The curious case of Oreo

oreo

Well-Known Member
Μηπως οι γιατροί έκαναν εκτίμηση λαμβάνοντας υπόψιν να κατέβουν πιο κάτω από εκεί που δείχνεις και να μην έδωσαν σημασία στο 18 cm2, ώστε να βγει και ενας μινιμουμ αριθμός grafts ; Οπότε και να σου έκαναν αυτές τις προσφορές. Γιατί και το μέγιστο που θα σου έβαζαν είναι γύρω στα 55 grafts/cm2 άντε μέχρι 60 βαριά.
Όχι δεν ισχύει αυτό, απο που προκύπτει να βγάλουν το συμπέρασμα οτι θέλω να κατεβάσω αλλο 1 cm την hairline κάτω απο εκεί που δείχνω, όταν η σύνηθης πρακτική είναι να σε παίζουν λιγότερα επιθετικά. Εκτός αυτού τα cm2 λήπτριας είναι δεδομένα και με βάση αυτά ζήτησα evaluation. Άλλωστε γράφουν στα mail οτι για αυτή την περιοχή θες τόσα γκραφτ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Oreo ας παρουμε για παραδειγμα τον freitas που σου ειπε 2000grafts
2000/18=111grafts/cm2
Απο την επικοινωνία που ειχες μαζι τους τι κατάλαβες εσυ οτι θα γινει?
Οντως θα σου πετύχουν τετοια πυκνότητα με την 1η φορα (111grafts /cm2?) η θα παιξουν στο οριο ασφαλειας 50-55grafts/cm2 *18cm2=900-990grafts/cm2 και θα σου πουνε (και θα σε χρεώσουνε) οτι σου βαλαμε 1800 ενω στην πραγματικοτητα σου βαλανε 1000?
Ο lorenzo οταν σε μετρησε για τι πυκνοτητα σου ειπε για 1η μεταμόσχευση?
Είναι αδύνατον τέτοια πυκνότητα, όπως αδύνατον είναι πολύ μικρότερες απο αυτή πυκνότητες. Θα έβαζε αυτά που θα χωρούσαν και το μπιλιετάκι στο τέλος θα ήταν kinder έκπληξη.
 

jersey

Well-Known Member
Όχι δεν ισχύει αυτό, απο που προκύπτει να βγάλουν το συμπέρασμα οτι θέλω να κατεβάσω αλλο 1 cm την hairline κάτω απο εκεί που δείχνω, όταν η σύνηθης πρακτική είναι να σε παίζουν λιγότερα επιθετικά. Εκτός αυτού τα cm2 λήπτριας είναι δεδομένα και με βάση αυτά ζήτησα evaluation. Άλλωστε γράφουν στα mail οτι για αυτή την περιοχή θες τόσα γκραφτ.
όχι ότι θέλεις εσύ απλά αυτοί να το σκέφτηκαν έτσι, επειδή αν ήταν να βάλουν λίγα grafts δεν θα άξιζε να ασχοληθούν, οπότε και να υπολόγισαν πιο κάτω από εκεί που τους έδειχνες.
 

m3e36

Well-Known Member
Είναι αδύνατον τέτοια πυκνότητα, όπως αδύνατον είναι πολύ μικρότερες απο αυτή πυκνότητες. Θα έβαζε αυτά που θα χωρούσαν και το μπιλιετάκι στο τέλος θα ήταν kinder έκπληξη.
Αρα εφτασες σε σημειο να μην εμπιστευεσαι κανεναν κατα καποιο τροπο..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
18Χ45g=810 στην 1η ΜΜ με λόγο 2,3 δηλαδή 103.5 τρίχες/cm2
και αν δεν σε αφήσει ευχαριστημένο κάνεις και μία 2η ΜΜ με 18Χ15g με λόγο 2,5 δηλαδή άλλες 37.5 τρίχες/cm2
και αν δεν σου αρέσει και τότε...... ξύρισε τα και βάλε πρόσθετο........
:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p

Το ψιλοπέτυχες, σωστά τα g αλλά όχι o λόγος. Στις επεμβάσεις του Ιουνίου σε μια παρόμοια περίπτωση αγνής παρθένας δότριας και φτιάξιμο κροτάφων (με μεγαλύτερο θέμα όμως από τον oreo) κινήθηκε με 45gx2.84=128τρίχες. Αυτό είναι το optimum (ή και ένα κλικ παραπάνω) για τον cookie.
 

oreo

Well-Known Member
όχι ότι θέλεις εσύ απλά αυτοί να το σκέφτηκαν έτσι, επειδή αν ήταν να βάλουν λίγα grafts δεν θα άξιζε να ασχοληθούν, οπότε και να υπολόγισαν πιο κάτω από εκεί που τους έδειχνες.
Όχι γιατί η επικοινωνία που είχαμε ήταν ξεκάθαρα πάνω σε αυτό το κομμάτι. Μακάρι να ήταν αλλιώς
 

bobby

Well-Known Member
Αγαπητέ θα σου θυμίσω (για μια ακόμη φορά, το έχω ξαναπεί) αυτο που μου είπε ο παπάς όταν τον ρώτησα πόσο θα μου στοιχίσει το μυστήριο: "Δώσε ότι θέλεις, όχι κάτω από 100".
Και εμένα κάτι αντίστοιχο είπε αλλά του έδωσα αυτό που έκρινα εγώ ΟΚ και ας ξύνισε την μούρη του…… ως νονός……και αν το τράβαγε πολύ θα του ζήταγα απόδειξη και βέβαια θα τον έδινα και στον ΣΔΟΕ αν δεν έδινε τελικά….. τελικά έμεινε στο ξύνισμα…..
 

bobby

Well-Known Member
Το ψιλοπέτυχες, σωστά τα g αλλά όχι o λόγος. Στις επεμβάσεις του Ιουνίου σε μια παρόμοια περίπτωση αγνής παρθένας δότριας και φτιάξιμο κροτάφων (με μεγαλύτερο θέμα όμως από τον oreo) κινήθηκε με 45gx2.84=128τρίχες. Αυτό είναι το optimum (ή και ένα κλικ παραπάνω) για τον cookie.
Τόσο μπροστά έβαλε τόσο μεγάλο λόγο!!!! Μπράβο!!!! Είχα την εντύπωση ότι στα πρώτα 1-2 εκατοστά δεν παίζει τόσο πολύ ψηλά… αν έχει βέβαια και ο άλλος να δώσει τέτοιο λόγο….

Ο μπισκότος επειδή έχει πολύ μαμα μαλλί θέλει όντως πολλές τρίχες (>120) άρα μεγάλη πυκνότητα ή/και λόγο.
 

oreo

Well-Known Member
Το ψιλοπέτυχες, σωστά τα g αλλά όχι o λόγος. Στις επεμβάσεις του Ιουνίου σε μια παρόμοια περίπτωση αγνής παρθένας δότριας και φτιάξιμο κροτάφων (με μεγαλύτερο θέμα όμως από τον oreo) κινήθηκε με 45gx2.84=128τρίχες. Αυτό είναι το optimum (ή και ένα κλικ παραπάνω) για τον cookie.
Με μια τροποποίηση μόνο στο πρώτο cm2 to epiuymht;o ta 50+ g , μιας και όπως έχει πει και ο φίλος αεράτος και συμφωνώ μαζί του, οτι οι αποστάσεις των ριζών στην μόστρα είναι θέμα, ειδικά όταν εκεί ο λόγος οριακά φτάνει στο 2.2 (εκτός και αν παίξουμε με άλλους όρους)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τόσο μπροστά έβαλε τόσο μεγάλο λόγο!!!! Μπράβο!!!! Είχα την εντύπωση ότι στα πρώτα 1-2 εκατοστά δεν παίζει τόσο πολύ ψηλά… αν έχει βέβαια και ο άλλος να δώσει τέτοιο λόγο….

Ο μπισκότος επειδή έχει πολύ μαμα μαλλί θέλει όντως πολλές τρίχες (>120) άρα μεγάλη πυκνότητα ή/και λόγο.

Βεβαίως και παίζει αν υπάρχει υλικό. Ο συγκεκριμένος ξεκίνησε με 3.2 και έπεσε στο τέλος σε 2.85 λόγω των απαιτούμενων μόνο τριχών. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο και ο συνολικός αριθμός g γιατί ο αριθμός των μόνο τριχών είναι σταθερός είτε βάλεις 1000 είτε 2000.
 

oreo

Well-Known Member
Σίγουρα δε βλάπτει.
Στο τέλος θα βάλεις τα νούμερα κάτω που σου έδωσαν όλοι, και με την συνεισφορά και των μελών και της δικής σου γνώσης να καταλήξεις.
Έχω καταλήξει φίλε Male, αλλά όπως τα λες η συνεισφορά των μελών, οι αντιπαραθέσεις και τα ανεξάρτητα cases περιόρισαν την λίστα. Για μένα αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ αυτό που προσέγγιζε πιο πολύ τα γούστα μου και την περιπτωσή μου ήταν αυτό απο HdC
Με βάση και αυτό το case θεωρώ οτι λόγος απόρριψης απο την HdC δεν είναι άλλος απο τον μικρό αριθμό g και όχι και καλά για αδυναμία και φόβο σοκλος. Προς τιμήν του john_john είχε βρει απο την πρώτη μας επικοινωνία περίπου τον αριθμό G που θα χρειαστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα