Rogaine / Regaine FAQ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

φήμες λένε ότι ο kapamarou ήταν ένας απλός κανονικός άνθρωπος πρην την χρήση όλων αυτών των προιόντων, και ότι ο οργανισμός του δεν μπόρεσε να τα αποβάλει και έγινε μετάλαξη στο DNA του με αποτέλεσμα να γίνει ninja :ninjsm: ;D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Fenimore είπε:
φήμες λένε ότι ο kapamarou ήταν ένας απλός κανονικός άνθρωπος πρην την χρήση όλων αυτών των προιόντων, και ότι ο οργανισμός του δεν μπόρεσε να τα αποβάλει και έγινε μετάλαξη στο DNA του με αποτέλεσμα να γίνει ninja :ninjsm: ;D
οι φημες ειναι αληθεια ο kapamarou ειναι ninja,απο τα 7 μεχρι τα 19 ασχοληθυκε με τις πολεμικες τεχνες και τωρα εχει μαυρη ζωνη σε 2 :D
okinawa και Τάε Κβον Ντο :D
 

takis7

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ρε σεις αυτο το νεο προιον του ultrex που διαφυμιζει η τβ το hair fall degreece λετε να κανει κατι ? λεω να το δοκιμασω

συσχετιζει την τριχππτωση με την πιτιριδα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

takis7 είπε:
ρε σεις αυτο το νεο προιον του ultrex που διαφυμιζει η τβ το hair fall degreece λετε να κανει κατι ? λεω να το δοκιμασω

συσχετιζει την τριχππτωση με την πιτιριδα
δεν θα κανει κατι στην αλωπεκια τακη,αλλα βοηθαει στην πιτιριδα και την ξηροδερμια ;)
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

παιδια, το regain 5% ειναι 60 ml σωστα? θα το βαζω , ας πουμε, το βραδυ, 5-6 ψεκασιες. ποσο καιρο θα κρατησει?

υπαρχει διαφορα μεταξυ regaine/hairway στα συστατικα?
 

loukas

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Conan είπε:
παιδια, το regain 5% ειναι 60 ml σωστα? θα το βαζω , ας πουμε, το βραδυ, 5-6 ψεκασιες. ποσο καιρο θα κρατησει?

υπαρχει διαφορα μεταξυ regaine/hairway στα συστατικα?
εναμιση με 2 μηνες τα συστατικα ειναι ιδια 8) 8) αν 8ες αποτελεσματα big3 http://www.hairlossgr.com/guides/men/
 

Conan

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ευχαριστω γαι την απαντηση ρε μαν , απλα ηθελα να ξερω στο περιπου ανα ποσο καιρο θα μου φευγει το 30 αρι που κοστιζει ::) :p


[quote author=loukas alcoholic link=topic=47.msg50729#msg50729 date=1302178082
αν 8ες αποτελεσματα big3


ναι ρε, εννοειται big 3 ( τα εχω κοιταξει αυτα και τις πρωτες μερες που ειχα εγγραφει), απλα θελω να τσεκαρω τι παιζει και με τοπικα
 

takis7

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

θα ηθελα αποψεις για το γεγονός οτι 2 δερματολογοι που επισκευτικα κατα καιρους οταν μιλησα μαζι τους για μινοξ και τους ειπα οτι υπαρχει η αποψη οτι παυει να δρα μετα απο καποιο διαστημα,και οι 2 διαφωνισαν μαζι μου
Στην αρχή σκεφτηκα οτι απλα το λενε για τα <<ποσοστα>> τους, αλλα... ξέρω γω ...
 

Toppikistis

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Regain.Κάνω εφαρμογή εδώ και 2 μήνες περίπου κ φαίνεται πως έχει δώσει αποτέλεσμα.Το βλέπω και το νιώθω.
Ωστόσο,μιας κ έχω μεγάλη αραίωση και θέλω να δώσω ακόμη περισσότερη ενίσχυση στο Regrowth των μικρών τριχών που ήδη έχουν μεγαλώσει, θα ήθελα να προσθέσω κάτι μέσα στην μίνοξ για να την κάνω ακόμα πιο :explod !!!

Έχω διαβάσει ότι μερικοί προσθέτουν Tricotin (ή κάπως έτσι), εκχύλισμα πράσινου τσαγιού κλπ κλπ... εν τέλη ποιό έχει αποδειχτεί ισχυρότερο;τι προτείνετε;

Επίσης να σημειώσω πως δεν έχω εμφανίσει ούτε κοκκινίλες, ούτε ξηροδερμία λόγω μίνοξ, ούτε παρακράτηση υγρών, ούτε μαύρους κύκλους.Στην αρχή της θεραπείας μόνο (και επειδή έκανα λάθος χρήση της μινοξ - 12 ψεκασμούς μια φορά την μερα- )είχα κάποιους πόνους στο στήθος για τους οποίους δεν είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται αποκλειστικά η μίνοξ γι αυτούς (αφού πέρναγα γενικότερα μια περίοδο πίεσης και άγχους..).Επομένως δεν με ανησυχεί προς το παρόν το πόσο δυνατή θα είναι μαζί με κάποιο άλλο δραστικό στοιχείο. Να προτρέξω και να πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για χρήση αντιανδρογόνων παρά μόνο συστατικά που δίνουν regrowth..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις δώσετε..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Toppikistis είπε:
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Regain.Κάνω εφαρμογή εδώ και 2 μήνες περίπου κ φαίνεται πως έχει δώσει αποτέλεσμα.Το βλέπω και το νιώθω.
Ωστόσο,μιας κ έχω μεγάλη αραίωση και θέλω να δώσω ακόμη περισσότερη ενίσχυση στο Regrowth των μικρών τριχών που ήδη έχουν μεγαλώσει, θα ήθελα να προσθέσω κάτι μέσα στην μίνοξ για να την κάνω ακόμα πιο :explod !!!

Έχω διαβάσει ότι μερικοί προσθέτουν Tricotin (ή κάπως έτσι), εκχύλισμα πράσινου τσαγιού κλπ κλπ... εν τέλη ποιό έχει αποδειχτεί ισχυρότερο;τι προτείνετε;

Επίσης να σημειώσω πως δεν έχω εμφανίσει ούτε κοκκινίλες, ούτε ξηροδερμία λόγω μίνοξ, ούτε παρακράτηση υγρών, ούτε μαύρους κύκλους.Στην αρχή της θεραπείας μόνο (και επειδή έκανα λάθος χρήση της μινοξ - 12 ψεκασμούς μια φορά την μερα- )είχα κάποιους πόνους στο στήθος για τους οποίους δεν είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται αποκλειστικά η μίνοξ γι αυτούς (αφού πέρναγα γενικότερα μια περίοδο πίεσης και άγχους..).Επομένως δεν με ανησυχεί προς το παρόν το πόσο δυνατή θα είναι μαζί με κάποιο άλλο δραστικό στοιχείο. Να προτρέξω και να πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για χρήση αντιανδρογόνων παρά μόνο συστατικά που δίνουν regrowth..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις δώσετε..
tretinoin λεγετε,αλλα χρησιμοποιεις πολυ λιγο καιρο μινοξιδιλη,συνεχισε την σκετη προς το παρον και αν δεις οτι εφτασε σε στασιμοτητα προχωρας στο επομενο βημα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Εχω μια καπως 'δυσκολη' ερωτηση:
αν ενα regain εχει 'ληξει'(ημερομηνια ληξης) εδω και λιγους μηνες(πχ 3-4), χανει την 'αποτελεσματικοτητα' του ή δεν τρεχει τιποτε;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

δεν τρεχει τιποτα για το κεφαλι ειναι δεν προκειται να την ποιουμε.
δεν χαλανε την στιγμη που γραφουν,αφηνουν ενα χρονικο περιθωριο οι κατασκευαστες
 

takis7

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

takis7 είπε:
θα ηθελα αποψεις για το γεγονός οτι 2 δερματολογοι που επισκευτικα κατα καιρους οταν μιλησα μαζι τους για μινοξ και τους ειπα οτι υπαρχει η αποψη οτι παυει να δρα μετα απο καποιο διαστημα,και οι 2 διαφωνισαν μαζι μου
Στην αρχή σκεφτηκα οτι απλα το λενε για τα <<ποσοστα>> τους, αλλα... ξέρω γω ...
? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
 

kwstis999

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Καλησπέρα,

Γενικά χάνω πολύ τρίχα, αλλά πίστευα ότι ευθυνόταν το ότι έχω μακρύ μαλλί (αρκετά μακρύ), αλλά πήγα σε ένα δερματολόγο και μου συνέστησε Regaine 5% και μου διέγνωσε ανδρογεννητική αλωπεκία! Πραγματικά δεν το περίμενα γιατί πήγα απλά για να μου φύγει η ιδέα. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω, αν έχει δίκιο ή αν θα πρέπει να πάω σε κάποιον άλλον γιατί πραγματικά δεν φαίνεται σε καμία περίπτωση αραίωση. Αυτός κοίταξε από κοντά και είπε ότι είδε ανερχόμενη αλωπεκία.

Να το ξεκινήσω; Τι παρενέργειες μπορεί να έχει; Βασικά δεν θέλω να μπω σε μπελάδες χωρίς να χρειάζεται. Επίσης, αν το ξεκινήσω και μετά το σταματήσω παίζει να εμφανιστεί αραίωση;

Επίσης, μου έδωσε και κάποια σαμπουάν για την ξηροδερμία (μια λοσιόν proposalic και δυο σαμπουάν) για όταν έχω φαγούρα, που δεν έχω σε γενικές γραμμές. Παίζει να αντιδρούν αντίθετα μεταξύ τους αυτά σε σχέση με το regaine για τη τριχόπτωση.

Είμαι 20 χρονών και πραγματικά έχω αγχωθεί πολύ γιατί δεν περίμενα να μου βγάλουν κάτι τέτοιο.

Τι λέτε; Να ξεκινήσω τη θεραπεία; Επίσης ο δερματολόγος είπε ότι το μακρύ μαλλί δεν παίζει ρόλο, εσείς τι λέτε; Παίζει; Γιατί πιστεύω ότι δεν θα έχανα τόσο μαλλί αν είχα κοντό, όλοι όσοι έχουν μακρύ χάνουν.

Απλά επειδή δεν παρατηρώ αραίωση (μόνο την μικρη που ειδε ο δερματολόγος με το φακο) να το ξεκινήσω απο τώρα ή θα με βάλει σε τσάμπα μπελάδες;
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

kwstis999 είπε:
Καλησπέρα,

Γενικά χάνω πολύ τρίχα, αλλά πίστευα ότι ευθυνόταν το ότι έχω μακρύ μαλλί (αρκετά μακρύ), αλλά πήγα σε ένα δερματολόγο και μου συνέστησε Regaine 5% και μου διέγνωσε ανδρογεννητική αλωπεκία! Πραγματικά δεν το περίμενα γιατί πήγα απλά για να μου φύγει η ιδέα. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω, αν έχει δίκιο ή αν θα πρέπει να πάω σε κάποιον άλλον γιατί πραγματικά δεν φαίνεται σε καμία περίπτωση αραίωση. Αυτός κοίταξε από κοντά και είπε ότι είδε ανερχόμενη αλωπεκία.

Να το ξεκινήσω; Τι παρενέργειες μπορεί να έχει; Βασικά δεν θέλω να μπω σε μπελάδες χωρίς να χρειάζεται. Επίσης, αν το ξεκινήσω και μετά το σταματήσω παίζει να εμφανιστεί αραίωση;

Επίσης, μου έδωσε και κάποια σαμπουάν για την ξηροδερμία (μια λοσιόν proposalic και δυο σαμπουάν) για όταν έχω φαγούρα, που δεν έχω σε γενικές γραμμές. Παίζει να αντιδρούν αντίθετα μεταξύ τους αυτά σε σχέση με το regaine για τη τριχόπτωση.

Είμαι 20 χρονών και πραγματικά έχω αγχωθεί πολύ γιατί δεν περίμενα να μου βγάλουν κάτι τέτοιο.

Τι λέτε; Να ξεκινήσω τη θεραπεία; Επίσης ο δερματολόγος είπε ότι το μακρύ μαλλί δεν παίζει ρόλο, εσείς τι λέτε; Παίζει; Γιατί πιστεύω ότι δεν θα έχανα τόσο μαλλί αν είχα κοντό, όλοι όσοι έχουν μακρύ χάνουν.

Απλά επειδή δεν παρατηρώ αραίωση (μόνο την μικρη που ειδε ο δερματολόγος με το φακο) να το ξεκινήσω απο τώρα ή θα με βάλει σε τσάμπα μπελάδες;

1.Δεν παιζει ρολο το μηκος των μαλλιων
2.Αμα σου διεγνωσε ΑΑ,αρχιζεις αμεσως θεραπεια
3.Εαν καθυστερησεις να αρχισεις θεραπεια,σε λιγα χρονια θα χτυπας το κεφαλι σου γιατι δεν αρχισες οταν επρεπε
4.Εαν πασχεις απο ΑΑ και σε ενδιαφερει το μαλλι και η εμφανιση σου,αργα η γρηγορα θα ξεκινησεις
5.κατσε διαβασε το forum
6.Καλως ηρθες
 

takis7

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

takis7 είπε:
θα ηθελα αποψεις για το γεγονός οτι 2 δερματολογοι που επισκευτικα κατα καιρους οταν μιλησα μαζι τους για μινοξ και τους ειπα οτι υπαρχει η αποψη οτι παυει να δρα μετα απο καποιο διαστημα,και οι 2 διαφωνισαν μαζι μου
Στην αρχή σκεφτηκα οτι απλα το λενε για τα <<ποσοστα>> τους, αλλα... ξέρω γω ...
εστω μια παραπομπή αν βαριεστε να γραψετε κατι.(ή μηπως εγω βαριεμαι να διαβάσω?)
 

kwstis999

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

crossfire99 είπε:
[quote author=kwstis999 link=topic=47.msg51786#msg51786 date=1304020979]
Καλησπέρα,

Γενικά χάνω πολύ τρίχα, αλλά πίστευα ότι ευθυνόταν το ότι έχω μακρύ μαλλί (αρκετά μακρύ), αλλά πήγα σε ένα δερματολόγο και μου συνέστησε Regaine 5% και μου διέγνωσε ανδρογεννητική αλωπεκία! Πραγματικά δεν το περίμενα γιατί πήγα απλά για να μου φύγει η ιδέα. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω, αν έχει δίκιο ή αν θα πρέπει να πάω σε κάποιον άλλον γιατί πραγματικά δεν φαίνεται σε καμία περίπτωση αραίωση. Αυτός κοίταξε από κοντά και είπε ότι είδε ανερχόμενη αλωπεκία.

Να το ξεκινήσω; Τι παρενέργειες μπορεί να έχει; Βασικά δεν θέλω να μπω σε μπελάδες χωρίς να χρειάζεται. Επίσης, αν το ξεκινήσω και μετά το σταματήσω παίζει να εμφανιστεί αραίωση;

Επίσης, μου έδωσε και κάποια σαμπουάν για την ξηροδερμία (μια λοσιόν proposalic και δυο σαμπουάν) για όταν έχω φαγούρα, που δεν έχω σε γενικές γραμμές. Παίζει να αντιδρούν αντίθετα μεταξύ τους αυτά σε σχέση με το regaine για τη τριχόπτωση.

Είμαι 20 χρονών και πραγματικά έχω αγχωθεί πολύ γιατί δεν περίμενα να μου βγάλουν κάτι τέτοιο.

Τι λέτε; Να ξεκινήσω τη θεραπεία; Επίσης ο δερματολόγος είπε ότι το μακρύ μαλλί δεν παίζει ρόλο, εσείς τι λέτε; Παίζει; Γιατί πιστεύω ότι δεν θα έχανα τόσο μαλλί αν είχα κοντό, όλοι όσοι έχουν μακρύ χάνουν.

Απλά επειδή δεν παρατηρώ αραίωση (μόνο την μικρη που ειδε ο δερματολόγος με το φακο) να το ξεκινήσω απο τώρα ή θα με βάλει σε τσάμπα μπελάδες;

1.Δεν παιζει ρολο το μηκος των μαλλιων
2.Αμα σου διεγνωσε ΑΑ,αρχιζεις αμεσως θεραπεια
3.Εαν καθυστερησεις να αρχισεις θεραπεια,σε λιγα χρονια θα χτυπας το κεφαλι σου γιατι δεν αρχισες οταν επρεπε
4.Εαν πασχεις απο ΑΑ και σε ενδιαφερει το μαλλι και η εμφανιση σου,αργα η γρηγορα θα ξεκινησεις
5.κατσε διαβασε το forum
6.Καλως ηρθες
[/quote]

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Τώρα να ρωτήσω και κάτι άλλο (ίσως οφφτοπικ, απλά για να μην ανοίγω άλλα νήματα και σπαμάρω), με βάση τα εξής δεδόμενα:
α) είμαι 20 χρονών
β) διάγνωση ΑΑ
γ) δεν υπάρχει ορατή αραίωση. Η αραίωση είναι τέτοια (ακόμα) που δεν φαίνεται, ενώ φαίνεται να έχω αρκετά πυκνό μαλλί.
με βάση αυτά λοιπόν, πόσο περίπου μπορεί μια θεράπεια (ξεκινώντας με το regaine) να καθυστερήσει την φαλάκρα; Ξέρω ότι δεν παίζει να την σταματήσει, αλλά να την καθυστερήσει, οπότε από την εμπειρία σας και τα όσα ξέρετε, υπάρχει περίπτωση να έχω μαλλί στα 30 ή από τα 30 θα είμαι γλόμπος; Απλά ρωτάω αν υπάρχουν περιπτώσεις που με θεραπεία από νωρίς το καθυστέρησαν αρκετά. Προφανώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, απλά θα θελα να ξέρω πόσο καταδικασμένος είμαι :p

Ευχαριστώ και πάλι.
 

tatini

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

αν το μαλλί σου είναι ακόμα πυκνό δε χρειάζεσαι regrowther (μινοξιδίλη), αλλά κάτι που να σου σταματήσει τη διαδικασία της τριχόπτωσης και ίσως να σε οδηγήσει στο γυναικείο τμήμα εσωρούχων (dht blocker).
 

kwstis999

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Blindfold είπε:
αν το μαλλί σου είναι ακόμα πυκνό δε χρειάζεσαι regrowther (μινοξιδίλη), αλλά κάτι που να σου σταματήσει τη διαδικασία της τριχόπτωσης και ίσως να σε οδηγήσει στο γυναικείο τμήμα εσωρούχων (dht blocker).
Δηλαδή η θεραπεία που πρότεινε ο δερματολόγος είναι λανθασμένη; Και δηλαδή την μινοξιδίλη δεν την χρησιμοποιείς ποτέ μόνη της; Θέλει πάντα dht blocker; Επίσης, πυκνό είναι, αλλά το πάνω μέρος είναι πιο αραιό από τα πλαινά και τα πίσω, σε βαθμό όμως τέτοιο που δε φαίνεται με γυμνό μάτι. Δηλαδή, όλοι όσοι διαγνώστηκαν στα 20 με ΑΑ και είχαν πυκνό μαλλί ξεκίνησαν από τόσο μικροί κάτι τέτοιο, μου φαίνεται τραβηγμένο, δεν ξέρω. Επίσης, το "ίσως" πως ακριβώς μεταφράζεται σε πιθανότητες, για να ξέρω με τι έχω να κάνω. Εσύ θα τό κανες;
 
Μπλουζα