Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

Jumanji

Active Member
Gerassis πιστευεις οτι μπορει να κρατησει σε καλο ποσοστο,το αποτέλεσμα που σου εδωσε η φινα?Thatcher και εμενα υπερβολικο μου φαινεται αφου τα πας καλα με τετοια ποσοτητα φινας να παιρνεις και αλλα για το μαλλι!με φινα και μινο αν τα αντέχεις εισαι κομπλε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Ναι αν αντέχεις Φίνα και μόνο Φίνα. Αν όμως δεν την αντέχεις η πρέπει να την κόψεις είναι μονόδρομος για να μη τα χάσεις όλα. Από τη στιγμή που επίσημες μελέτες έχουν δείξει ότι αποδίδει τουλάχιστον το 50% της Φινας δε θα τα χάσεις όλα. Από την άλλη υπάρχουν συμπληρώματα Saw που περιέχουν και άλλες anti-DHT όπως pumpkin seed oil, Pygeum, Nettle extract θα πρότεινα στα παιδιά που πρέπει να κόψουν τη Φίνα να πάρουν αυτό το συμπλήρωμα με τις 3 soft gel τη μέρα που έχει τα 3 από τα 4 που έγραψα. Ίσως έτσι συνδιαστικα σε συμπλήρωμα που υπάρχει έτοιμο στο εμπόριο να μη χάσεις και καθόλου μαλλί.
 

spi

Well-Known Member
@gerassis φυσικά και μπορεί να έχει παρενέργειες. Εξάλλου και η λήξη βιταμινών μπορεί να σου φέρει παρενέργειες. Εγώ ειμαι στις 9 μέρες δεν μπορώ να πω με ακρίβεια τίποτα. Πάντως αυτό που λένε για την λίμπιντο δεν έχω δει καμία διαφορά πχ ενώ ίσως το πρωί να είναι και πιο κατεβασμένη χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό. Στον τριχόπτωση είμαι σε μια άχαρη περίοδο οπότε ούτε εκεί μπορώ να εκφέρω γνωμη
 

xalaros13

New Member
Το συμπλήρωμα που παιρνεις ειναι τούμπανο. Μιας και το serving size ειναι 3 soft gels εκτος απο ενεργό Saw Palmetto 320mg παιρνεις Pumpkin Seed Oil (και μάλιστα σε ικανή ποσότητα) , Stinging Nettle Root Extract (Urtica dioica), Φυτοστερόλες λυκοπένιο ψευδάργυρο κτλ. Είναι με διαφορά αυτό που εχω ξεχωρίσει απο ολα τα άλλα με τιμη όμως στην Ελλαδα υψηλη και αν την προσθέσεις με ότι αλλο κάνουμε για τα μαλλια μες το χρόνο (Μίνοξ - συμπληρώματα - σαμπουαν -λάδια κανα PRP σε προσφορά ) περνάει το χιλιάρικο. Με χαλάει που πρέπει να παιρνεις 3 κάψουλες ανα μερα μιας και χρησιμοποιώ συμπλήρωμα Perfectil plus hair και έχω ήδη μειώσει την δόση σε μια καψ/ απο δύο που προτείνει. Όλα αυτά σύν την Μινοξ μεταβολλίζονται στο συκώτι και στρεσάρουν τους νεφρούς (ελαφρα) γιαυτό και η λήψη πολυβιταμινών δεν πρεπει να ξεπερνάει τους 6 μήνες. Επειδή δεν πίνω και δεν καπνίζω πάντα στις εξετάσεις αίματος οι τρανσαμινάσες ηταν παρα πολύ χαμηλά. Με τα συμπληρώματα τσιμπησαν ελαφρά αλλά κάτω απο τα αποδεκτά όρια. Όσοι όμως έχουν θέματα με τους δείκτες η παρατεταμένη χρήση τους θέλει προσοχή. Και προπαντώς απο ολους πάρα πολύ νερό.

Εννοειτε πως θα συνεχίσω κανονικά να τα παίρνω και σε 40 μέρες περίπου που θα τελειώσει το προϊον της Endermia που έχω προμηθευτεί θα δοκιμάσω και της NOW FOODS prostate health απο το iHerb μιας και έχω την μαρτυρία του mic6 ότι κάνει δουλειά.
To Παράγγειλα απο το iherb 1 κουτί αναγκαστικά γιατι έρχεται απο Αμερική ωστε να μην έχει τελωνείο. Μετά το 2ο Refresh και ενα πισωγύρισμα στο σαϊτ σαν να ειμαι αναποφάσιστος μου μειώσε και τη τιμή. Πληρωμή μέσω Paypal αν δεν έρθει στις 90 μέρες τα λεφτά μου πίσω χωρίς μα και μου.
Mε 20 Ευρώ το βρήκα από Λάρισα συν τα έξοδα 24...Το βρήκα σαν μια καλή λύση.. σήμερα μου ήρθε...απλά χρειαζετε 3 κάψουλες την ημέρα για να δώσει τα συστατικά που λέει η ετικέτα ή τα δίνει η μία κάψουλα...(μην γίνει καμία πατάτα)..επίσης αν λέει 3 ημερησίως τις παίρνεις ξεχωριστά..?
 

gerassis

Well-Known Member
Επειδη 3 καψουλες ειναι πολλες μονο το μεσημερι μετα το φαγητο. Στειλε μου σε παρακαλω το link Απο Λαρισα
 

Georgie

Well-Known Member
Στις πρώτες 2 εβδομάδες δοκιμαστικής χρήσης του saw palmetto 320mg standarized της Now foods εχω δει τις εξής διάφορες που όμως δεν ειμαι σίγουρος οτι οφείλονται στη χρήση .
Ελαφριά αύξηση επιθυμίας για sex ( μπορει να ειναι placebo )
Μείωση επισκέψεων στη τουαλέτα ειδικά τις νυχτερινές ωρες ( ακομα και οταν εχω πίει μπύρες πριν )
Ακμη στο κούτελο που εχω να βγάλω σπυράκι πανω απο 30 χρονια ( εδω σκέφτομαι οτι παίζει με τις ορμόνες )
Επίσης μια μυρωδιά απο τις μασχάλες αυτη της τεστοστερόνης που μυρίζουν οι πιτσιρικάδες απο 20 μεχρι 30 , μου εχει κανει ιδιαίτερη εντύπωση επειδή μυρωδιά τέτοια δεν είχα ποτε απο οσο θυμάμαι , μπανιο εννοείται οτι κάνω καθε μερα και βάζω και roll on αν και στο βόρειο κλίμα που ζω δεν ιδρώνω σχεδόν ποτε .
Ειναι αρκετά ανεκτό όμως χωρις άλλες παρενεργειες όπως στομαχικές διαταραχές η ζαλάδες etc .
Βέβαια μου ειναι λιγο δύσκολο να πιστέψω οτι εχει έστω και τη μισή δραστικότητα σε σχεση με τη φιναστεριδη επειδή οι μελέτες δε δειχνουν κατι τέτοιο .
Απλα ειναι promising .
Έτσι και αλλιώς πιο πολυ για πρόληψη προστάτη το πήρα , εάν εχει δράση στο μαλλι θα ειμαι ικανοποιημένος .
 

xalaros13

New Member
Ναι με γεματο στομαχι
Ευχαριστώ..να ρωτήσω..τι σαμπουάν χρησιμοποιείται και αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό...και θα ήταν χρήσιμο να ξέρουν οι καινούργιοι μια καθημερινή ρουτίνα από όλα τα προϊόντα αναλυτικά και τις περιόδους της ημέρας που τα χρησιμοποιείτε..νομίζω θα ήταν χρήσιμο..
 

afanas#not

Active Member
Παιδιά καλημέρα και ευτυχισμένο το 2020! Ποια η γνώμη σας για τα σαμπουάν με Saw Palmetto (πχ Pura D’Or, Avalon κλπ). Κάνουν τίποτα;

Έκανα ΜΜ πριν από κανένα μήνα και ψάχνω φυσικά εναλλακτικά της Φίνα και της Μινοξιδίλης.
 

gerassis

Well-Known Member
Τα σαμπουαν γενικά δε κάνουν πολλά πράματα. Στη σελιδα πχ της Revinogen Λεει πως το σαμπουαν ειναι το 5% της δυναμης της λοτιον.
Εναλλακτικό της Μινοξ δε θα βρεις αλλα της Φινα με μειωμενες φυσικα επιδόσεις ειναι το Saw Palmetto. Προτιμησε Standardize product 320mg soft gel. Σε Λοτιον υπαρχει της Evdermia
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

afanas#not

Active Member
Τα σαμπουαν γενικά δε κάνουν πολλά πράματα. Στη σελιδα πχ της Revinogen Λεει πως το σαμπουαν ειναι το 5% της δυναμης της λοτιον.
Εναλλακτικό της Μινοξ δε θα βρεις αλλα της Φινα με μειωμενες φυσικα επιδόσεις ειναι το Saw Palmetto. Προτιμησε Standardize product 320mg soft gel. Σε Λοτιον υπαρχει της Evdermia
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Τώρα που είμαι ένα μήνα μετά τη ΜΜ είναι καλή περίοδος να ξεκινήσω saw palmetto; Μήπως να περιμένω να ξεκινήσει η φύτρωση σε 3 μήνες πρώτα;

Ειχες εσυ με το saw palmetto ανεπιθύμητα side effects? Shedding στην αρχή;
 

mic6

Well-Known Member
Το χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες στη μορφή 320mg soft gels με προδιαγραφές που έχουν περιγραφεί εδώ αναλυτικά και μου εχει σταματήσει την τριχόπτωση εντελώς.

Καλή χρονιά σε όλους
 

spi

Well-Known Member
Τολμώ να πω πως κι εγώ βλέπω μια στασιμότητα της τριχόπτωσης. Κάποιες μέρες βλέπω μια δυο τρίχες (όταν πριν έβλεπα πάνω από 20) αλλά πιστεύω πως ακόμα κι αυτές είναι οι μεταμοσχευμενες που μπαίνουν σε τελογεννη στάδιο. Επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι αλλά έχω κρατήσει το 1/4 με 1/3 των μοσχευμάτων ακόμα στο κεφάλι και είμαι στον 1 μήνα και 3 εβδομάδες από την μμ ως δεν ξέρω αν ευθύνεται το saw Palmetto ή ακόμα δεν έχουν πέσει και γίνει αυτό στις επόμενες εβδομάδες
 

Georgie

Well-Known Member
Τολμώ να πω πως κι εγώ βλέπω μια στασιμότητα της τριχόπτωσης. Κάποιες μέρες βλέπω μια δυο τρίχες (όταν πριν έβλεπα πάνω από 20) αλλά πιστεύω πως ακόμα κι αυτές είναι οι μεταμοσχευμενες που μπαίνουν σε τελογεννη στάδιο. Επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι αλλά έχω κρατήσει το 1/4 με 1/3 των μοσχευμάτων ακόμα στο κεφάλι και είμαι στον 1 μήνα και 3 εβδομάδες από την μμ ως δεν ξέρω αν ευθύνεται το saw Palmetto ή ακόμα δεν έχουν πέσει και γίνει αυτό στις επόμενες εβδομάδες
Μην ασχολείσαι με το τι μένει και το τι πεφτει απο τρίχες στη φάση που εισαι , ουτε το saw palmetto μπορει να επηρεάσει την εξέλιξη , μεχρι τους 2-2,5 μηνες κορυφώνεται η άχαρη περίοδος και η πτώση των μεταμοσχευμένων . Μετα σιγά σιγά θα βλεπεις αλλαγές με την πιο έντονη περίπου στους 3,5 μηνες ! Η μινοξιδιλη βοηθάει στο boost αρκετά .
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Δεν με επηρεάζει κάτι ίσα ίσα δεν το σκέφτομαι κιόλας ούτε καν μετράω τις τρίχες. Απλά αναφέρω τι βλέπω. Εξάλλου κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά είτε αυτό είναι θεραπεία είτε μεταμόσχευση. Απλά το λέω για τα υπάρχοντα μαλλιά που και αυτά θεωρώ είχαν ένα σοκλος χωρίς και εκεί να είμαι σιγουρος. Μινοξιδιλη χρησιμοποιώ από την δωδέκατη μέρα
 
Μπλουζα