To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

vlafo

Well-Known Member
Στην δική σου περίπτωση ήταν εύκολη η άσκηση διακοπής της φίνας αφού κατέληξες σε NW3 με ολίγον από V μέσα, εκεί δηλαδή που θα κατέληγες αν δεν την ξεκίναγες. Άρα είχες πάντα δότρια να αποκαταστήσεις ότι θες όπως το θες. Θα μπορούσες να κάνεις και μμ δέκα χρόνια νωρίτερα αν η FUE ήταν ώριμη και να μην έμπαινες σε καμία διαδικασία. Το πρόβλημα παρουσιάζεται, δυστυχώς, σε παιδιά που έχουν επιθετική τριχόπτωση και βλέπεις το διαφαινόμενο pattern NW4-5 σε ηλικία κάπου ανάμεσα 25-30. Εκεί οι επιλογές είναι πολύ πιο συγκεκριμένες και δυστυχώς δεν έχεις και πολλές επιλογές να την σταματήσεις και να κάνεις πειράματα.
Εύκολη ήταν γιατί ήξερα που πάω,αυτό λέω και στον tol να το καταλάβει,γνωρίζεις δεν πας στα τυφλά.
Σίγουρα θα μπορούσα με την τωρινή FUE χωρίς φίνα άνετα και να τελείωνα.
Εκεί όπως γνωρίζεις Cvial,αν δεν πας πάνω από nw5 δεν θα έχεις πρόβλημα δότριας και θα μπορείς να επέμβεις.
Το θέμα είναι ότι η με μαθηματική κατάληξη που σε πάει εκεί,σε κάποιον υποψήφιο θα του συνιστούσες εσύ να πάρει φίνα ή να μην πάρει καθόλου και να προχωρήσει σε μμ μια και καλή.

Πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου.
Πως θα λειτουργούσες εσύ αν ήσουν στην ανάλογη θέση?
Γνωρίζοντας ότι δεν είσαι κατά της φίνας αλλά ούτε και φανατικός,απλά υπάρχει σαν επιλογή με ημερομηνία λήξεως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Έχω μια απορία και το ρωτάω με αφορμή τον vlafo.Θεωρειται απίθανο το γεγονος ότι κάποιος ξεκινώντας τη φινα νωρίς να διέκοψε την πορεία της ΑΑ και απλα διακόπτοντας την αργότερα να έπεσε πάνω σε φάση που ούτως ή άλλως δεν θα εχανε πολύ μαλλί. Δηλαδη την περίοδο μεγάλης απώλειας να προστάτεψε τα μαλλιά και την περίοδο που ούτως ή άλλως οι απώλειες θα ήταν μικρές να έφυγε από τη φινα. Καθώς είναι γνωστό ότι δεν ξεκινάς και χάνεις με τον ίδιο ρυθμό μέχρι να πέσουν ολα.
 

vag25

Well-Known Member
Έχω μια απορία και το ρωτάω με αφορμή τον vlafo.Θεωρειται απίθανο το γεγονος ότι κάποιος ξεκινώντας τη φινα νωρίς να διέκοψε την πορεία της ΑΑ και απλα διακόπτοντας την αργότερα να έπεσε πάνω σε φάση που ούτως ή άλλως δεν θα εχανε πολύ μαλλί. Δηλαδη την περίοδο μεγάλης απώλειας να προστάτεψε τα μαλλιά και την περίοδο που ούτως ή άλλως οι απώλειες θα ήταν μικρές να έφυγε από τη φινα. Καθώς είναι γνωστό ότι δεν ξεκινάς και χάνεις με τον ίδιο ρυθμό μέχρι να πέσουν ολα.
Αυτη την απορια εχω και εγω με την φινα.
Δηλαδη αν την παρεις σε μια επιθετικη περιοδο που εναι κυριως στα 20-30 και την σταματησεις σε μια περιοδο που δεν χανεις τοσο πολυ. Θα επιστρεψει η επιθετικη περιοδος η θα τα χτυπησει τα μαλακια μονο η χαλαρη περιοδος που βρισκεσαι;
 

vlafo

Well-Known Member
Γιατί μπερδεύεστε?
Είτε επιθετική είτε χαλαρή περίοδος,εκεί που είναι να πας θα πας.
Όπου έχει προγραμματιστεί να κάνει κύκλους η τριχόπτωση αυτό θα κάνει.
Το αναπόφευκτο δεν το ακυρώνει.
Καταλαβαίνω τι λέτε,άλλο να τα χάνεις προοδευτικά και άλλο μια και έξω που είναι σοκαριστικό.
Αυτό κανείς δεν το ξέρει για να σας απαντήσω εν ολίγοις.
 

vag25

Well-Known Member
Γιατί μπερδεύεστε?
Είτε επιθετική είτε χαλαρή περίοδος,εκεί που είναι να πας θα πας.
Όπου έχει προγραμματιστεί να κάνει κύκλους η τριχόπτωση αυτό θα κάνει.
Το αναπόφευκτο δεν το ακυρώνει.
Καταλαβαίνω τι λέτε,άλλο να τα χάνεις προοδευτικά και άλλο μια και έξω που είναι σοκαριστικό.
Αυτό κανείς δεν το ξέρει για να σας απαντήσω εν ολίγοις.
αν μια περιοδος ειναι επιθετικη θα σε αδειασει. Αν δεν ειναι θα σε παει αργα. Αυτο σιγουρα εχει αντικτυπο στο μαλλι σου. Και αναρωτιεμαι αν θα αλλαξει κατι στην περιπτωση που προστατευσεις στις κακες περιοδους το μαλλι σου με φινα και μετα το αφησεις.
 

tol

Well-Known Member
Εύκολη ήταν γιατί ήξερα που πάω,αυτό λέω και στον tol να το καταλάβει,γνωρίζεις δεν πας στα τυφλά.

Φιλε vlafo, επιμενω οτι δεν μπορεις να εισαι βεβαιος για τιποτα.

Συμφωνα με τα γραφομενα σου, απο τα περιπου 40 που την εκοψες μεχρι τα 43 που την ξαναρχισες, ησουν nw3. Στα 43 χρονια nw3 προσωπικα εχω πεντε φιλους οι οποιοι στα 50+ ειναι και οι πεντε nw5+.

Επομενως, πως ειναι δυνατον να ξερεις πως θα εξελισσοταν η τριχοπτωση σου μετα τα 43; Αυτο που γραφεις, δεν εχει λογικη βαση.

Μακαρι να αποδειχθω Κασσανδρα, αλλά επιτρεψε μου να αμφιβαλλω. Προσωπικα ποτέ δε θα επαιρνα το ρισκο που θα παρεις, για να επιβεβαιωθεις σε αυτα που πιστευεις. Στην ακρη του μυαλου σου οφειλεις να εχεις τη σκεψη οτι, ισως, η τωρινη σου κατασταση ειναι αποτελεσμα της φιναστεριδης και αν τη διακοψεις στα 50, στα 55 μπορει να εχεις ανεβει δυο βαθμιδες.

Μακαρι να μη συμβει ποτε. Το απευχομαι, φιλαρακι μου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Τελευταια απαντηση, επειδη παραποιειται η αληθεια...




Καταρχας, αυτο που εκανες, φιλε Γιωργο, και το οποιο το κάνεις παντα και ειναι εκνευριστικο για τους χρηστες της φιναστεριδης, ειναι να πεταγεσαι και να μας χαρακτηριζεις "επικινδυνους", οτι εχουμε χασει τα λογικα μας, οτι παρασερνουμε παιδακια στον ολεθρο. Οταν γραφεις αυτες τις αερολογιες και τις προσβολες, θα παιρνεις τις καταλληλες απαντησεις.




Επισης, αυτο που εκανες (και γι' αυτο απαντησα) ειναι οτι ποσταρες ενα αρθρο το οποιο ειναι ξεκαθαρα υπερ της φιναστεριδης, για να κάνεις παλι αρνητικη κριτικη. Στο αρθρο αναφερεται οτι η χρηση φιναστεριδης ειναι ΑΣΦΑΛΗΣ και οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. Αρα, ξερεις να διαβαζεις;



Κανενα απολυτως "μαζεμα", φιλε Γιωργο. Ποτέ δε σε κατηγορησα ως υπαλληλο του κ. Τιρκαλα. Αυτο που εχω γραψει πολλες φορες και δεν μπορεις να το καταλαβεις ειναι οτι με τον φανατισμο, τον δογματισμο που γραφεις καθε φορα που αναφερεσαι στον κ. Τιρκαλα, ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ. Αν ρωτησεις εικοσι ατομα του forum, και τα εικοσι αυτο θα σου πουν.

Οπως τα λεγαμε στον Δημητρη που καθε φορα επαινουσε τον κ. Βεκρη και ποτέ δεν εγραφε κατι αρνητικο, ετσι και εσυ συμπεριφερεσαι. Και ο Δημητρης διαγραφηκε απο το forum ως υπαλληλος του κ. Βεκρη.

Ενω, λοιπον, σου εχω γραψει πολλες φορες οτι εκτιμω αφανταστα τις αντικειμενικες (με πλουσιο φωτογραφικο υλικο) παρουσιασεις των μεταμοσχευσεων σου που αποδεικνυουν την ακεραιοτητα του χαρακτηρα σου, απο την αλλη, παρασυρμενος απο φανατισμο και προσωπολατρια για τον κ. Τιρκαλα, αποσιωπας "κακως κειμενα", κάνεις τα στραβα ματια, κάνεις διαφημιση "με νυχια και με δοντια". Αυτο, λοιπον, απο ατομα που δεν σε ξερουν μπορει να θεωρηθει υποπτο. Σε συμβουλευω για το καλο σου, για να αποφυγεις τετοιες υποψιες και εσυ δεν το καταλαβαινεις.





Φυσικα και δυσφημουσες τον γιατρο με αυτα που εγραφες. Αντι να παραδεχθεις οτι εγινε ενα απλο λαθος απο τη νοσηλευτρια στον αριθμο, προσπαθουσες να βρεις που χαθηκαν 800 grafts!!! Εγραφες οτι ο γιατρος "πηρε παραμαζωμα" ολα τα υπαρχοντα μαλλια!!! Αν ειναι δυνατον!!! Δεν ειναι αυτο δυσφημιση; Ο γιατρος να αδιαφορει για τα πολλα υπαρχοντα, να τα θεωρει χαμενα και να πατα πανω τους, τραυματιζοντας τα!!! Σου γραφαμε αναλυτικα τις μετρησεις και εσυ εγραφες οτι ο Γιατρος εβαζε στην ιδια οπη δυο και τρια grafts μαζι!!! Δικαιολογιες που εξεθεταν και δυσφημουσαν τον κ. Τιρκαλα.





Εισαι και επιλησμων...Μηπως παθαινεις αμνησια; Μηπως, παρασυρμενος απο φανατισμο, ξεχνας τι κάνεις;

Εμεις, οι χρηστες φιναστεριδης, σε παρακαλαμε τοσο καιρο να αγνοεις τα σχετικα νηματα, γιατι εισαι εντελως ανιδεος. Σε παρακαλαμε να μην παρεμβαινεις, γιατι δεν εχεις αποψη/εμπειρια. Και εσυ τι κάνεις;

Πεταγεσαι και γραφεις συνεχεια τα παραπανω σχολια..."μην τους ακουτε αυτους", "ειναι επικινδυνοι", "θελουν το κακο σας" και άλλα τετοια τραγελαφικα.




Τελευταια καλοπροαιρετη συμβουλη...αφου, οπως γραφεις, σου εχουν σπασει τα νευρα, γιατι δεν κάνεις αυτο που σε ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ εδω και καιρο; Μην ασχολεισαι με θεματα που δεν γνωριζεις...το θεμα της φιναστεριδης ειναι τοξικο για σενα...σε συγχυζει.

Σε παρακαλαμε, πεφτουμε στα γονατα σου, σε εκλιπαρουμε, σε ικετευουμε σταματα να προκαλεις με τις παρεμβασεις σου. Αν δεν σχολιαζες στα νηματα της φιναστεριδης, δε θα υπηρχε αυτη η ενταση. Εσυ ο ιδιος την προκαλεις.

Δεν καταλαβαινεις οτι, οταν π.χ. συζητουν δυο φιλολογοι για τη δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου και πεταγεται ενας οικοδομος με δογματικο τροπο να εκφερει γνωμη, αυτο θα προκαλεσει την οργη τους και στην αρχη θα τον συμβουλευσουν να μην το ξανακανει, ενω, αν συνεχισει και επιμενει, θα αντιδρασουν αναλογα;

Αφησε, επιτελους, ολους εμας, τους χρηστες της φιναστεριδης, να διαλεχθουμε με επιχειρηματα και εμπειριες. Τι γυρευει η αλεπου στο παζαρι;

Θερμη, θερμοτατη παρακληση. Μονο ετσι θα βρουμε ολοι την ησυχια μας.
Σταμάτησα να διαβάζω στην πρώτη παράγραφο που λες ότι πόσταρα εγώ το άρθρο του βεκρη....μιλάω ειλικρινά τώρα και δεν το έκανα από σνομπισμο....δεν έχει νόημα ...ούτε να διαβάσω τα παρακάτω ούτε να το συνεχίσω ...ένα πράγμα ζήτησα μόνο ....αν θα το σεβαστείς η όχι είναι δικό σου θέμα και δικό μου προβλήμα τι θα κάνω μετά ...
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo, επιμενω οτι δεν μπορεις να εισαι βεβαιος για τιποτα.

Συμφωνα με τα γραφομενα σου, απο τα περιπου 40 που την εκοψες μεχρι τα 43 που την ξαναρχισες, ησουν nw3. Στα 43 nw3 προσωπικα εχω πεντε φιλους οι οποιοι στα 50+ ειναι και οι πεντε nw5+.

Επομενως, πως ειναι δυνατον να ξερεις πως θα εξελισσοταν η τριχοπτωση σου μετα τα 43; Αυτο που γραφεις, δεν εχει λογικη βαση.

Μακαρι να αποδειχθω Κασσανδρα, αλλά επιτρεψε μου να αμφιβαλλω. Προσωπικα ποτέ δε θα επαιρνα το ρισκο που θα παρεις, για να επιβεβαιωθεις σε αυτα που πιστευεις. Στην ακρη του μυαλου σου οφειλεις να εχεις τη σκεψη οτι, ισως, η τωρινη σου κατασταση ειναι αποτεκεσνα της φιναστεριδης και αν τη διακοψεις στα 50 στα 55 να εχεις ανεβει δυο βαθμιδες.

Μακαρι να μη συμβει ποτε. Το απευχομαι, φιλαρακι μου.
Όχι φίλε tol μη επιμένεις είσαι 100% λάθος και δεν το έχεις καταλάβει σωστά.

Την έκοψα στα 39 μου και την άρχισα στα 44 και κάτι μετά από 5 1/2 χρόνια για να είμαι ακριβέστατος.

5 1/2 χρόνια χωρίς φίνα,από τον πρώτο χρόνο κατέβηκα σε nw3 από nw 1 1/5 είναι σαφές τα έγραψα αναλυτικότατα.
Τεράστιο διάστημα που είδα που έκατσε η μπίλια.
Και ναι προφανώς και δεν είμαι 100% σίγουρος που θα πάω αλλά είμαι 80%.

Η τωρινή μου κατάσταση είναι καθαρό αποτέλεσμα από τη μη φιναστερίδη.Ξεκάθαρα.
Δεν έκανα τεστ και έπαιρνα ρίσκα για να επιβεβαιώσω αυτά που πιστεύω φίλε Tol,νομίζω ήμουν σαφέστατος στο σκεπτικό μου γιατί ακολούθησα αυτή την πορεία,μην λές λοιπόν πράγματα που δεν ισχύον.Μάλλον δεν με διάβασες προσεχτικά.Περίεργο.

Και εγώ έχω τόσους φίλους,και άλλους τόσους που μείνανε σταθεροί,και άλλους τόσους με μαλλιά 20 χρονου.
Τι προκύπτει από αυτό?

Πέρα από το θάνατο και τους φόρους όλα τα άλλα δεν τα ξέρουμε.
Μόνο αυτά είναι σίγουρα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το πρόβλημα του Γιώργου δεν είναι ότι δεν έχει δοκιμάσει ή δεν γνωρίζει Tol, αλλά ο τρόπος του που είναι κάθετος και αφοριστικός και ουσιαστικά δε σου αφήνει περιθώρια να συζητήσεις όταν σε κόβει κάθετα.Όπως και ο άλλος ο Lalakis που λέει μπούρδες.
Εγώ το Γιώργο τον έχω καταλάβει και δεν με ενοχλεί γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του και ούτε θεωρώ ότι προσβάλλει,αλλά θα πρέπει και εσύ να καταλάβεις ότι άποψη έχουν όλοι(ευτυχώς ή δυστυχώς) γνώση απλά δεν περιέχει.
Με αυτή τη λογική και εσύ μιλάς σαν τον Αναστασάκη που δεν σου επιτρέπει να έχεις άποψη επειδή δεν είσαι γιατρός.
Δεν υπάρχουν αυτά.
Θα πρέπει να διαχωρίζονται.

Πάμε παρακάτω.

Δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα στην τριχόπτωση tol το ξέρουμε αυτό,αλλά μπορείς να κινηθείς με σχετική ασφάλεια και πρόγνωση βάσει κατά κύριο λόγο της ηλικίας σου και που βρίσκεσαι.Ναι μπορείς να είσαι στα 50 και να πας από nw 2 σε nw5 τα έχουμε δει αυτά τα γνωρίζουμε,αλλά με βάση τις πιθανότητες αμα βάλεις 10 ανθρώπους με αφετηρία την ίδια κατάσταση.θα καταλήξουνε οι 3 στους 10.
Είναι θέμα στατιστικών τίποτα άλλο.
Δεν καταλήγουνε όλοι αυτό πρέπει να καταλάβετε,απλά δεν μπορείς να γνωρίζεις αν θα είσαι εσύ μέσα ή έξω.
Το 80% αυτών που είναι nw5 δε σου λέω παραπάνω,έχουν ξεκινήσει να αραιώνουν και φαίνεται 100% που πάνε, κάτω από την ηλικία των 30 αυτό κράτα το όπως στο λέω. Δηλαδή το συντριπτικό ποσοστό.
Γνωρίζεις με σχετική ασφάλεια.

Πάμε τώρα στα δικά μου.
Φυσικά και γνωρίζω γιατί μέχρι τα 30 μου ήμουν τούμπανο και τότε με χτύπησε ξαφνικά,αλλά γνωρίζω που ήμουνα γιατί στα 40 μου την έκοψα συνειδητά για να δω που θα πάω φίλε Tol,και το αποτέλεσμα ήταν να χάσω ότι κρατούσα εννοείται και να πάω από nw1 σε nw3.
Τhats it.
Καμία τριχόπτωση καμία αλλαγή για 5 χρόνια κομμένη.Εκεί ήμουν.Τώρα στα 60 μπορεί να ξεκινήσει και η senil δεν το ξέρω αυτό.
Εγώ σου αναφέρω τα πλήρη δεδομένα μέσα από την πράξη όχι θεωρητικά.
Άρα σε καμία των περιπτώσεν δεν πήγαινα nw5.
Είδα που με πήγε και με κράτησε και είχα πληρέστατη εικόνα άρα εδώ σφάλλεις,γιατί δε μπορεί να γνωρίζεις το όλο test που έκανα στον εαυτό μου.
Ένας άλλος λόγος που την έκοψα,είναι αυτό που σωστά αναφέρει ο Γιώργος,μετά απο 10 χρόνια συστηματικής και καθημερινής χρήσης ήθελα να αποτοξινωθώ από το χάπι και να καθαρίσει ο οργανισμός μου.Ήταν δική μου ανάγκη χωρίς να υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα,δόξα το Θεό είμαστε καλά στην υγεία μας.

Ένας άλλος μύθος που λέγεται,είναι η φιναστερίδη για πάντα.
Ναι επιστημονικά αφού σου μπλοκάρει τη dht πρέπει να την παίρνεις εφ όρου ζωής,πρακτικά μετά από 10ετία max και μετά τα 40 δεν είναι η ίδια και χάνει πολύ.
Εσύ για αυτό είσαι ενθουσιασμένος γιατί σε σένα λειτουργεί σε μένα πλέον όχι.
'Εχω περάσει από όλα τα στάδια και έχω πολύ καλύτερη άποψη και γνώση από το γιατρό τον ίδιο,πάντα για τον εαυτό μου μιλάω.

Γιατί την ξεκίνησα με ρωτάς.
Χωρίς καμία αλλαγή επάνω μου 5 χρόνια,μηδενική τριχόπτωση και θέληση για μια αλλαγή προετοιμάζοντας τον εαυτό μου για μμ και
δοκιμή να δώ αν μπορεί να προσφέρει τίποτα πλέον.Τίποτα δεν μου προσφέρει όπως ήδη το γνώριζα, αλλά ήθελα να το περάσω και αυτό το τεστ.
Γιατί την παίρνω τώρα?
Η δύναμη της συνήθειας φίλε και το ψυχολογικό είναι τεράστιο θέμα,τα minds games εκεί παίζεται πάντα το παιχνίδι.
Άρα περνώντας από όλα τα test και τις δοκιμασίες που λίγοι το έχουνε κάνει,ποιό το νόημα να την παίρνω μετά τα 50?
Για να στηρίξω την επένδυση μου?Αφού μου είναι άχρηστη.
Για να παίρνω κάτι μέχρι τα 70 μου μήπως και χάσω τα υπόλοιπα?Δεν θα το προτιμήσω.
Θα πάω να κάνω και 2 μμ αν χρειαστεί αν και δεν είμαι φαν.
Το κάνω όπως σου ανέφερα και θα το κάνω για 1 η 2 χρόνια για τους συγκεκριμένους προαναφερθείς λόγους.Nothing more.

Oσον αφορά το πότε πρέπει κάποιος να ξεκινήσει τη φίνα,για να μπαίνουνε σε μια σειρά,όταν κάποιος έχει θέμα το ξεχνάει δεν την ψάχνει παραπέρα.Τέλος,κοιτάει άλλες λύσεις.Δίνει όμως χρόνο να δει και μετά βγάζει τα συμπεράσματα του.

Τελειώνοντας θα σου πω το εξής.
Επειδή με ρωτάς γιατί ενας 25χρονος να περιμένει το μοιραίο.
Η φίνα είναι μεν πυρηνικό όπλο,αλλά δεν είναι θαυματουργό.Ηρεμήστε και χαλαρώστε.
Για να μπορέσεις να αναστρέψεις μια κατάσταση ,πρέπει να το κάνεις πολύ πολύ νωρίς και όχι μετά από λίγο.Δεν σε γυρνάει η φίνα θεαματικά σε τρελλό βαθμό ,ναι έχει συμβεί σε πολλούς από nw3 σε nw1,5 αλλά δεν κάνει θαύματα.
Πρέπει να την παίρνεις προληπτικά πριν ξεκινήσει η αα,που αυτό είναι παράλογο και τρελλό.
Άσε που μετά από μια 10ετία ΘΑ ΑΡΧΊΣΕΙ ΝΑ ΒΛΈΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ και να αναρωτιέται.
Άρα σε έναν πιτισιρικά που δεν του δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα,θα του πρότεινα και να πάρει όπως λές για να χαρεί τα καλύτερα του χρόνια,αλλά και να προβεί σε μμ για να μην έχει αυτή την τοξικότητα της συνήθειας ότι κάθε μέρα παίρνω χάπι.

Δεν είναι μονόδρομος όλα tol υπάρχουν πάντα εναλλακτικές αρκεί να τις ξέρεις.
Ειδικά σήμερα που με σωστές επιλογές αα δεν υπάρχει.

Αυτά που σου ανέφερα δεν είναι μόνο από τη χρόνια χρήση μου και όλα τα στάδια που έχω περάσει,αλλά και πολλές συζητήσεις με γιατρούς που έχουν καταλήξει εκεί.

Αυτό που λέει ο Γιώργος μην το υποτιμάς,σε ερώτηση μου σε όλους τους γιατρούς τι γίνεται μετά από 40 χρόνια χρήσης ,κανένας δεν ήξερε και δεν έχει την απάντηση.Λογικό είναι.
Κανένας.

Think about it.
Το αστείο ξέρεις πιο είναι ; Ταυτίζομαι απόλυτα στο θέμα φινας μαζί σου αλλά και με τον Πάνο...σε μένα την πέφτουν όμως.....σε σένα με το γάντι ξέρεις γιατί ; Γιατί εσύ έχεις την όρεξη να αποκτήσεις πάρα πολύ γνώση στο θέμα όπως και ο Πάνος ...εγώ ποτέ δεν το.επαιξα γνώστης και το χω πει 35643 φορές ούτε είμαι και για αυτό δεν έχω δώσει ουσιαστική συμβουλή σε κανένα ...ποτέ ....και προκαλώ όποιον θέλει να βρει μια δημόσια τοποθέτηση μου να δίνω συμβουλές σε οποιαδήποτε θέμα όλην του νήματος με την διατροφή που είναι και άσχετο ... Επίσης όλοι μιλάνε για θέμα της στύσης λες και ειναι το μόνο πρόβλημα αν υπάρξει ....λες και αν του σηκώνεται του άλλου όλα καλά κατά τ αλλά .....τεσπά ....έχω κουραστεί παρά πολύ και ανοχή άλλη δεν έχω ....έχω καταπιεί πάρα πολλά και πουλάω τρελιτσα η αποφεύγω να απαντήσω αλλά δεν ανέχομαι άλλο καμιά προσβολή ...πραγματικά είμαι πια στα όρια μου . Αν δεν σεβαστούν κάποια πράγματα δεν έχω κανένα πρόβλημα ....εγώ έχω τα μαχαίρι εγώ και το καρπούζι....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε vlafo, επιμενω οτι δεν μπορεις να εισαι βεβαιος για τιποτα.

Συμφωνα με τα γραφομενα σου, απο τα περιπου 40 που την εκοψες μεχρι τα 43 που την ξαναρχισες, ησουν nw3. Στα 43 χρονια nw3 προσωπικα εχω πεντε φιλους οι οποιοι στα 50+ ειναι και οι πεντε nw5+.

Επομενως, πως ειναι δυνατον να ξερεις πως θα εξελισσοταν η τριχοπτωση σου μετα τα 43; Αυτο που γραφεις, δεν εχει λογικη βαση.

Μακαρι να αποδειχθω Κασσανδρα, αλλά επιτρεψε μου να αμφιβαλλω. Προσωπικα ποτέ δε θα επαιρνα το ρισκο που θα παρεις, για να επιβεβαιωθεις σε αυτα που πιστευεις. Στην ακρη του μυαλου σου οφειλεις να εχεις τη σκεψη οτι, ισως, η τωρινη σου κατασταση ειναι αποτελεσμα της φιναστεριδης και αν τη διακοψεις στα 50, στα 55 μπορει να εχεις ανεβει δυο βαθμιδες.

Μακαρι να μη συμβει ποτε. Το απευχομαι, φιλαρακι μου.

Εννοείται και ξέρεις. Μπορεί να φαίνεται NW3στα 43 αλλά στην ουσία δεν είναι, απλά δεν το έχει πάρει χαμπάρι. Αν είχε κάνει μια ανάλυση της κατάστασής του σε έναν καλό γιατρό θα του είχε πει για που προορίζεται. Φαίνεται και συμφωνώ με τον Vlafo, περί τα 30, 7-8 στους 10 έχουν δείξει (με εξέταση μικροσκοπίου) προς τα που πάνε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εύκολη ήταν γιατί ήξερα που πάω,αυτό λέω και στον tol να το καταλάβει,γνωρίζεις δεν πας στα τυφλά.
Σίγουρα θα μπορούσα με την τωρινή FUE χωρίς φίνα άνετα και να τελείωνα.
Εκεί όπως γνωρίζεις Cvial,αν δεν πας πάνω από nw5 δεν θα έχεις πρόβλημα δότριας και θα μπορείς να επέμβεις.
Το θέμα είναι ότι η με μαθηματική κατάληξη που σε πάει εκεί,σε κάποιον υποψήφιο θα του συνιστούσες εσύ να πάρει φίνα ή να μην πάρει καθόλου και να προχωρήσει σε μμ μια και καλή.

Πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου.
Πως θα λειτουργούσες εσύ αν ήσουν στην ανάλογη θέση?
Γνωρίζοντας ότι δεν είσαι κατά της φίνας αλλά ούτε και φανατικός,απλά υπάρχει σαν επιλογή με ημερομηνία λήξεως.

Το ΝW5 είναι 50-50 με FUE. Εκεί παίζουν ρόλο και πάρα πολλά άλλα. Πάχος τρίχας, κοντραστ, έκταση δότριας/ληπτριας, κλπ. Θα έλεγα ότι το όριο για να παλέψεις με ασφάλεια την ΑΑ με FUE χωρίς φάρμακα είναι το NW4.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
5 1/2 χρόνια χωρίς φίνα,από τον πρώτο χρόνο κατέβηκα σε nw3 από nw 1 1/5 είναι σαφές τα έγραψα αναλυτικότατα.

Αυτο σου γραφω, φιλε vlafo, σε 5 χρονια κατεβηκες μιαμιση βαθμιδα!!! Ποιος σε βεβαιωνει οτι, αν μετα τα 44 δεν ξαναρχιζες τη φιναστεριδη, δε θα κατεβαινες αλλη μιαμιση βαθμιδα και τωρα θα ησουν nw4-5;

Ειλικρινα, δεν μπορω να καταλαβω τη βεβαιοτητα σου.
Πέρα από το θάνατο και τους φόρους όλα τα άλλα δεν τα ξέρουμε.
Μόνο αυτά είναι σίγουρα.

Φασκεις και αντιφασκεις.

Συμφωνω απολυτα για το χιουμοριστικο σχολιο. Επομενως, αν αυτα ειναι τα μονα σιγουρα, πως εισαι σιγουρος για το που θα ησουν σημερα, 4 χρονια μετα την επανεναρξη της φιναστεριδης; Εγω σου λεω οτι, ισως, ησουν μια βαθμιδα πιο πανω. Πως μπορεις να αποδειξεις οτι σφαλλω, ειδικα, οταν απο τα 39 εως τα 44 εχασες μιαμιση ολοκληρη βαθμιδα;
 

tol

Well-Known Member
7-8 στους 10 έχουν δείξει (με εξέταση μικροσκοπίου) προς τα που πάνε.

Φιλε Cvial, και εσυ φασκεις και αντιφασκεις.

Το γραφεις ο ιδιος...7 στους 10 δειχνουν που θα καταληξουν Συμφωνω απολυτα.

Το υπολοιπο 30%;

Μα εγω το εγραψα ξεκαθαρα...δεν ειμαι βεβαιος που θα κατεληγε ο φιλος vlafo χωρις τη φιναστεριδη. Κατα 70% ισως εχει δικιο.

Εγω εκεινο που εγραψα ειναι στην ακρη του μυαλου του να εχει το 30% εκεινων που εμφανιζουν ραγδαια επιδεινωση και μετα τα 45-50. Επικαλεστηκα το παραδειγμα φιλων μου που ανηκουν στο 30%. Οταν υπαρχει ενα τετοιο ποσοστο, δεν μπορει να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ βεβαιος.

Ναι, πιθανως, να ισχυει το 70%. Αλλά και το 30% δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα. Προσωπικη, υποκειμενικη, ισως εσφαλμενη, αποψη.
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτο σου γραφω, φιλε vlafo, σε 5 χρονια κατεβηκες μιαμιση βαθμιδα!!! Ποιος σε βεβαιωνει οτι, αν μετα τα 44 δεν ξαναρχιζες τη φιναστεριδη, δε θα κατεβαινες αλλη μιαμιση βαθμιδα και τωρα θα ησουν nw4-5;

Ειλικρινα, δεν μπορω να καταλαβω τη βεβαιοτητα σου.


Φασκεις και αντιφασκεις.

Συμφωνω απολυτα για το χιουμοριστικο σχολιο. Επομενως, αν αυτα ειναι τα μονα σιγουρα, πως εισαι σιγουρος για το που θα ησουν σημερα, 4 χρονια μετα την επανεναρξη της φιναστεριδης; Εγω σου λεω οτι, ισως, ησουν μια βαθμιδα πιο πανω. Πως μπορεις να αποδειξεις οτι σφαλλω, ειδικα, οταν απο τα 39 εως τα 44 εχασες μιαμιση ολοκληρη βαθμιδα;
H μιάμιση βαθμίδα είναι το πιο ακραίο που κατέβηκα κατά την δική μου εκτίμηση,γιατί ο Cvial που με είδε μου το είπε με τίποτα nw3 ήμουν και πριν,απλά αδυνάτισε η τρίχα και λέπτυνε για αυτό φαινόταν η διαφορά η μεγάλη.
Όπως και στο crown δεν έχω χάσει,αλλά από την λέπτυνση της διαμέτρου της τρίχας φαίνεται αραιωμένο.
Δεν είμαι βέβαιος ρε Tol 100% αυτό σου λέω, είμαι 80% σου έγραψα.Για αυτό σου έγραψα και το λογοπαίχνιο.
Με τις πιθανότητες παίζεις.

Εσυ δεν λές να το καταλάβεις αυτό και προσπαθείς να μου εκμαιεύσεις δήλωση βεβαιότητας.

Και άλλη μια απόδειξη για να στο αποδείξω να το καταλάβεις,εγώ δεν παίρνω φίναι τα τελευταία 4 χρόνια σε καθημερινή βάση,αλλά 3 φορές τη βδομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Αυτο σου γραφω, φιλε vlafo, σε 5 χρονια κατεβηκες μιαμιση βαθμιδα!!! Ποιος σε βεβαιωνει οτι, αν μετα τα 44 δεν ξαναρχιζες τη φιναστεριδη, δε θα κατεβαινες αλλη μιαμιση βαθμιδα και τωρα θα ησουν nw4-5;

Ειλικρινα, δεν μπορω να καταλαβω τη βεβαιοτητα σου.


Φασκεις και αντιφασκεις.

Συμφωνω απολυτα για το χιουμοριστικο σχολιο. Επομενως, αν αυτα ειναι τα μονα σιγουρα, πως εισαι σιγουρος για το που θα ησουν σημερα, 4 χρονια μετα την επανεναρξη της φιναστεριδης; Εγω σου λεω οτι, ισως, ησουν μια βαθμιδα πιο πανω. Πως μπορεις να αποδειξεις οτι σφαλλω, ειδικα, οταν απο τα 39 εως τα 44 εχασες μιαμιση ολοκληρη βαθμιδα;
Δεν το έχεις καταλάβει ήμουν σίγουρος.
Ήμουν μέχρι τα 39 nw 1 1/5 και αμέσως μόλις την έκοψα δηλαδή σε 1 χρόνο πήγα εκεί δηλαδή nw3.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 40 ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΙΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΦΙΝΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ.

ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΔΗΛΑΔΗ.
 

vlafo

Well-Known Member
Το ΝW5 είναι 50-50 με FUE. Εκεί παίζουν ρόλο και πάρα πολλά άλλα. Πάχος τρίχας, κοντραστ, έκταση δότριας/ληπτριας, κλπ. Θα έλεγα ότι το όριο για να παλέψεις με ασφάλεια την ΑΑ με FUE χωρίς φάρμακα είναι το NW4.
Θα συμφωνήσω ακριβώς για τα όρια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε Cvial, και εσυ φασκεις και αντιφασκεις.

Το γραφεις ο ιδιος...7 στους 10 δειχνουν που θα καταληξουν Συμφωνω απολυτα.

Το υπολοιπο 30%;

Μα εγω το εγραψα ξεκαθαρα...δεν ειμαι βεβαιος που θα κατεληγε ο φιλος vlafo χωρις τη φιναστεριδη. Κατα 70% ισως εχει δικιο.

Εγω εκεινο που εγραψα ειναι στην ακρη του μυαλου του να εχει το 30% εκεινων που εμφανιζουν ραγδαια επιδεινωση και μετα τα 45-50. Επικαλεστηκα το παραδειγμα φιλων μου που ανηκουν στο 30%. Οταν υπαρχει ενα τετοιο ποσοστο, δεν μπορει να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ βεβαιος.

Ναι, πιθανως, να ισχυει το 70%. Αλλά και το 30% δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα. Προσωπικη, υποκειμενικη, ισως εσφαλμενη, αποψη.

Σωστά, αλλά όταν χαράσσεις μια στρατηγική πάντα βασίζεσαι σε πιθανότητες. Ακόμα και οι εμβολιασμοί βλέπεις ότι έχουν πιθανότητες επιτυχίας 60-70% (κάποια εμβόλια), παρόλα αυτά το πλάνο γίνεται με αυτές τις πιθανότητες. ¨Έτσι είναι η ζωή. Στο κάτω κάτω αν ανήκεις σε αυτή την ομάδα (20-30%) που έχει ραγδαία επιδείνωση μπορείς να δεις το θέμα τότε και να ξεκινήσεις αγωγή.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγω εκεινο που εγραψα ειναι στην ακρη του μυαλου του να εχει το 30% εκεινων που εμφανιζουν ραγδαια επιδεινωση και μετα τα 45-50. Επικαλεστηκα το παραδειγμα φιλων μου που ανηκουν στο 30%. Οταν υπαρχει ενα τετοιο ποσοστο, δεν μπορει να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ βεβαιος.

Ναι, πιθανως, να ισχυει το 70%. Αλλά και το 30% δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα. Προσωπικη, υποκειμενικη, ισως εσφαλμενη, αποψη
Λες να μην το ξέρω φίλε tol
Τεράστιο ποσοστό.
Και τι θα κάνουμε λες?
Θα παίρνουμε φιναστερίδη μέχρι τα 70?
Άλλα 5 χρόνια σου δίνω να κλείσεις 10ετία και μετά θα με θυμηθείς.
Να είμαστε καλά.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το ενδεχόμενο μεγαλώνοντας η παραγωγή τεστοστερόνη άρα και dht να έχει πέσει λόγω φύσεως και αρε στην πράξη η τριχοπτωση να είναι μικρότερη είναι απίθανο σενάριο; Δηλαδγ το nw3 να μένει ακατέβατο λόγω μειωμένης dht ενώ αμα ήσουν στα 30 nw3 λόγω πιο αυξημένης να σε πηγςινε nw5.
 

Kostas97

Well-Known Member
Λες να μην το ξέρω φίλε tol
Τεράστιο ποσοστό.
Και τι θα κάνουμε λες?
Θα παίρνουμε φιναστερίδη μέχρι τα 70?
Άλλα 5 χρόνια σου δίνω να κλείσεις 10ετία και μετά θα με θυμηθείς.
Να είμαστε καλά.
Mia πιο νειωμενη δοσολογία ίσως;;οβς αναστασακης
 
Μπλουζα