Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

gerassis

Well-Known Member
Σήμερα έκλεισα ένα μηνα χρήση Saw Palmetto Soft gel 320mg. Επίσης ξεκινησα τον 2ο μήνα φτιαχτής Μίνοξ με Κλομπεταζόλη (Κορτιζονούχο). Η τριχόπτωση έχει σχεδόν σταματήσει (πολύ αισθητή βελτίωση σε μηδενικά επίπεδα) και η Λίμπιτο έχει χτυπήσει κοκκινο. Αυτή τη φορά το Saw δουλεψε γιατί ειναι Standardized soft gel και οχι ξηρή κάψουλα.
Το προϊον που χρησιμοποιώ και έχω ήδη πάρει 2η συσκευασια ειναι της Evdermia / Plamogen Soft Gel και βγαίνει περίπου 25€ με 30€. Όποιο παλικάρι βρει κάτι φθηνότερο απο το Εξωτερικό που δουλευει να το γράψει γιατί το δικό μου τσιμπάει.
 

Συνημμένα

  • pal.jpg
    pal.jpg
    151.5 KB · Προβολές: 93

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Σήμερα έκλεισα ένα μηνα χρήση Saw Palmetto Soft gel 320mg. Επίσης ξεκινησα τον 2ο μήνα φτιαχτής Μίνοξ με Κλομπεταζόλη (Κορτιζονούχο). Η τριχόπτωση έχει σχεδόν σταματήσει (πολύ αισθητή βελτίωση σε μηδενικά επίπεδα) και η Λίμπιτο έχει χτυπήσει κοκκινο. Αυτή τη φορά το Saw δουλεψε γιατί ειναι Standardized soft gel και οχι ξηρή κάψουλα.
Το προϊον που χρησιμοποιώ και έχω ήδη πάρει 2η συσκευασια ειναι της Evdermia / Plamogen Soft Gel και βγαίνει περίπου 25€ με 30€. Όποιο παλικάρι βρει κάτι φθηνότερο απο το Εξωτερικό που δουλευει να το γράψει γιατί το δικό μου τσιμπάει.
Προσοχή με την κορτιζόνη
 

mic6

Well-Known Member
Παιδιά κι εγώ τα ίδια. Soft gels 320mg την ημέρα σε συνδυασμό με pumpkin seed oil και τριχόπτωση τέλος.
Επίσης, έχω δει διαφορά στην ούρηση, ποτάμια σαν έφηβος
 

manos69

New Member
Παιδια και γω πηρα σαου παλμεντο της εβντερμια 320 και ριγκειν εδω και ενα μηνα τα ξεκινησα γιατι πανικοβληθηκα που ειδα μεγαλη αραιωση.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ 51 ετων . Ξερετε τιποτα για τα λειζερ χαμηλης ισχυος; για χτενες μμε λειζερ στο σπιτι; ΤΩρα που ανεβηκα αθηνα πηγα στο συνταγμα σε ενα ινστιτουτο φιγκ%%%ρα λεεται και μου ζητουσαν για 2 συνεδρειες 1200 αρχικα και 500 τελικη τιμη. Γιατι εχω πολυ χνουδι με μαλλια λεει και γιαυτο θαχα καλα αποτελεσματα.
 

Συνημμένα

  • 20191023_124641.jpg
    20191023_124641.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 84
  • 20191023_124526.jpg
    20191023_124526.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 73
  • 20191023_193723.jpg
    20191023_193723.jpg
    370.5 KB · Προβολές: 68
  • 20191023_124641.jpg
    20191023_124641.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 71

manos69

New Member
Σε
Καλησπέρα φίλε .
Μη μπλέξεις με laser μαλλι δε θα βγάλεις , συνέχισε με μινοξιδιλη και βλεπεις .
Στα 50 παρατήρησες την αραιωση ?
Σε ευχαριστω που μου απαντας Ναι εδω και ενα χρονο κυριως, πιο πριν υπηρχε μια αραιωση ανεκτη στο κροουν αν το λεω καλα το υπολοιπο πυκνο
 

Georgie

Well-Known Member
Σε

Σε ευχαριστω που μου απαντας Ναι εδω και ενα χρονο κυριως, πιο πριν υπηρχε μια αραιωση ανεκτη στο κροουν αν το λεω καλα το υπολοιπο πυκνο
Ίδια ηλικια εχουμε, και εγω είχα αργή και σταθερή τριχοπτωση και άρχισα να βλέπω το μαλλι μου αισθητά αραιωμένο μετα τα 45 !
Αυτο για τα παιδια που νομίζουν οτι μετα τα 40 σταματάει .
Εν παση περίπτωση όπως σου είπα μη μπλέξεις με υποσχέσεις για αναγέννηση τριχοφυΐας με laser κλπ .Δε δουλεύουν .
3 πράγματα βοηθανε αποτελεσματικά και αυτα ειναι Μινοξιδιλη , φιναστεριδη , και μεταμοσχευση .
Το saw palmetto θα το δοκιμάσω και εγω αλλα πιο πολυ για συντήρηση αφού έκανα μεταμοσχευση πρόσφατα .
 

manos69

New Member
Σε ευχα
Ίδια ηλικια εχουμε, και εγω είχα αργή και σταθερή τριχοπτωση και άρχισα να βλέπω το μαλλι μου αισθητά αραιωμένο μετα τα 45 !
Αυτο για τα παιδια που νομίζουν οτι μετα τα 40 σταματάει .
Εν παση περίπτωση όπως σου είπα μη μπλέξεις με υποσχέσεις για αναγέννηση τριχοφυΐας με laser κλπ .Δε δουλεύουν .
3 πράγματα βοηθανε αποτελεσματικά και αυτα ειναι Μινοξιδιλη , φιναστεριδη , και μεταμοσχευση .
Το saw palmetto θα το δοκιμάσω και εγω αλλα πιο πολυ για συντήρηση αφού έκανα μεταμοσχευση πρόσφατα .
σε ευχαριστω ,ευχομαι να σου πανε ολα καλα, αν συνεχισουν να πεφτουν τα δικα μου θα σκεφτω και γω για μεταμοσχευση , θα σε ρωτησω να με συμβουλευσεις
 

Spotlight

Member
Παιδιά κι εγώ τα ίδια. Soft gels 320mg την ημέρα σε συνδυασμό με pumpkin seed oil και τριχόπτωση τέλος.
Επίσης, έχω δει διαφορά στην ούρηση, ποτάμια σαν έφηβος
Η χρήση του είναι για να ελαττώνει την συχνουρία και ειδικοτερα την νυκτουρια .
Καμία σχέση δλδ με το να σου προκαλεί ούρηση εκτός και αν πίνεις παραπάνω υγρά.
Δεν υπάρχει απλά τέτοια περίπτωση!
 

mic6

Well-Known Member
Η χρήση του είναι για να ελαττώνει την συχνουρία και ειδικοτερα την νυκτουρια .
Καμία σχέση δλδ με το να σου προκαλεί ούρηση εκτός και αν πίνεις παραπάνω υγρά.
Δεν υπάρχει απλά τέτοια περίπτωση!
Δεν είπα ότι μου προκαλεί ούρηση. Είπα ευκολία στην ούρηση το οποίο είναι χαρακτηριστικό του υγιούς προστάτη. Δεν πάω πιο πολλές φορές δηλαδή, απλά η ροή είναι καλύτερη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Μπορεις να αγοράσεις απο Alixexpress καπελάκι LLLT με 128 διόδους κάτω απο 500€. Όσο πάει οι τιμες τους πέφτουν. Το LLLT είναι εγκεκριμενη θεραπεία για την τριχόπτωση. Ο Αναστασακης έχει ενα καλό κάπελο αλλά το πουλαέι 3000€.....
 

Georgie

Well-Known Member
ευχαριστω gerassis θα το ψαξω γιατι εχω αγχωθεί στεναχωριεμαι που χανω τα μαλλια μου
Πιο πολλές πιθανότητες εχεις να πιάσεις το euromillions πάντως, απο το να βγάλεις μαλλια με καπέλο η χτένα laser .
 
Έχω διαβάσει τόσα για το saw palmetto και κυρίως όσα αφορά τις οποίες παρενέργειες. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι απλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. Ενώ την φίνα την έχω αποκλείσει προ πολλού με το palmetoo είμαι 50-50.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές μελέτες ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.
Επίσης δεν έχω καταλάβει ποια πρέπει να είναι η διάρκεια.
Μόνο ον ? Ή θα Υπάρχουν διαστήματα και με οφ?
 

Spotlight

Member
Έχω διαβάσει τόσα για το saw palmetto και κυρίως όσα αφορά τις οποίες παρενέργειες. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι απλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. Ενώ την φίνα την έχω αποκλείσει προ πολλού με το palmetoo είμαι 50-50.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές μελέτες ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.
Επίσης δεν έχω καταλάβει ποια πρέπει να είναι η διάρκεια.
Μόνο ον ? Ή θα Υπάρχουν διαστήματα και με οφ?
Εφοσον αποκλειεις το ενα,αποκλειεις το αλλο τοτε περιμενε καρτερικα να χαιρετισεις οτι μαλλακι ειναι να να σου πεσει μια ωρα αρχιτερα και στην συνεχεια να τρεχεις να τα μπαλωνεις με συνεχομενες μεταμοσχευσεις.
 
Εφοσον αποκλειεις το ενα,αποκλειεις το αλλο τοτε περιμενε καρτερικα να χαιρετισεις οτι μαλλακι ειναι να να σου πεσει μια ωρα αρχιτερα και στην συνεχεια να τρεχεις να τα μπαλωνεις με συνεχομενες μεταμοσχευσεις.
H δική σου πρόταση λοιπόν είναι να πάρω οτιδήποτε βοηθάει στην τριχόπτωση, χωρίς να εξετάσω αν μελλοντικά αυτό μου λύνει ένα πρόβλημα και μου δημιουργεί κάποιο άλλο? ίσως και χειρότερο
 

Spotlight

Member
H δική σου πρόταση λοιπόν είναι να πάρω οτιδήποτε βοηθάει στην τριχόπτωση, χωρίς να εξετάσω αν μελλοντικά αυτό μου λύνει ένα πρόβλημα και μου δημιουργεί κάποιο άλλο ίσως χειρότερο ?
Και βεβαια οχι αλλα καποιες φορες (και εγω μαζι ) γινομαστε διστακτικοι με το παραμικρο, ακουγοντας την αποψη του καθε "ειδικου" χωρις να συμβουλευομαστε καποιο γιατρο για τις τελικες μας αποφασεις.
 
Μπλουζα