Toppik

laplace

Member
Θα δω κατι αρνητικο στο μαλλι -τριχοπτωση?
Σκεφτομουν επειδη δεν εχω μεγαλο προβλημα να το λουζω μερα παρα μερα (για να μην ξοδευω πολυ! ειναι πανακριβο)
εσυ λουζεσαι καθημερηνα ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
σχεδον καθημερινα...αν ομως καποια μερα δεν βγω εξω δεν λουζομαι...για το πανακριβο που λες ειναι αναλογως πως το χρησιμοποιεις...εγω εχω το τοππικ το giant 1μιση χρονο απο φεβρουαριο 2013 και ακομα εχει 1/5 μεσα
 

Briner

Active Member
laplace είπε:
Μολις το χρησιμοποιησα(1η φορα ) !! Πηρα το dark brown μαζι με hairline optimizer και maximazer πρεπει να πω οτι εβαλα αρκετα παραπανω και μετα το αφερουσα με μπατονετα .Το αποτελεσμα δεν υπαρχει εχω σηκωσει το μαλλι πανω και καθομαι κατω απο δυνατο φως δεν φαινεται το παραμικρο . Ωστοσο δεν ξερω πως θα τα πηγανει σε βροχη .Ειχα ακουσει για τα concealer πως κανουν δουλεια αλλα αυτο δεν το περιμενα σε λιγο θα πιστεψω και εγω πως τα μαλλια μου ειναι τελεια !

Εχω μια αποροια μιας και ειδα πως δεν φευγει ευκολα με το τριψιμο

Ποσο καλα πρεπει να ξεπλυνω το κεφαλι μου για να καθαρισει απο το τοππικ και πρεπει να λουζουμαι καθημερινα ??
το λεω επειδη λουζομαι καθε 2 μερες !

thanks guys!

Aν θες να ρίχνεις μικρότερη ποσότητα, να πατάς τον ψεκαστήρα πιο απαλά και όχι μέχρι τέλους. Αν σου πέσει ποσότητα εκτός επιθυμητής περιοχής και σου τα χαλάει, ειδικά μπροστά στη hairline, δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι με μπατονέτες. Σκούπισε τους κρόταφους και το μέτωπό σου με μια τρίχινη βούρτσα μαλακή (εγώ έχω πάρει αυτή).

Για να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα, όταν εφαρμόζεις Τόπικ να είσαι πάντα κάτω από δυνατό φως (λάμπα) και να ελέγχεις την περιοχή που το βάζεις με καθρέφτες. Εγώ χρησιμοποιώ 2 καθρέφτες χειρός από τα Hontos, οι οποίοι από τη μια πλευρά έχουν δυνατότητα μεγεθυντικού φακού και βλέπεις καλύτερα τις λεπτομέρειες.

Στη βροχή, αν έχεις βάλει αρκετή λακ, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αρκεί βέβαια να μην προκαλείς την τύχη σου. Άλλο να σε πιάσει για λίγο η βροχή και άλλο να γίνεις παπί. Αν και είναι πιθανόν το Τόπικ ακόμη και σε τέτοια περίπτωση να σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Το Τόπικ φεύγει εύκολα με ένα απλό λούσιμο. Φρόντισε μόνο να κάνεις μασάζ με τα δάκτυλά σου, για να μην μένουν κομμάτια στο κεφάλι σου και μετά καλό ξέβγαλμα. Όπως σου έχω ξαναπεί, καλό είναι να κρατάς το Τόπικ στο κεφάλι σου, μόνο για όσο το χρειάζεσαι.

Και κάτι άλλο παιδιά: Αναφέρω μια δυσάρεστη εμπειρία μου για να προσέχετε κι εσείς. Φαίνεται πως το Τόπικ έχει ένα θεματάκι με τον στατικό ηλεκτρισμό. Πριν καιρό που είχα πάει οδοντογιατρό και ακουμπούσα το κεφάλι μου στο κεφαλάρι της ιατρικής καρέκλας, διαπίστωσα έντρομος πως πάνω στο ανταλλακτικό νάιλον πετσετάκι του προσκέφαλου είχε πιάσει μαυρίλα. Ευτυχώς δεν το είδε ο γιατρός (έτσι νομίζω δηλαδή) και ακόμη ευτυχέστερα έφυγε με ένα απλό πέρασμα του χεριού. Τις επόμενες φορές που πήγαινα, φρόντιζα στο σπίτι να κάνω καλύτερη εφαρμογή (περισσότερο ξεσκαρτάρισμα και περισσότερη λακ). Προσοχή λοιπόν όταν πρόκειται να ακουμπήσουμε κάπου το κεφάλι μας και ειδικά εάν δημιουργείται τριβή.

Υ.Γ. Ρε παιδιά, έλεος με τις «κακές» λέξεις. Λιγότερη σεμνοτυφία δεν θα έβλαπτε. Προσπαθώ να γράψω malaki βούρτσα και το σύστημα μου το κάνει «μακακή».
 

laplace

Member
Διαβασα κυριως σε ξενα φορουμ οτι δεν κανει καλο να το αφηνεις στα μαλλια πανω απο μερα γιατι προκαλει τριχοπτωση και πως συμβουλεουν να λουζεσαι καθημερινα
Αν ισχυει κατι τετοιο τι σαμπουαν προτεινεις για καθημερινη χρηση ?

Ευχαριστω .
 

Briner

Active Member
Το σαμπουάν είναι θέμα δικής σου προτίμησης. Σίγουρα όμως χρειάζεσαι κάποιο που ενδείκνυται για καθημερινή χρήση.
 

edyuser1

Active Member
εγω λουζομαι καθημερινα με johnsons αυτο που ειναι για τα μωρα δεν πιστευω να υπαρχει κατι πιο απαλο σε σαμπουαν
 

kavvouras365

New Member
καλησπερα ,τελικα εχουν 2 site οι πολωνοι ? στο 1 πουλανε verdini & στο αλλο toppik ?
δυστηχως εκανα ηδη την παραγγελια για verdini ελπιζω να μην ειναι πολυ χαλια .
σε ολες τις σελιδες τους μπαινω με τους ιδιους κωδικους !
 

whitelion

New Member
laplace είπε:
Διαβασα κυριως σε ξενα φορουμ οτι δεν κανει καλο να το αφηνεις στα μαλλια πανω απο μερα γιατι προκαλει τριχοπτωση και πως συμβουλεουν να λουζεσαι καθημερινα
Αν ισχυει κατι τετοιο τι σαμπουαν προτεινεις για καθημερινη χρηση ?

Ευχαριστω .

συμφωνω δεν ειναι καλο να το κρατας πολλες ημερες πανω στο κεφαλι σου
 

laplace

Member
Καλησπέρα λοιπον εγω το χρησιμοποιω μπροστα στα 2-3 πρωτα εκατστα βαζω το χτενακι μεσα και ψεκαζω η αραιωση καλυπτεται αλλα μενουν ιζηματα στο σκαλπ και φαινεται αφυσικο .
Δεν ξερω αν φταιει η αποχρωση ή εγω βαζω πολυ και με λαθος τροπο

Γνωριζετε
1)tips για εφαρμογη
2)Επειδη εχω φορτωμενη καθημερινοτητα πειραζει αν λουζομαι μερα παρα μερα εννοω αν βλαπτει τις τριχες

Ευχαριστω :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
ωσ εξαετης πλεον χρηστης του τοπικ,μπορω να πω οτι πλεον εχω αποκομισει μεγαλη εμπειρια στην εφαρμογη, αναλογως την αραιωση λοιπον, η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, εμενα δεν με πιανε λακ καθολου σχεδον ποτε δε με επιανε,ποσο μαλλον τωρα ποθ η αραιωση εχει προχωρησει,εδω και μερικους μηνες λοιπον το πρωι απλωνω κερι ματ με τα ακροδακτυλα οπου θελω να βαλω τοπικ,αυτο απλωνεται κατα 90% στην τριχα οχι στο δερμα επει τα χτενιψ και μετα ριχνω τοπικ,με αυτον τον τροπο το περισοτερο παει στην τριχα και οχι στο δερμα,και επειτα με το ψεκαστηρι συμπληρωνω οπου χρειαζεται,κραταει πολυ καλα παρα πολυ καλα και σε αερα και σε ιδρωτα και σε θαλασσα,οχι κεφαλι μεσα, αλλα κολυμπαω οποτε ολο κατι πεταγετε στην κουρουπα, σε σχεση με την λακ σε μενα ειναι η νυχτα με την μερα
 

geeorgee

Active Member
Ακουγα σημερα μια εκπομπη στο ραδιο που ειναι φαση σατυρας και χαβαλε και στελνει ενας τυπος μηνυμα και γραφει στο περιπου
"ημουνα σημερα στο ταδε μερος και εκει που περιμενα ηταν μπροστα μου ενας που ειχε βαλει στα μαλλια του αυτη τη σκονη που βαζουν
για να φαινεται πιο πυκνο το μαλλι και ειχα διπλωσει λεει απο τα γελια κτλ κτλ"
και να συμφωνουν και οι αλλοι απτα μικροφωνα να γελανε και να σχολιαζουν το ποσο αστειο ειναι και να κραζουν ολοι μαζι.
ξενερωσα τελειως και ειχα αποφασισει να το δοκιμασω.φαινεται οντως τοσο πολυ?ρε τι τραβαμε
 

Reve

Active Member
Ανάλογα αν αυτός που σε κοιτάει ξέρει τι ψάχνει και φυσικά ανάλογα πόσο έβαλε ο άλλος τι ποιότητα κτλπ. Αν αυτός είχε ρίξει ένα κιλό τοπικ λογικά τον κατάλαβαν αλλιώς ο άλλος πρέπει να φοράει κυάλια στα μάτια για να δει κάτι.
 

Briner

Active Member
Βάζω Τόπικ 3-4 χρόνια τώρα και δεν το έχει πάρει χαμπάρι άνθρωπος. Σημειώστε ότι λόγω της δουλειάς μου συναναστρέφομαι με πάρα πολύ κόσμο καθημερινά και οι πιθανότητες να εκτεθείς φυσικά αυξάνουν. Ούτε ένας μέχρι τώρα δεν μου έχει πετάξει έστω ένα υπονοούμενο. Και γνωρίζω ότι υπάρχουν άτομα που αν το καταλάβαιναν, σίγουρα θα μου το έλεγαν.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα, παίζουν πολλά ενδεχόμενα, όπως λάθος χρώμα, κακή εφαρμογή, κακής ποιότητας σκόνη, ελάχιστο μαλλί στο κεφάλι. Διαλέξτε και πάρτε ή και συνδυάστε τα όλα μαζί.
 

tasos33

Well-Known Member
εδω και εναμιση χρονο παραγγελνω απο fibers24, λογω καθυστερησης σττην αποστολη, αναγκαστηκα και πηρα απ οελλαντα μεχρι να φτασει το αλλο,μεταξυ των δυο ψηφιζω πολωνια δαγκωτο, το χρωμα ειναι ιδιο αποσο βλεπω, ομως το πολωνικο ειναι πιο ελαφρυ σε σχεση το ελληνικο,και εμενα με βολευει αφανταστα γιατι το πολωνικο ειναι πιο ελαφρυ και καθεται το περρισοτερο πανω στην τριχα και οχι στο δερμα
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί κάτι και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε την γνώμη σας. Χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο το τόπικ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τον επόμενο μήνα σκέφτομαι να ξεκινήσω παγκράτιο (πολεμική τέχνη) το οποίο έχει και λαβές πιασίματα πάλη κτλπ. Το οποίο λογικά θα έχει και άμεση επαφή με τον αντίπαλο τριβή στο κεφάλι κτλπ. Αν χρησιμοποιήσω μια δυνατή λακ θα είμαι οκ ή θα μένει τοππικ στην στολή του αντιπάλου? τι πιστεύετε?Ευχαριστώ
 

Δημητρης38

Active Member
Briner είπε:
Βάζω Τόπικ 3-4 χρόνια τώρα και δεν το έχει πάρει χαμπάρι άνθρωπος. Σημειώστε ότι λόγω της δουλειάς μου συναναστρέφομαι με πάρα πολύ κόσμο καθημερινά και οι πιθανότητες να εκτεθείς φυσικά αυξάνουν. Ούτε ένας μέχρι τώρα δεν μου έχει πετάξει έστω ένα υπονοούμενο. Και γνωρίζω ότι υπάρχουν άτομα που αν το καταλάβαιναν, σίγουρα θα μου το έλεγαν.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα, παίζουν πολλά ενδεχόμενα, όπως λάθος χρώμα, κακή εφαρμογή, κακής ποιότητας σκόνη, ελάχιστο μαλλί στο κεφάλι. Διαλέξτε και πάρτε ή και συνδυάστε τα όλα μαζί.

οσο ποιο πυκνο μαλλι εχεις, τοσο λιγοτερο φαινεται το τοπικ

Σκεψου ενα αδειο φαλακρο κεφαλι σκεπασμενο με τοπικ, θα ειναι σαν να του βαψανε το δερμα οποτε καποιος με κακεντρεχεια θα γελασει οταν το δει γιατι θα του φανει περιεργο

Σκεψου και ενα πυκνομενο με μαλλια κεφαλι οπου το τοπικ δεν θα φαινεται λογω της πυκνοτητας των τριχων, εκει το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο
 

petrospap

Active Member
Εγω που βάζω δυνατή λακ δεν φεύγει με τίποτα..τωρα όμως στις συνθήκες που λες εσύ ο συνδυασμός ιδρώτα με την τις λαβες κ όλα αυτα ίσως να αφήσει κάτι..για να είσαι σίγουρος βάλτο στο δέρμα κάτω απο τις τρίχες και όχι πάνω στις τρίχες
 

Briner

Active Member
Reve είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί κάτι και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε την γνώμη σας. Χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο το τόπικ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τον επόμενο μήνα σκέφτομαι να ξεκινήσω παγκράτιο (πολεμική τέχνη) το οποίο έχει και λαβές πιασίματα πάλη κτλπ. Το οποίο λογικά θα έχει και άμεση επαφή με τον αντίπαλο τριβή στο κεφάλι κτλπ. Αν χρησιμοποιήσω μια δυνατή λακ θα είμαι οκ ή θα μένει τοππικ στην στολή του αντιπάλου? τι πιστεύετε?Ευχαριστώ
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να κάνεις μια προσομοίωση στο σπίτι σου, πιέζοντας-τρίβοντας το κεφάλι σου πάνω σε μια υφασμάτινη επιφάνεια (καλύτερα ανοιχτόχρωμη ή και τελείως λευκή).

Πιστεύω πάντως, πως με όσο το δυνατόν λιγότερο Τόπικ και μια δυνατή λακ, δύσκολα θα εκτεθείς στις συνθήκες που περιγράφεις.
 
Μπλουζα