Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

Συμφωνώ αλλά έχει το Pygeum Africanum που έχω διαβάσει είναι πολύ αποτελεσματικό στην μείωση DHT, δεν έχω άποψη και εγώ το ψάχνω το θέμα αλλά ποτέ δε ξέρεις... εγώ προσωπικά σκέφτομαι να το αρχίσω με συνδυασμό με τις κάψουλες follon, την λοσιόν follon η τον αφρό hairgen η ένα τοπικό της DHI μαζί με αφρό μινοξ και ο θεός βοηθός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Spotlight

Member
Συμφωνώ αλλά έχει το Pygeum Africanum που έχω διαβάσει είναι πολύ αποτελεσματικό στην μείωση DHT, δεν έχω άποψη και εγώ το ψάχνω το θέμα αλλά ποτέ δε ξέρεις... εγώ προσωπικά σκέφτομαι να το αρχίσω με συνδυασμό με τις κάψουλες follon, την λοσιόν follon η τον αφρό hairgen η ένα τοπικό της DHI μαζί με αφρό μινοξ και ο θεός βοηθός.
Καλησπέρα φιλε. Για να μην πας με τον θεό βοηθό ....αντί για όλα τα παραπάνω που δεν βλέπω να εχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα,καλύτερα να πάρεις 1 παρά 1 την μισή από την προβλεπόμενη δόση φινας δλδ 0.50mg .
Πιο καλά αποτελέσματα θα εχεις και η εβδομαδιαία δόση είναι αμελητέα 2mg-2.5mg αντί για 7mg.
Φιλικά πάντα και ρωτώντας 2 ανδρολογους και 3 ενδροκρινολογους για τα προγραφθεντα γιατί και εγώ στο ψάξιμο είμαι!
Τις ενδιάμεσες μέρες μπορείς να πέρνεις saw palmetto αλλά όχι αυτά που ποστάρες πριν.
 
Καλησπέρα φιλε. Για να μην πας με τον θεό βοηθό ....αντί για όλα τα παραπάνω που δεν βλέπω να εχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα,καλύτερα να πάρεις 1 παρά 1 την μισή από την προβλεπόμενη δόση φινας δλδ 0.50mg .
Πιο καλά αποτελέσματα θα εχεις και η εβδομαδιαία δόση είναι αμελητέα 2mg-2.5mg αντί για 7mg.
Φιλικά πάντα και ρωτώντας 2 ανδρολογους και 3 ενδροκρινολογους για τα προγραφθεντα γιατί και εγώ στο ψάξιμο είμαι!
Τις ενδιάμεσες μέρες μπορείς να πέρνεις saw palmetto αλλά όχι αυτά που ποστάρες πριν.

Καλησπέρα, ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά δε ξέρω και εγώ τι να κάνω καλή και φίνα αλλά με ενδιαφέρει κάτι σε συμπλήρωμα
και γιατί όχι κάποια στιγμή και την φίνα αλλά με ελκύει το γεγονός στο φυτικό ότι όχι μόνο ρίχνει την dht αλλά λειτουργεί και καλά ο προστάτης ενώ όσο αφορά τους γιατρούς για την φίνα οι γνώμες διίστανται, τι να πω η αυτό η θα πάω σε έναν δερματολόγο που έχω την εντύπωση ότι ίσως χάσω χρήματα που δεν έχω, ευχαριστώ για την απάντηση!
 

gerassis

Well-Known Member
Μετά τη Φιναστεριδη το πιο σίγουρο ειναι το Saw Palmetto. Παρε για μερικούς μήνες 2Χ160mg Standardized σε soft gel απο το εξωτερικο. Θα σου βγει 15€ το μηνα. Σε συνδιασμο με τη Μινοξ θα σου σταματησει τη τριχοπτωση και θα εχεις και μια πυκνωση. Τα συμπληρωματα ειναι ετσι φτιαγμενα ωστε οταν περιεχουν 2 η 3 συστατικα κανενα απο τα 2α η 3α να μην ειναι στη προτεινόμενη ποσότητα. Αν δε φοβασαι πάρε Φινα και αν δεν φοβασαι καθολου παρε Ντουταστεριδη. Αλλα να ξερεις ειναι θεραπειες. Οταν τα κόψεις κλαις τα μαλακια σου (ενω οταν τα παιρνεις τα μπαλακια σου)
 

thatcher

Active Member
Έφτασε το πρώτο. Τελωνειακως ελεύθερο. Μάλιστα το έφερε και σπίτι ο ταχυδρόμος.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191024_104035.jpg
    IMG_20191024_104035.jpg
    988.1 KB · Προβολές: 100

IraklisV

New Member
Καλησπέρα,
Ξέρετε για πόσο διάστημα χρειάζεται να παίρνουμε σαν συμπλήρωμα το saw palmetto? (ηλικία 40 ετών)
ισχύει γενικά στα συμπληρώματα 3 μήνες θεραπεία, μετά 1 μήνα διακοπή και μετά επανάληψη?
Σε μια δερματολόγο που είχα πάει μου είχε προτείνει το Novoxidyl caps της MEDIMAR.
Τώρα είδα ότι έχει και αυτό saw palmetto.
Κάνω αγωγή με αφρό regaine kirkland, ( εδώ και 2 περίπου μήνες)
Ευχαριστώ.
 

manly_Man

Well-Known Member
2 / ημέρα λεει. Καλύτερα να το σπάσω σε 2 γεύματα δηλαδή μαζί με το πρωινό το ένα, μαζί με το μεσημεριανό το άλλο ή μαζί;
αν δεν σε ταλαιπωρει να τα παιρνεις χωριστα καντο ετσι αλλιως μαζι, δεν νομιζω να εχει και τοση διαφορα βεβαια....
 

crossfire

Well-Known Member
Saw palmetto , μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει και χωρίς μινοξ ή φίνα;
Θα έχει αποτελέσματα ;

Είναι σαν να λες ότι αν μπορείς να παιρνεις για τον πυρετό, μαζί με παυσίπονα και αντιβιωσεις, ρόφημα φύλλων ελιάς ή Τσουκνίδας.
Στο 2019 που είμαστε, αν παίρνεις φίνα , δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.....δεν υπάρχει κάτι άλλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mic6

Well-Known Member
Είναι σαν να λες ότι αν μπορείς να παιρνεις για τον πυρετό, μαζί με παυσίπονα και αντιβιωσεις, ρόφημα φύλλων ελιάς ή Τσουκνίδας.
Στο 2019 που είμαστε, αν παίρνεις φίνα , δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.....δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Προσωπικά έχω να δω την παραμικρή τριχούλα στο χέρι μου εδώ και πολύ καιρό και τριβω πολύ και στο λούσιμο και στη μινοξιδίλη. Πριν το saw palmetto είχα τουλάχιστον 10-20 τρίχες απώλεια, τουλάχιστον αυτες που έβλεπα
 

gerassis

Well-Known Member
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Χρησιμοποιώ 6 μήνες Λοτιον με Saw 15% και κατί συμπληρώματα με saw σε μικρές ποσότητες αλλά όχι Standardized καθώς και το revinogen sampoo 4 φορες τη βδομάδα. Εδω και 15 μέρες χρησιμοποιώ το σωστό προϊον χωρις να έχω κόψει τη Λοτιον η το Σαμπουν σταμάτησα τα υπολοιπα μη ενεργά συμπληρώματα και συμβάινει αυτό που εγραψε ο mic9. δλδ απο 10-20 τριχες βλέπω 1-2. Είναι νωρις ακομα για να βγάλω συμπέρασμα αλλά οπως εγραψα εκανα χρήση και άλλων προϊοντων πριν.
 

jasonrow20

New Member
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Χρησιμοποιώ 6 μήνες Λοτιον με Saw 15% και κατί συμπληρώματα με saw σε μικρές ποσότητες αλλά όχι Standardized καθώς και το revinogen sampoo 4 φορες τη βδομάδα. Εδω και 15 μέρες χρησιμοποιώ το σωστό προϊον χωρις να έχω κόψει τη Λοτιον η το Σαμπουν σταμάτησα τα υπολοιπα μη ενεργά συμπληρώματα και συμβάινει αυτό που εγραψε ο mic9. δλδ απο 10-20 τριχες βλέπω 1-2. Είναι νωρις ακομα για να βγάλω συμπέρασμα αλλά οπως εγραψα εκανα χρήση και άλλων προϊοντων πριν.

Μαζί με μίνοξ;


Εγώ αναρωτιόμουν αν δουλεύει το saw συμπληρωματικά με κανένα σαμπουάν ξερω γω μήπως γλιτώσω την μινοξ. Κάποιοι μου είπαν καλύτερα όχι μινοξ γιατί μπορεί να τα χάσω όλα αν δεν είμαι συνεπής,δεν ξέρω αν ισχύει. Εγώ είμαι 29 στα 30 και αρχίζουν σιγά σιγά να υποχωρούν δεξιά και αριστερά οι κρόταφοι όπως και να ελαττώνεται η πυκνότητα περιμετρικά σε όλο το κεφάλι. Στην αφή νιώθω ότι το μαλλί δεν είναι εννιαίο στην κορυφή στο λεγόμενο μπιφτέκι και νιώθω αν το ψιλαφήσω ότι υπάρχουν κοντές και μακριές τρίχες σαν να έχουν χάσει την πικνότητα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και ούτε με φωτογραφία μπορείς να το καταλάβεις. Μπορώ όμως να βγάλω μπροστά , βρεγμένο το μαλλί που φαίνεται πλέον αρκετά σοβαρό. Τονίζω όταν είναι βρεγμένο.


Αφενός σκεφτόμουν μήπως είναι από άγχος κλπ αλλά ξέρω ότι όταν υπάρχει ένα norwood scale είναι καθαρά κληρονομικό σωστά;
 

gerassis

Well-Known Member
Δε θα την γλιτώσεις τη Μίνοξ. Όλες οι θεραπείες θέλουν πειθαρχία & μόλις τις σταματήσεις επανέρχεσαι εκει που θα ήσουν αν δεν είχες ξεκινήσει ποτέ θεραπεία. Πολύς κόσμος λεει πως το PRP δουλέυει και κρατάει αλλά ακόμα δεν είναι επισημα πιστοποιημένο για την αα. Με το Prp κάνεις 5 συνεδρίες την 1η χρονιά και μία καθέ 6 μήνες για συντήρηση. Η μόνη "οριστική" λύση ειναι η μεταμόσχευση. Το 99% των περιπτώσεων της αα οφείλεται στη δραση της DHT.
 

goofy

New Member
Καλησπέρα, αν λαμβάνεις κάψουλες saw palmetto μπορείς να παίρνεις ταυτόχρονα και Ω3 λιπαρά; Κάπου διάβασα ότι με τα πρώτα λαμβάνεις και λιπαρά οξέα παράλληλα. Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε κάψουλες saw που έχετε δοκιμάσει και είχατε αποτέλεσμα;
 

ΛΕΣ

Active Member
Αν ισχύει αυτο τοτε μιλάμε για το χάπι της χαράς ! Μαλλι και libido και πρόληψη προστάτη !
Τι άλλο να ζητήσει ο πενηντάρης !
Προφανώς δεν σου δίνει όσο μαλλί όσο η φίνα αλλά μπλοκάρει το dht σε έναν βαθμό
 
Μπλουζα