Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε John ελπίζω να μην πήρες αρνητικά την έκφραση «σαν ο διάολος το λιβάνι» γιατί δεν την είπα ως μομφή ή παρατήρηση για την κλινική. Νομίζω οι περισσότεροι εδώ είμαστε «μεγάλα» παιδιά και καταλαβαίνουμε ποιες κλινικές αξίζουν (μεταξύ των οποίων και η δικιά σας). Απλά (και διόρθωσε με αν κάνω λάθος) εκτός από crown γενικά φαίνεται να προτιμάτε «καθαρές» περιοχές για επέμβαση. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, σε κάθε περίπτωση πάντως ελπίζω να μην το παίρνεις αρνητικά γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Προσωπικά αντιπαθώ τις αντιπαραθέσεις, ιδιαίτερα τις απρόσωπες μέσω Διαδικτύου και δεν θα έμπαινα σε τέτοιες όπως αυτές μεταξύ πρώην εκπροσώπου Αναστασάκη και πολλών μελών ή αυτές για την φίνα μεταξύ μελών. Μέχρι ένα (μικρό) σημείο μπορεί να έχουν ενδιαφέρον αλλά καταντάνε κουραστικές και αλλοιώνουν το σκοπό του φόρουμ που είναι η ενημέρωση.
Αν λοιπόν έχεις και αλλά τέτοια περιστατικά στείλε link με pm για να μην φορτώνουμε το νήμα του ανθρώπου. Κυρίως με ενδιαφέρουν περιπτώσεις DUPA.

Όχι καθόλου αρνητικά καταλαβαίνω πως το λες και φυσικά καμιά αντιπαράθεση μεταξύ μας και δύσκολα έρχομαι σε αντιπαράθεση με τα μέλη.
Έδωσα ένα παράδειγμα ότι μπορούμε να μπούμε σε μαμά μαλλιά μέσα άλλα προσεκτικά γιατί όταν έχουμε να κάνουμε με άτομα σαν τον pantel και έναν άλλον από την Ξάνθη νομίζω που εμφανίστηκε χωρίς αποδείξεις για να κατηγορήσουν την κλινική μετά 6 χρονιά πλέον πρέπει να προσέχουμε και συμπεριφορές οι οποίες και αποτέλεσμα να πάρουν θα έχεις προβλήματα μαζί τους.
Όταν η κλινική βγάλει 20 καλά αποτελέσματα και εμφανιστεί ένας τέτοιος καταστρέφει την φήμη τις και συνήθως οι πελάτες βλέπουν τα μεμονωμένα περιστατικά και είναι στην γωνιά να σε σταυρώσουν με την μια και όχι τα συνολικά αποτελέσματα.
Βέβαια οι τύποι μπαναριστικαν ο ένας από τους δυο δεν θυμάμαι αν και οι δυο τους και δικαιώθηκε εν μέρη η κλινική από την σωστή διαχείριση του φόρουμ.
Άλλα οκ δεν είμαστε και μάγοι για να μπούμε στην ψυχολογία του καθενός.
Θέλει προσεχτικά λόγια μεταξύ κλινικής και πελάτη πριν μια επέμβαση για αποφυγή παρεξηγήσεων χωρίς να τους τάζεις λαγούς με πετραχήλια.
Περιστατικά με dupa δεν μίλησα για τέτοια μόνο ανάμεσα σε μαμά μαλλιά.
 

vlafo

Well-Known Member
Το συγκεκριμένο περιστατικό,επειδή μιλάμε για πυκνώσεις και εκεί λοιπόν φαΐνονται τα skills του γιατρού και πουθενά αλλού,έτσι για να μην αφήνονται σκιές,είναι ακριβώς αυτό,η επιτομή της πύκνωσης σε ήδη πολύ πυκνά μαλλιά.
Αυτό θα το δούμε μόνο στο Lorenzo και τον Freitas.
Ο Freitas όμως τολμάει πιο πολύ χωρίς περιορισμούς.
Αυτό το περιστατικό,είναι ο οδηγός για να γνωρίζουμε τι μπορεί να επιτευχθεί.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν το θεωρώ ότι είναι πολύ πυκνό μαλλί (απλά δείχνει πριν πυκνό γιατί είναι μακρύ) και αυτό φαίνεται στο 1:49 του βίντεο. H πιο insane πύκνωση σε μαμα μαλλία που έχω δει ever ήταν στον stripar. Period. Στην Ισπανία τολμούν γιατί βοηθάει πολύ το pen.
 

vlafo

Well-Known Member
Όταν μιλάμε για πυκνό μαλλί και αναδεικνύουμε τέτοια περιστατικά,ξεφεύγουμε από τη σφαίρα του φυσιολογικού και του μέσου ασθενή.
Η πυκνότητα των 60g που πάει στα 80g είναι τρελλή,όσο και η αντίστοιχη του stripar από τα 80g στα 100 ή 110g που επιτεύχθηκε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν κατάλαβες, ήταν 100 και πήγε όπου πήγε (120+), βέβαια με τρίχα σχεδόν κάθετη. αυτό ήταν και το θέμα του stripar. Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Ναι ήταν παρανοϊκό το τόλμημα.
Υπάρχουν πολλά φυσικά κεφάλια που από τη μάνα τους δεν έχουν 100g το τετραγωνικό, οπότε αντιλαμβάνεσαι πόσο ακόμα πιο παράτολμο ήταν το εγχείρημα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Κατα ποσο ομως μια στρατηγικη για επιτευξη υψηλων πυκνοτητων μπορει να εφαρμοστει ανεξαρτητως των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων του ασθενους;Πχ 30-35 grafts/cm2 ξερουμε οτι ειναι εντος safe σχεδιασμου και δινουν μια καλη καλυψη χωρις να αναμενονται επιπλοκες.Αν ομως πχ σε μια επιφανεια 1cm2 αντι για 30 grafts επιχειρησεις να βαλεις 50 σημαινει οτι τα grafts θα πρεπει να τριμαριστουν και να γινουν ακομη πιο λεπτα για να χωρεσουν χωρις να στριμωχνονται,κατι που λογικα εγκυμονει κινδυνους στην φυτρωση(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος).Πχ σε περιπτωσεις οπως η δικη μου με πολυ λεπτη τριχα προσπαθεια πυκνωσης με 50+graft/cm2 μαλλον πιο πολυ ζημια θα κανει παρα καλο.Μπορει να ειναι λαθος το σκεπτικο μου αλλα καπως ετσι το φανταζομαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατα ποσο ομως μια στρατηγικη για επιτευξη υψηλων πυκνοτητων μπορει να εφαρμοστει ανεξαρτητως των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων του ασθενους;Πχ 30-35 grafts/cm2 ξερουμε οτι ειναι εντος safe σχεδιασμου και δινουν μια καλη καλυψη χωρις να αναμενονται επιπλοκες.Αν ομως πχ σε μια επιφανεια 1cm2 αντι για 30 grafts επιχειρησεις να βαλεις 50 σημαινει οτι τα grafts θα πρεπει να τριμαριστουν και να γινουν ακομη πιο λεπτα για να χωρεσουν χωρις να στριμωχνονται,κατι που λογικα εγκυμονει κινδυνους στην φυτρωση(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος).Πχ σε περιπτωσεις οπως η δικη μου με πολυ λεπτη τριχα προσπαθεια πυκνωσης με 50+graft/cm2 μαλλον πιο πολυ ζημια θα κανει παρα καλο.Μπορει να ειναι λαθος το σκεπτικο μου αλλα καπως ετσι το φανταζομαι.

Φίλε Nik.Mos αν κάνεις τον κόπο και πας αρκετές σελίδες πιο πίσω θα δεις σε κάποιες απαντήσεις μου στον Panos1982, την λογική των πυκνοτήτων όταν χρησιμοποιούνται implanters και τι πυκνότητες μπορούν να επιτευχθούν χωρίς τριμάρισμα. Τα 45-50 σήμερα είναι αυτό που ήταν κάποτε το 30-35. Στις πολύ λεπτές τρίχες απλά χρειάζεσαι περισσότερες επεμβάσεις.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Θα το τσεκαρω cvial ,μια αλλη ερωτηση:τοποθετηση με χρηση forcep+implanter μπορει να θεωρηθει optimal ;Ρωταω γιατι ειχα διαβασει καποιο σχολιο σου που αναφεροσουν στις δυσκολιες που παρουσιαζει η τοποθετηση με χρηση forceps.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εννοειται. Το optimal είναι με implanter sharp ή dull. Φυσικά και τα forcepts σε έμπειρα χέρια παράγουν εξαιρετικά αποτελέσματα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Βομβαρδισμος ερωτησεων.CVIAL εχεις καμια γνωμη για την χρηση reverse rake scalp elevator ;Ειναι κατι που οντως χρησιμοποιουν χειρουργοι σε περιπτωσεις δυσκολων περιοχων εξαγωγης για να μειωσουν το transection;Η απλα ο author εκφραζει προσωπικες αποψεις;Διαβαζουμε οτι:

"The main practical drawbacks in harvesting FUE from lower occipital donor region that lie inferior to the standard donor area, is its acute angle (10°-15°) of emergent hair from scalp skin, higher variance angle (15°-35°) between hairs below the skin and hair exit angle above the skin and comparatively loose scalp, preventing to provide stable platform for punching. Hair transplant surgeon faces difficulty in aligning and engaging the FUE punch leading to very high hair follicle transection rate, and therefore, it is not a preferred site for harvesting follicles in FUE. Authors description of modified technique using reverse rake scalp elevator helps in negating the acute angle of the hair follicles exit from scalp skin and reducing the variance angle between emergent hair and hair below the skin in lower occipital region thereby reducing FTR"

ΠΗΓΗ:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28216821/

Για οσους δε μπορουν να το μεταφρασουν στην ουσια αναφερει οτι το lower κομματι της occipital παρουσιαζει μια ιδιαιτεροτητα,αυτη ειναι η υπαρξη τριχων σε οξεια γωνια(10°-15°) εξοδου,οπως επισης και υψηλος βαθμος αποκλισης (15°-35°)μεταξυ της γωνιας εξοδου της τριχας και της γωνιας που εχει η ιδια τριχα κατω απο το δερμα.Αυτο κανει την εξαγωγη απο την εν λογω περιοχη δυσκολη αυξανοντας την πιθανοτητα για υπαρξη transection λογω του οτι το punch δεν μπορει να ευθυγραμιστει με το graft και να το εξαγει.Και συμφωνα με τον συγγραφεα το reverse rake scalp elevator στην ουσια "ακυρωνει" την οξεια γωνια και μειωνει την γωνια αποκλισης με αποτελεσμα να μειωνεται και η πιθανοτητα για transection.

Οκ προφανως σε καλο γιατρο ισως να μην θεωρειται δυσκολο η και να μηδενιζεται η δυσκολια ,αλλα σε γενικες γραμμες,ειναι η περιοχη low occipital και η υπερμετρη εξαγωγη τριχοθυλακιων απο μη expert γιατρο τοσο ιδιαιτερη που να εγκυμονει τετοιους κινδυνους;Και οντως μπορει να αποφευχθουν οι κινδυνοι απο την χρηση αυτου του reverse rake scalp elevator ;Προσωπικα δεν το ειχα ακουσει ποτε αυτο αλλα τρομαξα οταν πρωτοδιαβασα το αρθρο ,δεν ειχα ιδεα για το ποσο challenging ειναι η περιοχη αυτη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Που τα βρίσκεις ρε Νικ? Πατέντα Ινδού επιστήμονος για νέοπες γιατρούς. Προχώρα παρακάτω.
 

vlafo

Well-Known Member
Και για να μην αναφερόμαστε μόνο στους Ισπανούς,ένα από τα συνήθη και τοπ αποτελέσματα στα πάντα, σχεδιασμό,πυκνότητα,φυσικότητα,δότρια, με λίγα λόγια 10 με τόνο που δεν το βάζουμε εύκολα.
Η 2η επιλογή μου,που η εκτίμηση ήταν για 3500 μπροστά σε μια έκταση 65τμ με μια πυκνότητα της τάξεως των 50g.
Στις χερλάιν, την θεωρώ την Hlc ότι καλύτερο υπάρχει.
 

Stratos

Well-Known Member
Και για να μην αναφερόμαστε μόνο στους Ισπανούς,ένα από τα συνήθη και τοπ αποτελέσματα στα πάντα, σχεδιασμό,πυκνότητα,φυσικότητα,δότρια, με λίγα λόγια 10 με τόνο που δεν το βάζουμε εύκολα.
Η 2η επιλογή μου,που η εκτίμηση ήταν για 3500 μπροστά σε μια έκταση 65τμ με μια πυκνότητα της τάξεως των 50g.
Στις χερλάιν, την θεωρώ την Hlc ότι καλύτερο υπάρχει.
έβαλε 3800 σε μικρή επιφάνεια. πώς να μην ήταν καλό το αποτέλεσμα?
 

vlafo

Well-Known Member
για τις καλές τουρκικές όπως hlc νομίζω κάτι τέτοια περιστατικά (μικρή περιοχή για κάλυψη)
είναι ότι πρέπει για διαφήμιση.
H Hlc δεν είναι απλά καλή,αλλά μέσα στις τοπ παγκοσμίως.
Καλύτερη από Asmed.
 
Μπλουζα