Rogaine / Regaine FAQ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sofo85

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

aquilani είπε:
Σ ευχαριστω για την απαντηση...
Το καπνισμα το ανεφερα επι παραδειγματι... Απλά επειδή είμαι νέος στο forum και δεν μπορω να γνωρίζω πολλά επί του θέματος, ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά για το επίπεδο επιβάρυνσης της υγείας και τι μπορω να πετύχω στη χρονικό διάστημα της τριχόπτωσης με το regain. Απλά όπως και πολλοί άλλοι έχω σημαντικές απορίες γιατι πολλά σκευάσματα δεν κυκλοφορούν τόσο ευρέως όπως το regain και τα αναζητούμε στο εξωτερικό. Με βάση τα λεγόμενα σου πάντως μου προτείνεις (εφόσον την φοβάμαι τη φίνα) να προσπαθήσω με regain, οπου εστω και ανεπαίσθητα κάποιο αποτέλεσμα θα έχω, και δεν θα τα κάνω χειρότερα. Η τριχόπτωση μου για να καταλάβεις μοιάζει πολύ στου Σπανούλη, σε λίγο καλύτερη μοίρα...
Δεν κανει τπτ,και εγω ημουν στη θεση σου και καταλαβαινω,δοκιμασε παντως και καποιο τοπικο dht blocker εαν κανεις αναζητηση στο φορουμ θα βρεις καποιες επιλογες.Μονο του το ριγκειν θα σου δωσει καποια επανεκφυση αλλα δεν σταματας την αιτια του προβληματος.Μετα απο καποιο καιρο χρησης ριγκειν πιθανοτατα θα εχεις shedding μην τα παρατησεις εκει αν και θα ειναι λιγο δυσκολη περιοδος.Δοκιμασε και πολυ κοντο κουρεμα ξερεις με μηχανη,σε καποιους τους παει αρκετα.(Παρεπιπτοντως στη Liverpool δεν επαιξες μια :))
 

aquilani

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Με το ριγκειν ειναι σαν να αποκτας ενα μαγικο ραβδακι που σου δινει πχ 20% παραπανω μαλλι σε καθε στιγμη της ζωης σου. Αυτο αρχικα ειναι αρκετο ωστε να καλυψει το προβλημα. Αν το προβλημα συνεχιζεται με αργους ρυθμους, συνεχιζεις να χανεις μαλλια αλλα με αργους ρυθμους. Αν το προβλημα ειναι δραστικη καραφλιαση, το ριγκειν δεν κανει τιποτα.

Αυτό δεν εχω καταλάβει από προηγούμενα ποστ. Δεκτό οτι δεν τη σταματάει την τριχόπτωση το regain καθως δεν ειναι dht blocker. Μπορεί όμως μια σημαντική τριχόπτωση που θα εμφανιστεί σε χ χρονικό διάστημα να την κάνει να εμφανιστεί σε πχ διπλάσιο χρονικό διάστημα...Θέλω να πω περα απο το regrowth λειτουργεί και ως κατι σαν καθυστερητής στην τριχόπτωση των υπόλοιπων μαλλιών; Επίσης, εχω μπροστά χνουδωτό μαλλί και φοβάμαι μηπως απορρεια shedding το χάσω και δεν βγεί ξανά, ενω υπο φυσιολογικές συνθήκες με βλέπω να το χάνω σε 2-3 χρόνια.../οσο να ναι ειναι διαφορετικό να έχεις μαλλί και ας ειναι χνουδωτό, από το να μην εχεις τιποτα μπροστα...
 

sofo85

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

οτι χασεις απο shedding θα το αποκτησεις ξανα,επισης το shedding ριχνει τα μαλλια που θα επεφταν τους επομενους μηνες και οχι χρονια.
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Σιγουρα παιρνεις ρισκο (ισως οι πιθανοτητες να ειναι με το μερος μας) για το sheding που θα εχεις στην αρχη.Απλα skeptikistis οταν δεισ οτι χανεισ μαλλι τοσο γριγορα και πολυ (ποσο μαλλον οταν εισαι σε μια σχετικα καλη κατασταση) σιγουρα σου αλλαζει την ψυχολογια και σε κανει ρακος,αν δεν δεις επανεκφυση,απο το να βλεπεις τον εαυτο σου να αλλαζζει αλλα αργα.Εκει το συνηδειτοποιεις πιο καλα.Πιστευω πως η μεσοπροθεσμη κατασταση,χειρετερη παντα,σου καταστρεφει ολη την ψυχολογια...Απλα κι εγω πιστευω πως αν δεις εντονη τριχοπτωση θα δεις και αποτελεσματα σιγουρα
 

aquilani

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Το να πέσει το χνουδωτο μαλλί μπροστά δεν με πειράζει. Το να μην ξαναβγει με πειράζει. Καλού κακού θα επισκεφθώ κ έναν δερματολογο γιατί στις περισσότερες τρίχες που πέφτουν βρίσκω στη βάση τους ένα άσπρο σαν μικροσκοπικό αυγό. Το ξυρισμενο κεφάλι είναι μια λύση απλά έχω περίεργο κεφάλι ρε γμτ και δεν ξέρω αν μου πηγαίνει. Θα ψαχτω λίγο στα τοπικά dht blockers καλύτερα για να δω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο που να μην είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο κι ας μην έχει το maximum από αποτέλεσμα.
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

και εμενα οι περισσοτερες τριχες που πεφτουν το εχουν αυτο,παχυ,παχυ :p Μη νομιζεις πως ο δερματολογος θα σου πει για DHT blocker κλπ.Το πιθανοτερο ειναι να μην ξερει απο τετοια,και να σου πει μονο το regaine.Αυτο που θα μαθεις ομως ειναι αν εχεις ανδρογενικη αλωπεκια
 

takis7

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

HALLO. 10 ΜΗΝΕς ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ μινοξ σπρει 5% 6 ψεκασμους 1/24ωρες.η αραιωση στο βερτεξ εγινε εμφανοτερη.
την σταματησα και αρχισα φινα 1μλ ημερισιως και τη σταματισα λογω παρενεργιων.

Τωρα λεω να ξαναρχισω μινοξ αλλα διαβαζω εδω στην αρχη του θεματος οτι αν καποιος δεν ειδε regroth μετα απο κανα 6μηνο με μινοξ μαλον δεν του ταιριαζει ε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

takis7 είπε:
HALLO. 10 ΜΗΝΕς ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ μινοξ σπρει 5% 6 ψεκασμους 1/24ωρες.η αραιωση στο βερτεξ εγινε εμφανοτερη.
την σταματησα και αρχισα φινα 1μλ ημερισιως και τη σταματισα λογω παρενεργιων.

Τωρα λεω να ξαναρχισω μινοξ αλλα διαβαζω εδω στην αρχη του θεματος οτι αν καποιος δεν ειδε regroth μετα απο κανα 6μηνο με μινοξ μαλον δεν του ταιριαζει ε?
δοκιμασε και την δυνατη εκδοση, ;)
Minoxidil
- Tretinoin
- Elocon Solution
- Progesterone
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Μια δερματολόγος, είπε σε γνωστό μου που πήγε για τα μαλλια του, ότι αν κάποιος κάνει χρόνια χρήση regain, πρέπει να κάνει μια συγκεκριμένη εξέταση αίματος που να δείχνει αν τον επηρεάζει ηπατικά. Αληθεύει αυτό? Εχει αναφερθει καποιος σχετικος κινδυνος;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

takis7

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

kapamarou είπε:
[quote author=takis7 link=topic=47.msg42429#msg42429 date=1290644496]
HALLO. 10 ΜΗΝΕς ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ μινοξ σπρει 5% 6 ψεκασμους 1/24ωρες.η αραιωση στο βερτεξ εγινε εμφανοτερη.
την σταματησα και αρχισα φινα 1μλ ημερισιως και τη σταματισα λογω παρενεργιων.

Τωρα λεω να ξαναρχισω μινοξ αλλα διαβαζω εδω στην αρχη του θεματος οτι αν καποιος δεν ειδε regroth μετα απο κανα 6μηνο με μινοξ μαλον δεν του ταιριαζει ε?
δοκιμασε και την δυνατη εκδοση, ;)
Minoxidil
- Tretinoin
- Elocon Solution
- Progesterone
[/quote]
:14m:αυτα τα 2 επιπλεον τι ειναι ? κατι σαν βιταμινες ας πουμε και λειτουργουν και αυτα σαν regroth?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

δοκιμασε και την δυνατη εκδοση, ;)
Minoxidil
- Tretinoin
- Elocon Solution
- Progesterone
[/quote]
:14m:αυτα τα 2 επιπλεον τι ειναι ? κατι σαν βιταμινες ας πουμε και λειτουργουν και αυτα σαν regroth?
[/quote]
το elocon ειναι κορτικοστεροειδη,και η progesterone αντιαδρογονο
και τα δυο καταπολεμουν την dht
η Tretinoin αυξανει την απορροφηση ;)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

cool11 είπε:
Μια δερματολόγος, είπε σε γνωστό μου που πήγε για τα μαλλια του, ότι αν κάποιος κάνει χρόνια χρήση regain, πρέπει να κάνει μια συγκεκριμένη εξέταση αίματος που να δείχνει αν τον επηρεάζει ηπατικά. Αληθεύει αυτό? Εχει αναφερθει καποιος σχετικος κινδυνος;

Ειναι σημαντικο αυτο, αν εχει βαση. Πρεπει να το εξακριβωσουμε.
Βεβαια, ρωτω εδω, μαλλον πρεπει να απευθυνθω σε γιατρους κι οχι στη γνωμη μη γιατρων.
 

kakashi

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

παιδια ξερει κανεις αν γινεται να εμφανιστουν οι παρενεργειες του regaine στο τελος του τριτου μηνα?γιατι παρατηρω οτι ειναι λιγο πρησμενη την τελευταια εβδομαδα η περιοχη γυρω απο τα χειλη κ στα χειλη....βεβαια η αληθεια ειναι οτι πηρα κανα 2 με 3 κιλα τωρα τελευταια επειδη ειμαι στον ογκο τωρα στο γυμναστηριο κ τρωω κ πολλες βλακειες απεξω....αλλα μ φαινεται οτι πρηστηκαν τα χειλη κ η περιοχη γυρω τους περισσοτερο απο οτι θα επρεπε για τα 3 κιλα που πηρα
 

kakashi

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

γιατι το πρηξιμο που προκαλει η μινοξιδιλη μονο γυρω απο τα ματια ειναι???δεν πρηζεσαι κ στο υπολοιπο προσωπο??
 

giorgio10

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Παιδια μια ερωτηση..Οταν τριβουμε την μινοξ στο κεφαλι μετα με ενα απλο νερο και σαπουνι φευγει απο τα χερια μας???
 

mindtrapper

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

giorgio10 είπε:
Παιδια μια ερωτηση..Οταν τριβουμε την μινοξ στο κεφαλι μετα με ενα απλο νερο και σαπουνι φευγει απο τα χερια μας???

Ναι. Αλλά όπως ισχύει πάντα με το πλύσιμο των χεριών (αλλά δυστυχώς το εφαρμόζουν λίγοι) καλύτερα να τρίψεις για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα για να κάνεις δουλειά. Αυτό ισχύει για τα βακτήρια, η μινόξ είναι πιθανό να φεύγει πιο γρήγορα αλλά better safe than sorry.
 

giorgio10

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

mindtrapper είπε:
[quote author=giorgio10 link=topic=47.msg42877#msg42877 date=1291593033]
Παιδια μια ερωτηση..Οταν τριβουμε την μινοξ στο κεφαλι μετα με ενα απλο νερο και σαπουνι φευγει απο τα χερια μας???

Ναι. Αλλά όπως ισχύει πάντα με το πλύσιμο των χεριών (αλλά δυστυχώς το εφαρμόζουν λίγοι) καλύτερα να τρίψεις για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα για να κάνεις δουλειά. Αυτό ισχύει για τα βακτήρια, η μινόξ είναι πιθανό να φεύγει πιο γρήγορα αλλά better safe than sorry.
[/quote]
Thank you man ;D
 
Μπλουζα