To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

simpa

Active Member
Αδερφέ μου αν τον παίζεις 10 φορές την μέρα μην ζητάς βοήθεια εδώ. Είσαι περίπτωση απο μόνος σου. Κανένα homo sapien δεν ειναι σχεδιασμένο για να εξπερματώνει 10 φορές/μέρα. Πως θα κρίνει κάποιος αν φτέει η φίνα με τις μαλακίες που τραβάς.
btw αυτο λέγεται εθισμός. no hate tho

https://jenny.gr/well-being/sheseis-sex/348096/61-parenergeies-toy-aynanismoy-stoys-antres

7. Τριχόπτωση. Ο υπερβολικός αυνανισμός προκαλεί τριχόπτωση στους άντρες. Και αυτό συμβαίνει γιατί αυξάνει την τεστοστερόνη, η οποία με τη σειρά της αυξάνει τα επίπεδα μιας ορμόνης που συνδέεται με την τριχόπτωση γνωστή ως DHT (διυδροτεστοστερόνη).

Με αυτήν την λογική και η σωματική άσκηση συνεπάγει την αύξηση τέστο-την αύξηση DHT και την τριχόπτωση επίσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

greco

New Member
Αδέλφια τα έχω περιορίσει κόψει όλα αυτά για τα οποία κραζετε. Εδωσα αίμα για ορμονολογικές 12 μέρες μετα την διακοπή φινας και σημερα πηρα απο τελεσματα μεταξυ άλλων είδα και τα παρακάτω :
τεστο 3,75 / ελευθερη τεστο 22,5 .

Γενικά αν και εντός ορίων είμαι στο κάτω 25% -30% των ορίων. Νομίζω για τα 38 μου θα έπρεπε να είμαι στο πάνω 30% σωστά ;

*Η ενδοκρινολόγος μου είπε όταν μου τις έγραφε πως, ότι και να δείξουν οι εξετάσεις πρέπει να περιμένουμε ένα δίμηνο από την διακοπή της ουσίας για να τις ξανακάνουμε να δούμε που είμαστε , δεν μπορούμε να έχουμε εικόνα ή να κάνουν θεραπεία μέχρι να παψει η επίδραση.
*επίσης έχω 5 μέρες που προσέχω ότι έχω ξανά , αν και όχι φουλ-φουλ νυχτερινές στύσεις
*όλοι οι γιατροι που ειδα μου είπαν να δώσω άλλος 25 μέρες, άλλος έως 2 μήνες , άλλος 3-6 μήνες που θέλουν για να επανέλθουν οι ασθενείς του που δίνει Proscar για προστάτη
 

simpa

Active Member
Θέλω να δω τι γράφουν σε αυτο το postfina forum. Δεν αξίζει όμως αν έχεις σκοπό να πάρεις χάπι.. :|
Risky af
 

Harris_G

Well-Known Member
Δεν ειναι φορουμ, σαν οργανισμος ειναι κατι. Εχει παρα πολλους γιατρους μελη παντως.
 

Harris_G

Well-Known Member
Δε το εξερευνησα καλα φιλε μου αλλα σιγουρα προς τα κει το πανε. Επισης μαζευουν υπογραφες για να ανακληθει το φαρμακο απο FDA, σκληροι αγωνιστες του Πολυτεχνειου.
 

simpa

Active Member
Βασικά 16.000 άτομα παγκοσμίος δεν είναι και πολλά έτσι;
Αν υποθέσουμε ότι το παίρνουν εκατομμύρια .
Δεν ξέρω βέβαια πόσοι από αυτούς που είχαν θέμα μπήκαν να το δηλώσουν, μπορεί να μην μπήκαν καν στο κόπο η να μην γνώριζαν το σάιτ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Αναρωτιέμαι αν το ίδιο συμβαίνει και με άλλα χάπια που κυκλοφορούν πέραν της τριχόπτωσης...
Έχει ψάξει κανείς σας, για άλλα χάπια που ενώ κυκλοφορούν ελεύθερα, υπάρχει ομάδα ατόμων που τα κατακρίνει...?

Είναι δυνατόν να συμβαίνει μόνο με την φίνα αυτό???
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αναρωτιέμαι αν το ίδιο συμβαίνει και με άλλα χάπια που κυκλοφορούν πέραν της τριχόπτωσης...
Έχει ψάξει κανείς σας, για άλλα χάπια που ενώ κυκλοφορούν ελεύθερα, υπάρχει ομάδα ατόμων που τα κατακρίνει...?

Είναι δυνατόν να συμβαίνει μόνο με την φίνα αυτό???
Κ να συμπληρώσω.... Γιατί εινάι διχασμένη η ιατρική κοινότητα με το συγκεκριμένο χάπι ; Γιατί ότι κ να λέμε αυτό ισχύει όσες έρευνες κ να μου δείξετε οσους κατά φαντασίαν ασθενής μου βγάλετε .....δεν τρελάθηκαν οι γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων που το απορρίπτουν σε υποψήφιους ...πόσοι από δω μέσα μόνο έχουν τέτοια εμπειρία ;
 

afanas#not

Active Member
Εγώ πάντως στα 36 πλέον και μετά από 3 ΜΜ ακόμα το σκέφτομαι να πάρω propecia. Το φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω, απλά και με την κακή εμπειρία που είχα από μακροχρόνια χρήση άλλων φαρμάκων (πχ Laprazol για το στομαχι).
Από την άλλη έχω αγοράσει saw palmetto αλλά δεν το έχω ξεκινήσει γιατί μου φαίνεται αδύνατο ότι ένα φυτό μπορεί να επηρεάσει τη DHT...
 

gio7

Member
Αναρωτιέμαι αν το ίδιο συμβαίνει και με άλλα χάπια που κυκλοφορούν πέραν της τριχόπτωσης...
Έχει ψάξει κανείς σας, για άλλα χάπια που ενώ κυκλοφορούν ελεύθερα, υπάρχει ομάδα ατόμων που τα κατακρίνει...?

Είναι δυνατόν να συμβαίνει μόνο με την φίνα αυτό???
Συμβαίνει και με τα εμβόλια.
 

simpa

Active Member
Γιατί εινάι διχασμένη η ιατρική κοινότητα με το συγκεκριμένο χάπι ;

Μήπως η προσοχή μας είναι συγκεντρωμένη στο συγκεκρικμένο χάπι?
Που ξέρεις, μπορεί να υπάρχουν εκατοντάδες άλλα φόρουμ για χάπια που οι φαρμακοβιομηχανίες, ενώ έχουν κάνει εκτεταμένες έρευνες, υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που κατακρίνουν το προιόν.

Τότε ίσως μπορεί να βγει ένα συμπέρασμα ότι οι ανθρώποι τείνουν να αποδίδουν τις ευθύνες, για την κατεστραμένη ζωή τους, σε αγωγές που παίρνουν.
 

simpa

Active Member
Συμβαίνει και με τα εμβόλια.

Αν αναφέρεσαι στο κίνημα των αντίεμβολιαστών, τότε πρόκειται για μαλακία στον εγκέφαλο. Εκεί δεν σηκώνει αμφιβολίες.
Δεν υπάρχει ομοιότητα με τις αμφιβολίες που δημιουργούνται για την φίνα τις οποίες και θεωρώ απολύτως φυσιολογικές.....
 

gio7

Member
Κ να συμπληρώσω.... Γιατί εινάι διχασμένη η ιατρική κοινότητα με το συγκεκριμένο χάπι ; Γιατί ότι κ να λέμε αυτό ισχύει όσες έρευνες κ να μου δείξετε οσους κατά φαντασίαν ασθενής μου βγάλετε .....δεν τρελάθηκαν οι γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων που το απορρίπτουν σε υποψήφιους ...πόσοι από δω μέσα μόνο έχουν τέτοια εμπειρία ;
Καθόλου διχασμένη δεν είναι η Ιατρική Κοινότητα. Σύσσωμη αποδέχεται τη φιναστερίδη ως τη μόνη αποτελεσματική συστηματική θεραπεία για την αναστολή της ΑΑ
 
Μπλουζα