-stamatis-, fut, 3000 grafts, 10/8/2010

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Μου εκαναν δωρο εισιτηρια και διαμονη. Το κοστος ηταν αυτο που υπαρχει στο τιμοκαταλογο μειον 500 ευρο που υπηρχε προσφορα. Στο σαιτ της εταιρειας εχει το τιμοκαταλογο
 

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Mετα απο ερευνα εμαθα οτι αυτες οι ασπρες νιφαδες ειναι λιπος το οποιο τοποθετουν για να πιασουν τα μοσχευματα. Μετα απο καμια βδομαδα αυτα φευγουν χωρις να επηρρεαζονται τα μοσχευματα. Την αλλη βδομαδα που θα βγαλω τα ραμματα θα ανεβασω και φωτογραφια της δοτριας περιοχης. Μπορω να πω παντως οτι μια βδομαδα μετα η ουλη δεν με ποναει καθολου. Με ενοχλει λιγο αν παω σκυψω η σηκωσω κατι αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο. Μεχρι στιγμης ...και φτου φτου φτου να μην το ματιασω ολα πανε κομπλε.
Υ.Γ. Θα πρεπει να εχετε στο μυαλο σας οτι αν καποιος θελησει να κανει επεμβαση θα πρεπει για τουλαχιστον 6 μηνες να προφυλλασεται απο τον ηλιο!
 

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Απο οσα εχω διαβασει λογικα ακομα τωρα δεν πρεπει να εχω καταλαβει τιποτα απο το τελικο αποτελεσμα. Κανω ελαφρυ μασαζ στη περιοχη και αρχιζει να καθαριζει. Πιανω βεβαια κατι σαν κακτακι οταν κανω το μασαζ. Μπορω να δω και καποιες τριχες μικρες που ειναι απο τη μεταμοσχευση. Προφανως μετα απο λιγο θα εμφανιστουν και αλλες τριχες?Γνωριζετε τι γινεται?
 

cmos516

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Θα ηθελα να κανω ,μια ερωτηση σχετικα με την μεταμοσχευση η οποια μου εχει δημιουργηθει.
Ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει σημαντικη αραιωση στο hairline,και πισω εχουμε πολυ καλη δοτρια.
Η μεγιστη πυκνοτητα που μπορει να επιτευχθει με τη μεταμοσχευση ,μπορει να φτασει τη φυσικη πυκνοτητα?
Παρατηροντας τα φυσικα μαλλια απο κοντα,παρατηρω οτι οι θυλακες-τριχες μεταξυ τους ειναι πολυ πολυ κοντα , σχεδον ανα μισο χιλιοστο(0.5mm),μπορει κατι τετοιο να επιτευχθει απο τεχνικης αποψης?
 

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Κοίτα οταν κανεις τη μεταμοσχευση για αυτο τι κανεις. Δηλαδη για να εχεις μια καλη πυκνοτητα,οποτε αναλογα ποσα τριχοθυλακια θα βαλεις και σε ποση επιφανεια εχεις την πυκνοτητα που θες. Επειδη ομως εγω με ολα αυτα δεν ασχοληθηκα τοσο, θα πρεπει να ρωτησεις τους γιατρους αν αυτο που θελεις γινεται. Εγω απλα μοιραζομαι μαζι σας τις εμπειριες μου. Για οτιδηποτε τεχνικο καλυτερα να σας πουν οι ειδικοι!
 

cmos516

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Δεν με καταλαβες μαλλον!θα το θεσω αλλιως το ερωτημα.
Εστω οτι εχουμε απεριοριστα θυλακια (100.000 ας πουμε),και απεναντι μας εναν καραφλο,γινετε να του τα εμφυτεψουμε,με τη φυσικη πυκνοτητα,η οποια ειναι πολυ μεγαλη.


Ναι ενταξει και βασικα σε ευχαριστουμε που μοιραζεσε την εμπειρια σου μαζι μας,δεν απευθυνομουν αποκλειστικα σε εσενα,να μου απαντησεις.
 

mindtrapper

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

cmos516 είπε:
Δεν με καταλαβες μαλλον!θα το θεσω αλλιως το ερωτημα.
Εστω οτι εχουμε απεριοριστα θυλακια (100.000 ας πουμε),και απεναντι μας εναν καραφλο,γινετε να του τα εμφυτεψουμε,με τη φυσικη πυκνοτητα,η οποια ειναι πολυ μεγαλη.

Αυτό εξαρτάται από τα εργαλεία. Ο Gho πχ. στην Ολλανδία έχει βελόνα 0.5mm για να κάνει την τεχνική του και να βγάλει από τη δότρια. Εφόσον και οι τρύπες στην δέκτρια περιοχή γίνονται με βελόνα (και μάλιστα χωρίς να έχουν τον φόβο μην καταστρέψουν φυσικούς θύλακες, καθώς είναι φαλακρός τελείως όπως λες), τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι μπορούν να κάνουν τρύπες 0.5mm τη μια δίπλα στην άλλη. Η μέση πυκνότητα σε άντρες χωρίς ΑΑ μπροστά και πάνω είναι περίπου 51 FU/cm2. Οπότε θα είναι ελάχιστα πιο κάτω ή ίση.

Το θέμα όμως είναι να μπουν τα μοσχεύματα και να κρατήσουν. Πρέπει να έχει ο χειρούργος υπόψιν του ότι χρειάζεται και αιματική παροχή για τους θύλακες που βάζει. Δεν έχει νόημα να σου βάλει πυκνότητα 70 FU/cm2 για να γίνεις τούμπανο και μετά να πεθάνουν οι μισοί.

Πάντως, και με δεδομένο ότι οι περισσότεροι έχουν χάσει τα μισά τους μαλλιά όταν αρχίζει να φαίνεται αραίωση, μπορούμε να πούμε ότι αν υπήρχαν ανεξάντλητοι διαθέσιμοι θύλακες τότε θα ήταν εφικτό να αποκτήσει ένας NW6 την εμφάνιση κάποιου χωρίς πρόβλημα ΑΑ με τις τεχνικές που υπάρχουν σήμερα. Μακάρι κάποια μέρα να έχουμε άπειρους θύλακες / βλαστοκύτταρα, μιας και αυτό είναι το πρόβλημα και όχι τα εργαλεία / τεχνικές.
 

cmos516

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Σ'ευχαριστω πολυ για την τοσο αναλυτικη και εμπεριστατομενη σου απαντηση.
Στη δημιουργια μιας φυσικης πυκνοτητας η οποια ειναι οπως λες περίπου 51 FU/cm2,ενδεχετε να υπαρχει το προβλημα της μειωμενης αιματικης παροχης του μοσχευαματος δηλαδη?(ενταξει για πυκνοτητα πανω του φυσιολογικου λογικο)
Επισης αναφερεις οτι εξαρτατε απο τα εργαλεια.
Πως μπορουμε να ξερουμε τι εργαλεια - μεθοδους χρησιμοποιει η εκαστοτε κλινικη ?
 

mindtrapper

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

cmos516 είπε:
Σ'ευχαριστω πολυ για την τοσο αναλυτικη και εμπεριστατομενη σου απαντηση.
Στη δημιουργια μιας φυσικης πυκνοτητας η οποια ειναι οπως λες περίπου 51 FU/cm2,ενδεχετε να υπαρχει το προβλημα της μειωμενης αιματικης παροχης του μοσχευαματος δηλαδη?(ενταξει για πυκνοτητα πανω του φυσιολογικου λογικο)
Επισης αναφερεις οτι εξαρτατε απο τα εργαλεια.
Πως μπορουμε να ξερουμε τι εργαλεια - μεθοδους χρησιμοποιει η εκαστοτε κλινικη ?

Το 51 είναι μέσος όρος. Μπορεί να κυμαίνεται από 38 μέχρι 70 ας πούμε. Αν ο γιατρός έβαζε πολύ πυκνά τους θύλακες σε όλο το κεφάλι στα 70 και πάνω τότε, ναι, μάλλον μερικοί δε θα επιβίωναν. Επειδή όμως και φυσιολογικά αυτό δεν γίνεται, η κατανομή θα ήταν 1-2 πόντοι πολύ πυκνά στο hairline και σταδιακά προς τα πίσω μείωση. Αν δημιουργούσε ο γιατρός δηλαδή μια φυσιολογική πυκνότητα δε νομίζω να υπήρχε πρόβλημα. Τώρα αν κάποιος θέλει υπερβολικά πυκνή hairline πάλι υπάρχει πρόβλημα. Δεν μπορεί οι μπροστινοί θύλακες να αιματώνονται από τον σβέρκο. Αλλά αν φτιάξεις πάλι περίπου την πυκνότητα που είχε και το δικό σου μαλλί, δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για τα εργαλεία, ξέρω ότι ο Gho χρησιμοποιεί 0.5mm για να βγάζει τους θύλακες (του είναι απαραίτητο επειδή έχει αναπτύξει τεχνική, λέει, που αναγεννά ένα ποσοστό της δότριας μετά την επέμβαση). Αυτό όμως είναι εργαλείο εξαγωγής. Οι τρύπες στην λήπτρια περιοχή γίνονται με βελόνα, αλλά λογικά αφού υπάρχει εργαλείο εξαγωγής 0.5mm θα υπάρχει και βελόνα με τέτοιο μέγεθος. Υποθέτω όλες οι κλινικές θα μπορούν να την προμηθευτούν. Αλλά δεν ξέρω σίγουρα, οπότε πρέπει κάποιος να ρωτήσει την κλινική την ίδια πριν κάνει επέμβαση να του πουν τη διάμετρο των εργαλείων τους και αν μπορούν να κάνουν στην δότρια τόσες πολλές τρύπες. Είναι και θέμα χρόνου, γιατί θα πρέπει να σου βάλουν τους θύλακες έναν έναν μετά.

Ούτως ή άλλως είναι ουτοπικό αυτό ακόμα, μιας και ακόμα και οι μεγαλύτερες επεμβάσεις strip μόνο μέχρι 8.000 έχουν φτάσει περίπου. Και με τα βλαστοκύτταρα δε θα γίνονται καθόλου τρύπες αλλά ενέσεις και αυτά θα φτιάχνουν θύλακες "υπογείως". Για να γίνει επέμβαση με 100.000 θύλακες όπως είπες πριν θα πρέπει να γίνει κλωνοποίηση θύλακα. Αυτό είναι παρόμοιο σε δυσκολία με την κλωνοποίηση ματιού πάνω κάτω. Δηλαδή ακόμα και να έχουν τον τρόπο να το κάνουν, θα προτιμήσουν τα βλαστοκύτταρα. Οπότε μην αγχώνεσαι. :)
 

ΚΩΝ/ΝΟΣ

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Το προβλήμα με τo 0.5 είναι οτι δεν μπορει να βγάλεις εαν είναι FUE τριπλά και τετραπλα θυλάκια απο την δότρια περιοχή.
Στη λήπτρια μπορείς να τα εμφυτευσεις με 0.5 μόνο εαν επεξεργαστεις τα θυλάκια και τοτε υπάρχει κίνδυνος να καταστραφουν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

max_os

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Kαλή επιτυχία! μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά.
Ο πόνος όταν ξαπλώνεις ανάσκελα περιορίστηκε?
άρχισαν να πέφτουν τα μεταμ/να μαλλιά?
 

best1210

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

παρακολουθω καιρο το φορουμ αλλα λογω θητειας δεν ειχα πολυ χρονο.
καλη επιτυχια ευχομαι στον φιλο.τωρα θα θελα να ρωτησω κατι σχετικο με μια τετοιου ειδους επεμβαση...
εχω δει οτι η hdc εχει εκπήκτικα αποτελεσματα...ολοι οσοι την προτιμησατε πληρωσατε ντουκου?
ποσο ευκολο ειναι να παρεις ενα καταναλωτικο δανειο?ισως ειναι λιγο αδιακριτες οι ερωτησεις μου αλλα ηθελα να τις κανω απο καιρο..
 

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Ο πόνος εχει περιοριστει και αυριο παω να βγαλω τα ραμματα. Τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν εχουν πεσει. Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι σε μερικους ασπρους κοκκους ( λιπος) υπηρχε μεσα κατι σαν μαυρο μπαλακι που πρεπει να ειναι θυλακας . Επισης μερικα μπαλακια ειχαν και κολλημενα μαλλια μεταμοσχευεμενα που ισως εμεινε μεσα ο θυλακας.\
Επικοινωνησα με τη κλινικη και με ενημερωσαν για ολα. Αυτο που μου ειπαν ειναι ουσιαστικα να μην αγχωνομαι και ζαλιζομαι , για αυτο σταματαω τουλαχιστον για 6 μηνες να ασχολουμαι με το θεμα αυτο και οταν παρω τα 7μηνιαια αποτελεσματα θα τα ξαναπουμε. Ο γιατρος μου ειπε 10 μηνες μετα αλλα εγω θα ποσταρω και με το νεο ετος. Να ειστε ολοι καλα και θα τα ξαναπουμε
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Τωρα ειδα το θεμα!!!!
καλη τυχη(αν κ δε πιστευω στην τυχη) ωστοσο εκανες καλη επιλογη λογικα........οποτε κ λογικα θα εχεις το αναλογο καλο αποτελεσμα της επιλογης που εκανες.....!!!!!
Εχει δωσει καλα δειγματα η κλινικη που πηγες.....κ αν και λιγα εδω μεσα.....ειναι ομως ολα πολυ ικανοποιητικα κ το ιδιο κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι κ εσενα.....θα μεινεις ικανοποιημενος!!!!
Εγω θα οσυ πω μονο να προσεχεις τις μολυνσεις.....να μην αγγιζεις το κεφαλι σου καθολου.....παρα μονο οταν εχεις πλυνει τα χερια......και να μην σκυβεις κ να μην ζοριζεσαι για 2 μηνες!!!!


st είπε:
Ο πόνος εχει περιοριστει και αυριο παω να βγαλω τα ραμματα. Τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν εχουν πεσει. Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι σε μερικους ασπρους κοκκους ( λιπος) υπηρχε μεσα κατι σαν μαυρο μπαλακι που πρεπει να ειναι θυλακας .

το μαυρο μπαλακι δεν ειναι ο θυλακας.......και γενικα δεν εισαι σε θεση να δεις μονος σοου κανεναν θυλακα.....βρισκονται κατω απ το δερμα.....και μετα τις πρωτες 10 μερες απ την επεμβαση ο θυλακας δεν γινεται να βγει απ το σκαλπ σου.....παρα μονο με επεμβαση....οποτε μη φοβασαι.....
 

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

MEgalo alani eisai re file Pano me eftiakses me to post. Kai o giatrow moy eipe oti mpainoyn ypodermika opote ola komple. Na eisai kala k eyxaristw gia th plhroforhsh!
 

Typhoon

Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Φίλε st παρατήρησα ότι δεν έχεις βάλει ακόμα καμία φωτογραφία παρόλο που έχουν περάσει σχεδόν 4 μήνες από την ημερομηνία της επέμβασης. Μήπως δεν είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα ή απλώς δεν έχεις προλάβει ? Ελπίζω και εγώ τα αποτελέσματά σου να είναι καλύτερα από τις προσδοκίες σου.
 

-stamatis-

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

Βασικά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω αποψη΄. Σίγουρα κατι εχει αρχίσει να γίνεται αλλά ακόμα ίσως είναι νωρίς . Νομίζω οτι ειμαι σεχεδόν όπως πριν την επέμβαση. Θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες φώτο.
 

max_os

New Member
Απ: Μεταμοσχευση Κυπρος 3000 grafts

St φαίνεσαι αγχωμένος. Δεν θα έπρεπε. Σε λίγο καιρό θα είσαι φουντομαλλιάς. ;)
 
Μπλουζα