To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Εγώ την έχω ακούσει οι όλοι εσείς που έχετε χάσει τα λογικά σας με αυτά που λέτε και παρεσερνετε και παιδάκια πάνω στην απελπισία τους να κάνουν πείραμα;

Δε θελεις, φιλε Γιωργο, να σε χαρακτηριζουν, αλλά εσυ πρωτος προσβαλλεις τους αλλους. Δεν ντρεπεσαι να γραφεις οτι εχουμε χασει τα λογικα μας και οτι παρασερνουμε παιδακια;

Εμεις εχουμε χασει τα λογικα μας ή εσυ που φυτρωνεις εκει που δε σε σπερνουν. Εχεις δογματικη και απολυτη αποψη για ενα θεμα που εισαι παντελως αδαης;

Προκαλεις τους αλλους με τετοιους χυδαιους χαρακτηρισμους και θελεις να τους αφησουμε αναπαντητους. Ε, οχι. Καθε φορα που θα προσβαλλεις, θα παιρνεις και την αναλογη απαντηση.
 

felaini

Active Member
Πολιστα γιωργο μαιντανος εχεις γινει ρε φιλε στο θεμα της φινας αυτο ειναι ενα γεγονος τι να κανουμε τωρα.. σου τα εξηγει καλα ο τολ κ συ εκει οπου φινα κ χαρα ο πολιστας πρωτος.. τι να λεει Δεν υπαρχει ποστ περι φινα που να μην Επεμβεις κ λες τι;; Τιποτα..απλως κραζεις.. .. κ εχεις ασχετοσυνη στο θεμα αφου ουτε καν το χεις δοκιμασει.. ακουσα,μου Ειπαν, Οι ερευνες λενε,.μονο εσυ ξερεις τον λογο γιτι το κανεις.. Γεγονος ομως ειναι πως εχεις κουρασει απιστευτα.. δοκιμασε την τουλαχιστον.. ποιος ξερει μπορει να σου αλλαξει το αφηγημα..
 
  • Like
Reactions: tol

lalakis

Active Member
Με όσα άτομα έχω γνωρίσει και είναι πολλά που έχουν πάρει φιναστερίδη, κανείς δεν είχε παρενέργεια. Με όσα έχω γνωρίσει και ή έπαιρναν φιναστερίδη και μετά μπήκαν στο φόρουμ, ή απλά είχαν διαβάσει το φόρουμ και την άρχισαν μετά (εννοώ στο φόρουμ διάβασαν περι φίνας, παρενέργειες κτλ), το 80% αυτών εμφάνισε κάποιας μορφής παρενέργεια. Προσωπική άποψη, placebo sides λόγω του οτι ήταν αρνητικά προδιατεθειμένοι σε σημαντικό ποσοστών αυτών.
Αυτα ππυ λες ειναι θεωριες του κ0/ου .εγω οσα ατομα ξερω π παιρναν φινα αλλπι εοχαν παρενεργειες μετα αππ μηνες κ αλλπ8 μετα απο χρονια ..εγω 2χρονια χωρις παρενεργειες νομιζω .τωρα μη τα παρουσιαζεις ολα μελι γαλα.ξεκινατην κ τα λεμε μετα απο καποιο καιρο
 

tol

Well-Known Member
Θέλω να παρέμβω εδώ

Με σενα, φιλε vlafo, ναι...να καθισω στο ιδιο τραπεζι να συζητησουμε το θεμα της φιναστεριδης, αφου εχεις την καταλληλη εμπειρια. Με εναν, ομως, ασχετο, οπως ο Γιωργος, τι να συζητησω. Δε φθανει που ειναι ασχετος, προσβαλλει απο πανω και οσους εχουν εμπειρια και εκφραζουν τις αποψεις τους.

Αν τώρα όμως κάποιος που θα πήγαινε για nw3 όπως εγώ,θα του τη συνιστούσα.

Καταρχας, απο που κι ως που, φιλε vlafo, προκυπτει αυτη η βεβαιοτητα; Πως γνωριζεις οτι θα ησουν nw3 χωρις τη ληψη φιναστεριδης; Επιτρεψε μου να θεωρω οτι εδω εχεις εσφαλμενη αποψη. Ουτε ο θεος ο ιδιος δεν μπορει να γνωριζει τη μελλοντικη εξελιξη της τριχοπτωσης. Μπορει να την προβλεπουμε μεχρι εναν βαθμο, αλλά ποτέ δεν μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι.

Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι, αν δεν επαιρνες φιναστεριδη τοσα χρονια, τωρα δε θα ησουν nw5;

Επισης, θα ηθελα να σε ρωτησω...γιατι ξαναρχιζες τη ληψη, οταν τη διεκοπτες; Η μονη λογικη εξηγηση ειναι, επειδη εβλεπες να επιδεινωνεται η κατασταση. Αλλιως ποιος ο λογος να την ξαναρχισεις;

Αρα, χωρις τη φιναστεριδη, φιλε vlafo, τωρα μπορει (επαναλαμβανω...μπορει... κανείς δεν ειναι βεβαιος) να ησουν σε πολυ χειροτερη κατασταση.

Και, φυσικα, αν ημουν στη θεση σου ποτέ δε θα εκανα αυτο που γραφεις, οτι δηλαδη θα τη σταματησεις στα 50. Πως εισαι βεβαιος οτι δε θα υπαρξει αρνητικη εξελιξη; Μην εισαι τοσο σιγουρος. Υπαρχουν πολλοι στην ηλικια μας που αρχισαν να χανουν τα μαλλια τους στα 45 με 50. Η αλωπεκια ειναι υπουλη. Μπορει...μπορει ενα ποσοστο των μαλλιων που εχεις να οφειλεται στη φιναστεριδη. Μακαρι να κανω λαθος. Μακαρι, αν τη σταματησεις, να μην εχεις καμια αρνητικη επιπτωση. Κρατα, ομως, και καμια πισινη, μην εισαι απολυτα βεβαιος για το μελλον.

Εκανες μια επενδυση ζωης με τη μεταμοσχευση. Αν διακοπτοντας τη φιναστεριδη, χασεις μεγαλο μερος των μαλλιων, τοτε τι θα λες;


Σε έναν 25χρόνο που βαδίζει για NW 5 σε 5 χρόνια δεν θα τη συνιστούσα.
Θα του έλεγα να αδειάσει πρώτα και μετά να λύσει το θέμα του με μμ μόνο.
Αν δεν ήθελε απλά θα κέρδιζε κάποια χρόνια μέχρι το αναπόφευκτο.


Επισης, δε συμφωνω. Ισα κι ισα. Εγω θα του προτεινα 1000% να ξεκινησει αμεσα φιναστεριδη.

Γιατι, φιλε vlafo, να περιμενει πεντε χρονια, οπως γραφεις, να επελθει το μοιραιο; Ποιος ο λογος να στερηθει τα πεντε καλυτερα χρονια της ζωης του; Γιατι να μην κανει το αντιστροφο;

Να παρει για δεκα χρονια φιναστεριδη, να ζησει ως νεος και να ευχαριστηθει τη ζωη του και στη συνεχεια να κανει αυτο που προτεινεις εσυ, δηλαδη να τη διακοψει, να αδειασει απο μαλλι και να προβει σε μεταμοσχευση;

Δεν εχει καμια λογικη να μπορουμε να καθυστερησουμε κατι αρνητικο, να απολαυσουμε την καλυτερη περιοδο της ζωης μας και εμεις να μενουμε αδρανεις, να χανουμε πενταετιες και δεκαετιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
ξεκινατην κ τα λεμε μετα απο καποιο καιρο
Lalakis
Μην γράφεις ότι θέλεις άμα δεν ξέρεις.
Ο συγκεκριμένος που αναφέρεσαι,παίρνει φίνα 16 χρόνια και με οικογένεια.
Προσγειωθείτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πανω απο τη φινα αιωρειται ενα τεραστιο συννεφο αρνητικοτητας. 1) Στενος μου φιλος που θελει να την κοψει χωρις να χει την παραμικρη παρενεργεια. Την εχει ελαττωσει σε 2 φορες τη βδομαδα (μεγαλο φαουλ). Δε του αρεσει λεει η σκεψη του "φαρμακου", της "χημειας" ή οτι μπορει να του βγαλει μετα παρενεργειες σε μεταγενεστερο χρονο. 2) Ενας αλλος καλος μου φιλος (που παρεπιπτοντως θα μπορουσε να ειχε σωσει πολυ μαλλι) μου λεει δε θελω γιατι δε του αρεσει η σκεψη της "παντοτινοτητας".

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ειναι μονο το "αν θα βγαλω παρενεργειες σε ευλογο χρονικο διαστημα". Πανω σε αυτο χτιζονται προεκτασεις σαν αυτες που γραφω πανω. Εχουμε δλδ αρνητικοτητα και απο ατομο που δε θελει καν να ξεκινησει, αλλα και απο ατομο που παιρνει και δεν εχει βγαλει το παραμικρο.
 

vlafo

Well-Known Member
Tol
Θα σου απαντήσω αύριο σε όλες τις απορίες σου,γιατί στο θέμα φιναστερίδη είμαι κάθετος σε ότι πω, και σαν ο πλέον εμπειρότερος και χρονικά αλλά και με διακοπή για συγκεκριμένους λόγους που έχω αναφέρει αλλά μέσα στον καταιγισμό των πληροφοριών δεν θυμάσαι.
Αύριο όλα στο τραπέζι,ουδέν κρυπτόν. :)
 

tol

Well-Known Member
Αυτα ππυ λες ειναι θεωριες του κ0/ου .εγω οσα ατομα ξερω π παιρναν φινα αλλπι εοχαν παρενεργειες μετα αππ μηνες κ αλλπ8 μετα απο χρονια ..εγω 2χρονια χωρις παρενεργειες νομιζω .τωρα μη τα παρουσιαζεις ολα μελι γαλα.ξεκινατην κ τα λεμε μετα απο καποιο καιρο

Καταρχας, του κ@λου ειναι αυτα που γραφεις εσυ, φιλε lalaki.
Ο Dance κανει χρηση φιναστεριδης περιπου 20 χρονια.

Εσυ δεν ξερεις τι γραφεις. Αλλοτε γραφεις μετα απο 2 χρονια, αλλοτε μετα απο 3 χρονια, αλλοτε μετα απο 4 χρονια (τα γραπτα μενουν...μη με βαζεις στον κοπο να ποσταρω τα αντιφατικα σου γραπτα). Δεν ξερεις ουτε εσυ ο ιδιος.

Προτρεπεις τα μελη να κρατουν στατιστικα δεδομενα για καθημερινες σεξουαλικες επαφες, για ωρες που τους "σηκωνεται", για ωρες που "αυνανιζονται" και μετα θελεις να σου απανταμε με σοβαροτητα. Αυτα που γραφεις ειναι μπουρδολογιες. Αποδεικνυουν την εμμονη που εχεις με τις σεξουαλικες επιδοσεις σου. Το μυαλο σου ειναι "κολλημενο" και επηρεασμενο πανω στο συγκεκριμενο θεμα. Αρα, μηπως ολα οσα γραφεις ειναι παιχνιδια του μυαλου σου;
 

felaini

Active Member
Πολιστα γιωργο τωρα οκ θα με κανει ντα ο cvial που σε ειπα εμμονικο..σοβαρα τωρα σε προκαλω θα σου στειλω ινμποξ το τηλεφωνο μου να συναντηθουμε να σου δειξω φωτο πως ειμουνα nw5 k αυτη την στιγμη ειμαι nw3 με μια θεραπεια combo fina avodart(πλεον το εκοψα αυτο) minox κ χαπι κυκλοφορικου(πολυ βασικο) που χρειαζομουν λογω προβληματος κ μου ειχε κανει ζημια κ στα μαλια.. επισης θα ναι κ η κοπελα μου κ θελω να την ρωτησεις εαν το σεξ ειναι νορμαλ.. σε προκαλω φιλε.. τωρα μαιντανος τυπου μου ειπαν ακουσα η ερευνα του βεκρη αυτα ειναι αφηγηματα για μικρα παιδια..σοβαρα τωρα ουτε δεκα χρονων παιδακι αυτο που κανεις..Σοβαρα τωρα ποια ειναι αυτη η αναγκη που σε αναγκαζει σε καθε ποστ παρι φινας να αντιδρας ετσι κ να την κατακεραυνονεις; Ο γαλινος ο ιδιος να ταν στο φορουμ καπου θα σταματαγε εαν δε το χε δοκιμασει.. εισαι φαινομενο δεν υπαρχεις..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

felaini

Active Member
Γιωργο πολιστα σε συμπαθω αλλιως δε θα ασχολιομουνα.. κ να ξερεις σε εβλεπα κ στο πολο σε θυμαμαι.. ολυμπιακος ειμαι
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Ενας αλλος καλος μου φιλος (που παρεπιπτοντως θα μπορουσε να ειχε σωσει πολυ μαλλι) μου λεει δε θελω γιατι δε του αρεσει η σκεψη της "παντοτινοτητας".

Ειλικρινα, φιλε Harri, αυτο που γραφετε πολλοι "περι παντοτινοτητας", δεν μπορω να το καταλαβω.

Ποιος ο λογος, αν καποιος δε θελει να παιρνει φιναστεριδη παντοτινα, να το κανει;

Τι εννοω; Δε θελεις παντοτινα; Ωραια.

Κανε τη θεραπεια απο 20 εως 30, τα πιο ωραια χρονια της ζωης σου. Απολαυσε το μαλλι και τα νεανικα σου χρονια. Φυσικα, ξεκινωντας απο τα 20 ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.

Αφου, λοιπον, χαρεις τη ζωη σου, χωρις αισθηματα κατωτεροτητας, αλλά με ανεβασμενη αυτοπεποιθηση και περνωντας τα 30, αν θελεις, διεκοψε την. Ποιος σε εξαναγκαζει να τη συνεχισεις;

Ειλικρινα δεν υπαρχει καμια λογικη σε αυτο το επιχειρημα.

Να χανεις τα νεανικα σου χρονια με μια παραλογη ιδεα που σου καρφωνεται στο νου!!!

Λες και θα υπογραψεις εφ' ορου ζωης συμβολαιο να παιρνεις αδιαλειπτα φιναστεριδη. Οποτε θελεις, στο χερι σου ειναι να τη σταματησεις. Τι πιο απλο;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε Γιώργο
Μην τσαντίζεσαι κατά αρχήν.

Θέλω να παρέμβω εδώ όχι σαν ειρηνοποιός,αλλά για να πω και σε σένα και στον tol ότι είστε και οι δύο λάθος.
Εξηγούμαι.
Μπορεί από εδώ να φαίνομαι από το λόγο μου ότι είμαι πράος και συνεναιτικός αλλά δεν είμαι καθόλου έτσι.
Είμαι σε πολλά πράγματα απόλυτος και δεν δέχομαι μύγα στο σπαθί μου.
Νεώτερος άστα. Συνεναιτικός είναι ο Cvial.

Κάποια πράγματα στη ζωή είναι άσπρο μαύρο και τα περισσότερα είναι ένα τεράστιο γκρι.
Το ίδιο πράγμα και η φίνα.
Ούτε αναγκαίο καλό είναι όπως την προτείνει ο φίλος tol παντού,ούτε είναι όλα τα δεινά του κόσμου όπως την αναφέρεις εσύ.
Προσωπικά και μετά από 20 χρόνια με διακοπές χρήσης και με οικογένεια αλλά και με πολλά άτομα που την παίρνανε για χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα,τη συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλά με προϋποθέσεις.
Σε έναν 25χρόνο που βαδίζει για NW 5 σε 5 χρόνια δεν θα τη συνιστούσα.
Θα του έλεγα να αδειάσει πρώτα και μετά να λύσει το θέμα του με μμ μόνο.
Αν δεν ήθελε απλά θα κέρδιζε κάποια χρόνια μέχρι το αναπόφευκτο.
Αν τώρα όμως κάποιος που θα πήγαινε για nw3 όπως εγώ,θα του τη συνιστούσα.
Να χαρεί τα καλύτερα του χρόνια και γύρω στα 40 να προχωρήσει με μμ.
Σε όποιον βγάζει προβλήματα απλά δεν την παίρνει.Τοσο απλά.
Δεν δημιουργεί όμως θέμα σαν αυτό που παρουσιάζεται εδώ μέσα και υπάρχει ένας τρόμος. Δεν είναι αυτή η αλήθεια.
Μπορώ να γράψω πολλά αλλά δεν θέλω να αναλώνομαι.

Από την άλλη αυτό που επίσης λες να παίρνω κάτι για όλη μου τη ζωή είναι ένα τεράστιο θέμα.
Προσωπικά και λόγω ηλικίας ναι μετά τα 50 θα την κόψω ακριβώς για αυτό το λόγο.
Και εδώ εγώ διαφωνώ με τον tol,αλλά τα δικά μου κριτήρια είναι εντελώς διαφορετικά μετά από 20 χρόνια σε σχέση με τον Tol που την παίρνει μόνο 4.5.
Πιθανόν αν ήμουν και εγώ στη θέση του να συνέχιζα.

Καταλήγοντας για μένα μετράει η χρόνια χρήση της αν σου έχει επιφέρει κάποια αρνητικά αποτελέσματα,που δεν προκύπτει αυτό από πουθενά κάνοντας εξετάσεις το διαπιστώνεις άλλωστε,αλλά από την άλλη η μη χρήση της έχει καταστροφικά αποτελέσματα για τους νέους και ειδικά αν δεν τους επιφέρει κάποια προβλήματα,δεν είναι δυνατόν να την αρνούνται όταν είναι το μόνο φάρμακο σε εισαγωγικά που θεραπεύει.
Αλλά υπό προϋποθέσεις και μόνο όπως ανέφερα.
Δεν είναι χημεία που προκαλεί βλάβες ανεπανόρθωτες μην τρελλαθούμε τώρα.
Αυτά δεν στα λέω από την εμπειρία μου την προσωπική,αλλά από συζητήσεις και διαπιστώσεις μόνο από γιατρούς και κυρίως Αμερικανούς που είναι πιο σοβαροί σε τέτοια θέματα από τους Ευρωπαίους.

Αυτά τα ολίγα.
ακουσε με λιγο.....μην εστιασεις μονο στην φινα....και προσεξε συμπεριφορες....καταρχην το μονο που εκανα τωρα ηταν να πω στον λαλακη να μην ασχολειται γιατι δεν βγαινει ακρη και θα ξανα γινουν τα ιδια και ηρθε απο το πουθενα ο αλλος να με βγαλει και ψυχοπαθη λες και με ξερει ποιος ειμαι τι ειμαι τι εχω κανει στην ζωη μου και τι μυαλα κουβαλαω.....κατα δευτερον εχω δεχτει καμποσες φορες και αν θες απαρυθμω ενα προς ενα ακριβως τι και τα προσπερναω ετσι γιατι να σου πω και την αληθεια ψιλο βαριεμαι να μπω σε αντιπαραθεσεις με ατομα που δεν γνωριζω και δεν με γνωριζουν.....εχω τον τολ ομως να με λεει υπαλληλο του τιρκαλα και αντεδρασα μονο την δευτερη φορα οχι τιποτα αλλο γιατι θα το πιστεψουν και ατομα που δεν ξερουν...το μαζευει μετα...μετα ερχεται στο δικο σου νημα και λεει με κεφαλαια γραμματα κιολας οτι δυσφιμω τον γιατρο με αυτα που λεω και μπλα μπλα μπλα δεν μιλαω...μιλατε βεβαια εσεις κ το χρυσωνει το χαπι.....μετα ερχεται εδω να μου πει για τα ελληνικα μου οτι δεν ξερω να διαβαζω εχοντας κανει απλα ενα ποστ συγκεκριμενο σε συγκεκριμενο ατομο οχι γενικο σχολιο και για να μου πει τι? οτι λεει το αρθρο σε δειγμα 5000 ατομων το 30% ηταν καταλληλοι και το θεωρει και εξυπναδα αυτο που μου πε. δλδ πρεπει τωρα εγω να μπω στην διαδικασιανα του απαντησω οτι και στο φορουμ αντιστοιχα των 20000 μελων μονο το 30% ειναι καταλληλοι και εσυ οποιος παει να μιλησει του λες "η μονη εγκεκριμενη και απολυτη θεραπεια ειναι η φινα" ξανα κ ξανα κ ξανα κ ξανα κ ξανα κ ξανα........ε ποσο θα αντεξω ο ανθρωπος αυτη την παρανοια? και στην τελικη ζηταω πολλα απο το να με αγνοει? εγω εχω πεταχτει σε ολους αυτους που τους λεει παρε φινα να τους πω "ρε μην τον ακουτε αυτον". ο καθενας εχει μυαλουδακι να κρινει και να φιλτραρει να κανει οτι γουσταρει.....η θα σταματησει αυτη η μλκ που μου εχει σπασει τα νευρα η θα φυγω μια ωρα αρχιτερα....εξαλλου σου εχω πει και απο το τηλεφωνο η παρουσια μου εδω εχει ημερομηνια ληξεως και πολυ συγκεκριμενο σκοπο...και δεν μ αρεσει να αφηνω πραγματα στην μεση αλλα το πανε φιρι φιρι να γινει αυτο και να αφησω κατα 15% περιπου αναροκληρωτη την παρουσιαση μου φου εκρεμμει αλλη μια μμ μου....εχω ζωη εξω απο δω και δεν περιστρεφονται ολα για εμενα γυρω απο αυτο το φορουμ σαν αλλους....και αν τωρα λογο κορωνας καθομαι παρα πολυ και το παρακολουθω ειναι εντελως τυχαιο και δεν θα ναι για παντα....η ο cvial θα βαλει λιγο φρενο σε καποιους που τους αρεσει να ριχνουν λαδι στην φωτια ανευ λογου η κανενα προβλημα πραγματικα ομως να αποχωρησω.... δεν τρεχει και κατι.... με οσα παιδια εξαλλου εχουμε καποια επαφη και καλες σχεσεις μια χαρα θα συνεχισουμε και μετα απο δω.....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιωργο πολιστα σε συμπαθω αλλιως δε θα ασχολιομουνα.. κ να ξερεις σε εβλεπα κ στο πολο σε θυμαμαι.. ολυμπιακος ειμαι
δεν θελω να μιλαμε για πολο σε ενα φορουμ που ασχολειται με τριχες.....αλλο ειναι το αντικειμενο εδω....πρπει να κτλ λοιπον εσυ οτι σαν ενας αθλητης κ εγω που ξερω 2-3 πραγματακια εμπειρικα κυριως οτι δεν προτεινουμε αβερτα δεξια και αριστερα οχι χαπια σαν αυτο...ουτε μολλερ που διαφημιζει και η τηλεοραση που λεει ο λογος.....η σωστη αντιμετωπιση σε καποιον λοιπον ξερεις πια ειναι? 'φιλε υπαρχει η φινα...κανε μια ερευνα..ρωτα γιατρους να δεις τι παιζει" η μετριοπαθης σταση....οχι επειδη το λεει ο καποιος γιωργος-3 παρε την και θα με θυμηθεις...αμα φιλε μου ομως το παιδι αυτο ψαχνεται μετα να δει τι φταει αντε βρες εσυ τον γιωργο-3 να του ζητησεις τα ρεστα....εχω περασει και εγω απο τα 25...εχω υπαρξει απελπισμενος και πανω στην απελπισια μου εκανα και εγω την μλκ και σφαχτηκα με την στριπ...γιατι να επιτρεψω σε ενα παιδι να κανει την πιθανη αντιστοιχη ισως μλκ με μενα και να μην το προστατεψω?
υγ: τωρα για τους χαρακτηρισμους σου και εσενα και του τολ παρακατω δεν θα μπω σε καμια διαδιακασια κ σ αφηνω να εκτεθεις περιμενωντας την αντιδραση του cvial αν υπαρξει.....αν δεν υπαρξει δεν πειραζει.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

ReLo

New Member
Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά παιδιά με αυτό που κάνετε ο Γιώργος και ο Tol δεν βοηθάτε κανένα νέο μέλος που μπαίνει πρώτη φορά στο φόρουμ απλά τους μπερδεύεται γιατί αν παρακολουθήσουν της συνομιλίες σας είναι σαν να μαλώνετε ποιος την έχει μεγαλύτερη ενώ έχετε τοποθετηθεί και η δυο πάνω στο θέμα και απλά επαναλαμβάνεστε συνεχώς τουλάχιστον αυτό έγινε στην περίπτωση μου μέχρι να κάνω την έρευνα μου και να αποφασίσω δεν θεωρώ ότι με βοήθησε σε κάτι το φόρουμ πάνω στο θέμα φίνα ζητάω και πάλι συγνώμη για την παρέμβαση μου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά παιδιά με αυτό που κάνετε ο Γιώργος και ο Tol δεν βοηθάτε κανένα νέο μέλος που μπαίνει πρώτη φορά στο φόρουμ απλά τους μπερδεύεται γιατί αν παρακολουθήσουν της συνομιλίες σας είναι σαν να μαλώνετε ποιος την έχει μεγαλύτερη ενώ έχετε τοποθετηθεί και η δυο πάνω στο θέμα και απλά επαναλαμβάνεστε συνεχώς τουλάχιστον αυτό έγινε στην περίπτωση μου μέχρι να κάνω την έρευνα μου και να αποφασίσω δεν θεωρώ ότι με βοήθησε σε κάτι το φόρουμ πάνω στο θέμα φίνα ζητάω και πάλι συγνώμη για την παρέμβαση μου.
Δεν έχεις κ άδικο ....
 

tol

Well-Known Member
Τελευταια απαντηση, επειδη παραποιειται η αληθεια...


καταρχην το μονο που εκανα τωρα ηταν να πω στον λαλακη να μην ασχολειται

Καταρχας, αυτο που εκανες, φιλε Γιωργο, και το οποιο το κάνεις παντα και ειναι εκνευριστικο για τους χρηστες της φιναστεριδης, ειναι να πεταγεσαι και να μας χαρακτηριζεις "επικινδυνους", οτι εχουμε χασει τα λογικα μας, οτι παρασερνουμε παιδακια στον ολεθρο. Οταν γραφεις αυτες τις αερολογιες και τις προσβολες, θα παιρνεις τις καταλληλες απαντησεις.

μετα ερχεται εδω να μου πει για τα ελληνικα μου οτι δεν ξερω να διαβαζω


Επισης, αυτο που εκανες (και γι' αυτο απαντησα) ειναι οτι ποσταρες ενα αρθρο το οποιο ειναι ξεκαθαρα υπερ της φιναστεριδης, για να κάνεις παλι αρνητικη κριτικη. Στο αρθρο αναφερεται οτι η χρηση φιναστεριδης ειναι ΑΣΦΑΛΗΣ και οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. Αρα, ξερεις να διαβαζεις;

εχω τον τολ ομως να με λεει υπαλληλο του τιρκαλα και αντεδρασα μονο την δευτερη φορα οχι τιποτα αλλο γιατι θα το πιστεψουν και ατομα που δεν ξερουν...το μαζευει μετα...

Κανενα απολυτως "μαζεμα", φιλε Γιωργο. Ποτέ δε σε κατηγορησα ως υπαλληλο του κ. Τιρκαλα. Αυτο που εχω γραψει πολλες φορες και δεν μπορεις να το καταλαβεις ειναι οτι με τον φανατισμο, τον δογματισμο που γραφεις καθε φορα που αναφερεσαι στον κ. Τιρκαλα, ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ. Αν ρωτησεις εικοσι ατομα του forum, και τα εικοσι αυτο θα σου πουν.

Οπως τα λεγαμε στον Δημητρη που καθε φορα επαινουσε τον κ. Βεκρη και ποτέ δεν εγραφε κατι αρνητικο, ετσι και εσυ συμπεριφερεσαι. Και ο Δημητρης διαγραφηκε απο το forum ως υπαλληλος του κ. Βεκρη.

Ενω, λοιπον, σου εχω γραψει πολλες φορες οτι εκτιμω αφανταστα τις αντικειμενικες (με πλουσιο φωτογραφικο υλικο) παρουσιασεις των μεταμοσχευσεων σου που αποδεικνυουν την ακεραιοτητα του χαρακτηρα σου, απο την αλλη, παρασυρμενος απο φανατισμο και προσωπολατρια για τον κ. Τιρκαλα, αποσιωπας "κακως κειμενα", κάνεις τα στραβα ματια, κάνεις διαφημιση "με νυχια και με δοντια". Αυτο, λοιπον, απο ατομα που δεν σε ξερουν μπορει να θεωρηθει υποπτο. Σε συμβουλευω για το καλο σου, για να αποφυγεις τετοιες υποψιες και εσυ δεν το καταλαβαινεις.



μετα ερχεται στο δικο σου νημα και λεει με κεφαλαια γραμματα κιολας οτι δυσφιμω τον γιατρο με αυτα που λεω

Φυσικα και δυσφημουσες τον γιατρο με αυτα που εγραφες. Αντι να παραδεχθεις οτι εγινε ενα απλο λαθος απο τη νοσηλευτρια στον αριθμο, προσπαθουσες να βρεις που χαθηκαν 800 grafts!!! Εγραφες οτι ο γιατρος "πηρε παραμαζωμα" ολα τα υπαρχοντα μαλλια!!! Αν ειναι δυνατον!!! Δεν ειναι αυτο δυσφημιση; Ο γιατρος να αδιαφορει για τα πολλα υπαρχοντα, να τα θεωρει χαμενα και να πατα πανω τους, τραυματιζοντας τα!!! Σου γραφαμε αναλυτικα τις μετρησεις και εσυ εγραφες οτι ο Γιατρος εβαζε στην ιδια οπη δυο και τρια grafts μαζι!!! Δικαιολογιες που εξεθεταν και δυσφημουσαν τον κ. Τιρκαλα.



και στην τελικη ζηταω πολλα απο το να με αγνοει? εγω εχω πεταχτει σε ολους αυτους που τους λεει παρε φινα να τους πω "ρε μην τον ακουτε αυτον".

Εισαι και επιλησμων...Μηπως παθαινεις αμνησια; Μηπως, παρασυρμενος απο φανατισμο, ξεχνας τι κάνεις;

Εμεις, οι χρηστες φιναστεριδης, σε παρακαλαμε τοσο καιρο να αγνοεις τα σχετικα νηματα, γιατι εισαι εντελως ανιδεος. Σε παρακαλαμε να μην παρεμβαινεις, γιατι δεν εχεις αποψη/εμπειρια. Και εσυ τι κάνεις;

Πεταγεσαι και γραφεις συνεχεια τα παραπανω σχολια..."μην τους ακουτε αυτους", "ειναι επικινδυνοι", "θελουν το κακο σας" και άλλα τετοια τραγελαφικα.


..η θα σταματησει αυτη η μλκ που μου εχει σπασει τα νευρα η θα φυγω μια ωρα αρχιτερα..

Τελευταια καλοπροαιρετη συμβουλη...αφου, οπως γραφεις, σου εχουν σπασει τα νευρα, γιατι δεν κάνεις αυτο που σε ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ εδω και καιρο; Μην ασχολεισαι με θεματα που δεν γνωριζεις...το θεμα της φιναστεριδης ειναι τοξικο για σενα...σε συγχυζει.

Σε παρακαλαμε, πεφτουμε στα γονατα σου, σε εκλιπαρουμε, σε ικετευουμε σταματα να προκαλεις με τις παρεμβασεις σου. Αν δεν σχολιαζες στα νηματα της φιναστεριδης, δε θα υπηρχε αυτη η ενταση. Εσυ ο ιδιος την προκαλεις.

Δεν καταλαβαινεις οτι, οταν π.χ. συζητουν δυο φιλολογοι για τη δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου και πεταγεται ενας οικοδομος με δογματικο τροπο να εκφερει γνωμη, αυτο θα προκαλεσει την οργη τους και στην αρχη θα τον συμβουλευσουν να μην το ξανακανει, ενω, αν συνεχισει και επιμενει, θα αντιδρασουν αναλογα;

Αφησε, επιτελους, ολους εμας, τους χρηστες της φιναστεριδης, να διαλεχθουμε με επιχειρηματα και εμπειριες. Τι γυρευει η αλεπου στο παζαρι;

Θερμη, θερμοτατη παρακληση. Μονο ετσι θα βρουμε ολοι την ησυχια μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Με σενα, φιλε vlafo, ναι...να καθισω στο ιδιο τραπεζι να συζητησουμε το θεμα της φιναστεριδης, αφου εχεις την καταλληλη εμπειρια. Με εναν, ομως, ασχετο, οπως ο Γιωργος, τι να συζητησω. Δε φθανει που ειναι ασχετος, προσβαλλει απο πανω και οσους εχουν εμπειρια και εκφραζουν τις αποψεις τους.



Καταρχας, απο που κι ως που, φιλε vlafo, προκυπτει αυτη η βεβαιοτητα; Πως γνωριζεις οτι θα ησουν nw3 χωρις τη ληψη φιναστεριδης; Επιτρεψε μου να θεωρω οτι εδω εχεις εσφαλμενη αποψη. Ουτε ο θεος ο ιδιος δεν μπορει να γνωριζει τη μελλοντικη εξελιξη της τριχοπτωσης. Μπορει να την προβλεπουμε μεχρι εναν βαθμο, αλλά ποτέ δεν μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι.

Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι, αν δεν επαιρνες φιναστεριδη τοσα χρονια, τωρα δε θα ησουν nw5;

Επισης, θα ηθελα να σε ρωτησω...γιατι ξαναρχιζες τη ληψη, οταν τη διεκοπτες; Η μονη λογικη εξηγηση ειναι, επειδη εβλεπες να επιδεινωνεται η κατασταση. Αλλιως ποιος ο λογος να την ξαναρχισεις;

Αρα, χωρις τη φιναστεριδη, φιλε vlafo, τωρα μπορει (επαναλαμβανω...μπορει... κανείς δεν ειναι βεβαιος) να ησουν σε πολυ χειροτερη κατασταση.

Και, φυσικα, αν ημουν στη θεση σου ποτέ δε θα εκανα αυτο που γραφεις, οτι δηλαδη θα τη σταματησεις στα 50. Πως εισαι βεβαιος οτι δε θα υπαρξει αρνητικη εξελιξη; Μην εισαι τοσο σιγουρος. Υπαρχουν πολλοι στην ηλικια μας που αρχισαν να χανουν τα μαλλια τους στα 45 με 50. Η αλωπεκια ειναι υπουλη. Μπορει...μπορει ενα ποσοστο των μαλλιων που εχεις να οφειλεται στη φιναστεριδη. Μακαρι να κανω λαθος. Μακαρι, αν τη σταματησεις, να μην εχεις καμια αρνητικη επιπτωση. Κρατα, ομως, και καμια πισινη, μην εισαι απολυτα βεβαιος για το μελλον.

Εκανες μια επενδυση ζωης με τη μεταμοσχευση. Αν διακοπτοντας τη φιναστεριδη, χασεις μεγαλο μερος των μαλλιων, τοτε τι θα λες;





Επισης, δε συμφωνω. Ισα κι ισα. Εγω θα του προτεινα 1000% να ξεκινησει αμεσα φιναστεριδη.

Γιατι, φιλε vlafo, να περιμενει πεντε χρονια, οπως γραφεις, να επελθει το μοιραιο; Ποιος ο λογος να στερηθει τα πεντε καλυτερα χρονια της ζωης του; Γιατι να μην κανει το αντιστροφο;

Να παρει για δεκα χρονια φιναστεριδη, να ζησει ως νεος και να ευχαριστηθει τη ζωη του και στη συνεχεια να κανει αυτο που προτεινεις εσυ, δηλαδη να τη διακοψει, να αδειασει απο μαλλι και να προβει σε μεταμοσχευση;

Δεν εχει καμια λογικη να μπορουμε να καθυστερησουμε κατι αρνητικο, να απολαυσουμε την καλυτερη περιοδο της ζωης μας και εμεις να μενουμε αδρανεις, να χανουμε πενταετιες και δεκαετιες.
Το πρόβλημα του Γιώργου δεν είναι ότι δεν έχει δοκιμάσει ή δεν γνωρίζει Tol, αλλά ο τρόπος του που είναι κάθετος και αφοριστικός και ουσιαστικά δε σου αφήνει περιθώρια να συζητήσεις όταν σε κόβει κάθετα.Όπως και ο άλλος ο Lalakis που λέει μπούρδες.
Εγώ το Γιώργο τον έχω καταλάβει και δεν με ενοχλεί γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του και ούτε θεωρώ ότι προσβάλλει,αλλά θα πρέπει και εσύ να καταλάβεις ότι άποψη έχουν όλοι(ευτυχώς ή δυστυχώς) γνώση απλά δεν περιέχει.
Με αυτή τη λογική και εσύ μιλάς σαν τον Αναστασάκη που δεν σου επιτρέπει να έχεις άποψη επειδή δεν είσαι γιατρός.
Δεν υπάρχουν αυτά.
Θα πρέπει να διαχωρίζονται.

Πάμε παρακάτω.

Δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα στην τριχόπτωση tol το ξέρουμε αυτό,αλλά μπορείς να κινηθείς με σχετική ασφάλεια και πρόγνωση βάσει κατά κύριο λόγο της ηλικίας σου και που βρίσκεσαι.Ναι μπορείς να είσαι στα 50 και να πας από nw 2 σε nw5 τα έχουμε δει αυτά τα γνωρίζουμε,αλλά με βάση τις πιθανότητες αμα βάλεις 10 ανθρώπους με αφετηρία την ίδια κατάσταση.θα καταλήξουνε οι 3 στους 10.
Είναι θέμα στατιστικών τίποτα άλλο.
Δεν καταλήγουνε όλοι αυτό πρέπει να καταλάβετε,απλά δεν μπορείς να γνωρίζεις αν θα είσαι εσύ μέσα ή έξω.
Το 80% αυτών που είναι nw5 δε σου λέω παραπάνω,έχουν ξεκινήσει να αραιώνουν και φαίνεται 100% που πάνε, κάτω από την ηλικία των 30 αυτό κράτα το όπως στο λέω. Δηλαδή το συντριπτικό ποσοστό.
Γνωρίζεις με σχετική ασφάλεια.

Πάμε τώρα στα δικά μου.
Φυσικά και γνωρίζω γιατί μέχρι τα 30 μου ήμουν τούμπανο και τότε με χτύπησε ξαφνικά,αλλά γνωρίζω που ήμουνα γιατί στα 40 μου την έκοψα συνειδητά για να δω που θα πάω φίλε Tol,και το αποτέλεσμα ήταν να χάσω ότι κρατούσα εννοείται και να πάω από nw1 σε nw3.
Τhats it.
Καμία τριχόπτωση καμία αλλαγή για 5 χρόνια κομμένη.Εκεί ήμουν.Τώρα στα 60 μπορεί να ξεκινήσει και η senil δεν το ξέρω αυτό.
Εγώ σου αναφέρω τα πλήρη δεδομένα μέσα από την πράξη όχι θεωρητικά.
Άρα σε καμία των περιπτώσεν δεν πήγαινα nw5.
Είδα που με πήγε και με κράτησε και είχα πληρέστατη εικόνα άρα εδώ σφάλλεις,γιατί δε μπορεί να γνωρίζεις το όλο test που έκανα στον εαυτό μου.
Ένας άλλος λόγος που την έκοψα,είναι αυτό που σωστά αναφέρει ο Γιώργος,μετά απο 10 χρόνια συστηματικής και καθημερινής χρήσης ήθελα να αποτοξινωθώ από το χάπι και να καθαρίσει ο οργανισμός μου.Ήταν δική μου ανάγκη χωρίς να υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα,δόξα το Θεό είμαστε καλά στην υγεία μας.

Ένας άλλος μύθος που λέγεται,είναι η φιναστερίδη για πάντα.
Ναι επιστημονικά αφού σου μπλοκάρει τη dht πρέπει να την παίρνεις εφ όρου ζωής,πρακτικά μετά από 10ετία max και μετά τα 40 δεν είναι η ίδια και χάνει πολύ.
Εσύ για αυτό είσαι ενθουσιασμένος γιατί σε σένα λειτουργεί σε μένα πλέον όχι.
'Εχω περάσει από όλα τα στάδια και έχω πολύ καλύτερη άποψη και γνώση από το γιατρό τον ίδιο,πάντα για τον εαυτό μου μιλάω.

Γιατί την ξεκίνησα με ρωτάς.
Χωρίς καμία αλλαγή επάνω μου 5 χρόνια,μηδενική τριχόπτωση και θέληση για μια αλλαγή προετοιμάζοντας τον εαυτό μου για μμ και
δοκιμή να δώ αν μπορεί να προσφέρει τίποτα πλέον.Τίποτα δεν μου προσφέρει όπως ήδη το γνώριζα, αλλά ήθελα να το περάσω και αυτό το τεστ.
Γιατί την παίρνω τώρα?
Η δύναμη της συνήθειας φίλε και το ψυχολογικό είναι τεράστιο θέμα,τα minds games εκεί παίζεται πάντα το παιχνίδι.
Άρα περνώντας από όλα τα test και τις δοκιμασίες που λίγοι το έχουνε κάνει,ποιό το νόημα να την παίρνω μετά τα 50?
Για να στηρίξω την επένδυση μου?Αφού μου είναι άχρηστη.
Για να παίρνω κάτι μέχρι τα 70 μου μήπως και χάσω τα υπόλοιπα?Δεν θα το προτιμήσω.
Θα πάω να κάνω και 2 μμ αν χρειαστεί αν και δεν είμαι φαν.
Το κάνω όπως σου ανέφερα και θα το κάνω για 1 η 2 χρόνια για τους συγκεκριμένους προαναφερθείς λόγους.Nothing more.

Oσον αφορά το πότε πρέπει κάποιος να ξεκινήσει τη φίνα,για να μπαίνουνε σε μια σειρά,όταν κάποιος έχει θέμα το ξεχνάει δεν την ψάχνει παραπέρα.Τέλος,κοιτάει άλλες λύσεις.Δίνει όμως χρόνο να δει και μετά βγάζει τα συμπεράσματα του.

Τελειώνοντας θα σου πω το εξής.
Επειδή με ρωτάς γιατί ενας 25χρονος να περιμένει το μοιραίο.
Η φίνα είναι μεν πυρηνικό όπλο,αλλά δεν είναι θαυματουργό.Ηρεμήστε και χαλαρώστε.
Για να μπορέσεις να αναστρέψεις μια κατάσταση ,πρέπει να το κάνεις πολύ πολύ νωρίς και όχι μετά από λίγο.Δεν σε γυρνάει η φίνα θεαματικά σε τρελλό βαθμό ,ναι έχει συμβεί σε πολλούς από nw3 σε nw1,5 αλλά δεν κάνει θαύματα.
Πρέπει να την παίρνεις προληπτικά πριν ξεκινήσει η αα,που αυτό είναι παράλογο και τρελλό.
Άσε που μετά από μια 10ετία ΘΑ ΑΡΧΊΣΕΙ ΝΑ ΒΛΈΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ και να αναρωτιέται.
Άρα σε έναν πιτισιρικά που δεν του δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα,θα του πρότεινα και να πάρει όπως λές για να χαρεί τα καλύτερα του χρόνια,αλλά και να προβεί σε μμ για να μην έχει αυτή την τοξικότητα της συνήθειας ότι κάθε μέρα παίρνω χάπι.

Δεν είναι μονόδρομος όλα tol υπάρχουν πάντα εναλλακτικές αρκεί να τις ξέρεις.
Ειδικά σήμερα που με σωστές επιλογές αα δεν υπάρχει.

Αυτά που σου ανέφερα δεν είναι μόνο από τη χρόνια χρήση μου και όλα τα στάδια που έχω περάσει,αλλά και πολλές συζητήσεις με γιατρούς που έχουν καταλήξει εκεί.

Αυτό που λέει ο Γιώργος μην το υποτιμάς,σε ερώτηση μου σε όλους τους γιατρούς τι γίνεται μετά από 40 χρόνια χρήσης ,κανένας δεν ήξερε και δεν έχει την απάντηση.Λογικό είναι.
Κανένας.

Think about it.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στην δική σου περίπτωση ήταν εύκολη η άσκηση διακοπής της φίνας αφού κατέληξες σε NW3 με ολίγον από V μέσα, εκεί δηλαδή που θα κατέληγες αν δεν την ξεκίναγες. Άρα είχες πάντα δότρια να αποκαταστήσεις ότι θες όπως το θες. Θα μπορούσες να κάνεις και μμ δέκα χρόνια νωρίτερα αν η FUE ήταν ώριμη και να μην έμπαινες σε καμία διαδικασία. Το πρόβλημα παρουσιάζεται, δυστυχώς, σε παιδιά που έχουν επιθετική τριχόπτωση και βλέπεις το διαφαινόμενο pattern NW4-5 σε ηλικία κάπου ανάμεσα 25-30. Εκεί οι επιλογές είναι πολύ πιο συγκεκριμένες και δυστυχώς δεν έχεις και πολλές επιλογές να την σταματήσεις και να κάνεις πειράματα.
 
Μπλουζα