποιησει ενα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ θεμα, με μοναδικο σκοπο την εφαρμογη της σιωνιστικης ατζεντας περι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ εμβολιου! Δηλ. Αν δεν το κανεις δε θα μπορεις να αγοραζεις ή να πουλας! Θα αποκλειεσαι απο την κοινωνια και θα αποτελεις κινδυνο για τη δημοσια υγεια!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σας βάζω 3 φώτο από 3 διαφορετικά Club στην Bangkok από αυτές τις μέρες και τελευταία είχαν και το Halloween.

@[B]Nik.Mos[/B] από το 2005 τραβιέμαι εκεί,πέρασα γρίπη πτηνών,γρίπη χοίρων,τσουναμι,τρέλες αγελάδες & κορονωιο φέτος χαχα.
Επίσης το Βιετνάμ με 100 εκατομμύρια πληθυσμό παρακολουθώ όλα καλά.

123043767_3528986983811740_6962591165385495158_o.jpg


123043767_3528986983811740_6962591165385495158_o.jpg



123140202_218079499741872_2669227799764884730_o.jpg


123712902_991663344665249_5696756898836560642_o.jpg
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Επίσης σε ένα από τα καλά Club στην Pattaya τις Ταϊλάνδης manager είναι φίλος μου από Θεσσαλονίκη και μιλάμε για τα νέα κάθε ήμερα.
Ναι μεν ξεκίνησαν με αυστηρά μετρά και 500 ευρώ πρόστιμο για μάσκα όπως 1000 ευρώ νομίζω για παράβαση κυκλοφορίας στις αρχές από τις 11 το βράδυ έως τις 5. Όπως επίσης μέχρι και φυλάκιση.
Δεν ξέρω βλέπω την εκεί κατάσταση με εδώ και λίγο εκνευρίζεσαι με όλο αυτό ρε παιδιά.
 

Georgie

Well-Known Member
Τιποτα πάμε για clubbing ταυλανδη .

Btw το επόμενο ταξιδι θα ειναι Vietnam η Χιλή .
Δίνω μαχη με τη φίλη μου ( εγω με Χιλή ειμαι , λογω οτι ειμαι και φίλος του καλού κρασιού)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Και μια από τις δυνατές εμπειρίες στην επιστροφή σε 9 θέσεις αεροπλάνο τις Qatar ήμασταν 7-8 άτομα. Μήνα Απρίλιο.
Πήγα με Turkish άλλα δεν μπορούσα να επιστρέψω ξανά και βρήκα με Qatar πτήση έκτακτη με 1000 ευρώ μόνο επιστροφή ενώ το πάνε έλα με Turkish στα 580.
IMG_20200417_071753 OK.jpg
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τιποτα πάμε για clubbing ταυλανδη .

Btw το επόμενο ταξιδι θα ειναι Vietnam η Χιλή .
Δίνω μαχη με τη φίλη μου ( εγω με Χιλή ειμαι , λογω οτι ειμαι και φίλος του καλού κρασιού)

Βιετνάμ,Καμπότζη,Ταϊλάνδη το επόμενο το 2022 αν αν αν όλα πάνε καλά και θα διαρκέσει περίπου 60 μέρες.
Όσοι πιστοί προσέλθετε...Φέτος πάντως που έχασα αυτό το μεγάλο ταξίδι πολύ χαλάστηκα αλλά ήταν δυνατή εμπειρία.
 

Georgie

Well-Known Member
Βιετνάμ,Καμπότζη,Ταϊλάνδη το επόμενο το 2022 αν αν αν όλα πάνε καλά και θα διαρκέσει περίπου 60 μέρες.
Όσοι πιστοί προσέλθετε...Φέτος πάντως που έχασα αυτό το μεγάλο ταξίδι πολύ χαλάστηκα αλλά ήταν δυνατή εμπειρία.
Σωραιος ρε John
 
Μπλουζα