To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Μια γενίκευση αν μου επιτρέπετε: Πραγματικά το θέμα με τη φίνα μου θυμιζει αυτα που διαβαζουμε σε διαφορες σελιδες πχ γιατι ποναει ο λαιμος μου και παντα σε βγαζει με το ενα ποδι στον ταφο. Πηγα χθες σε σοβαρο γιατρο καθηγητη ΑΠΘ για ενα θεμα που διογκωθηκε στο μυαλο μου σε συνδυασμο με αρρωστοφοβια και τις παπαριες που διαβαζα στο ιντερνετ και μου τα κατερριψε ολα. Ενα προς ενα με τρομερη αναλυση. Και μετα που γυρισα σπιτι λεω και με τη φινα σιγουρα κατι τετοιο παιζει. Και σκεφτειτε, τα περι φινας δε τα διαβαζουμε καν σε ιατρικες σελιδες αλλα σε φορουμ και αλλα αλλοτρια.
 
  • Like
Reactions: tol

lalakis

Active Member
Oxi φιλε ,κανεις λαθος.ειμαι ενα απτα ατομα π χρησιμοποιουσα χρονια την φινα.και πιστε με οσοσ κ ν μην ηθελα ν το πιστεψω στην αρχη .ουτσ κουκου σου κανει και θολουρα μυαλου σου φερνει κ βλεπεις τις γυναικες λες κ εισαι μικρο παιδι.με 0 ορμες.τα ιδια επαθε κ ο αδερφος μου σε πιο συντομο διαστημα.και ειναι πολυς κοσμος που ειχε τα ιδια.δεν αξιζει καν αυτο το χαπι και μη το χρυσονετε
 

lalakis

Active Member
Κ γω τα ιδια ελεγα και διαβαζα με σενα οταν το παιρνα για να νιωθω ενταξε6 με τον εαυτο μου και οτι ολα οκ.αλλα φιλε οταν φτανεις στο σημειο να μη μπορεις ν γ@μγσεις καν.γαμ$σετο τοτε δν αξιζει.γινεσαι κ ρεζιλι
 

dim d

Well-Known Member
Εχει χιλιοειπωθει το θεμα με τη φινα. Αυτη η σιγουρια που βγαζουν οσοι ειχαν παρενεργειες δεν συναδει με οσους εδω μεσα κανουν την αγωγη χρονια χωρις προβληματα. Κλασικα ξεκινας και βλεπεις πως πας.
 

vlafo

Well-Known Member
Μην λέτε τέτοια πράγματα και τέτοιες ανακρίβειες,αυτό μπορεί να έχει συμβεί αλλά μπορεί να είναι χίλιοι δύο λόγοι και όχι η φίνα.
Επίσης το ψυχολογικό κομμάτι που το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου,ότι μπορεί να συμβεί κάτι είναι καθοριστικός παράγοντας για να σου συμβεί τελικά.
Αυτό το πράγμα με τη φίνα μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει και μόνο στο φόρουμ,που ο καθενας λέει την εμπειρία του και την κάνει και αξίωμα.
 

dim d

Well-Known Member
Μην λέτε τέτοια πράγματα και τέτοιες ανακρίβειες,αυτό μπορεί να έχει συμβεί αλλά μπορεί να είναι χίλιοι δύο λόγοι και όχι η φίνα.
Επίσης το ψυχολογικό κομμάτι που το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου,ότι μπορεί να συμβεί κάτι είναι καθοριστικός παράγοντας για να σου συμβεί τελικά.
Αυτό το πράγμα με τη φίνα μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει και μόνο στο φόρουμ,που ο καθενας λέει την εμπειρία του και την κάνει και αξίωμα.
Πραγματικα σε αλλα φορουμ θεωρουν την φινα βασικο...
 
  • Like
Reactions: tol

lalakis

Active Member
Ειναι πολλοι που ειχαν θεματα...αλλοι πιο νωρις κιαλλοθ πιο μετα.αυτο.ξεκινας κ βλεπεις .απλα δν δικαιολογεις τα κακα σημαδια σσ κατι αλλο .πχ ψυχολογια η οτιδηποτε αλλο
 

lalakis

Active Member
Κ εγω ετσι ελεγα .το ριχνα αλλου.απλα μια συμβουλη .κρατηστε σε ημερολογιο την εκφραση των ορμων σας πριν την ξεκινησετε.ποσο συχνα αυνανιζεστε η κανετε σεξ.καθς ποτε εχετε στυση κ γενικα τι ορμες εχετε.ωστε να χετε μνημη να τα συγκρινετε μετα κατα την διαρκεια της θεραπειας με το χαπι.γιατι το μυαλο εχει μια ταση να τα βγαζει ολα φυσιολογικα ενω δν ειναι.τσεκαρετε συνεχεια τις ορμες σας.αν νιωθετε για μεγαλο διαστημα οτι εχετε πεσμεν8 μαγνητισμο ως προς το αλλο φυλλο τοτε κατι δν παει καλα.συμβουλη απο εμπειρο μελος κ οχι θεωρητικο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κ εγω ετσι ελεγα .το ριχνα αλλου.απλα μια συμβουλη .κρατηστε σε ημερολογιο την εκφραση των ορμων σας πριν την ξεκινησετε.ποσο συχνα αυνανιζεστε η κανετε σεξ.καθς ποτε εχετε στυση κ γενικα τι ορμες εχετε.ωστε να χετε μνημη να τα συγκρινετε μετα κατα την διαρκεια της θεραπειας με το χαπι.γιατι το μυαλο εχει μια ταση να τα βγαζει ολα φυσιολογικα ενω δν ειναι.τσεκαρετε συνεχεια τις ορμες σας.αν νιωθετε για μεγαλο διαστημα οτι εχετε πεσμεν8 μαγνητισμο ως προς το αλλο φυλλο τοτε κατι δν παει καλα.συμβουλη απο εμπειρο μελος κ οχι θεωρητικο

Από την στιγμή που αρχίζεις να τσεκάρεις τον οργανισμό σου για ορμές και αρχίσεις και τα "ημερολόγια" έχει χαθεί το παιχνίδι. Η στύση πέραν των ορμονών είναι καθαρά θέμα εγκεφαλικό. Νομίζεις ότι δεν είναι αλλά είναι και εκεί δεν υπάρχει κοντρόλ όταν μπεις στο τριπάκι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Μια γενίκευση αν μου επιτρέπετε: Πραγματικά το θέμα με τη φίνα μου θυμιζει αυτα που διαβαζουμε σε διαφορες σελιδες πχ γιατι ποναει ο λαιμος μου και παντα σε βγαζει με το ενα ποδι στον ταφο. Πηγα χθες σε σοβαρο γιατρο καθηγητη ΑΠΘ για ενα θεμα που διογκωθηκε στο μυαλο μου σε συνδυασμο με αρρωστοφοβια και τις παπαριες που διαβαζα στο ιντερνετ και μου τα κατερριψε ολα. Ενα προς ενα με τρομερη αναλυση. Και μετα που γυρισα σπιτι λεω και με τη φινα σιγουρα κατι τετοιο παιζει. Και σκεφτειτε, τα περι φινας δε τα διαβαζουμε καν σε ιατρικες σελιδες αλλα σε φορουμ και αλλα αλλοτρια.
Εχω περασει τετοια φαση και ειναι βασανο. Στην Ιατρικη υπαρχει και μαθημα περι αυτου του θεματος ωστε να σε βοηθησει να μην κανεις προσωπικο οτι διαβαζεις στο βιβλιο και τρελαθεις. :D
 

Kostas97

Well-Known Member
Μην λέτε τέτοια πράγματα και τέτοιες ανακρίβειες,αυτό μπορεί να έχει συμβεί αλλά μπορεί να είναι χίλιοι δύο λόγοι και όχι η φίνα.
Επίσης το ψυχολογικό κομμάτι που το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου,ότι μπορεί να συμβεί κάτι είναι καθοριστικός παράγοντας για να σου συμβεί τελικά.
Αυτό το πράγμα με τη φίνα μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει και μόνο στο φόρουμ,που ο καθενας λέει την εμπειρία του και την κάνει και αξίωμα.
Πραγματικα και στην τελικη ρε φιλε μην ανερεις τις ερευνες . Αμα θεωρεις οτι εχεις θεμα αποδεξου οτι εισαι στο 2% 3% που το εμφανιζει και τελος.Για εμενα αυτο ειναι το ορθολογικο. Αυτο ομως ειναι και δυσκολο γιατι αισθανεσαι μειονεκτικα, πιο ευκολο ειναι απλα να πεις οτι μας κοροιδευουν και οι περενεργειες ειναι πολυ μεγαλυτερες.

Παρεμπιπτονως εμενα ο κουρεας που κουρευομαι 3 χρονια τωρα, πριν 2 μηνες μου δηλωσε υποστηρικτης του Σωρα και χθες τελευταιο κουρεμα μου ειπε και το κορυφαιο για τσιπακι στο εμβολιο και οχι μονο αυτο αλλο μου εκανε και "επιστημονικη" αναλυση για το πως θα δημιουργηθει εντος σωματος χαχαχα. Αυτος ο ανθρωπος κατα τα αλλα στην καθημερινοτητα του ειναι απολυτα φυσιολογικος.
Με αυτο θελω να πω ο καθενας μεσα του τι κρυβει ειναι δυσκολο να το κατανοησεις και ποσο δε μαλλον στο διαδικτυο που μπορει ανωνυμα να γραψει οποιαδηποτε τρελα του.
 

lalakis

Active Member
Kosta 97 αν εσυ θεωρεις οτι τοσα ατομα που εχουν βγει κ χουν πει οτι εχουν παρενεργειες οτι ανηκουν στο 3% τοτε εχεις προβλημα με τα μαθηματικα σου
 

Kostas97

Well-Known Member
Kosta 97 αν εσυ θεωρεις οτι τοσα ατομα που εχουν βγει κ χουν πει οτι εχουν παρενεργειες οτι ανηκουν στο 3% τοτε εχεις προβλημα με τα μαθηματικα σου
Απλα επειδη δεν ξερω ο καθενας τι αλλο μπορει να εχει βασιζομαι στο επισημο στατιστικο που εχει μεριμνησει να μην λαβει υποψιν ατομα που ηδη αντιμετωπιζουν αλλου ειδους θεμα και δεν ειναι της φινα. Αλλα μηπως θα πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι οι "δημοσκοπησεις" (τοσες και τοσες εχουμε δει στην πολιτικη) παιζει ρολο σε ποιο κοινο γινονται.
Μεσα σε ενα φορουμ ειναι πιο πιθανο να μπει ο ανθρωπος που δεν ειχε παρενεργειες και ελυσε το θεμα και να γραψει ή αυτος που ειχε;Αρα μη ψαχνετε το 3%. Η μονη επισημη ερευνα ειναι αυτη της εταιρειας οπως γινεται σε καθε φαρμακο. Σε αυτο γιατι να ειμαι καχυποπτος λοιπον;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απλα επειδη δεν ξερω ο καθενας τι αλλο μπορει να εχει βασιζομαι στο επισημο στατιστικο που εχει μεριμνησει να μην λαβει υποψιν ατομα που ηδη αντιμετωπιζουν αλλου ειδους θεμα και δεν ειναι της φινα. Αλλα μηπως θα πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι οι "δημοσκοπησεις" (τοσες και τοσες εχουμε δει στην πολιτικη) παιζει ρολο σε ποιο κοινο γινονται.
Μεσα σε ενα φορουμ ειναι πιο πιθανο να μπει ο ανθρωπος που δεν ειχε παρενεργειες και ελυσε το θεμα και να γραψει ή αυτος που ειχε;Αρα μη ψαχνετε το 3%. Η μονη επισημη ερευνα ειναι αυτη της εταιρειας οπως γινεται σε καθε φαρμακο. Σε αυτο γιατι να ειμαι καχυποπτος λοιπον;

Είναι απλό. Σε ένα φόρουμ όλες οι απόψεις είναι biased, είτε θετικές είτε αρνητικές. Δεν λαμβάνονται υπόψιν σε καμμία σοβαρή έρευνα. Για να μπορέσεις να καταλάβεις τις παρενέργειες ενός φάρμακου πρέπει να υπάρχει καταγγεγραμένο ιατρικό ιστορικό του ασθενούς. Όπως αυτό που γίνεται στο Ισραήλ με το εμβόλιο της pfizer. Αλλιώς συμπέρασμα δεν βγαίνει. Αν δε βάλεις μέσα σε αυτό και τον παράγοντα ψυχολογία (αφού όλοι όσοι είναι εδώ ή τουλάχιστον η πλειοψηφία ξέρουν από πριν τις πιθανές παρενέργειες) τότε έχει χαθεί η μπάλα εντελώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Μαλλια βγαζεις αλλα τον ανδρισμο σου τον χανεις.ειτε σε ενα μηνα ειτε σε 3χρονια

ΧΑΝΕΙΣ...οπως ακριβως το γραφεις, φιλε μου.

Εσυ χανεις...εσυ εχασες τον ανδρισμο σου...

Εμεις που χρησιμοποιουμε τη φιναστεριδη σε ηλικια 51 χρονων ειμαστε περισσοτερο "ανδρες" ακομη και απο εναν 20χρονο.

Μη συγχεεις στο μυαλο σου "την απωλεια του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ανδρισμου"...εσυ μπορει να μετατραπηκες σε κατι αλλο εκτος απο ανδρα...αλλά μην το γενικευεις...

Γραψε για τον εαυτο σου και μην αναφερεσαι γενικα και αοριστα. Αυτο ελειπε ενα χαπι να μας κανει να χασουμε τον ανδρισμο μας
!!!

Εχεις διαβασει καποια μελετη/ερευνα για τα ποσοστα ανδρων που εχουν στυτικες/σεξουαλικες δυσλειτουργιες;

Επειδη σιγουρα δεν εχεις διαβασει καμια, googlαρε "στυτικη δυσλειτουργια" και θα διαπιστωσεις οτι ενας στους τρεις ανδρες αντιμετωπιζει τετοιου ειδους προβληματα. Αναρωτηθηκες, λοιπον, μηπως "η απωλεια του ανδρισμου" που ειχες, οφειλεται στο γεγονος οτι ανηκεις στο 33% που εχουν προβληματα;

Αναρωτηθηκες μηπως τα αιτια ειναι εντελως ασχετα; Μηπως οφειλονται σε αρνητικους παραγοντες που επηρεαζουν το 33% του ανδρικου πληθυσμου;
 

tol

Well-Known Member
κρατηστε σε ημερολογιο την εκφραση των ορμων σας πριν την ξεκινησετε.ποσο συχνα αυνανιζεστε η κανετε σεξ.καθς ποτε εχετε στυση κ γενικα τι ορμες εχετε.ωστε να χετε μνημη να τα συγκρινετε μετα κατα την διαρκεια της θεραπειας με το χαπι.γιατι το μυαλο εχει μια ταση να τα βγαζει ολα φυσιολογικα ενω δν ειναι.τσεκαρετε συνεχεια τις ορμες σας.

Φιλε μου, τρολαρεις; Σιγα να μην καθισουμε να κραταμε αρχεια πότε κανουμε σεξ, ποια ωρα μας σηκ@ν@ται, πότε πηγαμε στην τουαλετα, τι ωρα χεσ@με και κατουρ@σαμε!!!

Δεν τρελαθηκαμε. Τωρα καταλαβαινω απολυτα που οφειλονται οσα γραφεις. Εχεις μια εμμονη με τη στυτικη ικανοτητα και γενικα τις επιδοσεις σου στο κρεβατι. Εχεις μια εμμονή καρφωμενη στο μυαλο που ερμηνευει ολα οσα αναφερεις.

Επισης, επειδη διαβασα το ιστορικο σου (μεσω των παρελθοντικων ποσταρισματων σου στο forum), ειμαι πεπεισμενος οτι οσα γραφεις ειναι παντελως ασχετα με τη φιναστεριδη.

Συγκεκριμενα, εχεις αναφερει οτι εκανες χρηση φιναστεριδης για πεντε χρονια. Σε άλλα σχολια γραφεις οτι τα προβληματα ξεκινησαν μετα τα 2 χρονια, σε άλλα σχολια οτι ξεκινησαν μετα τα 3 χρονια, σε άλλα σχολια μετα τα 4 χρονια...ουτε εσυ ο ιδιος ξερεις...εισαι σε απολυτη συγχυση.

Οτιδηποτε και να ισχυει, ειναι μαλλον παραλογο να μην ειχες παρενεργειες για χρόνια και ξαφνικα να σου προεκυψαν προβληματα "απωλειας του ανδρισμου", οπως γραφεις. Μηπως ολα ηταν παιχνιδια του μυαλου σου που ειναι "κολλημενο" με στατιστικες καθημερινες καταγραφες των σεξουαλικων επιδοσεων σου;

Τελος, ηθελα να σου απευθυνω καποιες ερωτησεις...

Οπως εχεις γραψει κατα καιρους, με τη φιναστεριδη ειχες εντυπωσιακα αποτελεσματα και κατ' επεκταση, θεωρω, ανεβασμενη ψυχολογια και αυτοπεποιθηση. Αντιθετα, μετα τη διακοπη χρησης εχασες ολα τα μαλλια σου (τουλαχιστον αυτο γραφεις ο ιδιος).

Ρωτω, λοιπον...τωρα που εχεις απωλεσει την κομη σου, εχεις ανεβασμενη ψυχολογια και αυτοπεποιθηση; Εισαι ικανοποιημενος απο την εικονα σου; Νιωθεις πια "ανδρας" και εχεις πολλες κατακτησεις εξαιτιας του ανδρισμου σου;
 

crossfire

Well-Known Member
Μαλλια βγαζεις αλλα τον ανδρισμο σου τον χανεις.ειτε σε ενα μηνα ειτε σε 3χρονια

Να δεχτώ μια κουβέντα για τη λίμπιντο ή για μια πιο χαλαρή στύση αλλά οι αναφορές περί ανδρισμού είναι ψιλοαπαραδεκτες
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δίνω το feedback μου για στατιστική συνδρομή στο φόρουμ...

χρήστης proscar από το 2005 (26 ετών την άρχισα) σε 1/4 μετά 1/3... το 2008 διακοπή χωρίς λόγο 1 χρόνο, έναρξη το 2009 σε 1/4... δοκιμή σε 1/5 (έχανα έδαφος το ανέβασα) και από το 2010 σταθερά σε 1/4 ως και σήμερα χωρίς παρενέργειες ή προβλήματα, με σταθερή απόδοση στα μαλλιά ακόμη (πλην κροτάφων που και 1/2 proscar να έπαιρνα θα αραίωναν και μόνο η ΜΜ βοήθησε μπροστά) και τεκνοποίησα και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια το 2017 όντας σε χρήση μάλιστα.
 
Μπλουζα