Rogaine / Regaine FAQ

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Trixothiras είπε:
Γεια σας παιδια!!Αν και παρακολουθω το φορουμ σε γενικες γραμμες,γραφω για πρωτη φορα...Ευκαιρια να ευχαριστησω και ολα τα μελη του φορουμ για τις εμπειριες και συμβουλες που μοιραζονται.Εχω προβλημα τριχοπτωσης απο τα 18-19...Τον τελευταιο εναμισι χρονο εχει παραγινει το κακο...Εχω χασει πααααρα πολυ μαλλι ξαφνικα...Πηγα σε δερματολογο και μου δωσε regain μια φορα τη μερα,εριχνα 6 ψεκασμους,fungoral 2 φορες τη βδομαδα και βιταμινες...Μετα απο 2 μηνες τα αποτελεσματα ηταν παρα πολυ καλα.Μετα ομως αρχισε παλι τριχοπτωση,αραιωσαν καπως,ενω δεν μπορουσα να αντεξω τη φαγουρα...Ειδικα μετα το λουσιμο...Ακομα και μεσα στον υπνο μου,ξυπνουσα και καταλαβαινα οτι ασυναισθητα ξυνομουν μανιωδως!!!Το σταματησα για 3 μηνες και μετα το ξαναρχισα μετα απο νεα επισκεψη στο γιατρο.Μου ειπε να βαζω εναλλαξ regain και λοσιον elocon,δεν εβαζα ομως fungoral,μονο ενα σαμπουαν για το σμηγμα.Στην αρχη ξεκινησα ετσι,μετα εβαζα 2 μερες regain 1 elocon,μετα 3/1, αρχισε εντονο shedding και μετα απο 1,5 μηνα ειχα regrowth καμια σχεση ομως με την πρωτη φορα...Πριν περιπου ενα μηνα ξαναπηγα να δει την εξελιξη,μου ειπε οτι εβλεπε νεες τριχες και να βαζω καθε μερα regain και οποτε το θεωρω καλο να βαζω elocon.Αλλα παρολα αυτα τωρα εχω παρα πολυ εντονη τριχοπτωση ενω εχει αρχισει παλι να με πιανει φαγουρα,η οποια ευτυχως περναει αν βαλω μια μερα elocon...Αλλα εχει αραιωσε πολυ το κεφαλι,ειναι στο χειροτερο σμειο που ηταν ποτε πιστευω...Και ειμαι τωρα στουσ 4,5 μηνες χρησης..Τις τελευταιες 2 βδομαδες ξαναρχισα και το fungoral...Σαν πιο εμπειροι,τι πιστευετε οτι γινεται??Μηπως τελικα δεν εχει αποτελεσμα το regain??Εχω εκ νεου shedding επειδη αλλαζω τη συχνοτητα που βαζω regain??Η μηπως μετα απο 4 μηνες οι τριχες που ειχαν βγει πεφτουν για να ξαναβγουν εκ νεου πιο δυνατες??Περιμενα καλα αποτελεσματα μετα απο τοσο καιρο αλλα μπορει να ειναι και μερος της θεραπειας ολο αυτο..Εχω απογοητευτει παντως...Ο γιατρος μου ειχε πει πως η φαγουρα σημαινει οτι δρα η ουσια...Τι λετε??Να το σταματησω η οχι??Συγγνωμη αν κουρασα.Καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη.

:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!!

Για αρχή δες αυτά τα link:
http://www.hairlossgr.com/%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%b1/faq/
http://www.hairlossgr.com/guides/men/
http://www.hairlossgr.com/treatments/men/

Το elocon αναγκαστικά κάποια στιγμή θα το σταματήσεις γιατί είναι κορτιζονούχο και σε μακροχρόνια χρήση λεπτένει την επιδερμίδα.
Τα διαλύματα μινοξιδίλης δεν κάνει να τα σταματάς και αν τα ξαναρχίζεις διότι κάθε φορά θα σου δίνει και λιγότερο αποτέλεσμα.
To regaine είναι ασύμφορο, αντικατέστησε το με την kirkland minoxidil που είναι πολύ φθηνότερη.
Αν η φαγούρα που έχεις οφείλετε στην propylene glycol που έχει η μινοξιδίλη μπορείς να δοκιμάσεις και αυτήν την μινοξιδίλη με γλυκερίνη αντί για PG. http://www.minoxidilsolutions.com/products/540/
Αν έχεις σμήγμα πάρε από το φαρμακείο την fungoral cream να βάζεις (πιο καλά αποτελέσματα από το σαμπουάν όσον αφορά το σμήγμα).
Μπορείς να πάρεις ζελέ από aloe vera και emu oil να βάζεις που είναι πάρα πολύ καταπραυντικά.
Επίσης μπορείς να συνδιάσεις την μινοξιδίλη με κρέμα tretinoin (βάζεις πρώτα την κρέμα και μετά από λίγο την μινοξιδίλη). Αποροφάτε καλύτερα και δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από την σκέτη μινοξιδίλη.
Βάλε και κάποιο dht-blocker στην θεραπεία σου, δεν φτάνει μόνο η μινοξιδίλη και τα σαμπουάν εφόσον πρόκειτε για ανδρωγενετική αλωπεκία. Τι διάγνωση σου έκανε ο δερματολόγος?
Επίσης πριν επιλέξεις κάτι διάβασε καλά για το καθένα και κοίτα για εμπειρίες χρηστών.
Αν θες βάλε και καμιά φωτογραφία από την αραίωση για να σου πούμε την γνώμη μας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Rogaine / Regaine FAQ

@Fenimore
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση και τις συμβουλες!!Ο γιατρος μου ειπε οτι οφειλεται σε ανδρογενετικη αλωπεκια που επιδεινωνεται απο το λιπαρο μου δερμα και απο το αγχος,γιατι γενικα ειναι και αυτο ειναι ενα μεγαλο βασανο για μενα...Τα εχω δει τα link που μου εστειλες,απλα ειναι τοσα πολλα τα προιοντα που πραγματικα τα χω χασει και δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο.Για φιναστεριδη δεν το σκεφτομαι,γιατι δεν θα ηθελα να ρισκαρω πιθανες παρενεργειες,αν και απ οτι βλεπω μαλλον ειναι η μονη αποτελεσματικη λυση εκ των εσω.Αλλα τελικα αξιζει το ρισκο??Μπορω με καποιο τροπο να εξακριβωσω αν η φαγουρα οφειλεται στην propylene glycol??Και αν αλλαξω απο regain σε καποια αλλη μινοξιδιλη θα ειναι σαν να αρχιζω παλι απο την αρχη??Θα εχω παλι shedding??Καποιο dht-blocker shampoo ισως μονο.Αυτο που λες για την elocon ισχυει ακομα και αν βαζω μια φορα την εβδομαδα??Θα ανεβασω καποια στιγμη και φωτογραφιες.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Trixothiras είπε:
@Fenimore
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση και τις συμβουλες!!Ο γιατρος μου ειπε οτι οφειλεται σε ανδρογενετικη αλωπεκια που επιδεινωνεται απο το λιπαρο μου δερμα και απο το αγχος,γιατι γενικα ειναι και αυτο ειναι ενα μεγαλο βασανο για μενα...Τα εχω δει τα link που μου εστειλες,απλα ειναι τοσα πολλα τα προιοντα που πραγματικα τα χω χασει και δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο.Για φιναστεριδη δεν το σκεφτομαι,γιατι δεν θα ηθελα να ρισκαρω πιθανες παρενεργειες,αν και απ οτι βλεπω μαλλον ειναι η μονη αποτελεσματικη λυση εκ των εσω.Αλλα τελικα αξιζει το ρισκο??Μπορω με καποιο τροπο να εξακριβωσω αν η φαγουρα οφειλεται στην propylene glycol??Και αν αλλαξω απο regain σε καποια αλλη μινοξιδιλη θα ειναι σαν να αρχιζω παλι απο την αρχη??Θα εχω παλι shedding??Καποιο dht-blocker shampoo ισως μονο.Αυτο που λες για την elocon ισχυει ακομα και αν βαζω μια φορα την εβδομαδα??Θα ανεβασω καποια στιγμη και φωτογραφιες.

Υπάρχουν και λοσιόν dht-blockers, άλλα αδύναμα άλλα πιο δυνατά. Πολλοί χρήστες έχουν ερεθισμούς λόγο της PG, και μερικοί που είχαν και σμήγμα είχαν χειροτερέψει λόγο της PG. Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις shedding από αλλαγή μάρκας μινοξιδίλης. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Συνεχισε με το φουνγκοράλ ή κάποιο άλλο σαμπουάν κετοκοναζόλης 2-3 φορές την εβδομάδα. Τα κορτιζονούχα θέλουν πάντα παρακολούθηση από το γιατρό. Ρώτησέ τον να σου διευκρινήσει.
 
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

χμμμμ θα δω μηπως παραγειλω τα υλικα να φτιαξω το super zix II χωρις ψευδαργυρο και ελπιζω να δω αποτελεσματα...αυτο με την elocon θα το ρωτησω..ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!!
 

giorgio10

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Fenimore αν σε ρωτήσω επειδή το είπες πιο πάνω.Αν βάλω μινοξ μετα το μπανιο,κανα 10λεπτο δε θα υπάρχει πρόβλημα;Γιατί είπες οτι μπορούμς να την βάλουμε και με υγρό μαλλί...
 
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

giorgio10 είπε:
Fenimore αν σε ρωτήσω επειδή το είπες πιο πάνω.Αν βάλω μινοξ μετα το μπανιο,κανα 10λεπτο δε θα υπάρχει πρόβλημα;Γιατί είπες οτι μπορούμς να την βάλουμε και με υγρό μαλλί...

giorgio νομιζω οτι ειπε πως το κεφαλι δεν πρεπει να ειναι πολυ υγρο,αλλα αν ειναι λιγο νωπο ισως απορροφαται καλυτερα η μινοξιδιλη.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

giorgio10 είπε:
Fenimore αν σε ρωτήσω επειδή το είπες πιο πάνω.Αν βάλω μινοξ μετα το μπανιο,κανα 10λεπτο δε θα υπάρχει πρόβλημα;Γιατί είπες οτι μπορούμς να την βάλουμε και με υγρό μαλλί...

Trixothiras είπε:
giorgio νομιζω οτι ειπε πως το κεφαλι δεν πρεπει να ειναι πολυ υγρο,αλλα αν ειναι λιγο νωπο ισως απορροφαται καλυτερα η μινοξιδιλη.

Αν και οι κατασκευαστές δεν το προτείνουν αυτό, έχει γίνει μεγάλος ντόρος στα φορουμ με όλο και περισσότερες πηγές να υποστηρίζουν ότι η μίνοξιδίλη απορροφάτε καλύτερα σε νωπό κεφάλι. Όχι υγρό όμως, να έχεις σκουπιστή καλά με την πετσέτα μετά το μπάνιο, και απλά το σκαλπ να έχει κρατήσει λίγη υγρασία. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ισχύει, και βάζω μίνοξιδίλη σε νωπό σκαλπ καμιά φορά όταν βαριέμε να περιμένω να στεγνώσουν τελείως τα μαλλιά μου. (Πιστολάκι δεν βάζω). Για λόγους ευκολίας πιο πολύ το κάνω κάποιες φορές.
 

giorgio10

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Fenimore είπε:
Αν και οι κατασκευαστές δεν το προτείνουν αυτό, έχει γίνει μεγάλος ντόρος στα φορουμ με όλο και περισσότερες πηγές να υποστηρίζουν ότι η μίνοξιδίλη απορροφάτε καλύτερα σε νωπό κεφάλι. Όχι υγρό όμως, να έχεις σκουπιστή καλά με την πετσέτα μετά το μπάνιο, και απλά το σκαλπ να έχει κρατήσει λίγη υγρασία. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ισχύει, και βάζω μίνοξιδίλη σε νωπό σκαλπ καμιά φορά όταν βαριέμε να περιμένω να στεγνώσουν τελείως τα μαλλιά μου. (Πιστολάκι δεν βάζω). Για λόγους ευκολίας πιο πολύ το κάνω κάποιες φορές.
Ναι νωπό εννόουσα,συγγνώμη που δεν διευκρίνησα...Κι εγώ νομίζω πως αποροφάται καλύτερα,ασε που όπως είπες είναι βαρετό να περιμένω να στεγνώσουν τελείως και μερικές φορές δεν έχω και χρόνο να περιμένω
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

καλησπερα παιδια, 2 φορες την ημερα μινοξ ή και 1 γινεται? θυμαμαι ο Ακης ειχε πει οτι η μινοξ μενει στο κεφαλι για 22 ωρες περιπου. ισχυει? :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Conan είπε:
καλησπερα παιδια, 2 φορες την ημερα μινοξ ή και 1 γινεται? θυμαμαι ο Ακης ειχε πει οτι η μινοξ μενει στο κεφαλι για 22 ωρες περιπου. ισχυει? :chinscratch
2 τουλαχιστον,αν σε παιρνει για τρεις ακομα καλυτερα ::)
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

αχα, οκ, ευχαριστω! αλλα 8α λαδωνουν αρκετα ρε γαμωτο :/

ποια μινοξ λαδωνει λιγοτερο? γιατι δεν θυμαμαι xD
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Conan είπε:
αχα, οκ, ευχαριστω! αλλα 8α λαδωνουν αρκετα ρε γαμωτο :/

ποια μινοξ λαδωνει λιγοτερο? γιατι δεν θυμαμαι xD
το axelan,εχει πολυ οινοπνευμα και λιγο προπυλαινογλυκολη,αλλα πηγε 35 ευρω :tease:
ακου μια πατεντα του καπα,αγοραζεις kirkland,ριχνεις 10μλ καθαρο οινοπνευμα και δεν θα λαδωνει τοσο,η περιεκτικοτητα θα παει κοντα στα 4% αλλα δεν θα υπαρξει διαφορα στο αποτελεσμα :)
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

axelan 5% εχω πλακα πλακα xD,εβαλα την 2η δοση σημερακαι πραγματι δεν ειδα διαφορα στη λιπαροτητα. δεν εχει σημασια η ωρα, π.χ βραδυ-πρωι, βραδυ-μεσημερι, ε?

ακριβυνε αρκετα, οντως, σε ιντερνετ υπαρχει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

axelan 5% εχω πλακα πλακα xD,εβαλα την 2η δοση σημερακαι πραγματι δεν ειδα διαφορα στη λιπαροτητα.


δεν σου λαδωνει δηλαδη? :chinscratch

δεν εχει σημασια η ωρα, π.χ βραδυ-πρωι, βραδυ-μεσημερι, ε?

μην μετρας ωρες,κανε κανονικα το προγραμμα σου,οποτε εχεις χρονο

ακριβυνε αρκετα, οντως, σε ιντερνετ υπαρχει?

δεν το εχω δει
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

'νταξει, αντε να λαδωσε λιιγο περισσοτερο ( γενικα εχω λιπαρο μαλλι ), δεν ειδα μεγαλη διαφορα στη λιπαροτητα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Conan είπε:
'νταξει, αντε να λαδωσε λιιγο περισσοτερο ( γενικα εχω λιπαρο μαλλι ), δεν ειδα μεγαλη διαφορα στη λιπαροτητα.

το προβλημα τοτε δεν ειναι στην μινοξ.οι μινοξ ειναι λιπαρες λογο γλυκερινης η προπυλαινογλυκολης που περιεχουν.
οταν εχουν αναλογεια 50-50 ειναι λιπαρες,φαντασου οτι το axelan εχει 20 προπυλαινογλυκολη,60 οινοπνευμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Conan είπε:
'νταξει, αντε να λαδωσε λιιγο περισσοτερο ( γενικα εχω λιπαρο μαλλι ), δεν ειδα μεγαλη διαφορα στη λιπαροτητα.
δεν ξερω αν υπαρχει μινοξ του εμποριου με καλυτερες αναλογειες απο το axelan στο θεμα λιπαροτητα,στην θεση σου θα πηγαινα σε αυτην :22m:την λυση
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,882.30.html
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

kapamarou είπε:
το προβλημα τοτε δεν ειναι στην μινοξ

ωχ, ποιο προβλημα εννοεις ρει? εγω νομιζα πως ηταν καλο που δεν τα λαδωνει πιο πολυ, βολευει κι εμενα δλδ . υπαρχει διαφορα αποτελεσματων αναλογα με την αναλογια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Conan είπε:
ωχ, ποιο προβλημα εννοεις ρει? εγω νομιζα πως ηταν καλο που δεν τα λαδωνει πιο πολυ, βολευει κι εμενα δλδ . υπαρχει διαφορα αποτελεσματων αναλογα με την αναλογια?

αν ειναι οκ σε εσενα συνεχισε,δεν υπαρχει διαφορα
 
Μπλουζα