Rogaine / Regaine FAQ

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ποιο σαμπουαν απο ελλαδα εχει καλυτερα σχολια περα απο το fungoral?
περιττο να πω πως τοσο καιρο λουζομουν με epicrin που εχει μεσα zinc και μετα απο καμια ωρα εβαζα regaine!!(και κανα δυο σαμπουαν που κοιταξα παλι ειχαν μεσα zinc!).αλλα που να τα ξερεις αυτα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Με συγχωρείτε, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τον συσχετισμό της μινοξιδίλης με τα αντιβιοτικά και τις καραμέλες για το κρυολόγημα. Zinc gluconate μπορεί να μπαίνει και σε 100 άλλα πράγματα σαν συστατικό. Όπως και να έχει επειδή αποφάσισα να εμπιστευτώ για άλλη μία φορά γιατρό, δεν έχει νόημα να κάνω από μόνη μου αλχημείες... Ήδη το διάλυμα είναι έτοιμο. Ωστόσο το συζητήσαμε, δλδ της έθεσα την απορία μού επειδή είναι κάτι που έχει ειπωθεί κι εδώ στο forum και μου απάντησε αυτό που ήδη ανέφερα. Ίσως το θεωρεί απαραίτητο συστατικό για την κατάσταση του δέρματος μου όπως το είδε τη συγκεκριμένη στιγμή.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ntia είπε:
Με συγχωρείτε, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τον συσχετισμό της μινοξιδίλης με τα αντιβιοτικά και τις καραμέλες για το κρυολόγημα. Zinc gluconate μπορεί να μπαίνει και σε 100 άλλα πράγματα σαν συστατικό. Όπως και να έχει επειδή αποφάσισα να εμπιστευτώ για άλλη μία φορά γιατρό, δεν έχει νόημα να κάνω από μόνη μου αλχημείες... Ήδη το διάλυμα είναι έτοιμο. Ωστόσο το συζητήσαμε, δλδ της έθεσα την απορία μού επειδή είναι κάτι που έχει ειπωθεί κι εδώ στο forum και μου απάντησε αυτό που ήδη ανέφερα. Ίσως το θεωρεί απαραίτητο συστατικό για την κατάσταση του δέρματος μου όπως το είδε τη συγκεκριμένη στιγμή.

μπορεις να εμπιστευτεις οποιον θελεις δικο σου ειναι το κεφαλι και τα μαλλια

αν δεν μπορεις να καταλαβεις τον συσχετισμο δικο σου προβλημα

εγω δεν ασχολουμε με δικα σου θεματα στο φορουμ ξανα
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ntia είπε:
Όπως και να έχει επειδή αποφάσισα να εμπιστευτώ για άλλη μία φορά γιατρό, δεν έχει νόημα να κάνω από μόνη μου αλχημείες...
Αν εννοείς αλχημείες τύπου Zix πχ, εδώ δεν συμφωνώ. Πολύς κόσμος έχει δει αποτελέσματα από αυτό, αλλά από κάτι σκευάσματα Ελληνων γιατρών "ούκι".

Ntia είπε:
Με συγχωρείτε, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τον συσχετισμό της μινοξιδίλης με τα αντιβιοτικά και τις καραμέλες για το κρυολόγημα. Zinc gluconate μπορεί να μπαίνει και σε 100 άλλα πράγματα σαν συστατικό.
...............
Ήδη το διάλυμα είναι έτοιμο. Ωστόσο το συζητήσαμε, δλδ της έθεσα την απορία μού επειδή είναι κάτι που έχει ειπωθεί κι εδώ στο forum και μου απάντησε αυτό που ήδη ανέφερα. Ίσως το θεωρεί απαραίτητο συστατικό για την κατάσταση του δέρματος μου όπως το είδε τη συγκεκριμένη στιγμή.
Είχα διαβάσει ότι έγινε μία έρευνα με βάση το Head & Shoulders και έδειξε ότι το zinc pyrithione που περιέχεται μέσα στο σαμπουάν, μπλοκάρει την ενεργή δράση της μινοξιδίλης.
Αν την βρω, θα την προσθέσω στο site.
Επίσης, έχουν παρατηρηθεί αλλιλεπιδράσεις σε σχέση με το Zinc Sulfate.
Όπως βλέπεις, όπου Zinc και επίδραση.
Τεσπα, πες μας αποτελέσματα...
Πάρε ψευδάργυρο σε χάπια και πάρε και το tricomin, αν θες υγιές δέρμα στο κεφάλι...
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Το έψαξα παραπάνω και είδα ότι όντως έχει αλληλεπίδραση με ψευδάργυρο.
Ο γνωστός Dr Lee είπε:
"Zinc, however, forms insoluble salts when it reacts with minoxidil/azelaic acid, rendering the active ingredients ineffective."

Έτσι, θα αλλάξω την θεραπεία σε τοπικά για δοκιμή...

O Joe, που έφτιαξε το Zix, έγραψε σε ένα forum:
I am not 100% sure but it looks as though zinc ruins minoxidil. When you apply zix there is always some zinc residue left on your scalp. Even 12 hours later. If you apply the minox after zix I believe you will be ruining most if not all of the minoxidil.

You could apply minox after showering then later in the day apply zix.....but you need to wait at least 2 hours after you apply the minox to apply the zix. By that time it is believed that most if not all of the minox has already done everything it's going to do.

Then of course the next day you shower and repeat the same routine. So in short...don't apply minox to a scalp that has any zix residue. Also don't use a shampoo that contains zinc as well....this tends to ruin minoxidil as well"
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ρε παιδια μια ερώτηση για το regaine
Σας το γραφει κανονικα ο δερματολογος εσας γιατι εμενα ουτε ο γιατρος μου το γραφει πλεον ουτε τα φαρμακια το δέχονται.Λενε οτι το κοψανε.
Εχω ΤΕΒΕ-κλεβε
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

καποτε το γραφανε εχω ακουσει
τωρα το κοψανε

παρε απο το εξωτερικο με 35 ευρω περιπου θα παρεις 3 μπουκαλια
εδω με 29 παιρνεις μονο ενα

οποτε θα σου βγει πολυ φτηνα
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Άσε σήμερα πήρα για να μην παραγγείλω.
Άκου 29€ για ένα μήνα.
Και η μέγιστη απάτη, στο κουτί και στο μπουκάλι της λοσιόν, γράφει "Θεραπεία τριχόπτωσης".
Το αντίστοιχο Αμερικάνικο γράφει "Hair regrowth treatment".
Από πότε έγινε το regrowth, τριχόπτωση; Άρε Ελλαδάρα...

Για όσους δεν γνωρίζουν, το regain ΔΕΝ είναι θεραπεία από μόνο του.
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Παναγιώτη σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όπως και να έχει. Έχουμε μιλήσει και άλλες φορές και έκτιμω τη γνώμη και τη δική σου και όλων. Δεν καταλάβαίνω γιατί όταν υπάρχει μια διαφωνία σε κάτι πρέπει να λαμβάνω σαν απάντηση ότι "εγώ δεν ασχολούμαι με δικά σου θέματα στο φόρουμ ξανά¨. Ειλικρινά τέτοια απάντηση δεν περίμενα. Ειδικά όταν γράφουμε μαζί τόσο καιρό εδω πέρα.

Ισως και να έχετε δίκιο. Ίσως και να ξέρετε περισσότερα, εγώ νομίζω πως ποτέ δεν διεκδίκησα το αλάθητο εδω πέρα. Όταν είπα αλχημείες το εννοούσα από την άποψη ότι εγώ φοβάμαι να ανακατευτώ με αυτά γιατί απλά για μένα είναι αλχημείες, δεν θεωρώ ότι θα τα καταφέρω να έχω ένα αξιόπιστο αποτέλεσμα. Κοινώς δεν με θεωρώ ικανή. Τώρα όσον αφορά τη γιατρό, είδα αποτελέσματα και σε άλλη κοπέλα και επίσης είμαι πολύ κουρασμένη ψυχολογικά αυτή τη στιγμή για να κάνω κάτι περισσότερο μόνη μου.

Άκη, είχα προσέξει σε μια φωτογραφία που είχες παραθέσει του διαλύματος ότι κάτω κάτω είχε ¨καθίσει" κάτι άσπρο. Επειδή συμβαίνει το ίδιο και στο διάλυμα που μου έφτιαξε ο φαρμακοποιός, ξέρεις μήπως γιατί δημιουργείται αυτό ή πως μπορεί να διαλυθεί? Αυτός είναι ο ψευδάργυρος? Ευχαριστώ.
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ntia είπε:
Άκη, είχα προσέξει σε μια φωτογραφία που είχες παραθέσει του διαλύματος ότι κάτω κάτω είχε ¨καθίσει" κάτι άσπρο. Επειδή συμβαίνει το ίδιο και στο διάλυμα που μου έφτιαξε ο φαρμακοποιός, ξέρεις μήπως γιατί δημιουργείται αυτό ή πως μπορεί να διαλυθεί? Αυτός είναι ο ψευδάργυρος? Ευχαριστώ.
Ναι ο ψευδάργυρος ήταν. Επειδή το ξαναέκανα χωρίς ψευδάργυρο αυτήν την φορά, δεν ξανα φάνηκε κάτι.
Δεν ξέρω πως διαλύεται γιατί το κούνησα υπερβολικά και πάλι τα ίδια. Άσε που μένει και στο μπουκαλάκι και στο dropper ενώ το "ψεκαστήρι" του tricomin συνεχώς "μπούκωνε".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

eveles

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

καλησπερα, μπορει καποιος να με βοηθησει λεγοντας μου ποια ειναι η σωστη ποσοτητα που πρεπει να βαζω απο τοrogaine foam?αγορασα 4 μπουκαλια,και το πρωτο μου τελειωσε σε λιγοτεο απο μηνα βαζοντας μονο μια φορα τη μερα!
οι οδηγειες λενε half a capfull. δηλαδη μισο καπακι. λιγο δεν ειναι? το καπακι ειναι πολυ μικρο.
εγω ως τωρα εβαζα ποσοτητα οσο ενα μεγαλο αυγο σε ογκο
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Είναι δύσκολο να διαλυθεί, όποτε θα το αφήσω έτσι. Απλά το κουνάω κάθε φορά πριν τη χρήση.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ntia είπε:
Παναγιώτη σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όπως και να έχει. Έχουμε μιλήσει και άλλες φορές και έκτιμω τη γνώμη και τη δική σου και όλων. Δεν καταλάβαίνω γιατί όταν υπάρχει μια διαφωνία σε κάτι πρέπει να λαμβάνω σαν απάντηση ότι "εγώ δεν ασχολούμαι με δικά σου θέματα στο φόρουμ ξανά¨. Ειλικρινά τέτοια απάντηση δεν περίμενα. Ειδικά όταν γράφουμε μαζί τόσο καιρό εδω πέρα.

προσπαθω με οσα ξερω να βοηθησω ολο το κοσμο εδω περα
εγραψες κατι και το εψαξα σου ειπα την γνωμη μου
και εσυ εδειξες προκατηλημενη απεναντι μου οκ ο δερματολογος εχει καποιο πτυχιο εγω παλι οχι μα αυτο που σου ειπα για τον ψευδαρργυρο το λενε ανθρωποι με περισσοτερα πτυχια απο τον δερματολογο σου
ακολουθω αυτην την λογικη οτι με μια ουσια που προσθετεις σε μια βαση δεν αλλαζει την βαση
και εξηγω οτι δεν πιστευω προσθετοντας λιγα γραμμαρια γλυκονικό σε καθε mole ψευδαργυρο οτι ΔΕΝ μπορει να αλλαζει την ιδιοτητα/ες του ψευδαργυρου

δεν σε υποχρεωσα να με πιστεψεις

τα αποτελεσματα θα τα δεις και μονη σου αν αυτο αποδοσει που σου δωσουν απο εκει θα κρινεις πιο σωστα
αλλα κατι που δεν πιστευεις δεν το παιρνεις
παιρνω και δοκιμαζω οτι πιστευω

και ειπα οτι δεν ξανα ασχολουμαι με ερωτησεις σου γιατι υπαρχει προκαταληψη τουλαχιστον ετσι νοιωθω εγω
οπως ειπες υπαρχουν και οι γιατροι που μπορει καποιος να παει να εμπιστευτει
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Παναγιώτη,

Το να εκφράζει κανείς ελεύθερα και πολιτισμένα μια διαφωνία και την άποψή του δεν δείχνει προκατάληψη. Όπως συμφωνούμε σε 10 μπορούμε να διαφωνούμε σε 2.
Μετά από ένα σωρό γιατρούς, βρέθηκε ένας συζητήσιμος και πρόθυμος και απάντησε σε αρκετές ερώτησεις μου, είναι κακό να το αναφέρω? Γράφω και γράφουμε ένα σωρό για τους γιατρούς και έτσι πρέπει, ειδικά όταν ταλαιπωρείται κανείς από την ημιμάθεια τους, έχω πει τόσα, δεν μπορώ να μην πω ότι φάνηκε κάποιος να θέλει να βοηθήσει, ήταν ενημερωμένος για το πρόβλημα μου και όπως συμφώνησε σε κάποια, σε κάποια άλλα διαφώνησε με επιχειρήματα.
Τη θεραπεία δεν την αλλάζω όχι γιατί δεν θέλω να ακούσω τη γνώμη σου, αλλά γιατι θέλω να τη τηρήσω κατά γράμμα όπως κάνω με ότι ξεκινάω.
Επίσης όταν γράφεται κάτι για το οποίο δεν καταλαβαίνω το συσχετισμό, είναι κακό να το ρωτήσω? Που είναι η προκατάληψη? Δεν σου έδειξα ποτέ προκαταληψη και η απάντηση σου δεν ήταν ωραία. Όπως και να έχει είναι η γνώμη σου κι εγώ τη σέβομαι. Αν δεν θέλεις να ανταλλάσεις απόψεις μαζί μου δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης ότι γράφω δεν είναι κανόνας, δεν το διεκδίκησα ποτέ αυτό, απλά συζήτηση γίνεται όπως με όλους εδώ.

Όλοι εκτιμάμε τη συμβολή σου στο forum.
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ένα από τα συστατικά που περιέχει το διάλυμα είναι και αυτό. Άκη είναι αυτό που σου είχα στείλει πιο παλιά. Ρίξ' τε μια ματιά, ίσως να έχει ενδιαφέρον.

http://www.frezyderm.com/Templates/ArticlesContinuousWide.asp?C=Galinika

FD HAIR TONIC EXTRA LOTION
(Τριχοτονωτική δράση) Μινοξιδίλη + Mometazone
Furoate
FD HAIR LOTION BASIC
(Σμηγματορρυθμιστική - Αντιπυτιριδική - Τριχοτονωτική δράση) Μινοξιδίλη
Κορτικοστεροειδή
Δραστικές υδατοδιαλυτές
ουσίες
Ιδιοσκευάσματα o/w
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

_SPIROS αυτό από ότι έχω καταλάβει μπαίνει συμπληρωματικά για να εξισορροπεί τις ιδιότητες των συστατικών. Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μόνο του. Π.χ., στο διάλυμα το δικό μου το οποίο αποτελείται από 4 συστατικά αυτό είναι το 5ο. Σήμερα θα περάσω από τον φαραμακοποιό και θα τον ρωτήσω.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

τελικά,τι έγινε με το δ/μα που έλεγες;
μπορείς/θέλεις να πεις τα συστατικά;!
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Να τα πω, τα έχω ξαναγράψει λιγές μέρες πιο πριν αν κοιτάξεις, αλλά δεν έβγαζα τα δύο από τα 5 συστατικά. Η συγκεκριμένη θεραπεία είναι θεραπεία εφόδου, πραγματικά ήμουν σε πολύ χάλια κατάσταση. Μια βδομάδα το βάζω, η τριχόπτωση δεν έχει σταματήσει, αλλά νιώθω το κεφάλι μου πολύ καλά, δλδ το δέρμα και τη τρίχα. Η διάγνωση που μου έκανε ήταν ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία η οποία έχει εξελιχθεί σε διάχυτη. Για να είμαι ειλικρινής αυτο το είχα καταλάβει είχε αλλάξει πολύ η κατάσταση και προς το χειρότερο πάντα. Θα τη κάνω για κανένα 2μηνο και μετα θα τη τροποποιήσει. Περιέχει και το elocon το οποίο είναι κορτικοστεροειδές και θα πρέπει κάποια στιγμή να βγει για να μη συνηθίσει το δέρμα. Πολύ παλιά είχα χρησιμοποίησει πάλι κάποιο διάλυμα με το elocon και είχα πάει καλά. Τα γράφω, απλά δεν θυμάμαι τις ακριβείς ποσότητες γιατί είνα στη συνταγή.

Τρετινοίνη
Elocon lotion
Fremomete lotion (είναι αυτό της frezyderm που λέγαμε)
Μινοξιδίλη 5%
Γλυκανικός ψευδάργυρος (Για τον γλυκανικό ψευδάργυρο διάβασε στις προηγούμενες ημερομηνίες τι έχει γραφτεί. Ο Παναγιώτης και ο Admin μου πρότειναν να τον αφαιρέσω γιατί μου είπαν ότι μειώνει τη δράση της μινοξιδίλης. Ωστόσο εγώ το άφησα γιατί θέλω να ακολουθήσω ακριβώς τη θεραπεία)

Επίσης για ενάμιση μήνα περίπου (και ίσως και περισσότερο δεν ξέρω ακόμα)
Κυστείνη 300mg
Μεθειονίνη 150mg
Τα παραπάνω μου τα έφτιαξε ο φαρμακοποιός σε μία κάψουλα και παίρνω 2 ημερησίως
Γλυκανικός Ψευδάργυρος 100mg/ημέρα
Σε κάψουλες

Τα σαμπουάν που βάζω τώρα είναι τα
Tri kol's της Kleraderm, για ευαίσθητο τριχωτό
Αrgeal της Ducray, για τη λιπαρότητα
Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη

Δεν ξέρω τι άλλο θα μου προσθέσει ή θα αφαιρέσει, έχω ραντεβού πάλι την αλλη εβδομάδα. Θα έχω σχηματίσει άποψη σε κανένα δίμηνο λογικά, οπότε και θα σας πω.
 
Μπλουζα