Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

πάντως τα 4 proscar στην μινοξ. είναι μία ασφαλής δοσολογία για αποτροπή sides
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairfull

Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Δηλαδή Σπύρο διαλύω τα χάπια στο γουδί και τα βάζω στη μινοξιδίλη? Αυτό ήταν?
Proscar έχει μια δοσολογία χάπια ή διάφορα ...σε mg?

Την τρετινοϊνη την βάζω μόνο στους κροτάφους ή μπορώ να την βάλω και πίσω στο "μπιφτέκι" :D και μετά μινοξιδίλη? γενικά μπαίνει μέσα στο τριχωτό της κεφαλής? μπορώ να την αραιώσω (μερικές σταγόνες) με κανένα λάδι?
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

hairfull είπε:
Η Finasteride 0.020% είναι γενικά δυνατή δόση, έστω και τοπικά? Το λέω για τυχόν παρενέργειες σε λίμπιντο .... στύση, σεξουαλική όρεξη κλπ κλπ! Τα φοβάμαι αυτά γι΄αυτό το λέω!

Μπορώ δηλαδή να βάλω στην μινοξιδίλη που βάζω (15%μινοξ +5%αζελαϊκό οξύ με γλυκερίνη) και Finasteride? Αν ναι πως? απλά διαλύω 4 χαπάκια και τα βάζω στην μινοξιδίλη μου των 60ml? Θα διαλυθεί ή πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο?
την Ketoconazole την παίρνω καθημερινά από την αλοιφή Fungoral 2% και την αραιώνω με λίγο λάδι jojoba (προς το παρόν - θα την αλλάξω με Borage oil που έχει και πολύ GLA)και το αφήνω όλο το βράδυ! το λάδι το βάζω για να μην μου κοκκινίσει ή ερεθίσει το κεφάλι η Ketoconazole (ή κάνω λάθος? δεν έχει τέτοιες παρενέργειες? το λένε για το σαμπουάν και φοβήθηκα!!)

και γω είμαι 40+ και με την μινοξ. (15%) που βάζω αρχίζω και βλέπω καλά αποτελέσματα! Ιδέα μου ή όχι, βλέπω νέες τρίχες μπροστά στην γραμμή , οι οποίες είναι άσπρες στην μύτη και μαύρες μέχρι την ρίζα! λογικά θα ήταν χνούδι.... λέω εγώ τώρα :chinscratch

Η μινοξ τον πρωτο χρονο κανει θαυματα το προβλημα ειναι μετα τα 3 χρονια
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

hairfull είπε:
Δηλαδή Σπύρο διαλύω τα χάπια στο γουδί και τα βάζω στη μινοξιδίλη? Αυτό ήταν?
Proscar έχει μια δοσολογία χάπια ή διάφορα ...σε mg?

Την τρετινοϊνη την βάζω μόνο στους κροτάφους ή μπορώ να την βάλω και πίσω στο "μπιφτέκι" :D και μετά μινοξιδίλη? γενικά μπαίνει μέσα στο τριχωτό της κεφαλής? μπορώ να την αραιώσω (μερικές σταγόνες) με κανένα λάδι?
ναι,
θρυμματίζεις το κάθε χάπι και τα ρίχνεις στο δ/μα μινοξ.

τρετινοϊνη όπου θες - δες περισσότερα στο ανάλογο θέμα
 

Synth

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

balex είπε:
Υπαρχει σε κρεμα(Airol ) και κοστιζει 3 Ευρω...
Σε σκονη ειναι λιγο δυσκολο να βρεις και κανει γυρω στα 10 Ευρω/γραμμαριο!!!(ακριβη)

Balex ποια από τι δύο μορφές τρετινοινης χρησιμοποιείς στη λοσιόν?
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Synth είπε:
[quote author=balex link=topic=1405.msg25167#msg25167 date=1265572255]
Υπαρχει σε κρεμα(Airol ) και κοστιζει 3 Ευρω...
Σε σκονη ειναι λιγο δυσκολο να βρεις και κανει γυρω στα 10 Ευρω/γραμμαριο!!!(ακριβη)

Balex ποια από τι δύο μορφές τρετινοινης χρησιμοποιείς στη λοσιόν?
[/quote]

Σκονη ;)
 

weznem

Well-Known Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

balex είπε:
Η Super Minox ειναι μια ιδιοκατασκευη(δικης μου εμπνευσης και η ονομασια της)
που περιεχει τα κατωθι συστατικα (σε μια και μονο λοσιον):

-Minoxidil 5%
-Finasteride 0,025%
-Ketoconazole 0,5%
-Tretinoin 0,025%
-Aloe Vera
-Glycerin
Σε αυτη την λοσιον υπαρχουν σχεδον τα παντα:Regrowth factor-DHT blockers-Antiandrogen-Antiflammatory agent-Vehicles (φιλικα προς το περιβαλον του κεφαλιου και της επιδερμιδας)

Ολα τα υλικα εχουν ελεγχθει οτι δεν αλληλεπιδρουν μεταξυ τους ετσι ωστε να αποφευχθει -κατα το δυνατον-το φαινομενο των side effects και της αναιρεσης της δραστικοτητας των ενεργων συστατικων οπως προαναφερθηκαν....

Η γνωμη σας?.....ποια ειναι?

καλησπερα επιδη σκεφτομαι να εφαρμοσω την κατασκευη σου στο κεφαλη μ..χαχα θα θελα να μ αφιερωσεισ λιγο χρονο να αποσαφηνησω τα πραγματα αν δεν σου ειναι κοπος πρει να προσθεσω 4 χαπια προσκαρ η προπεσια?τα βρισκω ολα τα υλικα σε φαρμακειο?Ketoconazole 0,5%
πως το πετυχαινω αυτι ειναι χαπια?τα σπαω?και ως βγαζω αυτη την δοση?τα ιδια ερωτηματα και για την Tretinoin 0,025%
επισης αν προσθεσω προπυλεν γλικολ διοτι ερεθισμους δεν εχω ουτε με την σπιρο πειραζει?αλοε βερα γενικα που τα βρισκω πως τα φτιαχνω διοτι ετσι οπως τα γραφεις δεν το αναλυεις και αδυνατω να καταλβω καποιος να απντησει ρε παιδια ολη βοηθεια θελουμε.. :'( :worshipper
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

καλησπερα επιδη σκεφτομαι να εφαρμοσω την κατασκευη σου στο κεφαλη μ..χαχα θα θελα να μ αφιερωσεισ λιγο χρονο να αποσαφηνησω τα πραγματα αν δεν σου ειναι κοπος πρει να προσθεσω 4 χαπια προσκαρ η προπεσια?τα βρισκω ολα τα υλικα σε φαρμακειο?Ketoconazole 0,5%
πως το πετυχαινω αυτι ειναι χαπια?τα σπαω?και ως βγαζω αυτη την δοση?τα ιδια ερωτηματα και για την Tretinoin 0,025%
επισης αν προσθεσω προπυλεν γλικολ διοτι ερεθισμους δεν εχω ουτε με την σπιρο πειραζει?αλοε βερα γενικα που τα βρισκω πως τα φτιαχνω διοτι ετσι οπως τα γραφεις δεν το αναλυεις και αδυνατω να καταλβω καποιος να απντησει ρε παιδια ολη βοηθεια θελουμε.. :'( :worshipper
αν θες ακους τον καπαμαρουλη.
τα συστατικα της λοσιον αυτης αλληλεπιδρουν μεταξυ τους και εχει την μιση δυναμη απο τον εξης συνδιασμό
airol+minox με μια αμπουλα proluton depot μεσα :9m:
 

Panayotis19

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

επειδή ενδιαφέρομαι k εγώ στο να αναβαθμίσω το regain παρόλο p έχω αρχίσει θεραπεία μονο 2 εβδομάδες θέλω να κάνω ότι είναι καλύτερο !! η τρετινοινη σαν ουσία από όσα έχω διάβαση εδώ μέσα ακούγεται πολύ καλή σκέφτομαι να πω στον φαρμακοποιό αν γίνετε να το προσθέσει μέσα αλλα πως να το ζητήσω και πια ποσότητα είναι καλύτερη ? επίση πιστεύετε αν είναι καλο να πω η βάλει azelaic acid μέσα ? και αν ναι σε πόση ποσότητα ? :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Panayotis19 είπε:
επειδή ενδιαφέρομαι k εγώ στο να αναβαθμίσω το regain παρόλο p έχω αρχίσει θεραπεία μονο 2 εβδομάδες θέλω να κάνω ότι είναι καλύτερο !! η τρετινοινη σαν ουσία από όσα έχω διάβαση εδώ μέσα ακούγεται πολύ καλή σκέφτομαι να πω στον φαρμακοποιό αν γίνετε να το προσθέσει μέσα αλλα πως να το ζητήσω και πια ποσότητα είναι καλύτερη ? επίση πιστεύετε αν είναι καλο να πω η βάλει azelaic acid μέσα ? και αν ναι σε πόση ποσότητα ? :chinscratch
μιας και δοκιμασα ολες τις παραλαγες της τρετινοινης.
αυτην η ουσια αλληλεπιδρα με την μινοξιδιλη και χανει σε δυναμη οταν ειναι στο ιδιο σκευασμα μαζι της.
η ποιο δυνατη χρηση της ειναι ξεχωριστα σκευασματα ταυτοχρονα την ιδια στιγμη εφαρμογης.
ποσοτητα μεχρι να καλυψεις την επιφανεια αραιωσης
 

Panayotis19

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

όταν λες ποσότητα μέχρι να καλύψω την επιφάνεια αραίωσης για πιο από τα δυο ? για το azelaic acid ? em δηλαδή τρετινοινη πως θα το βάλω ξεχωριστά ? δηλαδή πρώτα θα ψεκάζω με αυτό και μετά θα βάζο regain ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

roukoun είπε:
[quote author=kapamarou link=topic=1405.msg57655#msg57655 date=1312585742]

proluton depot
τι ειναι αυτο και που το βρισκουμε?
[/quote]
προγεστερονη υγρης μορφης,στα φαρμακεια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Panayotis19 είπε:
όταν λες ποσότητα μέχρι να καλύψω την επιφάνεια αραίωσης για πιο από τα δυο ? για το azelaic acid ? em δηλαδή τρετινοινη πως θα το βάλω ξεχωριστά ? δηλαδή πρώτα θα ψεκάζω με αυτό και μετά θα βάζazelaiο regain ?
ασε το azelaic που δεν θα δεις προκοπη και παρε μια airol.
ειναι κρεμα την απλωνεις και στο καπακι μινοξ
 

Panayotis19

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

έχω ένα θέμα όμως με την κρέμα gt έχω μακριά μαλλιά και στο πάνω μέρος δεν θα είναι δύσκολο να βάλω τη κρέμα :S ? δηλαδή μονο λίγο στους "κριταφους" θα μπαίνει εύκολα λογικά
 

Panayotis19

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

έχω ένα θέμα όμως με την κρέμα gt έχω μακριά μαλλιά και στο πάνω μέρος δεν θα είναι δύσκολο να βάλω τη κρέμα :S ? δηλαδή μονο λίγο στους κρoταφους θα μπαίνει εύκολα λογικά
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Σχτικα με την συνθεση της παραπανω συνταγης(super minoxidil) την οποια
αρχικα εχω εφαρμοσει θα ηθελα να κανω μερικες επισημανσεις:
1)Μετα απο σχετικη ερευνα που εκανα διαπιστωσα οτι η κετοκοναζολη
ειναι καλα να μην χρησιμοποιειται μαζι με τα υπολοιπα υλικα γιατι υπαρχει καποια
αλληλεπιδραση (μαλλον με την τρετινοινη) . Χωρις να δημιουργει ιδιαιτερο προβλημα οταν ειναι με τα υπολοιπα υλικα μαλλον
χανει απο την δραστικοτητα της και ισως απενεργοποιει και καποια απο τα ενεργα συστατικα της συνθεσης
Μπορει κανεις να χρησιμοποιει αντιστοιχως την κρεμα κετοκοναζολης
που ειναι και πολυ φτηνη(3ευρω) μονη της.
2)Τα υπολοιπα υλικα δεν αλληλεπιδρουν μεταξυ τους και μπορουν να χρησιμοποιηθουν αναμεμειγμενα
χωρις προβληματα
3) Η τρετινοινη ειναι πολυ δραστικη ουσια(ερεθιστικη),πρεπει να χρησιμοποιειται με φειδω,και να
τηρουνται αυστηρα οι οροι χρησης της
Προφανως και μπορει κανεις να προσθεσει σκονη τρετινοιινης στην μινοξιδιλη (αντι για κρεμα τρετινοινης)
ομως η τρετινοινη ειναι εξαιρετικα ασταθης και αποδομειται σχετικα γρηγορα με αποτελεσμα την μερικη απωλεια
της δραστικοτητας της
Ειδικα αν καποιος χρησιμοποιει οποιαδηποτε συνθεση μινοξιδιλης για εφαρμογη στο κεφαλι και θελει να χρησιμοποιει
και τρετινοινη σε μορφη κρεμας τοτε πρεπει να βαζει πρωτα τρετινοινη και αφου περασουν 15 λεπτα μετα να κανει
την εφαρμογη της μινοξιδιλης...
 

weznem

Well-Known Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

καμπαμαρου ευχαριστω..μια ερωτηση σημαντικη..περιμενω την εμπειρια σας τωρα..λοιπον εγο μονο σπιρο και ρεγκαιν βαζω..δεν θελω να παρω χαπια, και σκεφτομαι εναν τροπο να παρω χαπια φιναστεριδης τοπικα. τι πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο να κανω γι αυτο, τι λετε μονα τους μεσα στην μινοξιδιλη?θελω τα φωτα σας παιδια, ευχαριστω..και ενα παραπονο μερικες φορες πεφτω λεω γαμω την τριχοπτωση που για να χουμε μαλλια κανουμε τοσα πραγματα που οι αλλοι ουτε τα φανταζονται..νιωθω οτι μας δουλευουν, δεν μπορει να μην εχει βρεθει το γονιδιο ,να κανουν κατι μια θεραπεια απλα μας τα παιρνουν χοντρα..και τι δεν θα διναμε να χαμε τα μαλια που ειχαμε στα 15 μας..αχ..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

weznem είπε:
καμπαμαρου ευχαριστω..μια ερωτηση σημαντικη..περιμενω την εμπειρια σας τωρα..λοιπον εγο μονο σπιρο και ρεγκαιν βαζω..δεν θελω να παρω χαπια, και σκεφτομαι εναν τροπο να παρω χαπια φιναστεριδης τοπικα. τι πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο να κανω γι αυτο, τι λετε μονα τους μεσα στην μινοξιδιλη?θελω τα φωτα σας παιδια, ευχαριστω..και ενα παραπονο μερικες φορες πεφτω λεω γαμω την τριχοπτωση που για να χουμε μαλλια κανουμε τοσα πραγματα που οι αλλοι ουτε τα φανταζονται..νιωθω οτι μας δουλευουν, δεν μπορει να μην εχει βρεθει το γονιδιο ,να κανουν κατι μια θεραπεια απλα μας τα παιρνουν χοντρα..και τι δεν θα διναμε να χαμε τα μαλια που ειχαμε στα 15 μας..αχ..

Αδερφέ weznem δεν ξέρω πολλά για την τοπικη φιναστερίδη.. αλλά από όσο γνωρίζω με την απορρόφηση που θα περάσει στο αίμα πάλι θα έχει sides.. επίσης κάτι από έρευνες που έχω διαβάσει - δει κάποιοι λένε είναι πιο επικίνδυνο να την βάζεις από το κεφάλι.. ψάξτο περισσότερο.

Αυτό που είπες για να έχουμε τα μαλλιά που είχαμε στα 15 είναι ένα άπιαστο όνειρο.. ακόμα και για αυτούς που δεν έχουν α/α.. όσους ξερω χωρίς κανενα ιχνος α/α δεν έχουν τα μαλλιά που είχαν στα 15 τους ούτε από πυκνότητα ούτε από ποιότητα..(φυσικά καμία σχέση με τους έχοντες α/α...) είναι πολύ σπανιο να βρεις άτομο να έχει τα τουμπανα μαλλιά που είχε στα 15 του... Και μην ξεχνάμε το nw 1 - 2 θεωρείται normal για τον άντρα μετά την ενηλικίωση.. αλλά solid και μέχρι εκεί ε! :p

Τα βαριά όπλα κατά της καράφλας έρχονται.. νιώστε την ανάσα τους... :fighting:
 
Μπλουζα