Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

gerassis

Well-Known Member
Ναι George ετσι ακριβώς. Όλες αυτες οι ουσίες μπορουν να δωσουν παραπλανητικά αποτελέσματα στους καρκινικούς δείκτες του Προστατη (PSI)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ φινα 1.2* 2 φορές τη μέρα και ανάμεσα στις 12 ώρες αυτές σε 2 διαφορετικά γεύματα 1 χαπακι ανα γεύμα του saw p. που σας παραθεσα απο προσφατη αγορά προ βδομάδων ( αυτό με το pumpkin seed oil / pygeum )
Μόνο θετικά έχω να πω. Σύντομα θα εντάξω και το Saw Palmetto.
Μηδέν παρενέργειες.
24 ετών
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι George ετσι ακριβώς. Όλες αυτες οι ουσίες μπορουν να δωσουν παραπλανητικά αποτελέσματα στους καρκινικούς δείκτες του Προστατη (PSI)
Λιγο risky ακούγεται ,ειδικά για τους άνω των 45 !
Εν παση περίπτωση χρειαζεται ιατρική κατεύθυνση ,αλλα στην Ελλαδα τα χάπια παραδοσιακά συνταγογραφούνται απο γνωστούς και φίλους η απο τον "κάπου άκουσα " και με το internet γίνονται και γνωματεύσεις .
Αν και το εχω παραγγείλει ειμαι αρκετά επιφυλακτικός .
 
Καλησπέρα σας, εγώ βάση τις αναλύσεις θα ξεκινήσω το prostavital μια κάψουλα που φαίνεται τούμπανο στα dht bloker δεν ξέρω αν κάνει δουλειά άλλα είναι φυτικό σε σχέση με την φίνα
 

nine

Active Member
Παιρνω τον τελευταιο χρονο πολυβιταμινες adam now foods for men που εχουν μεσα 80mg Saw Palmetto (Berry) (Serenoa repens). Η αληθεια ειναι πως εχω αρκετο shedding αν θυμαμαι καλα με την αλλαγη της πολυβιταμινης. Σιγουρα ειμαι χειροτερα απο περσι. Ηλικια 27.

Ειναι ποσοτητα που ειναι αμελητεα; Διοτι την πολυβιταμινη δεν κοβω καμια περιοδο του χρονου.

Μπορω να συμπληρωσω στα 80mg εξτρα saw palmetto ή είναι οκ;
Το λεω απο την αποψη μηπως κανει τα πραγματα χειροτερα οταν παιρνω κατι με 80mg που ειναι ελαχιστη δοση και θα ηταν προτιμοτερο να παρω βιταμινες χωρις saw palmetto.
 

manly_Man

Well-Known Member
χρειαζεσαι 320mg saw palmetto / μερα, τα 80mg μπορει να μη κανουν και τιποτα κ γιαυτο δεν βλεπεις διαφορα.

παρε καλυτερα μια πολυβιταμινη χωρις saw palmetto, κ παρε ξεχωριστα 320mg saw palmetto softgel
 

nine

Active Member
σε περίπτωση που θελω να κρατησω την ιδια χωρις να ανεβασω την δοση (για να δω τα κερδη του saw palmetto).
Ειναι οκ τα παιρνω 80mg καθημερινα;
Γιατι δεν την κοβω ποτε.
 

manly_Man

Well-Known Member
ναι γιατι να μην ειναι οκ; απλα σου λεω δεν νομιζω να σε βοηθησει με τοση μικρη ποσοτητα...εχει αναλυθει σε αυτο το topic ποια μορφη saw palmetto βοηθάει και σε τι ποσότητα.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Βρηκα λαδι μαλλιων με σοου παλμεττο https://www.theolivetree.com/el/mallia/aphrodite-olive-oil-τονωτικό-θρεπτικό-λάδι-μαλλιών-detail. εχει καλα συστατικα μεσα (οπως δαφνη) ..... Απ το ιδιο μαγαζι..λαδι ενδυναμωσης ( κατα της τριχοπτωσης θα το χαρακτηριζα ) : δαφνελαιο,δενδρολιβανο,τσουκνιδα https://www.theolivetree.com/el/mal...νάμωσης-μαλλιών-με-δαφνέλαιο-τσουκνίδα-detail
 
11η μέρα με saw palmetto 320mg.
Σε γενικές γραμμές δείχνει καλά ανεκτό από τον οργανισμό. Το δοκίμασα και με άδειο στομάχι αλλά δεν το συστήνω, μου προκάλεσε φούσκωμα το οποίο υποχώρησε μετά από 1 ώρα. Η χρήση μετά το φαγητό είναι οκ.
Παρατήρησα ότι η ανάγκη για ούρηση γίνεται σαφώς πιο επιτακτική με το saw, δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό η κακό.
Η λίμπιντο καλή προς ανεβασμένη.
Τέλος παρατήρησα μια μικρή μείωση στην τριχόπτωση κατά την χρήση μινόξ. Αυτά προς το παρών
 

Xristoforaz

Well-Known Member
11η μέρα με saw palmetto 320mg.
Σε γενικές γραμμές δείχνει καλά ανεκτό από τον οργανισμό. Το δοκίμασα και με άδειο στομάχι αλλά δεν το συστήνω, μου προκάλεσε φούσκωμα το οποίο υποχώρησε μετά από 1 ώρα. Η χρήση μετά το φαγητό είναι οκ.
Παρατήρησα ότι η ανάγκη για ούρηση γίνεται σαφώς πιο επιτακτική με το saw, δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό η κακό.
Η λίμπιντο καλή προς ανεβασμένη.
Τέλος παρατήρησα μια μικρή μείωση στην τριχόπτωση κατά την χρήση μινόξ. Αυτά προς το παρών
Καποια φτηνη λοσιον με σοου παλμετο η γενικα με antidht συστατικα(οπως του ρεβιβογκεν) υπαρχει καπου να παραγγειλουμε απο Ελλαδα η απο εξωτερικο? Ρωταω διοτι δεν ειμαι και πολυ fan της τοπικης φιναστεριδης (υπο μορφη γελης)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Καποια φτηνη λοσιον με σοου παλμετο η γενικα με antidht συστατικα(οπως του ρεβιβογκεν) υπαρχει καπου να παραγγειλουμε απο Ελλαδα η απο εξωτερικο? Ρωταω διοτι δεν ειμαι και πολυ fan της τοπικης φιναστεριδης (υπο μορφη γελης)
evdermia palmogen hair lotion και boderm hairgen lotion/foam.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
evdermia palmogen hair lotion και boderm hairgen lotion/foam.
Ναι φιλε..τα γνωριζω αυτα τα προιοντα αλλα μου φαινονται λιγο ακριβα...μαλλον θα παρω τσουκνιδα που εχει κι αυτη antidht ιδιοτητες..για παραδειγμα αυτην 005422_Alkmene_Bio_Brennessel_Haarbalsam-250ml_72dpi_Pfad-1100x1100.jpg οσον αφορα το θεμα regrowth για πολλους και διαφορους λογους απορριπτω τη μινοξιδιλη και στρεφομαι στο βιολογικο δεντρολιβανο...τωρα καποιοι θα σκεφτουν "νομιζει ο ανοητος οτι με αυτα τα φυτικα θα ναι προστατευμενος"..αλλα δε με νοιαζει...ο καθεις εχει δικαιωμα να προσπαθει με οτι μεσα εκεινος επιθυμει
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν βρεις κατι σαν το ρεβιβογκεν σε χαμηλη τιμη απο σαιτ του εξωτερικου, σε παρακαλω πολυ δειξ το μου
εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα τα 2;;; εγω χρησιμοποιω saw palmetto 320mg και για τοπικο χρησιμοποιω revivogen αλλα ψαχνω και εγω να βρω αλλο τοπικο anti-dht γιατι ειναι ακριβο το revivogen... σε σχεση με revivogen ειναι φτηνα αυτα τα 2 που σου ειπα
 

Xristoforaz

Well-Known Member
εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα τα 2;;; εγω χρησιμοποιω saw palmetto 320mg και για τοπικο χρησιμοποιω revivogen αλλα ψαχνω και εγω να βρω αλλο τοπικο anti-dht γιατι ειναι ακριβο το revivogen... σε σχεση με revivogen ειναι φτηνα αυτα τα 2 που σου ειπα
Το revivogen ειναι τελειο..μην το σταματησεις αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το αγοραζεις...ο συνδυασμος ρεβιβογκεν η ενος σκευασματος τυπου ρεβιβογκεν με ενα προιον που αυξανει την κυκλοφορια στο τριχωτο της κεφαλης τονωνοντας τη λειτουργια των εκει αιμοφορων αγγειων (για παραδειγμα με μινοξ η δενδρολιβανο), δινει καταπληκτικα και γρηγορα αποτελεσματα επανεκφυσης και υγιους καταστασης στο κεφαλι! Ξερεις αν υπαρχει καποιο καταστημα σε αθηνα η πειραια που να φτιαχνει βιολογικες λοσιον? πχ να του πεις να σου φτιαξει ιδιοκατασκευη με τα συστατικα του ρεβιβογκεν αλλα σε προσιτη τιμη, και να στην φτιαξει
 

manly_Man

Well-Known Member
Το revivogen ειναι τελειο..μην το σταματησεις αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το αγοραζεις...ο συνδυασμος ρεβιβογκεν η ενος σκευασματος τυπου ρεβιβογκεν με ενα προιον που αυξανει την κυκλοφορια στο τριχωτο της κεφαλης τονωνοντας τη λειτουργια των εκει αιμοφορων αγγειων (για παραδειγμα με μινοξ η δενδρολιβανο), δινει καταπληκτικα και γρηγορα αποτελεσματα επανεκφυσης και υγιους καταστασης στο κεφαλι! Ξερεις αν υπαρχει καποιο καταστημα σε αθηνα η πειραια που να φτιαχνει βιολογικες λοσιον? πχ να του πεις να σου φτιαξει ιδιοκατασκευη με τα συστατικα του ρεβιβογκεν αλλα σε προσιτη τιμη, και να στην φτιαξει
ναι χρησιμοποιω κ μινοξ 5% μια φορα τη μερα, εκτος απο revivogen και επισης ξεκινησα κ saw palmetto 320mg πριν κανα 10ημερο...

απλα το βαζω καθε βράδυ το revivogen και το πρωι ξυπναω με φουλ λαδωμενο μαλλι απο το revivogen και γιαυτο λιγο με εχει κουρασει για το λαδωμα που προκαλει κ σκεφτομουν κατι εναλλακτικο χωρις να λαδωνει. οχι δεν γνωριζω καποιο τετοιο καταστημα...δυστυχως.
 

gerassis

Well-Known Member
Εγώ χρησιμοποιώ την λοτιον της Evdermia Plamogen με 15% saw Palmetto. Έχω ήδη κλεισει 8 μήνες χρήση. Διαφορά και μάλιστα αμέσως είδα μόνο με τα soft gel της ιδιας εταιριας. Οπότε δε θα αγοράσω άλλο μπουκάλι. Θα παραμείνω σε Μινοξ 5% , Saw Palmetto Standarzided 320mg , Ketokonazol 2% Shampoo + (Βιταμινες αλλά τη μιση δόση πια).

nine
Οι πολυβιταμίνες της Now Adam ειναι απο τα πιο καλά προϊοντα που υπάρχουν. Αλλά το Saw Palmetto που έχουν στο σκευασμα που παίρνεις δε δουλευει καθόλου. Από τα 80mg ενεργό είναι μόνο το 15% max. Ειναι πολύ λίγο. Διάβασε με προσοχή το νήμα απο την αρχη και θα καταλάβεις.
 

greco

New Member
Για αυτό τι λέτε παιδιά ; Είναι κάψουλες τζελ 320mg όπως αναγράφει, και η τιμή πολύ συμφέρουσα
 

Xristoforaz

Well-Known Member
δειτε κι αυτα τα προιοντα:

Ξενα σαιτ
Saw palmetto 160mg , βιοτινη, fo-ti, pumpkin seed oil

Saw palmetto και διαφορα dht blockers
71XX4MNbsIL._AC_SL1500_.jpg

Για τον προστατη με σοου παλμετο, pygeum και αλλα

Saw palmetto με βιοτινη κατα των γκρι μαλλιων

Ελληνικο σαιτ
Saw palmetto 320mg με βιοτινη
(εχει και κολλιτσιδα αυτο το σκευασμα, η οποια υπαρχει σε ελαιο και απο ξενη εταιρεια και απο ελληνικη)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα