To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kkathi

Member
Σε ένα ιντερνετικο σερφάρισμα βρήκα αυτό:
Έρευνα εδειξε ότι: καθημερινη χρηση Τρετινοινης (18,000IE), L-Cystine(70mg) Zελατίνη(700mg)
και σε συνδιασμό με βιταμίνη Α, μπορεί να έχει ευεργετικά αποτελέσματα στη διαχυτη τριχόπτωση.
Έχει κανείς δοκιμάσει αυτη τη συνταγή; Του την εχει προτείνει κανενας δερματολόγος;
(εντυπωση μου εκανε η βιταμινη Α καθώς ελλειψή της συνδέεται με αυτοάνοσα τύπου ψωριασης )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

την εχω πετυχει και εγω την ερευνα.οχι ακριβως tretinoin,η oral μορφη της ειναι η eviol A
 

mikipitri

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

λέτε το πρόβλημα να είναι η έλλειψη βιταμίνης Α???
και δεν την έχω μετρήσει ΠΟΤΕ!!!...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

το τριπτυχο αυτο παντως το εχουν προτεινει δερματολογοι σε καποια μελη.
η ερευνα για την ακριβεια ειναι αυτη
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2676911
αλλα εχει ενα τυπογραφικο λαθος.
σε καποιο σημειο που γραφει tretinoin,ενοει eviol,ειναι παραγωγο της τρετινοινης.
 

Elisabet22

New Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Γεια σας ειμαι καινουργια στην παρεα. Δεν γνωριζε που ακριβως πρεπει να απευθυνθω. Ειμαι 19 χρονων και εχω προβλημα τριχοπτωσης. Εχω επισκεφθει 3 δερματολογους και κατεληξα να παιρνω κατι καψουλες "FOLLON" χρησημοποιω ενα σαμπουν "CERAMIS" και ψεκαζω το μπροστικο μερος της κεφαλης 2 φορες την ημερα απο 6 ψεκασμους με ενα μιγμα σπρει που το εφτιαξε το φαρμακειο που εχει "ELOCOM LOTION II" - " Regaine 5%" - " BIOTRIN HAIR LOT"
Ειλικρινα με οσα εχω διαβασει εως τωρα ειμαι πολυ απαισιοδοξη για τα φαρμακα. εχω διαβασει οτι το regaine δεν κανει δουλεια εαν δεν χρησημοποιηθει με καποιον αναστολεα την DHT οπως το Propecia. Ειμαι πολυ προβληματισμενη γιατι δεν ξερω ενα αυτα τα φαρμακα θα εχουν αποτελεσμα ή μηπως πεταξα 170 ευρω.? Δεν ξερω σε ποιον δερματολογο να απευθυνθω που θα μου χορηγησει τα σωστα φαρματα που θα με βοηθησουν και δεν θα κανουν χειροτερο το προβλημα. Στην συνταγη δεν παιρνω κατι που να αναστελλει την ορμονη DHT. Τι να κανω? :(
 

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Elisabet καλως όρισες στην παρέα μας!
Έχεις κάνει εξετάσεις για σιδηρο, φεριτινη,Β12, φυλλικο, ψευδαργυρο; Ξέρεις αν εχεις ελλειψη βιταμινών; Επισης εξετασεις για θυροειδή που δημιουργεί πρόβλημα αραίωσης; Ορμονικές εξετασεις για να δεις που βρισκονται τα οιστρογονα και η τεστοστερόνη;
Αυτες ειναι οι πιο συνηθισμενες εξετασεις για τις οποίες σε παραπέμπει ο σοβαρός δερματολόγος. Βλέπω regain 5%στη θεραπεια σου. Να υποθέσω οτι μιλαμε για σημαντική αραίωση;
Στην περίπτωσή μου δε με βοήθησε. Υπάρχουν όμως αλλες περιπτωσεις ατόμων που βοηθηθηκαν απο τη χρήση του προιόντος αυτού.
Θα διαβάσεις πολλα εδώ και καλά είναι να μη μπερδευτείς αλλα να δωσεις την ευκαιρια στον εαυτο σου να ακολουθησει τη συγκεκριμενη θεραπεια για εύλογο χρονικο διαστημα προκειμενου να δεις πως αντιδρα ο δικος σου οργανισμος σε αυτη καθως ο καθένας απο εμάς ειναι διαφορετικός.Είναι η πιο συνηθισμένη συνταγή που δινουν οι δερματολογοι για το προβλημα αυτό και το κύριο όπλο της θεραπευτικής φαρετρας τους απο οτι εχω καταλάβει και εγώ. Εδω πειραματιζομαστε και με διαφορες αλλες αυτοσχέδιες πατέντες αλλά αυτο να μη σε παρασύρει. Κανε τις εξετάσεις, αν δεν τις εκανες ήδη, προκειμενου να σχηματισεις μια καλύτερη εικονα του οργανισμού σου, συνεχισε τη θεραπεια που σου δοθηκε και κρινεις μετα απο καποιους μηνες την αποτελεσματικοτητα της
 

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Σε μια προσπάθεια να σπάσω το ταμπού που διακρίνει εμάς τις γυναίκες αναφορικά με το πρόβλημά μας, αλλά να ικανοποιήσω και την περιέργεια του φίλου XDante (αν δε κάνω λάθος είχες ζητήσει φωτο που να απεικονίζουν τη γυναικεία αραίωση) θα κοινοποιήσω μια φωτο που δείχνει μέρος του προβλήματός μου ή τουλάχιστον θα το προσπαθήσω καθώς δεν είμαι απόλυτα εξοικειωμένη με την τεχνολογία.
 

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Εννοείται πως το σημείο σκεπάζεται με αλλο μαλλί (ακόμη τουλάχιστον δεν είναι ορατό). Καλώ και τις υπολοιπες γυναίκες να ανεβάσουν φωτο για να συγκρινουμε τις περιπτώσεις μας αλλα και τις διαγνώσεις που μας έχουν γίνει.
 

xDante

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

ναι εγώ είμαι ο περίεργος ;D

πάντως απο την φωτό ποιο πολύ μου φαίνεται σαν να έχουν μειωμένο πάχος οι τρίχες σου ....... τι λένε οι υπόλοιποι ?
 

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Eννοείται ότι το παχος της τριχας εχει μειωθεί δραματικά στο επάνω μερος του κεφαλιου οπου και εκεί υπάρχει επίσης αραίωση.
Απλά επέλεξα να βγαλω το σημείο που είναι απογυμνωμένο απο τρίχες και αν προσέξετε έχει ενα ροζέ χρώμα.
Ήταν μια απο τις πρώτες βλάβες που εμφανίστηκαν στο κεφάλι παράλληλα με μια ελαφριά αραίωση στην κορυφή του κεφαλιού που ακόμη επισης κρύβεται απο το υπολοιπο μαλλί. Το καινούριο που με έχει φρικάρει τελείως είναι οτι τώρα αραιώνει η χωρίστρα και το μπροστινό μέρος του κεφαλιού.
 

sofia

New Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

kkathi πάντως από την φωρογραφία δεν φαίνεται μεγάλο το πρόβλημα.Μικρή μου φαίνεται η αραίωση που λογικά δεν φαίνεται στους γύρω.Με μία καλή θεραπεία πιστεύω ότι θα δεις αποτελέσματα.Θα προσπαθήσω και γω να ανεβάσω photo όταν βρω χρόνο.Προς το παρόν ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα τοπική σπιρολακτόνη.Σκέφτομαι να την ξεκινήσω αλλα δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω την 2% ή την 5%.Επίσης δεν ξέρωω την εμπορική επωνυμία με την οποία κυκλοφορεί.Δηλαδή πωσ θα της ζητήσω?Λέω να επισκεφτώ και το Συγγρού μιας και δεν το χω τιμήσει ακόμα και να πάρω και τη γνώμη της δερματολόγου.Είναι καλοί οι δερματολόγοι εκεί έτσι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Σοφία μέχρι πολύ πρόσφατα δεχόντουσαν δίχως ραντεβού μόνο Πέμπτη πρωί. Η ουρά ήταν απίστευτη. Έπρεπε να πας από τις 5 π.μ. για να πιάσεις θέση μπροστά. Σε μια τέτοια επίσκεψή μου εκεί δεν εμεινα ικανοποιημένη. Κυριολεκτικά με "ξεπέταξαν"! Δεν τους αδικώ, όμως είναι τρέλλα να παρακολουθείς σε μια ημέρα τόσα περιστατικά.
Σε απογευματινό ραντεβού, η γιατρός κ. Χα@@@πη ήταν πολύ ευγενική και ασχολήθηκε αρκετά με την κόρη μου.
Για τα υπόλοιπα μάλλον τα αγόρια της παρέας έχουν άποψη.
P.s. (Θα ήθελα να ανεβάσεις μια φωτο όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια)
 

vaso

New Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Γεια σας και από εμένα κορίτσια και αγόρια. kkathi, έχεις δίκιο. Και εγώ όταν είχα πάει στο Συγγρού πρωί πριν από μερικά χρόνια, εκτός ότι περίμενα 3 ώρες, με εξέτασαν για πολύ λίγη ώρα και βασικά ένιωσα αυτό που λες, ότι με "ξεπέταξαν" στα γρήγορα. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι σε όλους τα ίδια λένε και την ίδια αγωγή δίνουν, χωρίς πολύ πολύ ψάξιμο. :-[ Πάντως, ξέρω γω, δεν χάνει και κανείς τίποτα να πάει και από εκεί. Και κάτι άλλο, σας παρακαλώ, κορίτσια: Έχω γράψει μια ερώτηση για κανέναν ιδιώτη γιατρό αν ξέρει κάποιος ή κάποια, αλλά δεν απάντησε κανείς. :'( Είμαι από νησί και θα ανέβω Αθήνα... μπορείτε να βοηθήσετε;; Ευχαριστώ..
 
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

καλησπερα!ηθελα να σε ρωτησω kkathi μηπως στην θεραπεια που σας εδωσε η γιατρος κυρια Χα@@@πη περιειχε μελατονινη?
 

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Όχι δεν έδωσε μελατονίνη, αλλά είναι αυτή για την οποία μιλάς!
 

kkathi

Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Βάσω, λιγο πολύ το ιδιο είναι όλοι και την ίδια πατέντα ακολουθούν από το Κολωνάκι μέχρι τον Πειραιά!
Έχουμε ξαναγράψει εδώ πως κανείς τους δεν ασχολείται με την έρευνα πάνω στο θέμα αυτό.
Αν γινόταν αυτό δε θα είχαμε κάνει τους εαυτούς μας πειραματόζωα εφευρίσκοντας δικές μας πατέντες.
Εφόσον έρχεσαι από νησί, η γνώμη μου είναι για να μη βασανίζεσαι άδικα να απευθυνθείς σε έναν ιδιώτη του Πειραιά.
 

sofia

New Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Εγώ Βάσω έχω πάει σε 3 δερματολόγους μέχρι στιγμής και σε μία ενδοκρινολόγο.Από δερματολόγους με ικανοποίησε εν μέρει ο ένας μόνο.Έχω ξανααναφερθεί στον συγκεκριμένο.Είναι ένας στο κολωνάκι ο οποίος φάνηκε ότι είχε γνώσεις.Την πρώτη φορά έμεινα πολύ ευχαριστημένη αλλά την δεύτερη όχι και τόσο.Αν θέλεις να σου στείλω τα στοιχεία του μέσω πμ.Για μένα βέβαια πιο χρήσιμη ήταν η ενδοκρινολόγος και θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις από κει.Αν της πας ό,τι εξετάσεις έχεις κάνει,ορμονικές,αίματος,θυροειδούς πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει περισσότερο.Επίσης μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία της μέσω πμ άμα θέλεις.
 

vaso

New Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

kkathi και sofia σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις απαντήσεις σας. Ναι, θα ήθελα να μου στείλετε με πμ ό,τι πληροφορία θέλετε για γιατρό. (Αυτός στον Πειραιά που λέτε, ποιος είναι; Και είναι γνωστός για την τριχόπτωση δλδ;) Περιμένω τα μηνύματά σας..
Σας ευχαριστώ και πάλι ::)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Επειδη ειμαι καινουργια,τι ειναι ο αναστολεας DHT οπως το Propecia;περνω ηδη minoxil lotion κ ιπποφαες.μονη της δλδ δε κανει δουλεια;που το βρισκουμε το propecia,κατι ακουσα για εξωτερικο;δε ξερω αν λεω κοτσανες :p :p :p αλλα αν εχει καποιος διαθεση κ γνωση μπορει να μου απαντησει!
δες εδω http://www.hairlossgr.com/review/propecia-proscar--finasteride
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: To Τριπτυχο της θεραπείας για διαχυτη αραίωση;

Elisabet22 είπε:
Γεια σας ειμαι καινουργια στην παρεα. Δεν γνωριζε που ακριβως πρεπει να απευθυνθω. Ειμαι 19 χρονων και εχω προβλημα τριχοπτωσης. Εχω επισκεφθει 3 δερματολογους και κατεληξα να παιρνω κατι καψουλες "FOLLON" χρησημοποιω ενα σαμπουν "CERAMIS" και ψεκαζω το μπροστικο μερος της κεφαλης 2 φορες την ημερα απο 6 ψεκασμους με ενα μιγμα σπρει που το εφτιαξε το φαρμακειο που εχει "ELOCOM LOTION II" - " Regaine 5%" - " BIOTRIN HAIR LOT"
Ειλικρινα με οσα εχω διαβασει εως τωρα ειμαι πολυ απαισιοδοξη για τα φαρμακα. εχω διαβασει οτι το regaine δεν κανει δουλεια εαν δεν χρησημοποιηθει με καποιον αναστολεα την DHT οπως το Propecia. Ειμαι πολυ προβληματισμενη γιατι δεν ξερω ενα αυτα τα φαρμακα θα εχουν αποτελεσμα ή μηπως πεταξα 170 ευρω.? Δεν ξερω σε ποιον δερματολογο να απευθυνθω που θα μου χορηγησει τα σωστα φαρματα που θα με βοηθησουν και δεν θα κανουν χειροτερο το προβλημα. Στην συνταγη δεν παιρνω κατι που να αναστελλει την ορμονη DHT. Τι να κανω? :(
οι καψουλες follon αυτο κανουν..!!! ποσες περνεις την ημερα?
μη στεναχωριεσαι κατι κανεις δεν το εχεις αφησει δεν ειναι κακη η θεραπεια σου απλα δε ξερω αν οικονομικα θα μπορεις να την ακολουθησεις για πολυ καιρο...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα