Tulkas, FUE 4010 grafts, 6-7/08/21

alex7

Well-Known Member
Ανεβάζω την ανάλυση των grafts. Όπως παρατηρείτε μπήκαν 3954 και όχι 4010 όπως λανθασμένα θυμόμουν. Ελπίζω να διευκολύνει τη συζήτηση.
Επιπλέον έχω την εξής ερώτηση: η αναλογία 1,80 τρίχες ανά graft είναι ικανοποιητική;
Προβολή συνημμένου 39454
Ο μέσος άνθρωπος έχει λόγο 2,2 .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flag17

Well-Known Member
1,8 είναι χαμηλή οπότε λογικά η δοτρια σου έχει πολλά μονοτριχα και δίτριχα. Φωτογραφία την ημέρα της τοποθέτησης έχεις φίλε μου ?
 

Neverwinter

Active Member
Το θέμα με την απόκλιση στον αριθμό των graft δεν έχει να κάνει με το κόστος (τουλάχιστον στον συγκεκριμένο γιατρό, σε άλλους ναι) ούτε με το τελικό αποτέλεσμα (που θα το δούμε στο τέλος αλλά γενικά φαίνεται να το δίνει ο συγκεκριμένος γιατρός) αλλα με την διαχείριση της δότριας και κυρίως με το ενδεχόμενο σπατάλης πολύτιμων και μη αναπληρούμενων graft (transection ?????). Για αυτό τον λόγο πρέπει να διευκρινιστεί τι γίνεται και οι μετρήσεις των μελών δεν επαληθεύουν (έστω και με κάποια λογική απόκλιση) τον αριθμό των graft που μπήκαν.
Επειδή είσαι και έμπειρο μέλος πιστεύεις ότι με αυτές τις φωτογραφίες κάποιες μέρες μετά την μεταμόσχευση ύπαρχει περίπτωση να γίνει σωστή καταμέτρηση ; Εμένα που φαίνεται παρά πολύ δύσκολο , όπως είπα και πριν το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να γίνει μέτρηση ειναι με 1 φωτογραφία πανοραμική που να φαίνεται οοοολο το περιστατικό σε άριστη ανάλυση και με πρόγραμμα που κάθε κλικ θα κάνει και άθροιση και αυτό δεν το λέω μόνο για το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά και για άλλες κλινικές που έχουν ακουστεί αντίστοιχα !
 

Tulkas

Member
1,8 είναι χαμηλή οπότε λογικά η δοτρια σου έχει πολλά μονοτριχα και δίτριχα. Φωτογραφία την ημέρα της τοποθέτησης έχεις φίλε μου ?
Ναι έχω!

IMG_20210825_210606.jpg
IMG_20210825_210538.jpg
IMG-548a791128e1984017e44e2f27f5989e-V.jpg
IMG_20210823_211241.jpg
 

makis25

Well-Known Member
Εγω απλα σε μια φωτο μετρησα οσα περισσοτερα μπορουσα να μετρησω με βεβαιοτητα και ποσταρα τη φωτο ωστε ολοι να μπορειτε να δειτε τι εκανα . Πρωτος ειπα , παιδια , εχω κανει λαθος εδω , αλλα δε μπορω να το βρω το λαθος με αυτα που βλεπω .Νομιζω το θεμα λυνεται ευκολα μολις υπαρξουν αλλα μελη που θα μετρησουν grafts σε φωτογραφιες περιστατικων. Το μονο που ξερω ειναι πως μετρησα 1800 grafts απο πισω μεχρι το σημειο μπροστα . Τιποτα αλλο δε ξερω . Δεν εχω κανενα αλλο κινητρο, δε θελω φασαριες στο κεφαλι μου, δεν ειμαι τσιρακι καμιας κλινικης , δεν εχω καμια προσωπικη η επαγγελματικη σχεση με κανενα γιατρο η κλινικη , απλα κατεβασα μια φωτο και μετρησα τα grafts . Μου φαινονται λιγοτερα απο αυτα που θα επρεπε να ειναι και το σχολιασα . Ολοι μπορειτε να ανοιξετε τις φωτο και να δειτε . Πρωτος θα ζητησω συγνωμη για την αναστατωση και θα διαγραψω και τα ποστ μου . Απλα ψαχνω να βρω μια εξηγηση .
 

nick90

Well-Known Member
Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου , θέλω να ρωτήσω
1.Τι κέρδος έχει ο γιατρός να πει ψέματα για τα μοσχεύματα που έβγαλε/έβαλε από την στιγμή που η χρέωση δεν γίνεσαι βάση τον grafs ;
2. Όταν ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα και προφανώς αν τα grafs είναι πιο πολλά δηλωμένα από αυτά που μπήκαν θα φαίνεται ένα περιστατικό με «φτωχό» αποτέλεσμα και κάποιος ενδιαφερόμενος που θα το δει θα πει αααα γιατί να πάω εκεί άφου με τόσα grafs τελικά το αποτέλεσμα δεν φαίνεται πυκνό , άρα γιατί ο γιατρός να θέλει κάτι τέτοιο ;;

Με την απλή λογική μου πιστεύω ότι για να μετρηθούν ακριβώς τα grafs σε απλή μορφή φωτογραφίες είναι δύσκολο , ίσως θα μπορούσε να μετρήθουν αν έβγαινε μια φωτογραφία με άριστη ανάλυση και τελείως πανοραμική δηλαδή σε 1 φωτογραφία να φαίνεται όλο το περιστατικό γιατί αν μετράς απο φωτογραφία σε φωτογραφία σίγουρα χάνεις το σημείο που έχει μετρηθεί και λογικό είναι !
Γιαυτο και ο γιατρος θα πάθει κανα εγκεφαλικό γιατί πιστεύω δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να ξέρεις ότι αυτά που δηλώνεις είναι τα πραγματικά και να σε αμφισβητούν για την δουλειά σου , εγώ προσωπικά στην δουλειά μου αν με αμφισβητούν ενώ λέω την αλήθεια τρελαίνομαι ,
Αυτά τα λίγα από έναν άσχετο με μεταμοσχεύσεις απλά με μια άποψη βάση λογικής !
Και εγώ νομίζω δεν συμφέρει τον γιατρό να λέει ότι βάζει περισσότερα από όσα βάζει γιατι πολύ απλά άλλες απαιτήσεις θα έχεις σε μια επιφάνεια με 4000 g και άλλες με 3000 g . Οπότε αν υποθετικά έβαζε 3000 και έλεγε ότι έβαλε 4000, αυτό θα ηταν ενάντια του, καθώς το αποτέλεσμα θα κρίνονταν με τα 4000 g που έλεγε οτι μπηκαν. Δηλαδη θα το περίμενες πιο πυκνό με 4000... Οπότε και μονο με αυτη την λογική δεν πιστεύω ότι μπορεί να εισαι χαζος ή τρελός ο γιατρός να κανει κατι τέτοιο και να ρινχει τον εαυτο του που κιολας δεν χρεώνει με τα graft...Δηλαδή ειναι σαν να σαμποτάρει τον ίδιο του τον εαυτό αν το έκανε, που δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση...!

Προφανως και δεν γίνεται να μετρηθεί σωστά αυτη η επιφάνεια χωρίς μεγάλα λάθη. Αν το καταλάβουν αυτό κάποιοι τότε θα λυθούν οι απορίες.
 

bobby

Well-Known Member
Επειδή είσαι και έμπειρο μέλος πιστεύεις ότι με αυτές τις φωτογραφίες κάποιες μέρες μετά την μεταμόσχευση ύπαρχει περίπτωση να γίνει σωστή καταμέτρηση ; Εμένα που φαίνεται παρά πολύ δύσκολο , όπως είπα και πριν το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να γίνει μέτρηση ειναι με 1 φωτογραφία πανοραμική που να φαίνεται οοοολο το περιστατικό σε άριστη ανάλυση και με πρόγραμμα που κάθε κλικ θα κάνει και άθροιση και αυτό δεν το λέω μόνο για το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά και για άλλες κλινικές που έχουν ακουστεί αντίστοιχα !
Δεν είμαι τόσο έμπειρος. Είναι σίγουρα δύσκολη εργασία και θέλει καλές και καθαρές φωτο πριν περάσουν 10 ημέρες. Υπάρχουν όμως μέλη (makis, CVIAL ίσως και άλλοι ) που έχουν κάνει αυτή την δουλειά πολλές φορές από φωτο και θα ξέρουν να σοφ απαντήσουν καλύτερα. Πάντως αν οι φωτο είναι καλές ακόμα και να έχουν φύγει τα κακάδια αλλά και οι τρίχες μπορείς να μετρήσει τα punch γιατί όπως και να το κάνουμε έχουν ουλώδη ιστό (λίγο πιο κόκκινα, ξεχωρίζουν από τις μαμα τρίχες). Είναι όμως πιο δύσκολο πιστεύω. Καλύτερα να υπάρχουν και οι μεταμοσχευμένες τρίχες, για αυτό οι δέκα ημέρες που θα έχουν φύγει και τα κακάδια.
 

vlafo

Well-Known Member
Μάκη τα 1800 οκ.
Δε μου είπες για τη χερλάιν πόσα τα βλέπεις?
Και στη δική μου περίπτωση τα ίδια γίνανε πάλι.
Πόση είναι η απόκλιση σου?
 

makis25

Well-Known Member
Στη hairline δε μπορω να τα μετρησω χωρις να κανω λαθος . Γιαυτο σου πα μονο ποσα θα επρεπε να βλεπουμε κοντα στα 2200 δηλαδη . Δε ξερω ποσα εχει . Εσενα σου φαινεται πως εχει 2200 στη φωτογραφια μετρησης που ανεβασα , στα σημεια της hairline που αφησα αμετρητα;
 

vlafo

Well-Known Member
Τα σημεία τα αμέτρητα σίγουρα δεν είναι 2200.
Δέν ξέρω αν τα υπόλοιπα είναι σε όλο το κρανίο 1800 αλλά αν δηλώνεις σίγουρος,τότε πρέπει να είναι τα υπόλοιπα χερλάιν.
Πάντα ένα τσεκ στα νούμερα είναι απαραίτητο,στο λέω εκ πείρας.
Σαν εικόνα πάντως για 4000g δείχνει ξεκάθαρα.
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ θα ξεκινήσω από κάτι άλλο..όσοι έχετε κάνει επέμβαση στον τιρκαλά η γενικά όπου αλλού,να ανεβάζετε φωτό πανοραμικές από την ημέρα της επέμβασης.με ΚΑΛΟ φωτισμό..πανοραμικές από μπροστα,από πλάγια και από πίσω crown,όσοι έχετε κάνει crown..για να γίνεται σωστά η μέτρηση που κάνει ο Μάκης.το να παίρνει κάποιος μία φώτο μετά από μέρες και να μετράει ,πρώτον θα κάνει σίγουρα λάθος και δεύτερον αδικείται η οποια δουλειά του κάθε γιατρού.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να μην το κουράζουμε. Εδώ δεν είναι η ίδια περίπτωση με του Vlafo που έγινε ανάλυση με το μικροσκόπιο. Η περιοχή είναι τεράστια, χωράνε άνετα τα 4000g, σωστά ο Μάκης μέτρησε 1800 αλλά υπάρχει η hairline &ζώνη Α που από τις τοποθετήσεις φαίνεται πολύ πυκνή (λόγω του λόγου) οπότε δεν μπορεί να βγει καλό συμπέρασμα και πιθανώς κάποιες πλάγιες περιοχές που έγινε blending και δεν μπορούν να μετρηθούν εύκολα. Δεν νομίζω ότι μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα. Εξάλλου μπορεί να έχουν φύγει και κάποια scrubs.
 

aeratos28

Just aeratos
καταρχήν,οπτικά, τα grafts κολλάνε με τον αριθμό..οι μετρήσεις σου Μάκη,σε αυτό που μετρησες,με σίγουρα απώλειες κατά τη μέτρηση είναι οκ..αλλά το θέμα είναι πως είναι λάθος ..παρατήρησε ότι δεν έχεις υπολογίσει τις γέφυρες καν..εγώ σε φωτό του φίλου εδώ βλέπω έχουν κατέβει αρκετά και στα πλάγια..πράγμα που δεν είδα να μετράς..και όχι ότι φταις..με την πανοραμική αυτή ,σίγουρα δεν μπορείς να τα δεις.βαζω φωτό για να το δεις αυτό που λέω.
 

aeratos28

Just aeratos
Κοίτα πόσο πλάγια στις γέφυρες,κατέβηκε η εμφύτευση και πίσω χαμηλά στο crown αριστερά και δεξιά έχουν βάλει μοσχεύματα..τα οποία,κάποια έχουν ακόμα κακάδια και κάποια έχουν καθαρίσει αλλά φαίνονται ότι είναι μεταμοσχευμενα από το πάχος τους..αυτά δεν μετρήθηκαν με τις κουκίδες σε καμία των περιπτώσεων..
 

jersey

Well-Known Member
Κοίτα πόσο πλάγια στις γέφυρες,κατέβηκε η εμφύτευση και πίσω χαμηλά στο crown αριστερά και δεξιά έχουν βάλει μοσχεύματα..τα οποία,κάποια έχουν ακόμα κακάδια και κάποια έχουν καθαρίσει αλλά φαίνονται ότι είναι μεταμοσχευμενα από το πάχος τους..αυτά δεν μετρήθηκαν με τις κουκίδες σε καμία των περιπτώσεων..
φίλε το είχα αναφέρει και εγώ αρχικα αυτό όταν ανέβασε την φωτογραφία, στις γέφυρες δεν τα μέτρησε καν τα μοσχεύματα ούτε πίσω στο crown δεν έχει βάλει κουκίδες. Αλλά και στην περιοχή που μέτρησε σε αρκετά δεν έβαλε κουκίδες. Δεν βγάζεις συμπερασμα έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα