To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Reve

Active Member
Μετα απο τόσα χρόνια (15 συναπτά) βρήκα την λύση για το τί κάνει το φάρμακο αυτο. Όποιος θέλει ας μου στείλει mail sto [email protected].

Τι εννοείς φίλε welec? Βρήκες την λύση εννοείς ότι βρήκες τι κακό προκαλεί (και κυρίως μακροχρόνια)ή κάτι θετικό μετά τα παθήματα σου? Επίσης είδες στην αρχή παρενέργειες και το συνέχισες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Λίγο ακατανόητο το post σου. Καταρχάς θεωρώ οτι εν έτη 1998 ελάχιστοι ως κανένας δερματολόγος δεν ήξερε οπότε δεν πρόκειται και να σου σύστηνε το φάρμακο αυτό για τριχόπτωση τόσο νωρίς, εκτός αν σου δώθηκε για προστάτη οπότε παίρνεις δόση 5 mg που δεν έχει καμία σχέση με το 1 mg. Βέβαια εγώ ξέρους άτομα ηλικίας 50 - 90 που το παίρνουν άπειρα χρόνια και 2 χαπάκια την μέρα και δεν έχουν τίποτα απο όσα λες εκτός απο ανικανότητα που λογικό ειναι στα 70+.

Επίσης δεν κατανοώ την φράση σου "βρηκα την λύση τι κάνει το φάρμακο αυτό". Δεν στέκει σαν πρόταση. Μήπως εννοείς τι κάνει πάνω μας πραγματικά, ή βρήκες την λύση στις μόνιμες βλάβες του? Και γιατί δεν γράφεις δημόσια τα υπόλοιπα φίλτατε και δίνει email, μήπως γιατί θες να πουλήσεις κάτι στους παθόντες, σε αυτούς που φοβούνται να πάρουν φίνα και εσύ τους αποθαρύνεις, είτε για να λυσουν το πρόβλημα της φίνας δήθεν είτε για να έχουν μαλλιά με κάτι άλλο χωρίς φίνα? Υποπτο πολύ το όλο θέμα.
 

welec

Member
danceworld_2001 είπε:
Λίγο ακατανόητο το post σου. Καταρχάς θεωρώ οτι εν έτη 1998 ελάχιστοι ως κανένας δερματολόγος δεν ήξερε οπότε δεν πρόκειται και να σου σύστηνε το φάρμακο αυτό για τριχόπτωση τόσο νωρίς, εκτός αν σου δώθηκε για προστάτη οπότε παίρνεις δόση 5 mg που δεν έχει καμία σχέση με το 1 mg. Βέβαια εγώ ξέρους άτομα ηλικίας 50 - 90 που το παίρνουν άπειρα χρόνια και 2 χαπάκια την μέρα και δεν έχουν τίποτα απο όσα λες εκτός απο ανικανότητα που λογικό ειναι στα 70+.

Επίσης δεν κατανοώ την φράση σου "βρηκα την λύση τι κάνει το φάρμακο αυτό". Δεν στέκει σαν πρόταση. Μήπως εννοείς τι κάνει πάνω μας πραγματικά, ή βρήκες την λύση στις μόνιμες βλάβες του? Και γιατί δεν γράφεις δημόσια τα υπόλοιπα φίλτατε και δίνει email, μήπως γιατί θες να πουλήσεις κάτι στους παθόντες, σε αυτούς που φοβούνται να πάρουν φίνα και εσύ τους αποθαρύνεις, είτε για να λυσουν το πρόβλημα της φίνας δήθεν είτε για να έχουν μαλλιά με κάτι άλλο χωρίς φίνα? Υποπτο πολύ το όλο θέμα.


OK καταλαβαίνω απόλυτα οποτε εξηγουμαι

1) Το φάρμακο το πήρα το 1998 οπως ειπα και ειμαι απο τους πρώτους. Εψαχνα απεγνωσμενα μια λύση στα παλια φόρουμ (εαν το alt.hairloss σου λεει κάτι) και το πήρα χωρις συνταγή

2) Εχω δώσει απίστευτα χρήματα σε εξετασεις Free Testo, E2, DHT, FSH,LH, Μαγνητικές, Αξονικές κλπ κλπ) και εχω χασει απιστευτο χρόνο απο την ζωη μου για να βρω μια λύση. Δεν θα πάρω χρήματα φίλε... απλα θα μαζευτούμε ολοι εμεις που η ζωη μας *****κε απο το φάρμακο και θα εξηγήσω σε όλους εκεινους το τι συμβαίνει. Η λύση και η θεραπεία θα ειπωθεί σε όλους εκείνη την στιγμή. Εγω λεφτα δεν θα πάρω ΑΛΛΑ κανένα λαμόγιο δεν θα βγάλει λεφτα με τον δικό μου κόπο και ιδρώτα. Λογικό?

3) Για οσους έχουν πρόβλημα, ετοιμαστείτε για γενετικό τέστ στην 23andme.com η όπου αλλού προτιμάτε να κάνετε γονιδιακό έλεγχο. Οσο αφορα την 23andme.com κοστίζει περίπου 180 Euro απο τα οποια τα μισά είναι έξοδα αποστολής του κίτ.

4) Δεν σημαίνει οτι ολοι θα πάθουν παρενέργειες. Αλλα οσοι πάθουν (και ιδιαιτερα για εσας που *ανεβαινει* προσωρινά η λιμπιντο σας με το φάρμακο) τοτε...καλοσωρίσατε στον κοσμο της "Φινα"

Αυτα προς το παρόν. Θέλω να ξέρω οτι έκανα το χρέος μου και δεν άφησα άλλο κόσμο να καταστρέψει την ζωη του.

EDIT : Εαν κάποιος γνωρίζει ποιός ειναι ο InoTech ή έχει το mail του στείλτε μου PM. Του έστειλα PM αλλα απο οσο είδα δεν έχει κανει login απο το '11
 
welec είπε:
Η "φινα" που την λετε κι εσεις μου κατέστρεψε την ζωή. Εχουμε και λέμε :

-Ανικανότητα
-Νευρολογικά Προβλήματα (Καταστροφή μυελίνης νεύρων)
-Καταθλιψη
-Προβλήματα Μνήμης
-Υποθυρεοιδισμο
-Υπογοναδισμό

Δεν έχετε ιδέα το τι βάλατε στο στόμα σας παίδες. Εκανα την βλακεία να είμαι απο τους πρώτους που πήρα το φάρμακο το 1998.

Μετα απο τόσα χρόνια (15 συναπτά) βρήκα την λύση για το τί κάνει το φάρμακο αυτο. Όποιος θέλει ας μου στείλει mail sto [email protected].

Δεν θα αφήσω γιατρους-λαμόγια να το παίζουν ειδικοί...


Δεν θέλω χρήματα, η μόνη μου πληρωμή θα είναι να μην περάσουν άλλοι αυτα που πέρασα εγώ και φυσικά να πληρώσει η Merck.

Φιλικά,

Welec

Αγαπητέ Welec αρχικά σου εύχομαι καλή δύναμη γιατί όντως έτσι όπως περιγράφονται τα πράγματα...είναι τουλάχιστον άσχημα.

Μιας και ήμουν μακροχρόνια χρήστης, πρόσφατα ξεκίνησα ντουταστερίδη, από τους αρκετά ωφελημένους θα έλεγα, (χρήση όχι βέβαια 15ετία όπως εσύ, αλλά σχεδον τα μισά) θα ήθελα να σε ρωτήσω και αν θέλεις μου απαντάς,

Το διάστημα που λάμβανες φίνα έκανες εξετάσεις ανά διαστήματα;
Αν ναι δεν είχε φανεί κάτι όλο αυτό το διάστημα; Προέκυψε απότομα;
Εάν προέκυψαν σταδιακά, που υποθέτω ότι μάλλον αυτό συνέβη, αλλά εσύ γνωρίζεις καλύτερα, δεν είχε φανεί κάτι στις εξετάσεις; Τα 15 αυτά χρόνια δεν είχες ποτέ παρενέργειες;

Υποθέτω ότι την έχεις σταματήσει μετά από τόσες παρενέργειες, τελικά επανήλθες ή ήταν μόνιμες οι βλάβες;

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι ότι γνωρίζω - λίγα σε αριθμό - άτομα επί προσωπικού που είναι σχεδόν τα ίδια χρόνια με σένα και δεν μου έχουν αναφέρει παρόμοιες βλάβες σε σημείο που να καταστράφηκε η ζωή τους. Αντιθέτως μάλιστα ωφελήθηκαν και μάλιστα αρκετά όσον αφορά το φρενάρισμα της τριχόπτωσης - σημειωτέον ότι κάποιοι εξ' αυτών παίρνουν και πάνω από το 1mg - και πέρα από μια μειωμένη λίμπιντο (και όλα όσα συνδέονται με αυτή) που όντως υπήρξε, λειτουργούνε μια χαρά τόσο στην ερωτική τους ζωή όσο και γενικότερα στη ζωή τους.
 

welec

Member
michael_ts είπε:
welec είπε:
Η "φινα" που την λετε κι εσεις μου κατέστρεψε την ζωή. Εχουμε και λέμε :

-Ανικανότητα
-Νευρολογικά Προβλήματα (Καταστροφή μυελίνης νεύρων)
-Καταθλιψη
-Προβλήματα Μνήμης
-Υποθυρεοιδισμο
-Υπογοναδισμό

Δεν έχετε ιδέα το τι βάλατε στο στόμα σας παίδες. Εκανα την βλακεία να είμαι απο τους πρώτους που πήρα το φάρμακο το 1998.

Μετα απο τόσα χρόνια (15 συναπτά) βρήκα την λύση για το τί κάνει το φάρμακο αυτο. Όποιος θέλει ας μου στείλει mail sto [email protected].

Δεν θα αφήσω γιατρους-λαμόγια να το παίζουν ειδικοί...


Δεν θέλω χρήματα, η μόνη μου πληρωμή θα είναι να μην περάσουν άλλοι αυτα που πέρασα εγώ και φυσικά να πληρώσει η Merck.

Φιλικά,

Welec

Αγαπητέ Welec αρχικά σου εύχομαι καλή δύναμη γιατί όντως έτσι όπως περιγράφονται τα πράγματα...είναι τουλάχιστον άσχημα.

Μιας και ήμουν μακροχρόνια χρήστης, πρόσφατα ξεκίνησα ντουταστερίδη, από τους αρκετά ωφελημένους θα έλεγα, (χρήση όχι βέβαια 15ετία όπως εσύ, αλλά σχεδον τα μισά) θα ήθελα να σε ρωτήσω και αν θέλεις μου απαντάς,

Το διάστημα που λάμβανες φίνα έκανες εξετάσεις ανά διαστήματα;
Αν ναι δεν είχε φανεί κάτι όλο αυτό το διάστημα; Προέκυψε απότομα;
Εάν προέκυψαν σταδιακά, που υποθέτω ότι μάλλον αυτό συνέβη, αλλά εσύ γνωρίζεις καλύτερα, δεν είχε φανεί κάτι στις εξετάσεις; Τα 15 αυτά χρόνια δεν είχες ποτέ παρενέργειες;

Υποθέτω ότι την έχεις σταματήσει μετά από τόσες παρενέργειες, τελικά επανήλθες ή ήταν μόνιμες οι βλάβες;

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι ότι γνωρίζω - λίγα σε αριθμό - άτομα επί προσωπικού που είναι σχεδόν τα ίδια χρόνια με σένα και δεν μου έχουν αναφέρει παρόμοιες βλάβες σε σημείο που να καταστράφηκε η ζωή τους. Αντιθέτως μάλιστα ωφελήθηκαν και μάλιστα αρκετά όσον αφορά το φρενάρισμα της τριχόπτωσης - σημειωτέον ότι κάποιοι εξ' αυτών παίρνουν και πάνω από το 1mg - και πέρα από μια μειωμένη λίμπιντο (και όλα όσα συνδέονται με αυτή) που όντως υπήρξε, λειτουργούνε μια χαρά τόσο στην ερωτική τους ζωή όσο και γενικότερα στη ζωή τους.

Το φάρμακο το πήρα για 6 μήνες και το διεκοψα λόγω μειωμένης λίμπιντο. Τα πραγματικά προβλήματα αρχισαν οταν διέκοψα το φάρμακο.

Επειδή το ποστ για την ιστορία μου ειναι πολύ μεγάλο θα κοιτάξω να το ετοιμάσω και να το ποστάρω.

Πιστεύω οτι τα περισσοτερα sides της Φιναστερίδης είναι αναστρέψιμα ΕΑΝ ΔΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ. Πλεον δεν παιρνω χαπακια θυροειδή και ουτε χωριονική γοναδοτροπίνη (HCG) γιατι η τεστο μου ειχε παει πολυ πιο κατω απο τα κανονικά. H Ελευθ. τεστοστερόνη και η TSH είναι πλέον κανονικές. Αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να αισθανθεί κάποιος καλύτερα ακομα κι αν φτιάξουν αυτά γιατι υπάρχουν οι androgen receptors που δυστυχώς έχουν μπλοκαριστεί.

Τo "brain fog " και η κατάθλιψη εξαφανίστηκε και έχω κανονικη στύση αλλα παίρνει πολλη ωρα για να "δουλεψω". Ειχα χιλια δυο sides, θα ετοιμάσω ενα post με την ιστορία μου και θα καταλάβετε για τί μιλάμε.

Συντομα θα εχω αποτελέσματα απο μαγνητική στον νωτιαιο μυελό Γιατι -αγαπητοι- σε βαθος χρόνου η φιναστερίδη προκαλεί εκφυλισμό στον Νωτιαιο μυελό αλλα για αυτο θα μιλήσω μολις εχω τα αποτελέσματα, ελπιζω σε 10 ημερες το αργότερο. Οι πρώτες εξετάσεις έδειξαν και απομυελίνωση στον εγκέφαλο που ομως δεν ειναι τυπική της Σκληρυνσης Κατα Πλάκας.

Φιλε Michael_ts...δεν σημαίνει οτι ΟΛΟΙ θα τα πάθουν αυτά και δεν ξέρει κανείς το πραγματικό ποσοστό όλων εκείνων που έχουν προβλήματα. Αλλα αν η Merck έλεγε ολα αυτα τα sides -συμπεριλαμβανομένου οτι μπορεί να μην ξαναέχεις ***ποτέ*** στυση, ποσοι νομιζεις θα έπαιρναν το φάρμακο?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Καλώς όρισες φίλε welec :)

Πραγματικά λυπάμαι για όλα αυτά και σου εύχομαι καλή δύναμη.

Αυτό που θα πω γενικά είναι κάτι απλό:
Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω μαρτυρίες ανθρώπων που λάμβαναν πολλά χρόνια πριν φιναστερίδη σε ξένα forum και site κλπ κλπ. Έχω δει άτομα που πραγματικά την κάνουν ύμνο και άγαλμα, την πίνουν 10+ χρόνια και από παρενέργειες πολύ ελάχιστες και αμελητέες, και κάποιοι άλλοι λιγότεροι βέβαια, που τους έστειλε για τσάι και τους κατέστρεψε.

Είναι καθαρά ένα ρίσκο, αν είσαι τυχερός και το παλεύεις όλα καλά, αν όχι.. δυστυχώς.

και πάνω από όλα... το μόνο πράγμα που παίζει ρόλο στο όλο θέμα είναι: Το πόσο σημαντικά είναι τα μαλλιά για τον κάθε έναν
Από εκεί και πέρα υπάρχει και η παράμετρος της τύχης.
 

welec

Member
Chs είπε:
Καλώς όρισες φίλε welec :)

Πραγματικά λυπάμαι για όλα αυτά και σου εύχομαι καλή δύναμη.

Αυτό που θα πω γενικά είναι κάτι απλό:
Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω μαρτυρίες ανθρώπων που λάμβαναν πολλά χρόνια πριν φιναστερίδη σε ξένα forum και site κλπ κλπ. Έχω δει άτομα που πραγματικά την κάνουν ύμνο και άγαλμα, την πίνουν 10+ χρόνια και από παρενέργειες πολύ ελάχιστες και αμελητέες, και κάποιοι άλλοι λιγότεροι βέβαια, που τους έστειλε για τσάι και τους κατέστρεψε.

Είναι καθαρά ένα ρίσκο, αν είσαι τυχερός και το παλεύεις όλα καλά, αν όχι.. δυστυχώς.

και πάνω από όλα... το μόνο πράγμα που παίζει ρόλο στο όλο θέμα είναι: Το πόσο σημαντικά είναι τα μαλλιά για τον κάθε έναν
Από εκεί και πέρα υπάρχει και η παράμετρος της τύχης.

Αγαπητε Χρήστο Σ'Ευχαριστώ,

Το μόνο που λεω είναι οτι η Merck θα έπρεπε να ενημερώνει για ολα αυτά τα προβλήματα και οι χρήστες να ξέρουν σε τι νερά μπαίνουν... και δεν έκανε τίποτε.

Εν πάσει περιπτώσει...νομίζω οτι η λύση έχει βρεθεί και όπως είπα θα ήθελα να κανονιστεί μια συνάντηση με όλους εμάς που έχουμε πρόβλημα για να παρουσιάσω το τι συμβαίνει. Δεν θα απαντήσω σε κανενα PM όσον αφορά την λύση και το πρόβλημα που δημιουργει η φιναστερίδη.

Αλλα θα δώσω μια πρώτη λύση σε εκείνους που έχουν πρόβλημα με Free Testo, αυξημένη εστραδιόλη και/ή προβλήματα με τον Θυροειδή.

Ένα απο τα προβλήματα που δημιουργει η φίνα είναι στο P450scc ή αλλιώς CYP11A1 που είναι υπεύθυνο για την παραγωγή στεροειδών και νευροστεροειδών απο την Χοληστερίνη.

Ξεκινήστε ολοι εσεις με Forskolin standardized 100 mg ***ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ*** και σε 1 μηνα περίπου θα ισορροπήσουν η Free Testo, η Εστραδιόλη και η TSH.

Απο Wikipedia :

Forskolin resensitizes cell receptors by activating the enzyme adenylyl cyclase and increasing the intracellular levels of cAMP. cAMP is an important signal carrier necessary for the proper biological response of cells to hormones and other extracellular signals. It is required for cell communication in the hypothalamus/pituitary gland axis and for the feedback control of hormones

Ολοι οι ενδοκρινολόγοι μου έλεγαν οτι δεν ήξεραν το γιατί αλλα η υποφυση μου δεν δούλευε. Μακαρι να έκαναν την δουλειά τους...παίρνω τρομερή ευχαρίστηση οταν κολλάω τους γιατρούς στον τοίχο επειδη οι περισσότεροι είναι άσχετοι. Ιατρός κύριοι σημαίνει διάβασμα κι οχι απλα να παίρνουμε τα 60άρια σε χρόνο dt. Τέλος πάντων....

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΟΛΗ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Εννοείται φίλε welec ότι συμφωνώ μαζί σου... και είμαι αυτός που έλεγα για το "χαρτάκι" της Meck που έχει μέσα το κουτί... να αλλάξουν το "Μόνο το 2% εμφάνισε αν. ενέργειες" σε "Μόνο το 2% δεν εμφάνισε αν. ενέργειες"
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε εαν πραγματικά λες αλήθεια και δεν εισαι ο innotech με άλλη μάσκα, τότε απλά θα σου πως περαστικά και περιμένουμε να μας δώσεις σε ενα πλήρες ποστ ολα σου τα φώτα και βιώματα. Θα πρέπει όμως να μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες. Πχ 6 μήνες χρήσης και να βγάλεις όλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο, εκτός αν είσαι χρήστης λαχείο 1 στο μύριο που σου βάρεσε κάτι τέτοιο. Λαμβάνεις και άλλα φάρμακα? Μήπως παίρνει αναβολικά? Υποφέρεις απο άλλες ασθένειες?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
@welec, Αυτό που είπες για το "την λύση και το πρόβλημα που δημιουργεί η φιναστερίδη", υπάρχει κάποια περαιτέρω έρευνα η μαρτυρίες κλπ; Μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον και θα το ψάξω βαθιά το θέμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

3746741

Member
welec είπε:
Chs είπε:
Καλώς όρισες φίλε welec :)

Πραγματικά λυπάμαι για όλα αυτά και σου εύχομαι καλή δύναμη.

Αυτό που θα πω γενικά είναι κάτι απλό:
Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω μαρτυρίες ανθρώπων που λάμβαναν πολλά χρόνια πριν φιναστερίδη σε ξένα forum και site κλπ κλπ. Έχω δει άτομα που πραγματικά την κάνουν ύμνο και άγαλμα, την πίνουν 10+ χρόνια και από παρενέργειες πολύ ελάχιστες και αμελητέες, και κάποιοι άλλοι λιγότεροι βέβαια, που τους έστειλε για τσάι και τους κατέστρεψε.

Είναι καθαρά ένα ρίσκο, αν είσαι τυχερός και το παλεύεις όλα καλά, αν όχι.. δυστυχώς.

και πάνω από όλα... το μόνο πράγμα που παίζει ρόλο στο όλο θέμα είναι: Το πόσο σημαντικά είναι τα μαλλιά για τον κάθε έναν
Από εκεί και πέρα υπάρχει και η παράμετρος της τύχης.


Εν πάσει περιπτώσει...νομίζω οτι η λύση έχει βρεθεί και όπως είπα θα ήθελα να κανονιστεί μια συνάντηση με όλους εμάς που έχουμε πρόβλημα για να παρουσιάσω το τι συμβαίνει.

ωραια,εν ολοιγοις ποτε να κανονισουμε αυτη την συναντηση?
φανταζομαι πως για κατι τετοιο ολοι θα ειναι θετικοι!
εγω πχ προτεινω σαν μερα την Κυριακη που οι περισσοτεροι δεν δουλευουμε!

Μενεις Αθηνα?
 

welec

Member
danceworld_2001 είπε:
Φίλε εαν πραγματικά λες αλήθεια και δεν εισαι ο innotech με άλλη μάσκα, τότε απλά θα σου πως περαστικά και περιμένουμε να μας δώσεις σε ενα πλήρες ποστ ολα σου τα φώτα και βιώματα. Θα πρέπει όμως να μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες. Πχ 6 μήνες χρήσης και να βγάλεις όλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο, εκτός αν είσαι χρήστης λαχείο 1 στο μύριο που σου βάρεσε κάτι τέτοιο. Λαμβάνεις και άλλα φάρμακα? Μήπως παίρνει αναβολικά? Υποφέρεις απο άλλες ασθένειες?

Τα φώτα μου δεν θα τα δώσω σε κανένα post, αυτό που έδωσα σχετικά με το Forskolin έιναι για να δείξω σε κάποιους οτι δεν είμαι ούτε τυχαίος ουτε λαμόγιο. Αρα περιμένουμε να δούμε οσοι εχουν πρόβλημα με Τεστοστερόνη, Οιστραδιόλη, Θυροειδή αν θα φτιάξουν με αυτο που τους προτείνω.

Πρεπει να ξέρεις οτι υπάρχουν άνθρωποι που πήραν "φίνα" για 1 εβδομάδα και είχαν σοβαρα προβλήματα. Να εισαι σίγουρος οτι δεν ειμαι ενας στο μύριο και δεν είμαι ο Inotech.

Οχι δεν εχω αλλες ασθενειες και δεν εχω παρει ποτε αναβολικά.
 

Bouklas

Well-Known Member
Έτσι όπως τα λέει ο Χρηστος είναι. Πρώτα από όλα είναι θέμα ρίσκου. Ακόμα και να μην νιώθεις παρενέργειες ενώ παίρνεις το φάρμακο δεν ξέρεις τι υπόγεια δουλειά κάνει με το πέρασμα των χρονων στις ορμόνες. Και μονο από το όνομα δεν θες και πολλά για να καταλάβεις, αντιανδρογόνο! Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες για την φίνα και όταν ήμουν στο ξεκίνημα της θεραπείας φοβήθηκα είχα δώσει έως 1 χρόνο χρήσης μετά stop, βλέποντας τι καινούργιο έχει βγει, συντηρώντας με ότι υπάρχει αλλιώς το ψάχνω για μεταμόσχευση.
Ίσως το 2% που λέει η merck να μην είναι ακριβώς 2 αλλα μεγαλύτερο. Πολλοί εκεί στηρίζονται σε αυτό το 2%, πως έχουν 98% πιθανότητες να μην πάθουν τίποτα, όμως μάγκες ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα είσαι αυτός.
 

Panos1982

Well-Known Member
δηλαδη εν ολιγης welec πηρες αυτο το φαρμακο για 6 μηνες το 1998 και βρηκες τη λυση σημερα?
δηλαδη 15 χρονια εχεις προβληματα κ εψαχνες την λυση τους αν εχω καταλαβει καλα??
Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω εχω βιωσει παρα πολλες παρενεργειες απο φινα...και πολλες που δεν αναφερονται καν σαν παρενεργειες της....αν θελεις μπορω να σου πω ποιες να μου πεις αν τις ειχεσ κι εσυ.....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ χρήστης 8 -9 χρόνια χωρίς παρενέργειες, με άριστες εξετάσεις psa κτλ, έκανα πρόσφατα τεστο και του αίματος ηταν λίγο κάτω απο το ελάχιστο όριο. Τι νομίζεις? Σημάδι πτώσης και κατάρευσης?
 

welec

Member
Εχετε αρχισει πολλές ερωτήσεις κι αυτο ειναι φυσιολογικό αλλα δυστυχώς δεν έχω γενικά πολύ χρονο. Για αυτο ειπα να βρεθώ μαζι με όλους οσους εχουν παρενεργειες για να λύσω απορίες.

Τα προβλήματα μου με την φινα δεν αρχισαν αμέσως αλλα σιγα-σιγά.

Καποιος αλλος με ρωτησε οτι έχει Τεστοστερόνη στα χαμηλότερα όρια. Αυτο φίλε (εαν δεν εισαι 70) δεν ειναι φυσιολογικό. Τα κατώτερα φυσιολογικά ειναι για τους 70-80άρηδες κι οχι για εσένα. Οσο μεγαλώνεις τοσο θα πέφτει η τεστοστερόνη σου και αυτο -πιστεψε με- δεν ειναι καλό για τον οργανισμό σου.

Admins : Αν θέλετε μαζέψτε κόσμο και να κανονίσουμε σε ενα μηνα μια συνάντηση. Ειναι αδύνατο να απαντάω σε ερωτησεις του καθενός.

Πιστεύω να καταλαβαίνετε, δεν εχω τον χρόνο για να είμαι σε ένα πληκτρολόγιο, πρεπει να βγάζω και τα προς το ζην ;-)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδιά έλεος.. ανοίξτε ένα ανάλογο thread να συζητηθεί εκεί το θέμα περί συνάντησης και της αιτίας της. Επίσης θα μπορούν εκεί τα μέλη να δηλώνουν συμμετοχή για την συνάντηση το πότε μπορεί ο κάθε ένας κλπ.


Τα τελευταία post περί συνάντησης κλπ θα διαγραφούν για να παραμείνει το thread καθαρό. Φτίαξτε το νέο thread να συνεχίσει εκεί.
 

3746741

Member
Chs είπε:
Ρε παιδιά έλεος.. ανοίξτε ένα ανάλογο thread να συζητηθεί εκεί το θέμα περί συνάντησης και της αιτίας της. Επίσης θα μπορούν εκεί τα μέλη να δηλώνουν συμμετοχή για την συνάντηση το πότε μπορεί ο κάθε ένας κλπ.


Τα τελευταία post περί συνάντησης κλπ θα διαγραφούν για να παραμείνει το thread καθαρό. Φτίαξτε το νέο thread να συνεχίσει εκεί.



ok,το κανω τωρα!
ξαχαστηκα κ απαντησα εδω...σορυ
chs σε ποια ενοτητα να το ανοιξω?
 
Μπλουζα