To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

weznem

Well-Known Member
meanwhile είπε:
geia xara se olous,thelw na rwthsw an kserei kapoios na mou pei an yparxoun parenergeies se 2 proionta ths propoline pou pairnw auto ton kairo,to ena einai h lotion 98% fysikh leei,k tis kapsoules me l-kystinh k vasiliko polto,euxaristw!

καλε μου ανθρωπε που κολλαει το ερωτημα σου με το προσκαρ που το ποσταρες?ελα χριστε μου.. :2m:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anekdihghtos

New Member
Παιδια καλησπερα σε ολους!Συγχαρητηρια για την υπεροχη δουλεια που κανετε,διοτι εχετε βοηθησει πολυ κοσμο.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω γιατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζομαι τη γνωμη σας.Ειμαι 23 χρονων nw2,κ ξεκινησα προσκαρ εδω και 3 μηνες.καμια παρενεργεια.χθες ομως που πηρα κατι εξετασεις αιματος και ουρων μου ειπαν εκει πως μια τιμη βρεθηκε ΑΡΚΕΤΑ υψηλη.Συγκεκριμενα,η θυρεοτρόπος ορμονη.ενω για ενηλικες πρεπει να βρισκεται αναμεσα στο 0.40-5.0 σε εμενα ηταν 5.79!μου ειπε να παω αμεσα σε ενδοκρινολογο,αλλα θελω οπωσδηποτε και τη γνωμη σας.να κοψω το χαπι για να μη μπλεξω με κανα θυρεοειδη?να προσθεσω πως ειναι η πρωτη θεραπεια π ξεκινησα.καλη τσικνοπεμπτη.Καπα και λοιποι,τα φωτα σας please!
ps:1/6 προσκαρ παιρνω.
 

Georgex6

Well-Known Member
anekdihghtos είπε:
Παιδια καλησπερα σε ολους!Συγχαρητηρια για την υπεροχη δουλεια που κανετε,διοτι εχετε βοηθησει πολυ κοσμο.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω γιατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζομαι τη γνωμη σας.Ειμαι 23 χρονων nw2,κ ξεκινησα προσκαρ εδω και 3 μηνες.καμια παρενεργεια.χθες ομως που πηρα κατι εξετασεις αιματος και ουρων μου ειπαν εκει πως μια τιμη βρεθηκε ΑΡΚΕΤΑ υψηλη.Συγκεκριμενα,η θυρεοτρόπος ορμονη.ενω για ενηλικες πρεπει να βρισκεται αναμεσα στο 0.40-5.0 σε εμενα ηταν 5.79!μου ειπε να παω αμεσα σε ενδοκρινολογο,αλλα θελω οπωσδηποτε και τη γνωμη σας.να κοψω το χαπι για να μη μπλεξω με κανα θυρεοειδη?να προσθεσω πως ειναι η πρωτη θεραπεια π ξεκινησα.καλη τσικνοπεμπτη.Καπα και λοιποι,τα φωτα σας please!
ps:1/6 προσκαρ παιρνω.
Φιλε μου καλησπερα
δεν ειμαι γιατρος ουτε θελω να στο παιξω φυσικα να πας να συμβουλευτεις καποιο γιατρο να δειτε γιατι εχεις θεμα με το θυροειδη.Λοιπον οσον αφορα την tsh (θυρεοτρόπος ορμονη) που σου βρηκανε ανεβασμενη ναι εχω διαβασει αναφορες σε ξενα σαιτ οπως το propeciahelp οπου ατομα που επερναν φιναστεριδη ειχαν αυξημενα επιπεδα 4,5 και μολις εκοβαν τη φιναστεριδη η τιμη επεφτε στο 2,3
αυτο θελει ψαξιμο μπορεις αν θελεις να τη κοψεις και να ξανακανεις εξετασεις αιματος σε 3 μηνες για να δεις τι εγινε.Γενικοτερα εχω αναφερει
οτι η φιναστεριδη η η ντουταστεριδη δεν ειναι παιχνιδακια θελουν συχνη παρακολουθηση καλο θα ηταν οι mod του φορουμ να ανεβασουν στη πρωτη σελιδα του σαιτ αναλυτικές εξετασεις αιματος που πρεπει να κανουν πχ καθε 6 μηνες οσοι περνουμε τετοια φαρμακα
ψαχτο λιγο και ενημερωσε μας για τη πορεια σου..!!!
 

piratis2010

New Member
Καλησπέρα
Πριν από 2 χρόνια η τελευταία φορά που χρησιμοποίησα φιναστεριδη και το περασμένο καλοκαίρι έκοψα την μινοξυδιλη. Εδώ και 3 μήνες προβλήματα στύσης και ο γιατρός το συνδέει άμεσα με αυτά τα 2. Και απ όσο διαβάζω σε φόρουμ του εξωτερικού όλο και περισσότεροι χρηστές παρουσιάζουν τα ιδία προβλήματα ακόμα και αρκετά μετά την διακοπή. Μάγκες εγώ το έχω μετανιώσει, απλά ψάξετε καλά δεν είναι απολυτό το «αμέσως μετά την διακοπή σταματήσει η καθέ παρενέργεια», έμενα αυτό με έπεισε αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
 

weznem

Well-Known Member
ολα πιθανα ειναι αν και τον συγκεκριμενο δεν τον πιστευω.. δεν με πείθει..
 

piratis2010

New Member
weznem είπε:
ολα πιθανα ειναι αν και τον συγκεκριμενο δεν τον πιστευω.. δεν με πείθει..

Σχεδον 2 χρονια απο την φιναστ. και απο το καλοκαιρι που εκοψα μινοξ.
Σκοπος μου δεν ειναι να πεισω καποιον απλα να κανετε μια 2ρη σκεψη.
Εαν και εγω ηξερα για αυτες τις παρενεργειες ισως να μην την ειχα παρει τοτε.
Μπορει και πρεπει να το ψαξεται καλυτερα, υπαρχουν ερευνες που δημοσιευτικαν προ 2 μηνου στην αμερικη που αναγνωριζουν οτι οι παρενεργειες μπορουν να παρουσιαστουν σε βαθος χρονου .. και ειναι πολυ (για μενα μεγιστης σημασιας) σοβαρες.
 

weznem

Well-Known Member
αγαπητε φιλε δεν βγαζω νοημα απο τα λεγομενα σου...
γραψε μας την ιστορια σου με σαφηνεια αν θελεις να γινεις πιστητικός και κατανοητος. πσο καιρο κανεις θεραπεια τι κανεις ποτε μφανιστηκε η α/α, εαν εκανες εξετασεις ορμονικες πριν και κατα την διαρκεια της θεραπειας σο.. επισης τι επαιρνες προσκαρ η προσπεσια.. δεν βγαζουμε ακρη οπως μιλας,, σκεψου οτι θα βαλεις σε σκεψεις ανθρωπους χρηστες της φινας διχως να τους εξηγεις με σαφηνεια τι λες καλα καλα...
 

piratis2010

New Member
Η συμβουλή μου προς όλους αυτούς που θέλουν να πάρουν φίνας. Είναι να ψάξουν καλά γιατί υπάρχουν όλο και περισσότερες έρευνες για της παρενέργειες της και πρόσφατες. Όσο για μένα πρόσκαρ για 3 μήνες (παρενέργειες στο σπέρμα και στύση) διακοπή για 6 μήνες και μετά ξανά για άλλους 3 μήνες όπου και τελικά το διέκοψα κ συνέχισα μόνο με μόνοξ. Όσο για εξετάσεις δεν έκανα γιατί ο δερματολόγος δεν το έκρινε σκόπιμο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
εγω δεν βγαζω ακρη μιλας ασυνδετα..... διακοπη 6 μηνες και μετα αλλους τρεις λες πως γινετε; να διακόπτεις 2φορες το ιδιο πραγμα διχως να αναφερεις την εναρξη του ξανα??πριν ελεγες διακοπη την μινοξιδιλης τωρα λες οτι συνεχισες μον με αυτην πας καλα???τι λες??????????? δωσε λινκ να δουμε και εμεις αυτες τις ερευνες που διατυμπανίζεις λοιπον.............. αφου ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια τωρα τελευταια οι ερευνες..
 

piratis2010

New Member
http://www.news-medical.net/health/Finasteride-Side-Effects-%28Greek%29.aspx
http://www.healthyliving.gr/2011/03/22/%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%87%CF%8C%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B7-%CF%86%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%AD/

Φίλε να είσαι σίγουρος ότι εισαγωγέας φαρμάκων δεν είμαι, απλά όταν εγώ αντιμετώπισα το πρόβλημα με το μαλλί είχα μπει και εδώ άλλα και σε άλλα φόρουμ και διάβασα για το φάρμακο και ότι εάν παρουσίαση παρενέργεια με την διακοπή σταματαει … και όταν πήγα σε δερματολόγο μου το πρότεινε ελαφρατι καρδία και σίγουρος για την αναστρεψημοτιτα των παρενεργειών … και σήμερα αντιμετωπίζω αυτά τα προβλήματα … όποτε αυτό που λέω είναι ότι αυτό το «σταματάμε οι παρενέργειες με την διακοπή» ίσως να μην είναι ακριβώς έτσι … δεν ξέρω από τη εξαρτάται από άνθρωπο σε άνθρωπο δεν είμαι γιατρός αλλά να τα ζυγίσουν καλά τα πράγματα …
 

weznem

Well-Known Member
αν διαβαζες καλυτερα θα εβρισκες οτι υπηρχαν ατομα με παρενεργειες που δεν εφυγαν μετα απο καιρο αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο..
δηλαδη δεν ξερω αν οντως καποιος μεσα σε ενα 4μηνο το διακοψει δεν φυγουν οι παρενεργειες..μηπως φταιει οτι το επαιρνες 2χρονια με παρενεργειες??αν καταλαβα καλα διοτι δεν εχω κατλαβει τι εχεις κανει..
οι ερευνες που δινεις υπαρχουν εδω και καιρο και σε καμια περιπτωση δεν βρεθηκα χθες..επισης αναφερονται στην ουσια φιναστεριδη γενιακ και οχι σε δοσεις 1mg prospecia που ειναι για την τριχοπτωση..
οποτε αυτο σημαινει οτι ακομα και τωρα υπαρχουν ερωτηματα κατα ποσο σχετιζονται και με πια ακριβεια οι παρενεργεις του προσκαρ 5μγ με το προσπεσια 1μγ.. οι περισσοτεροι χρηστες στο φορουμ δενεχουν αναφερει κατι το μη αναστερψιμο ως επί το πλειστον απο κει και περα σιγουρα δεν ειναι νερο..θελει προσοχη..
οι γιατροι ειναι μεγαλη κουβεντα και εγω οταν μου εδωσαν μινοξιδιλη δεν μου παν τιποτα για το τι κανει, τι προκαλει ωστοσο το ψαχνεις και μονος σου λιγο στην ελλαδα ειμαστε..
 

piratis2010

New Member
http://www.vres-giatro.gr/%CF%86%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%B4%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%88%CE%B9%CE%BB%CE%AC-%CE%B3%CF%81/

Εγώ το χρησιμοποίησα για 3 μήνες όπου παρουσίασα τα ίδια συμπτώματα και με άλλα παιδιά εδώ μέσα (σπέρμα και στύση) το σταμάτησα για ένα διάστημα 6 μηνών περίπου και επειδή πάνω στην αγωνιά των μαλλιών το ξανά άρχισα για άλλο ένα τρίμηνο όπου και τελικά το διέκοψα οριστικά και συνέχισα με μινοξ. Την οποία και διέκοψα πριν το περασμένο καλοκαίρι
 

weznem

Well-Known Member
δηλαδη επαιρνε 1μλ για 6μηνες και 2χρονια μετα δεν εχεις γινει καλα?πηγες σε ανδρολογο-ενδροκρινολογο?
 

piratis2010

New Member
Να σου πω την αλήθεια μέσα στα 2 χρόνια κατά διαστήματα είχα κάποια προβλήματα άλλα για λίγο χρονικό διάστημα … το τελευταίο 3 μηνο είναι συνεχόμενα … και τώρα σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε γιατρό … Για αυτό και έγραψα εδώ να δω μήπως κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα και σε τι γιατρό έχει πάει, τι λύση του πρότεινε
 

Άκης

Administrator
Καταρχάς όλοι (σχεδόν) παρουσιάζουν παρενέργειες από την φινα, από τις πρώτες κιόλας ημέρες. Αλλά (και πάντα ανάλογα τον οργανισμό) είτε φεύγουν μετά από καιρό, επειδή ο οργανισμός μαθαίνει κατά κάποιον τρόπο την φινα, είτε παραμένουν και εκεί πρέπει να την σταματήσεις, γιατί απλά ο οργανισμός δεν την δέχεται.
Άλλωστε το λένε όλα τα φάρμακα, αν οι παρενέργειες επιμένουν να γίνεται διακοπή. Τώρα, αν εσύ έβλεπες παρενέργειες για καιρό και συνέχιζες την χρήση της, τότε λογικό είναι να σου παρουσιαστήκαν προβλήματα.
Εγώ πάντως είμαι ένας από τους πρώην χρήστες φινας, όπου μετά την διακοπή της δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο, ενώ σε πρόσφατες εξετάσεις αίματος που έκανα δεν παρατηρήθηκε κάτι και όλα ήταν ΟΚ.
 

piratis2010

New Member
Σορρυ που ρωταω τι εξετάσεις έκανες? Έχω κάνει πρόσφατα αιματολογικές (απλές) και όλα ήταν καλά … δεν έχω κάνει ορμονολογικες …
 

weznem

Well-Known Member
piratis2010 είπε:
Σορρυ που ρωταω τι εξετάσεις έκανες? Έχω κάνει πρόσφατα αιματολογικές (απλές) και όλα ήταν καλά … δεν έχω κάνει ορμονολογικες …
τι να σου δειξουν οι απλες φιλε??
τεστοστερονη(ολικη-ελευθερη) , διυδροτεστοστερονη, οιστρογονα προλακτινη, SBGH κυριως αυτες κανουν νομιζω και αν θες psa για θυροειδη..προστατη αν θες κτλ..
 
Μπλουζα